ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET LEIDSCHE KUNSTKRING ..VOOR ALLEN" HERMAN SCHEY THEO VAN DER PAS Herman Sohey is een phenomenaal ger. Zijn van nature reeds volle en nobele stem heeft hij in de finesses zangkunstig geschoold en dus zouden we willen zeg- R.en zijn adem-behcerechuig voortreffe- lijk; en dus zit zijn resonnans onverbeter- lijk. Hij weet de vocalen in ongemecnen ««na Mm. uh». neca. u. «o. i» ig™" klink«}- H« b. do .N.V. Maatschappij tot DetailverhT, f T cnr" koop van Petroleum „De Automaat" 1 «"lonten Hij heett het timbre van den ros- C. en W. van Leiden: Gezien het ver zoek van: a. F. van der Kloot om vergun ning tot het oprichten van een melkinrich ting in do perceeien Diefsteef No. 1012" ï:-».' u;; .Q o. en Pieterskerkstraat No. 4-6. kadaetraal H,J weet de vocal6n hekend Gem. Leiden, Sectie G. No. 1738. IJ sonanten. Hij heeft het timbre van den vergunning tot het oprichten van een on- fan,asic- beeldend dergrondschc bewaarplaats voor petroleurn 20011^..2'^ voordracht altijd in het perceel Levendaal No. 163, kadas-overtuigend is. Wij, Hollanders, die nu cen traal bekend Gsm. Leiden, Sectie D. No. sterk visueel zijn aangelegd, en ster- 23Q7 ken zin hebben voor 'het picturale, willen Gelet op dc artikelen 6 en 7 der Hinder- °°k de muziek de beelden zien in liclit- wet; geven kennis aan het publiek, dat gc-!f" scnaduwwwsehng. Het spel der kleur- noemde verzoeken met de bijlagen op oe klanken boeit ons, wanneer de muzikale secretarie dezer gemeente ter visie gelegd kunstenaar die levendig en doorleefd lot zijn, alsmede dat op Zaterdag den 3cn Jan-|uitinf> brengt. Het is liet geheim van Her- 1031 des voormiddags te half elf uren in j man Schey, ons door elk lied dat hij voor liet perceel Breestraat 125 (Bureau vandraagt een nieuw schoon tafreel voor oogen Gemeentewerken) gelegenheid zal worden te too veren. gegeven om bonvaivn tegen deze verzoeken En daarbij had hij als begeleider Theo in te brengen, terwijl zij er de aandacht op van der Pas, den fijnen klavierdichtcr, die vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, <lie niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 20 Dee. 1930. A. v. d. SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST LEZING VAN DEN HEER v. d. MARK. Voor de vereeniging tot bevordering der houwkunst trad gisteravond als spreker op de heer v. d. Mark, die een lezing hield over moderne bouwkunst De voorzitter, de heer Verhoog, verwel komde de talrijke aanwezigen en den spiekei De heer v. d. Mark vertelde eerst een en ander over de verschillende kunstopvattin gen en in verband daarmede de stadsbe- bouwing, welke 'gesloten was in de Midae; eeuwen doch thans open is, waaraan de bouwkunst zich aanpast. In onzen tijd is een nieuwe aesthetica tot bewustzijn gekomen, de zakelijke ruimtekunst. Het onpersoonlijk-* in de bebouwing zal gaan zegevieren: het collectieve, het gemeenschappelijke zal den boventoon gaan voeren. In den loop der jaren is uit de schijn bare chaos in de architectuur iets gckris- tallizeerd; bij de nieuwe uitbreiding der steden ziet men die nieuwe stijl reeds ge boren worden. Stond de 17e eeuw in hei tceken van de schilderkunst de 20e eeuw zal staan in het teeken van de bouwkunst De nieuwe techniek bracht nieuwe, toe ongekende mogelijkheden, nieuwe, zakelijke kunst zullen het prak tische en aesthetische moeten samen gaan Spr. lichtte daarna toe. wat verstaan wordt oraler de kunst van het cubisme, van de „neue Sachlichkeit" en van het construc tivisme. Aan het slot zijner inleiding be tuigde spr. zijn ingenomenheid met het raadhuisplan van Dudok. Daarna werd overgegaan tot de vertoo ning van een serie lichtbeelden van mo derne bouwwerken, meer curieus dan mooi, waarbij de spreker nog verschillende toelichtingen gaf. Aan het slot der lezing diankle de voor zitter den spreker voor zijn voordracht. Het bestuur had gemeend, dat ook dc mo derne bouwkunst hier besproken moest worden, doch zijn persoonlijke conclusies wilde de voorzitter maar liever voor zien houden. De begrooting dier vereeniging, voorge lezen door den penningmeester, den heer Libot, werd goedgekeurd: de ontvangsten worden geraamd op f 702.de uitgaven op f 667..60, batig saldo f 22.40. In de commissie van kasnazieners wer- 'den benoemud! de heeren Turion en Ver- De