llirumr $Yt Jtsrlj tsmraiif Dagelüks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 10e Jaarganp EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. SSONNEM CIVTl Pet kwartaal t &2S (Beschikklneskosten 1 0 15) >er week 1 3*25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche tending BU dugelijksche tendinz Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 ceDl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3240 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 30 DECEMBER 1930 tDVEB2£ttXl&Ni Van 1 tot 6 regels f Li7Vs Like regel meer .0.22^ ïnget jledederllneeL t- van 1—regels ,.2-30 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor hel bevragen aan bet bureau wordt berekend10*1® Dit nummer- bestaat uit DDiE bladen DE POLITIEK DER BEREKENING. In het laatste nummer van „Onze Vaan" het weekblad der gerepareerde R.E. Volks partij, vindt men een verdediging van het voorloopige plan van samenwerking tus- schen deze en de Democratische partij van Prof. Hceres. Dat is, onder het huidige kiesstelsel, wel een heel wonderlijk ding. Het evenredig kiesrecht toch heeft met één slag een eind gemaakt aan coalitie-vorming vóór de stem bus. Iedere partij strijdt voor eigen be ginsel. De samenwerking kan dus niet anders beteckcnen dan het verbinden der lijsten: zuivere berekeningspol itiek dus. Men voegt de lijsten bij elkaar en als men dan samen een zetel wint, dan komt deze ten goede aan de partij, die het grootste aantal stem men verwierf. 't Is nog erger dan belangen politiek. Wij achten het volstrekt niet onmogelijk dat op deze wijze, nu bij de Prov. Staten en Gemeenteraden iets gewonnen en in '33 een Kamerzetel vermeesterd en daarmee een lang gekoesterde dierbare wcnsch vervuld wordt; doch wat dan? Dan zit,- wat waarschijnlijk is, de man van de R.K. Volkspartij in de Kamer, niet steunend op eigen partij, doch op een andere, met welke men, naar eigen zeggen geen diepliggend en fundeercn<j beginsel gemeen heeft. Men noemt zich allebei democratisch doch de een wil het zijn volgens het Room- sche geJoof, de ander overeenkomstig zijn vrijzinnige levensbeschouwing. We laten buiten bespreking of de Roomsch-Katholieke geloofsbeginselen hun invloed doen gelden in de R.K.V.P., die bij de ontwapeningsactie zoo broederlijk samen werkte met de S.D.A.P.; men zegt in elk geval, dat men op de bodem van dat geloof staat. Gaat de eventueele afgevaardigde van deze groepen nu niet veel lijken op het beeld, welks voeten en teenen waren ten ideele van ijzer en ten deele van modderig pottebakkersleem? Welke vastheid zal er ooit in zijn beschouwing kunnen zijn? In het genoemde weekblad zegt de re dactie, dat de democratie in 1930 een slecht jaar had en we zijn het daarmee, doch wel licht in andere zin, roerend eens. Maar de Christelijke democratie, welke „Onze Vaan" zegt te moeten verdedigen, had bij de R.K.V.P. nog veel slechter jaar. Naar Talma's gevleugeld woord wordt het adjectief door het substantief verslonden: de democratie eet de Christelijkheid op. De R.K.V.P. gaat met een gescheurde vaan de verkiezingsstrijd tegen. 9 VERREGAAND PARTIJDIG. Eerst thans valt onze aandacht op wat de „Haagsche Post" schreef inzake het A. V. R.-O.-conflict We zouden er geen melding van maken, indien dit rose weekblad niet bij voortduur de allures bleef aannemen, dat het een onafhankelijk, onpartijdig orgaan is. Daarom kwalificeeren we even de hou ding, welke dit blad nu aanneemt; het aan onze lezers overlatend om dit verregaand partijdige standpunt te diskwalificeeren. Dat de „Haagsche Post" zuiver liberaal vrijzinnig is, was bekend en bleek week op week. Maar dat het zoo schandelijk partijdig was, zal de liberale pers zelfs tegengevallen zijn. Deze pers toch geeft, op een verklaarbare uitzondering na, een nauwkeurig relaas van de oneenigheid in de „nationale" omroep; doch onthoudt zich voorloopig van critiek op do een of andere partij. Het juiste standpunt De „Haagsche Post" echter velde reeds vóór de Commissie van Onderzoek benoemd was een scherp oordeel over hen, die laat ons zeggen in de oppositie zijn. Wat de heer Vogt onder goedkeuring van de Tele- graaf-direetje doet, is voor de II. P. blijkbaar volmaakt goed en te prijzen. Zelfs ontziet het blad zich niet om van een Telegraaf-redacteur, die namens de di rectie in het A. V. R. O.