llirnntr jCrihsdjf iCoitrmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. KING ABONNBUCIITi p$f kwartaal jf3.25 (IWctilkklotfskostpn f015) cvppI* t 9*25 Voor net Hmtcrilfind bü Wek© lijk.hp lie «ending .8^ gil dntfelilkwhp tending Alles bi» vimriiitbpt-allnc t>LHSp nummer» 8 cent mei /^n.lau^Mad 7 eeofi Enndmrsblad niet afzonden lijk verkrijgbaar No 3225 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 ADVCB£ENTt£Nl Van 1 fnf S fpaala 1 tli? Elke revel «neei «O-23'* fntr»* .ledede?'Ineei. 1 1 van 1—6 regela Elke revel meer .M® Bij contract belanvriike korting. Voor het hpvrasen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Pil nummer bestaat uit DRIE blader DE JONGE BOER EN HET ZEVENDE LEERJAAR HET STANDPUNT DER HOOFDEN VAN SCHOLEN Nu wij een en andermaal het zevende leerjaar in verband hebben gebracht met de lagere land- en tuinbouwscholen, maken we hier ter plaatse ook gaarne melding van het standpunt dat de hoofden dier L.- en Tb.-scholcn te dezer zake innemen. Zij, als deskundige belanghebbenden, hebben daar recht op; de Regeering en het publiek hebben er recht op hun meening te kennen. De heer H. Pi Ion te Achterveld, voor- jatter der Ned. Ver. van Hoofden van Lagere Land- en Tuinbouwscholen, schrijft dan als volgt: ,Er mo.et onderscheid gemaakt tus^ echen hel'7e leerjaar en het herhaalde 7e leerjaar. Dat laatste is een gevolg van de letter der wét, in verband met de geboorte datum. Als een jongen het 7e leerjaar nor mafel heeft gevolgd, maar nog geen 13 jaar ia, mag. hij -niet van school, dus ook niet Tiaar de L.- of Tb.-school. Dit is een misstand,, die makkelijk te ver helpen is bij wat goede wil van de Minis ter. En dat zou onze Vereen., evenals de landbouworganisaties zeer toejuichen. We krijgen, op die wijze vol\,vaardig,e leerlingen en hebben meer kans, ze te krijgen, dan leer ze. 't „8ste" leerjaar ook nog heb ben „gevolgd", omdat de vaders zoowel als dé zoons er dan eerst genoeg van hebben Dat „8ste" leerjaar is practisch in alle op jziphten epn'treurig jaar, voor de .jongens voor hun ouders en voor hun onderwijzers: hdt is een doofpot voor de energie van die jfcllen. Maar heel anders staat het met het nor male 7e leerjaar! Dit mag door de ouders filet altijd gewenscht worden, het Is vol gens onze tneening uiterst nuttig,, vooral a.s. leerlingen onzer scholen. We krij gen ze wat meer „beslagen", maar vooral: blijven tot een geschiktere leeftijd. Eeri hoerenjongen leert gemiddeld in z'n, 17e jaar véél meer, dan in z'n 16e. Dit komt. dóórdat een 17-jarige boerenjongen vee! meer man èn boer is, dan tóen hij 16 was! waar nu zonder 't 7e leerjaar 't eind onderwijs valt in 't 16e, valt dit mèt het 7e leerjaar in 't 17e levensjaar. Dat is geble ken een onschatbaar voordeel van 't 7e leerjaar te zijn en we waardeeren dat zepr! Gesteld nu, dat een jongen vrijgesteld mocht worden van 't 7e leerjaar, als hij na 't 6e de L.- of Tb.-school ging bezoeken, dan was dat groote voordeel plotseling veg. Maar erger! Dat was, een prachtmiddel, om zoowel 't 'e leerjaar als de heele land- of tuinbouw school te saboteeren! Er zijn veel boe die om' verschillende redenen- hun jongens niét naar de land- of tuinbouw school willen hebben en ook graag' van t 7e leerjaar af waren. Dat kan op deze ma nier: in plaats van 5 dagen naar de lagere school gaat de jongen 2 dagen naar de land- of tuinbouwschool en verdwijnt daar aan 't eind van 't eerste leerjaar! Zoo kan zich- 't geval voordoen, dat de eerste klas van de landbouwschool overbe volkt is "grootcndcels met onvolwaardige (immersniet-geïnteresseerde) leerlingen. Hoe kan daar een normale cursus uit wor den opgebouwd? Elke onderwijsman, maar ook wel de leek, kan zich de dwaasheid an zoo'n toestand indenken. Het is geen overdreven