Tlirutur JTrifcrijr (ïonnuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. ESONNEHBNTi ^sx kwartaal 3iJ (ÜUSChikktnirsknsfpn f 0 15) >er week t 5-Ü Vuui Hp! Buitenland bil Wok» llik.-whe «ending f^- Bil dugeiiik.sehe tending .7.— Alles bil vooruitbetaling Losse nummer* S cent met Zondagsblad 1 cent Zondagsblad nipt afzondeilyk verkrijgbaar No 3246 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 7 JANUARI 1931 A D V E B C H T 11 X: Van t fnt 5 regels blke regel meer Q22V* ïngcr ^edederilngei» van 1—5 regels Elke regel meer -0-4S Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend 0,18 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE blader TERUGBLIK III (Slot). In Italië zit het fascisme vaster dar. ooit in het zadel. De houding van de re geering van Mussolini tijdens de Vloot- conferentie heeft getoond, dat het chau vinisme jn dat land er nog verre van is de vaan te strijken voor een meer ge matigde richting in zijn binnen- en bui- tenlandsch beleid. Wat het binnenlandsch beheer betreft kan men het fascisme niet de eer ont zeggen een groote ordenende macht te blijven, al is de individueele vrijheid daarbij voortdurend op onsympathieke wijzp in het gedrang. Naar buiten blijft de fascistische re geering blijk geven van een veelomvat tend beleid. Besprekingen tilsSchen Grandi en Litwinof te Milaan, in de laatste maand van het jaar gehouden, kort nadat- de Turksche minister van buitenlandsche zaken Roesjdi, Bei Rome en Athene had bezocht, wekken sterke vèrmoedens van een langzaam maar ze ker groeiend economisch front, waarin niet alleen Italië en Rusland maar ook Turkije en de Balkanlanden, Grieken land en Bulgarije, Hongarije en Duitsch land begrepen zijn en dat zich op poli tiek gebied zal weerspiegelen in een groote beweging tegen het Vredesver drag van Versailles en de verdragen ei: regelingen, die daaraan vastzitten. Zeker, dit zijn nog maar vermoedens en toekomstbeelden, maar dat men on der Mussolini's geniale leiding werkt aan een nieuwe Europeesche belangen gemeenschap die beteekenis kan krij gen, is in 1930 meer en meer duidelijk geworden en de jaarovergang is de al leszins geschikte aanleiding om zich Jiieröp te bezinnen. Voor Spanje namen de binnenland- sphe moeilijkheden gedurende het afge- loopen jaar sterk toe. Er is al heel wat gebeurd sinds Primo de Rivéra eind Januari zijn macht moest overdragen aan generaal Berenguer en kort daarna, medio Maart, zijn ziel moest overgeven aan den Rechter van hemel en aarde. De eene staking volgde de andere en tegen het einde des jaars kwam het zelfs tot werkelijk republikeinsche om wentelingspogingen. De regeeririg bleef den toestand weliswaar nog meester, maar naar buiten wordt de indruk ster ker, dat de troon van Koning Alfonso bedenkelijk tian het wankelen is ge raakt. Zal 1931 wellicht aan het Huis Habs- burg een nieuwe ramp brengen, het aantal monarchieën in Europa met een verminderen en dat der republikeinen met een vermeerderen? Polen deed-in 1930 van zich spreken door de verkiezingsterreur, door den man, die in wezen dictatoriale macht bezit, geoefend, zoowel tegen de sodalis tische oppositie in de volksvertegen woordiging als tegen Poolsche onder danen, die zich dat voorrecht niet vol doende bewust bleken te zijn, namelijk Oekraïer.ers en Duitschers (in Silezië). Reeds in 1929 had zich verzet geopen baard tegen de verscherpte dictatuur. Maar Pilsoedski, die zich steeds meer de Mussolini van zijn land voelt, kent nog andere vormen van onderdrukking. Een honger-regiem