Jlimuir Crtïwcljf (£mmut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 10e Jaargancr EERSTE BLAD. DE RAAD IN DE RESIDENTIE BINNENLAND. (ItaiM'hikklnirsknRtrn '0 15) Bil dugeltiksche tending „7«— Alles bil vooniitbetallnfi Uis&e nummer* 8 scnl niet Zondagsblad 7 ceol londagsblnd nu l afzonderlijk verkrijgbaar No 3278 _c... Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 M VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931 ADPGHIENTlCNl Van 1 tnl 8 regels f t-i7Vs bike revel meer _0-22V» Ingrr .leriedet tlnveu van 1—6 revels „2.30 Elke regel aieer 0.43 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekendf 0-10 Dit nummer bestaat uit BRIE blader VBAGEN VOOR DE TOEKOMST II. (Slot.) 1 Over heel het land gerekend komt het anti-rev. volksdeel nog steeds iets boven het percentage van nu drie eeuwen geleden uit; in de Haagsche raad blijft men, wat het aantal zetels betreft, bijna regelmatig iets beneden de tien procent. Met heel hard werken zou de vjjfde zetel misschien gewonnen kunnen worden, doch dan moet alles meewerkenook en niet in de laatste plaats, de candidatenlyst en deze ver liest juist nu, door het heengaan van Mr. de Wilde, niet weinig trekkracht. Men zal daarom niet mogen redeneeren de vorige keer hadden we een flink overschot; vijf zetels winnen we toch niet, maar vier halen we met gemak. Vier zetels is wel zoo ongeveer het historische getal. Die bezette de anti- rev. fractie reeds in 1915. In 1919 had den we de wind mee en kwamen we zelfs op vijf. Dit getal groeide zelfs later tot zes, omdat nummer één van de ljjst van een belangengroep zijn ont slag nam en opgevolgd werd door num mer twee van deze lijst, een candidaat van anti-rev. huize, die nu weer in 't rechte spoor kwam en de anti-rev. fractie versterkte. Door, wat de Standaard een minder gelukkige greep bij de samenstelling van de candidatenlyst noemde, ging de zesde zetel in 1923 verloren en in 1927 raakte de anti-rev. fractie ook de vy fde zetel kwijt. Het dient nergens toe om hierop die per in te gaan, de lessen der historie zijn duidelijk genoeg er. wij willen er alleen deze uit trekken, dat nu Mr. de Wilde, wiens financieele politiek in zoo breede kring bevrediging gaf, niet meer als lijstaanvoerder optreedt, men alle zeilen wel bij mag zetten om zich te leurstellingen te besparen. Komt wijlen H. de Wilde de onver gankelijke eer toe, dat hy als wethou der van Den Haag de eischen van de nieuwe tijd heeft verstaan en vooral op sociaal gebied baanbrekend werk heeft verricht, zelfs bij alle gemis van „so ciaal-democratische stuwkracht"; zyn zoon heeft in moeilijke tijden een zoo danig financieel beleid gevoerd, dat het o.m. sociaal-democratische wethouders mogelijk werd gemaakt om voort te bou wen op reeds gelegde grondslagen of nieuwe behoeften, zoo wat sociale ver zorging als woningvoorziening betreft, te bevredigen. Wij vermoeden, dat de S.D.A.P. voor al het laatste straks bij de verkiezingen naar voren zal schuiven en dan zal cri- tiek onzerzijds niet achterwege kunnen blijven; doch we kunnen nu volstaan met de zegswijze: geen geld, geen Zwit sers, maar ook geen huizen. En daarom is de zorg voor de financiën in een ge meente van het allergrootste belang. Het is echter thans de tijd nog niet om de verdiensten van Mr. de Wilde als wethouder der financiën te boek staven; we bezien nu ever, in vogel vlucht, welke groote vraagstukken straks by de stembus naar voren ko men en wat zelfs een kleine fractie van vier man bereiken kan, als men maar niet aflaat van getuigen en het juiste oogenblik weet te kiezen om voorstellen te doen. En, dan blyven we eerst maar weer by de financiën. Deze zijn overal van groote beteekenis, maar in Den Haag vooral, omdat een woonstad zich niet kan handhaven bij hoogopgedrever. be lastingen. Hierbij rijst zelfs de vraag, of de anti-rev. fractie en andere groe pen, welke met haar één lijn trekken, niet een stevige oppositie zullen moeten voeren. In ongeveer een jaar tyds .toch ste gen de kapitaalsuitgaven, welke