I D< De snijbloemenveiling Aardappelbewaar plaats te Melissant DEERINC MOTOREN „ELCOMETER" LA D EN 1V1NB0UW No 65. Verichïjnt eiken Donderdag HAHDELIH ME PAAROENMESI E.tiltiE EN ltlaFSI.iOEISfl DONDERDAG IS DECEMBER 1950 IB— IBill. MÊÊtÊmÊtÊÊÊHBÊmmÊÊÊÊÊÊÊKÊÊmm ifiiiiiiiiiii Algelegen plaatsen slaan meermalen, wat bedrijfsontwikkeling aangaat, vooraan. Eenigen tijd geleden hebben wij eens een kijkje genomen op Goereo en Overflakkec. Wij wisten, dat we daar enkele interes- santé dingen konden zien op ons terrein. We wisten ook dat we daar gastvrij ont vangen zouden worden door den welbeken den heer P. D. Sieling, te Melissant. Wc hadden op onze reis naar Keulen kenni* gemaakt met elkaar en beloofden toen, dat- we zijn groot bedrijf eens zouden komen Sien. Wij konden thans verschillende dingen met elkaar combineeren en trokken dus op •cn regenachtige dag naar de HellevoetslU' •she tramtrein, die ons naar do boot. welke op Middelharnis vaart, sleepte. Gelukkig, dat we lectuur bij ons hadden, want de tijd in de tram doorgebracht zou anders weinig economisch besteed zijn, aan gezien, wat we anders nog wel eens doen, van schrijven in deze schommelende wagens niet veel kon komen. Dat lukte op de boot beter, ofschoon deze op de door de najaarsstormen fel bewogen golven van het Haringvliet soms gekke sprongen maakte. Voor dat we het wisten was de boottocht teneinde. De heer Sieling haalde ons met zijn auto af en zou ons door de landouwen van uien, wortelen en aardappelen voeren. De ingre diënten van de door mij geliefde hutspot, hoewel ik kort geleden de kokslepel daar van heb neergelegd. Zelfs het hartige deel behoefde niet van elders gehaald. Pund. vee en varkens van uitmuntende kwaliteit voor klapstuk, spek of worst was aanwezig. Wat een uien! wat een peen! enwat een bespottelijke prijs, 'tVVas misère even als het weer dien dag. Regenbuien en storm vlagen. Maar we zaten goed. De wegen wa ren soms wel van dien aard, dat we thans hartelijk instemmen met wat het K.N.L.C. over da z.g. tertiaire wegen adresseerde aan den Minister. Waar men geheel op het autovervoer, uit gezonderd dan de tram, is aangewezen, zou het van belang zijn, dat ook deze wegen eens bedacht werden uit het Rijkswegen fonds. De autobezitters daar moeten'oök wegen belasting betalen. Natuurlijk zagen de wegen met het bie tenrijden er nu onmogelijk slecht ujt. De aardappels waren natuurlijk de grond al uit. Pio wórden daar ook veel verbouwd. Eu dat bij een intensieve aardappelcul tuur ook veel aandacht geschonken wordt aan de poters is vanzelfsprekend. Vooral ab menschen als onze gastheer een leidende rol spelen. Dan wordt alles gedaan wat tot perf;ctioneering, tot verbe tering van het bedrijf karr dienen.- Dan wordt ook alle moeite gedaan om het besrc zaai- en pootgoed te verkrijgen. Daartoe reisden ze zelfs wel eens naar Friesland, bekend om zijn boter, doch ook om zijn poters. En daar zag de heer Sieling voor het eerst iets wat hem op de gedachte bracht in 't groot en verbeterd toe te passen voor de 'landbouwvereeniging „Ons Belang' te Melissant, waarvan hij de ziel is. De grond gedachte was aardappels, die voor het poten bestemd zijn, niet in de gebruikelijke kuilen of hoopen te bewaren, doch in speciaal voor dit doel gebouwde bewaarplaatsen. Geheel nieuw was de gedachte niet,, in 't algemeen genomen. Elders had men reeds zoo iets, doch daarbij moest de vorst ge weerd worden door in den kouden tijd te verwarmen. Ook zonder dat moest het kunnen, was de gedachte die voorzat En de landbouwers In Melissant zijn niet bang om iets aan te pakken. Zo beslo ten op het initiatief van hun voorzitter in te gaan, en er werd een grooto aardappel- bewaai"">lnat<s cebouwd. Een voor 4000 ILL. (12000 hakken). Geen kleimgneid. dus. De wanden zijn geheel van glas. 