Jlirtuur ^Hïisdjr Cimraitf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. aBONNBUSNXi ftar kwartaal #§JS (Bejw.hlkklnirskqsten f 0 15) 9er week 1 9*25> Ifoor het Buitenland bU Weke- ÜJksche tending WJ dageliiksche tending »7«— Alle» bil voorn it betaling Losse nummer» 8 cent met Zondagsblad 7 h cent Eondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaa* No 3231 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 17 DECEMBER 1930 40VGRÏENTICN1 Van I tot 5 regel» Like regeJ cneer O-Z* ïnget 4edcderi1ngeu 1^-'"rv van 1-6 regel».-2-30 Elke regel meer „0.15 j Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau I v wordt berekendf J 10e Jaargang Wie zich heden als Kwartaallezer op ons blad doet inschrijven, ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers GRATIS Abonné's op te geven aan de Agenten of aan de Administratie ÉlllllillIM Dit nummer bestaat uit DRIE bladen 0 „IK BEHOOR TOT GEEN KERK". Gelukkig, er behoort in ons land nog een droeve "moed toe om openlijk te verklaren: behoor tot geen kerk". Daarom acht de Vrijdenkers-Vereeniging „De Dageraad" zich geroepen om pamfletten te verspreiden, waarin zij, die nog slechts uiterlijk tot een kerk behooren, worden opgewekt om bij de komende volkstelling op de kaarten nadrukkelijk in te vullen, dat zij ,-tot geen kerk behooren. Dit schotschrift is ondanks alles, voor ons een troostrijk stuk; want de felle, ongebrei delde haat, welke zich met leugen en laster tegen elke kerkgemeenschap keert, bewijst juist daardoor, dat de kerk nog eèii gezegen de invloed- in ons vaderland oefent. En dat, zoo mogen we wel met schaamte tegen ons. zelf zeggen, ondanks alle ge- scheurdheid en gedeeldheid, zelfs in de kringen van hen, die met gelijke hoop en vreugde het Kerstfeest tegengaan; die een zelfde bede bidden: Heer, houd,advent! Wonderlijk is de inconsekwentie en het onlogische in dit pamflet O neen, ook deze taal citeeren we niet, dan alleen als proeve van "volksverleiding. Waarom moet men zorgen, dat zijn' naam uit-: de kerkregisters verdwijnt? Omdat door de macht der kerken de kerkelijke partijen Jn dit land regeeren. En: Be kerkelijke partijen verklaren z.\c\\ tegen verbetering der huwelijkswetgeving, tegen hervorming van het strafrecht, tegen bewust regeling van het kindertal, tfegen anti-niilitairisme en tegen duizend andere goede dingen. Ze leggen een ongehoord'vijandige hou ding'tegen de arbeidersbeweging aan den dag. Ze vertragen eenvoudig eiken vooruit gang op elk gebied. Tegen deze. het ware volkswelzijn diep kwetsende politiek is het, dat wij onzen aanval richten. Een ieder make maar voor zich zelf uit, hoe' het ware volkswelzijn gediend wordt door de „duizend goede dingen", waarvan het strooibiljet spreekt. Wij verheugen er ons slechts over, dat volgens deze vrijdenkers de invloed „der kerk" nog zoo groot is, dat in 1920 slechts 500.000 personen verklaarden tot geen kerk te behooren en dat men het aantal nu op één' mlllioen hoopt te brengen. Doch we verbazen ons over het onlogische h) de redeneerihg. ■.Er zijn, zegt het pamflet, zeer velen, die nog slechts uit sleur „kerklidmaten." zijn en Het is een door niets te weerleggen feit, dat de macht der kerken reeds lang ge- broken zou Zijn, indien zij niet meer steu nen kon op de onbewuste moreele hulp. die haar verleend wordt door die volks- genooten, die, hoewel ze reeds lang niet meer kerkelijk denken en voelen, toch verzuimden hun natnen uit de kerkregis ters te doen schrappen en zich openlijk te bekennen tot kerkloozen. .Zie eens: die Kerken „bevorderen de dom heid en de onwetendheid", maar deze wijzen weten het en daar willen ze ons nu even vertellen, dat de sleurmenschen, de onna- denkenden, die nooit naar de Kerk omzien en er ook nimmer een voet zetten, dat deze onverschilligen en misschien wel kerk vijandige menschen, de „macht der kerk schragen en in stand houden. Waarlijk, het verbaast, dat zulke verstan dige menschen zoo domme praat kunnen uitslaan. 