EERSTE KAMER 4iaal VïrA^nclaa 3 WA. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam DONDERDAG 29 JANUARI 1931 nFRDF Rl.AD PAG 9 VERHOOGING ACCIJNS OP I 0p die vlcr ™n <le drankaceljns is van meet af gerekend. GEDISTILLEERD de verhooging goedgekeurd BEHOUD VAN NATUURSCHOON warnsborg en vijverberg Vergadering van Woensdag 28 Januari „Als ik mijn verleden getrouw wil blij venaldus hoorden we de heer Her mans (s.d.) zeggen; en toen dachten we aan zijn Roode Duivolperiode en zijn op ruiende taal bij het venten zijner pamflet ten. Doch, zoo bedoelde hij het niet. Hij spreekt thans die taal niet moer en erili- seerde later zelfs de wijze, waarop de drank- bestrijderevcrecniging A. N. O. O. B. zich over het wetsontwerp had uitgelaten; al was hij het met de strekking van dm, adres eens. De vorm zindc hem niet Met zijn trouw aan zijn verleden bedoelde hij dan ook, dat hij bezwaar heeft legen de immoreelo band tusschen schatkist en drank misbruik en reeds om die reden zou hij te genstemmen. Hij bevond zich daarbij in het goede en nuchtere gezelschap der drankbe- strijdersvereenigingen en citeerde dus zoowel de adressen van de geheelonthouders der Ned. Vereeniging, als van de Volksbond der matigheidsmenschen. Maar daarbij greep hij er toch een beetje naast Want Minister de Geer wees hem er op, dat de rechtsche drankbestrijders organisaties zich heelemaal niet tegen deze geringe verhooging verzetten. Een geringe verhooging, dat gaf de heer Hermans gaarne toe; van 180 tot 200 is niet zoo veel; doch van 200 tot 220 is ook een kleine stap en zoo kan men doorgaan tot 300 toe, al naargelang de behoefte der schat kist is. Met dit argument had hij nog minder suc ces. Want de Minister en ook de heer Van Lanschot (r.k.) wezen er op, dat het juist de Volksbond was, die een verhooging tot 200 ongevaarlijk achtte met het oog op dc smokkelhandel; en dat de Minister zelf had duidelijk gemaakt, dat hier de grens ligt. Elke nieuwe verhooging zou een fiasco wor den, omdat bij 220 opcenten het smokkelge- vaar weer aanmerkelijk toeneemt. De Minister heeft het geld noodig; ech ter meer dan deze vier millioen, doch hij ging niet verder, om de verleiding tot smok kelen niet grooter te maken. Dit is dus niet de eerste, maar de laatste stap. Intusschen: aan de smokkelarij moet volle aandacht gegeven worden en de Minister zegde daarom den heer Van Sasse van iJsselt gaarne toe, dat de grenswacht zoo noodig zal versterkt worden. Neen, met de z a k e 1 ij k e bestrijding wa ren de opposanten niet erg gelukkig. Doch, hoe stond het met de constitutioneels bezwaren? Daarover deed vooral de heer Kranen burg (v.d.) zeer gewichtig. Er was geen stabiliteit meende hij. Met de drank accijns gaat het steeds heen en weer. Van 150 opcenten naar 300; dan weer naar 180 en du weer tot 200. Dat gaat niet. Waarom niet, vroeg de heer Van Lan schot (r.k.) is die wijziging vooj de bedrij ven zoo verschrikkelijk? Ze passen zich spue dig genoeg aan en dat moet, want deze ac cijns is voor geen gering deel afhankelijk van de houding, welke men in 't buitenland aanneemt. Het verschil in accijns bepaalt immers de beteekenis van de smokkelhandel. Echter, dit was voor de heer Kranen burg (v.d.) niet het voornaamste. Hij kwain er vooral tegen op, dat de Minister gedreigd had met heengaan, als hij zijn zin niet kreeg Daardoor was de Tweede Kamer niet vrij 's Ministers houding was constitutioneel on juist. Maar ontwapenaars als de V. D. gaan niet voor dreigementen op zij en de professor zou stand houden. 't Viel hom toch niet gemakkelijk. Want Minister de Geer sloeg van zich af. Die moest aan de Kamer meedeelen, wat het ge volg zou zijn van de verwerping. Dat was hooge ernst. Bij 't opmaken van de Begrooting was op dit bedrag gerekend, 't Was dus geen persoonlijke liefhebberij en dictatorisch gebaar. Een minister is vaak ge bonden, doch hierin is hij vrij, dat hij, gerekend. 