Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT» j Per kwartaal fSJI (Beschlkkingskosten 0.15) |er week JToor het Buitenland bij Wek» lijksche tending „i"-"- Bij dagelljksche tending m1<— Allee bi] vooruitbetaling Losse nummers 8 cent i met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar No 3256 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 19 JANUARI 1931 A D V G B E N T1E N* Van 1 tof 5 regels fl.t'V? Like regel cneer .0.22VV Inge* iededecllngeb li»*"'- K. van 1—5 regels **-30 Elke regel meer -M5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend1 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE blader BARON VAN VOORST TOT VOORST t MEER KRIJGSMAN. STAATSMAN DAN Eindelijk, na vele dagen van stervensnood, heeft de dood ook dezen sterken man geveld. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer, is Zaterdag op S^jarigen leeftijd overleden en tot zijn vaderen, wier geslacht opklimt tot in de derde eeuw, verzameld. Een oud en edel ge slacht en hij, die nu op zoo hoogen leeftijd weggenomen werd, een edele vertegenwoor diger; die ook in zijn levensarbeid de tradi tie der vorige geslachten handhaafde: edel man en krijgsman, doch, daartoe geroepen, ook staatsman. 't „Verhaal van Vandaag" ging vorige week over een stalen krijgsman, die zijn leven aan een hem ondergeschikt militair te danken had, en die hersteld dien offi cier strafte, omdat hij den generaal tegen diens bevel meegetorst had door de sneeuw en zich derhalve aan insubordinatie had schuldig gemaakt Dit had een „In memoriam" voor baron van Voorst kunnen zijn; want zijn strenge militaire discipline had hem, ook in de Ka mer en ook bij de nogal eens rumoerige en luidruchtige perstribune onbemind kunnen maken. Indien niet de persoonlijke hartelijk heid al de ambtelijke gestrengheid in. vrien delijk licht geplaatst had. Als Kamervoorzitter en hij is het vele jaren geweest leidde hij de vergaderingen met de onverbiddelijke gestrengheid van den stroeven militair, kort van stof, op hot bitse af soms, met harde klank in de stem of het een commando gold, zoodat een soepel mi nister wel eens van kleur verschoot; en' toch was baron van Voorst aller vriend en vertrouwde; omdat de gulheid van het ka rakter het militaire element gansch en al .verzachtte. De Eerste Kamer is uiteraard anders, def tiger, ingetogener dan de Tweede; en zij heeft ook nu weer in baron de Vos van Steenwijk een voorzitter, die de tradities van het Hoogerhuis in zich belichaamt; maar baron van Voorst heeft er toch ook krachtig toe meegewerkt om het prestige en decorum van de Senaat te bewaren en te .versterken. Hij bracht, om zoo te zeggen, zijn mili tairisme (in goeden zin! want vredelievend was hij als weinigen) mee in de staatkunde; cn in de wandelgangen van ons Hoogerhuis sprak men dan ook nooit van den president, doch immer van den generaal. Dat was hij cn dat bleef hij. Een politicus in de „democratische" zin van het woord, was hij allerminst; zijn staatkunde was die van den edelman, die eerst zijn volk en vorst dient met hel zwaard, en dan erkent, dat het volk ook zoo goed mogelijk geregeerd moet worden; een staatkunde, die mogelijk ouderwetsch, doch niet conservatief is; welke in volkomen onbaatzuchtigheid, niets meer, absoluut niets meer dan middel en in geenen deele doel is. En ja, dan is de vorm niet altijd bepaald gelukkig en fraai; militairen zijn in de regel geen parlementariërs, maar de pit is deugdzaam, de bedoeling zuiver, het streven nobel en goed. Ook in de politiek was baron van Voorst meer krijgsman dan staatsman; en onder de groote staatslieden van zijn tijd zal hij nie! gerekend