'Het is even onbegrijpelijk als het aanhef fen van de strijdkreet „Straft de Kerk" door menschen, die verklaren: „Ook onze over tuiging is ons heilig"! Het strooibiljet is een droevig teeken des tijds en een vreeselijke illustratie van des Hei lands woord: Als de Zoon des menschen komt, zal Hij ook geloof vinden op aarde; het geeft echter ook troost, als men ziet, dat de vijanden zulke botte wapens moeten han- te'eren in hun onheilige strijd. DUBBEL SCHANDELIJK. Welk een vreeselijke mentaliteit er aange kweekt wordt bij de Communisten, werd dezer dagen nog eens duidelijk bij de be grafenis van den burgemeester van Lpnneker. De heer Stnoink, stammend uit een oudér- wetsch burgemeesters-geslacht was plotse ling op betrekkelijk jeugdige leeftijd over leden en blijkbaar onder de indruk van dit onverwacht verscheiden, had het commu nistisch raadslid aan du plechtigheid- der begrafenis deelgenomen. De communistische arbeiders, die vrijaf hadden gekregen, had den het niet gedaan. Waar de heer Stroink vrij zeker niet tot de „democratische" burgemeesters gerekend kon worden-, gaf dit een communist, die zich Arcor 47 teekent, aanleiding om in de Tribune het gedrag der arbeiderspar don, de aanwezigheid van het raadslid bij de begrafenis fel te laken. Wij zullen het schandelijke stukje niet citeeren, daarvoor is het te gruwelijk: de in houd is, dat het communistisch raadslid ook bij de lijkbaar zijn vijandschap tegenover „dezen tegenstander der arbeidersklasse" had moeten toonen. Hij heeft dat niet gedaan; het zal hem be rouwen, zegt de redactie van de Tribune. „Zijn (critiekwaardige) houding zal in de afdeeling te discussie worden gesteld". Ziedaar de mentaliteit der „Nederland- sche" sovjetvolgelingen. Wie den dood van een politiek tegenstander weet te eerbiedi gen, is ontrouw aan het communistisch beginsel. Hij wordt voor de vierschaar ge roepen, moet zich verantwoorden en wordt gestraft. Vreeselijk, die heilstaat der Sovjets! HET NIJMEEGSCHE GEVAL Het blijkt al duidelijker, hoe de Burge meester van Nijmegen de eene fout op de andere gestapeld heeft, door nu in 't publiek te vertellen, wat er in de vergadering van B. en W. is gepasseerd: Thans schrijft het1 (lib.). .Vaderland: Wij kunnen, zooals vanzelf spreekt, zulke lieve maar bangelijke menschen op verantwoordelijke posten niet gebruiken. Dr. 'Beumer heeft het zeer juist gezegd in de Tweede Kamer: „Een burgemeester en andere gemeentelijke autoriteiten hc: hoorè.n niet op den loon te gaan, omdat iemand dreigt met tegendemonstraties". Waar de burgemeester van Nijmegen van zoo slecht begrip in deze blijk heeft gegeven, dat hij voor het dreigement van den sociaal-democratischen wethouder 'di reet op den loop ging, hopen wij, ja ver trouwen wij, dat een zeer categorische uitspraak van de Regeering over zijn grove fout niet zal uitblijven, en dat het op een of andere wijze bekend zal ee- maakt worden, dat zulk een uitspraak is gedaan. De sociaal-democraten oefenen hier te lande een telkens sterker wordende ter reur uit om huldiging van het Hoofd van don Staat onmogelijk te maken, waar gaan wij heen als één socialistische