in de militaire ge vangenis en de zweep op de ruggen van malcontente mannen, vrouwen en kinderen, zijn middelen die ook in de twintigste eeuw wonderen bewerken, al wekken ze gerechtvaardigde afschuw overal waar beschaafde zeden in eere zijn. Polen toont zich in dit opzicht een lan4 van overgang van Westersche beschaving naar Aziatische barbaarsch- heid. Het steekt in zijn middelen om de minderheden te onderdrukken immers altijd nog weer gunstig af bij zijn Oos terbuur. Sovjet-Rusland overtrof zichzelf in 1930 in tyrannieke wreedheid door een niets-ontziende geloofsvervolging, die tot protesten door heel de beschaafde wereld aanleiding gaf. Bovendien voer de het een ontzettende terreur tegen de „koelaki", de z.g. welgestelde boeren, die het daarmee trachtte uit den weg te ruimen en plaats te doen maken voor de collectieve landbouwbedrijven, welke het communistisch ideaal vertegenwoor digen. De gruwelen waarmee deze „po litiek" gepaard gaat deden menigeen de haren ten be'-ge rijzen. De roode be windhebbers ontzien niets om hun om zetting van de „kapitalistische" econo mie in de „Marxistische" door te voeren en wie zich ook maar eenigszins daar tegen tracht le verzetten, mag nog blü zijn, dat hij er het leven afbrengt in een gruwelijk houthakkerskamp ver van de bewoonde wereld, in een barbaarsche slavernij. Er is nog geen kijk op, dat aan het Moskousche barbarisme een „halt" toe- gèroepen zal worden door de Wester sche beschaving, die veeleer zelf, om haar verdeeldheid en onderlingen na ijver der volken, een gemakkelijke prooi van Sovjet-Rusland dreigt te worden. Het geruchtmakende proces tegen saho- teerende industrieelen te Moskou was ongetwijfeld als propaganda voor de Sovjets bedoeld en een aanwijzing, dat deze er op uit zijn de publieke opinie te laten gelooven, dat wanneer het tot een oorlog mocht komen, het buitenland de schuld van den aanval heeft. Werd in 1930 de oude practijk voort gezet van vervanging van al te zelfstan dig denkende Sovjet-leiders door dezul ken, die zich slaafs willen onderwerpen aan de „partij-meening" men hoede zich er ernstig voor dit als een teeken van zwakheid te beschouwen. Het opzij zetten van een krachtfiguur als Rykof en zijn vervanging door Molotof, Sta lin's rechterhand in het bolsjewistisch partijbestuur, wijst integendeel op een doelbewust streven, zonder aanzien van personen, naar de revolutioneering van de wereld volgens het ideaal der Derde Internationale. In Joego-Slavië kwam een kentering ten goede doordat de Kroaten hun loya liteit aan de Kroon betoogden. Werd de wereld omstreeks Mei zeer onaange naam aangedaan door het beruchte gruwel proces'te Belgrado, tegen-het ein de des jaars rustte het oog van velen met welgevallen op het huwelijk van Koning Bóris met de Italiaansche prin ses Giovanna. Of dit welgevallen zich ook tot Frank- kryk uitgestrekt heeft, valt ernstig te betwijfelen. Dé republiek mist nu een maal dergelijke politieke middelen als vorstelijke huwelijksbanden, die zijn rivaal bezit. In Roemenië kwam een. eind aan den toestand waarin schandaaltjes in het vorstelijk huis zulk een groote rol speel den. Koning Carol keerde terug, om plaats te nemen op den troon, die door zijn zoontje bezet was onder opperbe stuur van een Regentschapsraad. i De andere staten van Zuid-Oost Europa geven geen aanleiding tot hel ophalen" van eenige herinnering. Voor de Ver. Staten was 1930 eer rampjaar. De zengende hittegolf ver oorzaakte misoogst en door een wonder lijke samenloop van omstandigheden, waarbij