AidA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. !JUvwe sefvtaik fuiid PU ROL £B0NNEUBN?| fer kwartaal ƒ5.25 Resell fkk In gsko9ten #0.15) Her week 1 9.21 Voor het Buitenland bij Weke- lijk .v. he tending t-« Bi) dagelijksche tending Allee bil vooruitbetaling Losse nummers 5 ceot met Zondagsblad 7 A cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3229 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 15 DECEMBER 1930 ADVERTENTIE Ni Van t tot 5 regels Like regel uaeer m022Yt Ing« ïedederllngei. P k* van 1—5 regels *,240 Elke regel meer - .0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau .wordt berekendƒ0.10 I 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen NONACTIVITEITSTRAKTEMENTEN De bestaande regelingen inzake nonacti- vitéitstraktementen, wachtgelden, pensioe nen en cumulatie (opstapeling) van inko mens in publieke diensten eischen dringend herziening. Zoowel uit een oogpunt van bezuiniging als van rechtvaardigheid. Om de bezuini ging, omdat het bitter stemt van zuur-ver- diende en nochtans dalende inkomens een deel te moeten afstaan voor hen, die kunnen profiteeren van een arbeidsloos honorarium uit de publieke kas. En, terwille van de rechtvaardigheid, om dat in sommige of veel gevallen, dat valt niet zonder nader onderzoek te zeggen, een goedbedoelde regeling tot onduldbare exces sen leidt. Want, de regeling is goedbedoeld en in principe volkomen verdedigbaar. Wanneer, om sprekende voorbeelden te nemen, een ambtenaar of militair tot lid der Kamer gekozen wordt, met de kans om na vier of acht jaar weer terug te moeten keeren, d£Èn is het volkomen billijk dat zijn salaris, geheel of gedeeltelijk blijft door gaan om dc band tusschen hem en de overheid niet te verbreken. Dat is geoorloofd nonacti v i tei tstraktement. Als een ambtenaar of onderwijzer we gens opheffing der betrekking ontslag krijgt dan is een uitkeering van wachtgeld, tot tijd en wijle een. andere betrekking is ge vonden, alleszins billijk. Wanneer een wethouder, vooral in een groote gemeente, tegen zijn wil móet aftre den, dan is een pensioen gewcnscht, omdat hij. wellicht, vroeger een goede positie heeft prijsgegeven. En zelfs cumulatie van b.v. wachtgeld en nieuw salaris is te verdedigen, als men uit een goedbezoldigde betrekking werd- weg- gereorganiseerd en een slechtbetaalde func tie moet aanvaarden. Wij willen maar zoggen, dat Wij niét dé stelling huldigen: uit de betrekking, dan 1 ook zonder salaris. En dat wij, nu niet voor het eerst, herziening bepleitend, reeds bij voorbaat toegeven, dat zulks met groote omzichtigheid dient te geschieden. Maarzooals het nu is, mag het niet blijven. Er is nu te veel, dat hindert Om weer voorbeelden te geven: Een ambtenaar, die bijna een vijf en twin tig jarig jubileum op nonactiviteit viert en er niet aan denkt om ooit in zijn functie terug te keeren. Een wethouder, die vier jaar dient, dan in de kracht van zijn leven vrijwillig heen gaat 'en een veel beter bezoldigde betrek king krijgt Een wachtgelder, die het wachten nooit moede wordt, omdat hij iets veel beters gevonden heeft -Zulke dingen steken. En daarom wijzen we er. bij vernieuwing op, dat het schrijnende en onbillijke uit deze regeling weggesneden moet worden. De oplossing zal niet gemakkelijk zijn, doch er naar te streven is reeds in deze tijden mooi werk. Naar aanleiding van een bepaald ge-val, de Rotterdamsche wethoudersregeling, iö indertijd besloten, dat deze zaak in studie zou worden genomen. De studie zal wel aan de gang zijn, doch men hoort niets va» de