lliruiur ^riJisrijr driintut BINNENLAND. ABONNEMENT» per kwartaal f 5^3 (Hesctijkklnu.skostpn <0 15) >er week Voot hei Bollenland bl) Wek© liik.-M'he tending 3D dugeliikaehe tending Alles bil vooruithPtallnR L<m( nummert S oen» □ml /A.n.lnti.iNad cent ïondag^blad hp» atzondeilijk verkrijgbaar No 3279 x 2 Daaeüjks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breeslraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 ADVEH.' ENTlENl Vnn 1 »nt 5 regels ftl7V« Like reirel neer 0.22V- van 1—5 rogels „2.30 Elke regel meer 0.« Bü cuiitracl bplanerijkp knrling. Voor hel hevraeen aan bel bureau w»rdt berekend 0-10 10e Jaargang Oil nummei bestaat uit VIER blabei: EERSTE BLAD. KERK EN VREDE Christus' Kerk tegen den oorlog! Onder den titelChristus' Kerk tegen den oorlog! geeft de heer H. L. van Bruggen, belijdend lid der Geref Kerk te De Bilt, een toelichting op zijn rondschrijven aan de Kerkeraden der Geref. Kerken, welke ons aanleiding geeft tot enkele opmerkingen, die naar ons voorkomt, in het kader van deze artikelenreeks passen. Het spijt ons echter, dat wij deze toe lichting niet aldus kunnen waardeereu, als wij gaarne zouden wenschen, aan gezien zij geschreven werd door een man. die er blijkbaar prijs op stelt be lijdend lid eener Geref. Kerk te zijn. Hoe loffelijk ook de poging moge zijn om de Kerken op haar roeping te wij zen en zoo mogelijk tot een daad aan te sporen ten aanzien van het onderhavige vraagstuk, zullen de Kerken toch in den weg, welke hier gewezen wordt niet kunnen gaan, wijl deze feitelijk uitloopt op wat de schrijver niet schijnt te wil len en toch eigenlijk aanbeveelt n.l. in- dividueele dienstweigering. Wat de algemeene wereldtoestand aangaat en dat is tot beoordeel in; van den gruwelij ken oorlog van 1914 1918 en zijn gevolgen niet zonder bet,ee kenis! gaat de schrijver van een voorstelling uit, welke als onjuist moet worden weersproken. Op blz. 9 zegt hij„Daarmede is de oorlogsvoering veroordeeld, althans voor onzen tijd, die toch immers staat in het teeken van de Christelijke h« schaving?" Op blz. 10 spreekt hij van: „onze Christelijke beschaving". Op blz. 12 noemt hij onze eeuw „een eeuw van hooge Christelijke beschaving". Niemand zal den invloed, welke van de Kerk uitging op onze cultuur, kunnen ontkennen, doch wie een open oog heeft voor de crisis van onzen tijd en boe deze, geestelijk van karakter, een ge weldige worsteling openbaart tusscheu het Christendom en den modernen geest, zal zich wachten voor zoodanig! uitspraken als de heer van Bruggen daar neerschreef. Het is geen Christelijke beschaving, die „gemeend heeft dat 't moest zijn: n.l.de Christen met een aapachtig gas masker voor 't gelaat en de handgra naat slingerend naar den onbekenden viiand!" (blz. 10). Dat is de beschaving van den modernen machtsmensch, die zich zelf souverein heeft verklaard en het kerkelijk geloof verouderde en over leefde traditie heeft genoemd. Tegen dien «modernen geest heeft de Kerk des Heeren den kamp te voeren, niet alleen als hij den oorlog ontketent, doch in al zijn uitingen en goddeioos drijver., in dien kamp is de Kerk gezet, want in den modernen geest openbaart zich de geest dezer eeuw op de. gewel dige wijze, waartoe de moderne gees telijke en technische ontwikkeling hem in staat stellen. Reeds lang werd het hechte bolwerk der Kerk ondermijnd door dien moder nen geest en al te zeer drong hij bimien in de kerkelijke gemeenschap om ver woestingen aan te richten in de grond slagen van de Christelijke cultuur van het Westen zonder gasmaskers en hand granaat te gebruiken. Al te weinig heeft de schaver