dus door leening ziin verkregen, met 52 mil- lioenelke week werd er om zoo te zeg gen, een millioen gevoteerd. Onderver deeld kan men zeggen, dat 32 millioen voor productieve uitgaven werd be steed. welke dus rentegevend zijn en de lasten der burgerij niet verzwaren doch 20 millioen zijn niet-productief rente en aflossing moeten uit de belas tingen komen: een jaarlyksch bedrag Na de artikelen over Rotterdam, volg den er eenst een 1 weetal over Amsterdam: gisteren en heden was don Haag nan de beurt; de volgende week komen Utreelif. Leiden enz. aan de orde. Daarna het plat teland. van ongeveer twaalf ton. Kosten voor het nieuwe stadhuis vallen hier nog buiten. Als men nu verder bedenkt, dat iedere opcent op de gemeentefonds belasting net een ton opbrengt; dan vraagt men zich toch niet zonder zorg af, wat het worden moet als het vyf jaar zoo door zou gaan. De Haagsche sociaal-democraten heb ben vaak veel minder een partijpolitiek gevoerd dan hun collega's in Rotter dam b.v.maar de rechtsche fracties hebben ook nimmer beknibbeld op loo- nen en salarissen of uitgaven van socia len aard. Zy zullen die houding blijven aan nemen, doch niemand zal ontkennen, dat groote voorzichtigheid bij het finan cieel beheer noodig isen het ware niet verkeerd, als b.v. wethouder Drees straks eens de financiën voor zyn reke ning nam. Terwyl we er niet aan denken om tot schrielheid aan te manen ten aan zien van tastbare sociale nooden, vra gen we ons toch wel af, of b.v. uitga ven voor een nieuw museum of voor sportterreinen op dit oogenblik wel toe laatbaar zijn. De schuldenlast klimt vrij snel. Ook wake men tegen noodelooze uit breiding van gemeentelijke bemoeiing met allerlei takken van bedrijf. De S. D. A. P. heeft in commissies wel eens gepleit voor verregaande overheids inmenging met de levensmiddelenvoor ziening; eens zelfs is in besloten kring het plan gelanceerd om het visscfierij- bedrijf te socialiseeren er. de loggers 's nachts vast te leggen aan een oud oorlogsschip, waarop de zeelieden dan logeeren konden; maar dergelyke dwaasheden kwamen niet voor het voet licht. Wel is gepoogd van de tram een vol slagen gemeentebedrijf te maken, en principieel was daar niets tegen, doch economisch inzicht leidde tot een Ge mengd Bedrijf en gelukkig maar, want anders zou een jaarlijksch verlies van vier a vijf ton niet te vermijden zijn. Ook heeft men getracht een gemeen telijk bouwbedrijf in te voeren, maar het is ten slotte, na jarenlange taaie strijd, aan de anti-rev. fractie onlangs gelukt aan de bevoorrechting van de H. A. B. O., die zonder mededinging steeds groote werker, ter uitvoering kreeg, een einde te maken. De heeren van de II. A. B. O. hebben daardoor blijkbaar beter rekenen geleerd, want dezer dagen was dit bedrijf bij een groot werk laagste inschrijver. Het is echter zeer de vraag, of de S. D. A. P. straks bij de verkiezingen de kwestie van het Erfpachtstelsel niet op de spits zal drijven. Bij de laatste, veel stof opwerpende wethouderscrisis is een compromis ge sloten om voor éénmaal 134000 M2 grond aan de markt te brengen, doch overigens het stelsel ongewijzigd te laten. Legt de S. D. A. P. zich straks weer op het dogma vast, dan is principieele strijd onvermijdelijk; want de andere fracties kunnen niet toegeven op dit punt. Dit staat vast, dat het erfpachtstelsel de grondprijs eer verhoogt dan ver laagt en dat het evenmin een afdoende waarborg is tegen corruptie; terwyl de arbeidersbevolking ten slotte het kind van de rekening wordt. Nu kan men, naar roode methode, de arbeiders wel willen dwingen om in ze kere wyken te blijven wonen (Duindorp b.v.)zooals men ook wel een sluitende rekening kan krijgen bij Centraal Wo- ningbeheer, als men nog nauwer keurt en nog strenger optreedt dan de meest verachte huisjesmelker; maar dit loopt toch op de duur spaak, wanneer er geen woningnood meer is. En daarom zal van de rechterzijde het parool moeten uitgaanaankoop van gronden door de gemeente in de peripheric van Den Haag