de overgroote voorraden van vorige oogst onverkoopbaar bleven, trad een financieel-economische malaise in, dié vele eertijds welgezeten burgers tot den bedelstaf bracht en, mede tengevol ge van de wereldcrisis, een leger van werkloozen in het leven riep. Wat de politiek van de Ver. Staten betreft, kan worden herinnerd, dat het vertrouwen in Hoover sterk daalde, niet alleen in den politicus Hoover maar ook in den econoom. Zijn „campagne van de voorspoed", bestaande in opvoering van de loonen ondanks de zich afteeke- ner.de malaise, om het ongezonde afbe talingsstelsel te kunnen handhaven, schokte het economisch wereldprestige der Ver Staten voorgoed. Dat dienten gevolge de Democraten een goede kans gaan maken bij de volgende presidents verkiezing, bleek reeds een en ander maal. Dat de immigratie-quota in ver band met de malaise zijn gehalveerd, was te verwachten. Zuid-Amerika was in het afgeloopen jaar getuige van een aantal omwente lingen of pogingen daartoe. De belang rijkste waren wel die in de beide groote Zuid-Amerikaansche landen Argentinië en Brazilië. Nog veel. sterker dan Noord-Amerika blijft Zuid-Amerika in een staat van politieken en cultureelen overgang. Of het ooit tot een of anderen vorm van politieke saamhoorigheid ko men zal, blijft een open vraag, maar de herdenking van den sterfdag van Simon Bolivar, den Bevrijder van de eertiids Spaansche Zuid-Amerikaansche staten, op de helft van de vorige maand heeft dit ideaal nog eens op sprekende wijze voor oogen gesteld. Wij vestigen nog even het oog op China, het land der ellende van burger oorlogen en rampen. Het centraal bewind won in 1930 on der Tsjang Kai Sjek's bestuur aan ste- vigte, maar het heeft tot nu toe nog steeds een harden striid te voeren te gen roode bandieten troepen in het Zui den, die steden en dorpen uitmoorden er: uitplunderen en het ook in 't. bijzonder op zendelingen gemunt hebben. In Abessynië, het groote Christelijke rijk in het zwarte Afrika, werd begin November Ras Tafari met groote plech tigheid gekroond' tot „koning der ko ningen". In den Volkenbond io Abes synië het eenige land, dat bekend staat als absolute monarchie. De nieuwe ko ning, die nog maar 39 jaar is doch wer kelijk een man van beteekenis is, van wien veel verwachting gekoesterd wordt, zal intusschen geen gemakkelijke taak hebben te midden van de talrijke bij een „pacifieke penetratie" belang hebbende Westersche staten. 0 EEN ONGEVALSWEER Zooals er in een goed georganiseerd grootbedrijf een brandweer is, zoó behoort er ook een ongevals-iveer te zijn; aldus Dr., D. Buy ze, arts te 's-Gravenhage en Lector aan de Technische Hoogeschool, in het laatste nummer van „Het Reddingwe zen", het leerzame tijdschrift van de. Kon. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekalis". Men moet dezen eenvoudigen jovialén man aan het werk hebben gezien als arts bij den Gem.*, Geneeskundigen Eerste Hulp dienst in de Residentie, om te beseffen wal het zeggen wil, niet voor loon of eer te dienen, doch uitsluitend om de innerlijke genoegdoening te smaken: „gij hebt lijden verzacht of ernstiger lijden voorkomen, of zelfs somtijds het leven _van uw naaste gered". Het verwondert dan ook niet, dat hij in zijn artikel twee dingen sterk op de voor grond schuift, In de eerste plaats dit, dat onze tijd met zijn toenemend aantal verkeers- en bedrijfs ongevallen groote behoefte heeft aan een goed-georganiseerde Eerste Hulp bij Onge lukken, niet alleen officieel gemeentelijke maar ook ln den vorm van Eerste