Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. £30NNEMENÏ| Per kwartaal fSJ8 (Beschikklneskosten 10 15) )er week - 1 Voor het Buitenland bil Weke- lijksche eend ins BiJ dageliiksche tending .,7.— Alles bit vooruitbetaling Losse nummers 6 cent met Zondagsblad 7 cent Eondagshlad alet afzonderlijk verkrijgbaar No 3258 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 21 JANUARI 1931 iDVEHIENIlfiN: Van I tol S roffels fRS? Like re«el meer Inge* ÜededefHngeii J-i i«*j- «i van 1—5 regels *2.38 Elke regel meer -0-*s I BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau 1 wordt berekendi 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen DE ROTTERDAMSCHE RAAD DE AANSTAANDE VERNIEUWING I. Als de raadsverkiezingen straks ach ter den rug zijn zal de Raad der ge meente Rotterdam een geheel ander beeld vërtoonen. De een zal hier gemakkelijker over heen loopen dan de ander. En toch be treft het hier een zaak van het aller hoogste belang. In de eerste plaats na tuurlijk voor Nederlands voornaamste havenstad zelf, maar indirect toch ook wel voor het achterland en zelfs voor ons geheele gemeenebest. Voor de welvaart van Nederland is noodig, dat de stad, waardoor wij méér dan via welke andere plaats ook, con tact hebben met alle overige landen dei- wereld, volkomen in staat is, de haar opgelegde taak naar behooren te vervul len. Zinkt de energie, de besluitvaardig heid, de arbeidslust, de -knapheid, bij baar bevolking en bij haar bestuur in, zoo kan eenvoudig geen andere gemeen te haar roeping overnemen. Ligging, historie en voorbeschiktheid der bevol king, zijn niet in een handomdraai naar elders over te hevelen. Wie het vertrouwen in het parlemen taire stelsel, dus ook in dat dér volks vertegenwoordiging in de afzonderlijke gemeenten, totaal verloren heeft, kan misschien zeggen, dat het slechts aan komt 'op een hoogstaand ambtenaren korps met uitgelezenen aan de spits, en hierin is Rotterdam gelukkig niet mis deeld. Toch is dit zeker misgezien. Er moet een onzichtbare wisselwerking, een dagelijksche vlotloopende corresponden tie of contact bestaan tusschen hen, die geheel in dienst der Overheid werkzaam zijn en hen, die de bevolking vertegen woordigen, en zich de belangrijke taak van controle en critiek zien opgelegd, ook nadat zij tezamen besluiten hebben genomen voor het besturen der groote stad. Voor de samenstelling van den Rot- terdamsch'en Raad mag dus zeker geen onverschilligheid bestaan. En dit te meer niet, waar zware schaduwen val len over deze gemeente. Zij zijn komen opzetten als een gevolg van de alge- meene welvaartsinzinking over de ge heele wertid en ook als een gevolg van het, stiefmoederlijk beleid, hetwelk onze landsregeering toepast ten opzichte van haar voornaamste haven- en handels stad. Rotterdam zit vast, en toch moet het ruimte hebben om zich te bewegen, niet alleen wat haar gemeentegrenzen be treft, maar ook wat aangaat de moge lijkheid voor economischen uitbouw. Het annexatie-vraagstuk is nog niet op gelost: het spoorwegvraagstuk wordt steeds meer,nijpendbij het op peil hou den van haven en Waterweg stuit men op ofigelijke behandeling. Dit wordt een onrecht gevoeld. Door self help kan er misschien veel, zeer veel worden her steld en ten goede gekeerd, maar daar toe is noodig, dat aan het hoofd der bur gerij staat een college, hetwelk met rui men blik is begiftigd en door haar voor beeld deze burgerij prikkelt tot krachts ontplooiing, als in het verleden zoo vaak in Rotterdam is vertoond. Het besturen van een stad als Rotter dam met haar gecompliceerde belangen en behoeften, is een moeilijk werk. Hoe veèl tijd is er niet noodig, eer een raads lid den weg weet in het gemeentelijk labyrinth en zich een zekere positie heeft verworven, waardoor