WOENSDAG 21 JANUARI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 DE EUROPEESCHE COMMISSIE DE UITNOODIGING AAN TURKIJE. RUSLAND EN IJSLAND Hoewel dc vert ege woordigers van buiten- landsche zaken van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, België, Zwitser land, Spanje en Joego Slavic de ui! noodt ging aan Turkije, Rusland en IJsland naai de Europeesche commissie voorbarig vin den, hebben zij zich niet nadrukkelijk wil len verklaren tegen de daartoe strekkende resolutie van de commissie van zes. Moll- win k c I, de Noorsche minister, sprekende namens de genoemde vertegenwordigers, be treurde, dat de Europeesche commissie niet vooraf haar arbeid heeft weten te nrgani seeren en hij betreurde in het bijzonder, dat de commissie niet tevoren de voois'el Jen behandeld heeft van de Deensche regee ring omtrent de organisatie van haar werk. De economische kwesties- verband niet dc rede van D r. Col ij n, die zelf inmiddels reeds weer uit Genève ver trokken is. Titulesco (Roemenië) sprak warme waardecring uit voor Colijifs ernstige waar schuwing. Hij drong, in afwachting van de bilaterale onderhandelingen over tariefs verlagingen aan op het aankoopen van graan door de andere Europeesche staten in de graanprodueeerende Oostelijke land bouwstaten, die groote hoeveelheden in voor- ï-aad ht-ibben. Verder drong hij aan op uni ficatie van hypotheekrecht en stichting van een internat ionaaJ crediet-instfituut voor Jandbouwcredieten. Ook Curtius (Duitschland) bracht hul de aan Colijn voor zijn openhartige verkla ringen, al vond hij deze wat te pessimi3 tisch ten aanzien van d® tariefsverhoo gingen sinds de groote economische confe rentie van 1927. Invoerrechten op land bouwartikelen z.ijn wel verhoogd maar hij industriecle artikelen hebben tal van be langrijke verlagingen plaats gehad. Wat Duitschland betreft moest de boerenstand beschermd worden tegen de reusachtigo ■uibreiding der productie in de staten buiten Europa. Met Colijn lioopt hij een overeenkomst te maken tot verminderingder tarwepro- ductie in de conferentie van Maart a.s. te Rome in navoleine van de overeenkomst in de suikerproductie, al zal dit veel moei lijker zi.ia Den Oost-Europeeschen staten beval hij aan in onderhandeling te treden met de midden-Europeesche si'aten, wuadbij deze laatste aan de eerste voorkeurrech'en voor den invoer van granen zullen toestaan. De Europesche commissie zou dan in haar zitting van Mei harerzijds haar goedkeu ring moeten uitspreken over deze overeen komsten en daarbij, voor zoover de Euro- peesche staten betreft, afstand doen van de rechten, die de meestbegunstigings- clausule hun verleent. Curtius meende, dat wanneer aldus de Europeesche staten het onder elkaar eena rijn gewyrden, er meer hoop bestaan zal, dat ook de overzceschc staten bereid zullen zijn tot een afstand van de rechten der roees'Jbe«gunsMgingsclausule in dit opzicht. Curtius gaf ook te verstaan, dat-hij het met Colijn eens is, dat de inwerkingtreding Van de handelsconventie van Genève etv» essentieele voorwaarde zou moeten zijn, voordat, dergelijke besprekingen over de voorkeurrechten in de Europeesche com missie zouden beginnen. Ook Curtius bepleitte ten slotte een betere organisatie voor de landbouwcredie- ten. waarbij men echter het geheele vraag stuk van de Europeesche kapitaal-verplaat sing zal moeten onderzoeken. De Europeesche samenwerking vordert, naar mijn meening, dat de staten, die groo te voorraden kapitaal hebben, deze ter be schikking zullen stellen van dc staten, die aan kapitaal gebrek hebben. Eindelijk heeft Curtius nog verzekerd, 'dat Duitschland met goeden wil zal deel nemen aan de aanstaande bilaterale onder handelingen tusschen Engeland en Neder land en eenige ander landen over tariefs verlaging. Het agrarische vraagstuk. De voorzitter van de Permanente Finan- cieele Commissie van den Volkenbond heeft in de avondzitting van de Europeesche Commissie rapport uitgebracht over een in- itema'ionale regeling van liet agrarische vraagstuk. Hij stalde voor onverwijld een commissie van deskundigen te benoemen, bestaande uit vooraanstaande agrarische personen, welke aan de Europeesche Com missie practische