-bestuur zat, doch zich desondanks critiek veroorloofde, te schrijven, dat men „over zijn persoonijlkheid niet zal uitweiden en die overigens zoo juist door de directie ontslagen is". De „H. P." realiseert zich zeker niet, hoe ze hiermee zich zelf en de „Telegraaf" hla meert. En ze juicht het toe, dat iemand out slagen wordt, omdat hij op geheel ander ter rein dan waarop zijn arbeid ligt, een eigen oordeel en inzicht heeft. Al met al, de „H. P." neemt het air aan alsof ze zelf de dingen onderzocht heeft, doch schrijft nauwkeurig over, wat het thans bovendrijvende deel van het A. V. R. O.-be stuur dicteerde en scheldt op grond daarvan de anderen voor muiters en schurken. Het mooiste is echter en vooral daarom attendeeren we op dit akelige geschrijf, dat het rose onpartijdige weekblad kans ziet, om Regeering en Rechterzijde aansprakelijk te stellen voorde ruzie in de A. V. R. O. Aldus: Het zendtijdbesluit van Minister Reyiner heeft tot onvermijdelijk gevolg gehad, dal ons volk kunstmatig is verdeeld in een viertal groepen, bij wie door deze selioljcs- politiek van bovenaf de indruk is gewekt, dat 's mcnschen hoogste heil gelegen is in het instandhouden en aanUweeken van geestelijke en sectarische verschillen. Dat bet zendtijdbesluit in plaats van pacificatie te brengen de onderlinge ver schillen scherper accentueerde, was daar van een logisch gevolg. De omvang, dien dit kwaad heeft aange nomen, treedt openlijk aan den dag dooi de interne ruzies in „Avro" en „Vara" door den opgekropten haat die zich een weg baant, nu bepaalde personen in d!e groote omroeporganisaties tot een vorrn van samenwerking trachten te geraken, op het gebied van het zendtijdvraagstuk en de prbgrammasamenstelling en ten op zichte van de radiocensuur. Enfin, de pacificatie bracht het „betreu renswaardig incident" in de A. V. R. O., concludeert de II. P. Zulk een dwaasheid weerspreekt men niet; men legt er alleen de vinger op. Wat een blind fanatisme! WEG MET DE „TELEGRAAF" Er is een tijd geweest, aldus schrijft H. B. B. in de „Vrijz. Democraat", dat „De Telegraaf" o, zoo arbeidsvriendelijk was en van de arbeidersbeweging zeer veel bijzonderheden in haar kolommen vermeldde. Men is daar thans geheel van koers veranderd. Het geeft gelegenheid aan medewerkers als mr. Zimmermann, om de vakbewe ging en haar leiders op scherpe wijze te becritiseercn, terwijl bovendien wordt na gelaten om van de cpngressen en andere vermeldenswaardige aangelegenheden, de vakbeweging betreffende, ook maar iets op te nemén. Het dagblad is geworden: „arbeids- vijandig". Welke de motieven daartoe zijn, kan ons koud laten; blijkbaar is de thans ge volgde koers financieel voordeeliger. Maar ons is bekend, dat heel velen in onze neutrale vakbeweging; behooren lot de lezersgroep van het dagblad „De Tele graaf". Laten ook onze neutraal georganiseer- den dit dagblad links laten liggen; Iaat men. voorzoover men abonné is, het abon nement opzeggen en zich verzekeren van andere lectuur. Het is jammer, dat in Nederland geen uitgesproken democratisch dagblad is; maar dan liever gelezen een der dagbla den waar wel de ruimte voor de Vakbe weging wordt afgestaan, dan een blad als „De Telegraaf" waarin voor ons geen plaats meer gereserveerd wordt Vanaf heden „De Telegraaf' niet meer in handen van de werknemers! Of er een tijd geweest is, dat „De Tele graaf" de huik naar de Christelijke wind hing, betwijfelen we; hoewel eenige jaren geleden de roomschen in Brabant en Lim burg wel zeer vriendelijk bejegend werden om abonnees te winnen; doch dat in de laatste maanden dit blad op allerlei wijze spot met het Christelijk geloof; dat staat vast En toch vindt men zoo nu en dan dit niet-neutrale, maar anti-Christelijke dag blad nog in Christelijke gezinnen als fa- milie-lectuurl Is vijandschap tegen de godsdienst min der erg dan „arbeidsvijandigheid"?. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 2 Januari as niet plaats hebben. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot substi sluut-officier bij de rechtbank: te Amsterdam Mr. F. A. Holleman. advo caat te Rotterdam; te Tiel Mr. G. van Ital- lie, advocaat, procureur en waarnemend griffier bij de rechtbank te TieL ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau W. van Tienen organist van de Oude Kerk te Delft; tot officier in de orde van Oranje Nassau Dr. J Broers, dermatoloog te 's-Gravenhage. Toegekend de bronzen eeremedaille van de Oranje Nassauorde aan mej. C. Kamp, dienstbode bij mej. de wed. A. Comman deur-Roemer te Spanbroek en aan P. Go-d hart, kiirkensortcerder bij de N.V. Holland sclie Kurkenfabriek te 's-Gravenhage. INVOER IN TSJECHO-SLOWAKIJE EEN VERGUNNING NOODZAKELIJK. Vanaf heden is voor den invoer in Tsjecho- Slovvakije van granen, meel, maal producten, gevogelte, boter, varkensvet, spek, vleesch en beenderenmeel een invoervergunning noodig. Tevens is bepaald dat een manipulatie- recht van een half procent zal verschuldigd zijn voor enkele reeds verleende invoerver gunningen. EERSTE KAMER SPOEDBEHANDELING VAN DE TARWEWET. Gisteravond hield de Eerste Kamer een korte vergadering. Do Voorzitter deelde mee, dat de cen trale afdeeling heeft besloten vandaag, on middellijk na de openbare vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken hel wetsontwcrp-Tanvewet. De heer Van Embden (v.d.), die altijd in de contramine is, had vooral tegen het laatste bezwaar. De Handelingen der Twee de Kamer zijn nog niet eens verschenen. Dus pleitte bij voor uitstel. De Voorzitter had daar niet van terug Hij deelde mee, wat ongeveer de plannen der Centrale Afdeeling zijn. De volgende weck zal de Rijksbegrooting in de afdeelin gen worden behandeld, ongeveer veertien dagen daarna zullen de Gemeentewet en an dere wetsontwerpen van belangrijken aard in openbare vergadering worden behandeld en vóór de. algemecne beschouwingen ovei de Rijksbegrooting zal in de afdeelingen de Pachtwet worden behandeld. Wat betreft de Tarwewet deelde* de Voor zitter mee, dat de moeilijkheid, dat de leden niet meer kennis zouden kunnen nemen van de Handelingen der Tweede Kamer, is ondervangen door deze niet naar bun woon plaatsen te zenden doch ze hier te houden ter uitreiking aan de leden. De Kamer vereenigde zich met het besluit van de centrale afdeeling. De vergadering wordt verdaagd tot van morgen 11 uur. OPHEFFING VAN TOLLEN MAARTENSDIJK STELT VOORWAARDEN. Hoewel het er aanvankelijk uitzag, als zouden de tollen om en bij Maartensdijk weldra tot het verleden behooren, is de mo gelijkheid van een nog langer voortbestaan dezer verkeersobstakels nog lang niet uitge sloten. Gister n.I. heeft de ruad van Maartensdijk op voorstel van B. en W.