voorzitter sloot hierna de bijenkomst evenals hij, dat sterk beeldend plastisch vermogen bezit, dat hij geheel dienstbaar maakt aan het innerlijkste wezen van een compositie. Als begeleider van allerlei groote kunstenaars hebben we tot dusverre niemand ontmoet, die met loëhoud van zijn eigen dichterlijk wezen, zich zoo voortreffe lijk aanpast. En 't wil ons voorkomen, dat, hoe meer dichterlijk de solist is, des te voor treffelijker vervult Van der Pas zijn taak. Het was een mooie avond. Vier groepen liederen werden ten beste gegeven: twee vaji Schubert, een van Hu go Wolf en een van Richard Strauss. Van de meer dan 1000 liederen, welke Schubert schreef, is een beperkt aantal zeer bekend, een grooter aantal is slechts be kend in betrekkelijken zin. een nog grooter aantal hoort men bijna nooit, 't Wil ons voorkomen, dat Herman Schey zijn keuze vooral bepaald had uit de tweede groep. En deze voerde ons weer volop in het land der romantiek. De zonnige vreugde van deze liederen, de toover van zonneglans en ijle maanlichte nachten, het ruischen van bronnen en het stille heimwee der ziel, het werd alles in deze liederen door de beide kunstenaars heerlijk vertolkt, en het prach tige lied: „Der J tingling an der Quelle'' werd frebisseerd. Hugo Wolf is in zooverre verwant met Schubert, dat hij evenals deze heel d;ep doordrong in de tekstbeteekenis van het lied en dc sfeer er van zich geheel eigen had gemaakt alvorens zich tot compositie te zetten. En evenals bij Schubert is zijn be werking een verdieping van de beteekenis. Misschien nog meer dan bij Schubert is de grooter. Waar de andere mensch in zijn LEIDSCHE PENKRASSEN KERSTMIS. „Er schuilt armoede in ieder menschen- bestaan. De armoede scheidt de menschen in verbittering van onbegrepenheid of drijft ze naar elkaar toe in hulpeloosheid verlangen, maar die liefde vermag niet de leemten te vullen. Eenzaam blijft tenslotte ieder, naast dengenc die hem het liefst is. Eu zoo tobben we voort, ieder op zijn Het zou dwaasheid zijn, om do schrikke lijke waarheid van dit woord van Ina Bou- dier in haar boek „Armoede" niet te er kennen. Het is eenvoudig de typecring van den toestali van den mensch, die omdoolt buiten het verloren paradijs. Zelfs daar waai de armoede, de doffe, duistere armoede, de menschen in elkanders armen voert, blijft dc groot o troosteloosheid bestaan om de groote rijkdom waarvan het vaag vermoeden, dat ze een» bestaan heeft, diep in elks zielen leven huist. En het geeft geen pas voor ons, Christe nen genaamd, ons te stellen op een voet stuk vanwaar we in zelfgenoegzaamheid om onze voortreffelijke existentie deze ar moede gadeslaan. Hot gevaar dat wij geestelijke parvenuen zouden kunnen worden is waarlijk niet denkbeeldig* en we mogen vooral niet verge ten, dut de zware gouden horlogeketting op onze weldoorvoede bu(k, ook geestelijk ge sproken, geen maatstaf is voor den rijkdom ran onze ziel. Er- schuilt- armoede in ieder mcnschcn- bestaan en de Christen is zich daarvan het meest bewust. Ook hij wordt in hulpeloos heid van verlangen gevoerd paar den ander, maar btijft eenzaam naast dengenc die hem het liefst is. Hij tobt voort in ellendigheid. Zelfs de onderlinge liefde die God den men schen als een van de schoonste gaven in Zijn grondelooze barmhartigheid heeft ge geven en die als een murmelende muziek vaart door de kale naakte hoornen die swart en- somber in de troosteloosheid van het menschenbestaan zijn geplant, zelfs deze liefde, vermag niet de armoede tc lenigen, waarin hij rondtobt. Alleen: de eisch van zijn Christen-zijn is dat hij zijn ellende k e n t. I-Iet verschil met hem en de menschen, die met een valsche Iacli in de-starendé oogen door de wereld gaan, is dat liij schreit en wat meer is: dat hij zijn schreiende oogen naar binnen wendt en dat hij ziet in de afschuwwekken de diepte van zijn eigen hart, waar in de oorzaak van zijn armoede en van zijn el lendigheid verscholen ligt. En dan komt er nog een verschil, een KON. NEDERL. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE Vrijdagavond kwam de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw cn. Plantkunde in algemccne ledenvergadering bijeen onder presidium van den heer G. Lodder. (De voorzitter M. Labouchère was verhinderd). Door den lieer K. Perk Vlaanderen plantsoenmees ter te Utrecht, werd een causerie gehouden over het onderwerp „Het snoei.cn van heesters cn boomen". Spr. merkte allereerst op dat het onder werp wel algemeen bekend zal zijn en spr. wilde daarom meer wijzen op de manieren waarop de verschillende boomen en hees ter gesnoeid moeten worden. Men moet de planten individueel naast elkander zien! Spr. stelde allereerst de vraag: Hoe moet men snoeien? De redenen waarom gesnoeid moeten worden, zijn uiteenloopend. Wan neer de boomen 1t gezicht belemmeren of in elkander groeien moet gesnoeid worden, moet hij weer in zijn vorm gebracht op- n, dan zal CHR. MIDDENSTANDSVEREEN. LEDENVERGADERING. Dezer dagen vergaderde de Chr. Midden- standsvereeniging, onder leiding van den heer H. Buurman. Na dc aanwezige leden te hebben verwelkomd, in het bijzonder de heer C. Plomp van Rijswijk, werd dezen de gelegenheid gegeven te spreken over de moeilijkheden in de bouwbedrijven. Bij aanbestedingen, aldus spreker, is het veelal gewoonte, iets op den prijs te zetten en dit onderling te verdeelen. Volgens spreker is dit niet te veroordeelen, aange zien allen die inschrijven moeite en kosten maken, om de inschrijvingssom te kunnen bepalen. Er valt niets tegen te zeggen, dat men zich op die wijze laat beloonen voor de hiervoor te maken kosten, daar toch ten slotte één het werk toegewezen zal krijgen. Op heden worden er in het aannemersbe drijf geen winsten gemaakt, doch tracht men alleen de zaken aan de gang te hou den. In de volgende jaren, als de crisis goed gaat doorwerken, zal volgens het inzicht van spreker, het 't slecht uitzien met de particu liere bouw. Is de „opzet" van Chr. standpunt verbo den? Indien het alleen een vergoeding voor gemaakte kosten betreft dan niet. Doch vaak is het maken van een opzet, verbonden aan het lid zijn, van een vakorganisatie. De opzet mag dan ook nimmer hooger zijn, dar. lOpct. van de inschrijvingssom. Ook in de bouwvakken is de concurrentie moordend. Prijzen opgeven die men noodig heeft, staat veelal gelijk, met het werk niet hebben. Er is een groot verschil tusschen de neutrale arbeidersorganisaties cn zij die op Christelijk standpunt staan. In Friesland gaat in het aannemersbedrijf bijna altijd over de orga nisaties, welke als strafregel niet schromen, tegen de leden het wapen der boycot te ge bruiken. Als Christenpatroons moeten wij de maat schappij bezien als uit God. Als wij zoeken naar een oplossing, dan is de vraag, uit welk beginsel zoeken wij dit. Door de heeren Kuperus, Veerman, Ziege- laar en Schout werden nog enkele vragen gesteld. Daarna sluiting. AANRIJDINGEN. Deze week werden twee groentewagens uour auto's aangereden. De heer II. van Koudekerk werd bovendien in de Brugge- straat door een wielrijder aangereden; daar bij kwam hij zoodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling r™-"»st stellen. pianopartij volkomen gelijkwaardig aan de zangpartij, terwijl beiden een onverbrekelij ke eenheid vormen. Maar Wolf bezit niet Schuberts optimisme en de miskenning waarmee beide geheel hun l%en te worstelen hadden, verdroeg hij minder gelijkmoedig. Zijn scheppings kracht was evenwel even groot, zijn fanta sie niet minder rijk. Daarbij was zijn na tuur zeer diep. Zijn eerlijkheid duldde geen effectbejag, zoodat elk lied van Wolf van een groote innerlijkheid is, en tevens van een magische kracht. Die kracht en inner lijkheid kwamen overtuigend tot- hun recht in de voordrachten van Heiman Schey en Theo van der Pas. Bij de liederen van Wolf valt geen schei ding te maken tusschen de beide uitvoeren- Niet licht zullen we vergeten de fijne voordracht van „Denk es, o Seele" en het prachtige „Zum neuen Jahr" en aan de monumentaliteit van „Er ist 's". Men voelt aan dergelijke liederen dat Hugo Wolf in zijn diepste wezen een religieus man was. Als toegift volgde hierop een groteske voor dracht van „Der Rattenfanger". En eindelijk kwam nog een superieure Strauss-cyclus. Een viertal liederen van ver schillende stemmingsinhoud werd aller voortreffelijkst met psychisch begrip en poëtisch aanvoelen voorgedragen. Zoowel de fijne lyriek, als de dramatische bewogen heid, zoowel de speelschc humoreske als de breede hvrnne worden door Schey met het zelfde gemak en dezelfde muzikaliteit voor gedragen. En na de langdurige ovaties heeft Her man Schey ons wel ten zeerste verplicht door als