QZCukhhC&d <PkcAüu^ tPüc&b MAANDAG 26 JANUARI 1931 VIERDE BLAD PAG. 11 Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS ALMANAK F. Q. I. Het Studentencorps „Fides Quaerit Intel- tectum" aan de Theologische School der Geref. Kerken, te Kampen, publiceerde weer z'n almanak, als steeds voortreffelijk ver zorgd. Haar er in het gezichtsveld van school en corps geen jubilea of dergelijke vielen waar te nemen, maar het afgeloopcn jaar in dezen een „rustig" verloop had, valt ook in den almanak meer de „gewone" gang van zaken te constateeren; en het ongewone dat we er in aantreffen, is ontleend aan de gewone manier van kijken zij het ook in bepaalde omstandigheden die ieder mensch weer anders eigen is, 'n lJroiessor inciuis; we bedoelen hiermee te zeggen, dat de origineelo caricatux-en die zijn opgenomen, vooral in hot licht der bijgevoegde verklaring, daarbij zeer zeker in aanmerking genomen dat „een caricatuur geen portret" is, o.i. over het alge meen, hoewel natuurlijk de een beter uan de ander, (de Rector staat niet alleen om zijn ambt „on top") uitnemend zijn geslaagd. Ün het „evenement Kerken, dat geen evenement werd, blijkt toch nog zooveel aangrijpends te hebben gehad, dat een dichtersgeest werd ontroerd tot het maken van een zinvol epos met vaak wel gewoon, als steeds, evenals het eene jaar na het andere steeds weer oud en aan het vorige gelijk is, naast het nieuwe dat tegelijk elke tijdkring weer kenmerkt; de nieuwe kleur van het oude ontbreekt dan ook hier niet; dus het oude in nieuwen vorm of het nieuwe in ouden vorm, noem het zoo ge 't wilt, misschien past het laat ste nog het beste voor de slechts met nieu we koppen ingevulde traditioneele senaats- foto. Vergelijkende met den vorigen almanak missen we een tweetal disputen, en de in de lijst der corpsleden verwerkte lijsten van dispuutleden; de nieuwe tijd vraagt dit „oude" niet meer?; voorts is bijgekomen een „societas Siberië", zeker om het hoofd koel te houden. De jaarverslagen laten een opgewekt» toon hooren; als tegenhanger is opgenomen een klacht en opwekking ten bate van de C.S.B. De vorige cursus is, aldus wordt mee gedeeld, begonnen met 167 studenten. Een novum, dat geen rarum worde, is. dat blij kens de jaarverslagen, nauwer wetenschap pelijk contact is verkregen met het buiten land door het optreden van verschillende Duitsche geleerden, terwijl over de Zending een voordracht werd gehouden door Raden S. Nimpoeno. De rubriek „Mengelwerk" bevat behalve het reeds genoemde, twee grootere artike len en eenige kleinere blijdragen; allereerst een meditatie over Ps. 116 vs. 1, die in so bere woorden weergeeft de zielsgesteldheid waaruit het „ik heb lief" kan worden gebo ren. Dan volgt een schetsje onder de titel „Toen zag hij Jezusvan o.i. hl te ge zochte compositie, terwijl ook de uitwerking niet smetteloos is, b.v. wanneer op blz. 9b niet goed gevoeld in dat verband, wordt tus- 6chengevoegd „grootmeesterlijk geschetst" ol wanneer tenslotte op blz. 101 die eerst onont beerliike storm zoo plotseling en zielig naar huis wordt gestuurd als ie z'n diensten heeft bewezen. Met meer genoegen lazen we „Paulus' jeugd in Tarsen" (de eenige theologische bij drage); dit goed geslaagde stuk getuigt van dege studie en heeft tegelijk de verdienste dat het helder is gesteld; wel vroegen we ons bij de lezing af of soms niet al te veel invloed werd toegekend speciaal aan het verblijf in Tarsen, daar toch b.v. de wijze van ontreden der philosophen, het syncre tisme van het heidendom dier dagen, de slechte zedelijkheid in groote plaatsen dea tijds. en dergelijke, dingen waren, die Iemand als Paulus, die zooveel reisde, ook buitendien bekend waren; en legt de schrij ver ook niet teveel nadruk op dat verblijf