BEUK CADEAU IS TOCH BETER 7 FOTOGRAFIE MODERN W WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon brengen ter algemcene kennis, dat S. II. ven Iterson te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel 2e Looierstraat No. 15, alhier. A. VAN DE SAN DE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2i December 1930. GEMEENTE-SE CRETARÏE. Burgemeester en Wethouders van Leidon brengen ter algemecnc kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger op Zaterdag 27 December a.s. den gefceelen dag zullen zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1930. AFSCHEID A. J. J. VERBRUGGE Toespraken en geschenken In de groote Nutszaal heeft g-'steravond onder zeer groote belangstelling plaats ge had het afsche'd van den heer A. J. J. Verbrugge als directeur van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht", na een 33-jarige werkkring aan deze school. Behalve het bestuur, leeraren en leerlingen van de schel waren aanwezig de Wethouder van Onderwijs, Mr. Tepe en het Raadslid, de heer de Reede, Dr. Elzinga, Inspecteur van het Middelbaar Handelsonderwijs, de heer J. Bask, Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspect'e Leiden en de hoer Vriend, referendaris van de afdeeling Onder wijs ter gemeente-secretarie. Nadat de scheidende directeur met zün familie de dames hadden bloemen ontvan ger. dc zaal was binnengeleid, nam dp voorzitter, de heer G. W. Zandvoort, het woord om in de eerste plaats allen hartelijk welkom te l.eeten, en voorts den heer Ver- brugge toe te spreken. Spr. herinnerde cr aan, dat do heer Verbrugge al twintig jaar aan „Kennis is Macht" verbonden was toen hij tot directeur werd benoemd. Z:jn keuze lag dus voor de hand en van deze keuze heeft men geen spijt gehad. Onder leiding van den heer Verbrugge is de school ge groeid. Voor de leerlingen heeft hij veel gedaan. Met de leeraren leefde hij in goede harmonie en ook met het bestuur heeft hij steeds uitnemend kunnen samenwerken. We hebben bij d.'t afscheid echter besloten u niet los te laten, aldus spr. We hebben besloten u te benoemen tot eerelid van het Genoot schap „Kennis is Macht". Als stoffelijk blyk van waardeering bood spr. namens het be stuur van het Genootschap een fraai schrijf bureau aan en'namens het Genootschap zelf een daarbij passende stoel. Spr. sprak ten slotte de wensch uit, dat de heer Verbrugge nog lang voor zijn gezin zou mogen blijven gespaard. Dr. El zen ga. Inspecteur van het Middel baar Handelsonderwijs, sprak vervolgens eenige woorden van afscheid. Spr. heeft voor het Handelsonderwijs groote belangstelling, omdat hij het van zoo groote sociale betee- kenis acht. De Leidsche Avondschool is een van de eerste geweest. Reeds in de tachtiger jaren bestond ze. De heer Verbrugge heeft jaren lang aan deze tak van enderwijs zijn volle belangstelling gegeven. Spr. zegt hem daar\-oor als vertegenwoordiger van het Rijk, hartelijk dank. Vervolgens sprak de Wethouder van On- denvys, Mr. Tepe, die namens de gemeente den heer Verbrugge dank zegde voor alles wat hij voor „Kennis is Macht'' heeft ge daan. Spr. heeft den directeur leeren kennen als een consciëntieus en ijverig man. De groote belangstelling, d'e by dit afscheid wordt jgetoond, bewijst wel hoezeer men hem waardeert. Spr. wenscht den heer Ver brugge nog vele vruchtbare jaren, ook in het belang van het Onderwijs, toe. De heer J. Baak, Inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden, wilde zijn vriend Verbrugge gaarne met eenige hartelijke woorden toespreken. Heengaan is altijd pijn lijk. Toch is dit uw besluit, aldus spr., een wijs besluit. Op deze manier heeft u een joyeuse entree gemaakt, maar ook. een joyeus afscheid. Spr. hoopt, dat het den heer Ver brugge zal gegeven worden nog vele jaren getuige te zijn van den groei van het Ge nootschap ..Kennis is Macht-'. De adjunct-directeur van de school, de heer J. M. Mazarel, voerde het woord namens de leeraren Het was in