.®e 2liw wA irs ewapen dbefon Bouw BREDA V. Internationale G E.V. OKI* SM BSTFSIIMBQ® OKOUME TRIPLEXPLAÏEN merk Jac.P.v.d.BERB's Fijnhouthande D HET SCHILDERWERK N.V. W. SLOTBOOM ZOON'S MY De Stukadoorswerken kk Exercitiestraat 15b - Tel. 10574 - Rotterdam De afbouw van bovenstaand werk werd uitgevoerd door de Coöperatieve Vereeniging Arbeiders-Coöperatie v h. Uitvoeren van Bouwwerken - Rotterdam, Hudsonstraat 333B, Tel. 31461 nt.-i. BOUWBLAD No. 87, PAG. 3 MAANDAG 26 JANUARI 1931 Mix „NIEUW-EIGENHUIS" N.V. J. Pzn. Coensfraat 21, 's-Gravenhage, Tel. 73952 en Gegarandeerde kwaliteit en verlljminp Weenapteln 8 - ROTTERDAM Tel. 4490 e ontwikkeling van den Flatbouw A. H. WEGERIF üzn., Architect B. N. A. Wat is een flatgebouw? Een orgaan, waarin door samenvoeging van verdiepingsgewijs gerang schikte woningen de lasten van het wonen zooveel mogelijk worden beperkt. Dus geen goedkoope étagewoning. Het is niet naar de schoone vorm, waar in de bouwkunst het cultureele beeld der lijden, door middel van de materie, heeft vastgelegd, waarnaar Uwe belangstelling uitgaat, dodh het is het wonen zelf, zij het in een bepaalde vorm, waarover U van lij iets wenscht te vernemen. Wij weten dat het „wonen" met de klee ding en de voeding tot de primaire levens behoeften van den mensch behoort en of schoon weliswaar naar het wonen vrijwel algemeen de meeste belangstelling gaat, zouden wij bijv. niet gemakkelijk de cultu reele waarde van de voeding tot een on derwerp van bespreking in deze kolommen maken. Dat men in het algemeen geneigd is aan et wonen meer aandacht te besteden dan aan de beide andere onzer primaire levensbehoeften komt dan ook in hoofd zaak niet voort uit belangstelling voor de techniek van het wonen, zooals deze Uw aandacht wel heeft De grootere belangstelling voor hot wo nen gaat veelal niet veel verder dan be langstelling voor de uiterlijke vorm, waarin het woonhuis zich in- en uitwendig ons voordoet, al moet worden gezegd, o.a. in ons land sinds de invoering der [Woningwet in 1902 een meer algemeene be langstelling voor een iets betere inrichting van 4« meest voorkomende, de volkswo ingen is ontstaan, zij het mot resulta- m v«n beperkte waarde. De hoogte waarop de mcnschelijke geest ach ontplooid heeft, zijn groei, strijd, ont wikkeling en val heeft men steeds tot op 1 "iere hoogte in de uitingen der bouwkunst nnen volgen. Het is echter foutief meenen dat men de cultureele waarde eener samenleving in de bouwkunst tot uit- kuKking gebracht, uitsluitend kan afle zen aan de architecturale vorm geving waarvan bij het bouwen werd gebruik gemaakt. Men dient in het oog te kouden dat de wijze waarop de woning zich aan onze utilitaire behoeften aanpast cultureel van de grootste beteekenis is. De constructieve technische en hygiënische mogelijkheden behooren het uitgangs punt van al onze strevingen te zijn. De nauwkeurige beschouwer zal nu, evenals in vroeger tijdien de innerlijke waar de der samenleving kunnen aflezen uit de wijze waarop de mensch getracht heeft, met pen middelen der techniek de hem omringende ruimten aan zijn geestelijke behoeften te doen beantwoorden. Men heeft kunnen waarnemen op welke wijze die mensch be reid was, zijn zin voor individualisme, zijn gevoel voor collectiviteit, sociale, economi sche en maatschappelijke omstandigheden in soms moeilijke tijden met behulp van techniek en schoonheid te bevredigen. Het Latijnsche „Cultura" sloeg voomame- Kjk op het verbeteren, veredelen, tot grootere waarde brengen van woeste gronden en het Was, meen ik, Francis Bacon, die het woord cultuur voor het eerst gebruikte als sym bool voor het geestelijk opheffen en verede len der mensohheid. Wij mogen aannemen dat ons streven baar cultuur gericht is op de harmonische ontwikkeling van al die eigenschappen van [eest en gemoed, die den mensch en de mensohheid kunnen opvoeren naar hooger feestelijk en zedelijk peil. Een bespreking over de ontwikkeling der bouwkunst, als ge- tolg van geestelijk streven is hier dus ze- kor van pas. Dat ik de mij gestelde vraag door de Redactie van „De Bouwwereld" om (Ver Flatbouw te schrijven bevestigend leb beantwoord en vrijwel uitsluitend over de utilitaire zijde van het bouwen en Wonen, speciaal over de wijze waarop dit in i&n. flats plaats vindt, voor U durf te schrij den en de u i t e r 1 ij k e vorm waarin dit feschied voorbij ga, vindt dius zijn oorzaak in het feit, dat ik aan de utilitaire zijde dan het bouwen en wonen cultureele waar- Ie toeken. Niet alleen dat de in de laatste tientallen snel voortschrijdende ontwikkeling der liek een gevolg is van een zeer moeilijk doorgronden complex van factoren met itelijken aohtergrond, ook de resultaten met toepassing van deze hooger ontwik- telde techniek bereikt worden zijin een be- frijk hulpmiddel voor de bevordering de harmonische ontwikkeling van den mensch en de menschheid, zij het dan ook dat niet steeds zichtbaar naar het verkrij gen dezer harmonie wordt gestreefd. Het oude gezegde geldt dan ook hier: De ver bolgen harmonie is beter dan de openbare. Ik zal Ln beknopten vorm voor het onderwerp flats Uw aandacht vragen en mij in hoofdzaak er toe bepalen U een beeld te geven van de vele omvangrijke vraagstuk ken, die in ons land in de tegenwoordige omstandigheden, in verband daarmede nog om bestudeering vragen. Ik zal waar ik om kort te zijn moest kie zen, de technische en architectonische zijde niet aansnijden, doch eerst de sociaalmaat schappelijke zijde bezien, daarna stodebouwkundig aspect iets mededeelen en suit of rooms makes fa,ncy rental if called I „a flat". Wat Is een flat? Voordat ik dan ook verder ga wil ik even duidelijk maken dat wij over „flats" spre kende, duidelijk onderscheid moeten maken tusschen hetgeen een flat feitelijk is en dat gene wat soms een flat genoemd wordt Wanneer ik over flats spreek bedoel ik de z.g.n. „serviceflats" en als ik hiervan een definitie zou moeten geven zou deze aldus luiden: „Een flatgebouw is een orgaan, waar in door samenvoeging van verdiepingsgewijs gerangschikte woningen (met een zoo nut tig mogelijk gebruik van een beperkte ruim te), en een centrale dienst de lasten me en nuttige, welke ik de positieve zou wil len noemen en de onaangename, de dienst, die de negatieve zou zijn. Sociaal-maatschappelijk. En hiermede kom ik aan de bespreking van dat gedeelte mijner uiteenzetting, waarvan het eerst gedacht wordt wanneer men over flats spreekt en die het beste gekarakteri- seerrd wordt door: De moeilijkheden met de dienstboden! Ik ben daarmede aan een be langrijk onderdeel gekomen van de eerste positie van het flatgebouw, door mij te be- gens van de bewoners van een flatgebouw in hoofdzaak'in twee richtingen gaan, en wel naar een, die de richting zooveel mogelijk onpersoonlijk wenscht te houden en het ge bouw op een eerste klas hotel wenscht te zien gelijken en naar een, die zooveel moge lijk nog het „My house is my castle" als het ideale gevoelt en het afgesloten domein zoo veel mogelijk wil benaderen. In de platte gronden en in het uiterlijk '-an verschillende flatgebouwen kan men zien in hoeverre aan een van beide richtingen, dc voorkeur is ge geven. Er kan echter worden geconstateerd dat het samenwonen in één gebouw, zooals dit gepropageerd kan worden op ideele gronden, Voorgevel van het Flatgebouw WillemsparkDen Haag. daarna voor de économische zijde Uw aan-1het wonen zooveel mogelijk worden be dacht vragen. perkt". Als U deze definitie leest, merkt U, hoop ik op, dat we zelfs met het nieuwste seerd, (misschien heeft de oprichting van de Ontwikkeling in het buitenland 10p