resultaten. Dat is jammer. Juist in deze tijd. EEN MARKANT GEVAL. Het is niet onze schuld, dat het geval- Duys in de laatste weken over de tong is gegaan. Deze roode propagandist heeft altijd de mond vol over Christenen, die huichelen en kapitalisten, die vet worden van arbeids loos inkomen. Is het dan wonder, dat er een enkele maal op gewezen wordt, hoe deze „proleta riër" naast het honorarium en de emolu menten als Kamerlid en zijn particulierp inkomsten reeds twintig jaar lang een non- activiteitstraktement van ruim f 2000 als ambtenaar opstrijkt en na eenige jaren wet houdersschap van Zaandam uit deze arme gemeente een niet onbeduidend pensioen sleept? Zelfs Het Volk voelt, dat het hier wringt, doch praat de daad van Duys als volgt goed: „Dat zoo lang zulke traetementen aan ambtenaren op nonactiyiteit "worden uit betaald, hoewel zij niet van zins zijn ook weder hun vroegere amhenaais-betrek- king te aanvaarden, is op zich zelf zonder twijfel een misstand, waarop wij ook meermalen gewezen hebben. Dat echter, zoolang de wet niet gewijzigd is, de be trokkënen zulke tractemenaen innen, spreekt vanzelf. Ook het meest vermögend lid van Eerste of Tweede Kamer, denkt er niet over, om zijn schadeloosstelling of vergoeding als zoodanig of zijn spoor- wegv rij kaart af te wijzen." Als we ons niet sterk vergissen, was in dertijd dc heer J. ter Laan een der grootste voorvechters om deze schandalige regeling te. bestendigen. 1-Ioe het zij, dc verdediging van Het Volk is er naast. Niemand maakt er kap- tie op, dat Mr. Duys, die een zeer winstge vende praktijk heet te hebben, of dat kapi taal-rijke sociaal-democraten hun honorari um als Kamerlid of wethouder innen; het gaat om erger gevallen. Gelijk het ook onjuist is, om het geval- Duys op één lijn ie stellen met het geval- Duymaer van Twist, gelijk Hel Volk en één onzer lezers doet. We zeggen niet, dat zulke gevallen buiten bespreking moeten blijven, doch de vergelijking gaat niet op. Dit blijkt voldoende uit het ingezonden stuk van den heer Duymaer van Twist, dat in een verloren hoekje van Het Volk weggemoffeld was en dat aldus luidt: „In het artikel „Nonactiviteit" van Volk" van 2 December 1930 lees ik: „„Het nonactivitcitstractement van het a.-r. Kamerlid Duymaer van Twist, die het als Kamerlid van luitenant tot gene raal bracht, met bijbehoorende tractc- mentsrijzing, werd in de rechtsche pers nimmer onder het oog genomen." Deze mededeéling is, waar het op aan komt, onjuist. Vooreerst ben ik'niet me op nonactiviteit, en voorts heb ik tijdei de jaren, dat ik in de Tweede Kamer als officier op nonactivitcit doorbracht, en terecht, de bijbehoorende tractementsrij zing boven den rang van kapitein, in welken rang ik heb gediend, niet geno ten. Ik ben gepensionneerd als kapitein der infanterie." De redactie erkent ia deze gedwaald te hebben en biedt den inzender haar veront schuldiging aan. Onze lezer te Górkiim kan er uit leeren, dat er geen gering onderscheid -is. Eerstens was onjuist, dat bij het nonacti- vitei.tstraktemcnt de promotie-verhooging genoten'wérd, en in de tweede plaats ver liet de heer van Twist de actieve dienst en kreeg slechts het pensioen van kapitein. Het verschil met Mr. -Duys, die geen ont slag neemt om maar zoo lang mogelijk van de misstand, zooals Het Volk zegt, te profiteeren, is wel zeer groot en we zeggen met de Avondpost: Er: zijn andere Kamerleden, die in een soortgelijk geval als Mr. Duys verkeeren. Maar in de eerste plaats is geen enkel van die voorbeelden zóó frappant als dat van den heer Duys, en in de tweede plaats is Mr. Duys iemand", die zóó "bitter onrecHÏ- vaardig en zóó grof anderen critiseert, dat het vplkomen gerechtvaardigd Is, om eens op zijn eigen houding te wijzen. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD C. O. V. Wie in de verzameling der Amsterdamsche initialen niet geheel een vreemdeling is, weet dat met de C. O. V. bedoeld wordt de Christelijke Oratorium-.vereeniging, die vo rige week haar zilveren feest vierde. Over dat feest spreken wii straks. Nu moe ten wij eerst schrijven oyer.de vereeniging zelf. Wij hebben in onze stad sinds jaren vele en goede zangvereenigingen en ver scheidene hebben reeds jaren met eere ge zongen. Maar wi;. hebben maar één C. O. V., die in de kwarteeuw een eigen plaats heeft ver overd en heeft behouden, een plaats der eere, niet alleen nu het zilver, deze vereeni ging siert, maar sedert jaren. Ongetwijfeld was het een waagstuk dit groote werk aan te pakken. Niet alleen om dat men het vertrouwen moest hebben goede en groote kunst 1e geven, maar ook omdat in eigen kring vele bezwaren moesten wor den overwonnen en veel misstanden wegge nomen. Nog is niet alle klaarheid in onzen kring aanwezig. Nog is er wel eens huivering als het gaat over de houding dit de Christen tégenover de kunst moet innemen. Zoovele Christenen voelen zich dan onzeker. Er is ook zooveel anders dat onzen tijd, onze krachten en ons geld vraagt. Mag men zich geven aan de kunst en zich onttrekken aan zooveel ander werk? Mag men, om bij de C. O. V. te blijven, een stuk zingen, dat niet door een Christen-kunste- is geschapen? Mag men b.v. een mis zingen en dan toch gelooven dat men in den goeden weg is? Men is met die vragen niet altijd zoo» ge makkelijk klaar. Er is trouwens meer dan een kant aan een kwestie. En het valt niet te ontkennen, dat er op dezen weg ook ge- aren liggen, die men niet gering achten moet en die vele oprechte en volstrekt niet enghartige of bekrompen Christenen zorg baren. Dat de C. .0. V. na een arbeid van vijf en twintig jaren zulk een plaats onder ons inneemt, in breeden kring zooveel waar deering geniet, is ook een bewijs, dat het haar gelukt is de klippen te omzeilen, de gevaren te vermijden en een eigen weg zich heeft gebaend. Zeker mag hier met groote dankbaarheid herdacht worden de geweldige arbeid van den vroegeren leider dezer vereeniging, de heer Joh. Schoonderbeek. Hij heeft zich ook vesteld in dienst van liet groote ideaal der C. O. V. en hij heeft op de resultaten, die zijn bereikt, grooton invloed geoefend. Van die dankbaarheid is ook in de jong ste feestdagen op ondubbelzinnige wijze gcsnrokeii. Wij noemen maar dezen eencn naam, de grootste ongetwijfeld in de historie der C. O. V., maar wij willen gaarne erken nen, dat velen met hem on ook na hem, voor hetzelfde ideaal hebben gestreden. Thans is de C. O. V. „er in" en dat ze een groote plaats in het leven van ons volk inneemt is wel gebleken in de dagen die pas achter ons liggen. Het was zeker goed ge zien van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dat hij de uitvoe ring van het Kerstoratorium, de feestuitvoe- ring van onze C. O. V. bijwoonde. 