'tMoel er zoo licht mogelijk zijn. Natuurlijk is het ietwat gevaarlijk alles van glas te hebben, doch daarom wordt z.g. gewapend glas ge bruikt Maar ook moet het vorstvrij zijn. En daar om maakt men dubbele wanden van glas. En dat. voldoet heel goed. In den strengen winter van 1928—'29 bleef zonder kunstmid delen do temperatuur nog V& gr. boven 0. Of dat geen prestatie is. Door luchtkokers wordt de temperatuur geregeld. En wat blijven ze good bowaarn. Men krijgt geen lange, zwakke spruiten als bij kuilbewaring het geval is, doch mooie korte, stevige, krachtige. Er stonden nog een paar bakken van verleden jaar, die niet door den eigenaar waren weggehaald. Na tuurlijk geheel verschrompeld, doch de sprui ten waren nog kort gebleven. En iiu zal menigeen zeggen en een veelbeteekenend Internationaal gebaar ma ken, hoe is het mot dat cn duim en vuor- slo vinger over elkaar schuiven. O, maak ja maar niet ongerust. Dat valt mco. Ongeveer 35 cent per II.L. Als dat je niet meevalt, weet ik het niet. Daarvoor zet je ze niet in de kuil, doch brengt zo naar zoo'n bewaarplaats, als ge dien hebt. En veel gedraag is er niet. Een handige transportbaan, ook een idéé van den heer Sieling, waar de bakjes gewoon opgezet woi don en vanzelf komen op de plaats waar de man die zo opstapelt staat. Nooit rolt zoo'n bak er af. En deze transportband Is zóó verstelbaar, dat bij het uithalen in het voorjaar de bak ken op dezelfde wijze retour gaan, naar den wagen, waarop ze geladen moeten wor- Geen wonder, dat deze verste groote aard appelbewaarplaats al heel spoedig te klein bleek. Daarom moest er in 1928, dus twee jaar na de eerste, een tweede gebouwd wor den. Iets kleiner, een voor 3000 H.L. of 9000 bakjes. Alles gaat hier coöperatief, moet ge we ten cn van de 100 leden der landbouwver eeniging „Ons Bel ang" maken ongeveer 90 gebruik van deze pracht gelegenheid. Alle lof over het wakkere bestuur van deze landbouwvereeniging en voor zijn wak keren voorzitter. Vermeld dient ook nog, dat deze zeiltje vereeniging oen van de meest perfecte zaad schooners liet installeeren. De laatst door ons uitvorig beschreven Petkuss-Hohen- heim. Wat dat beteekent mag blijken uit h<jt feit, dat zc voor een bepaald product, welke weten wij momenteel niet meer te noemen, waarvan de marktprijs f 1,25 bedroeg, fl.40 ontvingen wegens de buitengewone zuiver heid. Wij hebben met veel genoegen alles be zichtigd. Ook het uitgebreide bedrijf van onzen gids. En diens gastvrije echtgenoote heeft ons zéér verwend, zoodat we nu al uitzien naar een gelegenheid om dit wel varend eiland nog eens te bezoeken. Maar dan graag onder gunstiger weersomstandig heden voor ons, en hope'ijk gunstiger tijds omstandigheden voor de bewoners. Een van de Aardappelbewaarplaatsen te Melissant, met het bestuur der Landbo-iw- vereen. Ons belang". Tioeede van links ome vriendelijke gastheer, P. D. Sieling, voors. der landbouwvereeniging. Uit het Westland wordt ons het volgende geschreven: Wat men ook aan de Westlandsche Snij bloemenveiling ten laste zou mogen leggen, gebrek aan activiteit kan men het tegen woordige bestuur niet toeschrijven. Dat