dit gebied dit ideaal niet gemakkelijk flat door collega Buys te bouwen alleen bereiken. Over de wijze waarop de flatbouw zich in het buitenland heeft ontwikkeld wil ik zeer kort zijn. De wijze van bouwen en wo nen in een bepaald land is afhankelijk van de hoogte waarop zich het bouwen en wo nen technisch, cultureel en maatschappelijk ontwikkeld heeft, houdt nauw verband met zeden, gewoonten, gebruiken en klimatologi sche omstandigheden en een beschouwing over flats in het buitenland zou slechts waardie hebben w&nneer wij al deze facto ren in aanmerking zouden nemen. Wel mag worden vermeld, dat ook op dit gebied, ik zou haast zeggen vanzelfsprekend, niet van iets nieuws gesproken moet worden. Dr. Leopold beschrijft hoe de vier tot vijf diepingshooge huizen in Rome en Ostia reeds flats genoemd zouden behooren te worden, dat op de verdieping geen keukens werden aangetroffen en aanwijzingen voor een centrale keuken bestaan; dat de gemeen schappelijke trappen ruim en breed waren; dat het privaat reeds in een uitbouw aan de achterzijde was. Dat was dus al beter dan in onze huizen in de 17de en 18de eeuw waar deze in de kamers waren aangebracht en beter dan bijv. in Frankfort waar pri vaten in smalle stegen tusschen de huizen open loosden. Cicerós vriend Caelius, zegt Leopold, moest dan ook voor zijn flat in het „blok" van Crassus 1000 pop huur betalen. Ook Engeland, waarheen wij onze blik richten als wij aan flats denken, kent deze in de tegenwooordige vorm nog niet zoo lang. In de Inns of Court waren in de 16de eeuw al wel reeds woningen aanwezig, die wij, in het verband van dien tijd gezien, flats zouden kunnen noemen en in Edin burgh bestond voordien reeds dezelfde woon wijze. Het is eerst een vijftigtal jaren ge leden, dat in Engeland de flats in de door ons bedoelde vorm ontstonden. Voor de eersten waren ternauwernood be woners genoeg te vinden. Die voor de beter gesitueerden waren er het eerst, daarna werden goedkoopere ge bouwd. Men heeft mij verzekerd dat het aan tal flatbewoners thans ongeveer gelijk is aan het aantal bewoners dat op andere wijze gehuisvest is. Als men de geweldige aan bouw van flats in de laatste jaren in Londen aanziet (flats van 3000 pd. st huur!) en de reeksen van straten kent die bijv. in New- York uitsluitend met massale apartement- building zijn bezet dan verwondert deze uit spraak niet, vooral niet wanneer men de groote behoefte aan deze woningen begrijpt, ontstaan door de gecompliceerdheid van het op andere wijze wonen in een zeer groote stad. Ik vermoed echter wel, dat bij bovenge noemde uitspraak geen scherp onderscheid is gemaakt tusschen de min- of meer ver zorgde étagowoning en de flat met de meer intensieve bediening, zooals deze in goede flats wordt verleend en welke intusschen nog steeds niet ver genoeg gaat Ik las ten minste van hetzelfde euvel als bij ons: Anyi Dit is dius wel heel iets anders dan de goedkoope étagewoning, die zioh op mislei dende en laakbare wijze een naam toeëigent die haar niet toekomt (Iets voor het Bureau tegen vervalsohingen). Als ik hierbij nog even mag stilstaan, wil ik in Uw herinnering roepen wat „wo n e n" eigenlijk is. Wonen toch is beschut- oor vrouwen een meer ideele onder grond). Wel moet worden geconstateerd dal het feit dat dit samenwonen in één gebouw mul een gemeenschappelijke dienst bevredi gend plaats vindt, verheugend stemt en wel wijst op een bereidwilligheid tot samenwer king nog wel op een gebied waarop de vrouw zeer gevoelig is. het huishoudelijke en wel ten koste van opvattingen die vrijwel door Plattegrond van het Flatgebouw „Willemspark", Hen Haag. ting zoeken In de eerste plaats tegen warmte en koude, doch uit ons oogpunt bezien, voor al en niet het minst tegen alle invloeden van buiten, dóe onze geestelijke en lichamelijke