zijn woord beteekenis* heeft gekregen en vertrou wen is gaan wekken? Want politieke scheidslijnen, aangegeven door de be ginselen die het lever, beheerschen, spreken een voornaam woord mede bij bet aanwijzen der stadsbestuurders, maar het resultaat van het werken voor het gemeentelijk gemeenebest hangt toch voor een niet gering deel af van de wijze, waarop voor een gemeenschappe lijk doel kan worden opgetrokken. Zóó slechts kan echte burgerzin worden ge kweekt, en zóó slechts kan de politieke partij in haar vertegenwoordigers het algemeen belang dienen. De Raad van Rotterdam zal straks Wij hopen op deze plaats achtereenvol gens de positie der verschillende groote ge meenten in ons lsnd ten opzichte van de komende raadsverkiezingen te overzien. Meerdere lezers zullen belang stellen in alle artikelen; sommigen kunnen deze belangstelling dus beperken tot wat van hun eigen gemeente wórdt gezegcl. meerdere bekwame leden, welke in gewerkt waren en wier woord gezag had, verliezen. De burgerij, ook het anti- revolutionnaire deel, zal dit met bekom mering vervullen. In den loop der jaren is een band ontstaan en is men erken telijkheid gaan gevoelen voor hen, die, hoewel ook met men schel ij ke gebreken worstelend, en daardoor ook wel eens overmeesterd, toch het goede zochten voor gemeente en bevolking. Nu reeds staat vast, dat niet zullen terugkeeren in den Raad als de Septem bermaand daar is, de heeren J. Schou ten, anti-revolutionnair; Mr. Abr. van der Hoeven en Mr. J. A. de Visser, Christelijk-Historisch; Mevrouw S. Groeneiveg en J. Kooyman, sociaal democraat Mevr. Doorman, liberaal J. A. v. d. Dungen, communist. Nog meerdere namen worden genoemd. En vóór de candidaatstelling er-is, zullen zeker nog eenigen begrepen hebben, dat er een tijd van komen en van gaan is. Bij hen die heengaan zijn eenigen, die zeer grooten invloed hebben uitgeoefend en dus door hun heengaan het hun partij danig moeilijk maken en anderen, die. voorzeker van goeden wille waren en toch niet zoozeer een ledige plaats achterlaten. Wij beginnen nu even in de historie terug te treden om daarna, als het kan, met nuchteren Rotterdamschen zin, de geschapen positie onder het oog te nemen. t EEN BILLIJK VERWIJT? Voor een anti-rev. kiesvereeniging in Den Haag hield de vorige week Prof. D. P. D. Fabius een degelijk en wei-gedocumenteerd pleidooi voor de wederinvoering van de doodstraf, zooals dat alleen van hem ver wacht mag worden. Het is waarlijk overbodig om op deze plaats te verklaren, dat we het met het be toog van Prof. Fabius geheel en volkomen eens zijn, en dat wij zulks herhaalde malen, telkens, wanneer dit pas geeft, hebben ge zegd. Al voegen we er direct aan toe, dat ons betoog, wat scherpte van argumentatie betreft, nooit de zeggingskracht kon verkrij- van den hooggeleerden spreker, die in deze zaak expert van de eerste .mg is. Wij stellen echter in alle bescheidenheid de vraag, of Prof. Fabius volkomen billijk was, toen hij in zijn rede het volgeride op merkte (we ontleenen het nu opzettelijk aan het verslag in een vrijzinnig dagblad): Naar het schijnt, heeft de Christelijke pers daarvoor weinig belangstelling. Zelfs wordt gezegd, dat thans andere vraag stukken onze aandacht vergen. Maar wie overtuigd is, dat de Heere iets eischt, kan moeilijk zich daaraan onttrekken met het beweren, dat hij daarvoor geen tijd heeft. Trouwens heeft onder betere omstandig heden de Christelijke pers niet eveneens weinig aandacht aan de doodstraf ge schonken? Zelfs vond spr. van het belang rijke opstel, dat .de oud-gouverneur van Suriname ten vorigen jare in het Tijd schrift van Strafrecht voor herstel van de doodstraf gaf, in de Christelijke pers geen bespreking. De hooggeachte spreker doet hier d>e Chris telijke