September, dat de heer Verbrugge mededeelde, dat hij ontslag uit zijn betrekking nam. Voor de leeraren wTvs dit een trieste mededeeling. Voor de school zyt gy geweest, aldus spr., een goed directeur, vx>r de leerl'ngen een goed pae- d9goog, voor de leeraren een mend. Spr. zegde voor alles wat de heer Verbrugge voor de school, de leerlingen en de leeraren is geweest, hartelijk dank. Spr. Kod tenslotte namens de leeraren een fraaie antieke pen dule aan. Mej. Nel Veltema sprak namens de leer lingen en dankte den heer Verbrugge voor alles wat zy aan hem te danken hebben en drukte haar spijt over zijn weggaan uit. Spr. bood een fraaie schemerlamp en een inktstel aan, terwijl een andere leerlinge aan de dames bloemen overhandigde. De nieuw-benoemde d:recteur, Mr. H. D. M. Knol, dankte den heer Verbrugge voor alles wat hij van hem geleerd heeft. De directeur is voor hem steeds een wam voe lend vriend geweest. Spr. vertrouwt, dat hij ook in de toekomst op zijn steun zal kun nen rekenen en wenscht hem nog vele ge lukkige jaren toe. Vervolgens sprak de heer H. M. de Reede, gedelegeerd lid in het bestuur van „Kennis is Macht" namens den gemeenteraad. Spr. meent dat ook wel een woord mag gesproken worden namens degenen die van het werk van den heer Verbrugge hebben geprofiteerd, namelijk degenen die aan het hoofd van ver schalende zaken staan en als zoodanig met leerlingen van de school van den heer Ver brugge kennis maken. Bij hen staat „Kennis is Macht" in een zeer goeden reuk. Spr. wenscht tenslotte den heer Knol toe, dat hij dezelfde waardeering zal mogen genieten in Leiden als zijn voorganger. Daarna nam de heer Verbrugge het woord. Nu ik aan het einde van mijn werk sta, aldus spr., roe ik, dat het mij niet meevalt om afsche'd te nemen. Spr. zegt de verschil lende sprekers hartelijk dank voor hun goede woorden. Eerst wil spr. afscheid nemen van de leerlingen. Dat is moeilijk. Ik ben wel eens moeilijk voor hen geweest, aldus spr., en ze vroegen wel eens aan de concierge: „Hoe is t ie vandaag? Is t ie lastig?", maar dat heeft spr. vergeten. Hjj denkt jvaak A.s. ZATERDAG geven wij aan elke klant, welke 4 Gld. besteedt, een ZEER PRACTISCHE K. VAN K. RIJNLAND Nieuwe inschrijving. 23 Dec.. Melkinrich ting „De Rhij nstroom", Leiden, Lage Rijn dijk 6. E.: VW. Th. den Hollander, Vadrburg, 23 Dec. S. M. S. (1). Alphen n. d. Rijn, Raadhuisstraat 225. Hoofdz.: Amsterdam, Nw. Achtergracht S7. Drukkerij, papierwa- renfabriek. Beli. Fil.: M. Ch. Snel, Alphen a. d. Rijn. Wijziging. 23 Dec. Oranjehotel. Noordwijk, Noord-Boulevard 1. Hotel, pension, café, res taurant. Bovengenoemde zaak is thans fili aal geworden van de N.V. Hotel Maatschap pij Noordwijk aan Zee, te Noordwijk aan Zee (met ingang van 1 Dec. '30). GOUDEN JUBILEUM F. G. ROSIER. Op 2 Januari a.s. zal de heer F. C Rosier, Referendaris ter Gemeente-Secretarie van Leiden, den dag herdenken, waarop hij vóór 50 jaren bij de gemeente Leiden in functie trad. F,r zal gelegenheid bestaan genoemden heer met dit feit geluk te wenschen op dien dag tusschen 3Yz en 6y2 uur in den foyer der Stadsgehoorzaal. Naar wij vernemen, is Zondagmorgen een verpleegde in liet psychophaten-asvl, de zes tigjarige R., die verlof had naar de kerk te gaan, niet weer teruggekeerd, 't Is gebleken, dat hij in plaats van zich naar de kerk te begeven, ergens onder valsche voorwendsels, zich een fiets heeft weten toe te eigenen, waarop hij blijkbaar het hazenpad heeft ge- koezen. R. was naar de kerk gegaan onder geleide van een anderen verpleegde, van wiens ge zelschap hij zich echter onderweg had we ten vrij te maken. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Wij vestigen de aandacht op een advertpn tie in dit nummer, waarin jongens en meis jes worden uitgenoodigd deel te nemen aan den verkoop van bloempjes ten bate van hef t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" op 1 Januari a.s. Van het aantal collectanten hangt voor een groot gedeelte het succes af en daarom wekken we gaarne allen die er voor in aanmerking komen op deze wijze daadwerkelijk tot het mooie doel dat het Tonds nastreeft, bij te dragen op, zich zoo spoedig mogelijk bij de in de advertentie genoemde adressen op te geven. Zij maken op deze wijze een goed begin met het nieu we jaar. DE WERKLOOSHEID. Op 24 December 1930 stonden 1533 werk HET SECTIE-VERSLAG. Thans is verschenen het Algemeen ver- ag van het verhandelde in de Seeks van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de Ontwerp-hegrooting 1931 deter gemeente met de Memorie van Antwoord van Burge meester en Wethouders. Enkele degen ach tereen, met Zaterdag te beginnen, hopen we 't kort de inhoud van dit vera lag weer te geven. FEESTVERGADERING. De Afd. Katwijk van den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbeiders zal Dinsdag 30 December, 's avonds 7 30. haar feestverga- dering houden in de zaal voor Chr. Pret. Belangen. Als sprekers zullen optreden de voorzitter der Afd., de heer W. R u 1 k en Ds. Voorsteegh uit Den Haag over „Het .vaarschuwende voorbeeld van Rusland." Medewerking wordt verleend door de Mond harmonica-club en enkele leden der Chr. Jeugdorganisatie met samenspraken en voor drachten. Kinderen beneden 15 jaar zullen niet worden toegelaten. POSTBESTELLINGEN Op den lsten en den 2den Kerstdag !s de dienst opengesteld als op de Zondagen. Op den 2den Kerstdag zal er evenwel één bestel ling van briefpost plaats vinden. Gelegenheid correspondentie af te halen zal niet wor den opengesteld. KERSTBOOM GESTOLEN Door den Gemeente-tuinman. Van Z., werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een jonge spar uit het plantsoentje bij de Julianalaan. De politie was den dader spoe dig op het spoor. Het bleek t zekere C. van B. te zijn uit Duinoord. Hij werd aangehou den en door den inspecteur gehoord. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt wercl hij weer op vrije voeten gest.ld. UITVOERING „HALLELUJAH" Op den avond van Vrijdag, 26 December, zal de Chr. Zangvereeniging. „Hallelujah", directeur P. de Rook. een speciale Kerst-uit voering geven in de Oude Kerk. Mevrouw L. E. Verloop-Kruyt (Sopraan) zal haar wel willende medewerking verleenen. terwijl een strijkorkest aanwezig zal zijn ter begeleiding. alleen aan de prettige omgang. Spr. wekt de leerlingen .net aandrang op steeds goed hun bost te dcon oin in de maatschappij vooruit te komen. Met de leeraren heeft spr. steeds buitengewoon goed samengewerkt en dat zy hem dit mogelijk gemaakt hebben, daarvoor zegt spr. dank. Ook aan het bestuur, waar mede hij neg nooit een onvertogen woord heeft gehad, zegt spr. dank voor de steun, die zij hem heeft gegeven. Den heer Knol die spr. ker.t als een hoogst bekwaam man, wenscht spr. toe, dat hij „Kennis is Macht" lot grooter bloei zal brengen, niaar bovenal, dat hij er evenveel geluk zal mogen onder inden als spr. steeds ondervonden heeft. Tenslotte zegt spr. hartelijk dank voor de fraaie cadenux en voor dit heele hartelijke afscheid. Spr. besluit met den wensch: „Dat Kennis is Macht" bloeie!" Het spreekt vanzelf, dat de verschillende toespraken hartelijk werden toegejuicht en dat na het woord van den heer Verbrugge het applaus bijna tot een ovatie aangroeide. Tenslotte kregen alle aanwezigen gelegen heid den heer Verbrugge de hand ten af scheid te drukken, 1 KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG Het is den laatsten tyd zoo'n beetje ge woonte geworden, dat er in de Raadszitt- ngen over de werkloosheid wordt gepraat en de zitting van j.l. Maandag maakte daarop geen uitzondering. Zelfs kwam ditmaal op de ge drukte agenda een punt voor dat rechtstreeks met de werkloosheid in verband stond eir het- verwonderde ons dan ook niet dat de politie speciale maatregelen had moeten treffen om de orde zoowel binnen <op de publ.eke tri bune) als bulten te handhaven, vooral cmdat behal ve de kerst gave-kwestie een vcvrstel van den heer