wanneer hij spreekt over Paulus' liefde tot de Joden, vooral wanneer we in aanmer king nemen, dat blijkens Rom. 9 vs. 1—5 deze liefde vooral verband hield met het feit dat Israël Gods- bijzondere liefde had genoten; we meenen dan ook dat soms wel eens een conclusie wordt getrokken, die o.i. niet in alle deelen in overeenstemming is met de voorzichtigheid waarvan de schrij vei eldere blijk geeft op een wijze die den indruk geeft dat ze hem „in 't bloed" zit bijv. wanneer hij op blz. 124 met een daar terecht gepaste drievoudige gereser veerdheid, spreekt van een „misschien schui len van een element van waarheid". Na een paar vrij goede verzen volgt een uitnemend artikel over „Eenige grondge dachten in Dantes divina commedia". Tenslotte treffen we aan de „Varia"-ru- briek, die, hoewel dikwijls opzettelijk orakel taal sprekend voor hem die in Delphi's tem pel een vreemdeling is, toch aan ingewijden in deze mysteriën ongetwijfeld menig (hoe wel verschillend gewaardeerd) moment van intiem begrijpen en zinrijk „schouwen" zal verschaffen. Eindelijk merken we nog op dat voor de typografische verzorging den heer Zalsman alle lof toekomt, niet het minst met het oog pp de mooie afdrukken van de foto's en van. de gekleurde caricaturen op kunstdruk papier. LAGER ONDERWIJS DE SCHOOLSTRIJD TE GLIMMEN. Nog steeds gaan de voorstanders van „Volksonderwijs", onder het mom van vrede en verdraagzaamheid tc willen, voort met hun pogen, te Glimmen ((Gr.) de stichting van een Christelijke school te voorkomen We maakten er reeds melding van en willen daarom een fase van het verdere verloop van den strijd verder wereldkundig maken. Naar „de Ned." n.l. verneemt, heeft het be stuur van Volksonderwijs een vergadering belegd, waarop het hoofd eener school van elders zou optreden, speciaal om te ageeren tegen hetgeen was geschreven door den voor zitter der Chr. Schoolvereeniging, den legerpredikant Ds. F. G. Petersen. Bij d:eze gelegenheid heeft ook de voor zitter van Volksonderwijs nog gemeend op enkele dingen de nadruk te moeten leggen; het slot nu van zijn toespraak, dat op zijn verzoek onverkort in de pers werd opgeno men, is bijzonder karakteristiek voor de mentaliteit van de mannen van Volksonder wijs, waarom we het aan tnze lezers door geven. Hoewel de lijst reeds is ingediend, trachtte men op deze vergadering de men- schen nogmaals te bewegen hun liandteeke- ning terug te trekken: de voorzitter zei daarvan: „Wij willen en kunnen niet gelooven. dat, wanneer merischen, die eerst hebben getee- kend, voor dat het stuk nog in den Raad is behandeld, aan het gemeentebestuur berich ten: Ik neem mijn handteekening terug, ik wil niet geacht worden aan de totstandko ming van die school te hebben meegewerkt, zoo gedupeerd, zouden worden, dat eeh Mi nister van de Kroon, die toch de belangen van het openbaar en bijzonder onderwijs gelijkelijk heeft te dienen, dat die Minister in ons vrije Nederland zou kunnen en dur ven zeggen: 't Helpt je niet mensohen. eens geteekend blijft geteekend, de school komt er, tegen je wil en je wensch in! Zulk een rechtsverkrachting, die het gevoel zou geven alsof iemand in die klauwen des duivels was, waaruit hij niet meer kan ontkomen, lijkt me ondenkbaar. En daarom zeggen we, als we pogen dit kwaad, het uiteenrukken van onze school te keeren: De school komt er niet, Deo Volente! Als God de oogen van de menschen, die zich nu geheel door de Gereformeerden laten meesleepen gaat ope nen. als zc tot recht besef komen van wat ze gedaan hebben, dan Laten wij, ingezetenen van Glimmen, wij vrienden van bet openbaar onderwijs, dat is van echt Christelijk onderwijs, bij hen die gedwaald hebhen, al onzen invloed aanwen den om te maken dat ze hun handteekening