•finer iCriitsrfir (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONZE KERSTBIJLAGE EERSTE BLAD. NIEUWJAARSGROET BINNENLAND. Geeft U &BONNEHENÏI kwart-na! S-25 (Beschlkklntrskosfen 10 15) Ier weet t t-25. Voor het Buitenland bij Weke- UJkar.he tending Ei) dapeliiksche tending Allea hil vooruitbetaling; Losse nummers 8 cent met Zondagsblad cent ïondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3235 Bureau: Breesiraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 22 DECEMBER 1930 adverieniicn» Van I tof 6 regels blke regeJ >neer »02ZY» tngif Aededef ilneeï. van 1—6 regels t.2^0 Elke regel meer .0.43 Bi) contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet btireao wordt berekendfO.10 10e Jaargang Eén dezer dagen ontvangen onze lezers onze Kerst- bijlage. Wij hopen, dat zij tot zegen en tot voldoening van velen moge strekken. Natuurlijk ontvangen alle nieuwe lezers dit nummer ook. En zoolang de voorraad strekt, zal ook daarna nog, wie zich op ons blad abonneert, een exemplaar van onze, meenen wij, goed geslaagde Kerstbijlage, ontvangen. Wie zich thans als Kwartaallezer met ingang van Januari aanstaande laat inschrijven, ontvangt ook al de overige nog verschijnende nummers van ons blad gratis.' Zich op te geven aan de Agenten of aan de Administratie van ons blad. n Dit nummer bestaat uit VIER bladen 1 JANUARI 1931 Evenals vorige jaren stellen wij ook nu onze lezers in de gelegenheid hun elkander via ons blad toe te roepen. Het verzenden van naamkaartjes bij do jaar wisseling is kostbaar en het plaatsen van een advertentie verreweg goedkooper dan elke andere manier, speciaal voor zaken: menschen. Bovendien is, opdat de kosten voor niemand een bezwaar behoeven te zijn, met dén prijs dezer annonces verre afgeweken van de gewone tarieven. Zij, die in het Nieuwjaarsnummer een advertentie wenschen te plaatsen, gelieven dezt aan het bureau van ons blad, Br ee straat 123, op te geven. De prijs is 0.50 voor 1—5 regels, 8 regels 0.75, 10 regels 1.tegen contante beta ling, of toezending van het bedrag in post zegels, per postwissel of per giro. Lezers van ons blad, wonende buiten Leiden, worden opmerkzaam gemaakt op dit laatste. Tijdige opgave van de advertentie is zeer gewenscht, DE ADMINISTRATIE. ZONDAGSRUST TE OUD-BEtJERLAND De sluiting der café's op Zondag De gemeenteraad van Oud Beijerland heeft in ziju laatste vergadering een belangrijke beslissing genomen, welke we hartelijk toe juichen; doch de behandeling van het voor gtel noopt ons tot ecoi korte bespreking. We behandelen achtereenvolgens: een wijs besluit, een onjuiste bestrijding en een mis plaatst beroep op ons blad. Over het eerste kunnen we al heel kort zijn. Op voorstel van een der leden heeft de raad met 6 tegen 5 stemmen besloten tot sluiting der café's na 's avonds 11 uur tot 's morgens 4 uur en gedurende de geheelé Zondag.. Wij noemen dit een wijs besluit, omdat hiermee de Zondagsrust gediend is en de verleiding om tot drankmisbruik te komen, beperkt wordt; en voorts, omdat de gesteld heid. de geestelijke ligging der burgerij, deze maatregel kan verdragen. Dit blijkt niet volkomen duidelijk uit de 6temverhouding. Voor een dergelijke veror dening is een groote meerderheid in de raad wenschelijk; doch, die meerderheid is er in feite ook. Immers, één antirev. raadslid was ziek; een ander had bericht van verhindering go- zonden; terwijl nog een ander lid der rech terzijde