gritizctjt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. NIEUWJAARSGROET Gemengd Nieuws. ABONNEMENT» far kwartaal fS.29 (Reschikklngsknsten 10 15) week 1 9A Voor het Buitenland bU Weka U) karhe rending Oil dagelijksche tending Alios bil vooruitbetaling Losse nummer» 6 con! met Zondagsblad fa cent Bondagshlnd niet afzondei lijk verkrijgbaar No 3236 Bureau: Breestraal 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 23 DECEMBER 1930 IDVEBXENTlCNl Van 1 tof 5 r*?eli f 1-1^4 bike regel meer m022Y$ Inge? 4erfederilneeu s- van 1—6 regels »Z40 Elke regel meer 0.45 i BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendOJt J 10e Jaargang Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen, en een Kerstbijlagc ZONDAGSRUST TE OUD-BEIJERLAND ONJUIST BEROEP OP ONS BLAD Op 11 Februari 1929 verscheen een artikel in ons blad over een brochure va.n den heer J. H. Kok te Kampen, getiteld „Zon dagsrust en Zondagsheiliging" ;„een woord tot de anti rev. kiezers in Kampen naar aanleiding van een gemeenteraad6debat". Het geval te Kampen loten we verder on besproken, we brengen alleen in herinne ring, dat we een aanbeveling gaven van brochure, omdat hierin naar onze I volking. diend om de café's des Zondags te sluiten. B. en \V. konten dit voorstel niet over nemen, omdat zoo schreven zij aan c!e raad de overheid de particuliere vrijheid moet erkennen en bij de vaststelling harer besluiten inzake ontheiliging, rekening moet houden met de natuurlijke gesteld heid der onderdanen. Zij mag niet dwinj gend optreden, om andersdenkenden noodizaken de Zondag door te brengen al. degenen, die leven uit het beginsel van Gods Woord". Zooals men ziet, is dat précies en woor delijk de tiende stelling. De voorsteller merkte terecht op, dat het voorstel geen dwangwet in 't leven roept Neen, waarlijk niet. Dat zou slechts hei geval zijn, ais men op de wijze van don Duitschen Vorst de bezoekers uit de kroeg haalde en naar de kerk stuurde (zie een dagverhaal van de vorige week). 't Was hier juist andersom. De Zondags sluiting houdt terdege rekening met de tuurlijke gesteldheid der onderdanen: de bevordering der Zondagsrust steunt op ie overtuiging van het grootste dee. der bo- meening, op zeer juiste wijze was uiteen gezet. hoe de houding der gemeentelijke overheid tegenover de vraagstukken van .jZondacsrust en Zondagsheiliging" behoort te zijn. Dit artikel nu. of eigenlijk, zooals men zal begrijpen, de stellingen, welke in ge noemde brochure verdedigd zijn, hebben in de raadsvergadering van Oud-Beijerland veel opgeld gedaan; doch op een wijze, welke wij niet mogen loten pa66eeren. Ze dienden n.l. niet om het voorstel tot Zon dagesluiting der café's te verdedigen; neen, de tegenstanders deden or een beroep op om het voorstel te bestrijden. In een tiental stellingen legde da heer Kok zijn conclusies neer. In de eerste wordt vooral gehandeld over 't onderscheid tus schen de Israëlietische Sabbath en de Nieuw-Te6tamentische Zondag; doch bij de bestrijding van de Zondagssluiting beriep men zich vooral op de laatste stellingen, welke ajdus luiden: 9e. De Overheid heeft als Dienaressp Gods de roeping en de plicht de hand haviDg van Gods ordinantiën en moet krachtens haar aard en haar positie, alles doen wat haar mogelijk is om ie Zondag als Rustdag ten volle te hand haven en de ontheiliging van dezen dag tegen te gaan. 10e. De Overheid moet echter daarin de particuliere vrijheid eerbiedigen, moet bij de vaststelling harer besluiten inzake ontheiliging rekening houden met natuurlijke gesteldhei-d der onderdanen, en mag niet dwingend optreden om an dersdenkenden te noodzaken de Zondag