terug nemen. Wie merkt, dat hij de ver keerde weg heeft ingeslagen, hij keere terug op zijn schreden en neme den goeden weg, den weg, boven welks ingang met gouden letters geschreven staat: Vrede, Verdraag zaamheid, Liefde! Wij hebben nog goede hoop, en zooals de Spreuk ait het mooie Groote menschcnboek zegt (Spreuken 10 vs. 23): De hoop der rechtvaardigen is blijd schap, maar de verwachting der godfleloo- zen zal vergaan!" Uit onderwijskringen schrijft men aa.n de .Maasbode" het volgende, waarin op de be slissingen der subcommissies gewezen wordt: Bij de hoofdacte-examcns va 1930 heeft zich het geval voorgedaan, dat de Utrecht- sche Commissie op de beslissingen terug kwam, ten gunste van enkele afgewezen candidaten, toen later bleek dat zij de pun- tenlijsten had beoordeeld volgens een stren-' geren vorm, dan die door oen andere com missie werd gebruikt. Jammer, dat sub-commissies ook niet op beslissingen kunnen terugkomen, als later blijkt, dat zij zwaardere eischen hebben ge steld of minder welwillend beoordeeld, dan andere sub-commissies voor hetzelfde vak. In verband hiermee wijzen we op 't feit, dat in Arnhem pl.m. 60 pet. van de candi daten voldoende haalden voor Ned. Taal en Letterkunde, in Roermond pl.m. 50 pet. en in Breda pl.m. 30 pet., zegge dertig procent! Is 't niet opvallend, dat de Brcdasche sub commissie o.a. opmerkt, dat verschillende candidaten niet genoeg zorg hadden besteed aan de samenstelling van hun literatuur lijst, terwijl het officieele programma alleen maar eischt: enkele werken naar keuze van den candidaat! Was het ook niet in Breda, dat da leden van bedoelde sub-commissie waren gekozen buiten de oplading? Is 't geen eisch van rechtvaardigheid, dat maatregeleen worden genomen, dat examen- eischen en beoordeeling practisch door het geheole land ongeveer gelijk zijn? Gemengd Nieuws. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Men meldt ons uit Oldenzaal: De vrachtauto van Duivelshof werd bij het passeeren van de spoorlijn op een 25-tal me ters van het station gelegen door een vracht- stoomtram, welke juist van het station Ol denzaal vertrok, gegrepen en een 10-tal me ters meegesleurd. Onder de totaal vernielde auto werd de eigenaar, een handelaar in steenkolen, de 10-jarige Duivelshof, zwaar gewond te voorschijn gehaald. De ongeluk kige is met zware inwendige kneuzingen en een groote hoofdwonde, door het treinperso neel naar zijn woning vervoerd. KLAVERBLAD's SHAVING STICKS No. 285 zijn de beste. Zijn zacht en aan genaam. Geven een overvloedig roomig schuim. Zijn uiterst voordeellg. Zijn tot de laatste snipper op te gebruiken. Deze scheerzeep doet voor geen enkel buiten, landsch merk onder. y Zeepfabriek .Het Klaverblad" 1 HAARLEM NEDERL. SLEEPBOOT.OP DEN DUITSCHEN RIJN GEZONKEN Men meldt ons uit Dordrecht: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op den Rijn in de pabijheid van Xanten (Duitsch- lar-d) de Nederlandche sleepboot „Frans" van den sleepdienst C. Otte, alhier, gezonken, waarbij de bemanning, bestaande uit vier per sonen, allen afkomstig uit Dordrecht, vermoe delijk om het leven is gekomen. De sleepboot „Frans", die met de sleepboot „Constantina'» alhier, beide met ledige slee pen op weg was naar Duisburg, was des avonds voor anker gegaan. Des nachts om streeks half drie besloten beide kapiteins de sleepbooten die door den storm hevig tegen elkaar botsten, los te maken om beschadiging te voorkomen. De kapitein van de .Constan tina" is daarop weer in zijn hut gegaan, niet beter, wetende, dan dat alles in orde was. Des morgens omstreeks half zes, toen mén aanstalten ging maken om de reis voort te zetten, zag men op de „Constantina!» niets meer van de „Frans". Men is toen gaan zoe ken en trof op