derailleerde en zich bij de tegen stemmers aansloot; niet omdat hij legen de sluiting als zoodanig is, doch omdat het z.i. niet op de weg der overheid ligt om zulke „dwangmaatregelen" te nemen. Men overdrijft dus niet, als men zegt, dat ongeveer 70 pCt. der burgerij geen bezwaar hééft tegen de sluiting op Zondag, dat het eenige geschilpunt in het debat was. Principieel noch praktisch is er iets tegen het raadsbesluit aan te merken. Daarom moest de bestrijding ook onjuist zijn. Ze kwam van twee kanten: van vrijzinnige en van rechtsche zijde. De vrijzinnige afkeer openbaarde zich in 't afwijzend praeadvies van B. en W. en in de bestrijding van het voorstel door libera Jen en sociaal democraten. Het1 doet natuurlijk vreemd aan, dat in een overwegend rechtsche gemeente de meer derheid van B. en W. een vrijzinnig praead vies uitbrengen; doch er zit niets bevreem dends in als men weet, dat Oud Beijerland nog bestuurd wordt naar de aloude liberale regel: wij letten alleen op de bekwaamheid en dus dient er hier een liberale burge meester te zijn. De rechterzijde is wel verre in'de meer derheid, doch de burgemeeste. is liberaal, j We zeggen daarmee natuurlijk niets ten na- I deele van zijn bekwaamheid; wij wijzen al- leen op de noodlottige gevolg n voor le praeadviezen van B. en W. I-Iet kwam nu aan 't licht bij deze zaak; indertijd is het op ontstellende wijze gebleken bij de tegen werking welke de bouw van een christelijke school aan de Zink weg wil.de verhinderen; eentegenwerking welke gelukkig, mede ten gevolge van onze publicaties, gebroken is; gelijk ook nu de meérderheidshouding van het college werd afgekeurd. Maar het is en blijft een ongezonde ver houding, dat een liberale burgemeester in een overwegend rechtsche gemeente de macht heeft een vrijzinnig stempel op de voorstellen van B. .en W. te drukken. I Dat de liberale en roode raadsleden doods bang zijn voor wat zij censuur en beperking der vrijheid op Zondag noemen, weten wij. Dat is geen plattelands, maar een nationale ziekte. Over hun argumenten tegen de slui ting op Zondag zeggen wij dan ook geen woord. Wel over die van den Burgemeester, om dat deze nader uitgewerkt werden door een rechtsch raadslid, dat zijn stem niet aan het voorstel kon geven. Van die zijde vergat men een voornaam I ding. De voorgestelde sluiting zou de parti- I culiere vrijheid belemmeren en was daarom te verwerpen. Hierbij had men natuurlijk niet op hc oog de vrijheid van den caféhou der om drank te verknopen, doch van den burger, om ze ter plaatse waar hij wil te ge bruiken. De vrijheid van den verkooper is immers reeds op vele manieren beperkt. Ieder geeft toe dat zulks noodig is. Doch de vrijheid der burgerij; komt die niet in 't gedrang? Die vrijheid wordt beperkt, dat is waar en dat gebeurt in onze samenleving op hon derdvoudige manier. En zij, die zich daarop beriepen, maakten twee kardinale fouten. In de eerste plaats deze, dat ze geen on derscheid maakten tusschen een publieke gelegenheid voor den verkoop van sterke drank, waarop de overheid toezicht moet uitoefenen, en het gebruik binnenskamers. I-Iet eerste wordt belemmerd en voor be paalde. tijden geheel belet; het laatste blijft absoluut vrij. De overheid respecteert ook met dit besluit het principe: baas in eigen huis. Hieruit volgt in de tweede plaats onmid dellijk, dat het dwaasheid is om te beweren: Door deze maatregel wil de overheid de burgerij