ten laste leggen heeft helaas voor de ze jongste twijg aan den W'estlandschen tuinbouwboer weieens meer beteekenis ge had, de Westlandsche Snijbloemenveiling heeft nveilijke jaren doorgemaakt. De oorzaak f Het vroegere bestuur zouden we er nie.l graag de volle schuld van willen geven, evenmin als andere minder aangename dingen die er bestaan hebben. De jaren hiervoor waren voor de Snijbloe menveiling moeilijk, zij waren juist zóó als zij voor een groot deel het lot geweest zijn van de groenten veilingen in het Westland. De tegenwoordige strenge lenze van het bloemenveilingbestuur „allo Westlandsche bloemen aan de Westl. Sniibloemenveiling" is cok voor de groetenveilingen de leuze geweest en dank zij het verplicht veilen al thans voor het grootste deel werkelijkheid geworden. En slechts weinige Westlanders, en ook andere tuinders in den lande, zullen meer ontkennen, dat verplicht veilen niet alleen do veilingen grooter maakt, inaar ook een reèoler basis voor den handel brengt, «n on zen naam in het buitenland voor het pro-» duct ten goede kunt- Dat alles heeft het bestuur van de C.W.S. nu voor de afdeeling bloemen nog den kwee ker. althans zeer velen, hij te brengen. Met eenige cijfers zullen we straks aan- toonen, dat de bloementeelt in het Westland sterk toeneemt, dat ook het ledental van de veiling stijgt, maar dat daardoor ook de zor gen voor een goed beheer van de veiling toeneemt. Mot de lusten, voor kooplieden en kwee kers, nemen voor de veiling ook de lasten toe. Het dragen van die lasten nu kan voor al door de kweekers veel worden verlicht, maar dan door het verplicht vellen. Het is immers nu zoo gesteld, dat eigen- Inteiieur van een aardappelbewaarplaats le Melissant. Zooals men ziet: volop licht. Hjk een ieder aan de veiling brengt wat en hoeveel hij wil. De kooplieden moeten dus afwachten wat cr eigenlijk komt, hetgeen weer veroorzaakt, dat juist do kooplieden, die men zoo gaarne aan een veiling zie' wegblijven. Z:odra voor hen do zekerheid bestaat, dat cr aan de veiling werkelijk iets te koopen valt, dat er aanvoeren van flinke beteekenis komen, dan zullen ook die kooplieden in de banken gaan plaats nemen. DE OMZET. Wanneer we inomeoxteel een vergelijking gaan maken ovor de omzetcijfers van de Snijbloemenveiling, dan blijkt dat 1929 een gro ter omzetcijfer gaf dan 1930. Maar de oorzaak liiervan is geweest het feit, dat de tulpenteelt in het voorjaar zeer, zeer matig was, als gevolg van het feit. dat in 1929 een gro te hoeveelheid bollen door de strenge vorst zijn vernietigd. En de tulpenhandel brengt aan een vel ling geld in het laadjo. In Januari 1929 was de omzet f 45.606.9S en in dit jaar f 34.041,68; Februari 1929 gaf f 31.626,21 en dit jaar f 68.032,90; Maart even wel gaf in 1929 f 03.492,84 en dit jaar f 75.330.41; April 1929 had een omzet van f 101.477,61 en dit jaar slechts f 5S.912riO; Mei 1929 36.253,77 en dit jaar f 99.139,06: ia Juli kwam men weer vrijwel gelijk uit met f 18.020 20 in 1929 en f 16.378.