zestig meter stroomafwaarts de most en de schoorsteen van de „Frans1' aan, die boven water uitstaken. De sleepboot bleek dus te zijn gezonken. Vermoed wordt, dat de „Frans" is afgedreven en dwars in den stroom is komen te liggen, waarop de boot plotseling is omgeslagen. Aangenomen wordt, dat de veheele bemanning van de „Frans'» is verdronken. Het zijn de kapitein H. Pors. de machinist J. Arenoe, beiden gehuwd en va ders van drie kinderen, stuurman J. v d. Heu vel en stoker J. Schippers, de laatsten onge huwd. Er worden pogingen in het werk ge steld om de boot te lichten en de lijken te bergen. ERNSTIG MOTORONGELUK DRIE GEWONDEN Men meldt ons uit Amersfoort: Zondagmorgen had hier een motorongeluk plaats. De uitgever A. G. Sohoonderbeek uit Laren (N.-H.) reed met vrij kalmen gang op zijn motorrijwiel door de Zonnebloemstraat in 't Soesterkwartier met W. F. Wijthof, eveneens uit Laren, op de duo. Plotseling kwam een 11-jarig meisje de openbare speeltuin hollend uitloopen. S. kon niet meer voorkomen, dat hrt kind door den motor werd gegrepen. De motorfiets sloeg over den kop, waardoor de berijders tegen de straat werden geslingerd. Het meisje, Hendrika Welmer, brak een been S. en W. kregen verwondingen aan armen en hoofd. Schoonderbeek moest in 't St. Elisabeth gasthuis worden opgenomen. Hij heeft o.a. 't neusbeen gebroken. Wijthof kon na verbonden te zijn naar Laren terugkeeren. Huiduitslag. Wasch de aangedane plaatsen met warm water cn Purolzeep en doe er dan wat Purol op ,en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purol- poeder. Herhaal dit eiken dag zoolang het noodig is. DRONKEN WOESTELINGEN BEESTACHTIGE BROERS Men meldt ons uit Amsterdam: Twee broers, die Zondagavond zwaar onder don invloed van sterken drank en in opge wonden toestand waren, zouden nog een be zoek brengen aan het café op den hoek van ae Heisteeg en het Spui. Een van de twee begon tegen den spiegelruit te schoppen. De ruit brak niet. De man viel toen tegen de deur en zoo naar binnen, waar hij liggen bleef. Men meende, dat hij bewusteloos was en begon pogingen in het werk te stellen om hem bij te brengen. Op dat oogen blik kwam de tweede dronken broer binnen en niet be grijpende, wat er aan de hand was, trok hij een mes om daarmede den kastelein te lijf te gaan. Toen men hem dat wilde beletten, werd hij woest en greep een stoel, waarmede hij als een dolleman om zich heen sloeg. Voor namelijk het buffet moest 't ontgelden, waar e.:n ware verwoesting werd aangericht. De politie maakte een einde aan het kabaal en borg de gebroeders op in het bureau aan den Singel. v PRETTIGE PASSAGIERS Een eigenaardige „afrekening". Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagavond werd door een aardappelhan delaar en diens knecht een auto gehuurd op het Kleine-Gartmannplantsoen. De beide hee- ren lieten zich naar een café op het Rem brandt plein rijden. Toen daar de vracht van f 180 zou worden afgerekend, vonden de huurders van de auto den prijs te hoog. Op voorstel van den chauffeur werd naar de ga rage gereden om daar de zaak te vereffenen. Ook hier werd geweigerd te betalen. De chauffeur drone aan om dan alleen de vracht I te betalen, zonder fooi. Maar ook daar had- j den de heeren geen coren naar. Toen zij zon der te betalen zouden heengaan, hield de chauffeur den knecht, die op Kattenbur; woont, vast. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de chauffeur n slag op het hoofd kreeg en >u elkaar zakte. Bewusteloos werd de man, die vermoedelijk een schedelbreuk heeft, opgeno men. Hij werd door den G. D. naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De dader werd door de politie i van het bureau Leidscheplein in arrest ge- steld. Het was ten tijde van het Schrikbewind in Frankrijk. Dominee X. had zijn gemeente vaarwel moeten zeggen en zwierf, ver momd. van de eene plaats naar de andere. In zijn zak had hij een aanbevelingsbrief voor iemand in een vrij verwijderde stad, van wicn hij hoopte, dat die hem althans paspoort zou kunnen bezorgen om vei lig de grens over te komen en als balling buitenslands betere tijden af te wachten. Ofschoon de vreeselijke gebeurtenissen, waarvan hij getuige en slachtoffer was ge weest, aan zijn gedachten een diep ernstige tint gaven, was hij toch niet geheel moede loos. Hij wist, dat zijn lot en leven in han den waren van dien God, die de harten der koningen neigt als waterbeken, en die hem ook kon bewaren in de gevaren, die hem bedreigden. Zoo vervolgde hij rustig zijn weg, de ste den en zelfs de grootere dorpen vermijden de. Maar bij de eenzame boerenwoningen klopte hij vrijmoedig aan, at, wanneer hij genoodigd werd, gaarne mee ?n sliep in een schuur of een hooiberg, zoo kalm, alsof hij bij zich thuis was geweest. Zoo naderde hij langzamerhand het doel Van zijn tocht. Nu had onze predikant, naast zijn theologische studie nog een lief hebberij: de entomologie. En hij kon het niet nalaten om zelfs ondeiweg aan die liefhebberij te voldoen. Verschillende torren, vlinders en andere insecten had hij gevan gen en bij gebrek aan iets anders, had hij ze aan den binnenkant van zijn hoed ge stoken. Eindelijk bereikte hij de plaats zijner be stemming. Tot zijn grooten cchrik rijdt hem echter een kar tegemoet, waarop het be ruchte moordtuig der revolutie, de guillo tine, is opgesteld. Daarachter volgt een tweede kar, waarop een aantal veroordeel den gezeten zijn. Ze worden vervoerd naar de hoofdplaats van het district om daar voor hun werkelijke of vermeende politieke misdaden te boeten. ZixKlra de bewakers van deze ongelukki- gen den predikant zien, houden zij hem staande, en vragen naar het doel van zijn reis. papieren, enz. Hij moet hun het ant woord schuldig blijven. Zijn aanbevelings brief zal hem hier niet helpenZijn aar zeling is al voldoende. Hij is verdacht en wordt aanstonds gedwongen tusschen de veroordeelden plaats te nemen. In de dis trictshoofdstad zal zijn zaak onderzocht en hij, zoo noodig, gevonnist worden. Daar zat onze arme predikant; tusschen een troepje politieke „misdadigers". Hij tracht zichzelf en hen te troosten en op to wekken tot geloof in Gods genade. Veel weerklank vinden zijn woorden niet Voor de meeste gevangenen waren de gebeurte nissen zulk een volslagen en verschrikkelijke verrassing, dat zij nauwelijks gelooven kon den, dat het om hun leven ging! Het transport reed onder de hoonende spot kreten van de menigte de stad binnen en een oogenblik later waren de ongelukkigen ondergebracht in de gevangenis. Veel rust •erd den predikant niet gegund. Na korten tiid werd hij voor zijn rechters geroepen. Het proces duurde niet lang. Daar hij zich niet voldoende kon legitimeeren, werd hij naar de guillotine verwezen door den bar- schen president en zijn mederechters. Wio zal het'den predikant kwalijk nemen, dat hij in grooten strijd verkeerde, waar hij zoo lichtvaardig veroordeeld was? Hij riep tot den Heere, maar God antwoordt niet van Zijne da'en. Slechts lang/aam. heel lang zaam daalde de vrede Gods neer in zijn hart en kon hij berusten in zijn lot Eensklaps wordt zijn cel geopend en de cipier treedt binnen. Het is een praatziek man, en terwijl de gevangene zijn karig maal nuttigt, houdt hij hem gezelschap en vertelt hom allerlei bijzonderheden over de 6tad, over de gevangenis, de gevangenen, ja zelfs gaat hij de doopceel van de rechter lichten. Vooral over den president vertelt hij. „'t Is als rechter een echte bullebak, maar thuis is hij de goedheid zelf. Wat