dwingen om de Zondag op een voorgeschreven wijze door te brengen, in casu meent zij, dat zij niet alleen de Zon dagsrust, maar ook de Zondagsheiliging kan bevorderen. Daar rs echter geen sprake van. Alleen deze vraag is in 't geding, of de overheid de roeping heeft om de rust op Zondag zooveel mogelijk te beschermen en de verleiding, zooveel in haar vermogen is te beperken. Niemand ontkent trquwens, dat de over heid tot roeping heeft, zoodanige maatrege len te nemen, dat we een stil en gerust leven kunnen leiden, al laat een deel van ons volk dan ook de toevoeging weg: in alle godza ligheid en eerbaarheid. Een lijdelijk toezien de overheid is onbestaanbaar in een be schaafde maatschappij en daarmee is het be roep op dc persoonlijke vrijheid veroordeeld Hiermee komen we echter aan ons derde pUnt: het misplaatste beroep op ons blad; en hoezeer we ook kortheid willen betrachten, we zien geen kans om het in oen paar re gels af tc doen en moeten er dus morgen op terugkomen. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINMCN TE ^FN WAAR HET BEHOOR! G. J. DIEKEMA. f Het vrij plotseling overlijden van den Amerikaanschen gezant ontroert en hot is zeker een ongewoon gebeuren, dat geheel Nederland in gedachten staat bij de lijkbaar van een gezant uit Noord-Amerika. De oorzaak is niet, dat de heer Diekema door een langdurig verblijf en veel vrucht bare arbeid langzamerhand de sympathie gewonnen had; deze bezat hij, zoodra hij voet aan Hollands wal zette en veel goeds kon hij nog niet tot stand brengen, omdat hij slechts één jaar het hooge ambt be kleedde; hij heeft zich dus nauwlijks kun nen nriënteeren. Dit viel hem echter zeer gemakkelijk, want uit Hollandsche Calvinistische ouders gesproten was hij hier geen vreemdeling, doch van het eerste uur af een landsgenoot o.n medeburger. En dit geeft de verklaring van het feit, dat Diekema minder als ge zant van Amerika dan als vriend van Ne derland gezien werd, en dat heel ons volk met weemoed zijn plotseling heengaan ge denkt, omdat wij zooveel verwachting van hem hadden. God heeft het anders gewild, en daarin zullen wij berusten, gelijk ook Diekema's treurende nabestaanden zullen 'dóén, naar we mogen verwachten. Want, en dit, in de 'tweede plaats. ons Christelijk volksdeel was in bijzondere mate aan Diekema gehecht, omdat hij zich het geloof der vaderen niet schaamde, doch zich ook in ons land aansloot bij de krin gen, die zich geestverwant voelen of de ge loofsmoed eeren van Ds. van Raalte en de zijnen. Ook daarom is de droefheid té grooter. dat God dezen gezant zoo spoedig en zoo plotseling wegnam, omdat deze levende hand tusschen Nederlandsche en Amerl kaansche geloovigen zoo rijke zegeningen hand kunnen brengen. Niemand kan zeg gen, van welk een groote beteekenis de internationale betrekkingen tusschen de Christus-belijders in de toekomst blijken zal; dóch de groote waarde van dit con tact zal iedereen toestemmen Heel ons volk staart straks den overleden gezant met weemoed na; ons Christelijk volksdeel doet het in dubbele mate; doch het verzuimt niet God te danken, die ook in de komst en het helaas, korte verblijf van wijlen Diekema toonde, dat Hij geloofs vertrouwen niet beschaamt en dat Zijn hand het wereldbestuur leidt. OFFICIEELE BERICHTEN RAAD VAN STATE. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Raad van State en tot adviseur-hono rair bij het Dep. van Binnenlandsche Za ken, Mr. J. B. Kan, oud-Minister van Bin- nénlandsche Zaken. MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Bij K. B. is als blijk van waardeering de zilveren eerepenning voor menschLievend hulpbetoon toegekend aan J. A. Brouwers te 's-Hertogenbosch; de bronzen eerepenning aan G. Bongers, straatmaker te Wormerveer; P. Meirik en J .11. C. Mugge, beiden te Woubrugge; J. Dekker, matroos-zeemilicien o. b. van Hr. Ms. „Nautilus"; M. J. van der Hoek, dienst plichtig soldaat te 's-Hertogenbosch; P. van Veenendaal, politie-agent te 's-Gravenhage; F. A. Toonen, scholier te Amersfoort; Ir. A. W. de Broelcert, Den Helder; .T. H. Smits, politie-agent te Eindhoven; B. II. Geeraets, slager te Venlo; J. E. en J. Steinvoorte, hei den te Leeuwarden; B. H. Brouwers, sleep- bootrnachinlst te 's-Hertogenbosch. DE PRINSES NAAR ENGELAND De Londensche correspondent van het Hbld. meldt, dat de Vrijdag verschenen „Star", een bericht bevat, zeggend, dat volgens een uit Nederland ontvangen be richt de mogelijkheid bestaat van een be zoek van Prinses Juliana aan Engeland in Januari a.s. Prinses Juliana zou als parti culier persoon reizen en intrek nemen bij haar nicht lady May Cambridge, met wie zij zeer bevriend is. ONTVANGSTAVOND De eerste ontvangstavond ten Hove zal plaats hebben op Maandag 5 Januari 1931. BEGRAFENIS J. WENTHOLT Onder groote belangstelling is Zaterdag middag op Oud Eik en Duinen in Den Haag het stoffelijk overschot van gep. vice-admi- raal J. W e n t h o 11, oud-minister van ma rine. ter aarde besteld. De minister van defensie was ter begraaf plaats vertegenwoordigd door vice-admiraal mr. J. C. Jager, chef van den marinestaf. Voorts waren aapwezig de oud-ministers Colijn. Idenburg, Ramhonnet en voorts tal van marine-autoriteiten. In de rouwkapel heeft namens den mi nister van defensie mr. Jager herinnerd aan het vele dat Wentholt gedaan heeft voor de marine, eerst bijna een halve eeuw als ac tief zee-officier, later als minister van ma rine. De geheele evolutie van de marine on het gebied van materieel, en personeel maak te hij mee en als minister, gaf hij een zeer krachtige leiding, waarbij hij tevens de be langen van het personeel behartigde. Na mens de Koninklijke Marine bracht spr. een eerbiedigen groet en zeide hij, dat Wentholt in dankbare herinnering zal blijven. DE AMERIKAANSCHE GEZANT OVERLEDEN HET STOFFELIJK OVERSCHOT NAAR AMERIKA. Zaterdagmiddag, omstreeks 6 uur, is na een kortstondige ongesteldheid in 't Roode Kruis ziekenhuis te Den Haag overleden de heer Gerrit John Diekema, buitengewoon gezant en gevolmachtigdminister van do Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij ons Hof. De heer Diekema had in November 1929 zijn functie aanvaard. Hij was toen reeds 7jaar oud. Zijn hooge -ambt heeft hij dus slechts kort mugen bckleedcn. Toeli beeft de heer Diekema veel sympathie weten te verwerven, waartoe in niet geringe mate bijdroeg, dat hij de zoon was van Holland solie calvinistische ouders, die in de dagen der Afscheiding met Ds.,A. C. van Raalte naar Amerika togen. Hij sprak vlot de Ne derlandsche taal, Sinds zijn verblijf ten onzent zocht hij de kringen, waaruit zijn ouders waren voortgekomen. Men zal zich zijn spreken op den Theologischen School dag to Kampen herinneren. Meermalen be zocht hjj ook de Geref. Kerk in Den Haag, Na een operatie,.welker verbop zich aan vankelijk gunstig liet aanzien,-kwam on verwacht een ongunstige wending in den