-13 in dit jaar: Juli 1929 f 11.980 en dit jaar f 11.417,12, zoo dat toon weer de stijging begon; Augustus 1929 f 0-892,59 en dit jaar f 7.322,24; Septem ber 1929 f 7.088.98, dit jaar f 11.235,65; Octo ber v. j. f 17.878,23, dit jaar f 32.795,08; No vember v. j. f 55.461,04 en dit jaar f 56.629,04. Men ziet hieruit dus dat dadelijk na dep tul pen tijd de omzet flink is gaan stijgen, met het gevolg, dat einde November het ver sohil tusschon 1929 en dit jaar nog f 48.144.19 bedroeg, daar de omzet thans f 401.234,31 bo- Hieruit mag dus wel worden vastgesteld dat do bloementeelt in het Westland zich heeft uitgebreid, terwijl vaststaat dat zij zich nog uibreidt Nu moet nog gewezen worden op een eigenaardig verschijnsel. In het Westland zijn nog eenige kweekers die zeer veel bloemen ter velling brengen, maai*niet in het Westland. Zij voeren hun waar ter veiling; Aalsmeer Maar om welke reden? Ja, misschien zijn momenteel de prijzen daar iets beter. Maar wanneer die kweekers hun product ter veiling te Honselersdijk brachten, zou dan spoedig ook, daar de handel niet belangrijk nog worden opge voerd? Do kooplieden komen waar de producten zijn; eerst dus het product ter veiling in Honselersdijk, dan volgt het verdere vanzelf En werkelijk weten do koopheden, tot zelfs uit het zuiden van ons land de vei ling te Honselersrijk wel te vinden, er Kwam zelfs verschillenden van hen reeds de Westlandsohe bloemen koopen. DE ZELF-EXPORT. Een kwaal, die vooral in de bloementeelt nog niet kon boteren, Is wel de z.g.n. zMf- export Het mag tenvolle een kwaal worden, ge- npeq-id want de zelfexport ondermijnt nief alleen de opvoering van het veilingsysteem, maar veroorzaakt helaas in den export ge varen, die niet te onderschatten zijn. Zonder de goeden onder de zelf-expor- teurs te na te komen, bestaat evenals in den groentenhandel het groote gevaar van „knoeierij". Enkele minder goede kwalitejten van groenten of bloemen door een partij ver werkt, kunnen zoo licht in het buitenland onaangename gevolgen hebben voor onzen geheel en export. De zeif-export kan meer bederven, dan' zij 'wel kan goed maken, ook voor den expor teerenden kweeker zelve. Maar er is nog een factor die pielt voor de leuze: „Alle Westlandsche bloemen op de Westlandsche veiling". Met tusschenkomst van genoemde veiling worden thans pogingen aangewend voor afzetgebied in Frankrijk. Reeds zijn eenige personen uitgezonden, die een onderzoek te Parijs zijn gaan instel len naar' de mogelijkheid onze Hollandsche bloemen daar een plaatsje te bezorgen. ..Eendracht maakt Macht", geldt in dezen voor land- en tuinbouw zoo moeilijken tijd in dubbele mate. Dia eendracht van de kweekers is in het Westland noodig, om de bloementeelt te bréngen op het peil waarop zij behoort en kan staan. De tijd zal zeker niet meer veraf zijn dat de Centrale Westlandsche Snij bloemen vei ling een nieuw gebouw moet gaan stichten hetgeen eigenlijk thans al geen luxo zou zijn. Dat kan een ieder zien die op een veiling dag eens de moeite neemt naar Honselers dijk te gaan. En, zou een veilinggebouw gesticht kun nen worden, zonder dat een behoorlijk.' vaste grondslag is verkregen door het ver plicht veilen? Het ijverig werkend bestuur van de C. W. S. moge binnen niet te langen tijd den vensch volkomen vervuld zien. in het belang van de geheelcn bloementeelt: „Alle Westlandsche bloemen aan de Westland sche veiling". "•3F- T W/a' de Amerikeansche regeering voor bollenkweekers doet In het „Kweekersblad" lezen we, dat door het Amerikaansche Ministerio van Landbouw een circulaire werd uitgegeven, geschreven door David Griffiths. Deze circulaire gaat uitsluitend over Narcissen, beslaat 74 pagi na's tekst, is geïllustreerd met 50 buiten gewoon practische afbeeldingen, en is er wederom een bewijs van, hoe de Amerikaan sche regeering alles cn alles doet om de kweekers te steunen. De heer Griffiths is een botanicus, die veelal een