wet houder maar met een tegendemonstratie behoeft te dreigen, om het Hoofd van een Gemeente van het vervullen van zijn plicht af te doen zien? Die terreur is te onduldbaarder. waar ze in ons land een unicum is; de nauw gezetheid waarmee b.v. de-Engelsche so ciaal-democraten, hetzij als overheidsper sonen, hetzij als overheidsdienaren hun plioht tegenover het Hoofd van den Staat vervullen, kan onzen sociaal-democraten tot voorbeeld dienen, al hebben dan ook de Haagsche socialistische onderwijzers, toen wij hun wezen op hun fout in hun houding bij de huldiging van H.M. de Koningin in hun overdreven gevoel van eigenwaarde ons toegeroepen, dat ze van MarPonald niets hadden te leeron Weinige weken geleden hehhen Engel- sche onderwijzers, onder welke ook so ciaal-democraten.' op de eerhiedigste en hartelijkste wijze de Hertogin van Con- naught in hun school ontvangen, toep zij daaraan eon bezoek bracht. En dus zou een burgemeester niet re- publikeinsch mogen wezen? Ilij mac iedere meening toegedaan zijn, die hii wil, mits hij daarnaast inzie, dat dit hem nooit kan ontslaan van zijn plichten tegenover het Hoofd van den Staat BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau L. de Vries, voorzitter van de vereeniging yakschool tot opleiding van verkoopsters en industrie naaisters te Amsterdam. RIJKSBUREAU MONUMENTENZORG. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen W. C. L. A- Scheffers, als architect bij het_ rijks bureau voor de monumentenzorg te s-Gra- venhage. NOTARIAAT. Bij Kon. besluis is eervol ontslagen J- Go- derie als notaris te Wouw. DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot adjunct- commies bij het departement van defensie de op wachtgeld gestelde rijksboekhouder lste klasse bij de rijksschatkist J. van <lcn Berg en de schrijver lste klasse bij het de partement van defensie J. C. de Vlieger. CONSULAATWEZEN. Hr. Ms. gezant te Buenos Aires, Mr. J. D. van Ketwich Verschuur, is naar Montevideo vertrokken, teneinde de Koningin in bijzon dere zending te vertegenwoordigen bij de feestelijkheden, welke tusschen 15 en 25 de zer plaats hebben ter gelegenheid van liet 100 jarige bestaan van de republiek Uiu- guay. De consul der Nederlanden te Zürich, de heer Ph. W. Osleck, zal tijdens zijn verlof hier te lande te spreken zijnin het departe ment van buitenlandschc zaken te 's-Gra- venhage, Plein 23, op Dinsdag 23 December, van 14 tot 17 uur. Het ressort van het consulaat strekt zfrh uit over de kan'ons Zürich, Sehaffliausen. Turgau, St. Gallen, Appenzeil, Glarus, Schwydz, Uri, Unterwalde en Zug. RECHTERLIJKE MACHT. Alfabetische aanbeveling voor rechter, in de rechtbank te Haarlem: Mrs. A. D. Vc.n R egt eren Altena, substituut-griffier bij de rechtbank te Alk-maar; M. A. van Rijn van Alkemade, rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te- Haarlem; C. J. de Vries, adv. en proc. te 's-Gravenhage. rechter-plaatsve:- vanger in de rechtbank te 's-Gravenhaige. HOFBERICHTEN De Koningin en Prinses Juliana zijn gister ochtend uit Den Haag naar Het Loo vertrok ken. De Koningin wordt a.s. Maandag en de Prinses a-s. Dinsdag in Den Haag terug ver- EERSTE KAMER De Eerste Kamer vergaderde gisteravond extra-laat en extra-lang. Om 9 uur werd begonnen. Z. h. st. en discussie werden goedgekeurd de hoofdstukken der Staatsbegrooting: Huis der Koningin, Hooge Colleges van Staat, Nationale Schuld en Onvoorziene Uitgaven en voorts de Wet óp de Middelen en een vijf tal kleine wetsontwerpen. Te kwarte over 9 begon een geheime ver gadering ,die duurde tot half 10. Na afloop werd een voorstel van den voorzitter aangenomen, om de fracties van de R.