door te brengen, el6 degenen, die leven uit het beginsel van Gods Woord. Terwijl men zich ook vastklemde aan de „Voor' de Overheid is dan de taak te zorgen voor de Zondagru6t, Zooveel drt 6lechts mogelijk is. Voor ons, als Chris tenen de prediking van den eisch Gods aan alle menschen, dien Zondag te hei ligen en in Zijn dienst te besteden. Dan alleen wordt „het zwaard" der Overheid juist gehanteerd en door ons geëerbiedigd het woord der Schrift: Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden, zegt de Heere". Naar ons oordeel was dit beroep op on6 blad ten eenenmale onjuist; doch we ge ven toe, dat de verdediging van het voor stel hieraan niet geheel onschuldig was. Aan beide zijden werd een fout gemaakt en wel deze, dat men uit het oog verloor het verschil in roeping tusschen persoon en overheid. Tot den menech komt de eisch: gij zult op de Zondag rusten en hem heiligen; de Overheid heeft de plicht om de Zondagrust zooveel doenlijk te bevor deren en daardoor de heiliging mogelijk te maken. Het staat in de stellingen van den heer Kok zóó duidelijk, dat het eigenlijk onbe grijpelijk ie hoe men te Oud-Beijerland tot zoo echeeve toepassing kon komen. Doch, als gezegd, de verdediger van het voorstel gaf er wel eenig6zins aanleiding toe; indien we althans op hot officieele verelag mogen afgaan. Immers, daaruit blijkt, dat db verdedigen zich óok (niet alleen) beriep op de houding der vrome koningen van Ju Ja, die de scha delijke dingen uit het land wegdeden en deswege gezegend werden. Deze verwijzing werd weer bestreden met de opmerking dat wij niet meer leven in Ie 0ud-Testamenti6che bedeeling cn het be roep op de koningen dus geen waarde heeft Evenwel, dit alles vermelden we slechts volledigheidshalve; d-e. zaak, waar het om gaat is deze, of men terecht in ons blad argumenten vond om het voorstel te be strijden Van twee zijden geschiedde dit Eerst door het college van B. en W., dat ons blad niet noemde, doch die het in hun praeadvies .wel letterlijk citeerden. Daartegen hebben we op zich zelf na tuurlijk niet het minste bezwaar; het is zelfs zeer eervol, doch dan moet men op bet citaat geen onjuiste conclusie bouwen. We zullen het zoo duidelijk mogelijk zeggen. Een raadslid (we noemen namen noch partijen, om de zaak zoo zuiver mo gelijk te houden) had het voorstel inge- Nog erger dan B. en W., in wier prae advies men de liberale inslag proeft d railleerde één der rechtsche raadsleden, d uit do toepassing, welke op de tjen stellin gen volgde, feitelijk de conclusie trok, de de Overheid dus maar lijdelijk moet toe zien. Wel begon dit raadslid met de juiste opmerking, dat men onderscheid moet ma ken tusschen Zondagsrust en Zondagsh liging; doch zijn beroep op de tien stellin gen was er ten eenenmale naast. Dit blijkt wel duidelijk uit het feit, dat hij niet de toepassing in haar geheel, doch alleen de slotalinea citeerde: „Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden". Daaraan gaat echter vooraf, dat de Over heid de Zondagsrust dient te bevorderen, zooveel dit slechts mogelijk i dat ie een recht gebruik van het zwaard der Overheid; voor de Christenen blijft de plicht om d-e eisch tot heiliging va Zondag te prediken, want dat kan alleen door des Heeren Geest geschieden Het verbaast wel in hooge mate, dat men tien stellingen letterlijk In een vergadering poneert en er dan een redeneering mee wil bewijzen,, welke rechtsdraads tegen doel en strekking der stellingen ingaat. Het Is jammer, dat hierop niet terstond gewezen is, al bleek uit de'stemming, dat men dit onjuist beroep afwees; want nu gewerd ons de vraag of men de Zondags sluiting in