Hulp- brigades,' van leeken, die zoodanig geoefend en geschoold zijn, dat zij overal, waar zij zich bevinden, zoodra het noodig is, kunnen optreden. De schrijver breekt dan. ook de staf over de vele artsen in ons land, „die van het doceeren van Eerste Hulp aan leeken niets willen weten, zich absoluut verzetten tegen de Eerste Kuip door leeken; zij zijn zoo zeer overtuigd van eigen voortreffelijkheid, dat zij de veronderstelling van voldoende ken nis van Eerste Hulp bij Ongelukken bij een leek eenvoudig belachelijk-vinden!" In de tweede plaats verbaast het nj» mand, die Dr. Buyze kent, dat hij zich een sterk tegenstander toont van het horióree- ren der docenten, die toekomstige leden der Hulpbrigades opleiden. (Dit geldt dus volstrekt niet voor hen, die les geven aan officieele cursussen van Arbeidsinspectie, ambachtsscholen enz.) „Wanneer men bekend is, aldus de schrij ver, met de verhoudingen, die er bestaan in de verschillende E. H. brigades tusschen den medischen leider en de leden, dan treft het steeds, dat die verhouding een bijzondere is, een verhouding, die steeds blijken geeft van een groote weerzijdsche sympathie, en nu vree., ik, dat, zoo de docent voor zijn werk wordt gehonoreerd, dit ten nadeele zou zijn van deze zoo goede verhouding. Bij den me dicus is het alleen de overtuiging van het groote sociale belang van het bestaan van goed geschoolde Eerste hulp-brigades, zijn groote toewijding en liefde voor hèt Eerste hulp-werk, zijn naastenliefde, dus nobele motieven, die men nu wederkeerig terug kan vinden bij de leden". Het doet op zichzelf reeds weldadig aan in dezen tijd zulke klanken te vernemen en dan tegelijkertijd in de dagbladen te lezen, hoe de schrijver met zijn helpers reeds een brigade vormde van ruim 150 léden, die in honderden gevallen hulp verleenden. Dienen om loon is zóó het karakter van onze tijd geworden, dat het is als een oase in een woestijn, wanneer men leest: „Stelt U voor, dat men ook de leden eener Brigade ging beloonen voor het verrichten van eerste hulp bij een ongeval, voor hun werk van naasten liefde, zou dan niet al wat nobel en edel is aan hun werk ver loren gaan?" Daarom konden we niet nalaten op dit artikel de aandacht te vestigen, in de hoop. dat in vele plaatsen artsen en leeken ge vonden mogen worden omd ze, voor onze tijd zoo dubbel noodige taak ter hand te nemen. DE KAMERZETEL VAN DEN HEER C. J. VAN KEMPEN ONWARE BESCHULDIGING. Naar aanleiding van het artikel in Het Volk van j.l. Vrijdag omtrent de positie van 't lib. Kamerlid den heer C. J. v. Kem pen, heeft 'n redacteur van „De Avondpost" een onderhoud gehad met een der be stuursleden van de Liberale Staatspartij „Do Vrijheidsbond", die hem- verklaarde, dat de verdachtmaking absoluut uit de lucht is ge grepen. Typeerend is, aldus het bestuurslid, dat er Zaterdag een langdurige verga dering van het Liberale Hoofdbestuur heeft plaats gehad en dat geen der leden zelfs een woord aan de zaak heeft vuil gemaakt. Men achtte het -klaarblijkelijk beneden de waardigheid der partij, daai- ove'r zelfs te spreken. Immers het is be lachelijk, dat de zetel van den heer van Kempen door de Deli-sche Tabakonderne mers voor f 50000 zou zijn gekocht of hoe de heerfen dit verder omschrijven. Toen Mr. Gerritzen in 1925 niet wer-V herkozen, werd het gemis aan een Indi sche specialiteit ernstig gevoeld. Tegen de verkiezingen van '29 kwamen een vier- of vijftal serieuse candidaten op den voorgrond, van wie de heer van Kempen ten slotte door de partij op em