- besloten, tot ophef fing der tollen te zullen overgaan op de volgende voorwaarden: a. het restant der leening ad f 31.220 worde door de provincie Utrecht overgenomen; b. voor het onderhoud van het gedeelte van den weg van liet ge meentehuis lot Elkensteijn, zijnde 2.4 K.M., worde aan de gemeente uitgekeerd een jaar- lijksch bedrag van f 3840; c. bij eventueele opheffing der tollen worde het onderhoud van den weg Utrecht—Hilversum overgeno men tot de ingebruikneming van den men- wen verbindingsweg Utrecht—Laren; ,d. ingebruikneming van den nieuwen weg UtrechtLaren worde bij overdracht van den ouden weg aan de gemeente voor hei onderhoud van den weg Utrecht—Hilversum eon janrlijksch bedrag uitgekeerd van f 13.440, zijnde 1 1600 per K.M. P. T. T. TELEFONEER MORGENAVOND ZOO MIN MOGELIJK. Vele tclefoonabonné's maken er een ge woonte van om in den laten avond van 31 December de telefoon te gebruiken voor het overbrengen van gelukwenschen aan hun bekenden. Zulks heeft tot gevolg, dat op verschillende plaatsen extra personeel in dienst zou moe ten worden geroepen op een uur, waarop vrijwel iedereen thuis is ter viering van de jaarwisseling in eigen kring: De welwillende medewerking van de abonnés wordt daarom ingeroepen om op Oudejaarsavond zoo min mogelijk van de te lefoon gebruik te maken en telefonische ge lukwenschen tot den volgenden ochtend uit te stellen. Uiteraard bestaat in de automati sche telefoonnetten tegen locaal spreken geen bezwaar. REGELING ZIEKENFONDSEN MOET V/ORDEN BEZIEN IN HET LICHT DER ZIEKTEWET. In zijn toelichting tot de derde nota van wijzigingen op het wetsontwer tot rege ling der ziekenfondsen geeft de Minister van Arbeid te kennen, dat dit ontwerp, uu de Ziektewet in werking is getreden, moet bezien worden in verband met die wet. De Minister heeft daarbij meer in het bijzonder het oog op art. 124 der Ziektewet, waarbij aan do werkgevers de verplichting wordt opgelegd jaarlijks een bedrag van rond f 6 niillioen op te brengen ter verbetering van de geneeskundige behandeling van hun ar bciders. In een tot de Tweede Kamer gericht adres zegt het Verbond van Ned. Werkge vers dat de crisis, die op het oogenblik heil bedrijfsleven in zijn vollen omvang teistert." een onoverkomelijk beletsel vormt om over te gaan tot invoering van een nieuwe zake- liike belasting op het bedrijf van rond f 6 milliocn. Met den grootsten nadruk ver zoekt. bot Verbond dor Kamer het daarheen te leiden, dat art. 124 van de Ziektewet niet in werkihg treedt alvorens de crisis en ha re gevolgen zullen zijn geweken. Vorder verzoekt adressant de Kamer da schriftelijke gedachtenwisscling over het genoemde wetsontwern te heropenen, omdat bet verslag van de Bijzondere Commissie, die dit wetsontwerp onderzocht dateert van bijna 10 jaar geleden, terwijl sindsdien drie zeer belangrijke nota's van wijziging, ten doclc betrekking hebbende op zeer princi- picele problemen, zijn ingediend. UIT DE A.V.R.O. VAN FABELACHTIGE BEDRAGEN EN STOUTE BEWERINGEN. Inzake het conflict van do A.V.R.O. met het geroyeerde bestuurslid Mr. J. H. van Doornc, schrijft laatstgenoemde liet volgen de: Met groote verbazing las ik liet artikel in Het Vaderland van den heer .1. C.orver. lid van het dag. bestuur v. cl. A.V.R.O., ondet het hoofd: „De tussch en komst van Baron van Lijnden in de A.V.R.O.-kwestie". Mijn verbazing vindt baar oorzaak iu bet lezen van do beschuldiging, als zoude de heer Vogt „f 50.000 van luisteraarsgeldcn hebben achterovergedrukt, verduisterd" (de woor den des heeren Oorver), waarvan ik voor het éérst hoorde. Ik kan verklaren, dat daaraan nimmer bij de gehouden bespre kingen is gedacht, veel minder ervan ge rept. Ik acht het, ten einde Verdere misver standen tc voorkomen gewenscht mede deelcn, dat de feiten, welke te mijner ken nis zijn gebracht, en van welker juistheid ik overtuigd ben geworden, zijn: 1. Dat de heer Vogt dit bedrag van 50 mille beeft ontvangen uit handen van den beer Holdert, directeur van De Telegram. Voorzoover mij bekend, is dit bedrag ver antwoord in de boeken, na aftrek van lü mille honorarium voor mr. J. de Vrieze. 2. Dat de heer Vogt. eveneens uit handen van den heer Holdert heeft ontvangen f 2000 voor stichtingskosten van den A.N.R.O. 3. Dat de lieer Vogt later »ran den beer Holdert verlof heeft gevraagd en verkre gen, uit laatstbedoeld bedrag enkele der meest dringende schulden van den heer G. Baron Tindal te betalen. 