op deze dingen gelet. Al te weinig is hij daarom beducht voor de revolutionnairc machten, die de Kerk bedreigen. Zeker in de legermachten der oorlogvoerende natiën war.en menschen van allerlei geestesrichting en levensbeschouwing- gemengd en in de loopgraven hebben Christenen tegen Christenen gestreden, evengoed als revolutionnairen tegen hun geestverwanten. Doch als crisisver schijnsel in het moderne cultuurproces was de oorlog een openbaring van den geest dezer eeuw, die niet door het ker kelijk geloof, maar door zijn eigen p-nn- cipiën werd beheerscht en ook thans nog, in de eigen konsekwenties ver strikt, slechts verwarring teweegbrengt Wanneer de schrijver den oorlog cp rekening van het Christendom schuift hij zegt: „Dat alles is gebeurd door toedoen van het Christendom" blz. 15 dan is ook in zooverre juist, dat hei niet het wezen en de kracht des gelopfs als zoodanig, doch het Christendom, dal wel den naam droeg, maar klaarblijke lijk allengs al te zeer aan macht en ge trouwheid verloor om de wereldovef- winner.de kracht des geloofs te kunnen openbaren op zulk een wijze, dat hel de gêesten bleef beheerschen. ,,Onze schrikkelijke fout is geweest, dat wij de wereld hebben losgelaten!" zoo oordeelt de schrijver. Wij vragen, of niet veeleer de wereld in de Kerk is gehaald, zoodat het geestelijke Chrisien- clom heil ging zoeken in wereldontvlueh ting? Even oppervlakkig als de schrijver spreekt over onze Cnristelijke cultuur, spreekt hij ook van de Kerk. Als ge reformeerd man kon hij beter weten en bedacht hebben, dat alles wat Kerk heet nog niet altijd de kenmerken van het leven der Kerk draagt, evenmin als het woord Christen met den naam ook net geloof van den Christen medebrengt. Ongetwijfeld is er in werkelijkheid een Kerk over de gansche aarde ver spreid. De schrijver noemt die boven nationaal. Welaan, over een woord twis ten wij niet. „Als het et op aan kont", zoo gaat hij verder op blz. 13, zijn er geen Hollandsche, geen Duitschè of Engelsche Christenen". Dit is inder daad niet precies wat de schrijver be doelt, maar wij willen dat begrijpen. Er zijn inderdaad wel Christenen uit alle natiën en het Christendom heft de na tionaliteit niet op, maar zijn roeping is daarom te meer internationaal. De schrijver vergete ook niet, dat de reformatorische Kerken zeer bepaald nationaal van karakter waren en dat het nationale individualisme in den aan vang der nieuwe geschiedenis in het Westen zeer sterk was. De internatio nale gemeenschap dér Kerken kon zelfs in de orde e,n organisatie niet uitkomen; hóewei het Calvinisme het streven m dien geest duidelijk verried. De natio nale Kerken konden in de aangenomen formatie aan het nationalisme slechts ten goede komen. Het is waar, verklaren is geen gene zen, doch een juiste voorstelling dor dingen is toch noodig,.indien wij de ver warring niet nog grooter zullen maken. Wij kunnen, ook de roeping der Kerk niet te hoog en te verheven voorstellen en de Christenen mogen in onze dagen met recht tot bezinning worden geroe pen. Zal de Kerk haar roeping in het internationale leven vervullen, dan zaJ zij zich daarvan bewust moeten zijn en in den weg harer eigen orde en organi satie daarnaar hebben te streven. Dat kan alles maar niet in het wilde en, strikt genomen is: ook het stichten van een vereeniging als door den schrijver werd bevorderd niet juist. Ook de wijze, waarop de schrijver zich uitdrukt omtrent de daad, welke hij van de Kerken verwacht n.l. om de Christenen te overtuigen van hun hei lige roeping: „zich afzijdig te houden van den oorlogsgruwel" (blz. 17) lijkt ons niet juist. Wat is dit anders dan aansporing tot dienstweigering? Waar op anders kan zoo, iets uitloopen dan op nog grootere verwarring, op onder mijning van het wettig gezag en revo lutie? Al te gemakkelijk schrijft de heer v. B.