goede plaats werd gebracht. De heer Fock, die hem als een zeer bekwaam be stuursambtenaar had leeren kennen en diè hem tijdens zijn Gouverneur-Gene raalschap daarom had uitverkoren vooi de zeer verantwoordelijke post van Gouverneur van Sumatra's Oostkust, ging met deze keuzo volkomen accoord Wat het koopen van de zetel betreft, hebben we slechts meegedeeld wat de hcci Zentgraaf schreef, die het zal moeten bewij zen of intrekken; we hebben echter te veel uit bestuurskringen van de „Vrijheidsbond" hooren verluiden om op gezag van boven bedoeld bestuurslid aan te nemen, dat de heer Van Kempen een alleszins gewilde candidaat was. Al wilde hij het zelf, dan ook nog zoo graag. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT Nleawe rechterplaatslng De Min. van Justitie brengt krachtens machtiging van H.M. de Koningin ter ken nis van belanghebbenden, dat bij de Regee ring het voornemen bestaat om bij de ar- hmdiesemente-rechtbank te Utrecht een fcevende rechter'te benoemen. Tn verband daarmede vorden sollicitan ten uitgenoodigd om hun adressen in te zenden aan H.M. de Koningin. Bij Kon. besmit is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, advo caat en. procureur te Delft; zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in bet kanton: Heerenveen, H. J. Kamp, notaris te Heerenveen; Oud Beyer- land, G. J. Beyerle, ontvanger der directe belastingen enz. te Oud-Beijerland; Meppel, "N. Lever, inspecteur der registratie en do meinen, te Meppel; B. Fabery de Jong, in specteur der directe belastingen, enz. te Meppel is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te 's-Graven- hage mr. dr. F. W. Donder Curtius, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. ONDERSCHEIDINGEN By Kon. besluit is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de zeerEerw. Pater G. A. van Tooren te Paramaribo. BijKon.' besluit is aan J. E. de Bruyne, te Amersfoort, inspecteur van het vervoer by de Ned. Spoorwegen, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van officier in de Orde van Burgerlijke en Militaire Ver diensten van Adolf van Nassau, hem door H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg ver leend. NOTARIAAT Bij beschikking van den Min. v. Justitie is herbenoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de Notarissen en cand.-notórissen te Arnhem: mr G. Kol ff kantonrechter te Geldermal6en, tevens be last met de waarneming der werkzaam heden van kantonrechter te Zaltbommel en van kantonrechter te'Vianen. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 12 Januari a.s. niet plaats hebben. P. T. T. By Kon. besiuit zyn hij het Hoofdbestuur der Posteryen, Telegrafie en Telefonie, be noemd tot referendaris J. J. Muylwyk en W. C. Jansen tot adjunct-commies J. J. Jor- bevorderd by den postcheque- en girodienst tot hoofdcommies A. J. de Mots, thans com mies, en tot adjunct-commies mej. J. M. Rakker en mej. C. L. A. Kruller, thans boek houder. LEGER EN VLOOT By Kon. besluit is aan kapitein ir. D. J. van Wyk, van het 2de reg veld-art, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst veneend en is hij benoemd tot reser ve-kapitein by het 2de reg. Veldart.; is benoemd tot res.-officier van gezond heid 2e klasse de heer P. H. J. Kluyver, arts; is aan den res.-paardenarts 2e kl. dr. K. Reitsma, op verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. NED. ROODE KRUIS By Kon. besluit is: lo. opnieuw voor den tijd van vyf jaren benoemd tot kringcommis saris van het Ned. Roode Kruis in den kring Utrecht de. heer ds. J. Visser te Amersfoort; 2o. voor den tijd van vijf jaren benoemd tot commissaris van het Ned. Roode Kruis by de IVde div.