toegift den avond te besluiten met het onvergankelijk mooie Schubert-lied: „Du holde Kunst, in wie viel grauen Stunden, wo mioh des Lebens wilder Krcis umstricht hast du m»in Herz zu warmer Lieb entzunden, hast mich in eine bessre Welt enthückt". In het teeken van.dit lied stond dit mooie Kunstkring-concert LEIDSCHE POLITIE SCHIETVEREEN. „BURGEM. DE GIJSELA AR". Dc uitslag van den 5en onderlingen schiet wedstrijd gehouden van 10 October t. m. 12 December 1930 luidt als volgt: le prijs Impelmans 410 punten rev. serie 42; 2e prijs Bruins 410 pnt. rev. serie 39; 3e prijs Grolleman 400 pnt.; 4e prijs Uitendaal pnt.; 5c prijs M. J. Mulder 364 pnt. laag ste serie 30; 6e prijs Dijkstra 364 pnt. laag ste serie 28; 7e prijs Pierik 358 pnt.; 8e prijs Eveleens 348 pnt.; 9e prijs Verduit 340 pnt.; 10e prijs Van Drumpt 336 pnt.; 11e prijs v. Gennip 333 pnt.; 12e prijs Mom 332 pnt.; 13e irijs Barlo 32S pnt.; 14e prijs Berendsen 25 pnt.; 15e prijs Ilarteveld 317 pnt.; 16e prijs Dragt 306 pnt.; 17e prijs Dijs 303 pnt.; 18e prijs R. v. d. Berg 302 pnt.; 19e prijs de Groot 287 pnt.; 20e prijs Schutte 2S3 pnt.; 21e prijs v. d. Laan 282 pnt.; 22e prijs Huis man 199 pnt Houder van den P. Kok wisselbeker voor het jaar 19301931 werd M. J. Mulder met 44—43 punten. De prijsuitreiking zal feeste lijk plaats hebben op of omstreeks 20 Janu ari 1930. ANTI KEV. KIESVEREEN. De iKésver. vergaderde in Concordia. We gens ongesteldheid van den hr. P. Westen brink opende de hr. Belgraver de verg. op de gebruikelijke wijze. Mededeeling werd gedaan aangaande Centrale Bodegraven. Ver kiezing candidaten Prov. Stuten. De heer B. van Vliet informeerde of er iets gedaan wordt aangaande de werkloosheid, waarop de heer Herngreen zeide, dat de S.D.A.P. de schijn op zich laat allen dienaangaande werkzaam te zijn; doch de A.R. werken achter de schermen zoodat ze in de regelin gen die getroffen worden een zeer werk zaam aandeel hebben. Na de pauze gaf de heer T. Scheer een inleiding over de „Grondslagen van het So cialisme". Tegen het socialisme dat niet rekent met den Bijbel stelde spr. het A. R. standpunt. Een tiental aanwezigen stelde vragen die de inleider gelegenheid gaven nader' vel schillende punten in te gaan. armoede voortleeft in onverschilligheid, zicli er dapper doorheen slaat misschien, er van maakt wat er van te maken is, of, helaas, inet vervloekend gebaar de vuisten balt, daar richt de Christen zich kreunend oiu zijn ellendigheid op van de donkere aarde en hij richt zijn schreden naar de ster die boven de stal Tn Bethlehem te blinken staat, omdat hij de gloria-zang der Engelen ge hoord heeft, die hem vertelden van de ge boren Koning der Joden, in doeken ge wonden cn liggende in de kribbe. Er schuilt armoede in elk menschenbe staan en zelfs de liefde, die ontstond toen de menschen in hulpeloosheid van verlan gen naar elkaar werden toegedreven, mag niet de leemten te vullen. En zie nu: als wij deze armoede in leven gezien hebben en we hebben ons op gericht om met de ruige herders Bethlehem te gaan en we staan in de deur van de stal, waarin, in den lichtkring van een somberen stallantaarn, in de kribbe, de Heiland ligt, dan zien we dat ook van Zijn menschenbestaan de armoede het wezenlijk kenmerk is. Zijn wij daarvoor gekomen? Ja zéker. Wij zijn arm en sïïendig. Hij is het ook. Wij zijn het omdat wij eens uit h.et paradijs gestootcn zijn. Maar Hij komt vrijwillig om onzentwil uit het paradijs in de arme we reld, in armoede. Hij zoekt ons niet in hul peloosheid van verlangen, maar hij zoekt ons in kracht van liefde en deze liefde is het die geen leemten Iaat. Daar staan wij dan in de deur van Zijn stal met onze armoede en ellendigheid. Wij tobben niet meer eenzaam rond op onze eigen manier in troosteloosheid. Wij staren met oogen groot van verwondering naar het kindeke in de voederbak en ons verlangen is niet hulpeloos meer. Er schuilt armoede in elk menschenbe staan. Laat onze deze schrikkelijke waar heid erkennen. Maar onze armoede is niet troosteloos meer. Door de staldeur van Beth lehem kunnen wij het verloren paradijs weer binnengaan. KERSTUITVOERING IN DE PIETERSKERK De kerstuitvoering van Sophie Beijen met haar dames- en kinderkoren, is een avond geworden van gewijde kerststemming, een avond waar frissche kinderstemmen als zil veren klokjes die