„Echter, die practische volgen laat ik buiten beschouwing". De schrijver wijst op Art. 1 van het Kellogg-pact„De hooge verdrag-slui pende partijen leggen in naam hunner „respectievelijke volken de plechtige „verklaring af, dat zij den oorlog a'.s „middel tot beslechting van internatio- „nale geschillen veroordeelen en hem als „werktuig der nationale politiek in hun „wederkeerige betrekkingen verwer pen" (blz. 16). Ligt het nu niet veel meer voor de hand, dat men de Kerken opwekt om deze uitspraak tot leidend beginsel voor de publieke opinie te maken en te ijve ren voor de daarin neergelegden eisch van een internationale justitie. In ver hand met de roeping der Overheden om het recht te handhaven en de ongerech tigheid te beteugelen, zooals het Chris telijk geloof die roeping ziet, heeft het een principieelen grond, waarop de Christelijke actie steunt en zoo moge lijk een beroep doet op de Overheden. Indien alle kerkelijke organisaties der wereld op dit punt overeenstenuu. i^d gemeenschappelijk bij de regee mgen aandrongen op Invordering van een m- nationale kerkelijke beweging het ini tiatief om in een weg, die eerlijk en met orde mag heeten, gezamenlijk den oor log als middel van beslechting van in ternationale geschillente veroordeelen en door internationale rechtspraak ver vangen te zien. Dr. J. SEVERIJN. Uit de Pers. REVOLUTIONAIRE DREIGEMENTEN Bij sommige lezers schijnt de meening te heersclien, dat wat. we in deze persrubriek zonder commentaar uit andere bladen over nemen, onze instemming heeft. Dat juist.' Vaak geven we iets door, uitsluiten^ met de bedoeling om onze lezers in kenri' te stellen met het oordeel van anderen. Maar met het volgende stukje uit d Zeeuw geknipt; zijn we het volkomen In dpzen zorgeliiken tijd. nu de econo mische crisjs steeds meer om zich heen grijpt en in verband- daarmede de werk loosheid steeds toeneemt, acht het partij bestuur van de S.D.A.P. het gewenscht met revolutionaire dreigementen tot de Regeering te komen en door haar op- zweepende taal de massa in de waan te brengen, dat de Regeering het in haar hand heeft de gevolgen van de thans- hecrschende crisis weg te nemen. Er wordt niet gevraagd neen, er wor den eisc h-en gesteld. de regeering", geeft „Het Volk" een sprekende plaat vele vragende handen met daarboven een gebalde vuist met liet onderschrift: „Duizenden vra gende werkloozenhanden kunnen écn; vuist maken". Een te lil recht gehouden vergadering: van het bestuur van het- Socialistische, Med. Vakverbond wordt aangeduid all een krijgsraad en een der bestuurs leden verklaarde na toelichting van de restelde eisrlien: dit is de evolutionaire' weg, maar het kan ook anders. Een zeer duidelijke dreiging dus, met revolutionair geweld. Het kan ook anders. Is dat waar? Als dat ernstig gemeend is, dan zijn we dubbel dankbaar, dat er in ons jancpecht- nationale instituten zijn als Landstorm en Burgerwacht, die niet aan een partij ge bonden waken voor de algemeene rust en veiligheid. SPOORWEGRAAD ONTSLAG Ir. J. STIELTJES Bij .'beschikking,van den minister van Wa- térstaat is aan den heer ir J. J. Stieltjes, oud-inspect-eur-generaal der spoor- en tram wegen, eervol ontslag verleend, als lid en voorzitter van den Spoorwegraad en is als zoodanig benoemd de heer ir Th. M. B. van JVlarlé," inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen te den Haag. Het Hoofdbestuur der