voorstellen Inzake een in ternationale regeling zal moeten doen. Het rapport werd daarna doorgezonden aan de redact iecommis9iei. Het besluit van de studie-commissie voor "de Vereenigde S'aten van Europa om de Russische en Turksche regeering uit te noo digen tot het bijwonen der economische besprekingen der commissie, wordt ln de Fransche pers levendig behandeld. De links gerichte bladen geven algemeen uitdrukking aan hun tevredenheid, terwijl de nationalistische bladen verklaren vrees te koesteren, dat speciaal Rusland zich niet zou aansluiten en Genève eer zou ver laten na eenmaal uitgenoodigd te zijn ge weest. De bladen spreken dan ook de hoop uit dat Sovjet Rusland de uitnoodiging zal afwijzen, zooals het reeds vaker gebeurd is. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris" dat het besluit, alle kenteekenen van een f.-ompromi9 draagt. Men moet er thans reeds rekening mee houden, dat Rusland met mislukking der besprekingen zal dreigen wanneer zijn vijfjarig plan niet den finaD- cicclen .steun van Europa zal krijgen die het nondig heeft De „Petit Parislen" schrijft, dat ditmaal 'de logica en het gezonde verstand toch do overhand hebben gehad, doordat men Tur kije en Rusland heeft uitgenoodigd. DE GEBEURTENISSEN AAN BOORD VAN DE „LUCIA" De Krijgsraad der Marine heeft heden een van de vier manschapen van het oor logsschip „Lucia", terzake van insubordi nate tot drie maanden dwangarbeid cn ontslag uit den dienst veroordeeld. NA DE BRITSCH-INDISCHE CONFERENTIE Beoordeelingen van de resultaten Een radio-rede van Mac Donald Lloyd George, de le-id-er deT Engelsche liberalen, heelt a-!e zijn meening uitgespro ken, dat als in Indië alles goed gaat, hel Engelsche volk bereid zal zijn om alle voorstellen der conferentie te aanvaarden. Churchill, do vooraanstaande conserva tief, is echter van oordeel, dat het Engcl- 6che volk niet de bedoeling kan hebben om zijn betrekkingen met Indië zoo spoedig mogelijk op te geven, al is dat, volgens hem, de eenige gevolgtrekking waartoe do bui tenstaander bij de lezing der sluitingsrede voeringen kan komen. Zou Engeland Indië opgeven, dan zou het met de macht en grootheid van het Briteche rijk voorgoed gedaan zijn. Churchill had zeer betreurd, dat op de conferentie ge<cn positieve verklaring over do rechten en bedoelingen van Engeland was afgelegd. Die posdÜev% verklaringen heeft de oud- minister inmiddels gisteravond voor Je ra dio kunnen hooren uit den mond van den eersten minister, Mac Donald, zelf. Mac Donald heeft in die uiteenzetting Allereerst betoogd, dat de Ronde Tafelcon ferentie niet een toeken van vrees en zwakheid tegenover de Gandhi-beweging in Indië is geweest, maar een logisch gevo.g van de politiek van 50 jaren om Indië te leiden tot zelfbestuur. Ondanks de opge zweepte openbare meening had de regee ring baar eigen politiek voortgezet om in trachten al de volken en rassen van Inrlië zooveel mogelijk naar hun eigen gewoonten zelfbestuur te geven. De Indische vorsten die verklaard hebhen hun grenzen te wil len laten vervallen, om te worden opgeno men in een federaal geregeerd constitu tioneel staatsverband, deden de eerste ge- 'wichtige slap. Indië krijgt nu zelfhestuui in iedere provincie, met een krachtig cen traal bestuur voor het geheele rijk to Nieuw Delhi. De defensie cn de regeling van de bui-tenlandeche bet-rekkingen blijft nan den onderkoning en de financieele transacties die de Engelsche minister voor Indië zal noodig achten, moeten door de In dische regeering worden bekrachtigd. Ook de velschillende minderheden en de belangen der verdrukte klassen zijn toevertrouwd aan den gouverneur-generaal. Fair play heeft Engeland verlangd voor de Anglo- Europee6Che minderheid cn den Britschen handel, maar overieens krijgt Indië zelf hpstuur over nagenoeg alle zuiver Indische aangelegenheden. Mac Donald sprak de hoop uit, dat de houding van Engeland de kracht zal >nt- nemen aan de ongerechtvaardigde beweging der Congrespartij en alles in orde zal ko men. to-t welzijn van Indië en tot eer van Enseland en zijn regeering. Men had amnestie verwacht Een aantal bekende Indische mannen te Bombay hebben een manifest gepubliceerd, waarin zij verklaren, dat