-K. Staatspartij, de S.D.A.P., de A.-R. partij, den Vrijheidsbond en den Vrij 7..- dem. Bond bij loting toe te laten tot verschil lende afdeelingen om hij wijze van proef die heeren benoemd te zien tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen over de Rijks- begroot ing. Daarna werden de afdeelingen getrokken. Weer. gingep. da. deuren even dicht. Na heropening cler vergadering deelde qe Voorzitter mede, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Sm.ecnge, Fock, de Gijselaar, Rink en Haffmans'en tot ondervoorzitters de heeren de Veer, Polak, Hermans ,de Jong en v. d. Hoeven. De Voorzitter deelde verder mee. dat de centrale sectie heeft besloten Donderdag 18 dezer ,des v.m. te 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken een aantal wetsontwerpen, waarvan reeds mededeelin-gn aan do Kamer is gedaan. De vergadering werd te 10 uur 5 minuten verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. WIERINGERMEERPOLDER De verkavelings- en cultiveeringswerkzaam- hedén in de Wieringermeerpolder zullen dezen winter gewóón worden voortgezet, indien zulks ten minste niet door al te strenge vorst wordt verhinderd, waardoor ongeveer 1100 arbeiders kunnen doorwerken. De in de barakken gehuis veste arbeiders krijgen een Kerstverlof van 24 dezer tot en met 5 Januari, met een vergoe ding. van f 8.75 voor werkverzuim en boven dien voor elk der drie Christ, feestdagen f2.50 DE GRONINGSCHE VAARWEGEN CIRCA ZES MILLïOEN VOOR VERBETERING. De Prov. S'aten van Groningen hebben gisteren goedgekeurd de voordracht van God. Staten, betreffende verbetering van de vaar wegen naar de veenkoloniën, aansluitende aan de reeds goedgekeurde plannen ter ver betering van de vaarwegen in Groningen naar Winschoten en Nieuw Staien-Zijen. De kosten zijn geraamd op f 5.800.000. Het betreft hier een verbetering van de verbinding tusschen het Winschoterdiep bij Zuidibroek en Stadskanaal door het graven van een nieuw kanaal beoosten de spoorlijn Zuidbroek Bareveld en van de verbinding tusschen de Rensel en Nieuwe Pekela door verruiming van de Pekel A tot de uitmon ding van de Gockingawijk en het graven van een nieuw kanaal oostelijk van den na staan den vaarweg van laatstgenoemd punt af tot even benedenwaarts het Benedenste Pekelerverlaat. Van genoemd bedrag is een som van f 500.000 voor de vei ruiming der bestaande kanalen in Veendam bestemd. VRIJWILLIGE VERKEERS- INSPECTIE De Bond van Vrijwillige Verkeersinspectiën in Nederland heeft den minister van Water staat verzocht wielrijders te verbieden, bij mo dern aangelegde wegen met een behoorlijk rij wielpad gedacht wordt o.a. aan den weg SoesterbergAmersfoort van den grooten weg gebruik te maken. Wielrijders zijn, a'dus dc bond, op de rijwegen, vooral bij regenachtig weer, wanneer er kans op slippen bestaat een groot gevaar. DE AMERIKAANSCHE GEZANT MOET EEN OPERATIE ONDERGAAN. Naai- wij verhemen zal de Amerikaansche CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND CRISISVERGADERING gezant te 's-Gravenhage, de heer G. J. Die- kema, die lijdende is aan een maagaandoe ning, mrgen éen operatie ondergaan, Hollandsch-Brabantsche afdeeling Gisteren vergaderde de Hollandsch-Bra bantsche afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuiridersbon I in het gebouw „De Een dracht" te Rotterdam. Des voörmidüagö kwam men in Huis houdelijke vergadering bijeen. De heer H. D. v. d. Schans te Andel werd met algemeene stemmen tot lid van het Dagclijksch