helderen kijk heeft op do practijk, en dio volkomen in staat Is om een onder werp als dit.te behandelen. We zullen even een opsomming geven van de artikelen reeks van dit mooie boekje. Allereerst wordt een definitie sificatUj van de Narcissen gegeven,, dan volgt de' geschiétTérns; 'dé waarde als deco ratiemateriaal; de belangrijkheid voor den handel; de narcissenbol; de vermenigvuldi ging van den bol; voordeel van wissi-i- teelt; het planten; planten voor decoratie- doeléirklen; natuurlijke groepcertngen; ver- spreiding van plant materiaal; gebruik van meststoffen; kweek wij ze; dekken; verwij dering van de bloemen; verandering van huidkleur gedurende den rusttijd; sort.ee- ren en afbreken der bollen, behandeling in den rusttijd; gereed maken voor den handel; inpakken en verzenden; - broeien broeien in ander materiaal dan aarde; narcissen in hyancinthenglnzen; het ver korten van de broei-periode; uitz: eken van dc gewenschte soorten; winnen van. nieuwigheden; eenige botanische merk waardigheden; verschil in kosten van ver schillende verscheidenheden; het snijden dier bloemen; tentoonstellingen; ziekten en bestrijdingsmiddelen. Men ziet, dut de geheele cultuur tot in de puntjes ls behandeld. Kort en duidrtik heeft de schrijver a'-twoord geg vep op de vele vragen', die zich ten opzichte van iie Nareissencui'uur voornoen. Voor de lezers bevatten dergelijke hoekjes niet veel nieuws, alhoewel het goed is, de wetenschappeliike gedeelten, die trou wens al meermalen afzonderlijk in h°t Kweekersblad gegeven zijn, te kennen. Kralingscheweg 290 Tel. 14888, Rotterdam v.*,,,» D. W. A. FONTIJNE Dirk van Wassenaarstr. 17 - SCHIEDAM BLOEMBOLLEN 30 Hyacinthen. rood. wit cn 25 bi. Druifjes. 50 Kar wklokjea. 20 Stor Ml AVE* A C<L, runt 23 lllllegoi Uien - Sorteermachines NOTENBOOM's PATENT, prima fabrikaat W levert Nieuwste constructie Oudste ervaring Reeds verscheidene geleverd aan de voor naamste Veilingen en Exporteurs. TeL 40442 Clichéfabriek „Hel Oosten" Gedempte Slaak No. 120 leletoon No. 9425 Rotterdam H. H. Kweekers (met Stookinstallatie) Nachtwaker zonder Salaris Waarschuwt bijte hooge en te lage ketel- temperatuur alsmede bij opkomende en strenge vorst. Vraagt nog heden inlichtingen bij Fa. C. BRINKMAN ZOON 'S-GRAVENZANDE ADVERTEERT IN DIT BLAD BUirELAAR'S Krachtvoederfabriek Sand-Ambachtstr. 45 - 's G3AVENZANDE - Tel. 27 Buite'aar's Krachtvoer voor 't Pluimvee. Prachtvocr. Neemt proef HET CEVES APPARAAT (ter versnelling van den watenmdoop bij Centrale Verwarming d. in v. wurm water) ls reeds geplaatst op méér dan 100 kweek®- O rijen. Velen bezitten één of 2 apparaten Er zijn o«»k kweekers, die er 5 of 7 hebben doen aanbrengen. WANNEER VOLGT U? Eenig fabrikant JOOST NAAKTGEBOREN C=. Wel is het goed te weten, hoe de Amerl kaanschekweeker door zijn regeering up voorbeeldige wijze gesteund wordt Dat maakt ons jaloersch! En we vragen ons «f ligt het ook niet op den weg van onze re geering om dat wat op on«e we en chap- pelijke insti'.uten wordt ontdekt, door mid del van circulaires, of heel eenvoudige, niets of weinig kostende boekjes onder alle kweekers te verspreiden? Of als de regee ring ook dat niet wil, verspreiding door middel van de vakpers, maar in elk geval zorgen, dat ook de kleinste kweeker spoe dig en duidelijk de noodige voorlichting verkrijgt Wat de moeite en zorg aangaat, die onze regeering zich getroost om den kweeker te ontwikkelen, moeten wij niet onderschatten het vele geld, dat