Uit Oost-Indië MAANDAG 26 JANUARI 1931 DFRDE BLAD PAG 9 ENGELAND EN INDIE Gebeurtenissen van verstrekkende be- teekenis hebben zich dezer dagen afge speeld ten opzicnte van Britsch-Indië. Sinds Gandhi in het begin van het vorige jaar met zijn z.g. non-coöperatie actie begon en daarmee groote belang stelling over de geheele wereld op zich en op zijn vaderland trok, zijn aller oogen met spanning op het geweldige Voor-Aziatische gebied gericht geweest. In Engeland zelf is die belangstelling uitteraard het sterkst geweest. Men heeft daar ongetwijfeld algemeen het besef, dat het er thans op aankomt. Het gaat er om, of het om zoo te zeggen klassieke Britsche imperium in wezen zal blijven of dat het zal worden aange tast in een zijner meest wezenlijke dee- len. De groote spanning, die in Engeland geheerscht heeft, kwam wel het mees! opvallend tot uiting toen in Juni van het vorig jaar het rapport van de be kende Commissie-Simon, dat het vraag stuk eener nieuwe Indische constitutie, na een grondig onderzoek, in den bieede behandelde, in druk was verschenen. Nog nimmer heeft in de geschiedenis van het Britsche Rijk een officieel rap port een zoo grooten aftrek gevonden. Men stelde zich niet tevreden met de ellenlange uittreksels en commentar.en, die de Pers ervan gaf, maar wilde de overwegingen en conclusies van de com missie zelf lezen en bestudeeren. Inderdaad heeft het jaar 1930 het Engelsche volk dan ook voor een vraag stuk met ontzettende verantwoordelijk gesteld. Het is de taak van de gematigd- socialistische regeering Mac Donald ge weest om uit het labyrinth, waarin En geland met zy'n Indische politiek was geraakt, een uitweg te zoeken, althans om dat te trachten. Toen de z.g. Ronde-Tafel-Conferentie die nu sinds eenige dagen tot het ver leden behoort, op de helft van het vorig jaar werd aangekondigd, zat Britsch- indië midden in de door de Congres- partij verwekte revolutionaire onrust. Zij leek in vergelijking daarmee slechts een zwakke en weinig heil-belovende poging om uit de moeilijkheid te gera ken. Wat zou een vergadering van z.g. gematigden, tesamen met de vertegen woordigers van de „verdrukkende" na tie, beginnen tegen een beweging voor volledig zelfbestuur, die, blijkens de zich dagelijks herhalende gebeurtenissen, heele volksmassa's bereid vond om tot het uiterste te gaan! Leek de invloed van de mannen, die ter vergadering te Londen zouden ko men terwijl de „eigenlijke leiders" van het volk van Indië niet alleen in de gevangenis zaten maar ook weigerden aan de door Engeland toegestane be spreking van het statuut van hun vader land deel te nemen, omdat zij het recht op volledige vrijheid verlangden niet verdwijnend gering vergeleken bij de ongehoorzaamheidsactie onder leiding van een zoo tot de verbeelding spreken de figuur als Gandhi? Toch heeft de Engelsche regeering naar het middel van de Ronde Tafel Conferentie gegrepen en er is reden om aan te nemen, dat elke andere regee ring dan die van Mac Donald hetzelfde rou hebben gedaan. Achteraf blijkt ook, dat zij niet mis heeft gezien. De Conferentie scheen haar weldoen de schaduw reeds vooruit te werpen, want hoe meer zij naderde, hoe minder intens de Congres-beweging scheen te worden. Of di„ in werkelijkheid het ge val was, moet betwijfeld worden, want recente berichten uit Indië bewijzen, dat althans de laatste dagen de open bare meening in de groote bevolkings centra nog zeer geagiteerd is. De pompeuze wijze waarop den 12den November j.l. de Britsch-Indische Con ferentie te Londen is geopend, heeft in elk geval voor het oog der wereld het zwaartepunt voor het lot van Indië tij delijk verlegd naar de bedoelde Confe rentie. De aandacht werd van de Gandhi-revolutie afgeleid naar