om bouw grondspeculatie te voorkomen en de winst der waardevermeerdering naar de gemeentelijke schatkist te leiden, is gewenscht; doch de gemeente zal ook moeten durven verkoopen, als er vraag is naar bouwrijpe grond. Halstarrig vasthouden zou, nu de canons reeds da len, naar een financieel debacle kunnen leiden. Erfpacht of verkoop is voor ons geen DE DO X BOVEN LAS PALMAS RIJKSBEGROOTING 1931 geloovende, dat hierop zegen zal rusten. De ervaring bevestigt telkens weer, dat men geen vaste meerderheid achter zich behoeft te hebben om resultaat te bereiken. De kentering ten aanzien van het Erfpachtstelsel is daarvan een klaar bewijs. Het succes met de Christelijke Lees zaal en uitleenbibliotheek te Schevenin- gen, is een ander voorbeeld. Het scheen aanvankelijk, alsof hieraan niet te den ken viel. Er moest en er zou een open bare leeszaal komen en dan, by wy'ze van troostprijs, ook een Christelijke uitleenbibliotheek: door op het juiste oogenblik in te grijpen wist de anti-rev. fractie juist het omgekeerde te berei ken: de openbare uitleenbibliotheek mag by de Chr. Leeszaal inwonen. Wy dalen thans niet in andere zaken af. We zouden op de geforceerde asfal teering van„de Keizerstraat en de ver harding van het beruchte rijwielpad naast de beroemde Scheveningsche weg kunnen wijzen; doch het kader van deze artikelen laat geen uitbreidingen meer toe. We wilden slechts in 't algemeen wij zen op de groote belangen, welke bin nenkort bij de Raadsverkiezingen in Den Haag op het spel staan en van hoe veel beteekenis het is om de mannen aan te wijzen, die straks met de vijan den, maar ook met de geestverwanten zullen spreken in de poort. 0 POLITIEKE OPRECHTHEID. Reeds eerder wijdde Prof. Eigeman zich aan een beloog, dat de strekking had toe nadering le bevorderen tusschen de partijen van rechts en het liberalisme- In een suggestief gestelde brochure, die uitgedijd is tot een bescheiden boekwerk, vat de hoogleeraar dit onderwerp opnieuw aan en kiest daarbij tot titel „Politieke op rechtheid in een nationale partij-groep e ring". Al moge de directe aanleiding tot deze n euwe uiteenzetting zijn geweest het radio- zendtijdenbesluit van Minister Reijmer, de hoofdgedachte der verhandejing wordt hier van losgemaakt en zelfstandig ontwikkeld. Den schrijver mag de eere niet worden onthouden, dat hij de zaken op breeder plan weet te bezien en dat hij boven het Iib»ru:e standpunt uitkomt Dit treft met name, wanneer hij zich zet tot een verklaring van de opkomst der Christelijke partijen en tot een beoordeeling van de samenwerking dezer groepen op po litiek gebied. Na gewezen te hebben op het eenziid'g intellectualisme, waardoor het liberalisme uit de tweede helft der negentiende eeuw zich kenmerkte en op de verabsoluteering van de natuurwetenschap dier dagen, er kent de schrijver, dat het Dr. Kuyper was, die hier de zwakke plaats wist te treffen van de liberale staatkunde. De intellectueele hooghartigheid van hel liberalisme erkende enkel en alleen Je be teekenis van zichzelf, zag zichzelf als de rr.aat van alle dingen en had voor levens verschijnselen van anderen kant geen oog voor anderer levensuiting geen oor. Dit doet Prof Eigeman, die zelf de liberale beginselen is toegedaan, 6prekcn van de beginsel, slechts een vraag van utiliteit! Ievene" cn wereldbeschouwing, die de i:be- en verstandig gemeentebeleid; de S. D.lra"> wrt« d00r de openbare school aan de A. P. moge zich wel bedenken voor ze van deze kwestie een Schibboleth maakt Het is ook niet slim om iets, dat door de praktijk onder de voet geloopen wordt, tot verkiezingscry te verheffen. Wat voor ons wel een vraag van prin- owi(i|ïci ju wio cipieele beteekenis wordt is deze, hoe j chTvèa7dLcdie lm de nieuwe Burgemeester, die lid der opririn<rends. politiek eener zich noen Chr. Hist. Unie is, zal oordeelen over dansverboden en voorjaarskermis op Zondag. Stelt hij ons daarin teleur, dan zullen wij moeten blyven getuigen, vast overige groepen der bevolking wilde o.oleg gen". Is