worden; doch de militaire rond horstigheid van zijn politiek hééft de poli tiek van den dag niet dan gunstig beinvloed cn het aanzien van het parlement verhoogd cn bevorderd. En dit alles bij elkaar, gevoegd bij gave vaderlandsliefde en oprechte vroomheid des harten, gepaard met kinderlijk vertrouwen op God naar het licht, dat hem geschonken nas; dit alles deed baron van Voorst als Kamervoorzitter de onvermengde en oprech te sympathie verwerven van geloofsgenoot, geestverwant en tegenstander; een welge meende achting en toegenegenheid, welke zich meer dan eens op de hartelijkste wijze heeft uitgesproken en die door wederkeerige vriendelijkheid werd beantwoord. In onze kring wordt dat alles nog te tref fender gevoeld, omdat baron van Voorst één Van die oude, standvastige garde was, die de samenwerking der rechtsche partijen van harte begeerde, wijl ook naar zijn overtui ging Nederland slechts gelukkig kan zijn, wanneer de Christelijke beginselen in wet geving en bestuur tot uiting komen. Dat hij hiervoor vele jaren van zijn lang leven met ernst en toewijding geijverd heeft, zal zijn naam in breeden kring en niet het minst onder ons in dankbare herinner houden. OFFICIEELE BERICHTEN VREEMD EERETEEKEN. 0 Kon. besluit is aan J. H. F. Graaf du Monceau, gep. generaal-majoor titulair te Ede, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken Grootkruis der Orde •an de Eikenkroon van Luxemburg. RECHTERLIJKE MACHT. Door het Gerechtshof te Leeuwarden i3, ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, de volgende alphabetische lyst van aanbeveling opgemaakt: Mr. R. P. Cleveringa, rechter in de arrondissements rechtbank te Groningen, Mr. E. J. baron van Imhoff, vice-president van de arrondisse- nients-rechtbank te Leeuwarden, en Mr. W. A. Vos, rechter in de arrondissementsrecht bank te Zwolle. WATERSCHAPPEN, ENZ. By Kon. besluit zyn benoemd; le. in de provincie Friesland: a. tot dijk- -aaf van het waterschap het Nieuw Bildt. G. W. Jensma, te St. Jacobi Parochi; b. tot ran het waterschap het Nieuw Bildt, M. F- van der Meer, te Oudebildtzijl; 2e. in de provincie Overijssel: tot dijkgraaf :n het waterschap de Zwartewaters en Vechtdyken, H. J. Snel, te Zwollerkerspel; 3e. in de provincie Zeeland: met ingang an 4 Maart, tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water schap Tienhonderd- en -Zwarte, I. Erasmus, te Cadzand ZEEMACHT. By beschikking van den minister van De fensie is de officier van den Marine-stoom vaartdienst der 2e klasse W. van Leeuwen Hdr.zn. den 16 Februari 1931 geplaatst aan boord van H. M. Schorpioen, en die der 2e klasse J. G. Charmes, den 17 Februari 1931 ergeplaatst naar het vliegkamp de Kooy; is de luitenant ter zee 2e klasse J. M. Madsen den 21 Januari 1931 geplaatst te Rotterdam en de luitenant ter zee W. H. van Zadelhoff met dien datum geplaatst by de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, en de luitenant ter zee der 2e klasse Jhr. A. van Foreest, geplaatst te Rotterdam, is 16 Febr. ter beschikking gesteld. VRAGEN VAN KAMERLEDEN MOND- EN KLAUWZEER. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van binnenlandsche zaken ge vraagd 1. Is het den minister bekend, dat de ver ordening op het vervoer van de melk van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien door de be trokken autoriteiten, althans in het oosten des lands niet naar uniforme regelen wordt toe gepast, waardoor de controle in de provinciale grensgemeenten zeer bemoeilijkt wordt 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, met het oog op' het groote besmettingsgevaar, te be- orderen, dat by bovenbedoeld vervoer overal dezelfde