„UPSON BLUE STRIPE" ISOLATIE Hilversum BOUWBLAD No. 87 (Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 26 JANUARI t93t 3e Intern. Bouwtentoonstelling te Brussel VAN ONZEN REDACTEUR Geringe deelname Verschillende Hollandsche firma's Wanneer er inderdaad eenig verband be staat tussohen de stemming op een ten toonstelling en den algemeenen toestand van handel en industrie, dan is dit zeker te constateeren op de 3e internationale bouwtentoonstelling welke van 1731 Jan. te Brussel in het „Paleis de l'haibitation" wordt gehouden. Het deelnemen aan een jaarlijks terug- lceerende bouwtentoonstelling is iets, waar van elke belanghebbende zich telkens weer opnieuw rekenschap geeft; diens eigenbe lang, diens inzicht wat betreft de kansen, welke de deelneming hem op zakelijke grou den biedt geven telkenmale den doorslag óf hij aan de tentoonstelling al dan niet zal deelnemen. Men mag: dan ook zonder overdrijving zeggen dat een fabrikant of importeur eerder geneigd is om deel t nemen, naarmate de kansen om zijn arti kel te plaatsen grooter eijn. Verwacht hij dus bezoek van zakenmen- schen die kunnen en moeten koopen, dan zal hij eerder geneigd zijn te exposeeren, dan wanneer hij de verwachting heeft, dat in kringen zijner afnemers een zekere lus teloosheid bestaat. En wat zien we nu in Brussel? België is de gevolgen van den wereld oorlog zoo langzamerhand te boven gek> men en met een koortsachtige ijver is men allmvege doende ide schade te herstellen, de achterstand betreffende de volkshuis vesting in te halen; de warenhuizen on kleine winkels worden gemoderniseerd en het is een race wie het eerste gereed zijn. Hei gevolg van dit alles is dat bouwnijverheid er goed voorstaat. Enorme werken zijn of worden binnenkort aanbe steed en in alle takken van handel en in dustrie, nauw betrokken bij het bouwbe drijf, 'doet men mee aan den wedloop tn toch maar weer iets nieuws te bedenken. Meent men nu dat deze bedrijvigheid zir op de 3e internationale bouwtentoonstelling te Brussel demonstreert, dan vergist men zich. Ja, laten we het maar ronduit zeggen- deze 3e bouwtentoonstelling is voor ons een groote teleurstelling geweest. De vierde dag na de opening, was men nog niet geheel en al klaar, terwijl het aantal exposanten bui tengewoon gering genoemd moet worden Daarbij geeft o.i. dë geheele opzet geens zins een beeld van hetgeen België op de internationale bouwmarkt presteert, terwiil allerlei nevenzaken (gramofoon, schrijf machines e.d.) de aandacht afleiden. Onze Hollandsche indnstrire alhoewel giering in aantal, komt uitstekend voor den dag. Ojm. waren geëxposeerd de N.V. De Vries Robbe Co., Gorin- chem met stalen ramen. De naam van deze firma en haar fabrkaat is zoo algemeen bekend, dat we met deze vermelding kun- ïn volstaan. Eveneens is dit het geval met Beton- dak Ark el, vertegenwoordigd door den zij geen vrijstelling van enkele eischen van heer M. Winkaart 'de Bouwverordening willen verlèenen, be- We maakten kennis met den heer H. roep op den Raad openstaat. De Regeering Koolbergen, vertegenwoordiger van den j antwoordt, dat het aan den Raad staat te heer F. G. Kehlenbrink Jr. te Rotter- bepalen of hij beroep wil openstellen. In dam, de importeur van de bekende Tjpson- het mondeling overleg onderschreef de. com platen. Een voldoening was het te vemc- mjssie deze opvatting der Regeering niet men, da dit geluiddempend en isoleerend omdat juist omtrcnt de bevoegdhe.d van materiaal bij uitnemendheid ook in Belgie een piaatsëlijkc verordening om dergelijk steeds meer en meer gevraagd wordt en dat - - - - 1 het met glans de zwaarsrte prooven heeft kunnen doorstaan. De fa. E. M. Jaarsma, haard fabriek, Hilversum, toonde een mooie collectie ha- rer bekende haarden; de fa. W. H. Gis pen