uitgegeven wordt voor het onderwijs aan onze cursussen. Dat daar niet meer gebruik van gemaakt wordt, ligt heusch niet aan de regeering. Als eens nagegaan werd hoeveel of dit per deelnemer bedraagt, dan zou men waarschijnlijk In Amerika respect hebben voor den steun, die onze Regeering den kweekers biedt Hiermede bedoelen we niet de daad van het Amerikaansche Landbouw-ministerle te verkleinen. Red. L. en T. £)e Uiensorteermachine te Ouddorp Gelijk wij elders reeds mededeelden be zochten wij Goeree on Overflakkee omdat er wat te zien was op ons terrein. Een van die dingen was de nieuwe uien sorteermachine te Ouddorp. Zooals we reeds meldden is Flakkce het uicnlaüd. Wij zagen op onze autotocht heeje groote uienrennen vol met het ietwat sterk geu rende, doch niettemin voor maag en inge wanden zoo gunstig werkondo „juun". 'tls een zoer goed handelsartikel. Wel te verstaan in normale tijdon. Ook thans is de ui een van do vele artikelen uit onze bedrijven, die geen prijs meer maken. Gocn prijs die loonend is. Maar als dan de uien ook nog niet goed gesorteerd aan de markt komen is het al heelemaal mis. Handelaars willen ze dan nog wel koo pen, doch dio laten zo sorteeren en krijgen dat goed betaald, daar het prijsverschil tus schen goed gesorteerde cn ongesorteerde uien beduidend is. Vandaar dat verscheiden landbouwers op de gedachten 'kwamen zelf de uien te«sor- tee ren en aan de veiling te brengen, of ze gesorteerd den handelaren aan te bieden. Het beduidende prijsverschil konden re naar hun opvatting wel voor zich zelf be nutten. Het was oen combinatie van boeren, ïils we óns wel herinneren ("tkan ook zijn dat het de plaatselijke landbouwvereeniging was, in elk geval was cr samenwerking, organisatie die optrad) die besloten om con tiptop uiensorteermachine aan tc schaffen. En dan wel de beste uit de besten. Daarom gingen 2e naar de firma Gebr. .Koteboom te Óverschie, die op het gebied van sorteermachines een vermaardheid heeft verkregen, welke Moordrong tot ver over onze grenzen, tot zelfs buiten Euiopa. Sorteermachines voor tomaten cn voor bloembollen, yoor appels en voor peren, zelfs voor sinaasappelen, worden <loor deze firma geleverd, naar Noorwegen en Zweden, naar Engeland en Duitschland, naar Italië en Spanje, ook naar Noord-Afrika Natuurlijk levert deze firma, ook uien- sorteennachines. Ze leverde die zelfs naar Egypte. Zoo go weet is Egypte het uienland al van ouds. Hadden de Israëlieten in do woestijn geen sterk verlangen naar wat ze in Egypte go- noten hadden als zc dachten „aan het look, en aan de ajuinen en aan het knoflook." In dat Egypte draait eon uiensorteer machine van Gebr. Noteboom. 't Is dus zeer begrijpelijk, dat ze naar deze firma gingen, cn ook dat, waar ze het besto zochten op dit gebied, ze hier ook een bestelden. 'tWerd een heele nieuwe, d.w.z. een ver betering van do reeds bestaande, in zoo verre, dat aan weerszijden een vellenafblaos inrichting werd aangebracht Een mooie verbetering. Geheel schoon en tonder vellen komen ze nu in de zakken. Een tweede verbetering werd aangebracht- door een afzonderlijke schudhor aan te brengen waardoor de „pikkels" en de drie lingen gaan, terwijl de grooten en de bon ken dadelijk naar voren gaan, De ongesorteerde uien worden in een hel lende bak gestort, cn daar voorloopig met de hand iets uitgezocht b.v. de rotte en aangestoken bollen. Ze vallen op een trans portband, d>- zo naar boven brengt, waar ze naar rechts en links