voorzorgsmaatregelen worden geno- SLECHTE BEHANDELING VAN EEN VREEMDELING. De heer L. de Visser heeft tot den Mi nister van Justitie een aantal vragen gericht over de „beestachtige'» behandeling van een vreemdeling, die hier te lande vertoefde, om, in zijn kwaliteit van propagandist der Inter nationale Arbeidershulp, de Nederlandsche ar beiders tot financieelen steun aan hun strij dende mede-arbeiders in het Roergebied op te wekken. Men zou hem van Leeuwarden naar Nieuwe Schans hebben overgebracht, waar hy in een koude, tochtige cel werd ingesloten, hem het gebruik van water werd geweigerd en op het verzoek om eten hem wat droge boerenkool op een soort hondenbak werd verstrekt. 't Verhaal lijkt nog al Russisch en dus, voor Nederland, overdreven. BRAND POSTAUTO DE SCHADEVERGOEDINGEN BETAALD. Zooals men zich zal herinneren is in den nacht van 23 op 24 April j.l. een gedeelte van de post voor Duitschland, in den post auto Arnhem—Emmerik verbrand. De des wege verschuldigde schadevergoedingen zijn thans alle door het P.T.T.-bedrijf betaald. Tusschen de verbrande overblijfselen wer den voorts nog de volgende voorwerpen ge vonden, waarvan de afzenders onbekend zijn een lepel met gravure C. M.; 4 rozenkransen, een halsketting met hangertje, een ring, drie cliché's en een plaatje. Rechthebbenden kunnen zich om inlichtingen wenden tot de vierde afdoeling van het hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS Het totale aantal in de groote steden en de provinciale hoofdsteden verkochte wel dadigheidspostzegels bedraagt volgens voor- loopige berekening, voor elk der frankeer- waarden van 1 yz, 5. 6 en 12Yz cent res pectievelijk- te: 12% ct. 5.554 32.370 3.572 21,209 7.970 15.723 Totaal 789,831 643,483 909,839 852,067 Totale opbrengst boven de frankeerwaar- den: 11.982.46, 19.301.49, 36.393.56. 12.322.34. Totaal aantal verkochte zegels vorig jaar op deze kantoren: 867.867, 73S.S95, 1,076.314 443.195. Opbrengst boven de frankeerwaardon vorig jaar voor deze kantoren: 1S.01S.00. J 22.166.85. 43.052.56, 15.511.S2. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST t Zaterdagavond is te Arnhem overleden de heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter van de Eerste Kamer. huize „Westerveld" te Elden bij Arnhem geboren. Op jongen leeftijd trad hij in dienst bij het Instructie Bataljon te Kampen, waar hij den daaraan verbonden hoofdcursus volgde. Op 3 Januari 1S70 werd hij benoemd tot tweede-luitenant der Infanterie: IS Aug. 1875 volgde zijn benoeming tot erstc-luite- nant; 17 October 1889 die van kapitein. Hoofdofficier werd Baron van Voorst tot Voorst op 6 Augustus 1898; 12 Augustus 1901 werd hij overste. Op 23 April 1904 rolgde zijn benoeming tot kolonel-comman dant van de Grenadiers en Jagers te Den Haag en 2 Mei 1908 verwierf hij den rang van generaal-majoor. In deze onderscheiden rangen heeft hij een aantal eervolle functies vervuld. O.m. was hij adjudant bij het Instructie Batal- toegevoegd - hoofdofficier bij den In* specteur der Infanterie. Kort na zijn benoe-' 7 tot kol.-comm. der Gren. en Jagers werd hij adjudant in buitengewonen dienst in de Koningin. In 1908 kozen Prov. Staten van Zuid-Hol land de heer Van Voorst tot Voorst tot lid van de Eerste Kamer. In verband daarmede werd hij als generaal-majoor op non-acti viteit gesteld: met den rang van luitenant- generaal verliet hij het leger. Hij vestigde zich daarna te Arnhem. Hier vervulde hij verschillende functies; a. werd hij lid der directie van het ge meente-ziekenhuis. lid van het college van regenten over de gevangenissen en het Huis van Bewaring en bestuurslid van de drie Gasthuizen. Baron