stemming bracht na een juichende inzet van galmende kerstklokken. In deze stemming werd de Engelenzang gazongen: „Eere zij God in de hoogste heme len en vrede op aarde in de menschen een welbehagen". Daarna klonk het „Stille nacht, heilige nacht" door een indrukwekkende stilte. Sophie Beijen als soliste bracht vijf lie deren uit Christus kind van H. C. v. Oort en drie oud-Fransche kerstliederen ten ge- hoore waaronder het indrukwekkende „Les choeurs angéliques ont chanté: Noch be werkt door Cath. v. Rennes. Verder bevatte het programma nog eenige Engelsche' en Duitsche kerstliederen. De heer G. v. d. Meiden begeleidde op het mooie orgel, welke begeleiding hier en daar wat donker aandeed. In de „Engelenzang" en „Stille Nacht" bracht de organist een schitterende registra tie ten gehoore. Het geheel was een avond van groote wij ding cn waar kunstgenot. WEES- EN ARMHUIS. B. cn W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 16 Juni j.l. werd door U, overeenkomstig ons voorstel, goed keuring verleend aan dc door het Algemeen Armbestuur getroffen regeling waarbij, in erband niet het overlijden van de wees- moeder, de weesvader J. Prins, als zoodanig gehandhaafd blijft tot 1 Januari 1931, onder bepaling dat het loop van de tijdelijke hulp door den weesvader moet worden betaald. Bij zijn schrijven van 20 November, aan gevuld bij dat van 11 Decembw j.l., geeft het Algemeen Armbestuur ons in overwe ging te bevorderen de goedkeuring door Uw Raad, van de verlenging der tijdelijke handhaving van den tegen woordigen wees vader tot uiterlijk 1 Juli 1931, aangezien deze nog geen andere betrekking heeft ge vonden. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Wanneer wij in de stad het dus noodzaak zijn.- Men kan verkeerd materiaal gebruiken, bijv. een groote boom in een kleine tuin. Wanneer men boomen cn heesters van de kweekerij krijgt, dan zijn ze lang niet altijd verzorgd. De heesters zijn vaak erg grof en niet boomen is dat precies hetzelfde, zo bezitten vaak te veel hout. In de eerste pniats moeten we zorgen dat ze een koi) krijgen en naast de kop zitten vaak c jarigs loten, die eveneens eraf moeten. Wanneer men deze zijscheuten niet weg haalt, dan krijgt men er laten moeite mee. Dat wegnemen aan die takken wordt ook verschillend gedaan, de een snijdt ze vlak weg en daardoor krijgt men groote wonden in den boom, de ander laat kleine stron ken zitten. Men moet zorgen dat de wond weer zoo gauw mogelijk dicht' groeit door een ring in de bast te snijden. Spr. gaf tenslotte vele aanwijzingen voor het snoeien van struiken enz. Op deze vergadering werden nog benoemd tot juryleden van de onderlinge keuringen de heeren D. J. Romeyn, H. Scholten, J. Koudijs, Perk Vlaanderen, v. d. Ham, D. Mulders, G. v. d. Vlist, W. Serton en Chr. Sande. Hedenmiddag heeft in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden de opening plaats gehad van het Sinologisch Instituut, dat gevestigd is boven het Uni versiteitsgebouw op bet Rapenburg. Aan wezig waren o.a. de Minister van Buiten- landschelandsche Zaken, de heer v. Beeck Calkoen namens den Minister van Onder wijs, verschillende leden van het college ■curatoren, de rcctor-magnificus van den Acad. Senaat en verschillende hoogleeraren Na een inleidend woord van den presi dent-curator, Mr. A. v. d. Sande Bakhuy: zen, heeft Prof. Dr. J. J. L. Duyvendak een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Rede van Prof. Duyendak. Spr. wees er allereerst op, dat de histori- scho vakken evenzeer hun werkplaatsen, waar hun materiaal op overzichtelijke wijze geordend is, noodig hebben als de natuur wetenschappen. Dit geldt in liet bijzonder voor de Sinologie, waarvoor zelfstandigheid op den duur een levensvoorwaarde is. De Sinologie is een verzamelwoord voor een geheele reeks van vakken; haar grond slagen zijn gelegd door de Chineezen zelf. reeds voordat de Christelijke tijdrekening begon. In dit verband besprak Prof. Duy- ve k verschillende in het instituut aan- wez.ge boekwerken en encyclopaedieën, waarvan er een, dat in 1725 werd voltooid, niet minder dan 162S deelen telt! De boekdrukkunst is in China reeds be kend sedert de 8ste eeuw. Het grootste werk, dat ooit is tot stand gekomen, is de Boeddhistische canon, de Tripitaka, die in 972 werd gedrukt en bestond uit een verza meling van 