bestuur herkomen. De Directeur van het Boekhoudbureau deed verslag evenals de Directeur van de bedrijf6verecniging ,,'t Platteland". Beide bleken er zeer goed voor te staan. In den namiddag was een openbare cri sisvergadering belegd waar als sprekers optraden de heer F. V. Valstar te Naald wijk en de heer J. Weitkamp, lid van de Tweede Kamer, te Hardenberg. De voorzitter, de heer Biemont te Bleis- wljk opende de vergadering op de bij ons gebruikelijke wijze, en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. De crisis waarover wij neden zullen ban delen is een zaak die ook wij Christelijko boeren en tuinders'onder de oogen moeten zien. Wij belijden een saamhoorigheid. Heel de maatschappij muet geholpen. Wij moeten als Christenen de crisis be zien. Achter het pessimisme, dat ons be nauwd, glinstert toch het ware optimisme dat boven het bruisen van de economische crisis 6taat: God regeert! Dat geeft bemoediging. We moeten bo denken, dat God ons alles zendt. Maar ook de hand in eigen boezem steken en clan ook vragen of de Regeering ons wil helpen en beschermen als wij gevaar loo- pcn. God bidden om Zijn hulp. De heer F. V. Valétar te Naaldwijk daar na optredend ?ei, dat. hij niet al de crisis- vergaderingen goed keurde. Kr wordt te veel gepraat en te weinig gedaan. De cri- 6'6vergaderingen moeten een ophouwend karakter dragen. Men moet aanpakken. Alles op alles zet ten. Wij hebben mannen noodig, die den men schen bijbrengen, dat we de laatste zenuw moeten spannen om er b)ven op te komen. We moeten tot wat lager niveau komen, wat lager mikken. Alles daalt. We moeten ons wachten voor overdrij ving. Niet al te bang zijn. Maar ook niet al ,te optimistisch. De moei (ij kb ed en voor den tuinbouw rij zen mét den dag. Tot dusverre beteèkénde Genève nog niet veel, daarom ging Dr. Co- lijrt heen. In Duitschland willen niet minder dan vier politieke partijen krachtig den invoer uit. het buitenland beperken. Ook Amerika gaat onze producten be lasten. En dóór z.g. plantenziektenkundige maatregelen wil men de grenzen voor ons sluiten. Toch doen wij op dit gebied zooveel, als geen ander land. Een belahgrijke factor ie de verminder de koopkracht in het buitenland en ook bij ons. Vele radbouwers wierpen zich op den tuinbouw. In 't klein hindert dat niet Doch nn ze met groots massa's op Je markt komen, wordt het anders. Van officieele zijde heeft men dit aange prezen. Dat ie fune_-t geweest. Er een geweldige, overproductie geko men. Met voorbeelden wordt dit geïllus treerd; Wat. moet er gedaan worden? Geldelijke steun is het parool, doch de schatkist kan heel gemakkelijk leeg. De sociale lasten mogen niet afgeworpen, loonsverlaging is niet e billijken. "olgens spr. zijn er twee middelen. In de eerste plaats, moet de regeering de landbouw steun-: Anders hebben de tuin ders te vee] last van hem. IIulp aan de landbouwers helDt den tuinders. En ook de boer moet zich goed bezig houden m:t den afzet, van zijn produkt o.a. aardappelen, uien en fruit. Er moet meer zorg aan de sorteering enz. besteed wor den. Met uien is men op den goeden weg. Hei fruit moet beter behandeld: Het voornaamste is dat wij zelf wat doen. Alles van de regeering verwachten is niet goed. Het tweede middel i6 volgens spr. de ver laging der spoorvrachttarieven. Daarover is het niet noodig veel te zeg gen. Er is al heel veel over geschreven. Al6 niet tot verlaging wordt overgegaan moet de tuinbouw naar andere vervoer middelen om zien. Zóó kan het niet langer. De regeering moet helpen, doch alleen die zich zelf helpt