pers in 't algemeen en zeker ons blad onrecht aan. Onbedoeld, natuurlijk, daarom steekt het ons niet; maar het is een onbillijk verwijt. Wc zullen niet aanvoeren, dat de pers ge noodzaakt is naar alle kanten het oog te slaan, terwijl men zich als persoon veroor loven kan en mag om één onderwerp meer dan andere op den voorgrond te schuiven. We zullen er ook niet op wijzen, dat men niet overmatig veel aandacht aan eer. kwes tie kan wijden, waarvan de oplossing in de naaste toekomst zeker tot de politieke on mogelijkheden behoort Want. we mogen* en zijn ook aan ons zelf verplicht, om Prof. Fabius tegen te voeren, dat we telkens weer die noodzakelijkheid van de wederinvoering der doodstraf be pleit hebben en dat met name het bedoelde artikel van den oud-gouverneur van Suri name onze volle belangstelling had. Na ge vraagd verlof aan de Redactie van het Tijd schrift van Strafrecht hebben we het hoogst- belangrijke artikel van baron van Heemstra overgenomen en het in de aandacht onzer lezers aanbevolen. Dat Prof. Fabius een en ander mogelijk ontgaan is, nemen we hem volstrekt niet kwalijk; veeleer brengen we hem hulde.dat hij op hoogen leeftijd meer belangstelling toont voor gewichtige vraagstukken dan me nig jongere onder ons; maar niettemin moesten we op de onjuistheid van het oor deel even de aandacht vestigen. NOTARISBENOEMING Bij Kon. besluit is benoeund tot notaris binnen het arrond. Dordrecht, ter stand plaats Dordrecht, mr. P. J. Sigmond cand.- notaris en advocaat te Dordrecht. KANTONGERECHTEN Herbenoemingen. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kan- tonrei&ter-plaatsver. in het kanton Am sterdam: mr. D. K. G. de Jong; Arnhem; mr. R. van Maare B.zn.; Zutphën: mr. J. A. C. van Heusden; Gulpen: H. J. L. Mer- kelbaeh; Assen: mr. A. W. Westra - van Holthe; Almelo: mr. G. D. B. ter. Braak e Medemblik: J. W. H. Rees; Eist: mr. E. O. J. baron van Hövell tot West-erfli'er; Nijme gen: mr. H. J. C. van Scherpenberg en mr. J. Santman; Heusden: H. J. van'Eggelenj DE STORM EN ONZE KUST DE TARWEWET EEN ADRES AAN DE EERSTE KAMER. De Vereeniging Am6terdamsche Graan- beuns te Amsterdam, de Bo.id van Ned. Graan- en Zaadimporteurs te Rotterdam en het Cofnité van Graanhandelaren te Rotterdam, hebben zich gisteren tot' Je- Eer ete Kamer gewend met eenzelfde adres, als onlangs tot de Tweede Kamer is gericht inzake de Tarwewet. Hoewel-het geenszins in de bedoeling van adressanten ligt, om zich uit te spre ken tegen een doelmatige steun aan de tarweverbouwers, zo.o die noodig wordt ge oordeeld, zijn zij overtuigd, dat het onder havige wetsontwerp het daarmee beoogd-: doel niet zal kunnen bereiken en zoo vele groote bezwaren met zich brengt, dat zij de Eerste Kamer met aandrang verzoe ken, aan het betreffende wetsontwerp de goedkeuring te onthouden. storm, die in het begin van deze week woedde, heeft bij Katwijk groote stukken n weggeslagen. Onze foto is genomen bij de oude kerk, waar oude zwarte grond te voorschijn is gekomen, waarschijnlijk doordat het vroeger de gewoonte,schijnt te zijn geweest, daar ter plaatse het vuilnis te storten. Hoe groot het stuk weggeslagen duin is kan men opmaken uit een vergelijking met de paaltjes van de prikkeldraadversperring. BRANDGEVAAR IN ARCHIEVEN SCHRIJVEN VAN DEN MINISTER De Minister van Binnenl. Zaken heeft een schrijven aan de gemeentebesturen ge richt, betreffende brandgevaar in archieven Verschillende maatregelen worden aanbe volen, als bijv. alleen aan personeel toegang tot de bewaarplaatsen te verlecnen, Tookou ten strengste te verbieden, en zoo mogelijk vooral bij nieuwbouw, de archiefruimten brandvrij te doen maken. Zoo mogelijk moet een telefonische aan sluiting of brandmelder voor onmiddellijke alarmeering der plaatselijke