de rede va.n .Vac Donald gevolgd had moeten zijn door po,;- tieke amnestie en opheffing van de politie- reglementen, hetgeen onvermijdelijk is voor een onpartijdig onderzoek MOBILISATIE DER SPOORWEGEN IN RUSLAND? Uit Moskou wordt gemeld dat de spoor wegconferentie, die veertien dagen geleden werd bijeengeroepen door het bestuur der spoorwegmaatschappij een zeer merkwaar dige order heeft uitgegeven. Geteekend door den Volkscommissaris van Arbeid Tsikhon beveelt de order de mobili satie in dc volle militaire beteekenis van het woord van alle personen, die geschikt zijn om dienst te doen bij de spoorwegen De order bepaalt dat alle departementen behalve die voor het transportwezen en de nationale verdediging, binnen tien dagen een lijst moeten aanleggen van al hun em ployes, die vroeger eenige ervaring hebben opgedaan of in verbinding hebben gestaan met de spoorwegwerkzaajnheden. Deze em- ployé's moeten worden ontslagen met twee weken salaris en de lijst moet worden ter hand gesteld aan de dichtst bijzijnde arbeids Binnen vijf dagen moeten alle op de lijst vermelde employé's op de Arbeidsbeurs ver- schijnen waar zij een nieuwe betrokking bij de spoorwegen zullen krijgen en moeten gaan daarheen, waar zij noodig zijn, wan neer zij ter plaatse niet kunnen worden ge Overtredipg van deze order wordt straf rechtelijk gestraft. „IM WESTEN NICHTS NEUES". De film „lm Westen nichts Neues" wordt thans te Bazel vertoond. Tot uit Heidelberg komen Duitschers naar de Zwitsersche Rijn stad om de in Duitschland verboden film te De film zou deze week ook te Genève ver toond worden, maar om de Duitsche autoriteiten, die bij de Volkenbondsvergade- ringen aldaar tegenwoordig zijn, is de ver tooning twee weken uitgesteld. DE TOESTAND IN BRITSCH INDIE. Samenzwering ontdekt. Tijdens de behandeling van een proces tegen niet minder dan 25 personen te Bom bay, werd een groot complot ontdekt Uit in beslag genomen documenten bleek, dot er moordaanslagen op hooggeplaatste politieofficieren beraamd waren. Door aankoop van schatkistbiljetten en gelijktijdige boycot van spaarbanken en re- geeringsleeningcn, wilde men het gouver nement financieel uitputten. In de Vereenigde Staten zou een propa- ganda-aciie worden begonnen om bij de Amerikanen stemming te maken togen de Engelsche heerschappij in Indië. In de omgeving van Randfontein in Zuid Afrika, moeten, naar gemeld wordt, naar aanleiding van een moord op een neger, ernstige relletjes onder de inboorlingen hebben plaats gehad, waarbij talrijke per sonen gewond werden, ONRUST TE BOEDAPEST De openbare gebouwen en stations bezet Dinsdagochtend werden alle openbare ge bouwen en stations te Boedapest door po litie bezet. Als aanleiding voor dezen bui tengewonen maatregel, die eigenlijk neer kwam op een gccamoufleerden staat van beleg, geeft de regeering op, dat men in den loop vnn don nacht berichten had ont vangen, dat een communistische agitatie op til was. Van anderen kant verluidt ech ter, dat er maatregelen genomen werden in verband met een venvachten Putsch der legitimistischi fascisten ten gunste van Otto van Habsburg. DE VOLKENBONDSRAAD DE ONTWAPENINGSKWESTIE ür. Curtius heeft in den Volkenbonds raad nog eens het standpunt van Duitsch land inzake de ontwapening uiteengezet De komende Ontwapeningsconferentie zal, volgens hem, slechts dan tot aanneembare resultaten kunnen komen, wanneer zij al lereerst, nog voor zij overgaat tot het vast stellen van cijfers, de thans voorgestelde methoden ingrijpend herziet. Zij zal zich voorts op de basis van het eerste grond principe van den Volkenbond moeten stel len, nl. die van gelijkberechtigdheid zijner leden en zij zal niet veiligheid tegenover onveiligheid mogen stellen. Duitschland eischt paritctische garanties. De Volkenbond -heeft tot taak al zijn leden veiligheid te verschaffen. Vervult hij zijn verplichtingen in de ontwapeningskvvestie, dan zullen zij de eerste zijn om dit te er kennen. Er kan niemand méér aan werke lijke ontwapening gelegen zijn dan juist het Duitsche volk. Henderson, die als voorzitter con uit voerige rede hield, prees de ontwerpcon- vcntle als een belangrijk document van groote practische waarde. Mislukt