is waard geholpen te worden. En Gods zegen die bij alles noodig is, moet afgebeden worden. Van de gelegenheid tot gedach ten wisse - ling wordt door verschillende, leden ge bruik gemaakt. De heer Sieling vraagt, hoewel blij met de uiencontrole, waarom het rijksmerk er af moet. Moet de exporteur er alleen voor deel van hebben? Waarom mag maar één boer in het be stuur van U. C. B. zitten? De heer Biemont Jr. vraagt hoe de boer van den nek van de tuinders moet komen. Kan de tuinder dat zelf niet? De heer Biesheuvel vraagt iets naders over beter inlensiveering van het boeren bedrijf. Moet er geen U. C. B. voor de landbouw producten zijn? De heer Los wijst op vroegere malaise- tiiden. die we haddon. Als de spoorvrach- tcn niet lager kunnen, zit er dan aan deze landbouwcrisis niet iets anders vast, loons verlaging e.nz.? Moet heel de levensstandaard niet om- lang? De heer Havenaar wijst op dc arbeids- loonen, die een groot dr*l van de exploita tierekening van de tuinders behoerschen Moet dan 'niet aan getornd worden? En hoe moet het niet onze actieye handels politiek? Moeten we hier ook niet pogen om een onderhandelstarief te kriigen. De heer Van Galen vraagt ook over de actieve handelspolitiek. De heer Valstar antwoordt wat de actieve handelspolitiek aangaat. Zouden we daar mee gebaat zijn? Het is heel moeilijk daar over te spreken. Misschien is met een onderhandelingsta rief wat te doen, doch de actiev ehandels- politiek wordt, ook bij ons, wel eens te veel gepropageerd. We moeten voorzichtig zijn. Wat het U.C.B. aangaat, dat is voorna melijk uitvloeisel van het Centraal Bureau voor Veilingen. Dat er maar een landbou wer in zit ligt aan de opzet ervan. De landbouwer moet weer naar zijn eigen product terug kunnen door den weg te ef fenen voor het boerenbedrijf. Het algemeene niveau moet en zal zeer zeker terug gaan, doch forceeren móet men het niet. De loonen in onze belrijven zijn heel laag. Als Christen-patroons raag er niet veel aan getornd worden. De heer Weitkamp daarna optredend, be gint met op te merken dat de economische bijdragen thans velen bezig houden. Is het wel goed? Moét niet meer op den onder grond en den achtergrond der dingen ge wezen worden? De stoffelijke nood, doch ook de geestelijke nood néémt toe ondanks alle vooruitgang. Is de malaise geen gevolg van die voor uitgang? Dit is een wereldraadsel. Alleen 't geloof in Gods macht lost - dit raadsel op. En de wereld wordt steeds zieker, omdat de wereld van God vervreemdt Redding is er alle enbij terugkeer tot de Christelijke wereldbeschouwing. Ook in Duitschland erkent men dat En dat is opvallend, dit schrijven menschen van geheel verschillende levensbeschouwing. Over de oorzaken van de crisis zijn de groote mannen het niet met elkaar eens. Maar bij de oplossing moet er meer vast heid van handelenz ijn. Er is jaren lang een publieke oninie vormd tegen de boeren als in geen ander land bestaat. Dat komt n.l. door de groote pers die alle heil van den handel -verwacht. De handel is alles, de landbouw niets, meent men. Dat is al een heel oude leus. Reeds Jan de Wit liet zich al zoo uit. Als het vroeger do boer zoo goed gin; waarom was er dan geen trek van dc ste den naar het platteland. Vele opgevorderde producten werden a regelmatig opgeëischt. En lang na den oo log werden de boeren nog ..cemassregelt". Volgens den boerenvriend pater -Van den Eisen teerde de staat op de boerenstand. Welnu laat de staat ons nü iets terug ge ven van wat toen ons onrechtmatig werd onthouden. Het góheele platteland lijdt. Steun