't Betoog van de heer Wibaut gezocht. Heelemaal met den Minister eens, rnaar juist in dit geval niet. Dat is, wat men noemt, een redeneering pour Jjesoin de la cause. Men kan verder over deze verhooging den ken, zoo men wil; zoowel in verband met de drankellende als met do smokkelhandel; maar dat minister de Geer zijn tegenstanders volkomen meester was, dat kan geen objec tief toehoorder ontkennen. Dat voelde ook de Eerste Kamer. Een mi nister, die zoo nauw rekent, mag men om eon verhoqging van 180 tot 200 opcenten niet naar huis laten gaan. De Kamer nam met 25 tegen 8 stemmen het wetsontwerp aan. Alleen de aanwezige vrijzinnig- en sociaal-democraten waren tegen. De laatste wijziging van de Bosch wet maakt lie* mogelijk, dat stichtingen of Ver- eenigmgen, door do Regeering erkend als uitsluitend werkzaam tot behoud Van Na tuurschoon, onroerende goederen doen ont eigenen om deze voor afbraak of bebouwing te sparen. Voor het eerst zal hiervan gebruik gemaakt worden ten behoeve van de buitenverblijven Warnsborg en Vijverberg bij Arnhem; welk natuurschoon andere groot gevaar loopt te verdwijnen. Bedoelde buitenplaatsen zijn nl. aange kocht door de Maatschappij Thomhem, welke de gronden wil verkavel .in en ver koopen voor villaterrein. De Stichting het „Geldlersoh Landschap" heeft getracht dit mooie stukje natuur te koopen, doch Thornhem vraagt ongeveer het dubbele van de koopprijs, n.l. 7V4 ton. Een minnelijke schikking is niet mogelijk en daarna stelde Minister Ruys onteige ning voor. 't Debat liep ten slotte nog al warm; er was veel oppositie en Mr. Mend els (s.d.) merkte o.i. niet geheel ten onrechte op, dat het eigenlijk verzet was tegen de eere.e toepassing van de gewijzigde Boschwet Immers, daarin wordt niet aangegeven, dat zoo'n stichting aan allerlei voorwaar den moet voldoen; terwijl men nu met al lerlei bedenkingen kwam. Meet1 dan één lid, n.l. de heeren Michels van Kessenich, Sasse van Ysselt, Van Lan schot, de Savornin Lohman en Van Citters stelden de vraag of ,de Stichting wel finan cieel krachtig genoeg is om te be alen. Waar is de Stichtingsbrief, vroeg de ant.i- rev. senator Van Citters; en welkeI waarborg heibben we, dat de buitenverblij ven in ongerepte toestand bewaard blijven? Hij stelde daarom de pertinente vraag: Wil de Minister, voor de wet eventueel in wer king treedt, een officieele en formeele ver klaring van het Bestuur eischen, waarin wordt vastgesteld, dat de buitengoederen één ondeelbaar geheel zullen blijven vor- De Minister gaf hierop een volkomen be vestigend antwoord. Een ander bezwaar was, dat geen termijn genoemd is, binnen welke de onteigening effectief moet worden gemaakt; opdat de Stichting niet zoolang treuzele, dat Thom hem het niet meer uitzingen kan. De M i- n is ter wist dit bezwaar niet geheel te ondervangen, doch hij zal het overwegen. In zeker opzicht wordt dit bezwaar ech ter opgeheven door een andere pertinente toezegging van den Minister. Toen het scheen of in dit parlementair geboomte de spaanders er af zouden vliegen, verklaarde Minister Ruys, dat hij een nieuw wets ontwerp eal indienen tot intrekking van deze wet, wanneer na betrekkelijk korte tijd mocht blijken, dat het „Geldersche Landschap" de gelden niet bij elkaar kan krijgen; iets wat de Minister niet ver onderstelt. Na deze ietwat ongewone, maar toch wel rationeele verklaring, wat het vreeimd, dat de heer Van Lanschot nog met een motie van uitstel kwam, opdat de Ministei aan Ged. Staten van Gelderland en B. en W. van Arnhem zou kunnen vragen of zij in beginsel tot subsldieering bereid zijn. Het Rijk heeft dit reeds beloofd. Dit uitstel-voorstel bracht de anders zoo kalme gemoederen der senatoren in hefti ge beroering; er werden scherpe woorden gezegd en de Voorzitter hamerde met de kracht van een voorwerker. Het was dan ook een beetje bar. De M i- nister erkende zelf, dat bij gemis aan ervaring op dit terrein er niet die spoed is gemaakt welke noodig was. Immers het kapverbod is reeds buiten werking; er is dus haast bij. En nu nog weer uitstel o en met 19 tegen 16 stemmen; 15 leden ach'ten het niet de moeite waard om bij de stemming aanwezig te zijn. Tot de tegen stemmers behoorden 8 roomsch-kath., 5 Chr.-hist., 2 liberalen en één anti<rev. Behalve de hierboven besproken wets ontwerpen zijn nog eenige kleinere afge daan, zooals onteigening van een stuk duin- terrein in Den Haag. Heden is de herziening van do Gemeente wet aan de orde. alleen mag beslissen, hoe lang hij de ver- Bovendien, wat geeft zoo'n belofte, welke aniwoordelijkheid dragen kan. pas ingelost wordt als de Staten en de Dat is trouwens parlementair-democra- tisch. De Kamers moeten geen Minister wil len houden, die zich ernstig bezwaard voelt Ja, zei later de heer Wibaut (s.d.), dat Is allemaal juist; maar het betrof hier geen beginsel, 't Was met de schatkist ook zoo erg niet;_de minister vindt het geld nog wel. 