van Stralen inzake de werk- loozensteun en een adres van het werkloozen agitat'e-comité betreffende hetze.fde onder werp ter tafel zouden komen. Het voorstel zoowel als het adres werden gestel in handen van B. en W. om prae-advies. De heer van Stralen, gest'und door zijn pg. v. Eek pro- 1 eerde een spoedeischende vergadering van het college af te dwingen op 29 Dee. a-s. uaarin het voorstel zou worden behandeld maar dat ging niet door, omdat B. en W. terecht deze kwestie beschouwden als thuis- behcorende bij dc begrootingsdebatten, ^voor al ook omdat de heer van Stralen bij het vooronderzoek in de secties, precies dezelfde denkbeelden heeft geopperd en B. en W. dus jr. hun memorie van antwoord daarop uit voerig zyn ingegaan. Nadat het voorstel om de zaak in handen te stellen aan B en W. om prae-advies, w aangenomen, heeft de heer v. Eek medege deeld dat de s. d. leden thans zouden ge bruik maken van hun recht om een spoed- m'schende vergadering aan te vragen. Of z< hun zaak hiermee zuben dienen, wagen wf te betwijfelen. Dit alles werd afgedaan voor de behan deling- van de gedrukte agenda, waarop de kwestie van de kerstto^slag als laatste punt voorkwam en eerst te kwart voor zes in be- hande'ing kwam. nadat eerst nog een avond vergadering had gedreigd, die s'er hts k>*n worden afgewend, doordat de replieken over het voorstel inzake h-t verleenen van e subsidie voor den autobusd'enst „Stadsv keer" waren uitgeste'd tot de volgende v gadering .H:erin moet dus nog een beslissing Het bleek gelukkig mogelijk het Kersttce- skgvoorstei inn drie kwartier af te handelen. Wanneer een avondzit'ing was gehouden, zou zeker een groot gedeelte van den avond er meer zijn heen gegaan. Toch is het voor stel niet in het gedrang gekomen. De he-u van Stralen heeft zyn denkbeelden nog uit voerig verdedigd, maar er was eeen verdedi gen apin. Hoe kan ook de uitbreiding van de werkloosheid een motief zijn voor dc v e r- li o o ,g i n g van den toeslag. Om de nood zakelijkheid van zulk een verhoog'ng aan toonen, moet men andere motieven ten berd- brengen en dot heeft de heer van Stralen niet gedaan. Wel waren B. en W bereid belangrijke uitbreiding aan den toeslag te geven, zoo-dat dus meerdere werkloozen er van kunnen genieten. Hiermede hande'de het college hceiemaal naar het verlangen de rechterzijde, zoodat er weinig meer te praten vtei'. Geen enkele gemeente in land, geen enkele rijkere gemeente, zelfs geen erike^ gemeente, waar sociaal-democra ten p.an het roer zitten, doet meer in dit oozicht dan Leiden. De heer van Stralen kon d't niet tegenspreken, ook al wilde hij het niet ruiterlijk erkennen, Zeer iuist waren de opmerkingen van den heer Wilmer, die in gemoede de sd. fractig in overweging gaf niet don schim op zich te laden, dat zy de menscheljjke nood er. ellende voor nolitieke doeleinden gebruiken en de raad die d;t raad&id heir gaf. om liever al deze dingen, zooveel mogelyk en netit comité af te handelen, hopen we dat het. ter harte zal worden genomen. De overige zaken op de a<njjida geven ons weinig aanleiding tot bijzondere opmer kingen. De heer Groeneveld smeedde aan de kwestie van de subsidie voor de R. K. school voor buitengewoon lager Onderwiis een politiek kantle, maar de wethouder heeft dit sroed:g verwijderd. Voor het overige kun nen we naar het verslag verwyzen. We kriigen nu 12 Jan. nog een raads- zittine. waarin de ncodive zaken zullen wor den behandeld, ondnt de Raad daarna zonder veel romslnmn. zich Van wacen in het jaar- lïiksche polit^ke tournooi, dat 19 Jan. een aanvang neemt. VÖ0R 31 DECEMBER ,N. MEI.LINK.