r WOENSDAG 21 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. HOFBERICHTEN Bij het Bestuur van de Vereeniging „Pro Senectute" te Amsterdam is bericht ontvan gen dat H.M. de Koningin-Moeder het be-' schermvrouweschap van deze vereeniging heeft aanvaard. VERSLAG STAATSCOMMISSIE-RUTGERS Vergrooting der klassen. Verschenen i6 thans het zeer uitvoerigp verslag der Staatscommisoie-Rutgers in zake verlaging der onderwijskosten. Slechts enkeje opmerkingen kunnen we thans ma ken; we komen morgen breedvoerig op liet verslag terug. De commissie 6telt 6lechts een gerinee verschuiving der lasten voor tusschen Rijk en Gemeente en geen wijziging van de grondslagen van het financieele sleteel der wet. Voor schipperskinderen zal in de toekomst één millioen ,meer gevorderd worden. Een wijziging in de leertij-d stelt de commissie niet voor; wel in de groottp der schoolklassen. Voor de lagere scholen zullen er voor de eerste 46 icerli.n gen twee onderwijzers zijn en voor elke 45 leerlingen daarboven één onderwijze? meer. Voor de U.L.O. scholen zijn de getallen 27 en 26. Dit zal ih de toekomst leiden tot een vermindering met 1600 onderwijzers. Op de salarissen zal aldus over de eerste drie jaren 3Va millioen worden bespaard Over tien ia ar komt er nog een kleine twee millioen bij. De stichting6kosten hangen af ven de gemeentebesturen; verhooging van het minlrniim-aantal leerlingen voor de bi zond ere scholen acht de Commissie niet gewcnschl De opleiding. De Commissie i6 van meening, dat de ir de wet van 19*29 neergelegde opleiding niet moet worden ingevoerd: het huidige systeem voldoet, goed Voorts meent de Commissie, dot de ge meentebesturen weer vrijheid moeten ver krijgen om het ambulantisme in te voeren; ook is meer vrijheid voor school- geldiheffing gewenscht. Onderwijs in vreemde talen zal in de vijfde en zesde klasse weer geoorloofd zijn. Aan het rapport zijn verschillende nota's van leden der Commissie toegevoegd met aparte en -afwijkende wenschcn. r M van ongeveer 8 millioen gulden, alleen aan de binnenlandsche meelindiustrie een voor deel bezorgd wordt van circa 6 millioen gul den. Andere leden konden eenige bescher ming van de hier te lande gevestigde meel fabrieken, die tengevolge van de AmerikaaD schc concurrentie moeilijke tijden, doorma ken, wel billijken. Een belangrijk bezwaar zagen eenige le den hierin, dat de tarwe-invoer zal 6tijgeh on de meelinvoer dalen. De gevolgen daar van zullen zijn, dat de leveranties van Rus land zullen toe-, die van de Vereenigde Sta ten zullen afnemen, hetgeen deze leden geen gunstige verandering achtten. Hier tegenovi word opgemerkt, dat de tarwe-invoer uit Rusland niet toeneemt, uit voorliefde voor dc bewoners van dat land', maar omdat ae koopman koopt, waar hij het voordeeligst terecht kan. Zoodra de Amcrikaansche tarwe goedkooper wordt dan de Russische, zal cfle Amerikaansche weer worden ingevoerd. Vele andere leden achtten het een plicht van elk beschaafd land1 het contact met Rü's land slechts in dc aller-uitcrsté noodzaak te onderhoudeai. Uit dien hoofde achtten zij het ongewensebt aan dat land' de gelegen heid te bieden hicv groote hoeveelheden tar we op de markt te brengen. INTERNATIONALE JUSTITIE ZITTING VAN HET PERMANENTE HOF. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft gisterochtend elf uur in groote rechtszaal van het Vredespaleis een plechtige zitting gehouden, welke belegd was voor het afleggen door de rechters van de plechtige .verklaring door het Statuut van het Hof vereischt, alvorens zij in functie kunnen treden. Een talrijk publiek, waaronder vele dames woonde de zitting bij. Ook Dr. Loder was aanwezig. De nieuwe president v^p het Hof, de heer Adatci, opende de zitting met een in HET TARWEWETJE VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER PRO EN CONTRA Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer van het Wetsontwerp, hou dende bepalingen in het belang van de in heemsche tarweteelt Verscheiden leden vonden het eigenaardig dat de drang om hulp uitgaat van de krin gen, die in tijden van betere conjunctuur het meest afkeerig zich betoonen van rc- geerings-inmenging. Hiertegen werd opgemerkt, dat tijdens den oprlog de georganiseerde landbouw de overheid zoo krachtig mogelijk gesteund heeft Thans doet hij een beroep op de overheid om zelf in een toestand van uiter sten nood te worden geholpen. De rollen zijn omgekeerd, doch van dcnzelfden aard: wederkeerige hulp in nood. Intusschen wenschten vele leden de geering zoo krachtig mogelijk te steunen in haar poging tot verlichting der gevolgen van den hecrschcnden noodtoestand, mits zulks niet op onbillijke of onredelijke wijze gaat ten koste van andere groepen onze bevolking. Het denkbeeld om aan inheemsche tanv een aandeel in de consumptie hier te lande te geven, verdient aanbeveling, vooral, daar zulk een maatregel moet worden geacht van slechts .tijdelijken aard te zijn. Weer andere leden waren van oordeel, dat verleening van steun zich moet beper ken t.ot slechts dat bedrijf, hetwelk de es- sentieele belangen raakt van een groot volksdeel dat in economisch opzicht inder daad in den uitersten nood verkeert. Wat betreft de thans aan de orde gestelde aanvrage om hulp, wezen deze leden er i - - u* op, dat van onderscheidene takken van be- te hoog. Het brood zal er duur en slecht drijf de landbouw er niet slechter voorstaat d°or worden. Andere leden juichten het toe dan de scheepvaart en de industrie. dat de Regeering het maximum. heeft gehaaid Sommige andere leden waren van oordeel j haafd. Zij waren er van overtuigd dat de dat men zeer goed met een maalgebod had kunnen volstaan. De verleening van steun zal volgens deze leden voor een groot deel ten goede komen aan de inheemsche meel fabrikanten en voor een ander eventueel geringer deel aan de verbouwers van tarwe hier te lande. Daarbij komt dat in de kos ten niet de geheele gemeenschap zal bij dragen, doch dat deze voor rekening ko men van de broodverbruikende ingezete nen. Dezelfde leden vroegen of de beoor deeling van de kwaliteit der tarwe bij de regeering zal berusten of dat men deze aan de meelfabrikanten zal overlaten. De verleening van steun zal volgens deze leden voor een groot deel ten goede ko men'aan de inheemsche meelfabrikanten en voor een ander, eventueel geringer deel aan de verbouwers van tarwe hier te lande, ter wijl de kosten het zwaarst zullen drukken op de minvermogenden, die in verhouding tot anderen hun voedsel meer in het ge bruik van brood moeten zoeken. Vele andere leden waren van oordeel dat een ernstige proefneming met de inlandsche tarwe zal doen blijken, dat de gevreesde na- deelen voor de broodbereiding niet bestaan. Ook ontkenden deze leden met nadruk, dat alleen de groote boeren op de beste gronden goede baktarwe kunnen