van Voorst tot Voorst was baljuw over de Nederlandsche afdeeling van de Souvereine Orde van Malta. In Januari 1917 heeft Prins Hendrik hem persoonlijk het kruis van verdienste overhandigd, als er kenning voor hetgeen de Orde van Malta voor den arbeid van het Roode Kruis hier te lande had verricht. Vrijwel onafgebroken heeft Van Voorst tot Voorst sedert 1914 de zittingen der Ept- ste Kamer kunnen leiden. In 1922 werd hij echter daarin door ziekte verhinderd In 't •onnaar van 1923 herhaalde zich die onge steldheid, waarbij zelfs eenige aanleiding tot bezorgdheid bestond. In 1929 bedankte hii als voorzitter, niet als lid der Kamer. Boran v. Voorst tot Voorst was drager van vele onderscheidingen, waarbij hooge Neder landsche orden en talrijke buitenlandsche commandeurskruizen. i was met hart en ziel militair. Bii plechtige gelegenheden droeg hij bij voor keur de generaals-unifnrm. De waardige grijsaard, wiens uiterlijk tot het laatst toe het kenmerk van den kriigsman drneg. was een officier van den ouden stempel, d.w.z.. een die groote waarde hechtte aan alles, wat het gezag, de eer en de luister van de militaire stand kon bevorderen. Men moet baron van Voorst tot Voorst ge kend hebben als voorzitter de- Eerste Ka mer om hem te kunnen beoordeclen. Wat de generaal-majoor Van Voorst tot Voorst geweest is, weten weinigen, behalve zij, die hem als officier hebben leeren waardeeren; naam is op aller lippen gekomen als streng en toch' goedmoedig leider van ons Hoogerhuis. De militair was niet gestorven in 't hart van den politicus: kaarsrecht, in militaire soms militante houding, de huzarensnor hoog opgedraaid, zat de voorzitter plechtig op zijn plaats. In zijn verhouding tot Kamer en pers was iets zonderlings: in vergissingen was deze voorzitter een meester en niet altijd bleek, dat hij de politieke situatie volkomen heheerschte. Er werd dan ook vaak harte lijk gelachen om wonderlijke uitspraken. En tocher was geen minachting in, want de eenvoud van den voorzitter maakte alles weer goed. Journalisten op de perstribune gedragen zich soms als uitbundig vroolijke studenten en in de Tweede Kamer kan er heel wat bij door; maar de akelige accoustiek in de Eer ste Kamer schijnt fataal te zijn. Wat in de zaal gezegd wordt, dringt nauwelijks tot dn tribune door; wat de journalisten onder elkaar fluisteren schijnt met versterkt ge luid tot de voorzitterstafel door te dringen F.n menige vermaning werd op barsche toon naar de geruchtmakers gezonden. Maaralweer hetzelfde verschijnsel, nie mand voelde zich beleedigd, want allen wisten hoe goed de grijze voorzitter het meende En. hij heeft meer dan eens door zijn joviale houding tegenover de pers een lesje gegeven aan sommige voorzitters der Tweede Kamer, die zoo heel erg op een af stand bleven. De verklaring is eenvoudig. Baron van Voorst was zich ten volle bewust van d" waardigheid der Kamer tegenover iedereen tegenover Regeering, pers en publiek en op dit punt was hij streng en afgemeten; soms ook tegenover ministers, op het barsche af; aar de m e n s c h Van Voorst tot Voorst was eenvoudig, niet-hooggevoelend. vrien delijk en joviaal. Is dat niet de juiste houding? Het hanteeren van de voorzittershamer ging soms wel eens wat houterig en was meer dan eens vermakelijk; maar de ach ting hem van alle kanten, van politieke iTienden cn „vijanden" toegedragen, leed ïr niet het minste om. Allen sympathiseer den met hem en waardeerden zijn vader lijke zorgen. Ware het anders, dan zou bv. een man als Mr. Mendels. die niet vreemd van sar casme is, hem wel eens een minder gemoe delijk bescheid gegeven hebben. Daarom zal de naam van generaal