te R'dam en Amsterdam de nieuwste lampen. Tenslotte trok de stand S o c. C o m m er c e t techn i que „Ce- 1 o,t e x" weer bijzondere aandacht, door de fraaie uitvoering. Hieraan kunnen ide Belgische exposanten nog wel een lesje men. Het tentoonstellingscomité heeft de hulp ingeroepen van verschillende vooraanstaan de Belgische architecten en het moet gezegd dat een belangrijke collectie ontwerpen van verschillende bouwmeesters is verêarriold We noemen o.m. van de Fransche afdës- ling de architecten Bloch (perspectiefteeke- ning) D. Boulenger (maquette van een pa- villoen) Bugnard (ontwerper van het stad huis te Albertville) A. Callebat, Robert. Courel. Benvit Granjon (warenhuizen stadhuis) Fernand Henrequin, Léon Lou- vet, Henri Moreau en Robert Neaume, tér- wijl de bouwmeesters De Volder, Hubert Hoste, Arthur Michel Manne, Theodore, Ma- chand, Lucien Roselt en Robert van Drips- sche de Belgische afdeeling vèrtegenwopi digde. De timmerschool van Saint-Luc liet be halve werkstukken der verschillende leer jaren, aanschouwend onderwijs zien. Beton, staal en wegenbouw waren niet vertegenwoordigd. Behalve enkele keukenkasten, eenige sta len meubelen en een afdeeling antiek, was aan hel interieur geen aandacht geschen ken. J^Iou fh, v/h N. VJVQIt fachijTldd 4^ Co. Hooiakanioor. Opslagplaatsen, ïaqeru en Schavèf A NA7O 1853 Oost-A.dmiraliteitskade47' Rotterdam Nassauhaven - Boerengot \\/ijz'g'ng van de Woningwet We vervolgen hier het schriftelijk debat fcusschen Kamer en Minister betreffende de wijziging van de woningwet. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde wijziging van art. 92 der Onteigeningswet, iiat bij de bepaling van het bedrag der schade I igoeding in geval van onteigening in het belang der volkshuisvesting geen rekening wordt gehouden met de bestem ming tot eenig. doeleinde van openbaar nut van het onteigende. Zij zagen daarin meer een bevordering van winstmakerij door den grondspeculant dan een maat regel, in het belang der volkshuisvesting. Het zou volgens hen in ieder geval billijker zijn geweest te bepalen, dat bij de waarde bepaling het uitbreidingsplan en de voo^ gevelrooilijn geheel buiten aanmerking blijven, zoowel wat de daardoor veroorzaak te stijging als daling van de waarde der gronden betreft. Eenige leden zouden er de voorkeur aan geven om de ongelijke behandeling op te heffen door de invoering van een omslag stelsel, waarbij de kosten van straten, plei nen, enz. naar evenredigheid over de eigenaren voor den in een complex begrc pen grond worden omgeslagen. Andere leden konden zich met de strek king van de voorgestelde wijziging zeer goed vereenigen. Aan onbillijke verschillen wordt daardoor voorzoover mogelijk een einde gemaakt Intusschen waren deze leden van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat ook den invloed van algemeene rooilijnen uit te schakelen. Van de rooi lijnen kunnen alleen de bijzondere oorzaak zijn van individueele onbillijkheden en slechts deze behooren in het nieuwe artikel 92 naast de uitbreidingsplannen te worden genoemd. Deze leden achtten het gevenscht in de wet neer te leggen, dat bij de bepaling van de waarde er rekening mede moet wor den gehouden, dat voor huizenbouw stralen noodig zijn en dat de prijs van den grond dus moet worden geschat naar de plaatse lijk geldende regelen voor intensiteit van bebouwing en breedte van straten. De uit drukking: ,vplaa1selijk geldende regelen" is overigens te vaag; het is het uitbreidings plan zelf, dat den norm aangeeft en aan den beibouwingsfactor van het plan moet de rechter gebonden zijn. Sommige leden betreurden, dat de wijzi ging in art. 92 der Onteigeningswet niet wordt aangebracht in art. 40 der Onteige ningswet, omdat, de onbillijkheden, welke men