de verga dering waarin de Britsche regeering en de drie Britsche politieke partijen te- samen waren met de Indische vorsten en de gematigde leiders van de Indische volken. Wij zien thans op deze Ronde Tafel Conferentie terug en leven tevens in af wachting van haar gevolgen voor de toekomst van Britsch-Indië en Enge land. Dat deze Conferentie niets anders is geweest dan een praatvergadering, zoo als zoovele conferenties in dezen tijd, kan onmogelijk met ernst beweerd wor den door iemand, die haar besprekin gen vanuit de verte of van nabij heeft gevolgd. De Ronde Tafelconferentie heeft niet alleen veel gesproken maar ook veel be langrijk werk verricht en is van ontzag lijken invloed geweest op de omzetting van de meeningen der verantwoorde lijke mannen in Engeland. Om dit te bewijzen behoeft men al leen maar met zijn gedachten terug te gaan naar het in Juni j.l. verschenen rapport van de Commissie-Simon, waar aan we reeds eerder herinnerden. In de conclusies van dat rapport werd *èl provinciale autonomie, een centraal federaal bestuur en een nieuwe indee ling van Indië voorgesteld, wat leeds een belangrijke stap veorwaarts leek in vergelijking met den bestaanden be stuursvorm, maar daar stond tegenover de nadrukkelijke verwerping, na rijp be raad, van een centrale regeering, die verantwoordelijk zou zijn aan het In disch Parlement, terwijl de commissie ook nog getrapte verkiezingen noodig achtte. Ook het bekende memorandum van den Onderkoning Lord Irwin, van 20 September, verwierp nog de verant woordelijkheid van de centrale regee ring aan het Parlement, al lanceerde hij daarin het denkbeeld van door en uit het Parlement aan te wijzen ministers in het centrale Kabinet. En wat brengt nu het einde van de Ronde Tafel-Conferentie? Na twee maanden vergaderen en on derhandelen blijkt de meening van de Engelsche staatslieden volkomen omge slagen. De gedachte aan een Engclsch bewind, met slechts enkele concessies aan het verlangen naar zelfbestuur in Indië, is losgelaten. Daarvoor in de plaats is gekomen het denkbeeld van een Indisch bewind met voorbehoud op eenige vitale punten. In zijn afscheidsboodschap aan de Britsch-Indische Conferentie kon Ko ning George van Engeland volkomen naar waarheid zeggen: „You have opened a new chapter in the history of India" (Gij hebt een nieuw hoofdstuk geopend in de geschiedenis van Indië). De reeds genoemde snelle omkeer in de meening der verantwoordelijke Brit sche staatslieden is het merkwaardigste verschijnsel dat de Ronde Tafel Confe rentie heeft begeleid. De hoofdzaak daarvan is ongetwüfeld dat de Indische vorsten onmiddellijk bij het begin der Conferentie een politiek eenheidsfront hebben gevormd en geza menlijk hebben aangedrongen op fede rale inrichting van het Indisch bestuur. Zjj hebben daarmee van den beginne aan de onderhandelingen een richting gegeven, die om begrijpelijke redenen door de Engelsche bestuurders gevolgd moest worden en die men niet meer heeft kunnen verlaten. Gelukkig hebben de Engelschen in don regel genoeg realiteitsbegrip om zich zonder veel bedenkingen naar een ver anderde situatie te richten, wanneer dat onvermijdelijk is. Het verloop en het resultaat van de Ronde Tafel-Conferentie hebben dat weer duidelijk getoond. Mac Donald heeft aan het eind der besprekingen saamgevat datgene waar toe zijn regeering bereid is voorstellen aan het parlement te doen. Er wordt daartegen in sommige Engelsche kran ten nog wel gesputterd, maar uit de woorden van de conservatieve leiders ter Ronde Tafel-Conferentie is toch wel op te maken, dat het Engelsche Parle ment geen onoverkomelijke bezwaren in den weg zal leggen aan de plannen, die de regeering-Mac Donald in de gegeven situatie van zins is te