Van Voorst tot Voorst bij allen in en buiten de politiek in gezegend aandenken blijven. Op hoogen leeftijd is hij thans wecceno- men; hoewel het scheen, dat zijn sterk ge stel de laatste ziekte nog weer zou over winnen. Het eene geslacht eaat en het andere komt; mqar het Woord des I-Ieercn, dat onze dagen 70 jaar zijn. of als we zeer sterk zijn, tachtig jaar, dit Woord blijft in der eeuwigheid. DE FORENSENBELASTING VERDWIJNT REEDS SPOEDIG. Van bevoegde zijde deelt men ons hot vol gende mede: Op 1 Mei 1931 vervalt de forenscnbelasting welke ingevolge de bepaling van art. 24ia der gemeentewet geheven wordt Practisch zal de forensenbelasting echter reeds vanaf 31 Januari 1931 niet meer wer ken, voor personen die in een andere ge meente dan waar zij wonen een beroep of bedrijf gaan uitoefenen of een betrekking gaan vervullen Zij kunnen voor het belastingjaar 1930-31 niet meer in de forensenbelasting worden aangeslagen, omdat zij in dat jaar niet op meer dan 90 dagen de beschikking kunnen hebben over een vaste inrichting tot persoon lijke uitoefening van een beroep of een be drijf zooals een kantoor, winkel of werk plaats, of omdat zij in dat jaar op niet meer dan 90 dagen aanwezig kunnen zijn tot uit oefening van een beroep of bedrijf in zoo danige inrichting of tot vervulling van een betrekking. Hetzelfde geldt voor woonforensen voor oover het beschikbaar houden van gemeu bileerde woningen betreft. Personen die over dergelijke woningen na 31 Januari 1931 de beschikking hebben, kunnen voor 1930-31 niet meer als woonforens worden belast r Voor 1931-31 en volgende jaren worden zij alleen dan aangeslagen ais woonforens, in dien een gemeente ingevolge de nieuwe be paling van a... 255 der Gemeentewet het hesluit tot invoering van een woonforensen- belasting genomen heeft. Er zijn slechts enkele gemeente in Neder land, die dergelijk besluit nemen. Deze woon- forensen-belasting wordt niet meer naar het inkomen geheven, doch houdt verband met de huurwaarde der woning of met an dere bij verordening vast te stellen grond slagen. PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE DE NIEUWE VICE-PRESIDENT Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft zijn derde zitting gehouden. In deze zitting heeft de verkiezing plaats gehad van den vice-president voor dc periode, eindigende op 31 December 1933. De keuze van het Hof is gevallen op der. heer J. Gustavo Guerrero (Salvador). De laatsle verkiezing van den vice-pre sident heeft plaats gehad in September 1928 voor de periode, eindigende op 31 December 1930. Toen werd de heer Huber (Zwitser land) gekozen. Tot leden van de kamer voor arbeidsza ken werden gekozen de heeren Altamira (president), Kellogg, Urutia, Schuckering en Wang Chung Hui, en tot plaatsvervan gende leden de heeren Sir Cecil Hurst en M. Negulesco. In do kamer van verkeer en doorvoer werden gekozen de heeren Guerrero (presi dent) baron Rollin Jacqucmijns, From.n- geot, Anzilotti en jhr. van Evslnga, en rot plaatsvervangende leden de heeren Kellogg en graaf Rostworofski. In de kamer voor de summiere procedure werden gekozen tot leden de heeren Adatsji (president), Gueriero en Sir Cecil Hurst tot plaatsvervangende leden de heeren An zilotti en graaf Rostworofski. Zij hebben een jaar zitting. DE A.V.R.O.