wenscht weg te nemen, zich evengoed kunnen voordoen bij een onteigening, die niet in het belang der volkshuisvesting wordt ondernomen. Sommige leden spraken den wensch uit, dat aan Ged. Staten de be voegdheid worde toegekend, aan hun goed keuring van uitbreidingsplannen of rooilijn besluiten'voorwaarden te verbinden, die of het eischen van een regeling ad hoe öf het eischen van een algemeene schadevergoe dingsverordening kunnen inhouden, een en ander met beroep op de Kroon. Andere leden kwamen hiertegen op. Zij zouden bovenbedoelde- ..overgangsbepaling, die blijkbaar bij vergissing in het ontwerp is blijven staan, toen de,hoofdregeling daar uit werd verwijderd, willen schrappen, in plaats van de gedachte dier bepaling weer in een hoofdregeling op te nemen. Een goed keuring onder voorwaarden is, zoo merkten zij op, een in het administratieve recht on bekende figuur. Het verdient geen aanbeve ling haar in te voeren, omdat dit de ge meentebesturen financieel zou overleveren aan Ged. Staten. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen het vervallen van de bepaling, dat bij ont eigening als de waarde zal worden aange merkt de som, die de zaken in het tijdperk, beginnende 18 maanden en eindigende 61 maanden vóór den dag, waarop de onteige ningsbescheiden ter inzage zijn nedergelegd, elk in het bijzonder hadden kunnen opbren gen. Vervalt deze bepaling, dan zal de ont-1 Spenende partij, met het oog op den langen i' duur van een onteigening, de waardever meerdering van wellicht drie jaren meer dan thans moeten betalen. Intusschen zou het beoogde doel nog béter worden bereikt, wanneer als tijdv^L voor de waardeb ling niet werd aan^bmen dat vóór de ter visie-legging van de onteigeningsbeschei den, maar dat vóór dé ter-visie-legging van het uitbreidingsplan. De Regeering antwoordt op de bezwaren tegen art. 92. dat de rechtvaardigheid eischt, dat wanneer onteigend wordt, de eigenaar terug ontvangt wat zijn eigendom waard is, onafhankelijk van de bestem ming, die de Overheid daaraan meent te moeten geven. De ervaring heeft geleerd, dat met de bestaande bepalingen onrecht vaardigheid plaats vindt. Waardebepaling. Aangaande het uitbreidingsplan en de voorgevelrooilijn bij de waardebepaling, merkt de Regeering op, dat de bestemming van bouwterrein in het algemeen bepaald wordt door de omstandigheden buiten toe doen van de Overheid. Haar taak is alleen te regelen en daarvoor is concrete bestem ming noodig. Het aangeven dier concrete bestemming bij bijv een uitbreidingsplan schept niet de waarde als bouwterrein. Stij ging van waarde heeft ook zonder uitbrei dingsplan plaats. Het is niet onredelijk dat de eigenaar de natuurlijke waardestijging vergoed krijgt. Bijzondere rooilijnen hebben steeds waardevermindering tot gevolg. In voering van een omslagstelsel zou niet bij deze wetswijziging kunnen plaats vinden. In een hieuw art. 92a is alsnog vastgelegd, dat bij de bepaling van de waarde van grond moet gerekend worden met ter plaat se geldende regelen nopens afstand van grond voor openbaar verkeer en met kosten van hetgeen volgens plaatselijke, voorschrif ten noodig is om grond bouwrijp te maken. Het uitbreidingsplan kan niet voor alle gevallen als basis dienen voor afstand van grond. Plaatselijke regelen, geschreven en ongeschreven, zullen leidraad moeten zijn. Er bestaat geen aanleiding, den invloed van algemeene rooilijnen uit te schakelen. De bijzondere rooilijnen en het bouwverbod blijven voor de waardebepaling buiten be schouwing. Aanvankelijk is gedacht aan de mogelijkheid van voorwaardelijke goedkeu ring door Ged. Staten als sommige leden bedoelden. Soortgelijke overwegingen als andere leden daartegen aanvoerden, hebben den doorslag gegeven in andere richting. De bewuste