een plaats als Oud-Beijerland met een beroep op ons blad kon afwijzen. Het vraagstuk der Zondagsrust is voor de gemeentelijke overheid dikwijls een moeilijk- probleem; in dit geval wa keuze niet moeilijk en strookte ze geheel met de opvattingen welke in onze kring gehuldigd en in ons blad verdedigd zijn. DE TARWEWET EEN TWEEDE ADRES VAN DE NED. VER. VAN WERKGEVERS IN HET BAKKERS BEDRIJF. Bovengenoemde organisatie heeft zich op nieuw tot de Tweede Kamer gewend met bezwaren tegen het wetsontwerp tot steun der inheemsche tarweteelt. Adressante stelt wederom uitdrukkelijk voorop, dat geen verwerping van het wetsontwerp is gevraagd, doch wel wijzi ging op de belangrijke punten. In de eerste plaats meent adressante, dat het maximumpercentage van 25 tot 10 pet. ■erlaagd moet worden. Voorts wil de regeering de richtprijs op f 12 per K'1 brengen; een verhooging van de tegenwoordige prijs met ongeveer f 5. Het krop- en bruin- of Zeeuwsch .tarwe brood, dat hier veel gegeten wordt, zal daar door 3 3l/2 et'. per 8 ons stijgen. Gevolg: vermindering van het verbruik van Inlandsche tarwe ten behoeve der brood bereiding en vervanging daarvan door de goedkoopere buitenlandsche tarwe. De m e n g p 1 i c h t zal grooter bezwaren opleveren dan men algemeen denkt. Het is niet onmogelijk om 10 pet. inlandsche tarwe te verwerken wanneer de bakkers het zelf mogen en kunnen mengen. De Regeering eh ook de Commissie-Lovink vergeet, dat men in de groote bakkerijen steeds zoekt nog de beste melange van vele meelsoorten om het meest gewenschte bakmeel te krijgen. Hierbij let men dus op de kwaliteit zoowel van de buitenlandsche als van de Inland sche bloem. Wat de laatste betreft: het is soms mogelijk om 12 pet. en meer Zeeuw- sche tarwe te gebruiken, terwijl van Gro ningsche slechts 4 pet. geoorloofd zou zijn. Aan de bakkers moet dus het mengen wor den overgelaten; vooral ook omdat het meng gebod groote improductieve kosten met zich meebrengt. Adr. raamt dit bedrag op 2V2 milliocn. Is het dan niet veel en veel eenvoudiger voor te schrijven, dat geen meelfabrikant, meelimportcur of wie ook buitenlandsche tarwebloem onvermengd mag afleve ren, indien daarbij niet tegelijker tijd tien procent aan bloem van Inlandsche tarwe wordt afgenomen? Extra-controlekosten ver- eischt dit niet. Voorts wordt er op gewezen, dat de ge mengde zich niet leent voor het bakken van beschuit en evenmin voor banket. F.r zal moeten komen een Rijksdistri utiebureau voor b ro o d bakkers, die tevens beschuit en banket bakken en voor de .uitsluitend banketbakkers, benevens voor de koek-, biscuit-, beschuit-, vermiccllie-, stijfselfabrikanten enz. Resumeerende verzoekt het hoofdbestuur HET NEDERL. WEGENCONGRES JAARLIJKSCHE VERGADERING Gister heeft ónder voorzitterschap van Ir. J. J. Stieltjes te Den Haag de Ver eeniging Het Nederlandsche Wegencongres haar jaarlijks'ché vergadering gehouden. Als bestuursleden werden wegens perio dieke aftreding van de heeren Mr. D. Hu- dig, Mr. J. H. Muinck Houwer, Dr. Ir. M. J. W. Roegbolt en Ir. M. H. Granpre Mo lière. die niet herkiesbaar waren, gekozen de heeren H. P. J. Bloc'mers, voorzitter van het Instituut van Volkshuisvesting en Wo ningbouw benoemd burgemeester van Gro ningen; Mr .A. Jonker, directeur van de Verecniging voor Nederlandsche Gemeen ten. te 's-Gravenhage; C. J„ van Wijngaar den van Hees. secretaris van den Bond van vrijwillige verkeersinspecties in Nederland, te Utrecht, en .1. Eringaard, voorzitter van de Kon. Ned. Motorwielrijdcrsvereeniging. De heer P. J. P. van der Steur, referenda ris aan het Departement van Waterstaat, hielü vervolgens een rede over het