't Leek meer een persoonlijke gevoeligheid. Hoe hebben we 't nu? Dat de toestand wel ernstig is, maakte de heer Van Lanschot (r.k.) even duidelijk, door er op to wijzen, hoe aan de Amsterdam- sche Beurs drie milliard verloren werd. En dat het volle ernst was, dit had mi nister de Geer toch wel heel duidelijk uit eengezet Raad het goedvinden. Neen, de andere zoo pientere Mr. Van Lanschot greep er hier naast Zijn imotio werd met 22 tegen 13 stemmen verwor pen. Het voorstel was vooral door de heer Henri Polak (s.d.) krachtig en mei overtuiging verdedigd. Hij toonde aan, dat hier natuurschoon beschermd moet worden, vooral voor Arnhem; dat verkaveling tu wachten slaat, nu het terrein in eigendom is bij een speculeerende bouwgrond-maat schappij; en dat onteigening noodig is, om dat een buitensporig hooge prijs gevraagd wordt. Welnu, hij kan tevreden zijn. Het spande er wel, doch het wetsontwerp is aange- Kerknieuws. KERKGEBOUWEN Uit Amsterdam schrijft men ons; Reeds meermalen schreven wij over de moeilijkheden van alle grootere Amster- damsche Kerken, bij de ontvolking van de City. Allen komen ze met de kerkgebouwen in de oude stad in den klom cn het is niet zoo eenvoudig voor de grootere gebouwen een goede bestemming te vinden, vooral niet, wanneer ze architectonische of histo rische waarde bezitten. De Ned. Hcrv. Gemeente zat voor enkele jaren vooral met de Oude Kerk als met de Zuiderkerk, die geen publiek meer trokken en die veel t<e dicht bij elkander staan. De eerste is, dank zij den arbeid van Dr. de Vrijer, weer goed bezet en men be hoeft voorloopig aan sluiten niet meer to denken. Maar dat beteekent dat cr voo Zuiderkerk dan ook geen hoop is. Wel heeft men cr aan gedacht in dit gebouw een soort bouwkundig museum te stichten, maar daargelaten nog of het daarvoor wel ge schikt is, van dit plan is niets gekomen en de kerk stond, zooals dat in den volksmond heeft, voor een duivennest Nu is er weer hoop, dat ze aan haar oude bestemming zal beantwoorden. De Gerefor meerde Kerk in H.V. wordt uit haar home, de oude Schotscfre Zendingskerk, verdreven. Hier, waar da Costa doceerde, komt nu drankgelegenheid. En het is nu mogelijk, dat deze H.V.-ers tijdelijk onderdak vinden in de Zuiderkerk. De Algemeene Kerkeraad der Ncd. Hervormde Gemeente had geen overwegende bezwaren, 't Zal er dus om gaan, of men het over de voorwaarden eens kan worden. Wij hopen, dat het zal gelukken en dat het Kerkgebouw weer zal beantwoorden zijn eigenlijke bestemming. Eigenaardig spel der historie is het wel, dat nazaten van in 1886 geschorsten, die ook de Zuider kerk moesten prijsgeven, straks weer, zij het dan via H. V., de Zuiderkerk hun kerk kunnen noomen. SCHRIFT „OPENING". Ter aanvulling van een bericht onder dit opschrift eenige dagen geleden in ons blad opgenomen aangaande een liturgische woonte bij de Remonstrantsche Kerk te Vlaardingen, deelen wij mede, dat Ds. N. Blokker, predikant bij genoemde kerk nader inlicht, dat de „sluiting" en „weder opening" van den Kanselbijbel plaats heeft niet aan eind en begin van het kale nd er- jaar, maar bij hot einde en het begin het k e r k e 1 ij k jaar (het begin van kerkelijk jaar is dan de eerste advents zondag). De bedoelde sluiting heeft plaats n a den slotzang en vóór het v o t u (zegenbede) met deze woorden: „Op dezen laatsten Zondag van het ker kelijk jaar sluiten wij onzen kanselbijbel. Wij doen dat in diepen eerbied, dankbaar voor wat wij door dit Woord van God, ook weder dit jaar, hebben ontvangen", terwijl na het openingsvotum en den eersten lofzang de Bijbel wordt geopend met deze woorden: „Bij den aanvang van het nieuwe kerk jaar openen wij onzen Bijbel, middelpunt van onzen Protestantschen eredienst licht op het pad van allen, die den He-er zoeken of gevonden hebben". In het „Algem. Weekblad" eindigt de bekende vrijzinnige Ds. H. Bakels een inge zonden artikel met deze woorden: „wat wel erg is, is dat de meesten van mijn mede-vrij- zinnige-dominees wel dierbaar spreken over Christus, terwijl ze er in hun ziel niet aan gelooventenzij in Hegeliaansohen geest, m.a.w. de gemeente voor den gek houden." Het ging hierover, dat Bakels in zijn „LeekenN.