verdedigen. Een ruime mate van zelfregeering staat in Mac Donald's plannen voorop verantwoordelijke .regeeringen in de provinciën, die onder eigen bestuur staan (in onderscheiding van die welke van ouds beheerd worden door de Indi sche vorsten) en een centrale regeering, die verantwoordelijk is aan de Wetge vende Vergadering. In de provinciën zullen de gouverneurs nog een minimum van hun vroegere bevoegdheid houden om orde en rust te verzekeren en de rechten van de openbare diensten en van de minderheden te waarborgen. De bevoegdheden van de centrale regeering zullen nader geregeld worden in ver band met de overeen te komen gezags- verdeeling met de vorstenlanden. De landsverdediging, de buitenlandsche be trekkingen en de financiën zullen voor- loopig nog onder de bevoegdheden van den Onderkoning vallen, die ook de macht behoudt om zelfstandig op te tre den voor de handhaving van de rechten der minderheden. Dat in de ontwerpregeling zooveel aandacht wordt geschonken aan de rech ten der minderheden, die aan de be voegdheden van de zelfbesturende licha men worden onttrokken, ligt voor de hand voor ieder, die de toestanden in Indië, met zy'n kasten en onderlinge vee ten tusschen stammen en gezindten ook maar even uit de lectuur kent. Men zal zich bovenden herinneren, dat ook ter Ronde Tafel-Conferentie zelf de Hin does en Mohammedanen het onmogelijk met elkander eens konden worden over de rechten der Mohammedaansche min derheden bij de verkiezingen. Krijgt Mac Donald zijn zin in het Parlement, dan zal het niet lang meer duren of Britsch-Indië zal een status bezitten, die niet ver meer is van dien van een dominion. Dit is zonder twijfel van zeer groote beteekenis. Het zy'n geweldige concessies die door Engeland aan Indië worden beloofd als resultaat van de Ronde Tafel-Conferen tie. Maar toch wijken ze nog sterk af van de eischen der Indische extremisten. Dezen willen immers, volgens hun laatstbekende voorwaarden, hun cam pagne voor de burgerlijke ongehoor zaamheid eerst stopzetten, v/anneer En geland le. erkent Indië's recht om zich af te scheiden; 2e. toestaat een volledige DE VOLKENBONDSRAAD DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE De Volkenbondsraad heeft Zaterdag In een niet-openbare zitting het rapport van den Spaanschen ambassadeur inzake bijeenroe ping -van de ontwapeningsconferentie, goed gekeurd. De beslissing behelst de volgende punten: 1. De V.B.-Raad neemt kennis van het rapport der .Ontwapeningscommissie en van het door haar uitgewerkte ontwerp voor een algemeene ontwapeningsovereenkomst. 2. De V.B.-Raad draagt den secretaris generaal van den Volkenbond op aan de onderscheiden regeeringen de ontwerpover eenkomst en het rapport van den rapporteur te doen toekomen. De Ontwapeningsconferentie worde op 2 Februari 1932 bijeengeroepen. 4. De V.B.-Raad besluit de Ontwapenings conferentie te Geneve te doen houden, onder oorbehoud, dat in de Meizitting van den Raad de voorbereidingen voor het houden der conferentie getroffen worden. 5. De V.B.-Raad besluit dat de voorzitter der conferentie in een der volgende zittin gen aal worden benoemd. 6. De V.B.-Raad draagt den secretaris generaal op, te zamen met den rapporteur de noodige technische voorbereidingen voor de bijeen te roepen conferentie te treffen en zich daartoe van de medewerking van de betrokken regeeringen te verzekeren. In de openbare zitting van Zaterdagmor gen verklaarde de voorzitter Henderson, dat de ontwcrp-conventie het raam zou vormen, waarbinnen de onderhandelingen der ko mende conferentie zouden moeten plaats 'inden en waar binnen de regeeringen de cijfers van hun bewapening zullen hebben vast te stellen. Hij sprak de hoop uit,- dat deze cijfers beneden