1521 verschillende werken, in meer dan 5000 deelen, 130.000 bladzijden bestaande. Veel materiaal bestaat er ook over de Chineesche staatsinstellingen, dc archaeologie, geografie, philosophie en de belletrie, den godsdienst cn de geschiede nis, dat in het Instituut gloed is vertegen woordigd. Doch hoeveel wij ook bezitten, aldus spr., onze Glitn'eesche boekerij omvat nog slechts een klein deel van wat zij zou behooren te bezitten aan standaardwerken en heeft be hoefte aan systematische aanvulling. Aludus hopen wij een centrum te kunnen opbouwen van de studie der Chineesche be schaving, een taak onze oude Universiteit ten volle waardig. Waar in Indië zoovele Chineezen wonen, is bevordering dier studie ook een practisch Groot-Nederlandsch be lang. Het Instituut is nog in het beginsta dium zijner ontwikkeling. Wil de Sinologie in Nederland gedijen, dan zal er gelegen heid mijeten worden gevonden om beschaaf de jongelui hun academische Sinologische studiën geheel te doen voltooien door hen eenige jaren in China te laten vertoeven en betrekkingen te (ben aanknoopen met de Chineesche geleerde wereld. Het. Instituut (al zich gelukkig achten, wanneer het ih staat zal zijn in die richting iets tot stand te brengen. Spreker besloot met woorden van dank aan den minister van Onderwijs, Kunsten en eWtenschappen, het Universiteitsfonds en het. college van curatoren en de Universi teitsbibliotheek voor den ondervonden steun en den wensch, dat aller belangstelling zich meer en meer zal richten op de studie der beschaving van het aloude „Rijk van het Midden". Na deze rede werd nog het woord gevoerd door den heer v. Bureh Calkoen, door den rector-magnificus, Prof. Dr. J. Ph. Vogel en door Prof. Pelliot uit Parijs. Hierna werd het Instituut bezichtigd. KERSTWIJDING Blijkens een in dit blad voorkomende ad vertentie zal vanwege de Gereformeerde Kerk in Hersteld verband. a.s. Woensdag avond te acht uur in haar Kerkgebouw Stille Rijn la, een K e r s t w ij d i n g wor den gehouden, waarbij zal voorgaan Ds. H. v. d. Brink. Wij vernemen dat deze dienst een litur gisch karakter zal dragen. Toegangsbewij zen zijn gratis des avonds aan den ingang der Kerk verkrijgbaar. Waar deze dienst zijn, wekken wij gaarne tot het bijwonen een wijding voor het Kerstfeest bedoeld te daarvan op. DIRECTEUR MARKTDIENST. Voor de benoeming als directeur der Markten te Rotterdam wordt door B. en W. aanbevolen de heer L .A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst alhier. OUDERAVOND In dc mooie en ruime gymnastiekzaal der Chr. School aan de Stadhouderslaan werd Donderdag 18 Dececnber de ouderavond ge houden, waarvoor veel belangstelling werd getoond. De leiding berustttc bij den heer J. van Weeren. De leidbr wees in zijn openingswoord op de groo'.e openbaring van dc liefde Gods tot een verloren wereld dat Hij Zijnen eenigge- boren Zoon gegeven heeft, in verband met het aanstaande Kerstfeest- Met een woord van welkom tot de aanwe zigen en dc wensch, dat ook deze ouder avond zou bijdragen tot versterking van den hand tusschen oudere en school, ver klaarde Spr. den ouderavond voor geopend. Onder leiding van den heer H. Jansen zongen nu de kinderen uit zijn klas zeer verdienstelijk eenige meerstemmige liedo ren. Wat die frissche kelen ten gehoore brachten, vrij en beschaafd, was werkelijk <te stille aandacht, die het genoot, wel waard. De voorzitter gaf daarna het woord aan mej. Moewe. Deze ?prak over het, hand werkende,rwijs op de lagere school. Dat dit vak alleen de moeders zou interesseeren is een fictie. Ook de vaders kan het niet verschiltig zijn. Wat toch is oen vrouw, die geen naald kan hanteeren, die geen stop in een kous kan leggen. Slordigheid ?n duur huishouden is er lw>t gevolg van. Voor vele meisjes is de school de eenige plaats waar zij het künnen leeren. R meisjes, die, na de lagere school doorloo- pen te hebben, in betrekking gaan, of andere s»*hool bezoeken, dat al hun tijd beslag neem'. Dat is heel jammer, want de lagere school leert slechts de eerste begin selen. Maar kannen zij die eerste begitlsc Ion, dan kunnen zij door'aanpakken cn zelfoefening, soms ook door het bij won Ti van een of anderen cnrus zichzelf in deze richting vender ontw ikkelen. Veel ha"gt hie af van" aanleg, goeden wil en een zekeren Na gewezen te hebben op de noodzakelijk