ontwikkeling en groei zouden willen belem meren. Over de noodzakelijkheid tegen deze invloeden te strijden, behoef ik hier niet uit te weiden, wel zal ik aantoonen dat de „dienst" van het huis, ook en misschien niet het minst, in de betere huizen veel meer aan dacht vraagt en stoornis verwekt dan noodlg of wenschelijk is. De samenleving blijkt veel last en vuile boel (letterlijk bedoeld!) mee te brengen, zoowel in groot verband, voor de stad, waar toe reiniging, rioleering, vuilverwijdcring enz., noodig is als voor die in kleiner ver band, in de woningen, waar de strijd tegen stof, vuil en slijtage, het schoonhouden van huis, sieraad, kleeddng, het gereedmaken der maaltijden, het verwijderen der resten er van, m elke huishouding twee afdeelingen duidelijk doet onderscheiden, een aangena- Het is een logisch gevolg daarvan dat de uitingen van bouwkunst en techniek, zooals deze zich in verband en als gevolg van den zich steeds ontwikkelden geest van den tijd, zich eerlijk ojjenbaren, zuiver, doelbewust, rationeel en klaar zich ontwikkelen, door de bewoners van een flatgebouw worden geac cepteerd. Zij komen daardoor zij het on bewust (de verborgen harmonie is toch beter dan de openbare), doch in elk geval door hen aanvaard, in een omgeving, welke van hoogere cultureele waarde is dan die welke zij als regel verlaten. Al te veel moet hierover echter nog niet worden gejuicht, waar deze vooruitgang niet uit innerlii-e behoefte, doch meestal uit noodzaak is ontstaan en vooralsnog dus niet al te veel waarde heeft De uiterst geringe behoefte welke bij de bewoners aanwezig is om de verzorging van het eigen gedeelte van het gebouw, de woning, architectonisch cultureel te doen aanpassen aan do eenheid die elk gebouw in al zijn onderdee- len behoort te zijn, spreekt daarvan. Dit blijkt reeds uit het feit, dat het eenice on derdeel van de inrichting, dat van binnen en van buiten tegelijk zichtbaar is, het raam en de aankleeding ervan het gordijn bij sommige flats van een zeer hinderlijke uiting van verregaande individualiteit, inplaats van een gemeenschappelijk gevoel voor schoon heid spreekt. De factoren van sociaalmaatschappelijke beteekenis, die een doel der menschen de flatwoning doet kiezen of doet aanvaarden bestaan aan de positieve zij do o.a. uit de minder wordende behoofte om de groei en het verband van het gezin te zien in de sfeer van romantiek, sc.hildcrachtighe.id cn verkeerde sentimentaliteit, en uit de onaf hankelijke, geestelijk vrije levenshouding, die zoowel de ouders als do kinderen ont wikkelen, waarbij niet aan een verlies of een achteruitgang gedacht moet worden waarbij meer aan ontwikkeling van inner lijke kracht en op verdieping gelet wordt. (Wij deelen geenszins deze meening van schrijver en beschouwen het huisgezin als gerif echter niet verder onderbreken, n zullen gelegenheid vinden in een volgend nummer deze materie van ons standpunt nog eens te bezien. Red. de Bouwwereld). De factoren in negatieven zin die tot be wonen van een flat doen besluiten zijn in hoofdzaak de volgende: 1. Hooge loonen bij sohaarschte van dienstpersoneel en de onboreidwilligheid ervan tot dienen. De oor zaken daarvan behoef ik hier niet uiteen te zetten, ieder weet dat deze moeilijkheden be staan; import van buitcrdandsche krachten heft ze vanzelfsprekend niet op. Ten t v de zou ik willen noemen het zich ontwikke lend gevoel van de huisvrouw voor efficien cy, dus voor een meer practische, economi sche, zakelijke en logische inrichting van het bedrijf, dat de negatieve zijde van het wonen toch feitelijk is en de minder worden de behoefte of neiging om zich met een on- practisch werkende dienst van het huis te bemoeien. Ik kom hierop straks nader terug bij de bespreking van de economische zijde van de flatbouw. Tenderde: De groote af stand waarop het eensgezinshuis van de kern van de stad komt te liggen, en die bij de on voldoende verkeersmiddelen een groot be zwaar (en dus 'n vergrooting van negatieve beteekenis is), niet alleen dat deze afstand vervoerkosten meebrengt, doch bovendien brengt zij voor alle leden van het gezin be langrijk ongerief en groot tijdverlies mee ten koste van de positieve zijde van het wo nen. Waar ik zooeven over het gezinsleven heb gesohreven versta men mij goed. Ik zal de laatste zijn om de ideele beteekenis van een innig samenleven van het gezin te onderken nen, wij moeten ons echter bewust zijn dat deze op bovengenoemde gronden be ter bereikt wordt door de woning van dat gezin op meer doelmatige wijze in te richten, op een wijze dus die door elk individueel in eigen huis niet te bereiken valt, doch spe ciaal door samenwoning verkregen wordt. Wij weten dat de negatieve zijde van heit wonen de positieve in sommige gevallen zoo danig ovcrheerscht .zelfs in betere huizen, dat een rustig wonen in hooge mate bemoei lijkt wordt. (Denk aan schoonmaaktijd, geen meid, kachels uit. en het humeur!). Het staat Intusschen wel vast dat niet elk gezin voor het wonen in een flat, zooals wij dieze tot nu toe kennen, geschikt, is, evenmin is een zoodanige flat geschikt voor elk gezin. Het is ook zeer zeker niet mijn bedoeling „allemaal in een flat" te propageeren. Toch meen ik, dat voor de vele gezinnen, die hier voor „rijp" zijn, het bewonen van een flat een oplossing is van vele moeilijkheden die bij het wonen in een eensgezinswoning be staan. In de Duitsche vereenigïng voor Huisvrou wen sprak 60 pet zich uit voor etagewoning boven eensgezinshuis. Voor- of achteruitgang? Als wij ons ten slotte afvragen of In het algemeen gesproken, sociaal-maatschappelijk en cultureel, dus met het oog op een zoo goed mogelijke gelegenheid voor ontwikke ling van de den mensch en de mensohheid sierende eigenschappen het wonen in flats aanbeveling verdient (een voor- of achter uitgang beteek ent) dan dient daarop het volgende antwoord: Wanneer de negatieve zijde van het wo nen de positieve dreigt te overfieerschen, speciaal waar dit door conglomeratie der be volking plaats vindt, is samenwerking in el ke vorm die daarin verbetering kan brengen zeer gewenscht In die gevallen worden bij het wonen in flats de cultureele en sociaal- economische belangen het beste gediend. Dit laatste zal ik trachten aan te toonen. Ik wil eerst nog wijzen op een der eerste elschen die aan een goed flatgebouw moe ten worden gesteld, n.l. deze, dat het alle voordeelen biedt, door samenwerking te ver krijgen die individueel niet bereikbaar zou den zijn. Een der eerste voordeelen, op deze wijze mogelijk, is de goede ligging van de woning ten opzichte van de meest bezochte deelen van de stad, zooals de winkelstraten, de ge bouwen voor ontspanning, van cultureelen beteekenis, en de perken, bosohjes, 6trand, enz. Door samenwerking kan men bereiken dat men op de beste plaats woont. .(Wordt vervolgd). Bouwkundig Bureau J. C. Henri van Ingen B'dam. Vlietstr. 8b. Tel 11748 Verzorging van In- en Exterieur. Hinderwet. Drank wet enz. Alles tot het vak behoorend mmmm F T.KO PES WP.F.K VOLGENS HUURKOOP- SYSTEEM TE KOOP Schiebroek, Acacialaan r(je huisjes, bev. i Suite, Vestibu penhuls. Reuken 3 Slaapkamers. Int.: F. VAN BOVEN werd uitgevoerd door de Fa. BROUWER v- Speykstraat 12 Den Haag Telefoon 333316. Het LOODGIETERS WERK aan nevenstaand Flatgebouw werd uitgevoerd door de Firma DE GROOT BEZOOIJEN Ie Gl|singstraat 29-31 Telefoon 30165 Rotterdam in het Flatgebouw Willemspark is uitgevoerd door tot Aanleg van Centrale Verwarm ng Sanitaire en Electrlsche Installaties 'S-GRAVENHAGE zijn verricht door het

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11