het huidige niveau der bewapeningen zouden liggen. Hierover ont6p n zich een breed 'debat, oor&l omdat Henderson's opvatting dat de thans bestaande ontwerp-conventie ae grondslag der komende conferentie zal moeten vormen in het geheel niet gedeeld ord't door Duifschland. Het waren dan ok voornamelijk Briand en Dr. Curtius, die principieel het standpunt van hun re geeringen uiteen zetten. Curtiu6 verklaarde, dat do woorden van oorzitter Henderson den indruk zouden kunnen wekken alsof de door de voorberei dende ontwapeningscommissie uitgewerkte ontwerp-conventie op alle punten bindend en de vaste grondslag der conferentie- erkzaamheden zal vormen, waar binnen slechts de regeeringen hun cijfers hebben te zetten. Reeds in de voorafgaande geheime zitting had Curtius geconstateerd dat de Duitscho regeering de ontwerp-conventie niet kon aanvaarden. Nadrukkelijk verklaarde dr. Curtius dat het geheele probleem der be wapening nog onopgelost was en dat aanr- de conventie in geen enkel opzicht ais bindende grondslag kon dienen. Briamd antwoordde, dat hij zich geheel aansloot bij de verklaringen van Hender son en dat than6 de verplichtingen van ar tikel 8 van het Volkenbondepact vervuld dienen te worden. Hij kon het door dr. Curtius aangevoerde voorbehoud begrijpen, doch vestigde de aandacht van den Raad erop, dat onder alle omstandigheden het werk van de ontwapeningscommissie serieus genomen diende te worden. Het kon niet worden toegelaten dat men de ontwerp- ontwapeningsoonventie geheel buiten be schouwing zou willen laten. Wanneer men de resultaten van de voorbereidende ont- 'apening6commi6sie niet wil aanvaarden als het kader voor de komende conferentii Is bij enkele regeerin?en de wil bestaat om het resultaat van vijf jaren debatten cn werkzaamheden der commissie ongedaan te maken, dan moest men begrijpen dat de ontwapeningsconferentie op zeer ernstige moèiliikheden en belemmeringen zou stui ten. Wanneer de door de meerderheid der ontwapeningscommissie opgestelde princi pes opnieuw ontworpen en ter discuss: gesteld moesten worden, dan zou de con'< rentie ongetwijfeld niet t -t het gewenschte resultaat leiden. Het voorzitterschap. Geen Amerikaan Volgens bericht uit New-York laten ver schillende personen uit regeeringskringen te Washington naar aanleiding van 't denk beeld als zou een Amerikaan voorzitter der Conferentie moeten worden, zich reeds uit, dat de Vereenigde Staten niet bereid zijn een voorzitter der algemeene ontwapenings conferentie aan te wijzen. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. De Japanschen ambassadeur heeft Zater dag in den VoLkenbondsraad rapport ui'ge bracht inzake het Duitsch-Poolsche conflict Het rapport is gebaseerd op de overeen- nationale regeering, die ook de verdedi ging en de nationale uitgaven contro leert; 3e. de eischen betreffende de In dische nationale schuld verwijst naar een gemengde rechtbank; 4e. de politie ke gevangenen, die geen geweld hebben gepleegd, onmiddellijk in vrijheid stelt, de boeten terugbetaalt en de in beslag genomen goederen teruggeeft. Hier gaapt dus nog een diepe kloof. Al veel zou wellicht gewonnen zy'n in dien er amnestie werd afgekondigd. Misschien gebeurt dat ook wel spoedig, want Engeland weet, als het erop aan komt, wat geven en nemen is. En dan is het ook niet onwaarschijn lijk, dat de nationalisten, ziende, dal Engelsche toeschietelijkheid hun den wind uit de zeilen neemt, iéts laten val len van hun boven weergegeven eischen. Het is niet alleen voor het Britsche Imperium maar voor de rust van de ge heele wereld te hopen, dat de inspan ning van de deelnemers aan de Ronde Tafel-Conferentie beloond zal worden met een volledig succes, waardoor ook de verhouding tusschen