de ont- wapeningspolitiek, dan zal er een soortge lijke toestand ontstaan als in 1914 vóór het uitbreken van den oorlog. Grandi (Italië) ziet de oorzaak van de huidige onrust Ln de verklaring van de vei ligheidskwestie als beslissende voorwaarde voor elke ontwapening. De huidige wan verhouding tusschen de bewapeningen en de werkelijke noodzakelijkheid van lands verdediging is de voornaamste hinderpaal voor een werkelijke ontwapening. De vol keren zullen een uitstel van het bijeenroe pen der ontwapeningsconferentie niet kun nen begriiocn. Rriand vond het volslagen onmogelijk, dat de ontwapeningsconferentie niet tot een resultaat zou leiden. Elk lid van den Volkenbond is in dezen door een plechtige verplichting verhanden. Het pessimisme ten aanzien van de ontwapeningskwestie wordt veroorzaakt door het feit, dat men het ab solute wenscht, terwiil men slechts het relatieve in zijn bereik heeft. De ontwape ning dient thans voor zoover do voorwaar de van veiligheid zulks veroorlooft, te wor den doorgevoerd. De vciliglieidsgedachte heeft echter in den laatste» lijd een verbete ring ondergaan. Zij is geheel anders ge ïnterpreteerd dan oorspronkelijk dc bedoe ling was. Het is daarom aanbeve lenswaardig, verder niet al te ve e 1 o ver de veiligheid te spre ken. In dc ontwap.eningsk\vestie komt het minder aan op de hoeveelheid der bewa pening, waarover een land beschikt, dan op den g:-eden wil, om van deze bewapening geen gebruik te maken. Briand was er vast van overtuigd, dat de ontwapeningsconfe rentie tot een groot resultaat zou voeren. Wanneer ook niet alles bereikt zou kun nen worden, dan zou toch ten minste over eenstemming bereikt worden. Dc komende ontwapeningsconferentie zou slechts de er- ste étappe zijn, de eerste stap die door andere gevolgd moet worden. Hij hoopte, met verwijzing naar wat Cur tius gezegd had, dat er tusschen de leden van den Volkenbond geen kloof zou ont staan, en dat de tijd zou komen, dat alle volken op den grondslag van volledige ge lijkberechtigdheid naast elkander zouden samenwerken. DE KOFFIE ALS VOLKSDRANK Zon- en schaduwzijden. Het eoo juist te Washington gepubli ceerde rapport van de Subcommissie inzake het prohibitie-vraagstuk geeft een getrouw beeld van de door alle partijen met animo gevoerde strijd voor of tegen het drank verbod. Do uiterlijke unanimiteit van het hoofdrapport, waarin zelfs een verhooging van do voor de uitvoering van het drank verbod beschikbaar gestelde credie'en word» gevraagd worden echter door de in het addendum vervatte individueele opmer kingen der commissieleden weersproken. Van de elf leden der commissie vragen er twee volkomen herroeping van het Drankverbod, één lid stelt voor de in Zwe den geldende bepalingen over te nemen, drie leden bepleiten wijziging van de pro- li ihitiéwet en de overigen vragen plaatse lijke keuze. De laatsten wenschen slechts verandering, voor het geval, dat de prohi- bi'iewet, ondanks verbetering van de voor schriften voor de uitvoering, na bepaalden tijd het tegendeel van een succes moctit worden. De Commissie is het erover eens, dat er sedert de invoering van de prohibitie een ontstellende minachting voor de wet en corruptie geconstateerd kan worden. Als een der goede zijden van het drankverbod beschouwt de commissie de algemeene ver- hooeing van den levensstandaard. Tenslotte vraagt de commissie uitbreiding van het personeel van dat dc naleving van het drankverbod controleert. President Hoover heeft in een nota aan het Congres gewezen op de onvolledigheid van de vigeerende prohibitiewetgeving. An derzijds verklaarde hij zich echter voor con tinuéering van het bestaande stelsel. TALRIJKE VERBANNINGEN TE MOSKOU Naar uit Moskou wordt gemeld is aldaar in den laa'sten tijd een crisis ontstaan in do verzorging van de stad en de omgeving. De G.P.OE. heeft ontdekt, dat een groep per nonen, die betrekkingen onderhielden met de Moskousche vakvereenigingsbonden, een groot opgezette actie voerden voor opdrij ving der groenteprijzen. In verband hier mede werden talrijke personen gearresteerd en naar Siberië verbannen. In den loop vap deze week odergingen 220 personen dit lot DE KERKEI-T.TKE VEROORDEELING DER NAZTS