brandweer aan wezig zijn. Voor brandalarmeering kunnen ook alarmscheilen dienst doen, die auto matisch in werking worder. gebracht, wan neer in de lokalen waar ze worden opge hangen een bepaalde temperatuur ontstaat, veroorzaakt b.v. door een begin van brand. DE STATENVERKIEZINGEN IN ZEELAND De heer P. G. Laernoes (A.R.), te Vlissingen, lid der Prov. Staten van Zee land, die zich niet opnieuw verkiesbaar wenscht te stellen, heeft thans, op aan drang der A.R. Kiesver, weder een candi- daatschap aanvaard. OFFICIEELE BERICHTEN RADIORAAD. Bij Kon. besluit is aan mr. B. M. Berger, burgemeester van Vcnlo, op zijn verzoek, eervol onislag verleend als lid van den Radioraad en van de Radio-omroep Con tróle-Commissie, en is benoemd tot lid van dezen raad mr. P. J. A. Kleene, amibtenaai van het O. M. bij het kantongerecht te Roermond. p. T. T. Dezer dagen is men erin geslaagd, een kruisgesprek tot stand te brengen tusschen Bandoeng en New-York, waartoe de radio verbinding BandoengAmsterdam via den kabel AmsterdamLonden werd aangeslo ten op de radioverbinding Engeland— Amerika. De eerste beide gesprekken, welke op proef op deze verbinding zijn gevoerd, had den een vlot verloop. Het ligt in de bedoe ling t.z.t. een publieke telefoonverbinding tusschen Ned-Indië en Noord-Amerika over Nederland te openen. V.A.R.A.-ACTIE Eén ZENDER VOOR EéN GOLFLENGTE. Op onderscheiden plaatsen betuigen de afdeelingen van de V.A.R.A. adhaesie aan de motie, waarin de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordt verzocht, een bepaling te maken dat voor één golflengte slechts één zender zal worden gebouwd en aan de vier Om- roepvereenigingen gezamenlijk, of aan die Omroepvereenigingen, die tot 6am;n king inzake zenderbouw bereid zijn, bin nen den kortst mogelijken tijd vergunning tot het stichten van een zender vooi 298 M. golf te verleenen. Welke Minister is dat toch, over wi V.A.R.A. telkens spreekt? Wij kennen hem niet. ZIJKANAAL-JULIANAKANAAL KOMT ER NIET Men meldt ons uit Maastricht: De Minister van Waterstaat heeft thans definitief medegedeeld aan de K. v. K. voor de Limburgsche Mijnstreek, dat voor een sti kanaal van het Julianakanaal naar de streek van de zijde van het rijk weinig te venvachten is, terwijl de besprekingen met vooraanstaande nersonen te Aken den indruk hebben gegeven dat van een oriën teering van het Wurmbekkcn naar de Maastricht geen sprake zal zijn. INDISCHE WELDADIGHEIDS ZEGELS VERKOOP VERLENGD De termijn voor verkoop van de Indische weldadigheidsregels in Ned. Indië is Icrgd tot ultimo Januari. In verband hiermede is ook de verkoop van de Indische weldadigheidszegels op de postkantoren hier te lande waar loketten voor verzamelaars zijn opengesteld tot dien datum verlengd. ECONOMISCHE SAMENWERKING BEVORDERING VAN HET NEDERL. FABRIKAAT. Een comité gevormd. Men schrijft ons: Als gevolg van de uitnoodiging van een yoorloopig comité van actie onder leiding van den heer Ir. J. H. H. Verloop, directeur van Wilton-Feijenoord kwamen op den len December j.l. in het gebouw /an den Me taal bond te Rotterdam, een veertigtal voor aanstaande industricelen uit verschillende groepen bijeen. Het doel hetwelk dit comité voor oogen stond was om te komen tot een permanen- samenwerking en overleg, ten einde: te geraken tot het heroveren van ver loren afzetgebieden in Indië en elders en >o mogelijk het veroveren van nieuwe. 