aan de landbouw steunt heet het platteland. Aan de Industrie werd, bij het toetreden tot de stikstoftrust wel gedacht, aan den landbouw niet. Het Duitsche Kali-syndicaat geniet voor deden van onze spoorwegen die wij moeten missen. Deensch vleesch wordt hier veel aange voerd. Paarden uit Argentinië eveneens. Daar kunnen wij niet tegen concurreeren. In de Veenkoloniën is nood. die groot is Wat met noesten vlijt wordt opgebouwd, mag niet te gronde gaan. De aardappelverbouw moet gesteund. Het wetsontwerp dienaangaande geeft niet ge noeg. Ook de grondbelasting moet afgeschaft, die is uit den tijd. Gedurende 10 jaren is 12 millioen gehe ven, waarvan niets terecht is gekomen in de schatkist De ambtenarij hangt den boe ren de keel uit De sociale lasten kunnen wij niet op den consument verhalen. In den oorlogstijd is vaak gevraagd: Wordt de boer wel zielkundig behandeld? Spr. somt even op wat we te lijden hadden. De boer begreep zijn landgenooten niet. Begreep niet waarom hij zoo behandeld werd, Ook nu kan gevraagd: Wordt de boer wel zielkundig behandeld? Hij, die Nederland redde van hongersnood. Op heel het urgentieprogram der drie land bouworganisaties staan punten die tot uit voering moeten komen. Maar bij alles is de toekomst aan God. Bij de discussi> vroeg de heer Kooy of er bij de boeren ook niet veel schuld is. Heb ben ze niet te groot geleefd? De heer Biesheuvel vraagt of naast de tarwoteelt en de suikerbietènhoüw ook niet meerdere maatregelen genomen kunnen worden b.v. economische uitvoering der so ciale wetten, die veel geld kosten. Waarom moet bij ons alles zoo lang du ren. Wij kunnen niet langer .wachten. Moeten de waterschapslasten alléén door de landbouw betaald worden. De heer Braat vraagt waarom zoo getalmd wordt met behandeling der wetten. En komt het geld voor de bicten alleen aan de suikercentrale e.a. Kan de tusschenhandel niet wat bijdra gen, daar wordt nog al verdiend. De heer Hoogcboom, die nu twee crisis sen meemaakte, moent, dat de regeering te vee] op de anderen let. Laat ze ons ook be schermen als ze andere ta.kkén doet Wij hebben er recht op. De heer Van Berkel vindt het eigenaar dig dat zoo weinig over de nood der vee boeren gesproken wordt Wat wordt voor de veeboeren gedaan? Waarom conoorrc onze condensfabrieken elkaar dood op de buitcnlandsche markt In zijn antwoord wees de heer Weitkamp erop, dat alles wat in crisisvergaderingen naar voren gebracht wordt al in de Kamer is te berde gebracht De leefwiize der boeren is wel hooger dan vroeger. Alles gaat met de tijd mee. Men kan de klok niet achteniitzelten. Hoe leef de men vroeger niet Zooals toen gaat het nu niet meer. De grondbelasting is onrechtvaardig. Men moet soms van 't zelfde driemaal belasting betalen. Wat bij het maal-- en menggehod naar vo ren komt, heeft Spr. diep gegriefd. Wat de waterschappen aangaat, allen héb ben er belang bij, niet alléén de betalende boeren. Dc Voorzitter dankt de sprekers en vra gers en stelt voor de volgende resolutie aan de Regeering te zenden en aan de pers aan tc bieden; VOORKOMT TANDBEDERF en poetst b-morgeni en Vavonds met NI VA TANDPASTA 73 ets.per Vi tube. 25cts. p. 'A tube. De Holl. Brab. afdeeling van de Chr. B._ T.B. in openbare samenkomst 16 December te Rotterdam bijeen, ter bespreking over de' huidige crisis in Land- en Tuinbouw be.' 1. haar erkentelijkheid uit te spreken voor de ingediende wet tot steun van de tarwe- teelt en de toezegging der Regeering- om door wettelijke steunmaatregelen de beet wortelcultuur te helpen in de hoop, dat" bei de maatregelen spoedig wet zullen zijn; 2 haar diepe teleurstelling uit te .spre ken, dat ten aanzien van vrac.htverlaging de Regeering tot dusverre het noodige hoeft nagelaten en dringt er met de meeste k'eriv inzonderheid met het oog op de tuinbomv- nood op aan belangrijke vrachtverlaging toe te passen. 