verbouwen en slechts zij van de wet zullen profiteeren. Vele leden achtten een menggebod onprac tisoh, omdiat het geen rekening houdt met de verschillende doeleinden waarvoor inlandsche tarwe wordt gebruikt. Bovendien kan het voor vele importeurs den ondergang van hun bedrijf tengevolge hebben, terwijl het. gevaar van een abnormale verhooging der prijzen van het gemengde meel geenszins denkbeeldig is. Al deze bewaren hadden kunnen worden ondervangen indien de Tweede Kamer zich zou hebben vereenigd met de amendementen Boon en Oud. Dat de minister deze amende menten onaannemelijk heeft verklaard en eigd met intrekking van het ontwerp vond bij verschillende leden ernstige beden king. Met betrekking tot de regeling der con trole werd de vrees uitgesproken dat de ont werpen maatregelen de mogelijkheid zou den Openen voor een ontzaggelijke fraude. 'Uitvoerige beschouwingen werden gehou ;n over de positie der Nederlajidsche meel fabrikanten. Eenerzijds werd' betoogd (en met cijfers toegelicht), dat, om de inheemsche tarwebouwers te steunen met een bedrag erkreeg op zijn verzoek van het Prov. Kerk bestuur van Gelderland eervol emeritaat met ingang van 19 April a s. en zal zich metter woon te Bosch en Duin <U.) gaan vestigen. Ds. I. Fh. F. van de Plassche Izn., Ned. Herv. predikant te 's Heer Abtskerke (Z.), is voornemens tegen Juli a.s. emeritaat te vragen. Hij is bijna 67 jaar oud en heeft ruim 42 dienstjaren, waarvan 4 in Wa penveld en de overige in zijn tegenwoordige Gemeente. Ds. J. D. DE STOPPELAAR f Naar wij vernemen, zal de begrafenis van het stoffelijk overschot van Ds. J. D. de Stoppelaar, in leven Ned. Herv. predikant te Vlaardingen, plaats hebben op Vrijdag a.s. De lijkstoet zal omstreeks 12 uur van het sterfhuis vertrekken naar de Groote Kerk op de Markt. Hier zal de kist worden opgebaard en een korte herdenkingsdienst worden ge houden. Als sprekers zullen achtereenvolgens het woord voeren Ds. H. A. Heijer, Ds. A. Luteijn, beiden predikantbij de Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingen, en Dr. G. J. Oort- huys, pred. te Amsterdam, zwager van den overledene. Na afloop van dezen dienst zal de stoet naar de begraafplaats .te Vlaardinger-Ambacht trekken. Aan de groeve zal alleen het woord gevoerd worden door Ds. G. Grootjans Thzn., eveneens predikant te Vlaardingen, KERKGEBOUWEN. Te Gie ssen-R y swy k (N.-Br.) is door de Geref. Kerk een nieuw kerkgebouw bruik genomen, totaal bevattenüe pl.i zitplaatsen. De voorzitter van de bouwcom missie, de heer A. S. Elshout, bracht dank aan allen die aan den bouw hadden meege- erkt, in het bijzonder aan den architect, de GEM. ELECTRISCH BEDRIJF. TE DEN HAAG JOEGO-SLAVIE De „Reformierde Kirche'> heeft aldus deelt Sommige leden achtten de maximum-hop- ,heer de Jong uit Sleeuwyk en den aannemer, J de „Ref. Kirchenztg.mee voigens een veelheid inlandsche tarwe van 25 pCt. veel de heer van Dalen uit Brakel; vervolgens Pas verschenen nauwkeurige statistiek over „a ,__u.des 1930 1 ADATCI Fransch uitgesproken rede, waarin hij aan de werkzaamheden van het Hof in de nu afgesloten periode herinnerde. Thans wordt de wacht afgelost. De president noodigde nu den griffier uit om voorlezing te doen vooreerst van de offi- ciêele mcdedeeling welke de verkiezing con stateert van de rechters die thans het Hof samenstellen en vervolgens van de bepalin gen uit de Statuten betreffende de