-AMERSFOORT t i if HET LEIDSCHE BROKKENHUIS Hoe het er toe gaat en wat er noodig is. Nauw genomen en we moeten het nauw nemen mag bij philantropisch werk le linkerhand niet weten wat de rechter doet, maar misschien was het wel goed als de linkerhand eens wist wat de rechterhand uitwerkte. Er wordt gelukkig in on*e stad veel werk der harmhartighe!d verricht, maar er waarschijnlijk nog veel meer gedaan worden als men wist hoe vaak kleinigheden licht en zon kunnen brengen in sommige harten en hoe din"en, die misschien voor ons zelf geen waarde hebben, voor anderen van groote betaekeirs kunnen zyn. Dat er in onze stad een groot aantal ge zinnen is, voor welke de levensomstandig- niet byster rooskleurig zyn, dat zal nu zoo langzamerhand wel bekend zijn, maar het schynt nog niet zoo hek end te zijn, dat voor een ieder de mogeliikhe'd bestaat, om in deze duistere omstandigheden een beetje licht te brengen, al is het ook maar nog to weinig. i En we willen daarom ten overvloede nog eens wijzen ,op het bestaan van het Leidsche Brokkenhuis, dat In den korten tijd van zyn bestaan al zeer veel goed werk heeft tot stand gebracht. Om eens eenige indrukken op te doen hoe it in het Leidsche Brokkenhuis toegaat en deze indrukken Shan onze lezers mede te doelen, zyn we eens m de instelling, die gevestigd is in een lokaliteit van „Rt. Vin- centius" aan de Hooglandsche Kerkgracht n ky'kje gaan nemen. Toen we er kwamen was de eerste drukte wat geluwd (by het begin van de verkoo- ping staan de menschen zoo' ongeveer en qeue) zoodat we rustig een overzicht konden krijgen van de groote bedrijvigheid die er heersoht. Het I/eidsche Brokkenhuis is een compleet warenhuis, een miniatuur Bijenkorf, waarin een gezellige drukte gonst van koopem',9 menschen. Er is van alles. In de eerste plaats na tuurlijk Weeding, heeren-, dames- en kinder- confectie in allerlei kwaliteiten en prijzen. Voor een appel en een ei kan men aardig in de bullen komen. Ook wordt druk gebruik gemaakt van de afdeeling ondergoed, die eveneens rijk is geporteerd, zoowel voor dames als voor kinderen. Wat behoort er meer Ut de kleeding? Hoeden, sokken, kousen, schoenen, dassen, er is vai. al'es. En naast dit alles zijn er alle mogelijke huishoudelijke art'kelen: kachels, ledikanten, stoelen en tafels en wat niet al 1 We zullen het niet allemaal gaan opsommen. Door de gemeente is ren toestel in bruik leen gegeven, waarmede de goederen zoo noodig kunnm worden ontsmet. Een nauw- koui-ige administratie zorgt voor een overzicht en de noodige controle. Hulpvaard'ge dames zyn overal tegelijk om de klanten vriende'ijk en met voorko mendheid te bedienen. Hier werdt gepast en daar gemeten. Ginds wordt voor een spiegel het effect van een mantel bewonderd. Ken glundere man past een paar degelijke schoenen. 1 Ja, er wordt druk gebruik gemaakt het I.eidschr Brokkenhuis. We megen niet zeggen te drek, omdat met deze drukte be wezen wordt boe buitengewoon nuttig de instell'ivg is, maar tcch wel te druk voor het aantal goederen, dat binnenkomt. Er is meer vraag dan aanbod. En, ons dunkt, dit is alleen een gevolg van hel feit, dat het Leidsche Brokkenhuis neg te weinig is inge burgerd. Wc >yn er van overtuigd, dat hon derden menschen nog honderden d'ngen te missen hebben. Laten ze hun kiventarii maar eens rag nan. Alles is welkcm, voora kleeren en dekens, maar ook allerlei andere hVirivnidelijke artikelen, waarvan men met redelijkheid kan veronderstellen, dat er door anderen nog ten goed gebruik van kan wor den gemaakt. Het is wintertyd en er is veel noodig, vooral nu, maar ock in den vervolge en daarom: er een gewoonte van om het ErokkenlniTs tc gedenken! Om zoo'n gerim offer behoeft toch waarlyk niet gebedeld te worden. Het zou torh al buitengewoon jammer zyn als men menschen meest gaan teleur stellen. W-int dat behoeft niet. Als allen meehelpen is het een klein kunstje voo Leidsche bnrgrrij cm het Leidsche Brokken huis bij den voortduur zijn mooi en goed werk mogelijk te maken! Grimbergen. Er was een batig saldo in kas van f 130. De rekening werd na controle door een hiervoor benoemde commissie goedgekeurd en den penningmeester dank gezegd voor zijn goed beheer. Hierna volgde bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de boeren P, do Best, H. Grimbergen -1 Nic. Bos. Laatst