2. het verbruik in ons land te stimuleeren van de industrieele en landbouw-producten eigen volk, zooveel als zulks wensche- lijk is; 3. tot samenwerking met de Regeering te komen, ter verkrijging van een beter func- tionncerenden economischen voorlichtings dienst in Nederland; 4. samenwerking te verkrijgen van de producenten bedrijfslaksgewijze gegroepeerd, zoowel onderling als met de handelslicha- Wil men in dezen slagen en tot een prac- tische samenwerking komen, dan is groeps vorming van de belanghebbenden een der eerste vereischten. Tot nu toe is naar buiten niet veel geblc- ïn van ernstige pogingen der Regeering om te komen tot centralisatie van de ver schillende verspreide afdeelingen voor eco nomische voorlichting. Wellicht zullen deze met meer energie worden ondernomen nu blijkt, dat het prac- tische bedrijfsleven het groote belang van een goed en centraal georganiseerden sta- tistisch-economischen voorlichtingsdienst is gaan inzien. Er staan voor Nederland groote belangen op het spel in de naaste toekomstjaren, voor- anneer wij bedenken, dat wij in de we reld een kleine volksgroep vormen, met een beperkt eigen arzetgebied, dat practisch geheel open ligt voor de concurrentie van het buitenland, terwijl datzelfde buitenland overal, waar het maar eenigszins mogelijk is, c deur voor onzen neus sluit. Nog zijn wij waarschijnlijk hst grootste exportland ter wereld, ten minste in dien zin, dat Ne derland per hoofd der bevolking meer ex porteert dan andere landen. Hoe lang zal dat nog duren, bij de zich snel wijzigende verhoudingen en tegenover de enorme middelen waarover b.v. Amerika beschikt? Samengaan van Regeering en particulieren bedrijven ter verbetering van de grootste fout t. w. het gemis aan kennis omtrent andere landen, wordt hoe langer hoe meer een dringende en gebiedende eisch. Een punt, dat bij de beoordeeling van on ze positie in internationaal opzicht van be lang is, vormt onze levensstandaard ten aanzien van eenige naburige landen, want als mocht blijken, dat wij op de wereld markt niet kunnen mededingen, omdat wij een te hoogen levensstandaard hebben, dan zoude voor Nederland de zaak er hopeloos voorstaan. Uit een artikel in de Engelsche „Econo mist" van IS November blijkt duidelijk, dat de kosten van levensonderhoud in Neder land zelfs zeer gunstig afsteken bij die der omliggende landen. De statistiek geeft alleen voor België een lagere standaard aan, maar wanneer daar te lande de eischen der werkenden dringen der gaan worden ten aanzien der sociale wetgeving en de kosten voor de bedrijven evenals voor de individuen hooger worden, dan is het zeer de vraag, of ook daar, even als in Frankrijk en Engeland, de levens standaard niet belangrijk hooger zal wor den. Vergeten mag niet worden, dat Nederland op dit gebied veel landen ver vooruit Wat wij hier echter zeer missen in tegen stelling tot b.v. Duitschland, Amerika. Ja pan en zelfs Frankrijk, dat is dg.onderlinge samenwerking der industrie-groepen. Zonder die eamenwerkïng, welke een dui delijk uitgesproken karakter moet dragen, is het voor de Regeering practisch onmo gelijk houvast in het bedrijfsleven te vinden voor de maatregelen, die zij zou hebben te nemen. Wij zouden dus alle industrieelen w toeroepen: „Ver-eenigt U! vereenigt U! VASTE BRUG OVER DEN MOERDIJK Naar wij uit bevoegde bron staat thans het plan van de regeering na drukkelijk vast, om voor het gewone ver keer een vaste brug over den Moerdijk to slaan. Door de afdeeling Bruggenbouw van het departement van waterstaat wordt het plao uitgewerkt, om de brug over den Moerdijk voor het gewone verkeer bestemd, met zeer wijde overspanningen te bouwen. De Waal brug Lij Nijmegen zal met haar midden- overspanning van 220 meter, aldus werd ons verzekerd, wel aan de spits blijven, maar veel minder zullen de overspanningen van deze verkeersbrug over den Moerdijk niet worden. Dè overweging, dat "bij groote overspanningen een veel geringer aantal pijlers gebouwd moet worden, heeft .uil economisch oogpunt tot deze methode van uitvoering doen besluiten. En dienovereen komstig worden de plannen nu nader uit gewerkt. Aangezien