hel wonder, dal hiertegen verzït rees eD men in gemeenschappelijk overleg tegen dtze bedreiging front maakte? Van deze coalitie getuigt de vrijzinnige schrijver, det zij „in oorsprong' de liberale, maar inderdaad illiberale vrij zinnigheid"- Vooral onder de voorname vrijzinnige pars kan men nogal eens de uitspraak beluiste ren. dat de coalitie voor een bepaald doo' was tot stand gekomen: de gelijkstelling op onderwijsgebied, of dat zij een instituut is twr verovering van baantjes. Een dergelijke afleiding6tactiek wordt be grijpelijk, als men op de historische feiten zelf acht geeft en erkent, dat het het libera lisme zelf was. dat tot aaneensluiting Jer Christelijke partijen leidde. Het samengaan der Chr. groepen was gyri strijdcombinatie ad hoe, een lijdelijk samen marcheeren ter verovering van de pacifi catie op onderwijsgebied. Dit gezamenlijk optrekken had een vc' diepere grondslag: zich stellend op de ge uieenschappelijke basis der Christelijke be ginselen en der historie, verzette men zich tegen den godsdienstloozen staat, tegen de onderdrukking van het liberalisme. Zulks te hebben erkend is een getuigenis van „politieke oprechtheid", dat Prof. Eige OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. is in de orde van Oranje- Nas&au benoemd tol ridder de luitenant lei zeer lsle klasse C. M. Hettersclnjis toe gekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan mej. J. AL van der Leest te Utrecht. VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besl. is aan Mr. Dr. W. F. J. Frovvein, te Guedcnraad, Eys-YVittem, direc teur-voorzitter van de S.aaismijnen in Lim burg, verlat verleend tot liet aaunemcu van het ordeteeken van grootoflicier in de orde van Leopold 1L DIPLOMATIE. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot gezant schapssecretaris der tweede klasse de ge- zantschapsattaché's Mr. YV. C. Graaf van llechteren Limpurg, Jhr. J. YV. M. Snouck Hurgronje en Jhr. rl. P. J. Bosch van Drake- stein. Bij hetzelfde Kon. besl. zijn bcnoeanl tot gezantschapsattaché Mr. A. F. H. van Troustenburg de Bruyn, Jhr. Mr. M. YV. van YVeede en Mr. J. Visser. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besl. is aan den res.-ritmeester Jhr. F. Beelaerts van Blokland, van het lste reg. huzaren, en aan den ies.-Iuit. L. S. ten Have, van het 12e reg. inf., eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. HAVEN-INSPECTIE. Bij Kon. besl. is aan den heer J. Hellinga VRAGEN VAN KAMERLEDEN Door den heer Schaepman zijn aan den Minister van Defensie de volgende vra gen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de chef vao den generalen staf de pers gemachtigd heeft te verklaren, dat naar zijn inzicht aan de militaire plannen van de Belgische regee ring een zuiver defensieve strekking moet worden toegekend en dat hij ze eer ten voordeele dan ten nadccle van Nederland acht, terwijl hij hieraan toevoegde, dat de kans op een Duitschen aanval op België en Frankrijk door ons land daardoor eerdei verminderd dan vermeerderd w irdt? Is de Minister niet van nicening, dat de chef van den generalen staf zich van der gelijke verklaringen in de pers moet ont houden, en is de Minister bereid maatrege len te nemen ter*voorkoming van soortge lijke verklaringen door leger- of vloot- autoriteiten? DE REGEERING EN DE CRISIS HET OORDEEL DER EERSTE KAMER Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent de aigemecne be schouw fngen over de Rijksbegroo.ing voor 1931. Hieraan is ontleend: Sommige leden konden niet anders dan een ongunstig oordeel vellen over het beleid der regeering in het afgelopen jaar. Andere leden hadden daarentegen waar deering voor den arbeid van het Kabinet, al waren ook zij niet zonder cri iek. Een derde groep van leden was van mee ning, dat er niet veel lijn zit in de alge meeive poli lick van het Kabinet. Ander leden betuigden hun tevredenheid over het gevoerde beleid. Sommige leden merkten op, dat nog niets gedaan is aan herziening der Zondagswet en van de begrafeniswet. De