't Was buitendien ook een bijzondere uit voering, want een Nederlandsch werk werd uitgevoerd. Een werk, waarvan de tekst .geschreven was door den sympathiek^ voorzitter van de C. O. V., de bekende Gere formeerde predikant Dr. W. G. Harrenstein. Een werk gecomponeerd door den tegen- woordigen directeur Hubert Cuypers. Dat men, naar deskundigen oordeelen, op uitnemende wijze is geslaagd, mag ons'tot. groote dankbaarheid stemmen. Want ook hieruit demonstreert zich, dat de C. O. V. een eigen plaats niet alleen in onzen Chris- telijken kring, maar ook in de wereld der kunst heeft gekregen. Over de uitvoering zelf behoeven wij niet te schrijven. Duizenden luisteraars hebben door bemiddeling van den N. C. R. V. kun nen genieten en ten deele dus ook zelf oordeelen. En meer bevoegden dan e briefschrijver hebben van hun waardeerine cn lof blijk gegeven en de onderscheidene medewerkers hun aandeel toegedeeld van de welverdiende hulde. Slechts wil ik wijzen op de noodzakelijk heid om dit groote werk in stand te houdeif. Ook in deze vereeniging is ons Christenvolk gezegend. Moge dit verstaan en gewaar deerd worden en de C. O. V. voortgaan met haren arbeid, waarin de eer van onzen God wordt gezocht AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij K. B. is benoemd tot Rechter in di. Arr.-rechtbank te 's-Gravenhage Mr. G. II. B. van den Boom. advocaat en rechtïr- plaatsvervanger in gemelde rechtbank. NOTARIAAT. Bij K. B. is benoemd tot Notaris binnen het arr. Tier. ter standplaats de gemeen:. Tiel, Mr. J. Versteegh, cand.-notaris en ad vocaat te Tiel; tot Notaris binnen het arr. Winschoten, ter standplaats de gemeeme Nieuwe Pekela: D. J. Wever, cand.-notari te Groningen. SUNNY HOME ENZ. In verband met het feit, dat het hier te lande hoe langer hoe meer gebruikelijk geworden, woonhuizen met een buitcnland- sche naam te „sieren", zooals: „Cosey Cor- „Sunny Home", „Sonnewarte", „Edel weisz", „Coin de feu", „Mon Désir", „Casa Cara", „Bella Yrsta", enz. heeft "-.et- Algem Ned. Verbond (groep Nederland), aan de ,g& meentebesturen een adres gericht, waarin Verzocht wordt het aanwenden van bedoelde en te helpen bestrijden, door ze in stér ker mate te belasten. FEDERATIE VAN BEDRIJFS- VEREENIGINGEN DE VRIJW. ZIEKENGELDVERZEKERING Dezer dagen is in Den Haag een leden- ergadering gehouden van de Federatie van Bedrijfsvereenigingen. Ruim 200 vertegen woordigers van de 41 aangesloten erkende bedrijfsvereenigingen waren ter vergade ring opgekopien. Besproken werd het vraagstuk van de uit voering van de vrijwillige ziekengeldverze kering door bedrijfsvereenigingen aan de hand van een prae-advies van het federatie bestuur, ontworpen door een commissie uit dit bestuur. Dr. F. E. Posthuma leidde bet onderwerp i; er volgde een levendige discussie. Naar aanleiding van de van verschillende zijden gemaakte opmerkingen zal men thans nader trachten tot. een voor de aan gesloten bedrijfsvereenigingen aannemelijk advies van dit ingewikkelde probleem te ko- tpem In de middagvergadering kwamen aan de orde eenige punten van organisatorische» aard. Maatregelen werden in overweging geno men om het contact tusschen de federate en de aangesloten bedrijfsvereenigingen tusschen de aangesloten bedrijfsvereeni gingen onderling nog te versterken. Besloten werd op gezette tijden een bulle tin uit te geven als orgaan van intern, over leg tusschen de aangesloten bedrijfsvereeni gingen en de federatie, terwijl verder met instemming werd kennis genomen van over leg tusschen de federatie en de Vereeniging van Raden van Arbeid over de mogelijk heid en wenschelijkheid van een periodieke gemeenschappelijke uitgave, waarin regel matig zullen worden opgenomen officleêle en officieuze mededeelingen en inlichtingen, die zoowel voor de bedrijfsvereenigingen als oor de Raden, van Arbeid van belang zijn. Hierbij wordt b.v. gedacht aan jurispruden tie, ministerieele uitspraken en beslissingen, objectief-medische beschouwingen. enz kortom aan