-Tostament" de slotwoorden van Rom. 8 38, 39 zoo heeft laten drukken, dat de woorden „ik ben verzekerdtot ons zal kunnen scheiden van d'e liefde Gods" mét vette letters staan gedrukt, terwijl dan de laatste woorden: „welke is in Chris tus Jezus onzen Heer" met het gewone type zijn gezet „Natuurlijk", zoo verdedigt Bakels zich; „warit ik geloof wel in God, maar niet in eenigen aparten Boeddha (Verliohte) of Geliefde (de metaphysisohe Mohammed) of Christus (Gezalfde)". Ds. Bakels wil zeggen: als vrijzinnige pre dikanten. die evenmin als ik dien Christus aanvaarden als den in absoluten zin van God gezondene, toch Hem noemen met Bijbelsche namen en titels en hun prediking versieren met rechtzinnige motieven, houden zij de goe-Gemeente eenvoudig voor den gek. En hij wil, dat de Vrijzinnigen in de Hervormde Kerk die onwaarachtigheid toch zullen af leggen. Het „Algem. Weekblad" maakt evenwel bij genoemde berisping d'e volgende juiste opmerking: „Do heer Bakels trekt deze He gelaren intusschen in zijn eigen val mee. Want wie een Evangelie verkondigt waarin Christus niet meer de Messias is, behoort evenmin in een Christelijke Kerk thuis, als 't nieuwe Testament verwart met pan- logistische veronderstellingen". KERK EN WERKLOOSHEID. Welke taak heeft de Kerk ten aanzien van de toenemende werkloosheid? aldus vraagt de „Ref. Kirchenztg". En geantwoord wordt dan, dat met materieele middelen niet veel kan worden geholpen, slechts een klein wei nig door nieuwbouw of verbouw, hoewel ook hier tegenwoordig de zuinigheid móet wor den betracht. De meeste steun die door de Kerk kan wor den gegeven ligt niet in de eerste plaats op stoffelijk terrein. Zoo wordt er melding van gemaakt, dat in sommige streken van Duitschland, b.v. in Württemberg, en Beieren (en ook in Hannover door de Luthersolie Kerk) een soort tehuizen worden ingericht voor werkloozen, waar -ze hun ledigen tijd op nuttige wijze kunnen doorbrengen. De „Deutsoh-reformirte Kirche" te Frank fort a .d. Mam heeft voorts cursussen geor ganiseerd waar werjcloozen worden onderwe zen in dingen die hun in de uoging zich en hun gezin te onderhouden, te pas kunnen ko men, als in de vreemde talen, snelschrift, hand- en naaiwerk; aan de cursisten wortie ook maaltijden aangeboden. Al voo't men dal dat het slechts een „droppel is op een heete steen", men hoopt daardoor er toch toe mee te werken dat de werkloozen, die toch al zooveel teleurstellingen opdoen, niet het ge loof aan de Christelijke liefde der Gemeente ■zullen verliezen. „De nood der werkloosheid is niet alleen een stoffelijke nood, ze is min stens evenzeer zielenood"; en „het komt dan ook niet allereerst aan op de hoeveelheid hulp die wordt verleend, maar op de daar in uitkomende gezindheid". GEMENGDE HUWELIJKEN. In de roomsch-katholieke „Bazuin" lezen we, dat vanwege het gevaar der gemengde huwelijken door een predikant in Frankrijk een „Protestantsch Huwelijksbureau" is op gericht. Deze predikant, Ds. Chastand, schrijft in „Le Christianisme du 20ième Siecle" het volgende: .,Jullie, dommé's, zuchten altijd zoo diep over de gemengde huwelijken van Protestan ten met Katholieken. Ze zijn In ons land een groot gevaar voor onze Protestantsche Kerk. Ik heb niet gezucht, maar ik heb de ■handen uit de mouwen gestoken en ik heb de jaren van mijn emeritaat gebruikt om de vereeniging op te richten „het Hugeno- tengezin". Tien jaar bestaat mijn tfureau Het is een arbeid van groote discretie, van geduld en uithoudingsvermogen, maar ze neemt elk jaar in beteekenis toe. Het laat ste jaar ontving ik tweeduizend brieven en in de tien jaar van het bestaan van het werk zijn door mijn bemiddeling honderd goede gelukkige Protestantsohe huwelij ken gesloten. Ik geef toe: het is nog niet veel: een per maand, maar er zullen er nog velen zijn, die verzuimd hebben mij den gelukkigen uitslag mede te deelen. Ik ben er van overtuigd, dat 75 pet. van dit aantal een gemengd huwelijk zou aangegaan heb ben bij afwezigheid van Protestantsche jon gens of meisjes. Dit geeft mij de bemoe diging om met mijn arbeid voort te gaan en hooge noodzakelijkheid in te zien van een bureau als dat van „het Hugenoten- gezin". Teekenend is ook wat een vader in het genoemde blad schrijft: „Ik ben enthou siast over het bureau. Wij ouders, zien met