ik echter ver keerd van hem vind, is, dat hij vaak in het vrije veld allerlei vlinders, torren en insec ten najaagt en daar een heele verzameling van heeft aangelegd". De gevangene, die eerst maar zeer weinig belangstelling voor de praatje- van den ci pier heeft gehad, wordt nu opmerkzaam. Hij neemt uit zijn hoed, dien men hein ge laten had, een vlinder, die hij onderweg gevangen heeft een heel zeldzaam exem plaar! en prikt hem ,op de kurk van de pas geledig ie waterflesch. De cipier heeft het hoofdschuddend aangezien en vertrekt met de flesch bij zich Een paar uur later zit Ds. X. aan een goed en overvloedig maal. En met zijn gastheer is hij in levendig gesprek. Als vrienden, die elkaar jarenlang gekend hebben, spreken zij over hun wetenschappelijke onderzoekingen op entomologisch bied en ze praten zoo druk dat ze den t.jd-vergeten. Daar wordt de kamerdeur geopend en de meid steekt het hoofd naar binnen: „Burger- president, burger Brutus laat vragen, hoe laat de strafoefening moet oeginnen; hij moet ei op rekenen met het opstellen van de guillotine." Beide mannen springen verschrikt op, en drukken elkaar als trouwe vrienden de hand. 't Begint reeds te schemeren. De cipier had den president de flesch met de vlinder getoond als een geheimzinnig teeken en daardoor was de rechter nieuwsgierig ge worden naar den gevangene, die zulk een zeldzaam exemplaar bij zich droeg Den volgenden morgen reisde de predikant natuuronderzoek verder. Het ontbrak hem niet aan noch aan de noodige pas poorten en aanbevelingen. Buiten de poort gekomen steeg hij in het rijtuig dat hem, met een dubbel span paarden, 6tond te waohten en was niet lang daarna in veilig heid. Wie hem zoo geholpen had, behoeft niet gezegd. God had een vlinder 0ebruikt om een. Zijner dienstknechten te bewarenl Radio Nieuws. Dinsdag 27 Januari. HUIZEN (298.8 M.) KRO. 8—9.16 Morgencon- •rt 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. 12 rt)d- •ln. 12.01—1.30 Lunchmuzlek. 1.30—3 Grann- foon. 2—3 Vrouwenuurtje. 3—3.30 Knip-, nsa.- 8tofverslerlng8cursus. 3.304 Verzorging van i zender. 6—6.30 Gramofoon. 6.30—6.45 Vtr- ïdskwartlertje. 6.45—7.15 Cursus In Schrift verbetering. 7.157.46 Spreker G. Krekelberg Onderwerp: Gaat de Dorpscultuur to gronde 7.46—10.46 12 Grt ïcert door het KRO-Orkest. 10 45 HILVERSUM(1875 M.) AVRO. 8 TUdseln. 8.01 —9.50 Gramofoon. 10 Tijdsein. 10.01—10.15 Mor- genwlldtng. 10.30—12 Concert. 12 TUdseln. 12 30 2 Concert. 22.30 Halfuur voor de vrouw. «.30 —3 Rustpoos voor de N.S.F. voor verzorging van den zender. 3—4 Knlpcuseus 4—4.30 Gra mofoon. 4.305.30 Kinderuur. 6.306 Concert. C6.30 Landbouwhalfuur. 6.307 Voortzetting 77 3Q Engelsche les voor beginners NIEUWE AVONTUREN VAN MIJNHEER PIMPELMANS (Nadruk vcrboden.1 Krik-krak! Het ongeluk is groot! Hein Bakkebaard verkeert in nood! Hij maakt een schuiver door de. lucht. Hij slaakt een kreet, een spik. een zucht, Waarop hij naar beneden schiet, Tot op den bodem van den vliet. Gelukkig steekt hij even later Zijn waardig hoofd weer boven water; Hij briescht en ploetert, plonst en plast. En klampt zich aan het bootje vast, Dat, door zoo'n groot gewicht bezwaard. Begint te steig'ren als een paard. (Wordt Woensdag vervolgd.) FEUILLETON LIEF EN LEED IN DE PASTORIE door BRIGITTE (18 nu1' i dn Tl0<' Direct in aansluiting op de godsdienst oefening hadden ze liet Heilig Avondmaal gevierd. Op don Goeden Vrijdag was de kerk vol, tnaar de beide Paaschdagen wö6 het kerk bezoek zoo goed, dat er uit de pasto: bc' «toelen moesten gehaald. de Stollig, dat was alles inspannend ge- i Weest, maar Hans had er op gerekend, iclit tn elke preek was voor hem geen arbeid, iuc maar vreugde en nog eens vreugde, Maar een aibeid, waar hij, noch Marianne op