-groep de heer A. H. W. van Blijen- burgh, gepens. res.-majoor der huzaren; 3o. opnieuw voor den tijd van vyf jaren benoemd tot hoofdcommissaris van het Ned Roode Kruis de heer J. L. ten Bosch, gepens. luit.- generaal-tit. EERSTE KAMER ZITTING VAN 10 MINUTEN Gisteravond om 9 u. kwam de Eerste Ka mer bijeen, om enkele arbeidsregelingen te treffen. Tien minuten later stonden onze senatoren retds weer op sLaaL MOTOR- EN RIJWIELWET VRIJDAG AAN DE ORDE. In de vergadering van de Tweede Kamer van Vrijdag 9 dezer zal de voorzitter voor stallen om aan qc orde te stellen, na het wetsontwerp tot goedkeuring van de han dels nereenkomst van Gcnève van 24 Maart 1930, het wetsontwerp tot wijziging van do Motor- en Rijwielwet. Met het oog op de urgentie van dit wetsontwerp en een van den heer Rutgers van Rozenburg ontvangen mededeeling, dal hij zijn amendement op dit wetsontwerp in trekt, vindt de voorzitter aanleiding zijn bovenvermeld voorstel te doen. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST Naar wij vernemen is de toestand van 't F.erele Kamerlid J. J. G. baron van Voorst tol Voorst zeer langzaam achteruitgaande. De patient neemt de laatste 14 dagen na genoeg geen voedsel meer tot zich, doch allen door zijn zeer sterk gesteld wordt 't, einde nog vertraagd. PROEFBORINGEN VOOR DEN IJ-TUNNEL GUNSTIGE RESULTATEN? Sedert een aantal weken laat Publieke Werken van Amsterdam proefboringen ver richten voor een eventueel te bouwen tun nel, die de beide IJ-oevers zal verbinden en een einde zal maken aan de isolatie van de Noordelijke Amsterdambewoners. Het werk ié opgedragen aan de aanne mersfirma Hoogendoorn te Giessendam. Aangevangen werd met een boring aan de Noordelijke IJ-oever in de nabijheid van de Jachthaven. Een viertal arbeiders, onder leiding van een opzichter, boorden hier tot plm. 40 Meter beneden A.P. De eerste tien meter bestoud uit klei en andere grond soorten o.a. slibzand, tot ongeveer 20 nieter werd zand gevonden, terwijl op 30 meter zeer vaste leem werd aangetroffen. De tweede boring werd gedaan bij steiger 4 aan de De Huyterkade. Hier werd de eerste 10 nieter zand aangetroffen, opgespoten bij den bouw van het Centraal-Station. Voort6 klei en leem. Op 56 meter hier werd ge boord tot 60 meter werd veel steen aan getroffen. Nog deze week zal worden aan gevangen met boring no. 3, ten noordon van de vaargeul, 60 meter ujt den Noor delijken wal. Ook h! r zal tot 60 meter min. A.P. worden geboord. Wanneer deze proefboring gereed i6 zullen de werkzaam heden -warden verlegd ten zuiden van de vaargeul 110 meter uit den zuidelijken, wal Ook hier zal tot ruim 60 meter beneden A.P. worden geboord. De verschillende monsters worden naar het bureau van Ge meente Werken vervoerd, waar over de resultaten nader zal worden gerapporteerd VERBETERING DER LINGE Te Leerdam heeft op initiatief der Be- tuw6che Kanaalvereen. een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van gemeentebesturen van gemeenten langs de Linge, benevens van personen uit handel cn industrie. De voorzitter mr. dr. G. Kolff, herinnerde aan de tot standkoming van het wetsont werp voor den aanleg van een kanaal AmsterdamBeneden-Rijn over Wijk bij Duurstede. De verbetering van de Linge, blijft echter liggen. De ingelanden uit de vyf-heerenlander. hebben bezwaren ge maakt tegen het feit, dat de onderhouds kosten van de gelieele Lingestreek ten