toestand. Zaterdagmorgen deden de berich ten het ergste vreezen en in den vooravond reeds kwam het einde. De heer Diekema studeerde aan Hope College en behaalde daar den graad van doctor in de rechten. Na voltooiing zijner studiën begaf hij zich in de bankwereld en in de adocatuur. Sinds 1S83 was hij als advocaat werkzaam In 1911 stichtte hij het advocatenkantoor Diekema, Kollen -en Ten Cate.. Voorts was de heer Diekema ook langen tijd president van de First State Bank en van verschillende andere financieele en in dustrieel» ondernemingen. Ook nam hij een werkzaam aandeel in de politiek van zijn stad en land. Hij was jaren lang lid van den gemeen teraad van Holland en later koos men hem tot burgemeester van die stad, en ook was hij lid van het Huis van Afgevaardigden. Als politiek leider, als bestuurder van een gr.iote stad gedurende 12 jaar, had hij zich grooten naam verworven en toen de Amerikaansche regeering de opvolger moest aanwijzen van den afgetreden gezant, den heer Tobin, viel de keus op den heer G. J. Diekema. Nader vernemen wij; dat de Koningin gis ter een bezoek van rouwbeklag heeft laten afleggen ten huize van mevrouw de weduwe Diekema door haar ordonnance-officier, .Tlir, Verheyen. De Prins zond hiertoe zijn adju dant. Jhr. Laman Trip. Ook de minister van buitenlandsehe zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, betuigde gisterochtend z'n deelne ming. De Nederlandsche regeéring heeft aange boden het stoffelijk overschot van den Ge zant, met alle eerbewijzen aan zijn hooge rang verschuldigd, te doen begraven, welk aanbod door de weduwe is aanvaard. Morgenochtend zal er in de Engelsche Kerk aan de van den Boschstraat te Den ITaag een plechtige lijkdienst gehouden worden, waar na té 11 uur do bijzetting plaats heeft op do Algemeeno Begraafplaats. Des avonds om G uur wordt het stoffelijk overschot overge bracht naar het Staatsspoorstation om naar Hamhurg te worden overgebracht. Vandaar wordt het lijk per Hamburg-Amerika!ijn naar New-York verscheept en verder naar de ge boorteplaats van den Gezant Holland in den Staat Michigan waar het ingevolge zijn wensch ter aarde zal worden besteld. Onder de telegrammen van rouwbeklag, door mevrouw Diekema ontvangen, is er ook een van den Amerikaanschen Staatssecreta ris namens President Hoover. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op desbetreffende vragen van de heeren Van de Bilt en Kampschöcr is door de Re geering geantwoord dat de Handelsklassen- gesetz geen bepalingen bevat welke belem merend zijn voor den Nederlandschon uit voer naar Duitschland en de eigenlijke titel der wet duidt aan. dat deze wet uitsluitend maatregelen beoogt ten bate van' D u i l- §che landbouwproducten. Het is natuurlijk niet uitgesloten dat in de nog vast te stel len uitvoeringsbepalingen, voorschriften voorkomen, die den Nederlandschen uitvoer naar Duitschland kunnen bemoeilijken. Evenwel zal de Nederl. Gezant te Berlijn zooveel mogelijk trachten, eventueeele moei lijkheden uit den weg te ruimen. ..JACHTLUST" TE DE BILT WORDT GEEN GEMEENTEHUIS Ged. Staten van Utrecht, hebben het ge meenteraadsbesluit van De Bilt, om „Jacht- lust" tot gemeentehuis te verbouwen, niet goedgekeurd. Wie zich heden als Kwartaall&zer op ons blad doet inschrijven, ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers GRATIS Abonné's op te geven aan de Agenten of aan de Administratie ^mmaammÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊm ONZE GEZANT TE STAMBOEL IN DEN MAAG GEOPEREERD Sedert eenigen tijd is in het Roode Kruis- Ziekenhuis te 's Gravenhage ter verpleging opgenomen Mr. W. B. R. van Weideren, Baron Rengers, Nederlandsch gezant te Stam boel, die met verlof hier te ïande vertoeft. Hü heeft dezer dagen een operatie ondergaan in voormelde ziekeninrichting. Zijn toestand moet naar omstandigheden vrij goed zijn. Ook is daar opgenomen de heer Th. M. Th van Weideren Baron Rengers, die van 1914 tot 1926 lid van de Eerste Kamer is ge weest. Hij is een broeder van den boven vermelden gezant. AARDAPPELMEELDISTRIBUTIE DE TWEEDE KAMER ACHT DE VORM VAN HET CREDIET ONAANVAARDBAAR. Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot ver hooging van het crediet voor de aardappel- meelindustrie in de Veenkoloniën gaven zeer vele leden als hun meeni \g te ken nen, dat met de vorm, waarin de Regeering voornemens is die tegemoetkoming te ver- leenen, het beoogde -doel niet wordt be reikt Slechts enkele leden achtten den hier- bedoelden vorm aanvaardbaar. Voor dc overigen was deze onaannemelijk. De hierbedoelde leden gaven als hun meening te kennen, dat van den steun in den vorm van een ci'ediet alleen dan de daadwerkelijke hulp voor het aardappel- meelbedrijf in de veenkoloniën is te ver wachten, wanneer een grooter bedrag ren teloos en tegen gunstiger aflossingsvoor- waarden beschikbaar wordt gesteld. Het bedrijf krijgt op deze wijze de gelegenheid zich te herstellen. Andere leden waren van meening, dat een totaal rentelooze leening met weinig of geen waarborgen voor terugbetaling, znu neerkomen op een afwentelen van alle be drijfsrisico op den Staat INHEEMSCHE TARWETEELT AMENDEMENT VOORGESTELD Op het wetsontwerp in het belang van de inheemsche tarweteelt zijn door den heer Boon, amendementen voorgesteld. Ten eer ste wenscht hij niet dan voorwaardelijk te doen toestaan het vervoei-cn, voorhanden hebben of leveren van tarwemeel of tarwe bloem, waarvan de samenstelling niet vol doet aan door den Minister gestelde eischen Trui tweede wenscht de heer Boon bij algc- m- enen maatregel van bestuur te doen be palen, dat een. importeur van buitenlandsch tarwemeel of tarwebloem dit eerst mag ver varen of afleveren, wanneer hij tarwemeel of tarwebloem van inheemsche tanve tot een maximum van 25 pet. tegelijkertijd daarmee vervoert of aflevert. ONTGINNINGSMAATSCHAPPIJ NOORD-HOLLAND Als rijksvertegenwoordigers in de Raad van Bestuur der in oprichting zijnde N.V. Ontgin- ningsmaatschappü „Noord-Holland" zijn aan gewezen de heeren B. Buitel de la Rivière en Meijer de Vries. Zooais bekend stelt deze N.V. zich teD doel door het ontginnen van gronden in de provincie N. Holland, werkioozen te plaatsen P. T. T. TELEFOONGESPREKKEN MET INDIE. In verband met het feit, dat op Vrijdag j.l. door een Nederlandsche omroepzender eenige telefoongesprekken met Indië zijn uitgezonden, en hierdoor blijkbaar bij som migen de meening heeft postgevat, ak zou zulks voortaan regel zijn, wordt medege deeld. dat dit natuurlijk niet het geval is. doch dat. het hier slechts een demonstratie betrof met het oog op de komende feest dagen. Spreekcellen. Voor de afwikkeling van het telefoonver keer met Ned.