Rijks wegenplan 1932, waaraan het volgende is ontleend. Het bestaande, oude, wegenplan. heeft met alle gebreken, die er in vele oogen aan mogen kleven, een zeer voldoenden grond slag gegeven voor uitvoering van de wegen verbetering volgens de wegenbelastingwet. Dat plan moest in weinig tijd worden ont worpen, terwijl men nog over weinig erva ring beschikte. In het nieuwe plan zal men evenwel veel van de structuur van het oude terug vinden. Het plan-1932, hoewel vastgesteld bij K. B. van 6 October 1930, zal eerst 1 Januari 1932 van kracht zijn. Vaststelling was reeds thans noodig, om daarmee bij het opmaken van het volgende 5-jarige werkplan, dal is dus de begroeting voor 1932, rekening te kunnon houden. De financieele zijde van dit plan is, aldus Spr., de voornaamste reden, dat voor het oogenblik niet alle wenschen ten opzichte van de in het plan op te nemen verbindingen konden worden bevredigd. De raming van 435 milliocn voor het wegennet, thans voor 1932 en volgende ja ren gesteld, blijkens de memorie van toe lichting tot de wegenfondsbegrooting 1931, tot uitgangspunt nemende, valt het op, al dus Spr., dat de kosten aanmerkelijk hoo- ger zijn geraamd dan bij de behandeling van de wegenbelastingwet voor de wegen verbetering werd geschat Voor Spr. is het dan ook de groote vraag of binnen korten tijd Spr. denkt hierbij aan een tijdperk van 15 tot 25 jaren dit net zal kunnen worden tot stand gebracht Technisch zulks natuur Ijjk m o g e 1 ij k, aar financieel meent Spr. groo- ten twijfel te moeten koesteren bij de overweging, dat het niet aanneme lijk is, dat uit de inkomsten van het We genfonds een dergelijk bedrag binnen een betrekkelijk korte periode kan worden ge financierd. Het wegennet 1932 acht hij al bedenkelijk ruim opgevat en naar Spr.'s meening is eerder beperking ervan noodig dan uitbr&iding toelaatbaar. Intusschen, men heeft het, wanneer de omstandigheden dat noodig maken of ver oorloven, in de hand, het plan te beperken of aan te vullen. Voor het oogenblik acht Spr .het evenwel goed beleid, dat vooral niet naar uitbreiding wordt gestreefd. Bjj de uitwerking van het thans gevolg de systeem zijn eerst énkele vaste knoop punten vastgesteld, en achtereenvolgens elk dier knooppunten de wegen met zijtakken, die erop uitkomen, te nummeren te noemen. Als knooppunten zijn gekozen Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Hoevelaken, Zwolle, Leeuwarden, Groningen, Deventer, Zutfen, Arnhem, Nij megen, Bergen op Zoom, Breda, 's-Hertogen bosch, Eindhoven, Venlo, Roermond en Maastricht Naar de belangrijkheid van het verkeer, dat er op wordt verwacht is elke weg ingedeeld in een bepaalde categorie, waaruit kan worden nagegaan, hoe de weg- verbetering is gedacht Ons wegennet zal aanvankelijk moeten, en om niet te uitgebreid te worden niet veel anders kunnen bevatten: de hoofd verkeersaderen tusschen de groote handels- industrie- en bevolkingscentra in het Zui den en het Westen van ons land, tw. Am sterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht de verbinding daarvan met derge lijke belangrijke centra in de overige lands- deelen en met het buitenland en de aan vullende verbindingen. Pessimisme. Nadat Spr. nog deverschillende verbin dingen en nieuwe wegen gereleveerd had, volgde een gedaohtenwisseling met Ir. P. Bakker Schut, wien de besprekingen mos terd na de maaltijd toeschenen. Spr. acht het zeer- de vraag of de vele miliicrenen het grootst mogelijk nuttig effect zullen heb ben. Spr. -vindt alles zoo vaag. Veel beter oordeelt hij twee scherp gescheiden wegen soorten: le. hoofdwegen alleen voor auto verkeer (desnoods met hier en daar