voorstelling, als i'e van een paard van Troje spreken. En daarom is onze Vereen, vierkant tegen een dergelijke oplossing en is in deze rich ting door ons ook sinds lang geadviseerd, gesteund trouwens door de besturen der groote landbouworganisaties, zoodat een actie voor die oplossing irJ. niet mag wor den gesteund. En ik meen in Uw blad zoo iets op te merken, 'zij het dan met goede bedoelingen". Hierbij onzerzijds slechts een drieledige korte opmerking. Het verheugt ons, dat er tusschen de des kundigen op dit onderwijsterrein en ons in wezen volkomen overeenstemming bestaat. Alleen, de oorzaak van ons schrijven school niet in het zuiver onderwijskundige bezwaar, maar in de gedrukte tijdsomstan digheden, waardoor de min-vermogende ouders er zoo licht toe komen om hun kin deren geen enkele theoretische opleiding te geven of niet een avondcursusje genoe gen te nemen. Want wij voorzien niet, dat onze Regoe- ring voorloopig liet voorbeeld der Engel- fiche zal volgen, die in het Lagerhuis met 271 legen 242 stemmen zag goedgekeurd om C,y2 millioen pond beschikbaar te slel len voor steun aan behoeftige Ouders van kinderen, die een jaar langer schooi gaan Nochtans, dit in antwoord op de laatste opmerking van den geachten schrijver, heb ben wij er natuurlijk wei aan gedacht 't kan uit de woordkeus blijken dat er maatregelen genomen moeten worden om te voorkomen, dat wie vrijstelling van het zevende leerjaar krijgt, niet na één jaar de iagere land- of tuinbouwschool verlaat. Dat spreekt wel vanzelf. EEN DWAAS PRAATJE. In het „Soerabaiasch Handelsblad" geeft J. Wybrantsz de memoires van twee officie- én van den inlichtingendienst, die tijdens den grooten wereldoorlog voor het Neder- 'andsche hoofdkwartier in actie waren. Daarin wordt verhaald, dat in Augustus 1915 Keizer .Wilhelm en Koning Eduard een ontmoeing gehad hebben op het kasteel van Graaf Bentinck te Anierongen. Wat er in die gedenkwaardige nacht (in dien het geen fantasie was) zou behandeld zijn, is nooit uitgelekt; de (Verzonnen) so- menspreking heeft dé oorlog niet verkort. We zouden aan dit romantische verhaal geen druppel inkt gespendeerd hebben, in dien piet de Rhenensche Courant het in zijn geheel, zes lange kolommen, had overgenomen zonder een enkel woord van commentaar en met een schreeuwend op schrift: „Een episode uit den grooten oor log". Het is natuurlijk niet meer dan een dwaas praatje; niet eens een historische roman met een ondergrond van waarheid. Het is een kwakende perseend en niets meer. De fantasie ligt er dik bovenop in de me- dedeeling, dat onze Koningin deze confe rentie getolereerd zou hebben, zonder er zelts Haar ministers in te kennen! Deze dwaze veronderstelling gooit hel heele verdichtsel reeds radicaal onderstbo ven! Uit de Pers. HET NIJMEEGSCHE GEVAL. Gebleken is nu, dat bij de feesten te Nijnie gen het Hoofd van de Staat expresselijk is gepasseerd; zegt de (r.U.) „Gelderlan der" naar aanleiding van het ook door ons besproken interview. En het blad voegt er aan toe: Expresselijk voorbijgegaan, naar wij thans zpnder voorbehoud erkend zien. De heer Burgemeester erkent willens cn wetens elke huldebetuiging aan-het Hoofd van den Staat te hebben tegengehouden. En waarom? Gij hebt het boven gelezen: omdat de katholieke wethouder Verheij, toen de so cialistische wethouder Cord uwen er met een tegondemonstratie dreigde, gezegd zou hebben: dat durven jullie toch niet Men moet n.l. weten, schrijft de Burge meester, dat toen in die opgewonden stemming de soc. dem. wethouder dreigde met een tegendemonstratie. Let nu even op: in de raadsvergadering van 15 Oct. heeft de heer Gerritsen ge vraagd, of de socialisten hebben doorge dreven. dat er geen huldebetuiging was geweest aan H, M. de Koningin. En Jde Burgemeester heeft daarop ge