-Indië zijn thans ook spreek cellen in dienst gesteld te Haarlem, Gronin gen en Leeuwarden. De heer J. H. Wilpe, directeur van het postkantoor te Leeuwarden, zal wegens het WEGENVERBETERING IN ZEELAND. Gedep. Staten van Zeeland hebben bepaald dat over 1930 van dc uitkeering uit de op brengst van de wegenbelasting ten bedrage van f 19S.000 zal worden bestemd voor de provincie zelve f 56.112; voor de gemeenten Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande en- Westkap&lle te zamen f 8414; voor Brui- nisse f 16.524; Goes f 23.145; Wemeldinge f 1S.364; Middelburg en Veere samen f 1435; Polder Walcheren f 12.177; Middelburg f 41.398 en voor Westdorpe f 6734; zijnde de helft van de bedragen door die licha men voor wegenverbetering uitgegeven. Bovendien wordt nog eens de helft van de bovengenoemde bedragen uitgekeerd van de uit de provinciale fondsen beschikbaar gestelde gelden. GEREF. VEREEN. VOOR DRANKBESTRIJDING PROPAGANDABLAD In verband met de komende feestdagen heeft de Geref. Ver. voor Drankbestrijding van haar orgaan een propaganda-nummer doen verschijnen, dat ditmaal in omvang is verdubbeld en ook is geïllustreerd. Het zal in vele duizenden ex. het land ingaan. Boven de abonnementen bestelde alleen in de prov. Zuid-Holland door middel van den Prov. Bond verschillende afdeelingen meer dan 6000 ex. Het nummer bevat een keur van bijdragen van bekende personen, terwijl een woord van sympathie van de minister van Justitie, Mr. Donner voorafgaat. Een enkel gedicht tus schen den tekst verhoogt de aantrekkelijk heid van het geheel, dat bij drukke- „Hol land" te Amsterdam op keurige w van de pers is gekomen en door den heer C. Buitendijk te Amsterdam op uitnemende wijze is geredigeerd. Jaarvergadering Drentsche Afd. De jaarvergadering van den Prov. Drent- schen Bond van Afdeelingen der Ger. Ver. voor Drankbestrijding zal 2on Kerstdag in de Geref. Kerk van Smilde worden gehouden De middagvergadering vangt aan om 4 uur en is gewijd aan huishoudelijke zaken. In de dpenbare avondvergadering die om 7 uur aanvangt zal als spreker optreden Ds. B. A. Bos, Geref. predikant te Assen, met het onderwerp: „Calvinisme en Drankbestrijding''. UIT HET SOCIALE LEVEN BELANGRIJKE CIJFERS Enkele belangrijke cijfers ontleenen wJJ aan Ie mooie zakagenda voor 1931. uitgave van T-B.C.-fonds van het Chr. ïn do ji daarop volgende 5"jn Het aantal d'eeln fonds 269. In de .„n 1925—1929 was il in 10 jaar S75. tschappen. Op 1 Januari 1930 was dit. na regelmatige sttlging geklommen tot 15.889 deelnemers in 133 plaatselijke commissies en correspondent schappen. Op 1 October 1930 waren er in totaal 19.543 deelnemers in 150 plaatseltJko commissies en correspondentschappen. Gelet op het feit, dat C.N.V. pl.m. 80.000. leden telt. kon dus 't aantal deolnemeérs nog wel grooter zUn. Men steune dit moóiê en ge- segende werk. tallen der x In het oe mededeelliu verhouding niglngen op 1 Jam xrdt gewag gemaak dö inrichting :rk der Inter- nd in 1929 van 552.000 tot 62-i.óOO arl 1930. Een stijging dus van 13 gen G ln 1928 en 3 ln 1927. vil van dezen groei bleef het aantal n meer dan 50.000 leden beneden ran 1920. Vooral de organisaties van i in het vrlio bedrijf hadden nog een 1920 bedroeg hot drijf 428.700 Vakcontraion gingen de drie groot. N.V.Y. inet 3-1100 (16 <!-), het U.K. 1500 (1S»4 CiJ on hot C.N.V. met N'.A.A. bedroeg 8 ndden 600 ledci 1 Januari 1930. terwijl het N.S.V, ons vanavond ook eens enke.e adressen voor bereiken van de ambtelijke leeftijdsgrens A 1. met 1 Me. rt e.k. de dienst yerlaton, PlOBlnUIIUilfiri OO

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1