overgangsbepaling is bij gissing in het ontwerp gebleven, maf thans geschrapt. Voor een algemeene rege ling voor de schadévergoeding, in verband met rooilijnen of uitbreidingsplannen, is in dit wetsontwerp geen plaats. De ervaring heeft geleerd, dat art. 92 v geen waarde is. In het tijdperk, in dit arti kel bepaald, hebben de factoren van waar destijging hun invloed reeds doen gelden. De gemeenten kunnen hooge sohadevergoer' dingen ontgaan door vroegtijdige vaststel ling van een uitbreidingsplan en spoedige onteigening van gronden. In het mondeling overleg werden herwa ren geopperd tegen de vaagheid van het nieuw voorgestelde art. 92a. De minister verving de woorden „de ter plaatse gelden de regelen" door „de in de gemeente gel dende regelen". Betreffende het u streekplan antwoordt de Regeering, dat de voorgestel de bepalingen niet overbodig zijn geworden door de voorgestelde wijziging van de Ge meentewet betreffende bepalingen van ge meenten, omdat de desbetreffende bepalin gen voor streekplannen minder geschikt zijn dan die in het ontwerp tot wijziging van de Woningwet zijn vervat, waarin aan Ged. Staten de leidende rol is toebedacht. Op andere vragen antwoordt de Regeering, dat het voorschrijven van samenvoeging van op zichzelf ongeschikte woningen (bijv. die rug aan rug zijn gebouwd) niet raad zaam is, omdat zij moeilijk onder het begrip „verbeteren" gebruikt kan worden. Naar aanleiding van opmerkingen over art. 5 betoogt de Regeeriiig o.a., dat de gronden, aangevoerd voor-behoud van de mogelijkheid tot hét verlecnen van voor waardelijke vergunningen niet opwegen tegen het in de praktijk gebleken gevaar van misbruik. Voor de praktijk der bouw vergunning is een voorwaardelijke ver gunning niet noodig. De Regeëring kon niet beamen de gemaakte opmerking, dat de mogelijkheid van het geven van een voorwaardelijke bouwvergunning blijft be staan nadat de wetgever die opzettelijk uit de wet heeft geschrapt tot wering van mis bruik. De Wet zal dan nl. alleen kennen 't erleenen of weigeren van de vergunning. Eenige leden vestigden er de aandacht op, dat niet voorzien wordt in een bekende moeilijkheid, in hoever tegen het weigeren een vergunning door B. en W., omdat Handel Maatschap N V. „HEI BOUWBEDRIJF" HANDEL IN BOUWMATERIALEN Drijfstee-'-Betonblokjes voor Betonwerken Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 - Telef. 30933 - ROTTERDAM Moderne onder architectuur gebouwde I HEERENHUIZEN zeer billiik te koop. Gelegen- HOF VAN DELFTLAAN te DELFT Bevattende: Kamer on suite. gr. keuker 2 slaapkamers 'met zü-slaapkamer, bad kamer en ruime zolder. Alles voorzie van Glas In lood. Water. Electrlcltcit e verdere gemakken. Moeie tuin. Inï. op het werk en bü J. J. XEF.I.E. H.H. Automobilisten!- N.V.KON.VEREENIGDE TAPIJTFABRIEKEN ROTTERDAM Gaat U naar Den Haag Dan naar Hotel KUYS WITSENBURG Voor logoerpasten pratl. Garage aan huis beschik baar. Parkeerplaats voor minstens 20 wapens LORIES MET ONTBIJT vanal 3 Gld. Hótel KUYS WITSENBURG HAAGWEGRIJSWITK-DEN HAAG U A. VISSER ZONEN Meubelrmkèrs Rotterdam WoonhuisLambertusstr. 101 Werkplaats Schoutenstr.'131 De minister achtte deze bevoegdheid "niet twijfelachtig en een uitvloeisel van de ge meentelijke autonomie. Hij had echter geen bezwaar de bevoegdheid van de gemeente lijke verordening te dezen aanzien boven twijfel te stellen, teneinde een twistpunt al te snijden, uit de geschiedenis der Woning wet ontstaan. Bij tweede nota van wijzigin gen is mitsdien het nieuwe derde lid van art 6 in dien zin aangevuld. Verscheiden leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde toevoeging aan het derde lid van art. 21, waarbij een uitzondering op de ontruiming van enbewoonbaarverklaarde woningen wordt gemaakt voor eigenaren- bewoners. Hierdoor