een uitgave ter documentatie van bedrijfsvereenigingen en Raden van Ar beid over gegevens van -feitelijken aard. Besloten werd om ook in den vervolge op geregelde tijden bijeenkomsten te houden met vertegenwoordigers der aangesloten be drijfsvereenigingen. Nadat voorts nog besproken waren eenige punten van wetstechnischen aard, die van belang waren in verband met de voorgeno men technische herziening va» de Ziekte wet, en waaraan de noodige aandacht zal worden besteed door de studiecommissie uit het federatiebestuur, die deze zaak voorbe reidt en door dc vertegenwoordigers uit de ze studiecommissie in de daartoe door den Minister van Arbeid ingestelde commissi'1 werd de vergadering gesloten, nadat was De- sloten aan het vraagstuk der controle een afzonderlijke vergadering te wijden. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND Naar Het Volk verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekooper voor een vernieuwde can- didatuur voor de Provinciale Staten van Noord-Holland bedankt om zijn krachten uitsluitend op de Kamer en socialistische pers te concentreeren. MR. VAN DOORNE EN DE A.V.R.O. GEROYEERD ALS LID. Het algemeen bestuur van de A. V. R. O. heeft in zijn vergadering op 13 December zijn vertrouwen opgezegd aan Mr. J. H. v; Doorne wegens zijn handelingen in strijd met de belangen van de vereeniging. Het heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van het dagelijksch bestuur der A. V. R. O. om den heer Van Doorne te royeeren als lid der vereeniging. Voorts heeft het algemeen bestuur zich in een re solutie uitgesproken, dat het blad „Vrij Ne derland" moet worden geacht een blad te zijn, dat door zijn inhoud den schijn blijft wekken een met de A. V. R. O. verwant orgaan te zijn en dat daardoor een gevaar voor de A. V. R. O. vormt. JOHANNES-STICHTING INSTALLATIE VAN DEN DIRECTEUR. Zaterdagmiddag vond de installatie plaats van den heer en mevrouw U b b i n kV a n Dijk als directeur en directrice der Johan- nes-Stichting te Huis ter Heide. In de kapel der stichting hadden zich tal van autoriteiten en genoodigden verzameld, terwijl langs de wanden opgestelde groote palmen een feestelijken aanblik boden. De heer en mevrouw U b b 1 n k werden onder het zingen van Ps. 84 1 en 2 bin nengeleid, waarna de voorzitter, Prof. H- V I s se her,- voorging in gebed en een welkomstwoord sprak, in 't bijzonder tot den oud-directeur den heer Q u e 11 e. Nadat door het zusterkoor der stichting het gezang „Wie maar den goeden God laat zorgen" ten gehoore gebracht was, vond de installatie plaats van den nieuwen directeur en directrice. Prof. H. V i s s c h e r merkte in zijn toespraak op', dat het verleden van en de hoopvolle toekomst voor de stichting een groote verplichting oplegt voor den heer en mevrouw Ubbink en Spr. sprak daarom de bede uit, dat zij beiden in de levende gemeenschap zullen staan met Christus. Spr. wenschte aan het echtpaar Ubbink toe, dat zij uit de volheid van Christus alles zullen ontvangen, opdat hun arbeid Zijn liefde zal uitdragen. Moge bij de vervulling van uw arbeid voor deze hulpbehoevende menschen, aldus Spr., de liefde u bewegen om de nooddruft tot heerlijkheid te vervullen. Spr. besloot zijn toespraak met dezen zegen: Moge de wolkkolom des daags en de vuurkolom des nachts u voorgaan op uw levenspad, opdat ge uw arbeid volbren- :n moogt onder het eeuwige licht Gods. Na het uitspreken van den voorzitter zongen de aanwezigen den heer en mevr. Ubbink Ps. 33 11b toe, waarop door de hoofdverpleegster Zr. Meerman een toe spraak gehouden