grooten angst de keuze van onze kin deren inzake het huwelijk tegemoet Hier in Parijs hebben de Protestanten haast geen gélègenheid om elkander te ontmoeten. Als men in het hoogste niet hetzelfde denkt, moet men zich niet verwonderen, dat uit angst om elkaar niet te grieven, een ze kere onverschilligheid in het godsdienstig leven ontstaat". DE BIJBEL OP ZEE Op de booten van de „Dollar Line'» voor de Round the world service" bevindt zich, naar men aan de „Ned." meldt, in iedere passa giershut een bijbel. Achten de directies van onze stoomvaartmaatschappijen dat niet iets navolgenswaardigs wat Wils. EEN WEDREN OP LEVEN EN DOOD De pelsjagers Col ter cn Potts hadden reeds ding hoopte. Bovendien was de weg begroeid eenige dagen doorgebracht aan een zijtak j met een aantal stokelachtigo planten, die van de Missouri op een plaats, die door de hem de voeten vreeselijk-wondden. Intus- inlanders de vork van Jefferson genoemd j schen liep hij wat hij kon, zonder om te wordt Ze zwierven in deze over 't algemeen zien. Er was geen seconde te verliezen, En woeste en dun bevolkte streek om er bent-toen hij zoowat halverwege was gekomen, werk en huiden op te sporen. Ze voeren nu bemerkte hij met blijdschap aan het ge in hun schuitje een binnenwater op. naar de schreeuw, dat zijn vervolgers op hem ver plaats waar zij den vorigen avond hun loren. Hij waagde het even om te zien. De vangnetten en strikken gespannen hadden.' grootste hoop vijanden was achter geraakt; De oevers waren hoog en belemmerden het een paar zaten hem echter nog vrij kort op uitzicht op het daarachter liggende land. j de hielen en eenjange Indiaan, met Plotseling werden ze opgeschrikt door heftig tumult aan den oever en een oogen blik later vertoonden zich meer dan hon derd wilden, die onder vreeselijk gebrul aan de jagers beduidden, dat ze aan den wal moesten komen. Deze bevonden zich binnen het bereik van de pijlen der wilden en er bleef hun dus niets andere over, dan te gehoorzamen, hoe onheilspellend hun belagers er ook uitza- erpspies in de hand was geen schreden van hem verwijderd. Alle. hoop achtte hij nog niet verloren. Hij spande zijn laatste krachten in. zóó, dat het bloed hem uit neus en mond liep. Hij naden de den stroom reeds vrij dioht, toen de voet stappen van zijn vervolger hem in de ooren klonken. Even een blik achterwaarts De Indiaan maakte zich gereed, zijn spies te werpen. Colter keerde zich zoo snel gen. Ze* roeiden dus naar den kant en lipg.j mogelijk om en de wilde, hierdoor verrast vóór zij aan wal waren gestapt, had een en verward, trachtte te blijven staan der Indianen zich reeds meester gemaakt van het geweer van Colter, waarmede hij aan den haal ging. Potts was hem echter te vlug af, hij ontrukte den roodhuid het wa pen, sprong weer in de boot en stak van wal. Maar weldra was hij door een pijl ge- zijn spies te werpen. Hij struikelde echter en viel voorover. De punt van de spies drong in den grond en de schacht brak doormid den. Van dit oogenblik maakte Colter ge bruik om den man met zijn eigen wapen onschadelijk te maken en daarna vervolgde wond. Daar hij geen genade van de inlan- hij met nieuwe hoop bezield den vreeselijken ders verwachtte, besloot hij zijn leven duur mogelijk te verkoopen en schoot zijn geweer af. Een der Indianen stortte getrof fen ter aarde, maar vijf minuten later had den een aantal pijlschoten aan het leven van Potts een einde gemaakt Nu beraadslaagden de wilden, hoe zij Colter zouden dooden, en deze, die hen vrij goed verstond, maakte vreeselijke oogenblik- ken door. Deze Indianen veretonden uitste kend' de kunst hun slachtoffers te pijnigen. Ze hadden him gevangene al aanstonds van zijn kleeren beroofd en wilden hem nu als levende schijf bij een schietoefening gebrui ken. De hoofdman dacht er echter anders iver. Hij vroeg aan Colter, of hij vlug kon mogelijk tusschen loopen, en deze begreep maar al te goed de w>mpn wi beteekenis van die vraag, Mogelijk, dat een list hem nog kon redden, en daarom ant woord.de hij, dat hij in die kunst geen hoog vlieger was. Dat bezorgde hem een voor sprong van vierhonderd schreden. Toen die waren uitgemeten werd hij losgelaten en de gansche bende begon ondier vervaarlijk ge brul de vervolging. Nu was Colter een bijzonder geoefend 9nel- voeter en de doodsangst gaf hem als 't wa re