P.T.T. schrijft ons: In.'den laatsten tijd is herhaaldelijk aan gedrongen op verandering in de dagen van vertrek v-i'. de vliegtuigen die d'en lucht- dieost Nederland—bied. Indië onderhouden. Deze, aangelegenheid is echter niet zoo een voudig als zij er op het eerste gezicht uil- Wanneer-men een vlucht heen en terug er Jit een oogenblik als een geheel beschouwt .bitl is het tijdsbestek tusscheu het vertrek uit Nederland en het weder gereed zijn voor de tweede afvaart juist 28 dagen, als volgt verdeeld: heenreis 12 dagen, tijd voor be antwoording, in Ned.-lndië 3 dagen, thuis reis 12 dagen en tijd voor beantwoording in Nederland 1 dag. Had men aauvank-iii.; over—eenige speling de bosrhikking, dit is thans niet meer het geval, daar een betrek kelijk- korte route, door een veel langere moest worden vervangen. Hoewel nu met name, de inwoners van belangrijke plaatsen klagen (Semarang, Soerabaja e.d.) bestaat voor hen voldoende gelegenheid om de ontvangen luclrtpostcor respondentie per koerend vliegtuig te be antwoorden. Komt het vliegtuig n.l. des derdags moet de luchtmail voor Nederland worden verzonden waaruit blijkt, dat ten minste één dag voor beantwoording beschik Een later vertrek óit Ned. Indiö zou slechts verplaatsing van het kwaad betee- keneb, aangezien de in Nederland beschik bare tijd reeds tot het minimum terugge bracht is. Opk beoogden sommigen dat als vertrek dag uit Nederland de Maandag gunstigei zou,zijn als de Donderdag Een vertrek op Maandag t.s echter uit een oogpunt van postverzending on,gewenscht. De handelekan toren zouden dan reeds anderhalve dag van te voren moeten sluiten met hun mail. De ervaring heeft dan ook geleerd, dat de thans gevolgde dienstregeling de meest bruikbare is. HOOGE RAAD VOORDRACHT RAADSHEER. De Koningin- heeft gistermiddag de Com missie uit <le Tweede Kamér, belast met de aanbieding van de voordracht voor eer Raadsheer ijl den Hoogen Raad op de gebrul- leelij ke wij ze ontvangen. OFFICIEELE BERICHTEN VREEMD EÉRETEEKEN. Bij Kon. besl. is aan Mr. T. J. Verschuur, Minister aannemen de Kroon Arbeid, verlof verleend tot het i het grootkruis uer Orde van NOTARIAAT. Bij Kon besl. is aan D. Burgy, op zijn ver- GEMEENTEN. Bij Kon. besl..is aan H. H. van Geleuken, RECHTERLIJKE MACHT. Door de arrondissementsrechtbank te Utrecht is, ter vervuiling ecner vacature van rechter de navolgende alphabetirfche' aanbevelingslijst opgemaakt: Mr. H. W. W. Andreae, substitUut-griffiei hij de arrondissementsrechtbank te Arnhem;' Mr. J Feitsma, kantonréchier-plaatsver- vanger te Groningen; Mr. A. D. van Rëgteren Alteria, substituüt- grffier bij de arr.-rechtbank te Alkmaar. ternationalen rechtstoestand naar de beginselen in genoemd art.;van het Kei logg-pact feitelijk neergelegd, zon het blijken, dat de invloed der Kerk niet gering is. Zij zal daartoe echter in staat zijn, als de verdeelde kerkelijke organisaties en machten het eens op één stuk eens Christendom reeds sedert meer dan een jtunnen wezen, in dit geval op een stuk, eeuw, ja langer, de kracht heeft gemuit, i dogmatisch oogpunt geen moei- om den geest dezer eeuw te overweim-ijj^heden in den weg beh.oeft te leggen gen door geloof. Dit oordeel treft dani een ujtspraalt van zoo groot aantal TUrt zeven,le artikel stond in ons blad^™*™ vóór zich heeft yanzate.das 7 Februari. Welke Kerk neemt tot zulk een mter- HOFBERICHTEN De Prins heeft het beschermheerschap aan vaard van het. internationale congres voor tropische geneeskunde, dat in 1932 te Am sterdam gehouden zal worden. De Weesinrichting Huisduinen (gem. Den Helder) mocht van H, M. de Koningin-Moe der een bijdrage ontvangen voor den bouw an een nieuw jongenshuis. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND NIEUW LID. Door den Voorzitter van het Centraal Stembureau is benoemd verklaard'tot lid der Prov. Staten vaii Nóord-Holland de heer G. P. Vos te Enkhuizeii, zulks 'ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het lijden van het lid van dat college, den hger W. J. Kernkamp te Edam. EEN VERKEERSDAG COK IN ONS LAND. Door den Bond van Vrijwillige Verkeers- inspectiën in Nederland zal op Zaterdag 6 Juni a.s. een algemeene Verkeersdag wor den gehouden. Deze dag zal gewijd zijn aan de bevordering van een veilig verkeer in ons land. Voornaamste Nieuws. JURIDISCHE COMMISSIE De Minister van Justitie heeft eon com missie ingesteld om van advies te dienen over de volgende vragen: le. Of en in hoeverre behoefte bestaat aan verhoogde rechtsbescherming tegenover de overheid; 2e. Zoo ja, door welke middelen deze be hoefte behoort bevredigd te worden; 3e. En als deze bevrediging geheel of ten deele door de instelling van een algemecnen administratieven rechter moet worden ver kregen, öf en in hoeverre de aanhangigp ontwerpen van wet als grondslag voor de invoering van die rechtspraak kunnen die nen. Tot lid, tevens voorzitter dezer Commissie, is benoemd Mr. Dr. Kooien, lid van den Raad van State. ADRES VAN GEPENSIONNEERDEN Het. Bestuur van den Ned. Bond van C.e- nensionneerden heeft een adres aan den Mi nister-president gericht, waarin verklaard wordt, dat genoemd bestuur met leedwezen heeft vernomen, dat het Kon. Besluit den 22sten Juli 1930 alleen van toepassing is op ambtenaren van het Rijk en dat door den Minister in overleg met de Directie der Ned. Spoorwegen éénzelfde regeling is vorderd. terwijl sommige ambtenaren m overheidsdienst o. a. verstoken blijven van een toeslag op hun pensioen, andere geper - sionneerden in die diensten een toeslag kre gen die. geregeld is hij verordening o.a. 40 pet toes)ag.:op hun pensioen of die dit verhoogd zien zelfs tot'60 70 pet., doch het meeren deel een toeslag krijgtbeneden de dienst regeling: Adressanten verzoeken daarom den Mi nister te willen bevorderen, dat bedoelde toeslag ook wordt verleend aan de ambte naren in overheidsdienst, die tot dusver niets of minder toeslag op hun pensioen verkregen dan de Rijksregeling. NEDERL. BLINDEN-ORGANISATIE ACTIVITEIT OP FLAKKEE. Deze week heeft de Ned. Chr. Blinden hand op Flakkee groote propagandavergade- ringen belegd, welke goed geslaagd mogen hecten. Sommelsdijk had helaas, ofschoon het grootste dorp, de slechtste opkomst. .Melissant, een klein dorpske, had een schier geheel gevulde kerk. Overigens zijn ook de andere dorpen, Dirksland, Oude Touge en Ooltgensplaat good uitgekomen. Als spr. op al deze vergaderingen trad op de heer C. Wagemaker, hoofdbestuurslid van den Bond (Rosestraat 10 Rotterdam), die redevoerin gen hield over „Het l.ichtlooze lai.d". Hier in werd de heteekenis van don Bond, zij bestaansrecht tegenover den NeutraleiP bot.\ helder uiteengezet. Uit deze uiteenzetting bleek dat ook in de Blindenorganisatie het zelfde proces zich heeft voltrokken als bij de neutraio vakvereonigingen. Men begint neutraal maar komt al spoedig in het roode vaarwater. De Christenblinden kunnen zich hier niet mee vèreenigen, en hebben voor enkele jaren een Chr. organisatie gesticht, met een eigen orgaan: „De Blindengids" een maandblad dat f 1 per jaar kost. Het is deze organisatie niet te doen om de onte vredenheid in het hart der blinden te zaaien maar hun een gids te zijn door dit leven en naar boven. Overal werd de heer Wagemaker, die heel gemakkelijk en boeiend spreekt, met groote aandacht gevolgd. Mejuffrouw Collenteur, eveneens te Rot- terdam, las Schriftgedeelten in Brailleschrift en droeg gedichten voor, waarmee zij den dank van het publiek oogstte. De heer Van 't I-Iof, blinden organist te Middelharnis. speelde muziekstukjes op het orgel, die eveneens in den smaak vielen. Op 't oogen blik valt nog niet te zeggen of velen zich geabonneerd hebben-op De Blindengids.