een zijweg voor langzaam verkeer) en 2e. de onderlinge verbindingen met de kleinere plaatsen. Spr. wijst er ten slotte nog op, dat het belastingbetalend publiek practisch niets te zeggen heeft. Hierna was het woord aan den heer Ei sen, burgemeester van Naaldwijk, die even als de heer Bakker Schut gaarne de weg Rotterdam-Naaldwijk, welke in het plan is aangebracht, doorgetrokken zag naar Den Haag. Immers van de 130.000 bouw producten van -het Westland gaat 40.000 ton per vrachtauto in hoofdzaak naar Rotter dam. Het maatschappelijk verkeer beweegt zich evenwel voornamelijk naar Den Haag. De heer Swaab (B.B.N.) acht dc termijn van 25 jaar voor de uitvoering van het ge- heele net veel te lang. Voorts moet het ge- heele wegdek niet bestaan uit steenslag e.d. materialen, waarop.de banden het nauwe lijks 2000 K.M. uithouden, terwijl op den goeden autoweg de levensduur der banden 25 a 30.000 K M. bedraagt. Ir. Van Voorst Vader verdedigt het ont werp van den weg Amsterdam—Den Haag langs Sassenheim, daar het beste deel van de oude weg zich tusschen Sassenheim en Haarlem bevindt. Traceering ran den weg ten Oosten van Leiden zou de uitvoering zeer vertragen. De heer De Bruyn (bestuurslid) kan in enkele opzichten niet met den heer Van der Steur meegaan. Vooreerst de financieele zijde. Het moge waar zijn. dat het plan niet voor de eeuwig heid geldt en dat een herziening om de 10 jaar is voorgeschreven, het zou toch bijv. oneconomisch zijn wegen aan te leggen, die later zouden blijken niet te deugen. Dit geldt ook vooral voor den weg Den Haag- Wassenaar—Sassenheim. Spr. deelt niet de meening van den heer Van Voorst Vader, dat deze weg langs Wassenaar en Haagsche Schouw kan gaan. dat veel te dicht is bebouwd en waaraan straks allerlei snelheidsbeperking zou wor den verbonden. Bij Oegstgeest vil men trou wens toch reeds een omlegging met een wegbreedte van 55 M. met klem een eventueel amendement, waar bij aan de bakkerij zelf wordt vergund, te ,n e™st,Pe overweging te nemen Mocht een dergelijk amendement worden verworpen, dan is naar de meening van het hoofdbestuur in 't Lands belang aanhouding van de wetsvoordracht noodzakelijk, opdat spoedig mogelijk andere maatregelen tot steun van den akkerbouw kunnen worden overwogen. De vereeniging verklaart zich gaarne wederom bareid te dier zake aan op bouwende arbeid mede te werken. Spr. acht aparte wegen voor snelverkeer urgent. Profiel A met de verschillende zijlanen is als autoweg heel wat ingewikkelder dan profiel C dat voor het snelverkeer de voor keur verdient. Maar op den weg Den Haag —Rotterdam hebben we noch het een noch het ander. Spr. zou den inleider willen vra gen, wadr nu eigenlijk het profiel C inder daad zal worden toegepast. Door zijn buitengewone vaagheid geeft het nieuwe plan nog minder zekerheid dan het vorige. De vraag of het wel het meeste nuttig effect biedt in verband met de ruim 500 milliocn (80 milliocn is reeds besteed) zou Spr. ontkennend moeten beantwoorden. Aan den eisch van veilig snelverkeer kan het vooralsnog niet beantwoorden. Wellicht is dit nog mogelijk, door er voor zorg te dragen, dat profiel C niet slechts in theorie maar ook in werkelijkheid veel vuldig zal worden toegepast. Ir. van den Broek (Dep. Waterstaat) komt op tegen de bewering van de heer Bakker Schut, als zou het wegenplan slechts een samenstelling van ambtelijke plannen zijn. Voorts kan het huidige plan. juist door z'n vaagheid nog gemakkelijk worden ge wijzigd. Spr. vindt het niet noodig, ook de minder drukbereden hoofdverbindingen in de eerste categorie op te nemen. Jhr. Ir. Reigersman (Prov. Waterstaat) acht het economisch om