laste van deze ingelanden zullen komen Spr. acht dit bezwaar niet ongegrond. Er 7A1 per jaar f 138.000 moeten worden opge bracht Deze vergadering is nu belegd om na te gaan, hoe of wellicht een weg kan gevon den worden, waardoor ook de ingelanden worden bevredigd. De heer Koster, directeur der N.V. Cha- mottefabrieken, zeide, dat het niet juist zou zijn, de landbouwere uitsluitend de be dragen op te doen brengen, waarvan ook de industrieën profiteeren. Hij geeft in overweging een stichting te maken, waarvan alle gemeentebesturen, be trokken Kamers van' Koophandel, indus- triën en handelslichamen deel uitmaken cn een, naar evenredigheid hunner belan gen, te bepalen bedrag storten. Deze stich ting zou dan een jaarlijksche bijdrage in de onderhoudskosten geven. Na een uitvoerige discussie werd een commissie benoemd, bestaande uit de hee- ren mr. Kolff, Kooy, Koster, mr. Mees, be nevens een der leden van de directie van de Emballagefabrieken te Leerdam, die zoo mogelijk zal bijeenkomen om de denkbeel den nader te ontwikkelen. Tot voorzitter werd benoemd de heer W. O. A. Koster, tot secretaris mr. W. M. Kolff, burgenvee6ter der gemeente Deil. NED. REISVEREENIGING HET NIEUWE HOOFDBESTUUR Het nieuwe hoofdbestuur van de Ned. Reisvereeniging heeft in zijn eerete verga dering de functies verdeeld. Gekozen zijn: tot voorzitter de heer J. G. P. Sabel, te Haar ïem, tot secretaris, de heer J. Panman, te Haarlem, tot penningmeester de heer A. C Dijkman te Rotterdam, tot leden van het Dagelijksch Bestuur de heeren J. van F.r- tinger en mr. W. Osinga. De heeren mr. W Osinga, J. G. Beurs en J. van F.ttinger werden benoemd resp. tot onder-voorzitter 2e secretaris en 2e penningmeester. BOOTTREIN ..NEDERLAND" Het Agentschap der N. V. Stoomvaart Mij „Nederland", de firma Kuvper, Van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein, aansluiting gevend op het s.s. „Ko ningin der Nederlanden", hetwelk 9 Januari a.s. van Genua zal afvaren, Donderdagmor gen 8 Januari zal vertrekken van Rótter dam (Maas) te 7.14 uur. Vertrek van 's-Gra venhage (S.S.) te S uur. VREEDZAME CONCURRENTIE MAAR HET WEER RAAKT ER DOOR IN DE WAR. Als het geen dure plicht was een aange vangen taak af te maken voorzoover na tuurlijk menschelijk-mogelijk is dan schreef ik over de Almanakken-kwestie geen woord meer. Te Haarlem verschijnt de Enkhuizer Al manak 336ste jaargang en te Rotterdam de almanak met dezelfde naam 300ste jaar gang en wat is nu de echte Enkhuizpr heb ik gevraagd. Ik wilde er mij niet af maken met een uitdrukking, welke ik zorg vuldig vermeden heb, n.l. Almanak leugen zak, hoewel ze iedereen op de lippen Jigt- Én dat niet, omdat men in 't huis van den gehangene niet over de strop spreekt (im mers zegt men óók: hij liegt als de krant!), maar omdat ik zoo'n hard oordeel niet wil geven over iemand met zulk grijs haar en zulk een eerbiedwaardig hoofd. Intusschen: 'k heb voor mijzelf vastge steld, dat er twee opregtc F.nkhuizer- almanakken zijn, want, in tegenstelling met wat de Haarlemsche firma schreef, heb ik in 't Rotterdamsche archief met eigen oogen aanschouwd, dat daar sedert jaren en jaren de „ordinaire en Enkhuizer Almanak" is uitgegeven, en dat ook in 1923 en volgende jaren dit boven de titelprent (het Enkhui zer wapen) was aangegeven. Alleen maar. dezelfde almanak werd bruikbaar gemaakt voor verschillende plaatsen en kreeg dus diverse'titelprenten en opschriften. Dat de Enkhuizer uit Rotterdam echter wel dege lijk in Noord-Hollands Noorderkwartier kwam, blijkt