In een uitvoerig hoofdar'ikel betuigt de „Osservatore Romano" rijn instemming met het standpunt van don bisschop van Mainz, die de Duitsche nationanl-socialisten veroor deelde, daar deze partij een modern hei- densrh beginsel voorstaat, waarom het den Katholieken verboden is, lid te zijn van deze partij. HET BANKSCHANDAAL-QUSTRIC Namen van politici In het parlementair onderzoek van het schandaal der bank-Oustric te Parijs heeft de employer voor den beursdienst dezer bank verklaard, dat Oustric hem vaak na afloop der beurs, opdrachten heeft gegeven tot uitvoering van beursoperaties voor po litici en ambtenaren. Naar Havas meldt heeft hij in dit ver band de volgende namen genoemd: Raoul Péret en Besnard (leden van den Senaat), Durand, Falcoz en Lautier (Kamerleden). Onze correspondent schrijft uit Berlijn: Wat voor ons de thee is, dat werd ijl den loop der tijden voor den Duitsoher de kof fie. Des morgens, des middags cn des avonds wordt mo-n hier op koffie vergast Bestelt go in een der tallooze „Konditorcien" een kop thee, dian brengt men u eer. glas met gloeiend heet water en vraagt ge de j ffrouw, die 't u brengt, wat dat. moet beteckenen, dan zegt ze verbaasd, dat ge immers thee besteld hebt? Welnu, dit kleurlooze vooht wordt u als thee geserveerd! Mocht gij ooit naar Berlijn komen met het voornemen, er een lekk,.- bakje leut te genieten, dian zult ge gedwongen zijn, de duurste hotels der rijks hoofdstad. Bristol, Adlon, Eden, Esplanade of Kaiserhof binnen te gaan, wear men weet welke eisohen door het internationale pu bliek in dezen worden gesteld. Maar ook hier nog noet ge den „Oberkellner" verzoe ken ti extra sterke thee te bestellen, want dan pas zult. ge iets te zien krijgen, daUaan onze thee herinnert Zooals de Beier met heel zijn hart hangt aan zijn Münchener 1-Iofbrü.u of Paulaner- brilu, is de Berlijner gewend aan zijn „Tasse Kaffee". Men kan hier de families tellen die bij 't ontbijt thee drinken. Ook aan cacao of chocolade wordt door slechts enkelen do voorkeur gegeven. Omtrent de toebereiding van de koffie loopen de meeningen sterk uit een. In de huishouding gooit men de gema len koffie eenvoudig in de kan en wordt cr 't kokende water ingegoten. Men laat dan de koffie een paar minuten staan, totdat het koffiedik heneden ligt en schenkt met of zonder zeefje in. Vele huisvrouwen benutten het linnen zakje, waar de gemalen koffie in zit en hangen dit in de kan, totdat de koffie getrokken is. Dat duurt echter wat langer en is in de ochtenduren, als iedereen haast heeft, te omslachtig. Van blik of van aarde werk heeft men thans keurige filters in ge bruik genomen, waar een 6tukje filtreerpa- pier in gelegd wordt en hierdoor krijgt men voortreffelijke koffie. Natuurlijk wordt de smaak van de koffie bepaald door de kwaliteit, welko de huis vrouw koopt. Voor een half pond goede kof fie betaalt men op 't oogenblik M 1.50. Dat is vrij duur cn dus koopt men er een pakje koftiestroop bij. In de arbeiderskringen wordt ook na den oorlog nog veel gebruik gemaakt van mout- en gerstekoffie. In de Potsdamer Strasse staat een nieuw paleis van oen der grootste firma's die Kathreiner Malzkaffoe verkoopen. Men kan het als eon der gunstige gevolgen van den oorlog be schouwen, dat de koffie zoo populair is ge worden, want de duizenden Konditorcien van Berl 'n worden drukker bezocht als de bierhuizen en restaurants. Onder „Kaffeestu ben" verstaan wij in Berlijn heel iets anders dajj bij ons onder koffiehuizen. Wat wij met koffiehuis bestempelen, dat duidt men hier met Bierstube aan. Tot de fraaiste koffiehuizen van Berlijn kan men die van Mokka-Efti rekenen. Gij vindt het grootste aan den hoek van Leip- zigcr- en Friedrichstrassc en nog een filiaal dezer N.V. Firma Mokka Efti-Dorag-Betrieta A.G. in de Kronenstrasse. Alleen de inrich ting dezer groote zalen kostte 35.000 mark en voor de roltrap die de gasten naar do gezellige ruimten omhoog draagt, moest de kapitale som van 52.000 mark gedokt wor den. Ge wandelt hier over kostbare tapijten, neemt plaats in gemakkelijke zetels en kunt er luisteren naar een voortreffelijk orkest. Bij hoogo uitzondering wordt ge hier niet mot radio lastig gevallen, want