naast een weg Moerdijk—Princenhage een weg Moerdijk— Breda aan te leggen. Ir. L. v. Gendt acht een vaste brug bij Deventer zeer noodzakelijk. Het wegenplan vindt bij den heer Ten Bokkel Huinink wel grootdeets Instemming, mits er een paar goede speciale autover bindingen Amsterdam—Den Haag—Rotter dam en Den Haag—Utrecht—Arnhem ko men. De weg Amsterdam—Den Haag moet beoosten Leiden worden aangelegd. De heer Kraak Stheeman (Bond v. Auto- bus-ondernemers) bepleit wegverbindingen Gouda—Krimpenerwaard en eenige auto wegen in Zeeland. Van andere zijde wordt eveneens aange drongen op den aanleg van wegen in Zee land, met name in Zeeuwsch-YTaanderen. Repliek v. d. Steur. In zijn repliek handhaaft de heer Van der Steur z'n standpunt, dat met het beschik bare bedrag (432 millioen) zooveel mogelijk gewoekerd wordt. Speciale autowegen acht Spr. financieel onuitvoerbaar. Voorts is hij er van overtuigd, dat de Regeering zek.er rekening zal houden met wat hier gespro ken is. De tijd van groote internationale verkeerswegen acht Spr. nog niet gekomen. Het onderhavige plan 1932, behoudens een kleine wijziging, acht Spr. derhalve het meest geschikte De brug bij Deventer kan er volgens het nieuwe plan komen, al mo gen de hooge kosten, welke bruggen bouw in zijn aard met zich brengt, niet uit het oog worden verloren. Inzake.de lintbebouwing kan Spr. mededeelen, dat er binnenkort een aan schrijving is te wachten, waarin de alge- meene richtlijnen worden aangegeven. Het zal wel moeten komen tot een alpe- meene wet op de lintbebouwing. Wanneer die zal worden ingediend, is echter nog niet te zeggen; Omleggen van den weg Amsterdam be oosten Leiden naar Den Haag is nog in onderzoek. Wat den weg Naaldwijk—Den Haag aan gaat, al staat deze niet op het wegenplan, toch is er een weg. Het Rijk zal zeker niet nalaten, die verbinding zoodra mogelijk tot stand te brengen. Welke wegen profiel C krijgen, is nog niet te zeggen. Het plan is daaromtrent soepel en dit is een voordeel te achten. Tn Zeeuwsch-Vlaanderen komen twee verbin dingen op het wegenplan voor. De verbin ding Oost—West in Zeeuwsch-Vlaanderen ligt meer op den weg van het provinciale bestuur. Na deze repliek van den heer Van der Steur werd het congres in den vooravond gesloten. BiJMSliilliffl Wie zich heden als Kwartaallezer op ons blad doet inschrijven, ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers GRATIS Abonné's op te geven aan de Agenten of aan de Administratie iibmib—m 3RIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE QUADRATUUR VAN DEN CIRKEL ONZE MOOIE PLASSEN De Algemeene Vereeniging voor Natuur bescherming heeft aan Gedeputeerde Staten yan Zuid-Holland een adres gericht, waarin instemming wordt uitgesproken met den in houd van het adres van de Kon. zeil-, roei en motorsport vereeniging De Kaag met be trekking tot de waterwegen en liet gebied iu Zuid-Holland. Elk jaar wordt er bij de behandeling der Gemeentebegrooting aangedrongen op den v van goedkoope woningen voor de arbeiders. Wij kunnen dien aandrang ver staan. Daar zijn er in de groote stad nog velen, die bij lange na niet komen tot de „hoo ge" loonen, die dikwijle de plattelanders uit hun dorpen lokken, wijl ze meenen, dat de stao hun overvloed b.