vleugels. Maar hij móest stellig minstens twee duizend meter loopen, voordat hij de rivier zou hebben bereikt waarvan hij red- •dren. Gelukkig voor hem bleven de Indianen een oogenblik bij hun dooden makker staan, om een lijkzang aan te heffen. Daardoor had de vluchteling gelegenheid zich door een bosohje van katoen-boomen heen te werken en de rivier te bereiken. Hij zwom naar een klein eilandje in het midden van den stroom en verborg zich tusschen een paar aangedreven boomen. Hier waande hij zich reeds veilig. Doch spoedig hoorde hij aan den oever het woe dende geschreeuw van de gansche bende. Een paar hunner gingen te water om hem te zoeken. Hij dook echter telkens zoo long de takken en bladeren Wetenschap. ESPERANTO-INSTITUUT De zetel der internationale te Arnhem Als gevolg van de arbeid van de Roemeen- sche priester Andreo Cseh, die ook in ons land met zjjn Esperanto-cursussen enorm succes heeft gehad, is onder diens leiding en die van Mevr. J. G. Isbrucker te Arnhem opgericht het Internacia Cseh Instituto de Esperanto. Een groot comité van bijstand, waarin o.a. zitting hebben de Kamerleden C. L. van der Bilt (Haarlem), mevr. Joh. Westerman (Den Haag), en verder Ir. H. M. Enthoven, M. Kropveld en mej. C. Offerhaus, steunt het, terwijl ook nog een Internationaal Comité is samengesteld. Het doel van het Instituut is, het vormen van leerkrachten voor de Cseh- methode. Aan het instituut is voor de tyd van zes jaar het landhuis Presikhoof met bijbehoorend park aangeboden. Reeds werkt het instituut met 63 onderwijzers van 15 landen. Het instituut dat thans 40 gasten kan her bergen, wil men zoodanig uitbreiden dat er voor eeD paar honderd ruimte is. De kosten worden geraamd op f 70.000. an de boomen weg en mocht de vreugde smaken zóó zijn vervolgens te misleiden. 'Ze vonden hem niet en zwommen teleurge steld terug. Colter hield zich in zijn natte schuilplaats verborgen tot de nacht was aangebroken. Toen zwom hij een eindweogs den stroom af. voordat hij zich weer op den oever waagde. Zoo snel hij kon liep hij nu naar een hem bekende jagerewoning, waar hij vóór het aanbreken van den dag aankwam en gastvrij werd opgenomen en verzorgd: Niet alleen visch, maar ook bont wordt soms duur betaald I Gemengd Nieuws. Radio Nieuws. COMMUNISTISCHE WRAAK? Vrödas 30 Januari. HUIZEN (298.8 M.) KRO. 8—9.15 Platfeiicon- Te Amsterdam hebben tot nu toe onbekende eert. 11.30—12 Een halfuurtje voor zieKen en louden van daeen. 121.30 Lunchmuzlek. 1.3U2 niofoon. 22 45 Kooliprnatje. 2.454.15 uik<?1 t. 11.30—12 Ei personen een leeskast.ie, dat opgehangen was aan den gevel van een boekhandel in de Lijn concert_ 4 154 30 Laansteeg, Vernield en de overblijfselen ervan 4.30—5.15 Concert. 5*16—&!!i in het water van den Singel geworpen. Ver-Vervolg- concert. 6—0.25 '1 moedelyk betreft liet hier een communistische ®;25—6.45 v« wraakneming, want het kastje bevatte een s'ieln.a7.45—9 aantal krantenknipsels met artikelen, waarin hot Persbureau vaz Dias. eenige mindere aangename opmerkingen aan 't 10 Spreker: de heer w adres van Sovjet-Rusland werden gemaakt.,AlUEiek- 10-'16 uramofoi DOOR DEN WIND DAKLOOS Door den sterken wind is by den landbouwer Bossers te Hooge Zwaluwe het dak van diens landbouwschuur afgewaaid. JANUARI-ONWEDER Maandagavond ratelden over Amsterdam eenige lange donderslagen, vergezeld gaande met een zomerregen. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. In een hooiberg van de Gebr. van Schie, staande aan De Hoorn te Alphen a. d. Rijn, is 's nachts brand uitgebroken. Gebleken is dat de brand te wijten is ge weest aan kwaadwilligheid. De dader, een landlooper, die den nacht in de hooiberg had doorgebracht, heeft zich te 's-Graven- hage bij de politie gemeld, met de mededee- ling dat hij den brand had aangestoken. BRANDEN Men meldt ons uit Eindhoven: Een felle brand heeft 's nachts gewoed in perceel Lijmbeekstraat 43 alhier. Toen de brandweer arriveerde stond het geheele huis in lichter laaie. De brand werd bemerkt door één der huisgenooton, die door roopzon de brandlucht wakker werd. Het gezin wist 1 sehevf' zich in veiligheid te brengen. Het geheele pand brandde- uit. Verzekering dekt do scha de. De vermoedelijke oorzaak van den brard wordt toegeschreven aan het vlamvatten van den wasch, die boven een brandende kachel in de keuken hing te drogen. 