verkla ring welke zij moeten afleggen voor zij in functie treden. Nadat deze rede in het Engelsch was ver tolkt en de griffier de vereischte voorlezing had gedaan, verhieven de rechters en alk aanwezigen zich van hun zetels en legden d< rechters, te beginnen bij den president, ach tereenvolgens de voorgeschreven verklaring af. Deze luidt: Ik verklaar plechtig, dat ik al mijn plich ten en bevoegdheden als rechter zal vervul len in alle eer en met alle toewijding, met volledige en volkomen onpartijdigheid en naar mijn geweten. Alle rechters legden deze verklaring in de Fransche taal af met uitzondering van Si Cecil Hurst en Jhr. van Eysinga, die zich van de Engelsche taal bedienden. De president constateerde, datalle aan wezige leden de plechtige verklaring hadden afgelegd en verklaarde dat mitsdien het Hol opnieuw definitief is geconstitueerd en ge-' reed om in functie te treden. De griffier deed hierop nog voorlezing van een begroetingstelegram van den secretaris generaal van den Volkenbond. Nadat de president zijn waardeering voor dit telegra.*. had uitgesproken verklaarde hij de zitting gesloten. minister de volle 25 pCt. slechts gebiedend zal voorschrijven indien zulks noodzakelijke blijkt ter bereiking van het gestelde doel ep d'e onschadelijkheid voor de volksvoeding vast staat. Ten slotte achtten meerdere leden het een erschijnsel van bedenkelijken aard, dat d|e Regeering binnen een tijdsverloop van circa vier weken driemaal gemeend heeft de poir- tefeuillekwestie te moeten stellen. DE STATENVERKIEZINGEN DE DATUM VOOR OVERIJSSEL Naar wij vernemen zal de verkiezing vajn leden voor de Provincials Staten plaats heb ben op Wo'ensdag 22 April a.s. droeg hy met de wensch dat de zégen Heeren veelvuldig in deze nieuwe kerk ®4. mocht worden genoten, het gebouw aan den kerkeraad over. Hierna sprak Ds. G. Bouw meester een predikatie uit over Bs. 27 4, de grondbegeerte van Davids ziel (en van elk kind van God), waarbij hij wees: 1. op het voorwerp waarop deze begeerte zich richt, op de kracht waarmee deze begeerte om bevrediging zoekt, 3. op de weg waarin be vrediging dezer begeerte gevonden wordt. ""Lmens de classis Almkerk sprak Ds. H. Bruijn, namens de Kerk van Sleeuwijk Ds. R .van Reenen, namens die van Waard huizen Ds. H. van Heijst, namens ere Kerken •an Andel, Almkerk en "Werkendam resp. de heeren Schouten, de Jong en v. Oord. kerkgebouw is sober, maar smaakvol ingericht. Platvorm, doopvont en r zijn van eikenhout vervaardigd, en dezelfde zaak en in dezelfde werk plaats aldaar, waar voor pl.m. 80 jaar de „preekstoel" voor de oude kerk werd ver vaardigd. HET WERKTIJDENBESLUIT ADRES VAN DE K. v. K. TE AMSTERDAM De Kamer van Koophandel te Amsterdam besloot te Amsterdam aan den Minister vqn Arbeid een adres te richten inzake het vooji- ontwerp Werktijden besluit voor Kantoreh. De Kamer herinnert er aan, dat in dén regel op kantoren minder dan 8 uur gewerfi wordt, doch dat in drukke tijden soms over werk noodig is, waarvoor geen ander perso neel in dienst genomen kan worden. Dispen satie zal in zulke gevallen nöodig zijn. Kerknieuws. AMSTERDAM IN DEN MIST H Was vanmorgen erg met den mist. Bovenstaande foto werd genomen op 't Leidsche plein te AmsterdamVooral op dergelijke plaatsen met druk verkeer vos 't uitkijken pm geen ongelukken te maken. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Oude- en Nieuwe Wete ring, cand. J. R. Sybrandy te Stdens. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Wychen en Leur (Maas Waal), J. H. Israël te Batenburg, J. van dér Touw te Altforst, A. Kamp te Den Hoorn (Texel), R. Troelstra te Varik, W. Eerdbeek te Standdaarbuiten en E. Klaassen te Veghel. riet al: Te Soest (vac.-J. C. W. Kruis- hoop), A. Dönszelmann te Almkerk, E. Groe- neyeld te Dalfsen en J. H. Wessél te Ba- rum (Fr.). Bedankt: Voor Zetten-Andelst, E. Schim mel te Ameide. Voor Zegveld, F. v. Asch te Randwyk. Beroepen: Te Hantum, G. van Veld huizen te Nigtevelde. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Opheusden, iM. Heykoop te Utrecht en A. de Blois te Dirksland. BEROEPINGSWERK. Te Soest werd voor de beroeping van een tweeden: predikant in de vacature van Ds. 4* C. W. Kruishoop (Geref. Bond) thans een confessioneel drietal gekozen: A. Dönszel mann Jr. te Almkerk, E. Groeneveld te Dalf sen en J. H. Wessel te Burum. Gecandideerd waren voorts de volgende predikanten den Geref. Bond: D. J. van de Graaf te Ede (G.), J. E. Klomp te Ede (G.) en J. H. Th. Rappard te Dinteloord. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft tot die Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer G. W. C. Vunderink te Bi'aricum, cand. te Utrecht. MEJ. Da. L. C. DUFOUR MeJ. Domina L. C. Dufour van Haarlem, 'die Zondag 1 Februari a.s. intrede zal doen als predikante der Evang. Luthersche Ge meente te Groede, na -bevestigd te zijn door Prof. Mr. Loosjes, kerkelijk hoogleeraar vanwege de Evangelisch-Luthersche Kerk aan de Gemeentelijke Universiteit van Ani- sterdam, wordt de tweede predikante ih genoemde Kerk. De eerste vrouwelijke predikant in de Evang. Luthersche kerk is mej. J. A. Hau- mersen te Woerden, die tevens aan de Ge meente van Bodegraven verbonden as. Zij doet sinds 10 Nov. 1929 als zoodanig dienst- In andere lande van Europa kent cïe Luthersche kerk wel gestudeerde vrouwen, die een deel van het pastoriale werk over nemen (in Duitschland de z.g.n. Pfarrgehil- fen), maar aan wie toch de volledige be diening niet wordt gegeven gelijk hier te lande nu het geval is. Mej. Da. Dufour was tot dusverre nauw verbonden aan de afdeelialfc Haarlem van het Nederlandsch Luthersch Genootschap voor In- en Uitw. Zending. EMERITAAT. Ds. P. Bos, wien wegens voortdurende on gesteldheid eervol emeritaat is verleend, hoopt iZondag 29 iMaart a.s. van de Geref. Kerk te Stadskanaal afscheid te nemen. Ds. J. op 't Holt, predikant der Geref. Kerk te Bolsward, heeft Zondag j.l.- zyn Ge meente meegedeeld, dat hij emeritaat heeft aangevraagd tegen 1 of 10 Mei a.s. Hij hoopt zich mettei-woon te Staphorst te vestigen. Ds. D. van Kr. el e n, predikant der Ned. Herv. Gemeente K Lichtenvoorde, PREDIKANTSWONINGEN Te Die ver (Dr.) zal de Geref. Kerk een nieuwe pastorie doen bouwen. Dat dit wel noodig was, blykt hieruit dat de oude woning met de consistorie op afbraak verkocht zijn —>or 407 gulden. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE. Hoornsterzwaag. Voor Kerkeraad 147, voor Kiescollege 61 stemmen. De Kerke raad, die haar bevoegdheid blijft behouden, is rechtzinnig. RECHTS OF LINKS. Te Middelburg heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormed Gemeente opnieuw afgewe zen het verzoek der Vereen, van Vrijzinnig Hervormden om aan haar predikant een kerkbeurt voor de bevestiging van vrijzin nige a.s. lidmaten af te staan. Ook werd niet ingegaan op een verzoek om alsdan de godsdienstoefening der Vereeniging op 8 Februari a.s. te verklaren of te aanvaarden als een officieele van de Ned. Herv. Ge meente uitgaande godsdienstoefening. JEUGDDIENSTEN Te Arnhem is de belangstelling voor de Herv. Jeugddiensten zóó groot, dat de Kerke raad der Ned. Herv. Gemeente aldaar heeft besloten, om ook in het Oosten zoodanige ^diensten te gaan houden en wel op de Geiten kamp. De jeugddiensten in dit stadsdeel zul len worden gehouden in de hulpkerk iederen tweeden Zondagavond van de maand. Te Bussum heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente besloten voortaan per maand een jeugddienst te houden, meer speciaal bestemd voor jonge menschen van 16 tot 30 jaar. De eerste jeugddienst is bepaald op Zondag 25 Januari a.s. en zal worden ge leid door Ds. G. W. C. Vunderink, van Zeist. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND. Te Eindhoven ontplooit zich eenige actie van de zyde der Geref. Kerken in Her steld Verband. Morgenavond zal Ds. E. L. Smeliik, van Rotterdam, ten huize van een der te Eindhoven wonende leden der Geref. Kerk in H.V. een bijbellezing houden. WITTEVEEN-VEREENIGING De Witteveen-vereeniging te Ermelo hoopt ook weder dit jaar een cursus en conferentie te houden. De Pinkstercursus zal ditmaal na de Pinksterdagen beginnen en wel van Dins dag 26 Mei tot 80 Mei a.s. De conferentie zal gehouden worden van Vrydag 28 Augus tus tot 1 September a.s. RUSTHUIZEN Te F ran ek er is de verbouwing van het Diaconie- oude mannen- en vrouwenhuis van de Ned. Herv. Gemeente, thans voltooid. Be langrijke verbeteringen zijn aangebracht, centrale verwarming, electrisch licht en terleiding (vaste waschtafels in de slaapver trekken). De inventaris is voor een groot deel vernieuwd. Er zyn kamertjes - aangebracht te gebruiken als zit-slaapkamer door alleenstaan de personen of echtparen tegen matigen pen- sionprys. Joego-Slavië een ledental van totaal met 54 gemeenten. Hiervan bezoeken echter gemiddeld slechts 14 pet. geregeld de godsdienstoefeningen. 1026 personen zyn lid bybelkring en 873 van een jonge- maoinen-vereeniging. ZENDING Samenwerkende Zendingscor- po rati es. Men schrijft ons: Waren in het orige jaar onder den druk van financieele zorgen de vooruitzichten nogal somber, ge lukkig is het totaal der inkomsten toch zoo geweest, dat de besturen der samenwer kende Zendingscorporaties dankbaar ge stemd zijn. Wel zal er een tekort blijven, •elks omvang pas kan worden aangegeven als de rekeningen uit Indië zijn ontvangen, maar dat tekort kan niet zoo groot zijn, dat het den arbeid in zijn normale ontwikke ling schaadt. Als tenminste in ,1031 de in komsten blijven vloeien overeenkomstig de 'behoeften van dat jaar. Een achterstand reeds in de eerste maand van het jaar ver oorzaakt ernstige moeilijkheden en doet weer dadelijk de financieele zorgen herle ven. Elke maand vraagt ongeveer f 95.000 maar het ziet er nog niet naar uit, dat de inkomsten van Januari in de behoeften zul len voorzien. Daarom brengen de besturen dit ter ken nis van allen, die in de Zending belang stel len, opdat hun niet het verwijt treffe, dat zij daarop niet terstond de aandacht heb ben gevestigd. EVANGELISATIE. Te Hilversum heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente een overeenkomst ge troffen met de Herv. Evangelisatie aldaar, aangaande het gebruik van het gebouw dier Evangelisatie en het houden van collecten. PROFESSOR ALS STUDENT. Naar de „Köln. Ztg." meldt, heeft de 77- jarige Prof. Berkhout, oud-hoogleeraar aan de Landbouwschool te Wageningen, zich als student laten inschrijven aan de Ge werbehochschule te Köthen om hoogfrequen- tietechniek te studeeren onder Prof. Wigge. MIDDELBAAR ONDERWIJS KLACHTEN OVER COMMISSIE HOOGDUITSCH M. O.