genoemden werden herkozen en in de plaiAs van den heer de Best, die niet voor een benoeming in aanmerking wenschte te komen, werd na enkele stemmingen geko zen, de heer M. vaci Klaveren. Dan volgde een langdurige bespreking flver evcntueele actie bij komend ijs. Een definitief besluit werd to dezen opzichte nog niet genomen. Bij de rondvraag stelde dt heer H. v. d. Meij voor bij te houden ver gaderingen met verloting een gedeelte dei- loten te verkoopen. Het bestuur zal dit in overweging nemen. Na nog enkele vragen wc„l overgegaan tot de verloting, waarna sluiting der vergadering. KDRSTFEESTVIEBINS ZONDAGSSCHOOL De Kerstfeestviering met de kinderen der Geref. Zondagsschool znl gehouden worden op den Tweeden Kerstdag, dos namiddags om kwart over drie, in de Gcrcf. Kerk. Laat ons UW Foto maken, want GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn. zal Za'.ordag 27 Decumu geen spreekuur houden. DE ARBEIBSBEUR3. Dc Directeur van den Gemeentelijken Dipnst voor Soc. Zaken geeft kennis aan het publiek, dat het bureau van dien Dienst - de Arbeidsbeurs -- Zaterdag 27 December 1930 als op gewone tijden geopend zal zijn Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN CHR. WIJKVERPLEGING. In het ruime gvmnastieklokaal der Chr. H. B. S. werd Maandag bazaar gehouden, waarvan de opbrengst ten bate is van be hoeftige zieken. Het geheel was bijzonder gezellig en sma kelijk. De handwerken, door de zieken gemaakt, waren zoo keurig verzorgd cn gedesinfec teerd, dat zc vanzelf kijkers en knoDers lok ten. Jammer, dat dezen niet met dichte drom men kwamen opzetten. Van 2 prachtige po^en, een meisje en een jongen, moesten de namen geraden worden, cn van een fijne pastelteekening het num mer. Van deze laatste werd Mej. Truus Bel graver gelukkige eigenares. De jongetjespop verhuisde naar Mej. v. Heurd-n, terwijl het meisje een moedertje vond in Jansje Pol. Zeer spijti" is het, dat er niet meer belang stelling was voor dit mooie werk, want veel werd niet verkocht. Nu zal er D.V. Vrljda^-'-'-'a? 3 uur, (2de Kerstdag) in 't zelfde lokaal verkooping zijn van al het restecrende. Wie even kan, komel GESNAPT. Gister werd G. V. die nog 15 dagen gevan genisstraf moest ondergaan in samenwerking van rijks- en gemeentepolitie gevat te Bode- gra-—i. Hij is op transport naar den Haag BOSKOOP BENOEMING GEMEENTESECRETARIS, Tot secretaris dezer gemeente is benoemd "r. F. A. Helmstrijd, se< Zevenhuizen. HAZERSWOUDE MELKPRIJSVERLAGING. De prijs der melk is met 1 cent per liter verlaagd en nu gebracht op 13 cent per liter KERSTFEESTVIERING. Do Kerstfeestviering met de kinderen van le Zondagss^ le Ncd. Hei nam. 6 uur. ONGEVAL. Tijdens de oefeningen aan de rekstok in het gymnastieklokaal had P. v. G. van Bent huizen het ongeluk te vallen en werd daar bij zijn enkel gekneusd, zoodat geneeskun dige hulp moest wordpn ingeroepen. KATWIJK AAN DEN RIJN IJSCLUB. Gisteravond hield de IJsclub „Voorwaarts" haar jaarvergadering in „de Roskam" De opkomst was goed. Na opening door den Voorzitter, den heer Nic. Bos, las de secr. de heer C. Braun, de notulen. Deze werden coedgokeurd. Hierop volgde financieel ver slag van den penningmeester, den heer ZIET DE ETALAGES Zd. Boulevard 54a - Katwijk aan Zeo LEIDERDORf OU-JERAVOND. De Vcreeniging voor Chr. Onderwijs hield een Ouderavond. De opkomst getuigde van veel belangstel ling voor dezen avond. Eenige lokalen der Chr. School, welke voor dezen avond in gereedheid waren gebracht, waren dan ook geheel bezet; toen de voor zitter* der verceniging, de heer G. Los. de aanwezigen een hartelijk welkom heette, nadat hij een gedeelte der Heilige Schrift had voorgelezen en voorgegaan was in gebed. Toen werden de ouders en belangstellen den vergaop eenige zangnummers, ten gehoore gebracht door ec koortje van de meisjes der drie hoogste afdeelingen. De zangstukjes hadden veel succes en werden met een dankbaar applaus beloond. Hierna werd de begrooting voor het jaar 1931 