antwoord met een kategorische onken- ning. 1 Daarop is gevolgd de verklaring van wethouder Verheij, dat de lieer Corduwe- ner had gedreigd met een tegendemon stratie. Waarop de Burgemeeser heeft hervat, dat hij aan zijn eerste verklaring niets had toe te voegen. De toevoeging is er nu: de soc. wet houder heeft inderdaad met een tegen- demonstratie gedreigd. Het ging, naar men weet, in die verga dering van B. en W. over een toast op H. M. de Koningin. De Minister-Presi dent zou aan tafel komen en men kon verwachten, dat deze zou beginnen met een toast op 1-Iare Majesteit en dat er dan zou worden geroepen: Leve de Koningin. Zooals tc doen gebruikelijk is. Dat zou de heer Corduwener niet du! den en daartegen zou zijn tegendemon stratie zijn gerirht en zijn geroep van „leve de Republiek". Waarop de heer Verheij dan gezegd zou hebben: .„dat durven jullie toch niet". Nu moet men de redeneering van den heer Burgemeester nog eens ter hand ne men: niet waar, hij verwart volkomen oorzaak en gevolg. Dc oorzaak van de spanning in het kollege van B. en W. was het dreigement der socialisten. Het gevolg van dat dreigement was een verzet van den katholieken wethouder, zich uitende in den volzin, welke voor dén Burgemeester schijnbaar een ijselijke verschrikking is: „dat durven jullie toch niet" Maar de oorzaak was het dreigement van den heer Corduwener. En daarom maakt het betoog van dnn heer Burgemeester zoo'n laten wij 't op z'n zachtst zeggen: cigenaardigen indruk. Een eigenaardige indruk; ja, en een raadselachtige houding! BINNENLAND. OFFICIEELF BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. hesl. is benoem-' tot. ridder in de orde van den Nederla uls'chcn Leeuw R. N. Roland Holst, hoogleeraar-direrteur der Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam NOTARIAAT. Bij Kon. besl. is ben-.iemd tot notaris bin nen het arrondissement Assen, ter stand plaats Nieuw-Amsterdam, gemeente Em- men, G. J. Middendorp, candidaat-notaris te Apeldoorn. STATISTIEK. Bij Kon. besl. is aan den referendaris- titulair bij het Centraal Bureau voor- de Statistiek F. C. W. Moorrees eervol ont slag verleend. P. T. T. Bij Kon. besl. is benoemd tot referenda ris der F. T. T. de referendaris 2de klasse H. Menalda, thans directeur van het P. T. T.-kantóor te Gorredijk; bij beschikking van den directeur-generaal der P. T. T. is de benoemde aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Dragten. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Bij Kon. besl. is benoemd tot plaatsver vangend lid van den Hoogen Raad van Ar beid de heer C. J. Nooten-boom de Bruyn te Roosendaal, onder bepaling, dat hij zal optreden 'ter vervanging van het lid van dien Raad, Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. ALG. NED. CHR. AMBTENAARS- BOND CONGRES TE AMERSFOORT In hotel .,Monopole" te Amersfoort werd het congres van de groep „Opvoedingswezen'' den Alg. Nederlandsche Christelijke Amb tenaarsbond gehouden. De voorzitter, de heer D. Horst, te Doetin-j chem, opent de samenkomst en heet Mr. De Meyere, vertegenwoordiger van den Minister van Justitie welkom. Nadat spr. het onder-J scheid tusschen de Rijks- en particuliere ge- i stichten inzake de opleiding van den ambte- i geschetst heeft, behandelt spr. de betee- kenis van het rapport, dat in het laatst van 1.929 uitkwam, speciaal met het oog op de op handen zijnde reorganisatie. Spr. oordeel is, dat de reorganisatie al te zeer wordt be- heerscht door financieele overwegingen en zijn grootste bezwaar is, dat het personeel wordt uitgeschakeld bij vraagstukken van prvdagogischen aard. Hierin staat deze vakgroep bij het gevange- swezen achter. Spr. is ervan overtuigd, dat hiermede niet alleen een wensch geuit wordt voor de Rijks maar ook voor de Particuliere gestichten. En