^ngen zal. Zeker zijn er dikwijls goede tijden, voor velen ook goeie kaneen- maar menigeen profiteert er maar in geringe mate van of krijgt de kans nimmer. In de ongeschool de beroepen, en de fabrieksmatige bedrij ven, in tranisportondernemingen ie he doornsnee-loon niet veel hoöger, dan overal op het platteland door een goed arbeider kan worden verdiend. Voor -deze greop i6 het leven in de stad duur en een van de zwaarste posten op het budget is de elke week terugkomende huis huur. Nog zijn er wel ^oedkoope woningen maar hun aantal vermindert, ook de dere woningen hebben den gang naar meege'maakt. Nieuwe woningen wor- er veel gebouwd, zelfs in zeer groote aantallen, maar de huren zijn betrekkelijk hoog en beneden 6,per week schijnt men niet in staat een behoorlijke, woning te leveren. De meeste doen nog een hooger huur en arbeiders die van f 6.50 tot f 8. huur betalen zijn volstrekt geen uitzonde ringen. Dat kan van het loon niet af zegt men en dus moeten er goedkoopere woningen komen, wooiingen die particulieren niel kunnen bouwen, ai'hans niet kunnen ex- ploiteeren en dus moet de Gemeente er voor zorgen. Wel worden af en toe eens plannen ge publiceerd. die den indruk wekken, dat er toch wel iel6 voordeeliger bouw, en dus een lagere huur bereikbaar i6, maar in de praktijk i6 er van deze mogelijkheid niet veel gebleken. In onze Gemeenteraad is dit jaar weder het oude geluid vernomen van zeer ver schillen'en kant. en wanneer men de men- schen zoo hoort spreken, dan zor men meenen, dat de kwestie ie opgelost- en dat alleen onwil van het Gemeentebestuur, of althans gebrek aan medewerking van deze zegeningen onthoudt. Wij gelooven dat de zaak zoo eenvoudig niet staat. Al is het zeer wel mogelijk dat nieuwe vindingen op een bepaald onder deel besparing zullen bnngen, en mis schien ook hier en daar on de exploitatie besparing kan worden verkregen, al zit er in sommige plannen zeker wel iets goeds, op een belangrijke verlaging is, gezien on ze geheelb woningpolitiek, weinig kans. Wij moeten, meenen wij, in die richting geen oplossing verwachten- wijl ze daar niet kan liggen. Men moet toch bij de beschouwing van deze zaken nuchter blijven. De loonen der arbeiders zijn in den loop van een kwart eeuw \erdiib! Md en voor sommiger meer dan verdubbeld. De technisc".° eiechcn die de bouwver ordening stelt zijn bij elke herziening ver scherpt, terecht in meer dan een opzicht, wel eens wat aan de overdreven kant mis schien in bepaalde gevallen. Aan de inrichting der woning stellen ■•ii geheel anderi- eischen dan voorheen, xo weinig mogelijk gezinnen willen wij hebben op één trap, onze trappenhuizen moeten licht zijn en ruim. Wij hebben groote kamera ontworpen en wij willen een voldoend aantal siaapkamere hebben voor het gezin met kinderen van verschil lende leeftijd cn sekse. Wij hebben onze straten twee-, driemaal zoo breed aangelegd als vroeger, wij wil len plantsoen en speelplaatsen, pleinen ook in onze arbeidtrswijken en architects nische gevels, die wij legenwoorlig straat- wanden noemen. Io het nu niet een dwaze en ongeoorloof de eisch, te verlangen dat de huren nu toch zullen bepaald worden op het peil van voor den oorlog? Wie niet wil komen tot verlaging van het woningpeil. die zal ook voor de arbe' dere de hoogere huur moeten accepteeren Zeker er is hier en daar iets te doen is wij straks buiten de Ringspoorbaan kunnen bouwen- éénge zinshuisjes op pol Jerpeil. dan kunnen wij komen tot een be langrijke vermindering van de bouwkosten per woning. Maar. dan gaat het vervoervraagstuk weer klemmen -n vermeerderen de kosten ooral voor wat betreft het groot ere gezin Ook de hoogere bouw zal in dit opzicht geen oplossing brengen. Wel achten wij het dan mogelijk meer comfort in de arbei Evenals vorige jaren stellen wij ook ntt onze lezers in de gelegenheid hun elkander via ons blad toe te roepen. Hel verzenden van naamkaartjes bij de jaar wisseling is kostbaar en het plaatsen van een advertentie verreweg goedkooper dan elke andere manier, speciaal voor zaken- menschen. Bovendien is, opdat de kosten voof niemand een bezwaar behoeven te zijn, met den prijs dezer annonces verre afgeweken van de gewone tarieven. Zij, die in het Nieuwjaarsnummer eeil advertentie wenschen te plaatsen, gelieven dezt aan het bureau van ons blad, Bree» straat 123, op te geven. De prijs is 0.50 voor 1—5 regels, 8 regela 0.75, 10 regels 1.