de Moerdijk-spoorbrug in der tien overspanningen, van 100 meter elk, er het Hollandsch Diep ligt. belooft de nieuwe verkeerebrug, met haar overspan ningen van een paar honderd meter elk, dus een geheel ander beeld scheppen. De bouw van deze brug zal geheel rijkszaak zijn. Intusschen vernamen wij verder, dat het niet uitgesleten is, dat de Nederlandsche Spoorwegen ook een geheel nieuwe brug voor het spoorwegverkeer over den Moer dijk zullen slaan. Men weet, dat deze brug onlangs versterkt is om zwaarderen last tc kunnen dragen. Echter staat zij met haar enkel spoor de eischen van het drukke ver keer op dit gewichtige traject van ons spoorwegnet in den weg. Noodig is verbou wing van de bestaande spoorbrug tot- dub bel spoor of een geheel nieuwe spoorbrug over den Moerdijk, die volledig aan de moderne verkeerecischen voldoen kan. Die nieuwe bouw moet thans te bevoegder plaatse overwogen worden. IN COEVORDENS RAAD Dat niet alleen groote steden, doch ook kleine prat kunnen gaan op raadsvergade ringen met incidenten, bleek gisteren in hpt riendelijke stadje Coevorden, waar de his torie der eeuwen tusschen de aardige gevel tjes hangt en waar men thans een nieuwe historie maakt. m is daar thans bezig met de gemeente- begrooting voor1931. De voorbereiding vorderde waarschijnlijk eel tijd en zorg. Doch de behandeling vlotte heelemaal niet. De school, welke de bevol king verdeelt, dós de openbare, was oorzaak an een heftig incident, dat zijn sporen in de geschiedenis zal trekken. Ziehier de zaak: De heer Haalmans (s.d.) betoogde dat de leden van den Raad in de afgeloopen jaren dikwijls en bij herhaling getoond hebben, zich bij het benoemen van onderwijzend personeel niet te laten leiden door het onder /ijs-belang maar door andere belangen. Zij hebben, zoo beweerde hij, niet de best be schikbaren, maar anderen genomen, terwijl Wethouder Zilverberg (s.d.), zich daarbij aansluitende, zei dat de meerderheid weigert Sociaal-Democraten en Israëlieten te benoe men, terwijl hij eenige feiten noemde welke moesten dienen om deze bewering te bewij zen. Ook al had de wethouder niet gesproken, dan hadden we toch wel begrepen, waar hem de schoen wrong. Rood onderwijzend personeel is het meest geschikt voor de openbare school, en wie dus op een ander stemt, doet de openbare school onrecht aan. Enfin, ge begrijpt, dat het een pan werd nis in een schoolklas zonder meester. Ja, do meester was hier wel; de Burgemeester schilderde in schrille kleuren hoe onbetame lijk het Was om het geheim der schriftelijke stemmingen te schenden (wat natuurlijk noodig is, als men partijdigheid wil bewij zen) en gramstorig gooide hii de hamer neer en schorste hij de vergadering. Dat was een wijze daad. Ruziemaken als het publiek er niet hij is en de zaak niet in de krant komt, schijnt niet in de smaak te vallen. Vuur moet aan- gehlazen worden, doch niet in de doofpot Zeker, nog een half uur bleef men achter de gesloten deuren tegen elkaar te keer gaan, doch toon luwde de storm. De voor zitter kiom weer op de brug, de roode wet houder zei nog even, dat hij wel gelijk had, doch zwijgen zou (in de regel snreken soci aal-demoeraten veel als ze ongelijk hebben!) en toen pakte men de begrooting weer beet. Alleen de heer Pietere (v.d.1. die geen anti semiet is. noch -een afkeer van de S.D.A.P. heeft, was zóó ontdaan, dat hij thuis rust en kalmte zocht. Wat wijs was. Intusschen gaat de openbare school door ons volk te verdoelen, omdat de S.D.A.P. meent, dat onderwijzers, die het Wilhelmus haten en Oranje negeeren. de meest geschik te opvoeders der jeugd zijn. DIRECTEUR VAN LANDBOUW NAAR PARIJS VOOR DE KOLONIALE TENTOONSTELLING Dr. Ch. J. Bernard, directeur van Landbouw, zal volgons liet „N v. tl. D. v. N. I." in Mei a.s. naar Parijs vertrekken, om Ned.