positie van het kabinet, als naar eigen kwalificatie, extra-parlementair, werd uit verschillende gezichtspunlen oe- schouwd en beoordeeld. In verband met bei extra-parlementair karakter van het kabinet werden nadeic beschouwingen gewijd aan de verhouding tusschen het kabinet en de groepen der rech erzijde. Sommige leden spraken daar bij als hun oordeel uit, dat verbetering in den huidigen toestand alleen te verwach ten is door het optreden van een demo cra'isch parlementair kabinet. De K.K. groep maakt echter bezwaren tegen samen werking met de sociaal-democraten. Maar zoo werd gevraagd hoe moet men dan oordeelen over de redevoeringen vin den voorzit'er van het R.K. YVerkliedenver bond welke men van soc.-dem. zijde in vele opzichten volkuinen zou kunnen on derschrijven De groote verantwoordelijkheid voor de alleszins an i-dcmocatische toeslanden van thans draagt, zoo verklaarden deze leden de R. K. Staatspartij. Van andere zijde werd hiertegenover he toogd, dat de R.K. Staa'spartij een volks partij is, bestaande uit economisch en soci aal geheel verschillende groepen; zij tracht de tegenstrijdige belangen zoo nauw mogelijk tegenover elkander af te wegen en met elkander in overeenstemming te bengen. Eenige leden achtïcn een z.g. de mocratisch bloc vrijwel ondenkbaar na de bekende verklaringen van den heer Albarda Betoogd werd, dat niet alleen op de land bouwbelangen gelet moet worden; de mn-'i lijkheden van indus'rie en handel ragen evenzeer de aandacht. Deze leden sprak-n de vrees uit, dat het tegenwoordige bewind te zwak is om een betere politiek te kun nen voeren, Eenige mate zou verbe ertng -misschien- te verkrijgen zijn, indien de re geering haar krachten versterkte, door zich een niet-talrijke commissie van b.v. drie leden toe te voegen en deze te kiezen utt hei bedrijfsleven. Ook wreekt zich thans de fout, dat de economische werkzaam heden der regeering over verschillende de partementen verspreid zijn. Eenige leden konden deze verwijten niet alle deelen. Zoo achtten zij gelet op he: in gewikkeld karakter der crisisverschijnse len, het onbegrijpelijk dat niet aanstonds een groot plan van hulp kon worden ont vouwd. Verscheidene leden klaagden over gebrek aan activiteit der regeering ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid. Moet thans zoo werd gevraagd geen alge meene wettelijke regeling worden inge voerd? of zal het bestaande stelsel wor den verbeterd? YY'at de regeling inzake de werkloosheid aangaat, merkten andere leden op, dat zich dezelfde verschijnselen op dit gebied voor doen in Engeland, waar een socialistische regeering aan het bewind is en «aar de zelfde klach'en van onvoldoende voorzie ning worden vernomen. Dankbaar waren vele leden voor het voozichtig beleid van den minister van fi- DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het elfde postvliegtuig is gister om 1 u. 7 uit Bagdad vertrokken en om 12.35 te Bushir geland. Het necende retourvliegtuig is gister om 5.45 uit Racrtad vertr-kken en in den na middag te Gaza aangekomen. Eenige leden bepleitten, dat de batige saldi, waarover men nu nog beschikt, be steed zullen worden om de moeilijkheden der magere fiscale jaren, die op handen ziin, te boven te komen zonder belasting verhooging. Enkele leden merkten hierte genover op. dat die groote overscho ten. waarop zoo herhaaldelijk wordt gewezen, eigenlijk niet bestaan. Immers zij, die daar van gewagen zien over het hoofd de tekor ten hij de Spoorwegen en de groo e kosten der Zuiderzeewerken. Enkele leden meenden hieraan te moeten toevoegen, dat zij het oogpnblik gekomen achten af te zien van verdere werken io'. drooglegging der Zuiderzee. Gevraagd werd of reeds dit zittingsjaar een on "werp is tegemoet te zien als gevolg van het rapport-Rutgers. Met leedwezen hadden sommige leden ont waard, dat de regeering zich tegenover het vraags'uk van een Industriebank niet af wijzend had uitgelaten. Eenige leden vragen naar de houding der regeering tegenover het denkbeeld van een