-RUZIE In een van de beschuldigingen van den heer V o g t, bestuurder van de A. V. R. O. door mr. van Doorne was melding ge maakt van het bedrag van 50.000, door den heer Vogt als bestuurder van de stich ting de A.N.R.O. ontvangen van den heer Holdert, welk bedrag, in de boeken was verantwoord na aftrek van het honorarium van mr. J. de V r i e z e. Het orgaan Vrij Nederland onder redactie van mr. van Doorne komt op dit laatste punt met het volgende terug: „Een vraag van een onzer lezers is aan leiding hier te verklaren, dat allerminst onze bedoeling is geweest, aanmerking op bedoeld honorarium te maken, veel minder nog den indruk te willen vestigen, dat met dit bedrag „iets ni.et in den haak" zou zijn. zooals onze abonnó opmerkte. De vermel ding van naam en bedrag geschiedde door ons alleen, omdat wij er prijs op stellen in alles open kaart te spelen, en dan ook in de vermelding van naam en bedrag niets zagen, dat niet genoemd zou zijn mo gen worden. Hét is ons bekend dat mr. de Vrieze ge durende den ganschen tijd van H.D.O. tot en met A.N.R.O. (1925 tot medio 1927) zeer vele en gewichtige diensten bewezen heeft, zoodat dit honorarium voor ieder die dit kan beoordeclen niets bijzonders is. Doch daar er ongetwijfeld meerderen zijn die dit niet kunnen beoordeelen. stellen wij er priis op iederen mngelijken verkeerden indruk die onze rnededeeling zou kunnen wekken, hierbij eens en vooral weg tc nemen". DE INDISCHE BEGROOTING VOORLOOPIG VERSLAG VERSCHENEN Uit het Voorloopig Verslag over de Indi sche begrooting voor 1931 blijkt, dat ver scheidene leden meenden, dat de Minister den gouverneur-generaal te weinig de vrije hand laat. Velen betuigden in het algemeen hun instemming met het beleid van den landvoogd, ofschoon zij van oordeel waren dat de G. G. veel verder in vooruitstrevende richting zal moeten gaan dan thans het ge val is en daardoor sterk zou moeten worden aangemoedigd. Van andere zijde werd. hoe- vel men zijn goeden wil erkende, het beleid an den G. G. allesbehalve bewonderd. In de omstandigheid, dat eerlang een nieu- vt G. G. zal optreden, vonden verscheiden leden aanleiding als hun meening uit te spreken, dat de nieuwe landvoogd iemand zal moeten zijn, die zijn tijd en de verschijn selen daarvan, in het bijzonder in het Verre Oosten, verstaat en sympathiek staat tegen over de nationalistische gevoelens, terwijl de belangen van liet Indische volk bij hem het zwaarst zullen moeten wegen. Andere leden beweerden daarentegen, dat i nieuwe landvoogd niet minder door drongen zal moeten zijn van de noodzake lijkheid zoowel voor Indië als voor het moederland, het Rijksverband te handha ven. Van zeer groot belang achten zij liet, dat er ten aanzien van het te volgen beleid overeenstemming bestaat tusschen den mi nister en den gouverneur-generaal. Betoogd werd. dat in geen geval door deze benoe ming getracht moet worden verandering te brengen in den koers van de algemeene ko loniale politiek. Waardeering werd uitgesproken over het geen deze gouverneur-generaal heeft gedaan om de banden met de omliggende gebieden te versterken en omtrent enkele punten van algemeen beleid zooveel mogelijk overeen stemming te verkrijgen. In verband met diens reis naar Indo-China werd ter 6prake gebracht, dat volgens Fransche en Indische bladen een poging zou zijn gedaan om een aanslag te plegen op den trein waarin de gouverneurs gezeten waren. Men vroeg waarom dit feit officieel geheim gehouden werd. Sommige leden vroegen naar het doel de zer over en weer gebrachte bezoeken, en of het wellicht in de bedoeling lag tot onder linge samenwerking te komen t.o.v. de be strijding der nationalistische tendenzen der gekleurden rassen. Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met de politiek die door Nederland ten opzichte van Ned.