vastgesteld. Bij monde van het hoofd der school, den heer C. van der Zwet, mochten wij met veel genoegen het verslag van den toestand der school aanlooren. De heer v. d. Zwét gaf eerst een over wicht van de bloei van het Chr. onderwijs in het algemeen en daarna hier tor plaatse in het bijzonder. Spr. wees met eenige voor beelden hoe zelfs de schooljeugd ('.oor com munisten beïnvloed kan worden, zooals langs is voorgevallen, door verspreiding van pamfletten. Vervolgens wekte spr. de ouders op, de kindéren het zevende leerjaar te laten vol gen, wat gedurende hun gansche leven van zoo'n groote waarde en ernstig belang kan zijn. In de pauze werd gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van liet werk der leerlinge van ele lagere school en de bewaarschool. Brei-, boetseer-, naai- en vlechtwerk, schrif ten met of zonder inktvlekken, alles tentoongesteld en werd met de noodige trots door de verschillende moeders be wonderd. Na de pauze hield de heer F. D. van Wijck een lezing over „De vrouw in de op voeding". Deze lezing werd met veel aandacht aan dacht aangehoord en heeft velen doen ge nieten. De Voorzitter dankte den heer v. Wijck voor Gijn rede, waarna Ds. Dijk dezen zeer geslaagden en goed geslaagden avond met adnkgebed sloot. LISSE :-R. KIESVEREENIGING Voor de A.R. Kicsvereeniging trad deze week op Mr. C. Beekcnka. p van Leiden, met een rede over „Dc komendh Statenver kiezingen'. Vooral deed hij uitkomen het groote belang van een rcchtschc Eerste Kamer, en dus de noodzakelijkheid om hegd te Averken voor de a.s. verkiezingen voor do Prov. Staten. Ook het college, van Ged. Staten moeten we niet aan links overgeven; ook hier komen principieele kwesties en beslissingen Gestemd word voor de candidatenliist der a.s. Statenverkiezingen. De vergadering stelde de lijst, aldus vast: W. Wainoar, Dr. Bruyne, H. van Zonneveld, Mr. C. Beeken kamp, J. r.'oorlandt, J. P. Sogers, T. S. Gos- linga Dr J. G. v. Es, R. Ouwchand, S. Scho- neveld. STATIONSCHEF. Tot Stationschef alhier is met ingang van 1 Januari ï!)31 benoemd de lieer J. Hillenius. commies der Ned, Spoonvegen te Allernaar. VOORSCHOTEN CHR. HIST. JONGEREN Alhier is opgericht een afd. van de Chr Hist Jongeren. Het bestuur is samengesteld uit C Mechelse, voorz., A. Fortgens, secr., mej. A. de Jong, mej. R. de Nobel en M. de Ruiter, al gem. sec. WASSENAAR VER. CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS. In de vergadering dezer verceniging wer den door den voorzitter Ds. Langman enkele medodeelingen gedaan omtrent de school Bloemcamplaan en de uitbreiding der U.L.O. school Heerenweg. Het hoofd dei- School de heer Vecloo zal om gezondheids redenen tijdelijk moeten worden vervangen De aftredende bestuursleden J. Mansvelt H. v. d. Helm en G. Mekking werden her kozen; de heer Floor werd gekozen als nieuw Geref. lid. WOUBRUGGE GEMEENTEWERKMAN Voor de vaceerendc betrekking van ge meentewerkman hebben zich 22 sollicitan ten aangemeld. ZOETERWOUDE GEMEENTERAAD. Gistermorgen kwam de Raad dezer ge meente bijeen. Afwezig met kennisgeving Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (nii 3 i De nood in de Land- en Tuinbouw. De elfde Volkstelling. Vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland. (Rlz 5) Vergadering van de Vereen, tot beharti ging van de belangen van Chr. Mulo- scholen. Jaarvergadering van de Bond van Chr. Kweekscholen. (Blz. 7) liet vijfde retourvliegtuig is uit India op Schiphol aangekomen. De ramp- van de Merapi. (bl z 9) De Tweede Kamer heeft het Tarwewetja aangenomen. Een I-Iollandscho dief te Brussel ge snapt. BUITENLAND (blz 2.) De positie van België in Europa. Tus schen Frankrijk on Engeland. Interview met Franco over zijn revolutie- poging. Een Kerstboodschap van het Vredesbureau te Geneva. De kapitein van de verongelukte „Obe ren" doet een ontroerend verhaal van de Een nieuwe Finsche scheepsramp. AGENDA W J. M. DE GREEUW ^8^ Voor UW FOTO'S op JJL V TWEEDEN KERSTDAG