-Eer: moreel surres heeft de Bond op Flakkee ir ieder geyal. mogen hoeken, dank zij het on vermoeid propagandawerk van den heer Wagemaker. De vertrekdata van de luchtdienst op veld. sluiting in de textielnijverheid In Lancashire (Engeland) opgeheven. De crisis in het Britsche wereldrijk. Hongersnood in Amerika, waardoor een ïllioen menschen in Arkansas met den dood bedreigd worden. De huiszoeking, hij de Duitsche nationaal- socialistcn; oud-kapi.ein Maltitz gearresteerd Sombere politieke vooruitzichten in Spanje Mededeelingen over de Engelsche politiek Palestina ten opzichte van de vestiging der Joden aldaar. Napier op Nieuw-Zeeland met den grond ;elijk gemaakt door nieuwe aardschokken. Botsingen tusschen Islamieten en Brah manen te Benares. De Amerikanen zouden zich terug trekken Bezoek van de Koningin-Moeder aan de Haarlemsclie bloemententoonstelling. Verschenen zijn de voorloopige Verslagen der Eerste Kamer over de Justitie-begrooting de Onderwijsbegrooting. Schip in nood op de Dollart. 'hlz 3) Het Intern. Chr. Vakverbond en de crisis. Dreigend conflict in het mandenmakers- bedrijf. flict in het visscherijbedrijf te IJmuiden. Gemeenteraad van Rotterdam. DERDE HALF-REGIMENT HUZAREN DEFILE VOOR H.M. DE KONINGIN Ter gelegenheid van den 117en verjaardog van het derde half regiment huzaren heeft het genoemd regiment ter herdenking gis- - teren een wandelrit met standaard en muziek 1 l>09r^ door den Haag gemaakt, en gedefileerd langs het Paleis Noordeinde. Na afloop had in de kazerne nog een korte huldigingsplechtig heid plaats van de officieren, die te Berlijn een ruiterov envinning behaalden. DE „COLOMBIA" IN ZEE Gisteravond half acht werd het persbureau Vaz Dias telefonisch gewaarschuwd door den Rijksradiodienst te IJmuiden: „U wordt opgebeld door het motormailschip „Colom bia"." En even later klonk een stem even duidelijk als juist te voren, die van IJmui den via de RijkstelefoonÜjn .Hallo, hier het motorschip „Colombia". Verstaat u mij goed?" Wij verstonden het uitstekend en vroegen: „Waar bent u nu?" „We; zijn op het oogenblik op 60 mijl af- stands van IJmuiden," antwoordde de heer Segeriue, „en ik versta u even duidelijk als of ik gewoon ovér de stadstelefoon met u spreek." Ook wij ontvingen het gesprek hard en duidelijk én vroegen nieuwsgierig met wat voor installatie door de.-„Colombia" werd gezonden. „Wij werken op het oogenblik met een Marconi-krlstal-toestel met twee zen dl am pen en een capaciteit van een halve Kilowatt, op golflengte 150 Meter. Met dit toestel kunnen wij spreken over een afstand van 300 mijl. U hoort mij nu via den Rijks radiodienst te IJmuiden, die dit gesprek op de Rijkstelëfoonlijn brengt, terwijl ik u hoor via Scheveningen-Haven, waar vandaan voor ons wordt uitgezonden op 175 Meter. Boven dien hebben wij nog een ultra korte golf- zendeh, waarmee wij eiken avond verbinding met Scheveningen-Haven hebben." Nadat nog over eenige dingen gesproken was, namen de marconist'van de „Colombia" en het Persbureau afscheid van elkaar, vol lol over de prestatie van IJaiuiden-Radio, DE LEIPZIGER MESSE CONGRESSEN OVER WEGENBOUW Uit Leipzig wordt ons gemeld: Op 1 Maart