waar deze laatste thans voor het eerst deel uitmaken van dit congres, heet spr. hen in het bijzonder hartelijk welkom. Ds. J. Visser directeur van het Rijksop voedingsgesticht te Amersfoort hield een re feraat over Het vraagstuk der opleiding van den ambtenaar. Spr. merkte in den aanvang van z'n betoog op. dat hoewel de verbetering der ambtenaars opleiding' in direct verband staat met positie verbetering, misschien zelfs met salaris-ver- hooging, dit laatste toch nooit als hoofdge dachte op den voorgrond treden mag. Naar spr.'s meening is de verbetering van bedoelde opleiding dringend noodzakelijk, daar door onwetendheid soms zoo dikwijls kan wor den misgetast Echter wordt van de opvoeder voor alles ouderlijk gevoej en geduld gevergd. Komende tot de vraag hoe nu de opleiding behoort te geschieden, was spr. van oordeel- dat de wijze, waarop de Roomsch-Katholieken in Tilburg te werk gaan verre de voorkeur verdient boven een aparte school-opleiding, waarbij zich het geval kan voordoen, dat iemand na een dergelijke kostbare opleiding, door gemis aan een bepaaldeeigenschap, latei- in het geheel niet voor de practijk geschikt blijkt. Spr. wilde daarom de opleiding voor den op voedend-ambtenaar verdeelen over een tijdvak van drie jaren, in -dien zin, dat twee jaren wordt gestudeerd. De cursus zou moeten bestaan in een prac tisch en een theoretisch gedeelte. Onder dit laatste zou dan moeten worden verstaan het onderricht in de paedagogie. psychologie, ge zondheidsleer en een algemeen vak, als ge- stichtshygiène en eerste hulp bij ongelukken. Wat betreft de practische opleiding, stelde spr. zich voor hiertoe te moeten rekenen het les geven in de criminaliteit der jeugd, de kinderwetgeving en hare toepassing, de me thode en de organisatie van het jeugdwerk en het gestichtsclub- en vereenigingsleven. Een daartoe samen te stellen examen-com missie zou zich dan behooren te belasten met het controleeren der opgedane kennis, waaraan personen met een drie-jarige H.B.S.-ontwik- keling zouden kunnen deelnemen. Na èenige discussies besloot Spr. ten slotte met de opmerking dat hij het wenschelijk achtte, de cusrsussen in de nabijheid der ver schillende bestaande inrichtingen te organisee- ren en dat alleen de leiding gecentraliseerd zou zjjn. UTRECHT--HILVERSUM WELDRA TOLVRIJ In de Dinsdag gehouden zitting vaai de Provinciale Staten van Utrecht is z.h.s. het voorstel van Ged. Staten aanvaard tot over neming in beheer en onderhoud van den weg van Utrecht over Maartensdijk naar de pro vincie N. Holland en om in beginsei te be sluiten tot een wijziging van het provinciaal wegen plan- In de aanvaarde regeling is o.a. bepaald, dat de gemeente Maartensdijk haar verordening op het heffen van tolgeld op den onderhavigen weg intrekt en er zorg voor draagt, dat daar op of na 1 Jan. a.s. geen tolheffing plaats vindt. BOOTTREIN ..NEDERLAND" De boottrein, aansluiting gevend op het s.s. „J ban van Oldenbarnevelt", hetwelk 12 December a.s. van Genua zal afvaren, zal Donderdagmorgen 11 December ver trekken van Rotterdam (Maas) te 7.14 uur en van, 's-Gravenhage (S.S.) (to S uur. VRAAGT ZAANDAM ONDER CURATEELESTELLING AAN? Meti schrijft ons: DeSgemcenteraad van Zaandam heeft de begr^oting voor 1931 aangenomen. Bij het ramen van de ontvangsten is gerekend, dat de Itegeering haar goedkeuring zal verlee- nen aan het besluit om het aantaJ opcen ten op .de gemeentefondsbelasting te bepa len op 100. Do gemeenteraad verwacht derhalve, dat de Kroon haar goedkeuring zal hechten aan haart besluit om inplaats van 80 opcenten 100 Opcenten te mogen heffen op de Fonds- belaiting. Dit maakt voor de gemeente Zaandam een verschil uit van 20 maal 4000.— is 80.000.