Oost en West in het algemeen gunstig beïnvloed zal wor den. Nadat wij dit schreven is inderdaad een onvoorwaardelijke amnestie voor Gandhi en de zijnen afgekondigd en is zelfs de ver boden Congres-partij weer toegelaten in het openbare leven van Indië. JUBILEERENDE ZONDAGSSCHOOL GANDHI EN DE ZIJNEN !N VRIJHEID EEN ONVOORWAARDELIJKE AMNESTIE OOK DE CONGRES-COMMISSIE WEER TOEGELATEN Uit Londen werd Zondag gemeld: De onder-koning van Indië heeft hedei volgende verklaring gepubli Te Nieuwerkerk a. d. IJssel werd het iO-jarig bestaan der Ned, Herv. Zondagsschool op plechtige wijze herdacht. In de Hervormde kerk werd een samenkomst gehouden, ivaar als sprekers optraden Ds. J. L. Dippel en Dr. Af. Af. den Hertog (van Den Haag. vroeger predikant te N. a, d. IJ.) Een foto van sprekers, bestuur en personeel der jubileerende Zondagsschool. komsten, welke bareikt zijn bij directe on Zondagavond om zes uur is de Duitsrh dcrhandelinjgen tusschen de Duitsche dele- delegatie uit Genève vertrokken. Zij zal gatie, den rapporteur en de Engelsche en Fransche Ministers van Buitenlandsche Zaken en behelst een samenvatting van de gebeurtenissen e« den daaruit vortvloeien- den toestand, alsmede de conclusies, welko eruit ge'.rokken worden: t eerste deel geeft de samenvatting den inhoud van de drie Duitsche no ta's aan den Volkenbond, nadat een schen ding van de door Polen aanvaarde bepalin- de Minderhedenconventie was ge- Maandagmiddag te Berlijn arriveeren. De Poolsche Pers tevreden. constateerd. Het tweede deel behandelt da bijzondere omstandigheden, waaronder do Poolsche verkiezingen in November 1930 voor de Duitsche minderheden hebben plaats gehad en er word. in geconstateerd, dat door de houding van de Poolsche auio riteiten tegenover de Duitsche minderhe den, naar het oordeel van de Duitsche Rijksregeering een inkrimping van de par lementaire vertegenwoordiging dier min derheden het gevolg kan zijn. Het derde deel behandelt de direct te gen de persoon of het eigendom van de Duitsche minderheden in Polen gerichta aanvallen en wijst op de protesten van den Duitschen Volksbond in Opper-Silezië, wel ke betrekking hebben op een 25-tal dier ge vallen. Niemand zoo zegt het rapport woordelijk betwist, dat de gebeurtenis sen van dezen aard plaats gehad hebben en dat daaraan voldoende beteekenis moet worden toegekend om daaruit in vele geval len tot een schending van artt 75 en 83 van de Oppersilezische Minderhedenconventie te kunnen concludeeren. De Poolsche regen- ring heeft onverwijld een onderzoek inge steld. Van beslissende beteekenis is echter volgens verklaring van het Duitsche lid van den Raad, de houding van de Poolsche autoriteiten. Hierbij moet een onderscheid worden gemaakt tusschen de directe en in directe verantwoordelijkheid van de Pool sche autoriteiten. Betreffende de directe ver antwoordelijkheid heeft do Poolsche regeer ring medegedeeld, dat de door de Duitsohers beoogde gevallen reeds een onderwerp van bespreking uilmaken. Door de justitie zijn 125 gevallen onderzocht en in 28 gevallen heeft zij een officieele vervolging ingesteld In 10 gevallen hebben de bevoegde colleges reeds vonnis gewezen. Tegen 17 ambtenaren is een disciplinaire vervolging aanhangig gemaakt en 9 ambtenaren zijn reeds ge straft In 83 mnder belangrijke gevallen is het onderzoek nog niet geëindigd. In 41 ge- vallen hebben de autoriteiten het onderzoek gestaakt De Volkenbondsraad neemt van deze maatregelen kennis. Anderzijds wenscht de Volkenbondsraad, dat, de Poolsche regee ring in de volgende zitting van den Raad een volledig rapport uitbrengt over de resul taten van het ingestelde onderzoek, alsmede over de straffen, die opgïlegd werden en do schadeloosstelling van de gedupeerde min derheden. Het belangrijkste deel het vierde van het rapport luidt als volgt: ,,Ik vestig de aandacht op het uiterst ne telig karakter van de indirecte verantwoor delijkheid van de Poolsche autoriteiten en stel er prijs op te wijzen op de groote betee kenis van het feit, dat zoowel in het belang van de inwendige consolidatie als in dat van den internatonalen vrede in dozo ge bieden, in het wojwodeschap Silizië alles moet worden vermeden, wat op directe of indirecte wijze de gemoederen zou kunnen opwinden, of prikkelen. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor den Poolschen autoriteiten een zware verantwoordelijkheid en vele ver plichtingen worden opgelegd". Met bevrediging constateert de Poolsche pers, dat het rapport over de gebeurtenissen in Opper-Silezië. zooals da1 werd uitgebracht aan den Volkenbondsraad, bijna geheel met het Poolsche standpunt overeen komt. De „Gaze'te Polska" ziet bovendien met vreug de. dat in het rapport noch van een.speciale Dit rapport is Zaterdagavond in de open bare zitting unaniem goedgekeurd. Na de voorlezing van het rapport van den Japanschen ambassadeur bracht Henderson als voorzitter van den V.-B.Raad dank aan den rapporteur en complimenteerde de beide betrokken Raadsleden. Henderson sprak de hoop uit, dat de meerderheid van Polen in de toekomst alles zal nalaten, wat de rech ten en belangen der minderheden zou kun nen beperken. De minderheden in Polen dienen echter ook van hun kant loyaal te blijven tegenover de regeering. Henderson zeide tenslotte ervan overtuigd te izijn, dat men thans staat voor het begin van een nieuwe en beslissende behartiging van de vervulling der bepalingen der Geneefsche Minderhedenconventie. De aanneming van het rapport geschied de eenstemmig en zonder verdere debatten. Hiermede werd de Januari-zitting van den Raad van den Volkenbond gesloten- Besprekingen van Dr. Curtius. De Duitsche Rijksminister van Buitenland sche Zaken, Dr. Curtius, heeft Zondagmor gen allereerst een samenkomst gehad met Briand, die Zaterdagavond nog niet naar Parijs is vertrokken. Daarna heeft Dr. Cur tius een een onderhoud gehad met den Ita- liaanschen Minister van Buitenlandsche Za ken, Grandi. Bij dit onderhoud is, naar verluidt, vast gesteld, dat op de juist besloten bijeenkomst van den Volkenbondsraad inzake eenige practische aangelegenheden samenwerking tusschen de Italianen en Duitschers is ver kregen, terwijl ook een belangengemeen schap tusschen beide landen naar voren is gekomen, die geen onbevredigende resulta ten hebben opgeleverd. Later heeft Dr. Curtius den Japanschen ambassadeur Yoshishawa ontvangen, die als rapporteur van den Volkcnbondsraad in de Minderhedenkwestie in de laatste dagen de onderhandelingen betreffende Opper-Si lezië heeft geleid. Verder heeft Dr. Curtius nog besprekin gen gevoerd met eenige gedelegeerden. noch van ontbinding van het Verbond van Onstandelingen in Opper-Sile- zië sprake is. Het blad concludeert, dat de Duitsche aanval op Polen, die onder het. mom van een minderheidskwes'ie is ge schied, een mislukking is geworden. Ook de „Kurjur Poranny" noemt de rede van L)r Curtius het pleidooi van een advocaat voor een politieke zaak. De „Krakauer Illus'ner te Kurier" is'van meening, dat het Duitsche op'reden te Genève heeft gefaald in het ver wekken van een anti-Poolseh onweer. De oppositie-organen beperken zich tot 't weer- en van den gang van zaken te Genève onthouden zich van commentaar. middag de ceerd: Ten einde gelegenheid te geven tot een volkomen vrije bespreking van de verkla- ring von den premier, welke den l'Jdra I Januari werd afgelegd, heeft mijn regee- l ring na overleg met de provinciale regee- j ringen het wenschelijk geoordeeld, dat