werd, waarin zij den wensch uitsprak, dat de directeur en direc trice onder Gods zegen in de stichting met het verplegend personeel arbeiden mogen. De heer N. Damming sprak namens de, verpleegden en hoopte, dat zij in den nieuwen directeur een trouwen helper zou den zien. Het zusterkoor zong daarop: „Jezus, ga ons voor". De oud-directeur Quelle sprak vervol gens het echtpaar toe. Spr. sprak den ■ensch uit, dat zij beiden hun werk doen zouden in Gods kracht, want zonder God islukt het werk der barmhartigheid. De heer Kooistra, directeur van de stichting te Nieuwveen, bracht zijn geluk- wenschen over en hoopte ook, dat de heer Ubbink steeds als leidend beginsel bij zijn arbeid mag zien,- dat de barmhartigheid is de vrucht van het Kruis. s. Bartlema uit Zeist bracht mede namens D s. Go ris, die met Spr. de gees telijke zorg voor de patiënten heeft te be hartigen, zijn gelukwenschen over en enschte de heer en' mevrouw Ubbink toe die bijzondere kracht en bijzondere ge meenschap, die ons uit doet roepen: „Wie is tot al deze dingen bekwaam", maar ook: „Ik vermag alle dingen door Christus, die mij kracht geeft". s. J. II. F. R e m m e uit Amsterdam voelde zich als vriend van dezen arbeid ge roepen om het bestuur met den nieuwen directeur geluk te wenschen, daar hij een uiterst geschikt man is, die weet wat smart is en het leed der ongclukkigen peilen en verzachten kan. Ten slotte verkreeg de directeur, de heer Ubbink, het woord. Wanneer wij, aldus Spr., in eigen kracht de taak, die ons op de handen gesteld is, zouden willen vol brengen, dan zou dat in niet geringe mate van zelfoverschatting spreken. Wij zullen onze taak alleen kunnen vervullen in Gods kracht. Spr. hoopte, dat hij en zijn vrouw tot aller voldoening zullen arbeiden en dat een aangename samenwerking zal blijven bestaan tusschen het personeel en het be- bestuur. Spr. richtte zich vervolgens tot de patiënten, die hij vroeg in hem geen heersoher en gebieder te zien. Spr. bracht ten slotte dank aan do verschillende spre kers en aan Zr. Meerman. Nadat door het zusterkoor een Advents lied gezongen was sprak de heer D o u w e s uit Amsterdam het slotwoord, waarin hij den wensch uitsprak, dat de directeur Ub bink een zegen zal mogen zijn voor de stichting. De samenkomst werd besloten met ge bed, waarna gezongen werd Ps. 119 83. Schoolnieuws. NIJVERHEIDSONDERWIJS.. Ontwerp-Cursuswet. De Vereeniging van Directies van Nij heidsscholen heeft Zaterdag jl. te Amster dam een vergadering gehouden. Dr. Ph. J. idenburg, chef van de afdee- ling Onderwijs-Statistick van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, heeft er een lezing gehouden over: „Het ontwerp-Cursuswet en het onderwijs aan de rijpere jeugd". Spr. gaf eerst een karakteristiek van de rijpere jeugd, zooais de moderne psycho logie haar ziet. Tot de typische verschijn selen behoort' een behoefte aan zedelijlci autoriteit, een zoeken naar eenheid en eigen levensstijl, waardoor de belangstelling zich richt op speciale gebieden. Komende tot het aanhanging wetsontwerp wees Spr. er op, dat aan de plannen commissie-Van Wijnbergen en van Minister Waszink twee ernstige geboortefouteu klc- Ten eerste ontbrak het aan een goede pac- dagogische en organisatorische voorberei ding; en ten tweede aan een dergelijke fi- nancieele regeling. Nergens blijkt, dat dc Staatscommissie en de Minister zich bewust rekenschap hebben gegeven van de geaardheid der niet-meer- leerplichtige jeugd en daarbij gebruik heb ben gemaakt van het belangrijk materiaal, dat de nieuwere psychologie daaromtrent