zal schijnverkoop aan den bewo ner in de hand worden gewerkt. De Regee ring antwoordt hierop, dat de bepaling te gemoet komt aan dé behoefte van de prak tijk, dat eenig recht om te blijven wonen, aan de bepaling niet kan worden ontleend, en dat, wanneer vermoeden van schijnver koop bestaat, het gemeentebestuur de be voegdheid heeft terstond of later ontrui ming te ontlasten. Evenwel heeft de Regee ring na mondeling overleg de toevoeging van het derde lid van art. 21 aangevuld ter tegemoetkoming aan het bezwaar van schijnverkoop, waardoor wordt bepaald, dat de bewoner gedurende de twee, aan de be woning onmiddellijk voorafgaande jaren, onafgebroken eigendom was. De Regeering had in art 30 eenige wij zigingen aangebracht, o.a. omdat de be staande redactie aanleiding heeft gegeven tot de misvatting, dat indien de grens van derde werd overschreden, de belangheb bende recht had op koop of onteigening door de gemeente. In het mondeling overleg achtte de meer derheid der commissie behoud van de be staande redactie gewenscht De grens van een derde beteekende niet, dat het bouw verbod deze grens niet mocht overschrijden, maar gaf een zekeren norm van behoorlijk heid. Het is een aansporing om bij verder gaand bouwverbod na te denken of de gren- der behoorlijkheid' niet worden over schreden. Na het mondeling overleg heeft de minis ter zich bereid verklaard de bepaling van het tweede lid van art. 130 ongewijzigd te handhaven. Aangaandede bebouwingsyoorschriften heeft de minister bericht deze imperatief tij makep. Zij maken deel pit van het onteige ningsplan en kunnen niet afgesheiden daar van worden vastgesteld. Indien de gemeen ten tot vaststelling overgaan moet het te gelijk met de vaststelling in het uitbreidings plan geschieden. Teneinde allen twijfel daaromtrent weg te emen heeft de minister art, 30 eerste lid aangevuld. Sommige leden aohtten den termijn van een jaar voor het herzien van de plaatse-, lijke verordeningen te kort De minister heeft tegen verlenging tot vee jaar geen bezwaar. A Ilerverschrikkelijkste woning- hV toestanden in Boedapest Omtrent de allerverschrikkelijkste woning toestanden in Boedapest kunnen we het volgende medédeeleri, ontleend aan' de offi- cieele cijfers van liet statistisch gemeentelijk bureau: - Van 102.566 arbeiders waren slechts 49.2 pCt. hoofdhuurders, terwijl in 86 pCt. van alle gevallen het huis van deze hoofdhuur ders slechts uit één kamer bestond 13.8 pCt. van de arbeiders zijn commen saals, aangezien 31.1 pCt. der arbeiders bij de ouders inwoont Meer dan 5 pCt. van alle arbeiders zijn g.n. bedhuurders, waaronder 411 met hun gezin. Het grootste gedeelte der bedhuurders deelt zijn slaapkamer met 3—5 of meer per sorien, 100 zelfs met 9 tot 10, ook van de kamershuurders wonen slechts zeer weinig alleen. 107 mannen en 102 vrouwen dcelen hun resp. slaapkamers met 9 personen. Van de één-kamer woningen, waarin 83 pCt der hoofdhuurders wonen zijn er niet minder dan 5.103, die geen keuken hebben, slchts 11.3 pCt van alle hoofdtal van door arbeiders bewoonde driekamerhuizen huurdershuizen der arbeiders hebben 2 ku- mers. Het geheel minder dan één pCt Van 46.052 huizen hebben slechts 673 een bau- kamer. In 48.6 .pCt. der huizen wordt nog petroleum gebrand, terwijl ,in 30.4 pCt. den huizen niet kan worden gestookt. Wat de huur der huizen betreft, -deze bc draagt bij de helft in hoofdhuur meer dan 400 pengö, bij 14 pCt. meer dan 600 pengr per jaar. Als commensaal bclaalt de aroc: der 3040 pengö in de maand. 