'fenjr HILVERSUM (1875 M.) VARA 8 Gramofooa. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 10.15 Voor dracht. 10.30 Zlekenuurtja. 11.30 Gramofoon. AVRO. 12 TUdsein. 12.20—2.30 Concert. 2.303 School uitzending 34 Concert. VARA 4 Orgel- .30 Knutselwerkjes voor kinderen. 5.15 •oon. 5.30 Vocaal- en Instrumentaal Con cert. 6.55 Actuocle Mededeellngen uit de Arbei dersbeweging. 7.10 Cursus door den heer W. H. Vliegen. 7.30 Politieberichten. 7.46 Gramoroo* VPRO. 8 Weekuitzending. 8 TUdsein. 8.01 Cate chisatie. Kerkgeschiedenis. 14de voordracht. Onderwerp: Franclscua. Spreker: Da F. W. J. v. d. Kleboom (Bergen N.-H.) 8.30 Concert. S VrUz. Uoaa- Gramofoonmuzlek. DUITSCHE SCHOOI.rr TSJ EC1IOSLOWAKIJE. Zooals men weet werd eenigen tijd geledea Tsjechoslowakije de school-radio-omroep be alleen In de Tsjet i Duitsch wordt komst met schoolultzendingen In het Duitsch te beginnen. Daar men echter eerst ervaringen wil opdoen met de Tsjechische uitzendingen, zpl dit nog wel to-t den herfst van dit Jaar duren. KONINGSBERGEN BLIJFT ZENDEN. an Heilsberg ln een groot depl hland uitmuntend worden ontvang dat de ontvangst In Koningsbergen e- lader gunstig is. Voorloopig blijft Bekende merken in alle prijsklassen w.o. k.uj. 6817a Grotrian-Sleinweg Schisdmaijer - Mannborg e.a. *a«"i. cVrVali! FEUILLETON LIEF EN LEED IN DE PASTORIE door BRIGITTE (21 Ze had bier ook geen reden om zich te moeten verdedigen, alles wat zij deed werd aanvaard. Dat maakte haar vroolijk. Op een morgen betrapte zij zichzelf er op, dat ze zong, luide zong, zooale ze het ole bak- vieoh gedaan had. En ze gaf het niet weer op. De jongens leerden het van haar en in de pastorie te Neuendorf z-ong en klonk het aldra den heelen dag. De bijbellezingen leverden een anderen blik dan in den vorigen winter, en niet al leen die voor de oudere men6ohen. De boe ten hadden wait voor hum superintendent over en daaraan had „juffrouw dokter" zo ker niet de minste schuld. Bij ziekte '.aai de men haar en wie den weg naar de pas torie eenmaal gevonden had, die vond hem ook vaker. Het had ook tot vermeerdering van de achting bijgedragen, dat huis en tuin altijd zoo keurig onderhouden A'aren: dat had men van zoo'n gestudeerde rouw in 't geheel niet verwacht. Het was uok uit gelekt dat de superintendent voor altijd bij hen wilde blijven Hij had het zelf teren Gartz gezegd, dat hij zich niet zou laten ver plaatsen. Dus behoorde hij nu werkelijk bij hen, vonden ze. In 't kort, de pastoriehewonere stonden hoog in achting in het dorp, en zoo stuur den allen, düe voor netjes wilden worl n aangezien, hun zoon6 en dochters naar de bijbellezing. De leden der boeren-, hand werkers- en arbeid ere families kwamen allen, maa.r de knechten bleven weg.— Hans hield wel eens den een of anderen die het vorig jaar trouw gekomen was, op straat aan. „Waarom kom je toch niet meer?" „Daar hooron wij niet meer bij." „Maar waarom dam tocfh? De zoons uit de arbeiderskringen zijn er toch ook?" „Alleen van die families', die hier allang women." Dat was waar. Alleen die hielden zich aan de kerk en de bijbellezing, die oud-in gezetenen weren, en hoewel arbeider, toch tenminste een huisje het hunne noemden. Hier was goede raad duur. „Je kam toch niet nog een bijbellezing houden voor de knechts en de bezitlooze arbeiders?" zei Marianne. „Neen," vond Hans, „om het meerdere werk gaat het bij mij niet, maar ik vrees wanneer wij van het goede te veel doen, dat de waar in prijs daalt. Maar iets moet toch geschieden. Voor alles voor de knechts Die arme kerel6, andere waren ze tenmin ste één avond in de week goed onder dak. Want ik geloof, dat de bijbellezing niet alleen wat het geestelijke betreft, lokte, maar ook, dat hun geest in 't algemeen voedsel ontving, en dan natuurlijk de verlichte en verwarmde kamer. Ook het zingen hadden ze plezierig gevonden." Hij dacht een oogenblik na en zed dam: „We moesten eigenlijk een vertrek hebben een beetje gezellig ingerioht, goed ver warmd en verlicht, waar de knechts des avonds konden komen." „Die hebben we ad," riep Marianne ge ïnteresseerd, „neem eenvoudig de oafceohi- satiekamer". „Die heb ik noodig voor de catechisaties cn de bijbellezingen". „Die kun je in de eetkamer houden". „Daar is geen plaats genoeg". „De eetkamer is precies even groot ais de