de j leden van de werkcommiseie van het Inrti- 'sche coneres volledige vrijheid zullen crcnie- ton om deze kwestie met elkaar te bespro ken. In overeenstemming met deze beslis sing en om geen wettelijke belemmering aan een bijeenkomst der congresleden in den weg te leggen, zullen de decreten, waarbij de con-grescommitssies tot onwettige organi saties werden verklaard, worden ingetrok ken door alle provinciale regeeringen. Er zullen maatregelen worden genomen voor de onmiddelijke invrijheidstelling van Gan dhi en der andere 6inds 1 Januari 1930 ge arresteerde leden van de congrescommissies Mijn regeering heeft geen voorwaarden voor deze invrijheidstelling bepaald, daar zij overtuigd is, dat het herstel van een tol stad van vrede in Indië er het meest bij ge baat is. a.ls de door de betrokkenen te vo+ ren besprekingen in onvoorwaardelijke vrijheid kunnen worden gehouden. Deze beslissing Ï6 genomen im overeen stemming met het oprechte verlangen een toestand van vrede te scheppen, die de re geering in staat zal stellen, de door don premier gegeven belofte vervullen, om zoo dra de binncnlandsche rust weer geheel Ook het daigblad van de Korfantypartij „Polonia" is in beslag genomen wegens de beschouwing, die het blad bevatte, van Kor- fanty over de besprekingen te Genève. In het nummer van Zaterdag schrijft Korfantv naar aanleiding van de Duitsche eischen te Genève, dat de Poolsche nederlaag en de daaruit voor den Poolsehen Staat voort vloeiende gevolgen nog grooter zijn, dan men aanvankelijk verwachtte. Het is den DuPschers thans gelukt Polen in het pu- blipk aan de kaak te stellen en bet interna tionale vertrouwen in de Poolsche regee ring te ondergraven. Het benoemen van een commissie van onderzoek zou een uitdruk king van wantrouwen tegen Polen aajn. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS LAVAL FORMATEUR President Doumergue heeft Briand telegra fisch de kabinetsformatie aangeboden. Deze heeft echter geweigerd, onder mededeeling, dat hy zioh nog slechts wenscht te vrijden aan kwesties van buitenlandsch-politieken aard. Later werd bekend, dat senator Laval verzocht was als kabinetsformateur op te tre den. Laval heeft deze opdracht aanvaard en is reeds begonnen met zy'n besprekingen. Laval, gekozen als kartel-candidaat, heeft steeds geweigerd zich by een fractie aan te sluiten. Hy was reeds verscheidene malen minister in verschillende departementen. Hij wil trachten een concentratie-kabinet vormen. Of hij daarin zal slagen zal voor namelijk afhangen van de houding der radi- ",-sccialisten. DO. X WEER IN DE LUCHT. Geslaagde proefvlucht. De Do. X is Zaterdagnamiddag om een uur onder commando van kapitein Chris tiansen voor een proefvlucht opgestegen. Het vliegtuig kruiste boven de Taag en de stad tot half vier en daalde vervolgens we der op de reede van Alferte. De proefvlucht was in alle opzichten bevredigend. De Do. X zal deze week Lissabon verlaten voor den overtocht naar Brazilië. De officier van justitie te Constantinopel heeft de doodstraf geëischt tegen 39 van de 105 personen, die in verband met de onge regeldheden te Menemen in December jl. wegens het smeden van een samenzwering tegen de regeering werden gearresteerd. DE DYNAMIET-AANSLAG TE TUNIS. Te Tunis heeft zich een ontzettend dra ma afgespeeld. Een man, wiens vrouw hem verlaten had, begaf zich naar de woning, waar de vrouw en haar vriend zich bevon den, en wierp een dvnamietpatroou naar binnen. Een hevige ontploffing volgde, waar bij de vriend en drie in een aangrenzende woning huizende vrouwen om het leven kwamen. DE STAKING IN DE ENGELSCHE TEXTIELBEDRIJVEN Bij de stemming in de Engelsche textiel industrie werden er 90.770 stemmen tegen en 44.990 stemmen