4. Dat de heer Vogt uit handen van den heer Holdert een bedrag van f 5000 heeft ontvangen als douceur, winstaandeel, of boe men dat noemen wil. 5. Dat de heer Tindal door den heer Hol dert een maandelijksche gratificatie van f 500 in het geheim is geremitteerd, aan vankelijk voor een jaar, later verlengd tot ongeveer anderhalf jaar. 6. Dat tusschen A.N.R.O. en N.V. De Één heid (praktisch de heer Holdert) was over eengekomen, dat laatstgenoemde het A.N.R. O.-orgaan zou pachten voor f 200,000 per jaar minimum over een contractperiode van 5 jaar, dus in totaal minimum f 1.000,000. welk bedrag zou komen aan een N.V. „Ra dio-Omroep" waarvan de A.N.R.O. de eenig- ste aandcelhoudster zou zijn, terwijl de heer Volgt als directeur zou optreden, en als zoodanig 10 pCt., dus f 100.000 ten min ste, tantième zou genieten. 7. Dat, toen de regeering inzage vroeg van het tusschen Vogt c.s. en den heer Hol derf gesloten geheime contract, deze over éerrkouist werd vervangen door een, die niet geheim behoefde tc zijn en waaruit de finantieele regeling (vrijwaring, garantie etc.) werd uitgelicht, en waarin de datum werd veranderd. De origineelen werden grondig vernietigd, op één exemplaar na, door mij gezien. S. Dat de heer Vogt regelmatig A. V. R. O.- bestuursaangelegenheden bespreekt met den heer Holdert. In het bovenstaande heb ik den nadruk gelegd op den heer Holdert De bedragen zijn voor mij volkomen bijzaak. Wat blijkt nu uit het bovenstaande, en in hoeverre zou, indien publiekelijk de juist heid werd aangetoond, de heer Vogt en met hem ile A. V. R. O. gecompromiteerd zijn? Wat punt 7 betreft* behoeft dit geen be toog. Wat de andere punten betreft Steeds is door den heer Vogt en het be stuur en op hun gezag door alle sprekers voor en schrijvers over de A. V. R. O. alle Telegraaf-invloed op de A. V. R. O. ontkend. Vaak scherp zijn de verdedigers van de A. V. R. O. te velde getrokken tegen aanvallen van tegenstanders, als zoude de A. V. R. O. „een Telegraaf-zaakje" zijn, als zoude Vogt „aan de leiband van Holdert loopen", ais zoude voor Vogt de algemeene omroep geen ideaal, maar een „handelszaakje met de Te legraaf" zijn, als zoude Vogt „kruidenier in omroepbelanpen" zijn, en dergelijk fraais meer. En dit alleszou thans blijken wel zoo te zijn! Welk een desillusie, welk een compromitatiel Na enkele mededeelingen te hebben ge daan die wij reeds eerder vermeldden, geeft schr. als zijn meening te kennen, dat de zoo juist benoemde commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren mr. de Gaay Fort man, mr. Romme en prof. de Vries, haar aan dacht ook wel aan bovenstaande punten zal wijden. Ten slotte besluit schr. dat hij zich volko men bereid verklaart ook het tusschen hem en de A. V. R. O. gerezen geschil door ge noemde commissie te doen onderzoeken op voorwaarde dat basis voor onderzoek als dan zij de door dr. Molhuysen (voorzitter van de A. V. R. O. Red.) ter vergadering van 13 December voorgelezen „acte van he schuldiping" zonder éénige verandering, wijl daarop zijn ontslag als bestuurslid en roye ment zijn gefundeerd. BOOTTREIN ..NEDERLAND" De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het s.s. „Jan Pieterszoon Coen" zal Vrijdagmorgen 2 Januari te 1020 uur van Genua verirekken. Aankomst Za terdagmorgen 3 Januari te 7.05 le Zevenaar. 