heid wérden de middelen cn het doel be sproken. Duidelijk liet de in leidster hierbij uitko men c'te onoverkomelijke bezwaren die ver bonden zijn aan do wensch en van somniigi moeders, die alles „levensgroot" willen heb ben. Na nog geweien te hebben op de vooruit gang, die ook bij dit onderwijs valt tc con- stateeren, eindigde zij met de opwekking het keurige werk, dat een vergelijking kan doorstaan, in de pauze eens nauwkeurig te gaan bewonderen. De voorzitter bracht mej. Moene harte'iik dank en de manier, waarop zij dit onder werp had behandeld, gaf vertrouwen, dat ook dit onderwijs in goede handen was. Thans was gelegenheid om het ter in zage liggende werk van de leerlingen te bezichtigen en in korter of langer samen- spreken van ouders en onderwijzer het be lang van kind en leerling te behandelen Na de pauze gaf het hoofd der school ee resumé van het schooljaar 1930. Het wa een goed jaar voor dé school; er kon grot geconstateerd worden. In een fiin speechie eef hij een beeld van het dagelijksch schoolleven. Wat al problemen moeten opgelost en wet al grieven uit den weg geruimd moe ten worden in die kinderwereld. Wat sto rende invloeden doen zich voor! De ders vooral werden opgewekt hieraan bijzonder hun aandacht te schenken. Met een mooie peroratie over de drie geduld, geloof, gebed, eindigde Spr. zijn met genoegen gevolgd „kort woord". De heer Baheina sloot dit samenzijn mpt dankzegging. Het was een goede avond. Velen hebben weer dingen gezien en gehoord, die hen dichter bij het ondoir.rijs brachten. Voornaamste Nieuws. AFSCHEID A. J. J. VERBRUGGE Naar wij vernemen zal voor belangstel lenden 23 December a.s. 's avonds 8 %ir in 'tNut (Steenschuur) een officieel afscheid van den heer A. J. J. Vc'rbrugge als Direc teur van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht", plaats hebben. BENOEMD. Mej. A. Zuidema, onderwijzeres aan de school Stadhouderslaan (hfd.: G. Bakema), slaagde Dortd.erdag 1.1. in den Haag voor het examen Wiskunde L.O. „ZAAIT AAN ALLE WATEREN". Op 1 Januari a.s. zal de Zondagsschool „Zaait aan alle wateren" hlhier haar 50-ja- riig bestaan herdenken. In verband hier mede zal op Vrijdag 16 Jan. in de Gere: kerk aan de Heerengracht een herdenkings- vergaidering plaats hebben, waarin als spre ker zal optreden Ds. Bouma, van Den Haag. Op nader te bepalen data ziullen voorts een feestavond in het gebouw „Prediker" en een avond met de kinderen in „Patrimonium" worden georganiseerd, tenvijl ook nog de kinderen een zomerrcisje in voorberei ding is. NIEUWE LEERAAR DER NED. ISR. GEMEENTE Als opvolger van wijlen dep heer H. I. Cohen is benoemd tot leeraar-secretaris der Ned. Isr. Gemeente alhier de heer Victor Bloemkooper, onderwijzer aan de Gods dienstschool tc Amsterdam. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN LEZING Dr. 'T HOOFT In de Chr. Lagere Landbouwschool werd Donderdagavond een lezing gehouden door den heer Dr. P- J. 't Hooft, Inspecteur van den Ve ea risen ij kundigen l ienst cn Volks gezondheid. Zijn onderwerp was: „Tuber culosebestrijding onder het Rundvee". Hij behandelde achtereenvolgen* de uitge breidheid van deze ziekte, de schadelijks- gevolgen, de hevige mate van besmetting die het eene dier oplevert vopr andere die ren derzelfde veestapel, en tenslotte de ma- van bestrijding. Hij liet vooral ook uit komen- dat hi-er de veehouder zelf flink moet meehelpen en dat het Rijk steun wil bieden. Bij een nauwgezette behandeling is enkele jaren reed6 zeer veel te berei ken. Met het oog op onzen handel in vee zuivelproducten is deze bestrijding be slist noodzakelijk. Met groote aandacht werd de spreker ge- olgd. MARTHA-STICHTING Dezer dagen ontving de Martha-Stichting een gift van 500 ter nagedachtenis van mej. Lantsheer van Walcheren- GESLAAGD De heer W. N. Samsom alhier slaagde te Leiden voor het Apothekersexamen. KERSTFEEST Zondagsschool Aarkade 2e Kerstdag nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk Julianastraat, in „Bethel" 2e Kerstdag nam. half drie en half zeven; in de Chr. School den Hoorn f bis. n De handelsbetrekkingen tusschen Neder land en Duitschland. A.V.R.O.