-Indië wordt gevoerd. De gebeurtenissen in Britsch Indië, zoo be toogden zij, moeten een waarschuwing zijn voor hetgeen zal gebeuren, indien niet tij dig de bakens worden verzet. Het naaste doel van de koloniale politiek moet zijn om aan Indië zelfbestuur onder inheemsche leiding te schenken. De invloed van de bevolking op het Staatsbestuur, en in de vertegenwoordigende lichamen moet worden vergroot, waarmede ook gepaard moet gaan de toekenning van grooter zeg genschap aan de Indische organen. Door enkele leden werd de aandacht ge vestigd op het feit, dat een delegatie het Ned. Verbond van Vakvereenigingen eerlang Indië hoopt te bezoeken. Zij hoop ten, dat de regeering zou toezien, dat door de leden dezer delegatie geen ongewenschte propaganda zou worden gemaakt voor anti gouvernementeele beginselen. Verschillende vragen werden gesteld inz. het interneeringskamp aan eten Boven-Digoel o.a. wat aangaat den ter plaatse heer- schenden gezondheidstoestand, en de plan nen om tot opheffing van dit kamp te ge raken. Algemeen was men van oordeel, dat die financieele toestand van Ned. Indië ver van gunstig moest worden geacht. Bij sommigen rees zelfs de vraag of de directeur van finan ciën wel krachtig genoeg is, om de uitga ven binnen zekere perken te houden. Gewaarschuwd werd echter ook tegen al te strenge bezuiniging. Vitale belangen zullen in geen geval in het gedrang mogen komen. Groote voorzich tigheid t. o. v. buitengewone uitgaven en van de te volgen lccningspolitick werd ge- wenscht geacht. Verscheiden leden spraken de hoop uit, dat de réfeeering spoedig zal komen met voorstellen tot invoering van een reeds lang geleden toegezegde Vermogensbelasting en tot verhooging van dc Successiebelasting. NAT. VERBOND GEMEENTE AMBTENAREN De Zaterdag te Utrecht gehouden samen komst ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Nationaal verbond van ge meente-ambtenaren, waarin prof. mr. R. Kranenburg te Leiden gesproken heeft over de ontwikkeling van de administra tieve rechtspraak in Nederland, was druk bezocht. Dr. J. P. Fock'ema Andreae, burgemeester, en dr. J. de Lange, secr. der gemeente Utrecht, leden van den Utrechtschen gemeenteraad, de heer J a c. Bakker te Rotterdam, voorzitter \an de Nederl. Vakcentrale, waren o.a. aanwezig. Ook het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht was vertegenwoordigd. WERKLOOSHEID EN WERK VERSCHAFFING De rijkscommissie van advies voor de wcrkloosheidverzekcrine heeft baar advies zake de verlenging van den uitkeerings- duur der steunregeling voor de werkloozeu astgesteld en zal dit dezer dagen aan de regeering overleggen. Tewerkgestelden werkverschaffingen. Het aantal tewerkgestelden in de werk verschaffingen in de drie Noordelijke pro •incies bedraagt, thans ongeveer 8000 en wel: in Dren'e 3500, in Friesland 2500 en in Groningen 2000. Landarbeiders in moeilijkheden. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van financiën gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat in vele gemeenten van ons land tal van landarbei ders, die langs den weg der Landarbeiders- et in bezit kwamen van een boerderijtje, door de ongunstige tijdsomstandigheden in groote financieele moeilijkheden verkeeren" Zoo ja, is dan de minister bereid, aan gezien bovenvermelde wet bedoelt te zijn 'n sociale wet ten bate van den landarbeider, te bevorderen, mede met het oog op den sterk verlaagden algemeenen rentevoet, dat de rente en de annuïteiten voor de in moei lijkheid verkeerende landarbeiders, hij wijze van crisismaatregel, aanzienlijk ver laagd worden? Werkloosheid landarbeiders. Van den modernen landarbeidershond. welke thans bijna 16.000 leden telt is thans meer dan de helft der leden werkloos. Van die werklooze leden zijn ongeveer 3000 te werkgesteld in de werkverschaffingen: ruim 5000 ontvangen uitkeering uit de