voor hervott'ng der on derhandelingen uitgebracht. Het stakiners- conflict wordt hierdoor opnieuw verscherpt. GRAAF BETHLEN TE WEENEN De Hongaansohe minister-president Graaf Bethlen i6 Zaterdagavond te Weenen aan gekomen. Hij werd op het station verwel komd door vice-kanselier Schöber Het IJsland6che inspectievaartuig „Aeg'r" heeft acht Engelsche visech eis vaartuigen, welker vlag In de IJelandsche wateren niet volgens de voorschriften gehe6chcn was, in beslag genomen en naar de haven van Patreksjord opgebracht Een visscbensviar tuig, aan boord waarvan zich twee amble- naren van het I.Tslandeche visscherij-in- spectievaartuig hadden beseven, 's met de zen gevlucht. De schepen zijn afkomstig uit Grimsby. Op IJelanl bevindt zich geen Engelsoh consulaat al hersteld is, niet achter te blijven om het hare te doen. Ik vertrouw, dat zij die bij deze beslissing zijn betrokken in denzelfden geest zullen handelen els wij en ik ver trouw. dat zij de beteekenis zullen erken nen van een kalme en onpartijdige bestu deering van deze ernstige kwestie". Het invrijheddstellen van Gandhi is een onmiddellijk gevolg van de resultaten der Ronde-Tafel-conferentie. welke de Engelsche regeering aanleiding heeft gegeven tot een koersverandering ten aanzien van Indië. Zooals bekend werd Gandhi den 5den Mei 1930 gearresteerd ais leider van de bewe ging tegen aet zoutmonopolie, waarmee de algemeene nationale campagne werd begon nen. Thans zal moeten worden afgewacht, of Gan-dhi zal vasthouden aan zijn politiek vaii lijdelijk verzet, dan wel zaj deelnemen, aan de komende onderhandelingen over de nieuwe regeling van de plaats, die Indië Inmiddels heeft Patel, de Indische na tionalistenleider en vroegere president der wetgevende vergadering van Brit6ch-Indiê, scherpe cri-tiek geoefend op de-Ronde Tafel- Conferentie. Hij verklaarde.dat de voorstellen van Mac Donald onaannemelijk zijn. Door het aanbod van Mas-Donald te aanvaarden, zou Indië slechts in schijn de positie van dominion verwerven, aangezien het niet soeverein zou zijn voor de finan ciën, het leger en de douanerechten. De rede van Mac Donald is een belee- diging voor het Indische volk geweest. Bij een volksstemming in Indië zou de overgroote meerderheid van het Indische volk zich voor losscheuring van Indië van Engeland verklaren. Hoest, Keelpijn Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 cL Mijnlhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 et Bij Apothekers en Drogisten 1. M. KONINGSKINDEREN doorC. Rijnsdorp Prijs Ingenaaid 3.— gebonden 3.90 Uitgave': Konings Uitgever ij, Baarn. „Als roman geeft dit bock heel zuivere uitbeelding van levenswerkelijkheid. De fi guren die er in voorkomen, zün niet uit een wassen-beeldenspel weggehaald; het zijn menschcn van vleesch en bloed, met hun goede en kwade eigenschappen. Psycholo gisch zijn hun karakters en hun strijd ara tot geestelijke bevrijding te komen, zeer zui ver en gaaf geteekend. Het is wat men noemt, een sterk boek. Ik beschouw het als een niet geringe verrijking van onze Christelijke literatuur". (Ds. F. C MEYSTER) (Adv.) DE INVOER OP JAVA EN MADOERA IN 1S30. BATAVIA, 24 Januari (Aneta). Het Bu reau voor de Statistiek van den Handel deelt mede. dat de invoer uit diverse landen in Java en Madoera over het jaar 1930 be droegen f 527.950.000 tegenover het jaar 1929 66S.060.000. De verschillen met het jaar 1929 waren voor de vcr-rhillende landen (alles in pro centen). 23.45 minder, Japan 14.19 minder, Groot-Brit tannië 21 OS minder. Duitschland 25.74 minder, Amerika 34.12 minder, Britsch- Indië 7.95 nicer, Singaoore S.96 minder, Austra'ië 3 S3 minder, China 0.40 meer, Indo j China 51.1 minder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5