-verwikkelingcn. Ibladz 2) In het Kattengat is een Finsch passagiers schip aangevaren en gezonken. Ongeveer 40 menschen moeten verdronken zijn. (Blz. 9). De uitbarsting van de Merapi. Reeds 89 slachtoffers. (Blz 51 Tweede Kamer. Dc Dcfensiebegrooting aangenomen. f blz 2.1 Rykof, voorzitter van den Russischcn raaü van Volkscommissarissen, uit zijn ambt ont- Burggraaf Willingdon benoemd tot onder koning van Britsch-Indië. Het Fransche parlement op rccès. AGENDA Maandag, 22 Dec. Stadsgehoorzaal 8 u. Abonnementsconcert Residentieorkest. Solist Sara Swaap, viool. De avopil-, nacht- on Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Donderdag 25 Dec. (1ste Kerstdag) a.s, waargenomen door: Apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523; Vrijdag 26 Dec. (2e Kerstdag) neemt waar apotheek P. du Croin, Rapenburg, telcf. 807; Zaterdag 27 en Zondag 28 Dec. a.s. neemt waar anothcck M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef, 55i De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doctoren dc Jager, Janssens, Muyzert cn Veldhuyzen. De geneeskundige Zondagsdienst t£ Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Ilugenholtz, telef. 390. 2e Kerstdag nam. half drie, in „Concordia" Maandag a.s. nam. 5 uur; in de Ridderi buurt a.s. Maandag nam- 5 uur. SUBSIDIE R.K. BEWAARSCHOOL Van het R.K. Kerkbestuur kwam bij den Raad een schrijven in om toekenning van een subsidie voor de R.K. Bewaarschool niet terugwerkende kracht over 1930. B. en W. hebben de desbetreffende post op de be grooting 1931 reeds verhoogd bij de voor bereidende behandeling, opdat ook de R.-K. Bewaarschool ëen subsidie van 10 per leerling kan worden verleend. Evenwel hebben B. en W. bezwaar, gelet op de ge- meentefinanciën, deze subsidie met terug-» werkende kracht te verleenen. VEILING In plaats van Maandag zal er Dinsdag a.s. veiling gehouden worden. ORANJESCHOOL Aan den laags-ten inschrijver- aannemer J. v. Wieringen, is gegund de bouw van een nieuw leslokaal. Met het werk is ter stond een aanvang gemaakt. PLUIMVEE- EN KONIJNENFOKVEREEN. Voor de Kringtentoonstelling van Hoen ders, Fazanten, Kalkoenen, Duiven, Konij nen, Cavia's en Watervogels, welke door bovengen, vereen. 8, 9 en 10 Jan. 1931 in Hotel „De Vergulde Wagen" gehouden wordt zijn meer dan 260 cereprijzen be-, schikbaar gesteld; BOSKOOP BOSKOOPSCHE CULTUREN Voor de vereer,iging van Boskoopsche cul turen (pomologische vereeniging) zal Dins dag as. optreden Prof Dr Doeters van Leeu wen, over: 's Lands Plantentuin te Buiten zorg. HAZERSWOUDE Op uitnoodiging van het Comité der Zen-» ding trad in dc Geref. Kerk op Ds. W, Breukelaar, van Sandpoort. In verband met Joh. 1016 stond spreker achtereenvolgens stil bij het recht, het doel, de kracht, de vrucht en de toekomst van het Zendingswerk. Spr. behandelde vooral het zendingswerk der Geréf. Kerken op Midden-Java. Door het Radio-Comité werd op een gehouden vergadering besloten tot het ver plaatsen van eenige toestellen, daar er nog niet voldoende aanwezig zijn om alle zieken daarvan te voorzien. Daar hiermede weer kosten gepaard gaan, ziet het comité gaarne giften voor dit doel tegemoet, en zal het wel niet noodig zijn in het belang van onze zieken daartoe op te wekken. LÏSSE A.R. KIES VEREENIGING. Maandagavond hoopt voor de A.R. Kics- vereeniging alhier op te treden Mr.- C. Bee- kenkanip, adj.-secr. van het Kuyperhuis. Onderwerp: de a.s. Statenverkiezingen, Aanvang half acht. KATWIJK PERSONALIA. De heer J. C. Tieleman, ambtenaar ter secretarie alhier is gister geslaagd voor de acte Staatsinrichting M.O. KATWIJK AAN DEN RUN Gisteravond kwam de A.R. Kiesverccnï- ging „Nederland cn Oranje" in ledenvergdi dering bijeen. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter den heer G. v. d. Perk, wis de verkiezing van candidaten voor dc a.s. ver kiezing der Prov. Staten aan dc orde. Nadat dc voorzitter dit punt had toegelicht, ontwikkelde zich hierover een algeme^ne bespreking. Hierna werd tot stemming overgegaan. De uitslag was als volgt: 1. W. Warnaar (aftr.) van Sassenheim, 2. Dr. G. A. de Bruijne, Leiderdorp; 3. R. Ouwchand, Katwijk aan Zee; 4. Mr. C. Beekenkamp, Leiden; 7. Dr. J. G. van Es, Leiden; 8. H. Zonneveld, Sassenheim; 9. K. Brug, Leiderdorp; 1. A. Warnaar Jz., Sassenheim. Na een slotwoord, waarin de voorzitter de leden opwekte, ieder in eigen kring propa ganda te maken voor de A.R. beginselen» eindigde Ds. Meijering met dankgebed en sloot de voOorzitter de vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6