-Indie op de aldaar te houden in ternationale Koloniale tentoonstelling te vertcgcnwoor liv,n. De reus van »Ln beer Bernard zal twee drie maanden in beslag DAADWERKELIJKE VREDES- ACTIE EEN GEREF. VEREENIGING OPGERICHT. Op initiatief van den heer H. L. van Bruggen iö dezer dagen opgericht de „Ge reformeerde vereeniging voor daadwerke lijke vredesactie". Het bestuur der vereeni ging bestaat uit de heeren L. Augus'ijn, Rotterdam; F. J. R. van Bruggen, Amster dam; H. L. van Bruggen, de Bilt; A. Eygen raam, Vlaardingen; W. de Groot, Bnarn, Adr. Plomp Jr., Utrecht; J. van Tuyl, 'ö-Hertogenbosch. ROTTERDAM SCHEIDENDE RAADSLEDEN Ook mej. Groeneweg aanvaardt geen Raadscandidatuur meer De stroom van berichten omtrent raads leden. die geen candidatuur meer wen- sclien te aanvaarden, houdt aan. Thans meldt „Voorwaarts" weer, dat mej S. Groe neweg aan den secretaris der Soc.-Dem. par tijfederatie heeft bericht, dat zij voor de a.s. Raadsverkiezingen geen candidatuur zal aanvaarden. Laconiek schrijft „Voorwaarts „Sinds Jan ter Laan wethouder werd, was zij twee de voorzitster, sinds vorige week pre sidente der fractie". Men kan toch bij de Soc. Dem. alles ver wachten: zóó presidente en zóó zelfs geen Raadslid meer! Mr. Abr. v. d. Hoeven. Destijds hebben wij bericht, dat ook Mr. Abr v. cl. Hoeven waarschijnlijk niet in den Raad zou terugkeeren; daarop ontvingen wij een officieus bericht, dat de lieer v. d. Hoe. ven nog geen besluit in die richting had ge- Thans lezen wij in het „Nederlandsch Weekblad" een officieej bericht van den vol genden inhoud; „Bij het Kamerkringbestuur der Chr. Hist. Unie-te Rotterdam is een schrijven ingeko men, van mr. Abr. van der Hoeven, waarin deze' bericht, zich bij de eerstvolgende Ge- mëenteraadsverkiezing te Rotterdam voor een candidatuur niet meer beschikbaar te stellen". BOOTTREIN ..NEDERLAND" Het .Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij ..Nederland" de firma Kuvner, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein, aansluiting gevend on het nis. „Mai- nix van St. Aldegonde", hetwelk 23 Januari a.s. van Genua zal afvaren, Donderdagmor gen zalvertrekken van Rotterdam (Maas) te 7 u. 14. Vertrek van 's-Gravenhage (S.S.) te 8 uur. Leger en Vloot. „Banckert" en „Eeemskerck" Blijkens een bii het Denart. van Defensie ingekomen bericht is Hr. Ms. „Heem? kerek" 20 Januari te Malaga anngekonvu en Hr. Ms. torpedohno'jager „Banckert' dienzelfden dag van Lissabon vertrokken. Gemengd Nieuws. FELLE BRAND TE'VENLO. Fabrieken in de asch gelegd. In het groote fabriekspand van E. Nettes- heim in de Van Heutszstraat te Vcnlo brak een felle brand uit Een gedeelte was ver huurd aan Amboon, die daarin een matras- senmakerij met trijpafdeeling in bedrijf had. De onmiddellijk gewaarschuwde brand weer was spoedig met de motorspuit ter plaatse en tastte het vuur met vijf slangen aan. Door het droge materiaal in de boven- afdeeling gevoed, ontstond veel rook en hitte zoodat de brandweer de magyrusladder moest gebruiken. Intusschen had het vuur zich uitgebreid en stond weldra ook de er naast liggende fabriek van speelgoederen van Van Keeken in volle vlam. Ook hier werd door de groote voorraden houtwol en verder droog mate riaal voor vulling de brand zeer aangewak kerd. De enorme hoeveelheden water belet ten. dat de olie- en Vetfabriek. met opslag plaats voor terpentijn van Bohmen door het vuur werd aangetast. Beide fabrieken hadden houten daken mot asfalthedekking. hetgeen den brand in den aanvang zeer bevorderde. Ze brandden tot den grond uit. Naar de oorzaak wordt door de politie een-onderzoek ingesteld. De schade loopt in de duizenden en wordt door verzekering gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1