begint in Leipzig de groote Voorjaarsbeurs en deze belooft in menig opzicht belangrijk te zullen zijn. Voortdu rend komen berichten in over nieuwigheden. Als gevolg op de reeds in vroegere jaren gehouden congressen over Wegenhouw zn nu van Donderdag 5 tot en met Zaterdag 7 Maart onder de benaming ,.St'-asse und Brüeke" een drie-daagsche bijeenkomst plaats hebben, met bezichtigingen en demon straffes. Onderwerpen, die vooral de daarbij betrokken rijks- en gemeentediensten, maar ook andere deskundigen zullen interesseeren worden er behandeld De Meubelbeurs bleek opnieuw veel te klein. Uit Nedèftand zijn pl.m. 30 exposan ten toegetreden. Op Zaterdag 28-Februari zullen drie extra treinen (twee 's morgens en één 's avonds) de Messe-gangers uit ons land naar Leipzig vervoeren. HET TRIBUNE-VERBOD PROTESTEN. Het Landelijk Comité van de Tntern. Anti- Militairistisclie Vereeniging sectie Holland (I. A. M. V.) heeft in een vergadering te 's-Gvavenhage een motie aangenomen v in het met klem protesteert tegen de actie van de Nederlandsche regeering in zake d' pressie uitgeoefend op de besturen van Open hare Leeszalen en Bibliotheken tot schen ding van de grondwettelijke persvrijheid, blijkend uit de houding tegenover „De Tri hune". In de motie worden voorts alle i"evo lution nai re organisaties in Nederland uiige- noodigd daartegenover stelling te nemen. CONFLICT IN DEN HUMMELOSCHEN RAAD TE VOORTVAREND BURGEMEESTER? De beide wethouders der gemeente Hum- melo en Keppel de heeren G. J. Klokman en R. J. C. baron v. P a 1 1 a n d t v. K e p- pel, hebben gelijktijdig ontslag ingediend, daar zii zich niet met het beleid van den burgemeester zeiden te kunnen verecnigen De burgemeester zou in meerdere geval len eigenmachtig besluiten hebben genomen zonder de wethouders daarin te kennen. De Raad zal deze grieven nader ond?i de oogen zien. 'Riz i en werkloosheid ia Van-^Lijden, Leed en Liefde. TII. Kom ik 's avonds op mijn eenfjfc Heel laat van de Sooefeii. Pan Voel ik me soms„onzfiker* Maar-'k raak toch den weg «ooft kwijt Zie: myii pypje D0UW&T0BERTS Leidt mij zonder wederga. Vant ik loop maar op de lucht af: k loop den geur maar achterna HEERENBAAI 20 -50 cf. per ons Verschaft U wvikesi van a VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE RUPSENPLAAG. Me*. Van I tal lie-Van Fmbden heeft den Minister van Landbouw gevraiigd om in-overleg met den Minister van Water staat tot een georganiseerde verdeiging van rupsen o'ver te gaan, voofzpover het gewas op 'rijksgronden betreft, en deze verdelging tevens te willen aanmoedigen door circulai res aan provinciën en gemeenten, benevens premies voor particuliere grondbezitters. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den Minister van Financiën ge vraagd. of het den minister hekend is. na! zes Almelosche textielbedrijven besloten hebben da loonen der arbeiders met 1 pet. te verminderen; omdat de gemeenteraad weigerde dé bedrijfsbelasting af te schaffen. Hij vraagt van den Minister maatrgegelen, om dit tegen te gaan. XNTWOORDEN VAN MINISTERS UITWIJZING PROPAGANDIST. Op vragen van het Tweede Kamerlid L. de Visser, aangaande de uitwijzing van den Duitschen propagandist der Int. Arbei- dershulp T. Overhagen, die daarbij zeer on- mcnschelijk zou behandeld zijn. is door den Minister van Justitie geantwoord, dat be doelde vreemdeling niet in het bezit van be hoorlijke papieren was, doch dat hij o\eri- gens met alle verscliooning door autoriteiten is behandeld. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAK HET BEHOORT iui;:; .,;iü!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1