catechisatiekamer. We nemen voor le bijbellezingen den eettafel er uit. Die neemt de meeste plaats in; het tapijt natuurlijk ook. Wanneer de tafel er uit is, gaan er zeker 60-^-70 menschen in". „En stoelen?" „Leenen we. Op iederen stoel wordt dé naam van den eigenaar geschreven, opdat hij dezen zonder moeilijkheden elk oogen blik terug kan krijgen". „En de catechisatielessen?" „Die geef je in de 6Chool. Laat mij er maar voor zorgen. De goede gedachte heb jij gehad, de uitvoering is mijn zaak". De eerstvolgende bijbelbespreking vond werkelijk al in de uitgeruimde eevkamef1 plaats. „Juffrouw dokter," zeiden de menschen bij het heengaam, „wat hebt U zich toch weer een werk bezorgd; U kunt er zeker niet genoeg van krijgen". Marianne lachte. „Het werk begint pes." zei ze. „En daar moet U bij helpen. Ik heb een groote ronde tafel noodig, wie kam me daaraan helpen?" „Gratis?" „Ja". Hans hield z'n hart vast. Vroeg Mariamne niet te veel? Maar toch kwam er een vrouw. „Ik heb er een 6taan. Maar hij moet gepolijst worden". „Dat hindert niets, we halen hem dan wel a-f. Morgen komen do jongens met don handwagen; mag ik U vriendelijk be- daarken?" „Mariamne," waarschuwde Hans, „je wil de toch alles maar leenen?" „Ik heb het me amders gedacht," 7-el ze onbekommerd. „Wie geeft nog wal?" Eenige stoelen, tafeltjes en voetenbanken kwamen nog bij elkaar. „En wie geeft verf, witte?" Timmerman Laue gaf zidh op. „En wie helpt verven?" „Ik 6tuur m'n jongen wel". „Aamgenomen dus, Laue. En wilt u nog wat kwasten meebrengen, voor het geval ik vrijwillige helpers vind? En vandaag over drie weken noodig ik allen uit, om hier te komen ep te zien wat wij klaargemaakt hebben, maar voor allen moeten de knechte komen. Die zijm namelijk de hoofdzaak". Er werd veel geredeneerd ln het dorp, wat vam de zaak zou worden, waar de juf frouw dokte-r mee begonnen was. B er Heine had zoowaar 300 kg. rogge gestuurd. Hij wilde zich niet onbetuigd laten, waar eens jufrouw dokter z'n eenig kind bij een zware lomgonteteking behandeld en weer beter gemaakt had. En zijn voorbeeld vornd navolging. Toen de drie weken om waren, verzamel de zich alles in de pastorie, wat maar loe pen kon. Marianne had dat wel voorzien, want ze had lange banken uit de herberg geleend en op den grond neergezet cn nog vonden ze allen' geen plaats. Hams schudde het hoofd. Hij hield niet vam; zoo iets. Maar hij behoorde tot de eer ste groop, welke aanschouwen mocht wat zoo in alle stilte tot stand was gebracht De catechisatiezaal en een daarachter gele gen kamer, dat tot dusver ate bergplaats gediend had, waren in twee eenvoudige, maar recht gezellige vergaderlokalen om- getooverd. Verschillende grootere en kleinere tafel tjes, gemakkelijke 6toelen, maakten het ge zeilig, alles was wit geverfd en glansde van nieuwheid en reinheid. In de groote kamer stonden allerlei spelen op de tafels, die Marianne van kennissen afgebedeld had; in de kleine kamer lagen allerlei tijd schriften, ze waren alle van de vorige week maar datekon niemand schelen. En op die mamier kreeg Marianne ze voor niow. Op een boekenplank prijkte het be«ta van een bibliotheek. Een flink aantal va a de Wiesbadcner volksboeken was vertegen woordigd, allerhande oorlogsbc-eken en en kele goede romans. Aan de wanden hingen platen, dde Ma rianne vroeger in haar vrijgezellcnworung had gehad. Het leek de menschen van het dorp tob-* verij. F.n dot was nu voor de knechts? „Ivn mogen onze zoons hier niet komen" vroeg vrouw Gartz. „Natuurlijk mogen ze komen," zei Ma* rianne vroolijk, „maar het mag niet wor den als op de bijbelbesprekimg, waar de knechts niet meer kwamen, omdat zij meen den dat ze er niet meer bij hoorden Ze verzekerden allen het tegendeel en trokken vroolijk pratend af De eenige, die bedenkingen had, was Hans. „Ze zullen je aardige inrichting wel af breken", meende hij, „en natuurlijk vlie gen knechts en boeren elkaar in het hnar, wanneer de boeren nis gaston komen" „Afwachten," zei Marianne vertrouwend Het ging werkelijk goed. 's Maandags hield schoonmaker Hennfg het toezicht. Dinsdags timmerman Laue, '6 Dinsdags meester Ring, Donderdags was het gesloten. Vrijdags kwam meester Tor- now. Z.it'r1' v wnn v hoer Gartz en d<« Ton "si\ o :s droeg Marianne de verent- i woording. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9