-B. Leerlingen van de school voor Taal en Letterkunde te 's-Gravenhage hebben een schrijven verzonden naar den Minister van Underwys, waarin zy een klacht uiten over de commisie die de examens voor HoogduitscH akte B heeft afgenomen, welke commissie bijna uitsluitend uit docenten aan de Gro- ningsche Universiteit bestond. Adressanten meenen dat de Groningsche docenten met af gunst zien de bloei van de Haagsche School, en dat ze daarom het examen voor candida- ten van deze schooi verzwaren, hetgeen zou blijken uit de slechte uitslagen van het exa men voor deze candidaten en uit een poging vormden als minder bekwaam voor te stellen, in het examenverslag de niet academisch ge- Met een en ander zou ook in verband staan dat. in de examencommissie voor dr. Kroes een nieuw plaatsvervangend lid was gekozen. De adressanten hebben volstrekt geen vertrou wen in de objectiviteit van een commissie die geleid wordt door den Groninger hoogleeraar Kapteyn, en verzoeken den Minister, in deze maatregelen te nemen. LAGER ONDERWIJS ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Waubach (1 Mei te openen Chr. School, ben. hoofd D. Kuit), J. Toxopëus te Gro ningen. (Chr. School Verlengde Pompstraat 36, hoofd J. v. d. Zouwen), mej. A. A. Bouman te H.erwynen. Ba me veld (Herv. School, De Glind, hoofd T. J. de Haan), mej. A. Brik te Neder- hemert. Hengelo (Varssel, hoofd H. Bierling), mej. S. M. van Zadel te Aerdenhout. Delft, C. Cordia te Rotterdam. Lis se, M. L. O. J. Lucgs, thans In de afd. L. O. aldaar. Den Hani, H. Zandhuis te Deventer. Kampen (Wilhelminaschool), H. J. Risjea te Den Hulst. Beilen (Geref. School), G. L. Kun té Zwolle. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Aalsmeer bestaan plannen voor de stichting eener Chr. School in de nieuwe uit breiding der gemeente. RECHT IS RECHT In Engwirden bestaat een Chr. school waarvan het Bestuur naar billijkheid en recht de medewerking van het Gemeentebe stuur vroeg voor het behoorlijk in orde breiv- gen van een schoolplein. De Raad nam evenwel een afwijzende houding aan. Door hooger beroep kwam de zaak bij de Kroon INWENDIGE ZENDING De Vereeniging voor Inwendige Zending ii Noord-Holland hield Maandag een buitenge wone algemeene vergadering te Amsterdam, voornamelijk ter verkiezing van leden voor het hoofdbestuur; de voorzitter deelde nl. mede, dat behalve Ds. H. J. Hak, te Alkmaar en L. D. Poot, te Amsterdam, die als leden het hoofdbestuur hadden bedankt, de op de vorige algemeene vergadering benoemde hoofd bestuursleden, de heeren J. C. van Wijngaar den te Amsterdam en J. G. Hofmann P. J. Overmeer te Haarlem, hun benoeming niet hadden aanvaard. Bovendien zal de taris, tevens redacteur van het orgaan, Ds. J. G. Steenbeek Jr., te Zunderdorp, wegens trek naar Denekamp, binnenkort zyn functies neerleggen. Het hoofdbestuur beval nu 5 predikanten aan om de vacatures te vervullen. Op dit voorstel vol ede nogal eenige discus sie. Er werd gevraagd waarom het hoofdbe stuur uit zoo'n groot aantal leden moest be staan, en aangedrongen werd, menschen te ne men, die Noord-Holland door en door kennen en waarom moest persé een predikant redae- j terecht en deze heeft- nu het Chr. School- teur zijn van het orgaan.