16 commen saais zelfs meer dan SOöpengö. De bedhuur bedraagt 26—25 pengö in de maand, dikwijl* zélfs 50 pengö. Een pengö is 44 cent. Is het niet vrecselijk? In welk een gezegend land leven wij! Maar het is stellig een Europeesch belang behartigen van de eerste orde, wanneer ge" poogd Wordt om Hongarije en'andero landen sociaal op te heffen. Men ziet hi.er.uit ook, dat men niet dën stand van het sociale vraagstuk naar ons land moet afmeten. Zoowel van meer „conservatieve" als van „vooruitstrevende" zijde vergeet men deze waarheid wel eens. Eerstgenocmden, wanneer zij spreken over „de" positie der arbeiden» En laatstgenoemden, wanneer zij buitenland- sche schrijvers over sociale vraagstukken, over „kapitalisme", grootgrondbezit, enz. napraten, zonder rekening to houden met hei I enorme verschil in toestanden, TE HUUR of TE KOCP kleine Heeren huizen, 6 kamers en groote zolder, electr. licht, gas- en waterleiding, mooie voor- en achtertuin en gemetselde schuur. Koopsom billijk, huur ƒ520.— en ƒ550.— p. jaar. Mooie Bovenwoning 400.— per jaar en een Winkel- Woonhuis met Garage 650.— r per jaar, staande aan de Papenlaan bij Station Voor- schoten. Inl.: Donklaan 14 en I Papelaan 86G, Voorschoten.V VESTIGT U TE UlLLEGEESBEBq Inlichtingen bebouwing aan den Terbregscheweg te Hillegersberg bij J. C. HENR! VAN INCEN Vlietstraat 8b Rotterdam Telefoon 1174* K. J. BOS ZOON i vuren HOUTHANDEL I grenen ROTTE R D A M LI HOUTLAAN 19 gezaagd TELEF. 1302-13ö3 GESCHAAFD m Een bekend architect deelt ons mede, na toepassing van 2500 M-. ,,Ik onderzocht circa 50 soorten materialen, die als de beste isolatie werden aanbevolen. Ik koos HET BESTE en acht mij gelukkig met m'n keus, want de resultaten zijn boven allen lof." „UPSON BLUE STRIPE" DOODT GELUID LEVERING UIT VOORRAAD Hebt U UPSON PLATEN al geprobeerd voor plafonds en wanden? Gaarne monsters ter beschikking Imporieur: Fa. G. KEHLENBRINK Jr., Zuidblaak 2, R'dam - Tel. 56768 Het Saneeringsplan voor Amsterdam Uit een interview met Ir. Keppler. In het hol van den leeuw. Middenstandswoningen mogen geen handejs óbject meer zijn-. Bouwondernemers opgepast! Is het eigenlijke doel van het groote Saneeringsplan voor Amsterdam niet ver- keersruiming in de oude binnenstad, en gaan dus verschillende onderdeelen van dit plan die bedoeling niet verre te buiten?, aldus de ee.ste vraag, welke de heer L. Kla- wer, redacteur van Ons Eigendom den heer ir. Keppler, directeur van den Gemeentelij ken Woningdienst te Amsterdam .tijdens een interview stelde. -Volstrekt niet, wij beoogen met dit plan uitsluitend de kern der oude stad en den Grachtengordel met omgeving uit een oogpunt van volkshuisvesting te verbeteren. Wil m enlater, nieuwe verkeerseischen door- oeren, b.v. een nieuwen weg door de Jor- daan, zulks behoort niet tot dit plan; géén doorbraak door de binnenstad op een zoo goedkoop mogelijke wijze, door middel van onbewoonbaarverklaring, enz. Maar die tienduizend voor- en achter woningen, welke u wilt doen verdwijnen? Deze liggen toch in nieuwe wijken buiten de eigenlijke kern der oude stad en den Grach tengordel? -Waarom moeien die dan weg? Het zijn toch zeer goedkoope woningen in huurprijzen tot hoogstens f 4 ad f 5 per week, alle o.m. voorzien van een afzonder lijke W. C. voor elk gezin, en in doorsnee niet meer dan 50 a 60 jaar oud. Als u deze 10.000 woningen aan de markt onttrekt, waaraan in verband mét dep huurprijs drin gend behoefte is, en u stelt daarvoor door voeging van een vóór- en een achter woning 5000 woningen in de plaats in huur prijzen van f 9 ad f 10 per week, waaraan geen behoefte is, integendeel, gaat u geheel tegen de eerste beginselen van behoeftevoor ziening in, zet die als het ware op den kop, en eischt u daarenboven onnoodig van 't Rijks- en Gemeentelijke schatkist millioenen voor nieuwen overheidsbouw van goedkoo pe woningen! Een vóór- en achterwoning, aldus de j heer Keppler, is voor mij een krotwoning, ongeschikt ter bewoning: ik zet dit in prin cipe voorop. Dergelijke