den Y Vgeheelen dag GEOPEND w thans NIEUWE RIJN 34 JjL W nabij de Korenbeurs. I. Af. de heer Van Bennekom. Te ongeveer half tien opent de voorzitter, Burgemeester Wap, de vergadering. De notulen werden goed gekeurd. Van den ambtenaar der gemeente-secre tarie, den heer Hombergen, is een brief van dankbetuiging ingenomen en tevens van den gemeenie-veluvvachter voor hun verhoogd salaris. Van de Vereen. „Helpt Eikanuer" te Leiderdorp is een verzoek in gekomen om als jedcr jaar een subsidie to mogen ontvangen. B. en W. auviseeren gunstig. Er zal f 15 worden toegekend. Van den autobusondernemer P. Dobbelaar is een brief ingekma, verzoekende, drie jaar een jaarlijksche subsidie van f 500. B. en W'. zullen praeadvies uitbrengen. Voorstel B. en W. tot vernieuwing van de staien krukas van de torenklok der Ned. Herv. Kerk. Van de firma Eiderborst al hier is een uitvoerig rapport ingekomen bo- tretfende hun onderzoek. B. en W. stellen voor om aan de firma E. op te dragen dit werk uit te voeren voor een door lien op gegeven bedrag, nl. f 255. Aldus besloten. voorstel tot aankoop van 2 aandeeleh van f 1UU0 in het maatschappelijk kapitaal der Ned. Bank van Nedenandsche Ge meenten. Aldus met algeuieene stemmen aangenomen. Voorstel met betrokking tot het vaststel len van rooilijnen aan den Hoogen Rijndijk- B. en NV. stellen in hun praeadvies voov herontwerp in te trekken om ecu nieuw to overwegen. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Afwijzend werd beschikt op het adres van de afd. Leiden van den Ned. Fed. Bond van Arbeiders, werkzaam in de fabriekmatige oedrijven inzake steunverleening Bij de rondvraag verzocht de heer De Groot dat pogingen in het werk gestold' zullen worden, dat de werkloozen te werk gesteld worden aan de te graven vaart aan dc Hooge Rijndijk. De voorzitter deelt me de, dat dit niet gemakkelijk zal gaan (er is reeds naar geïnïormecrtl) daar diL Rijks werk is. Spr. adviseert de werkl jozen hier ter plaatse zooveel mogelijk bij particulio- ren te werk te stellen. De heer Sterrenburg wenscht verplaatsing van de brievenbus, welke kortgeleden ge plaatst is nabij het klooster aan de Vrou- wenweg, daar deze in don avond zeer ge vaarlijk is voor dc voorbijgangers. Daarna sluiting. Uit de Antirev. Partij. A. R. KIESVEREEN. TE WADDINGSVEEN. Men schrijft ons: Voor de 3de maal in dit seizoen kwam de K.V. te Waddiugs\een in besloten kring bijeen. Na opening door den 2en voorzitter, den heer Hoek, werd o.a. gestemd over do volgorde der eandidaten op de lijst voor de a.s. Prov. Statenverkiezing, waarbij Mr. J. A. de Wilde met gr..ote meerderheid als no. 1 werd aangewezen. Daarna gaf het a.r. gemeenteraadslid, de heer Jac. van Tol, een overzicht van de handelingen van den ge meenteraad gedurende de laatste drie jaren. Een zeer geanimeerde bespreking vclgdej hierop, zoowel betreffende principieele kwesties als over stoffelijke belangen. Het bestuur werd o.a. uitgenoodigd met een voorstel te komen om, in samenwerking met de C. H. en dc S. G. K.V. on met de Raden der verschillende Pr testantscho Kerken een verzoek in te dienen hij den ge meenteraad om een verordening vast te stellen tot sluiting van café's en winkels op den Zondag. Na. dankgebed van den heer Van Tol werd de flinkbezochte vergadering gesloten, Dc Zondagsdienst der Huisartsen wordt lste Kerstdag waargenomen door de docto-. ren Poortman. Kora, Seret en Simons cn op. 2c Kerstdag door de doctoren v. Bockel, Jas- perse, Meyboom en Ramcrs. De geneeskundige Zondagsdienst tc Oogst- geest wordt waargenomen op lc Kerstdag door Dr. Varekamp, telef. 1916 en op 2c Kerstdag door Dr. Hiigenholtz, telef. 390. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Donderdag 25 Dec. (lsten Kerstdag) a.s. Vrijdag 26 Deo. neemt waar apotheek P. du Croix. Rapenburg 9, telef. 807. Zaterdag 27 en Zondag 28 Dec. a.s. neemt waai- M. Boekwijt, Vischmaikt 8, telef. 552.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6