^Ook Ds. ^Donszel- j bestuur met zyn verzoek in 't gelyk gesteld. 40-JARIGE AMBTSBEDIENING Ds. W. D. LINTHOUT, predikant bii de Vrije Evangel'i che Gemeente te Apeldoorn, die a.s. Zondag zijn tO-jarige ambtsbediening hoopt le herdenkenIn ons blad van gisteren deelden wij reeds een en ander uit 't leven en den arbeid van DsLinthout mede mann waarschuwde voor dominocratie. werd het merkwaardig gevonden, dat juist de drie op de vorige vergadering gekozen niet- predikanten hadden bedankt; dit was niet be vorderlijk voor de zoozeer gewenschte stabi liteit, en daarom werd het verkeerd geacht, dat men ook nu weer kwam met candidaten waarvan vooraf was te zeggen dat ze zouden bedanken. De voorzitter deelde mede, dat Ds. van der ai^agd" Does, te Monnikendam, bereid was, het secre-mej. E. Lande tariaat over te nemen. J- A._v. Dtik Tot leden van het hoc/dbestuur werden >lgens Aalsmeer, Ds. J. A. L. Hovy, te Wijk aan Duin, Ds. J. A. Kwint, te Opperdoes, Ds. J. W. van der Does, te Monnikendam en de heer L. M. van der Berge, directeur van het post en telegraafkantoor te Edam. De voorjaarsvergadering der vereeniging zal te Alkmaar worden gehouden. Ds. Döns zelmann sloot de vergadering met dankgebed. GIFTEN EN LEGATEN Te M a r s s u m (by Leeuwarden) heeft de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente een legaat van f 5000 aanvaard, bezwaard met onderhoud van een grafsteen en afkomstig van wijlen mevr. wed. Mr. H. J. S. M. van Wageningen-Romein te Arnhem. SCHOOLGEBOUWEN. Te Sleeuwijk (N.-Br.) wordt overwogen het gebouw der Chr. School te vergrooten, EXAMENS ACADEMI6CHE EXAMENS Tecbn. H°ogrescbool te Delft Ge- x. J. H. Andree te Rot. Opsterland. J. Enklnar i Nijmegen. E. ivumpeil, J. J. S. A. M. dl) Roy van ZuydewUn te Bergen op Zoom en mej. M. Knottenbelt te Hoogland. R.-Iv. Handelshoogeschool te Til burg. Gesl.: prop.-ex., de heer P. de Bruya Natuurkunde, letter J. eand.- V. Baron te Leiden: Idem letter M. Winters te Rijswijk; idem urknnde. hoofdv. pliai Geelangd: Wis- en Nat mncie, doet.-ex.. do he_. t natuurkunde (F nleuwj eand.-ex.. de hei Stevens. Rechtswetenschap: cand.-ex., dc heer Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag te Amsterdam ontving een legaat, groot f 5000, van wylen mevr. dc wed. Bolman, te Leeuwarden, en een, groot f 500, van wylcn den heer A. Brond(jk, gewoond hebbende te Appingodam. PROF. DR. J. J.* L. DU YV EN DAK genoodigd cm gedurende het voorjaars-se- mester wederom op te treden als bezoekend hoogleeraar, zal zich 2G Jan. a.s. derwaarts begeven Hy hoopt na Pinksteren zyn colleges te Leiden te hervatten. EXAMENS-LUISTERAAR o minister van waterstaat brengt te belanghebbenden, dat nadere Inllc tden bU d. iotelegTaf mt 57 b. :an 1 A aXlegg' April af zal i :cnheld bestaan toC Uit de Antirev. Partij. NIEUWE A.R.J.A.-CLUB. Te Nijkerk is een afd. va,n dc A.R J.A. op- gericht. Ze vergadert elke (woede Woens dag van de muasid. Voorzitters zijn (om beurten) Ds. S. van Dijken, de heer J van Nes en de heer P. de Zeeuw. Verder hebhen in het bestuur zitting de hoeren v. d. Ham. v. d. Stelt, v. Dijkhuizen en Klapl»1^ Het aantal leden bedraagt 25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5