gerekend hadden, stond voor hen 11 den namiddag van Palmzondag te wach 7«t! len. Driemaal moesten ze middagbrood «ten, steeds hetzelfde menu, dat ook voor bruiloften en doopen regel was: bouillon aardappelsalade met worstjes Dat kippenragout (bij rijke boeren kalkren) «arkensbraadvleesch (bij rijke menschen kalfsbtxiadvleesch) vruchten of ijs broodjps met kaas. Marianna kreunde '6 avonds toen ze naar huis gingen, dat ze zich haar heele leven nog niet zoo akelig had gevoeld. Toen ze nog in het kinderhuis was, had ze dikwijls geweneoht, zich nog eens heerlijk te goed te kunnen doen. Geen tegenstribbelen had geholpen, direct was het „Smaakt het u niet? U bent het misschien beter gewend Han6 lachte en zei dat het hem niet beter veigaan was. Integendeel, hij had altijd meer wijn moe-ten drinken, dari hij goed voor zich wist. „Wanneer iemand het ijzeren kruis heeftZe schenen tc ver- onderetellen dat het ijzeren kruis immuun maakte voor veel drinken. Marianne zei: „Ik vind het ook verschrik kelijk om met ijzeren lepel6 te eten". „O, dacht jij, dat ze met echt porcelein cn echt zilver zouden 6erveeren?" vroeg IIan6 geamuseerd. ..Ik heb heelemaal niets gedacht, mam het was een overwinning voor me. En mijn tafelbuurman bij de Fritsches goot nog al de eau6 over mijn japon, en inplaats van zich te verontschuldigen, zei hij „hopla!' Plans lachte weer: „Dat was natuurlijk zijn excuus". „In ieder geval heb ik nooit vermoed, welk een inspannende plichten bij het do mineesambt behooren", zei Marianne. „Als het alleen dat wa6", merkte Han6 op, „m'n 6uperintcndentschap drukt ma vee] meer. Ik ben zedelijk verantwoordelijK voor predikanten en gemeenten, zonder aal ik zelf besluiten mag nemen of iets bewerk stelligen". Den Zondag na Pa6chen begon hij met het eenige wat nog te doen overbleef, met het Het eerste bezoek gold missionaris Lang6 Hans had niet vooruit gezegd dat hij ko men zou en wa6 verheugd, hoe goed de kerk op dezen Zondag na Paschen bezocht was, welke toph spreekwoordelijk voor slecht kerkbezoek te boek stond. De preek was eenvoudig, bijna kinderlijk, maar de toehoorders luisterden zóó aan dachtig, dat het Hans tot nadenken bracht. Mi66chien was deze manier beter dan de zijne, welke groote eischen aan de oplet tendheid en het denkvermogen der gemeen te stelde, en hij trachtte in 't vervolg zijn preeken eenvoudiger te maken. Hij bleef tot de kinderkerk en verheugde zich over de levendige en kameraadschai - pelijke toon, die er tussohen Lange en de kinderen heerechte. Toen de dienst geëindigd was, begroette hij z'n collega en ging met hem naar de jwistorie. Onderweg viel het hem op, hue vertrouwelijk Lange met allen was. De oude moedertjes knikten hem toe en keken hem vol trots na, alsof het hun eigen zoon was, die daar voorbijging. De mannen na men den hoed af en zeiden schertsend wat vriendelijke woorden, de kinderen drungen zich om hem heen cn stoken hem hun vui.le handjes toe, die hij hartelijk drukte. Toen zij in zijn kamer zaten, die slechts heel sober ingericht vva6, zei Hans: „Laat ik je nu eens eerlijk vertellen, bx-oeder, je staat boven me!' „Hoe zoo?" vroeg de ander verbluft „Eerstens in het kerkbezoek, cn >ik in de manier waarop u met de menschen om gaat. Ik had het gevoel, u en uw gemeente behooren wprkoliik hu dat u niet werkelijk hunner één bent: dat weten de lui". „Hoe meent u dat?" „Nu, er zijn toch zeker we! eens gemeen teleden geweest, die u gevraagd hebben of u voor altijd op het land wilde blijven. Wat hebt u toen geantwoord?" „Ik heb er meestal om heen gepraat". „Dat leggen zij als „neen" uit". „Ik kon ze toch geen leugen op de mouw 6pelden?" „Net, de fout ligt in de verkeerde voor stelling. U bent hier met de gedachte ge komen: „om die