—, tegen contante beta» ling, of toezending van het bedrag in post zegels, per postwissel of per giro. Lezers van ons blad, wonende buiten Leiden, worden opmerkzaam gemaakt op dit laatste. Tijdige opgave van de advertentie is zeee gewenscht. DE ADMINISTRATIE. derewoningen te brengen, doch de deskun« d.gen zijn het er wel over eens, dat d» huurkosten niet zullen verminderen. Moeten wij dan den weg op van Weenen en de bouwsommen afschrijven, om cie ar-> beiders en'-M de exploitatiekos-ten te doen betalen? Zou men meenen, dit niet terug te vinden in een loonsvermindering, die d« kwestie alleen in een nieuwe vorm tot ons brengt? Afgedacht daarvan echter, is deze weg nic' de onzj en ligt ze zoozeer in den lijn der socialisatie- dat ze ons ook prin-i cipieel afkeurenswaardig lijkt. Mogelijk is wel, dat de gemeenschap een grooter deel van den aaaleg van 6traton, pleinen en plant, oenen niet laat drukken op de I ouwte -reinen, m. ar die brengt op de algemeene rekening en dus dekt uit belastingen. Dan kan er een niet onbetee» kenende huurverlaging komen, maar rij zen daartegenover de andere kraten, die toch ook de arbeiders in een stad als ie» onze niet voc bijgarn. Ook dit is een soort toeslag. Maar mits over de geheele linie toegepast, is ze toch de minst aanvechtbare. Wi„ deze radicale middelen niet wil. of wie meent dat dit niet kan- die zoeke niet langer naar de quadratuur van den cirkel, maar aanvaarde de realiteit en voere een loonpolitiek, die rekening houdt ook met deze feiten- AREND VAN AMSTEL. UIT HET SOCIALE LEVEN BEDRIJFSTELLING Op 31 December 1930 wordt voor de eersté maal een bedrijfstelling gehouden. Dcartoe zullen tegelijk met de volkstellingskaarten groene bedrijfstellingskaarten uitgereikt wor den. Ieder bedrijfshoofd moet op het bovensts deel dier kaart (de adreskaart) den naam, het adres, en de soort invullen van de ondeme» ming of ondernemingen, aan welker hoofd hij staat en voor zoover het een bedrijf is dat onder de Ongevallenwet 1921 valt, bovendien het bedrijfsnummer. Wie bedrijfshoofd is, is omschreven In dd toelichting op de achterzijde van de groens kaart. Ook bij die zonder personeel of uitslui tend met hulp van familieleden voor eigen rekening een bedrijf uitoefent, is bedrijfs hoofd. Is het bedrijf geheel of gedeeltelijk ver- zekeringsplichtig, volgens de Ongevallenwet 1921, dan behoeft het onderste deel der groe ne kaart niet ingevuld te worden. De grootst mogelijke nauwkeurigheid bij d« invulling is zeer gewenscht. De volkstellert verstrekken inlichtingen en voor de invulling de loonlijsten doen dit de Raden van Ar beid. DOODELIJK ONGEVAL. Men meldt ons uit Schiedam: Door tot cu nu toe onbekende oorzaak is Zaterdagnacht, ongeveer 12 uur. de 76-jarigo u- Gewoond hebbende op de Singel alhier in dc Korte Haven geraakt. Hij is door eenige burgers op dc wal gebracht, waarna onmiddellijk kunstmatige ademhaling werd toegepast. De man, die bewusteloos was, kwam weer bjj en werd por politiebran- card naar het gemeenteziekenhuis verroerd, waar hjj Zondagnacht is overleden. De eom- missaris van polit:e verzoekt dengene die inlichtingen omtrent de toedracht van -lit ongeval kunnen verstrekken, zich aan het Hoofdbureau van Politie te vcnetgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1