7.57 te Arnhem. S.4S te Utrecht, 9 50 te •-s-Graven hapt S.S., 9.36 te Amsterdam WP. 9.53 te Amsterdam C.S.. en 10.01 te Rottei dam Maas. NE'DERL. SPOORWEGEN RIVIERA NAPELS-EXPRESS. Van 3 Januari tot en met 25 April 1931 zal des Dinsdaes, Donderdags en Zaterdags een hixe trein le en 2e klasse loopen met een henerkt aantal plaatsen van Amsterdam over Utrecht, Zevenaar, Keulen, Mannheim. Ra'zel, Milaan naar Napels en Ventemiglia. De trein bevat uitsluitend rijtuigen van de Internationale Slaapwagen Maatschappij. In omgekeerde richting loopt de trein van f. Januari (aankomst in Nederland 7 Januari) tot en met '2S April (aankomst in Nederland 29 April). Inlichtingen betreffende dezen trein aan de stations der Ned. Spoorwegen en aan de Reisbureaus verkrijgbaar. MAJOOR CHERIEUX t In den ouderdom van SG jaar overleed tp Ginneken de lieer D. Cherieu.v, gep. majoie der infanterie. WARMWATERVOORZIENING VOOR ARBEIDERSWONINGEN Door vier woningbouwverenigingen nl.: de Woningstichting „Zomers Buiten", de „Algemeene Woningbouwvereniging" de „Coop. Woningbouwvereniging Rochdale", en de „Protestantsche Woningstichting", is een stichting iri het leven geroepen met den naam: De Centrale Warmwatervoorziening Deze stichting stelt zich ten doel: le. het v,oorzien met warm water voor baden en verder huishoudelijk gebruik van daarvoor in aanmerking komende arbeiders on middenstandswoningen door middel van een doelmatige en economische inriciuin 2e. het exploiteercn van een inrichting voor het behandelen der wasch. De voorzieningen in het eerste lid ge noemd beoogen in de eerste plaats de wo ningen van de instellingen, oprichters der Stichting, doch kunnen zich ook uitstrek ken tot de woningen van andere, rechts persoonlijkheid bezittende vereenigingen en stichtingen, op het gebied der volkshuis vesting werkzaam en als zoodanig van over heidswege toegelaten. De voorzieningen heb ben plaats uitsluitend tegen den kostenden prijs. Het bestuur der stichting is samengesteld als volgt: J. II. van Sluis, voorzitter; D. Lin schoten, secretaris; J. Soek en B. Lucas. UIT HET SOCIALE LEVEN Bovengenoemd» Bond houdt -1 Jan. a.a. Den Haag zijn jaarvergadering, waarin o.a. de volgende voorstellen zullen worden behandeld: Voomel-Rotterdam: „Hot staat onzen Bond ten aanzien van Melkvoorzienlngsi>lannen. sla te Amsterdam en Arnhem aan orde komei Voorstel-Den Haag: a. Wat Is het Bondsstand- punt Inzake Monopolie-voorstellen als te Am sterdam en Arnhem. b. Artikel 32 van het Melkbesluit. zi.in inhoud en toepassing. Het prae-advics van het hoofdbestuur vraagt opdracht, om een schema te ontwerpen, wr - - In uitgesproken wordt, dat de uitvoering de melkvoorziening in handen moet blijven van het vrije bedrijf, dat een goed geordend over leg tusschen B. en W. en don georganlseerden melkhandel wenschelijk Is. waarop men tot be drijfsorganisatie kan komen. Voorstel-Dcn Hang: Wat net Bondsstandpunt Is inzake de Mellcvellingeri. Voorslcl-Rotterdam: Wat to doen in Reclame voor 't slijtersbedrijf. Vóorstel-Rotterdam: _De Bondsvergadering worde voortaan in een morgen- en mlddagzi;- ting gehouden. TELMNG VAX OXVOEWAAUDIGEX Tegelijk met de elfde volkstelling. Uit het Jongste orgaan '<*.r Ned. Vereen, tot Bevordering van den arbeid voor Onvolwaardi ge Arbeidskrachten „A. V. O." blijkt, dat on der goedkeuring der Ministers van Arbeid en Binneniandsche Zaken en met medewerking der Staatscommissie Inzake onvolwnardigo ar beidskrachten. door de Vereoniglng „A. V. O." een beroep is gedaan op alle gemeentebesturen, om ter gelegenheid der a.s. Volkstelling een onderzoek in te stellen naar het aantal ónvol- waardlgen in hun geroeonte. Een zeer groot aantal gemeenten heeft op het verzoek gunstig beschikt, zoodat onder een groot deel der bevolking zal worden geteld hot aantal diergenen, volwassen of kind, die al3 gevolg van lichaamsgebreken of geestesgesteld hoid in hun arbeidsvermogen zoodanig beperkt zijn. of in de toekomst zullen zijn. Iu het on derhoud van zichzelf en de hunnen te voorzien. De gegevens, die door betrokkenen of dooi de volkstellers op afzonderlijke formulieren zullen verstrekt kunnen worden, zijn noodig om een goed inzicht tc krijgen in den omvang van het euvel der onvolwaardigheid, zulks met het oog op het treffen van maatregelen ten bate van betrokkenen. Voor geen enkel ander doel zullen de opgaven worden aangewend en het