verspreid worden (de machine werkt dubbelzijdig) en op de zooevcn genoemde schudhorren vallen, cn daarna op de gaten terecht komen. Door oo en neer gaande latten worden ze telkens op genomen en een gatverder geplaatst, totdat ze het gat bereikt hebben van de grootte waar ze door vallen en op een helling te recht komen vanwaar ze in de er naast geplaatste zak vallen. De machine, die ge dreven wordt door een lichte electromotor, levert prachtig werk, en vlug. Ze deden daar 60 70 baaltjes van 50 K.G. per uur, doch. dit kan bij eenige routine wel verdub beid worden. Van welke beteekenis dit goed sorteeren is bleek wel uit de prijzen, die ze maakten. De prijs die degenen die te Ouddorp hadden laten sorteeren, dien dag hadden gekregen was vergeleken bij anderen heel mooi. Zoo gaat het: waar een goede sorteer- machine staat worden goede prijzen ge maakt, zei me, iemand, die op dit terrein geen onbekende is en met wien ik over deze sorteermachines sprak en over het streven der Ouddorpers om goed gesorteerde waar te kunnen leveren. Dat moet nagevolgd worden. Maar zou het ook niet goed zijn dat uit de verpakking bleek dat de inhoud gecon troleerd werd door den officieelen contro leur, waarom kómt de rijkscontroleur wel keuren en mag op de zakken niet vermeld staan, dat ze onder rijkstoezlchl gepqjvt zijn. Waarom mag liet T'.C.B.-rnerk niet gebruikt vorden, terwijl controle door het U.S.li. wel verplicht is.' Ja er moet opstaan, dat het „Hollaudsch produkt" ls: doch dat zegt niet alles. Dat zijn maar enkele vragen. Feit is dat deze sorteennachine keurig werk levert en dat zij den fabrikant alle eer aandoet. Ook is het'een voorbeeld dat hier door de Ouddorpers gegeven werd van veel belang. Het verdient aller navolging. Gezamenlijk optreden geeft voordeel, maakt sterk. Ook hier zij het nog eens gezegd, dat wé prettige herinneringen van het eiland moe- BOEKBESPREKIXG prijscourant Turkenburg's Zaad- handel N.V. Bodegraven Do oude bekende is er weer. Zooals yrocger steeds uitgezien werd naar de nieuwe almanak, zoo zien degenen, die 't zij voor hun bedrijf, 't zij voor particulier gebruik zaden noodig hebben, uit. naar het •verschijnen van Turkenburgs prijscourant. De prijzen der zaaizaden zijn zeer belang rijk gedaald, sommige tot beneden de helft van die van verleden jaar. Voor de landbouwer is het van veel belang dat al het bieten- en mangelwortelzaad, dat Turkenburg aanbiedt, grondig wordt behan dejd met het droog-ontsmettincsmiddel U. T. 685, een middel, dat door dm Plantenziekten kundigen Dienst te Wageninpcn wordt aan bevolen. De landbouwers krijgen dus ont smet zaad, zonder prijsverhoging. Over de kwaliteit behoeft niet gesproken, die is, zooals Turkenburg steeds levert, uit stekend. Dit geldt ook voor alle andere zaden Mooie afbeeldingen, zeer natuur getrouw. i de noodige afw isseling. Notitieboekje voor den Landbouw Gratis uitgave van: H»t Inlirhtincsbo. reau voor Chilisalpeter te Rotterdam." Reeds voor dc 28ste keer komt dit be kende handige en voor den landbouwer practische boekje zijn diensten aanbieden. De landlouwers zullen er weer gaarne gébruik van maken en dat niet alleen out notities te maken, doch ook om het te raadplegen bij vel; gelegenheden. Mei» vindt er o.a. in een bemestingstabel, voo* dernormen, samenstelling der voornaauv ste voeders, maten ,cn gewicthen, de na* men van de Rijksconsulenten, de proef* stations, enz,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9