3. krachtig aan tc dringen op een .wijzi ging in onze waterstaatswetgeving, opdat deze niet meer uitsluitend berust bij provin cies welke tot dusver vrijwel alles wat voor dijken en wegen moet worden uitgegeven, doen dragen door betrekkelijk weinige en zwakke schouders der plattelandsbevolking. PROV. ELECTR1CITE1TSBEDRIJF. GRONINGEN GOEDKOOPER STROOM? Genien de gunstige bedrijfsresultaten van het Prov. Electriciteitsbedrijf van rouingen (de winst over 1929 bedroeg ruim één mil lioen gulden) hebben verschillende leden der Prov. Staten liet beleid van Gedep. Sta ten scherp veroordeeld, als van meenmg zijnde, dat, indien de exploitatie voor zoo goedkoop mogelijke stroom zou zijn inge richt, een dergelijke winst uitgesloten, zou zijn. Sterk is dan ook op tariefsverlaging aangdrongen. G. VAN BURINK In de gemeenteraadsvergadering van gis termiddag heeft het raadslid Van Burink (c.p.) voor den aanvang van zijn beschou wing een politieke verklaring afgelegd. Spr. zeide, dat de heer v. d. Dungen en hij thans niet meer hier zitten als vertegen woordigers van de z.g. Wijnkoop-groep. AI zijn wij, aldus spr., nog geen lid van de C. P. H.. toch verklaren wij te onderschrij ven de politiek van de C. P. H. Onze poli tiek van fractievorming tegenover de, Com munistische Internationale was in strijd met de partijdiscipline en volledig en zon der voorbehoud erkennen wij, dat liquidatie van onze groep noodzakelijk was, omefst zij leidde tot versterking van het sociaal-fasfis- me. Deze partijvomiing was niet in het be lang van den strijd voor de arbeidersklasse en in de toekomst zullen wij hiertegen ton sterkste stelling nemen. AANBESTEDING Vanwege de Genie werd aanbesteed: lo. het bouwen van een gaskémer (e Waalsdorp. Laagste inschrijver Was L. Zoet» meyer te Brielle voor 1940; 2o. van een gaskamer te Katwijk. Laagste inschrijver was dezelfde voor I960. In massa was L. Zoctemever te Briélle voor 3886 de laatste inschrijver. Rechtzaken POGING TOT MOORD TE SCHIEBROEK VERDACHTE DOOR HET HAAGSCHE GERECHTSHOF VRIJGESPROKEN Het Haagsche Gerechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den 34-jarigen land bouwer J. W. V. te Schiebroek, die door de Rotterdamsche Rechtbank was vrijgespro ken van den hem ten laste gelegde poging tot doodslag, gepleegd op zijn vader in den vroegen morgen van 10 Nov. 1929 te Schie broek. De Procureur-Generaal had schuldig vei^ klaring van verdachte gevraagd en in ver band daarmede 5 jaar gevangenisstraf «o eischt. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde liet vrijsprekend vonnis der Rotterdamsclie Rechtbank. UIT HET SOCIALE LEVEN DE TARWEWET Dèmonstratief congres Men meldt ons uit Rotterdam: De Alg. Ned. Bond van arbeiders (Sters)" in het bakkers, chocolade en suikerbewer- kingsbedrijf, de Alg. Ned. Bond van han dels- en kantoorbedienden en de Centrale bond van transportarbeiders hebben besloten Don derdag a.s. des avonds om half 8 in de bovenzaal van Tivoli aan den Coolsingei een demonstratief congres té beleggen tegen de voorstellen der Regeering inzake de „tan- wewet". Tevens zal een gezamenlijk adres aan de Tweede Kamer worden verzonden waarin de bezwaren tegen het We.tsontwerp z\jn vervat'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1