spreekt vanzelf, dat zij geheim zullen wor den gehouden. Maar wil cilt onderzoek tot een'sr gunstig gevolg kunnen leiden, dan is het dui delijk. dat ieder, aan wlen een vragenlijst om trent ln zijn gezin voorkomende onvolwaardig heid ter invulling wordt aangeboden, o? aan wien zulk een vraag door den teller wordt ge daan. die vraag ook geheel naar waarheid moet beantwoorden. Trouwens, die vraag komt feitelijk alleen hierop neer, of onder degenen, die worden op gegeven als onder de Volkstelling te va'len. ook personen zijn. die blind of hljna blind doof of bijna doof, do-fstom of lichamelijk ge brekkig zijn. met vermelding van hun naam en voornaam en het gebrek, waaraan zij lijden. Hetzelfde wordt gevraagd omtrent geestelijk.- af wijkingen (toevallijders, achterlijkheid, ze nuwziekte). lijders aan tuberculose of andere ernstige interne kwalen. Wanneer deze opgaven ontvangen zijn, zul len ze nader dienen te worden nagegaan, om te constateeren. in welke mate er werkelijk onvolwaardigheid bestaat en welke maatrege len wellicht getroffen kunnen worden. Voor deze nadere enquête al een afzonderlijk beroep gedaan worden op medische en sociale des kundigen. Het geldt hier een algemeen volksbelang, het doen van een eerste poging om Iets meer ken nis te verkrijgen van den omvang en de feite lijke beteekenis der onvolwaardigheid in ons land. De belangstelling voor dit onderzoek en de toegezegde medewerking eraan is groot. Er mag met aan getwijfeld worden of de deskun digen. op wier medewerking straks een extra beroep zal worden gedaan, zullen het hunn» vrtoe bijdragen, om deze eerste enquête naai de onvolwaardigheid ln ons land tot een succes to maken. UIT HET NOORDZEE-VISSCHERIJ- BEDRIJF In verband met de opzegging van het collec tief contract door de drie samenwerkende or ganisaties ln het zeevisschert)bedrijf is door de reedersvereenlgitig besloten geen schopeii voor de treil- of beugvlsschcrt! klaar te laten maken, alvorens een uleuw contract Is tot stand gekomen. De organisaties hebben hun verlangens ten opzichte van de verschillende loonregelingen ingediend, welke door de looncommlsaio onaan nemelijk zön verklaard. De onderhandelingen duren evenwel voort. De organisaties hebben hun verlangens gewijzigd en de looncommlsaio heeft een voorstel inge diend. Zoolang die onderhandelingen duren wordt er geen in dienst zUnd personeel ontslagen. DE DOODELIJKE DAMP. De vorige week is bericht, dat de gezusters v. d. Heul, te Krimpen aan de Lek, in den slaap door kolendamp waren bedwelmd en dat een harer reeds was overleden, toen men hun huis opende. Thans is ook de tweede zuster overleden. DOODELIJKE VAL De 77-jarige v. d. M. gleed op den Berg en Dalschen weg te Nijmegen door de gladheid uit. Hij werd in een nabyzynde woning bin nengedragen. waar een geneesheer den dood constateerde. Te Culemborg viel een 66-jarige vrouw in haar woning van een trap. Zij werd be wusteloos en bloedend opgenomen on overleed kort daarna. Bii Maarheeze (N.-Br.) viel de landbou wer Hagel door de gladheid uit. In huis ge dragen Icon slechts de dood geconstateerd wor den. BEHOUDEN TEELT WE RAKEN WEER IN ONS GEWONE DOEN Oef! dat zijn we weer te boven gekomen Onze coöperatie werkt weer normaal. Waar mee ik bedoel: de coöperatie of samenwer king van allen, die aan ons blad arbeiden Iets anders hebben we hier niet, o nijvere dalbewoners! Doch het verheugt mij, dat go mij ge mist hebt. Dacht ge, dat ik verdrongen was door V.V.V.? Neen, alweer tuis dal is geen Vereemging voor Vreemclelingon-Verkeet maar t Verhaal vafa Vandaag. Geen sprake van. 