en die redenen (die mij persoonlijk niet bekend zijn) ga ik voor een paar jaar op het platteland. Daar hoop :k een opwekking tot stand te brengen, die God natuurlijk door mij laat komen, cn dan laat ik me weer zoo spoedig mogelijk in de stad overplaatsen". U bent, om zoo te zeg gen op een doorreis hier en wilt laarom zoo 6nel mogelijk on zoo veel mogelijk men schen bekeeren". „U overdrijft", zei Hans onwillig. „Ongetwijfeld; maar zoo iets is mooi'ijk uit (e drukken; ik overdreef, om het u zoo duidelijk mogelijk te maken. Het komt mij voor, dat u het ambt van predikant en superintendent 6lechts als iets voorloonge beschouwt en dat houd ik voor verkeerd God vraagt ons heele hart en ai onze kraoh- ten, ook voor het kleinste werk. Niemand kan Hem voor een bepaalden tijd dienen Wij mogen Hem geen voorwaarden steller, als deze bijvoorbeeld: voor drie of vier jaren wil ik hier dienen, als „U hebt gelijk", zei Hans beschaamd. „ik mij grootere talenten gegeven heeft dan me nig ander, zoo zal Hij dpc te meer van mij eischen, maar heel andere dan ik meen de. Neen, vanaf heden behoor ik m'n ambt geheel toe, zonder achterdeurtjes. Ik beloof u. dat ik hier niet eigener beweging weg zal gaan, dan alleen wanneer ik geroepen word en wanneer ik werkelijk roeping ge voel. Hoe dwaa6 was ik, om onderech.-d te maken tusschen menschen uit de stad en op het land. Nu weet ik het weer. dat het voor Hem alle6 hetzelfde is. Heb dank, broeder, u bent vandaag werkelijk mijn zielverzorger geweest". Hij 6tond op, nog een handdruk en hij reed naar huis. In den namiddag kwam het echtpaar Ring, dat uitgenoodigd \vn6. Marianne had heel verstandig gemeend, dat men Rinc niet meer op de gedachte moest laten Ko men. om weer achterbaks te praten. H'j zou natuurlijk niet graag die lang gewende bezigheid op willen geven. alleen een vriendschappelijke verhouding niet de pas torie kon hem daarvoor behoeden. Om vier uur kwamen ze. Marianne had de tafel feestelijk gedekt cn allerlei lekker gebak klaargemaakt. Juffrouw Ring mprkte direct met voldoening, dat de juffrouw er zich moeite voor gegeven had. Maar ook le man had het gevoel, een graag geziene qast le zijn, en de afwachtende houding, die hij onwillekeurig weer aangenomen had, week Han6 informeerde waar de onderwijzer geboren was. Het was Oudemnrk. „Spreekt men daar nog niet het echte „Dan wilt u ons straks zeker wat voor* lezen, niet?" verzocht Marianne. „Wij vrou* wen kunnen daar zoo gezellig bij handwer* kon". Dat wilde hij graag. En na tafel gingen ze gezellig in Hans' kamer zitten -;n de voorlezing begon. Het bleek, dat Ring het werkelijk uitsto* kend verstond, om Reuter voor te lezen. Hans kende Reuter maar vluchtig on had werkelijk plezier in het lezen. Ze spraken vo6te avonden af, waarop de bewoners van het schoolhuis en pastorie bij elkaar zou- den komen, om gemeenschappelijk ie ge nieten. „Dat zou toch ook wel iets zijn, om op de jongedochterevereeniging voor te lezen", zei Marianne onbevangen. „Of houden de meisjes daar niet van?" „Ik zou het wel eens kunnen probecren", zei Ring verlegen. „Het lijkt mij altijd een beetje eenvoudig toe". „Dat is juist goed", zei Marianne vrien delijk. „met eenvoudige kost bederft men niet zoo licht de maag". „Ik had er eigonlijk aan gedacht" b'gon meester Ring aanzelcnd, „of de juffrouw willen helpen. Misschien kormn de meisjes mij misschien op de vereeniging wat zou dan weer liever". Een om hulp vrag nde blik gleed naar Hans. „Ik zou de vereni ging toch wel graag zelf willen houden'. „Dat zult u ook", zei Hans vriendelijk, ...wij hphbon daar onlangs nog over gespro ken. Mijn schoonzuster kan zoo van nlUa en wil u graag behulpzaam ziin \V..t

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7