voldoende uit de vermelding op het ezelvellen kaftje van 1875: .,C. Krijgs man, veldwachter te Kwndijk." Dat wil zeggen, dat deze Kwadijker in uniform de Almanak verkocht. Wat overigens minder risico opleverde dan nu politie-agent zijn in een groote stad. Evenwel, ik verdiep mij niet verder in de vraag,- hoe de geschiedenis der o p - reg te almanakken is; ze zijn mij beide, even lief. En het doet.mij genoegen, dat de respectievelijke uitggvers er blijkbaar ook zoo over denken. Ze schijnen mekaar het licht in de oogen heel wel te gunnen en voeren een vreedzame concurrentie. Ik vraag mij alleen af, of door het „ge scheiden marcheeren" het weer niet in de war raakt In de „Maasbode" las ik het vol gende: „Mathieu Laensberg, die kanunnik was en zijn eerste almanak in 1632 had doen ver schijnen, dicteerde altijd zijri copy aan zijn nichtje. Hij had maand voor maand de data op een vel papier geschreven en dicteerde nu zijn „onfeilbarevoorspellingen van het. weder en deszelfs staat". Op den 23sten Augustus gearriveerd dicteerde hij: „Hevige onweers en zware regens" „Weineen, Heeroom, de drie en twintigste Augustus is toch uw verjaardag" merkte zijn nichtje op. Best: mooi weer, prachtig weer, stand vastig mooi, mijn dochter"." met de onfeilbare weervoorspelling 1» plank leelijk mis. Terwijl ik dit schrijf, zit ik me fijn te koesteren in een lekker zon netje en dat is me door de almanakken niet gegund. Enfin: de warmte doet me goed en de al manak laat me, wat ddt betreft, Siberisch koud. DE A.V.R.O.-MOEILIJKHEDEN VERGADERING VAN „VRIJ NEDERLAND" De vergadering van „Vrij Nederland", gisteravond te Amsterdam gehouden ter be spreking van de moeilijkheden met de A.V.R.O. had een zeer onrustig verloop. Het woord werd gevoerd door de heeren Mr. J. H. van Doorne, Dr. Max Juda en K. H. Nolst. Tenslotte werd in een motie de wenschelijkheid uitgesproken dat de Com- missie-Dr. de Visser de bevoegdheid worde toegekend, ook t.o.v. dit conflict haar onder zoek uit te 6trekken. RIVIERCORRESPONDENTIE Door den Minister van Waterstaat werd de buitengewone rivier-correspondentie langs de Maas ingesteld, voor zooveel de Bra- bantsche zijde aangaat van de Spoorbrug boven Gennep tot aan SL Andries. JACOB ZEGERSt In den ouderdom van ruim 74 jaar is te Kapelle (Z.) overleden de heer Jacob Zegers, in leven wethouder der gemeente. Ruim 38 jaar is hij lid van den Raad ge weest, vanaf 13 Juni 1892, onafgebroken. Steeds volgde vernieuwing van zijn man daat. Het grootste nantal stemmen werd door hem behaald. In de tijdvakken van 19131917, van 1919—1923 en van 1927 tot op heden is hij wethouder geweest. In die lange reeks van jaren heeft hij mo gen meewerken aan den bloei cn ophouw der gemeente en zeer veel helpen tot stand brengen, meer dan menigeen vermoed en dan op te noemen is. De overledene was geacht en bemind, ook bij niet-gecstverwanten Sedert jaren was hij onbezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand en lid vat» tal van commissies. Jarenlang heeft de overledene de Geref. Kerk te K'npelle-Bieze- linge gediend als ouderling. Hij was alge meen geacht om zijn eenvoud en gods vrucht. Ook is hij vele jaren lid van het schoolbestuur geweest. De A.-R. partij ver liest in hem een van haar voormannen. Jarenlang is hij voorzitter geweest van de A. R. Kiesvcreeniging te Kapelle. Ook de verecniging tot Chr. verzorging van Krank zinnigen hml de liefde van zijn hart. De of- decling te Kapelle verliest in hem haat voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1