slechts en kele lokalen kunnen zich nog de weelde van eon goed orkest verloven. Ge betaalt hier voor een groote kop koffie van uitstekende kwaliteit met inbegrip van bediening, lees zaal en wat ge nog meer wens ht zegge en schrijve 50 pfenning, dus slechts een halve Mark. Daar ook dat bedrag velen onder de ge geven omstandigheden te duur werd, open die de koffiefirma Zuntz Seelige-Witwe in alle wijken der wereldstad alleraardigste Kaffeestuben, waarvan het voorste gedeelte tot winkel werd ingericht. Ge neemt hier een kaartje voor het bedrag, dat - wilt vertee- ren en krijgt van de bedienende meisjes uw kop koffie met of zonder slagroom, taart of andere lekkernijen voor den spotprijs van 25 penning. Is het daar een wonder, dat deze Kaf feest uboai op alle uren van den dag propvol zitten? Gelukkig blijven ze Zondags gesloten, wat met vele andere lokalen niet het geval is. Ik vermoed, dat ook nog wel andere ondernemende firma's zulke koffie kamers zullen openen en misschien zullen we het nog eens beleven, dat een zeer onder nemende firma een „Hollandische Teestube" gaat beginnen. Geheel ten Onrechte gelooven de Duitschers, dat thee je reinste vergif is, en van deze onjuiste opvatting zijn ze niet-spoedig af te brengen. MEDAN, 20 Januari, (\neta). Een zware bandjir van de Aoksigeoon veroorzaakte bij Taroetoeng een breuk in den dijk. Tengevol ge hiervan werd de weg voor het asverkeer over een lengte van 200 meter weggeslagen. Door de talrijke aardschuivingen is het as- verkeer minstens vijf dagen gestremd. BANDOENG, 20 Januari (Aneta). Op het traject van den spoorweg SibolgaSiautar Kota Nopan is op verschillende plaatsen het treinverkeer gestremd tengevolge van een bandjir. VOLKSRAADVERKIEZINGEN BATAVIA, 20 Januari (Aneta). Byy de verkiezingen voor den Volksraad werden ge kozen in de groep uitheemsche niet-Neder- lanclers de zittende leden H. H. Kan, Yo Heng Kam en Loa Sek Hie. Gemengd Nieuws. Uit Oost-Indië OPNIEUW HEVIGE AARDSCHOKKEN OP MIDDEN-JAVA Zes inlanders gedood. BATAVIA, 21 Januari. (Aneta). Hedenmor gen om 7 uur werden hevige aardschokken ge- connstateerd in midden-Java. Deze schokken vonden echter hun oorsprong niet in de wer king van den Merapi. Zjj richtten materieele schade aan in de iiüandsche dorpjes Boemia- joe en Proepoek. Zes inwoners werden gedood door het neervallen van de schoorsteenen van een tapioca-fabriek, VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN DE MERAPI. Do lava beweegt zich nog langzaam MALANG, 20 Januari (Aneta). Dr. Har loff deelde mede dat tijdens de verkennings vluchten welke de laatste dagen boven den Merapi werden ondernomen, geen verande ringen aan den top meer zijn waargeno men. De lava-massa van de nieuwe prop is nog steeds in langzame beweging, en bevindt zich geheel in de groote kloof aan de westzijde van den berg. Blijkens het onderzoek van uit bet vliegtuig, en op grond van de uiteinden van de Woro en Gendol hlijbanen, voerde de zware bandjir ronde lahar in de kali Gendol cn do kali Woro geen nieuw eruptiemateriaal aan. Deze bandjir staat ook niet in direct ver band met de eruptie zelve, doch zijn te wij ten aan de zeer zware regenval. DE BANDJIRS BIJ MEDAN Nieuwe verwoestingen MEDAN, 20 Januari. (Anetaa). De trein verbinding tusschen Medan en Belawan is weer hersteld. De schade, toegebracht aan den Wampo-dijk, wordt getaxeerd op 150.000.—. De schade aan de wegen is zeer groot, terwijl honderden woningen welke langs de rivier achter den dijk waren ge legen door het water werden meegesleurd. De dijkdoorbraken zijn het ergste nabij Tjintaradja, waar het water zich met een donderend geweld in de richting van de on dernemingen op de in bewerking zijnde ta-> baksgronden stort. AANVARING OP DE NIEUWE WATERWEG Gisteravond omstreeks tien uur heeft op den Nieuwen Waterweg tusschen Vlaardin- gen en Pernis, hij de nieuwe haven aldaar, een aanvaring plaats gehad tusschen het van zee komende Noorsche motorschip „Tancred" cn het uitgaande Engelsche stoomschip ,.Lin disfarne". Laatstgenoemd schip is in zinken den toestand daar ter plaatse aan den grond gezet De „Tancred" heeft de reis naar Schie dam vervolgd en daar in de Wilhelmina haven ligplaats