werkloozonkas, wat een uitgaaf vordert van ruim f 40,000 per week. Stenn aardappelmeelindnstrie. De Nederlandsche Vereeniging van fa brieksarbeiders schrijft in een adres aan den minister van 1 innenlandsche zaken, dat eenige vergaderingen zijn gehouden met de arbeiders, werkzaam op de aardappel meelfabrieken in de veenkoloniën, waarin de toestand in de aardappelmeelindustrie is besproken, en een motie aangenomen is, waarin ojm. staat: De vergaderingen, enz. van oordeel, dat credietverleening van rijkswege voor de noodlijdende landarbeiders in de aardappel meelindustrie gewenscht is; van oordeel echter, dat het ontwerp van wet inzake cre- dietverleening daarin wel ten deele doch niet voldoende voorziet: uitdrukkelijk van meening, dat steunverleening, zoowel alle coöperatieve als speculatieve fabrieken ntoet, omvatten; meenen, dat naast, credietverlee- ning ten behoeve van de landbouwers, voor al ook op de oorzaken van de crisis dieut te worden gelet en daarom blokkeering van het surplus aardappelmeel naast de crediei verleening noodig is; dat alleen daardoor ook de helangen van de arbeiders zijn ge waarborgd. DE MERAPI-RAMP Sedert de opgave, welke de vorige week door het Merapi-Comité is gepubliceerd, is op de rekening van dat Comité gestort een bedrag van 102.007.17, zoodat in totaal nu reeds ten behoeve van de slachtoffers van de uitbarsting door het Comité is geboekt een som van 154.298.16. Dank zij de vele bijdragen, die de laatste week zijn binnengekomen, waarvan die van het Nationaal Steuncomité Stormramp 1927 ad 50.000 wel bijzondere vermelding ver dient, is het mogelijk gewest, den loden dezer een som van 150.000 telegrafisch aan den Gouverneur van Midden-Java over te maken. Het zou te veel van de plaatsruimte van de dogbladen vergen om alle ontvangen bij dragen te vermelden; maar het heeft het Comité vooral zeer getroffen, dat onder dc giften er enkele zijn van oud-militairen, ja zelfs van kinderen, die wat uit hun spaar pot hebben genomen „voor de arme men- schen. die getroffen zijn door de Merapi- ramp".. Het Comité hoopt spoedig in de gelegen heid te zijn, opnieuw een bedrag naar Java over te maken, waartoe het nogmaals een beroep doet op een ieder, die nog niet van zijn medelijden met de slachtoffers heeft kunnen doen blijken. Het gironummer van het Merapi-Comité is 172700. NEDERLAND-OOSTENRIJK Dezer dagen heeft de vereeniging Neder- landsch-Oostenrijk haar jaarlijkscho alge meene vergadering gehouden in het Kon. In stituut van Ingenieurs in Den Haag. De voorzitter, gep. luitenant-generaal J. F. B. Kalff, heette de aanwezigen, in het hij zonder den eere-voorzitter, dr. A. Duffek, welkom en herdacht het overleden bestuurs lid J. D. M. Blomjous. De periodiek aftredende bestuursleden F. van Alphen, luit.-generaal J. F. B. Kalff. mr. J. Limburg, B. Noothoven van Goor, M. On nes van Nijenrode, mej. mr. II. J. D. Revers cn dr. W. G. A. van Sonsbeeck, werden hei - kozen. In de vacature, ontstaan door liet overlijden van den heer Blomjous, word ge kozen ntej. P. de Waal, die als secretaiesso zal optreden. In de in de vorige algemeene vergadering nog niet voorziene vacature, ontstaan door het aftreden van den consul-generaal voor Oostenrijk, den heer I. Schnabel, werd geko zen de tegenwoordige functionaris, dr. J. P. van Tienhoven. Verder werd rnededeeling gedaan van dc oprichtin? van een afdeeliug tc Utrecht, op 8 Januari j.l. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1929 werd goedgekt urd Het jaarverslag van de secretaresse ovoi de werkzaamheden der vereeniging over 193U zal den leden worden toegezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1