biedt Over de vorming van geschikte leerkrach ten werd met geen woord gerept. Er waren aldus Spr. niet voldoende waarborgen, dat het onderwijs werkelijk deugdelijk zou zijn. Er kon, zonder aan tasting der gewetensvrijheid, meer steun en leiding worden gegeven. Financieel- dreigden de plannen noodlot tig te worden voor .het nij venheids-avond- onderwijs en het handéls-avondonderwijs. De subsidieering-per leerling-uur was 'n misgreep. Dit ontwerp heeft Minister Terp stra op meer dan een punt verbeterd. De financieele regeling,, thans voorgesteld, achtte Spr. niet aannemelijk, al moet voor al in het belang van de samenwerking van een gedifferentieerd onderwijsplan tegen versnippering worden, gewaakt. Een groote cursus met diverse afdeelin- gen kari ziclï Véél beter naar de belangen der leerlingen richten, .dan een aantal cur sussen zonder onderling verband. In paedagogisch opzicht is' het ontwerp niet belangrijk gewijzigd. Spr. acht het niet onjuist, dat sommige vakken van nijver heidsonderwijs aan cursussen voor aanvul lend onderwijs zouden kunnen -worden- on derwezen. Spr. wenscht vooral meer waar borgen voor deugdelijk onderwijs, zeker heid dat het aanvullend onderwijs geen ver leapt onderwijs zal worden en deugdelijke voorbereiding van de leerkrachten. De belangrijkste stap in de goede rich ting acht Spr. het plan van Minister Terp stra om een inspecteur voor het aanvullend onderwijs aan te stellen. Indien hiervoor 'n geschikt persoon wordt aangewezen, meen de Spr., dat zulk een inspecteur zeer veel ten dienste van dezen nieuwen tak van onderwijs zal kunnen doen. Bij den aanvang der bijeenkomst heeft de voorzitter, de heer H. Ellens, welkom ge- heeten den nieuwen inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, den heer Hof stede, en hem medegedeeld, dat de Veree niging hem tot haar eere-lid heeft benoemd. Ook richtte hij zich met woorden van ge luk tot mej. Bonger, wie dezelfde onder scheiding was te beurt gevallen. ZINSONTLEDING. Prof. D r. Jac. van G i n n ek e n'heeft' op verzoek van den Minister J. Terpstra voor cle uitvaardiging van zijn circulaire omtrent de spelling, advies uitgebracht. De hoogleeraar stélde zich o.m. de vraag, of de tijd bij het ouderwijs besteed aan de gram maticale functies inderdaad verloren tijd is, en iiij antwoordt: „Mijn rijp overdacht antwoord is: „Neen, dit is geen verlies van tijd, maar winst". En zelfs als onze moedertaal nog driemaal ver der was gegaan in het verlies der flectie-uit- gangen, gelijk b.v. het Engeisch, dan zou ik liet, met zoo goed alle Engeische en Arner. moedertaal-leeraars, nog niet alleen nuttig, maar,broodnoodig achten, dat de elementai re grammatische functies van onderwerp, gezegde, lijdend voorwerp en bepaling op de lagere school reeds duidelijk en klaar worden uitgelegd en ingeoefend. „Dit is toch niet iilleen een geestelijke training, die waarde heeft en houden zal voor de heele verstandsontwikkeling van lateren leeftijd, maar bovendien de rechte weg naar het verstaan der mee&terstuKken onzer vaderlandschc letterkunde, en do grondslag van alle verdere studie der moder ne eu klassieke talon". Land- en Tuinbouw. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD Dezor dogen vergaderde liet bestuur van do Nederlandse-hen Tuinbouwraad. Voorzitter wens namens den Raf ijn 121-jarig jubile Veilingen. Mededee- ann den Minister van telegram betreffende den Mtnial betreffende ernr onaal >rd besl dat do Raad van oordeel Is. dat het ind. dud van groot belang geacht moet word. dit Instituut in ons lani gevestigd wor voorige- gedachtenwlssellng had pla: mdenUdteïist*t o" v"zoekenden len Raad een plaats te .willei SY en springende hppen Doo:cd 30-60 cn 90 ct. T»b« 80 cl Bn Apoth. cn Pr» gen gedaan, betreffende zijn bezoek aan Zag reb. in verband met de in April 1931 aldaar te houden tuinbouwtentoonstelling. Besloten werd deze tentoonstelling te laten doorgaan en daar voor de noodige maatregelen te treffen. Door den Voorzitter werd een door hem bij gewoonde demonstratie van motor-pulverlsa- teurs. om te onderzoeken of bestrijding in het groot van den Bustaardsatijnvlinder mogelijk iektekundlgen Dier DE SUIKERBIETEN Aan de suikerfabriek te Halfweg zijn 17» >eld. dat het andboer meer van zijn kippen dan van zijn DALENDE PACHTPRIJZEN. DEN BURG 15 Dec. Bij de verhuring vatf wee boerenhofsteden door notaris Mulder te ■pacht. Eenige ande. Kunst en Letteren. TENTOONSTELLING VAN BETER DRUKWERK. De, groote tentoonstelling van beter druk werk mag zich in een klimmende belang stelling verheugen. Reeds den eersten dag, den dag der opening, werd de tentoonstel ling bezocht door 332 personen, terwij) Vrij dag 37G bezoekers de Kunstzalen hebben bezocht. Waarlijk een succes, waarop men niet had durven hopen. Zaterdagmorgen reeds een kwartier voor de opening, stonden reeds verschillende bezoe kers met ongeduld den tijd af te wachten, dat de poorten zich zouden openen. Uit het Sociale Leven. NED. CHR. WERKMEESTERSBOND. Te Almelo is op inititief van den Chr. Be sturenbond een afdeeling opgericht van djn Ned. Chr. Werkmeestersbond. „UNITAS" TE ENSCHEDE. Het ledental der afd. Enschedé van „Uni- tas" is de 1200 gepasseerd. De afdeeling hoopt in Maart a.s. haar 30-jarig bestaan te herdenken. VOEDINGS- EN GENOTM. ARBEIDERS Te Delft is opgericht een afdeeling sla gersgezellen van der. Ned. Centr. Bond v. Chr. Arb. in de bedrijven van VoedingS1 en Genotmiddelen. Gemengd Nieuws. GASONTPLOFFING IN EEN SCHOORSTEEN Men meldt ons uit VJaardingen: Zaterdagmorgen ontstond in de schoor steen van het woonhuis. Hoogstraat 62, be woond door den heer Van Viérzen, een ont ploffing, vermoedelijk door het zich ver zamelen van kolengas. De schoorsteen sprong met een geweldige knal uit elkaar on veroorzaakte in de woning belanurüke schade aan het huisraad. Ook van cle be lendende perceelon werden ruiten, <-nz. ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. BELOONING UITGELOOFD De Commissaris van Politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg 26 te Amsterdam bericht, dat door den vader van het slacht offer van het misdrijf aan den Hoofdweg, een belooning van f 100 wordt uitgeloofd voor ont dekking en veroordeeling van den dader. DOODELIJK TRAMONGELUK. Vrijdagavond werd de 18-jarige J. Donker uit Drongelen in de Besoijensche steeg bij Sorang door de tram gegrepen en overreden. Beide beenen waren verbrijzeld. Dr. Winkel man was spoedig ter plaatse, die hem direct naar het ziekenhuis te Den Bosch overbracht. By aankomst bleek D. reeds overleden. DOODEI.IJKE VAL De S0-jarige mej. Van der Walle, te Over- dinkel (O.), die de vorige week bjj het ver richten van huiselijke bezigheden is gevallen daarbij ernstig werd verwond is in het zie kenhuis te Enschedé, aan de gevolgen over leden. TRAP VAN EEN PAARD. Pij het beslaan van een paar kreeg de hoef smid B. te Leimuiden een trap van het paard tegen zyn been, tengevolge waarvan dit brak. By onderzoek door twee doctoren bleek dit zoo ernstig, dat de man onmiddellijk naar het ■.iekenhuis te Leiden moest worden vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1