woningen zijn m.i. essentieel ongeschikt en moeten dus zoo spoedig mogelijk uit den woningvoorraad verdwijnen. Verzotten de betrokken eigena ren zich tegen samenvoeging, dan zal na tuurlijk onteigening moeten volgen, Voor die 10.000 verdwijnende goedkoope wonin gen breng ik tegelijkertijd nieuwe overheids- woningen in dezelfde huurprijzen aan de markt. En die door samenvoeging ontstaan- do 5000 wonivqen in huurprijzen van f 9 ad f 10 per week werken de overproductie in dergelijke typen nog \|order in do hand. waardoor in die typen een belangrijke huur-daling zal komen, waarvan de consu menten-huurders in het algemeen zullen huren. De particuliere bouw-ondornemers te Am sterdam kunnen in de toekomst emplooi •oor rekening van de gemecn- ingbouwverecnigingen »vo- J d voltooiing lereenigingen inden door te of van de ningen te bouwen, die dan door de gemeente of door zullen worden geëxploiteerd. Niet, omdaf meen, dat particulieren dergelijke wonin gen niet evengoed als vereenigingen kunnen beheeren, maar omdat daardoor die wonin gen geen handelsobject meer zullen vor men, wat ze thans wel zijn, zoolanq ze in lianden van particuliere eigenaren zitten. Om die reden is het gemeentelijk aan schrijven tot verbeteren \oor die 10.000 \ooi en achterwoningen in de laatste jaren da» ook systematisch nagelaten. Wat u daar ontwikkelt, is niets meer of minder dan de practische uitvoering van het socialisatie-program der S.D.AP. ten op* zich te van het woning-voorzieningbed.rijf: ik kan me voorstellen, dat u als aanhanger en voorstander derbeginselen dier partij met kracht een dergelijk plan tracht te ver wezenlijken. Als woninghervormer, verbeterde bieiv op de heer Keppler. De zet is schitterend voorbereid in dé laatste jaren; toch lijkt ons deze sprong nog te koen en geven wij de Amsterdamsche bouwondernemers nog een kans, mits zij nu meer dan ooit een krachtige actie tegen het inderdaad „roode gevaar" bij publiek ei» autoriteiten gaan ontplooien. En de bouwondernemers buiten de Hoofd* stad. Laat voor hen dit interview een ern stige waarschuwing zijn. Amsterdam dient in den regel als proefkonijn; de overige ge meenten volgen wanneer daar iets is gelukt, Het vernietigingsgevaar van Uw stand is momenteel grooter dan ooit. We stellen onze kolommen gaarne voor u beschikbaar. Noodig ons uit op uwe verga dering, bespreek met ons uw nooden en be' hoeften. Inderdaad, wij hebben in 1931 nog een roe ping te vervullen en zullen slagenmet uw aller medewerking. RED. „DE BOUWWERFLD", Chr. Matzer t Te Arnhem overleeed den heer Chr. Ma* zer, vele jaren penningmeester der afdee* ling Arnhem van den Xederiandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwon dernemers". U'tbreiding Maartensdijk Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het partieele uitbreidingsplan van Maar tensdijk voor het terrein gelegen in de on- midellijke nabijheid der Utrcchtsche gasfa briek, ondanks bezwaren van de gemeento Utrecht, goedgekeurd. B. en W. van Utrecht zullen aaii den? Raad hunner gemeente voorstellen tegen deze goedkeuring bij de Kroon in beroep te gaan. Het grondbedrijf der gemeente Hilversum verkocht in den loop van 1930 voor een totaal bedrag van f 700.000; gebouwd wer den 823 woningen, waarvan 184 door de gemeente en woningbouwvereenigingen: in aanbouw zijn thans nog 685 woningen. Internationa'e lenloonstelling De raad van Volkscommissarissen van Sjvjet-Rusland h'ecft, naar aanleiding van een uitnoodiging van het Duitsche gezant schap, besloten, dat de Sovjet-republiek zal deelnemen aan de internationale tentoon stelling van bouwkunst te Berlijn en het congres voor woning- en stedebouw. Er zal een tentoonstellingscommissie worden benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9