'k Herinner me een oude stadsomroeper, die op geregelde of misschien ook wel on geregelde tijden, en niet alleen op Oude jaarsdag, door de straten ging en de ver maning liet hooren: „N'en ieder wordt vriendelijk verzocht do straat voor zijn eigen gerechtigheid schoon te maken". Nu, zoo is het ook hier. Teder heeft ziiu „eigen gerechtigheid", zijn eigen taak en plaats. Maar. de gelegenheid ontbreekt wel eens om de plaats in te nemen. Vooral in de maand December. Wanneer de werkzaam heden zich opstapelen, omdat de pohtiek. zoowel in het land en de grootste stad, al» m de kleinste gemeente hoogtij viert. En, waar politiek is. daar is de pers. Daardoor raakten wij, ik spreek alweer coöperatief, uit ons gewone doen en du krant droop op sommige daecn dan ook van politiek. Doch, dat zijn we nu. gelukkig, weer te te boven. Het is, wat de visschers zeggen: behouden teelt. De Tweede Kamer is voor eenige weken naar huis: op reces, heet dat in deftige taal. De geraeentebegrootingen zijn èf. en met. meer of minder inslemming goedgekeuixi Alleen de Eerste Kamer komt dezer dagen nog bijeen. Dat is zoo de gewoonte: "die werkt altijd op ongelegen tijden. Maar. ze doet dan ook niet aan politiek iit u misschien nog weten, wat me bij de gemeentebegrootingen der drie groote steden gefrappeerd heeft? Het is de figuur die de S.D.A.P. geslagen heeft. Ze behoort nu eenige jaren tot de rogec- rende partij. En. wat is het resultaat? Zie hier: Fn Amsterdam lijdt de roode wethouder een échec; zijn zakelijke bedrijfsbelasting, welke hij wilde handhaven, wordt afge schaft. En bovendien: straks verlaat \Yi- baut als de xatten het zinkend- schip. Straks, als de malaise verwoestingen aan richt in de gemeentelijke schatkist. In Rotterdam nam men een loopje met de stuwkracht der roode wethouders in 't college. Men werd er zelf verlegen onder en ging er aardigheden van maken. Een stuwkracht, zoo geweldig, en een be leid, zoo degelijk, dat men er evenals in Amsterdam, het extra-voordeel van do wet de Geer in écn jaar opmaakt; doch blii- vende lasten schept, waarvoor men de vio len maar zorgen laat. En, in den Haag iets dergelijks, wat de stuwkracht betreft. In feeststemming had den sommige roode leiders onlangs beweerd dat alle vooruitgang en verbetering toch eigenlijk aan de S.D.A.P. te danken was. Doch, in de raad hierover ter verantwoor ding geroepen, zei de nuchtere en degelijke wethouder Drees: Men moet zulke woorden in feestelijke vergadering gesproken, niet op een goudschaaltje wegen. O, zoo. 't was slechts om de propaganda te doen. Zou de S.D.A.P. ook van „behouden teelt" spreken? AUTO-ONGELUKKEN. Te Berkel (Z.-H.) geraakte door den glad den weg een autobus van den dienst Rot terdam—Zoetermeer in het Noordeinde te water. Spoedig kwam er hulp opdagen, zoo dat de inzittenden uit hun benarde positie konden worden gered. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door mist en gladheid hadden te Ermelo verschillende auto-ongelukken plaats. In de buurtschap Staverden reden twee auto's te gen elkander. Op de Harderwijker straatweg vloog een auto met zulk een kracht tegen de hoornen, dat drie dennen werden alge- knakt. Een* andere auto tuimelde het on derste boven in een sloot. Wonder boven wonder vielen bij deze ongelukken geen mcnschenlevens te betreuren. De cadavers van de vernielde auto's moesten worden weggesleept Te Amsterdam tverd in de Linnaeusstraat een motorrijder uit Baarn door een auto aungereden. Do motorrijder kwam te val len en bekwam eenige verwondingen. Hij werd in het politiebureau in de Linnaeus straat binnengebracht, waar bleek dat de man niet ernstig gewond was. ZIJN ZOON BIJ ONGELUK DOODGESCHOTEN. Te Zeeland bij Uden (N.-Br.) was N. Man- des met zijn bmer en zijn 15-jnrigen zonn Marinus op jacht onder die gemeente. N. M. struikelde, het schot van het geweer gin;." af en trof den jongen in de zijde onder het hart niet het gevolg, dat de knaap bijna on middellijk overleed. De verslagenheid van den vader is groot. vanavond niet geschreven? Dan hebben wij mor- - gen Uw proefadressen

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1