onderhandelingstarief. Andere leden wilden ernstig tegen een zoodanig tarief waarscbu Een der leden zou gaarne worden ince lich:, of de regeering voornemens is vóór het. begin van het zi tingsjaar 1931-'32 een wijziging in te dienen van de wet op de fi nancieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. De houding der S.DJLP. Om verschillende redenen betreurden vele leden levendig het standpunt, in redevoc- l ringen en geschriften van den laatstcn tijd ingenomen door S.D.A.P. en de Vrijz. Dcm Partij ten aanzien van hun houding bij even tueele mobilisa ie. Deze leden zagen daar in ernstige belemmeringen om tot terug keer tot parlementaire kahibnet en te ko men. Deze leden zouden gaarne de stellige verklaring vernemen, dat de regeering zich I in staat acht tegenwerking bij mobilisaiie te overwinnen. Andere leden wezen erop, dat de V. D- partij haar streven voortzet onwettigheid cn r.evolulie te voorkomen. Zjj waarschuwt ech ter, voort te gaan met bewapening, terwijl een steeds groo er wordend deel des voiks dece niet meer aanvaardbaar acht. Geklaagd werd over achterstelling van sociaal-democra en bij benoemingen, met name had men hier op 't oog de samens'ct ling van den Raad vah S ate, de hurge meesters-benoemingen en de bezetting van commissies. Voornaamste Nieuws. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de aigcineene beschou wingen over de Rijksbegrootmg voor 1931. fbla4z. 2) Belangrijke Van Gogh-tentoonstelling te Amsterdam. De fraude bij de Rotterdamsche Melk inrichting voor de Rotterdamsche Rccht- Een fascistische bomaanslag te BrusseL Dreigend revolutie-gevaar in Spanje. Ernstige overstroomingen in Roemenië. Opnieuw aardschokken op Nieuw-Zeeland. fRI* 5) Overleden Is Ds. J. B. van Mechelen, emeritus-predikant der Geref. Kerk te Rouveen. (blz. 9.) Tn de Tweede Kamer is de interpellatie- Van den Tempel gehouden over ondersteu ning van werkloozen en versterking van 't bedrijfsleven. ^Gorge/ cfroog! i md Wybeit. Dat kunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert vejkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. DE TRIBUNE IN DE OPENBARE LEESZALEN De inspecteur der Openbare Leeszalen en Bibliotheken heeft de uitbetaling van het rijkssubsidie aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Hilversum stopgezet wegens de weigering van het bestuur om aan zijn verzoek te voldoen om de Tribune uit de Openbare Leeszaal te weren overeenkomstig art. 4. der Rijkssubsidievoorwaarden. MUSEUM VAN ARBEID NIEUWE AFDEELING In het Museum van den arbeid te Amster dam, heeft de installatie plaats gehad van de Commissie voor de nieuw in te rich:en afdeeling Steenkool- en Teerproducton, be staande uit de heeren D. G. van Beuningen directeur der Steenkolenhandelsvereeniging te Rotterdam; Ir. J. B. v ,d. Drift, hoofdin genieur der Staatsmijn „Emma"; F. B. J. Gips, industrieel te Dordrecht: H. J. Kleman Jr. lid van den Steenkolenhandel v. h. G. I Kleman J. D. W. Berghuys te Amsterdam J. I. Lammers. lid van het Ho fdhestimr van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond en W. Mulders, bestuurslid van den Ned. R. K. Mijnwerkershond. Van het bestuur van het Museum waren aanwezig de heeren Ir R. A. Gorter, waar nemend voorzitter; G. M. v. d. Molen, pen ningmeester; Herman Hevenbrock en Ir. II. de Y'ries Rohbé. Na de installatie maakte de Commissie onder leiding van don heer Herman Heyen broek een rondgang door het Museum. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DE STATENVERKIEZINGEN A. R. lijst Velzen. De candidatenlijst der antirev. partij in den Staten kieskring Velzen is als volgt vastgesteld: 1. A. Colijn, Nieuwer Amstel (aftr.); 2. F. P. Y'ernieulcn. IJmuiden; 3. S. van YYijk Lzn., Haarlemmermeer; 4. J. Kastelijn, Aalsmeer; 5. A. Biesheuvel Jr„ Haarlemmermeer; 6. Ds. YV. Bijleveld, Haar lem; 7. J. de Bree, Ouderkerk a. d. Amstel; 8. J. v. d. Meer Pzn., Aalsmeer; 9. N. Pas- schier, Heemstede; 10. M. F. Berkhout, Uit hoorn. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1