gekozen. Direct na de aanvaring maakte de „Lin disfarne" veel water, waarop zij bij den Zuidwal aan den grond werd gezet liet schip steekt een flink eind boven het water uit. De bemanning is aan boord gebleven. Voor zoover hekend, hebben zich geen ern stige ongevallen voorgedaan; -alleen heeft heeft een der opvarenden een arm gebroken. Bergingsbooten van L. Smith Co. zijn in de nabijheid van liet vaartuig. Nader kan nog het volgende worden ge meld: Het 10.000 ton metende Noorsche motor schip „Tancred", dat met stukgoed geladen van Newcastle on Tvne naar Schiedam kwam, om in de Wilhelminahaven bij te la den, is te 20.15 uur tegenover den nieuwen Matex te Vlaardingen in aanvaring geko men met 't Engelsche s.s. „Lindisfarne", dat uitvoer. De „Tancred" voer met matige snelheid en hield den Zuidwal. Zij wilde rood op rood het Engelsche schip passeeren, toen dit plotseling groen licht gaf en oogenblikkelijk daarna naar den verkeerden wal omzwenk te. Het schip voer met groote snelheid en gaf op het laatste oogenblik twee stooten. waarop de „Tancred" met één stoot ant woordde, ten teeken dat het den goeden-wal wilde blijven houden. Onmiddellijk daarop volgde de aanvaring Het Engelsche s.s. kreeg een groot gat aan stuurboord-achterzijde. De „Tancred" hield den kop in dit gat en zette om zinken in diep water te voorkomen, het Engelsche schip ongeveer 100 M. buiten den wal aan den grond. Direct ns.dat wij van de aanvaring had den gehoord, hebhen wij ons naar het s.s „Tancred" begeven en daar een onderhoud aangevraagd met den kapitein, die ont echter weigerde. Wij hebben ons daarop gewend tot dpn havenloods van Schiedam, den heer M. A van Reenen, die met kapitein H. Kroo aan boord van de „Argus" bij de bunkerboeien tegenover den nieuwen Matex de „Tancred" iagen af te wachten en de aanvaring van het begin tot het eind zagen. De heer van Reenen vertelde ons, dat zij te 8.10 uur de „Tancred" langzaam stroom opwaarts zagen komen. De „Lindisfarne" voer met groote vaart stroomafwaarts. Plot seling hoorden zij dit laatste schip twee stooten op de stoomfluit geven, ten teeken. dat het naar bakboordzijde wilde uitwijken. De „Tancred" voer daarna nog meer naar den Zuidwal on gaf één stoot, om te. kennen te geven, dat het den goeden wal wilde be houden. Het Engelsche schip gaf nogmaals twee stooten, maar een aanvaring was toen niet meer te vermijden. Met een geweldigen knol hotsten de schepen tegen elkaar en het Engelsche schip werd in de machinekamer ter hoogte van ruim 3 getroffen. De aanvaring geschiedde 200 M. uit den Zuidwal. Het aangevaren schip is door d.- „Tancred" tot op 100 M. uit den wal ge bracht Het dek is droog. De machinist van het Engelsche schip is overboord gesprongen en door de beman ning van de „Minerva" van L. Smit en Co gered. Het was donker weer, matig zicht en vrij stil vaarwater. Men seint ons uit IJmuiden: Hedenmorgen is dicht bij de Noorderpicr het Engelsche s.s. „Pendeen" aan den grond geraakt. Het schip heeft assistentie ge vraagd. Het was met een lading lijnzaad op weg van Rosario naar Amsterdam, cn meet 4174 bruto reg. ton. Nader wordt ons geseind: De „Pendeen" is een vrachtschip van de R. B. Chellew Steam Navigation Cy. Ltd.'* te Falmouth. Volgens te IJmuiden ontvangen bericht zou het schip water maken in ruim I en in den voorsteven. OMHOOG GEVAREN EN WEER VLOT. Het Noorsche stoomschip „Annau" is bij Fort Tennolle omhooggevaren, terwijl het Haliaansche stoomschip „Alsierdi" bij Zou- telandc is omhoog gevaren. Beide schepen kwamen van Antwerpen en zijn later op eigen kracht vlot gekomen. DE DIPHTERIE TE OUDE-PEKELA Het aantal diphteriogevallen te Ouclo- Pe'kela (Gr.) is de laatste weken weer met 22 vermeerderd. Het aantal bedraagt thans 44. Het aantal sterfgevalion is tot dusver tot cLrie beperkt gebleven. DOODELIJKE VAL Te IJmuiden heeft op een terrein van do in aanbouw zijnde eleetrische centrale een doodelijk ongeluk plaats gebod. De 17-ja rige S., uit Wijk aan Zee, Is van een steiger gevallen ter hoogte van 17 M. De ongeluk kige was spoedig daarna overleden. Weerbericht. Het fluntie ptjltje geeft den vortsen stand aan Hoogste stand te Karlstadt 773.3. Laagste stand te Vestmanör 746.2. Stand vanmorgen halftwaalf 767.9. WEERVER WACHTING (Medeged. door het Kon. N'ed MeteorologiscH Instituut te De Rilt) Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerr Slag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 2.6 C. 22 JANUARI Zonsopgang 7.58 u.; Zonsondergang 4.25 n< VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBHEN Van 's avonds 4.55 u. tot 's morgens 7.27 u. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 22 Jan. v m. n m v.m. n m Delfzijl 014 1345 Hellevoetal.519 17-30 Terschelling 1".54 i3t. l Willemstad. 61i 1*29 Hurlingen 1132 2:445 Brou\ver.-h 4 31 16.42 Helder le 9 0J 9 27 Zierlkzee 4 9 17 23 Mem 2e 18.21 2110 Womeldlnge 4 53 17.9 IJmuiden. 5 25 17.34 Vlissingen 326 i:>52 H v Holland 437 16 43 Terneuzen 4 03 16 23 Rotterdam 6.24 18.56 Hans weert 4.44 17.09 EEN INBREKERSBENDE i GEARRESTEERD 1 DE KRAAK BIJ DE HEMA Men meldt ons'uit Eindhoven: De politie is de inbrekers op het spoor ge? komen, die zich hebben schuldig gemaakt aan de brutale inbraak gepleegd op Maan dag jl. in de Hema-winkel aan de Rechte- s tra at, waar een brandkast met 2200 is gestolen. Het verbroeden dat de daders zich zouden ophouden in een perceel aan de Wimpel- straat bleek juist te zijn. Vannacht heeft de politie in samenwerking met de mare chaussee de inbrekers, die zich in perceel 13 hadden verborgen, gearresteerd. Het zijn de beruchte inbreker H. en de 23-jarige W. M. v. B. uit Baardwijk, de 26-jarige A. H. en de 27-jarige G. C. C., beiden laatsten uit Nijmegen, en nog een zekere W .v. H., ver dacht van medeplichtigheid. De bende werd naar het politiebureau over gebracht. Bij fouilleering werd op hen bevon den een aantal gouden tientjes, klein bank papier, zilvergeld, alsmede sigarenaanstekers en andere Hema-artikelen. Bij huiszoeking werd nog aangetroffen een hoeveelheid bankpapier ter waarde van f 300 f 400, een linnen zakje met ongeveer f 800 oen hoeveelheid uit het kantoor der Hcma ontvreemde sigaren en een scherp ge laden klein model Browning. In totaal zijn f 1700 van de f 2200 teruggevonden. Do brandkast werd in een schuurtje achter het huis ontdekt. Heden zal de huiszoeking nog worden voortgezet. De inbrekers zijn verhoord en hebben allen bekend. Reislustige dames als slachtoffers. Op verzoek van de JU6titie heeft de mo bile brigade van de Centrale Rechercne le Amsterdam gearresteerd een 44-jarigen koopman. Deze maakte er zijn werk van met dames van middelbaren leeftijd reizen te organiseeren naar Duitschland en Zwit serland. Gedurende deze reizen wist Je man door valsche voorspiegelingen van d3 dames, die van de reis wellicht meer ver-, wachten dan le reis alleen, geld lo6 te krij gen. Een Nederlandsche dame is van dezen koopman het slachtoffer geworden hit een bedrag vaü ƒ50.000. In verband met deze oplichting werd hij aangehouden, doch het sohijnt wel vast te staan, dat er meer slachtoffers zijn. Van het van bovenbedoel de dame afhandig gemaakte geld is een groot gedeelte opgespoord. De man is aan den Officier van Justitie voorgeleid. BRANDSTICHTING De winkelier A. W. D„ te Middelburg, in wiens huis Zondagavond een binnenbrand woedde en die door de politie in arrest werd gesteld, znl na beëindiging van het poli tioneel onderzoek als verdacht van orand- stichting aan de justitie worden vooTgeleid- DE VERDWENEN f 13000. Eenige maanden geleden werd een loop jongen van de firma D. W. Brand op de Kei zersgracht te Amsterdam uitgezonden, om aan verschillende kantoren geld te innen tot een bedrag van f 13000. Toen hij zijn bood schappen had gedaan stalde hij zooals ge woonlijk zijn fiets in de Hartenstraat. Daar gekomen vroeg de man aan den jongen voor hom aan de overzijde een flcschje melk te halen. Hij zelf kon dat moeilijk doen omdat zijn vrouw ziek lag. De jongen voldeed aan dat verzoek en liet de fiets met de f 13000 op het frame hangen. Toen de jongen op kantoor kwam was de tasch ledig. Een door de politie toon inge steld onderzoek bracht geen licht in dc zaak. De politie bleef echter zoeken en heeft thans termen gevonden don rijwielhandelaar aan ie houden. De man blijft echter voorloopig alle schuld ontkennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2