-. Bij .de behandeling van de wet op de fi nancieele verhouding in de Tweede Kamer heeft Minister De Geer gezegd: De Kroon heeft hij de goedkeuring van de belasting verordening betreffende het percentage der opcenten de bevoegdheid en de plicht om uitdrukkelijk te heoordeelen. of in de gp- meente (dus in Zaandam) de andere heffin gen, tot een redelijk bedrag zijn opgevoerd en fer niettemin geen sluitende begrooting is t| maken. Hbe zal de Kroon dit kunnen gaan be- oordeelen? Mogelijk door vergelijking met andfcre gemeenten en door het trekken van normen, uit de begrootingen van alle ste delijke gemeenten yan 20.000 tot 50.000 in woners. In „Antirevolutionare Staatkunde" van April trok de heer Verkerk in zijn studie: „Nivelleering van den gemeentelijken belas tingdruk", soortgelijke normen, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat Zaandam per jaar een half n illioen gulden boven den be rekenden norm uitgaf. Volgens ue Pers moet de Burgemeester van Zaandam gezgd hohben: „De nieuwe wet op de finantieele verhouding deugt niet, want Zaandam kon niet toekomen met 80 opcen ten op de Fondsbelasting". Wel erg naief. Er stond niet bij of de Burgemeester ook ge zegd heeft, waarom Zaandam niet toe kon komen met de 80 opcenten op de Fondsbe lasting. Reeds op de begrooting van 1929 van Zaan dam zijn eenige cijfers, 'e bijzonder de aandacht trekken, ii;l.: Kosten: algemeen beheer f113.000 Openbare veiligheid f222.000 Onderwijs f 417.Ö00, Armwezen, wetkloozen en werkloózenkassen f'392.000, Reinigings dienst f 163.000 en geneeskundige dienst f 101.000. Dat alles voor een stad van nog geen 32000 in won era. In vergelijking met soortgelijke gemeen ten zijn vele dezer bedragen veel te hoog, Wordt in Zaandam alles niet te breed e" rovaal opgezet? Bij de beantwoording-van de vraag door de, Kénon of Zaandam met 80 opcenten geen sluitende begrooting kan krijgen, zal over wogen kunnen worden. of Zaandam ook niet noodzakelijke, betrekkelijk overbodige of be trekkelijk onnoodige uitgaven op de begroo ting heeft staan. Deze vraag is zeer moeilijk te beantwoor den. Zal de Kroon zeggen: Het is niet noo dig, dat Zaandam hoogere salarissen uit keert, dan het Rijk of gunstiger arbeidsvoor waarden vaststelt voor haar ambtenaren dan het Rijk? Zal het noodig zijn dat Zaandam boventallige onderwijzers heöft? Kortom om de gevleugelde beélspraak van Mr. van Door ninrk te gebruiken: Het rijksrijwiel zal ver geleken worden met de gemeentelijke auto mobiel van Zaandam. Wie zal komen kijken in Zaandam of er aan de automobiel ook overbodige luxe zit? De Commissie voor de Gemeente-Financión of de Thesaurier—Generaal van 's Rijks In het laatste geval is Zaandam nog lang niet gelukkig. De gemeenten ,die m het verleden om bij zondere steun aan het Rijk vroegen, werden condities opgelegd, welke niet malsch wa ren en neerkwamen op een soort van onder curateelestelling van de vragende gemeente, Zal dit Zaandam ook overkomen? Het is te hopen. Zaandam is de eerste gemeente, die hot hek van den dam wil hebben, terwijl de nieu we wet p de financieele verhouding nog niet een in werken is. Het Rijk keert de 20 millioen gulden extra aan de gemeenten uit om te dienen tot belastingverlaging door de gemeenten en niet om nieuwe uitgaven door de gemeenten te laten doen. Als thans reeds voor Zaandam het hek van den dam caat, dan ware het beter geweest, dat er geen. nieuwe wet O" de financieele verhouding was gekomen. Wij durven niet zoo positief in onze eisch om Zaandam onder curateele te stellen zijn, als de deskundige schrijver van dit artikel. Ook onze meening is sedert lang, dat deze roode gemeente wat de uitgaven voor On derwijs betreft, boven haar stand leeft. Wat het Rijk niet kan, dat kan en durft zij wel. Anders zou immers de roode burgemeeter in de Tweede Kamer de schrielheid der Re geering niet kunnen hekelen! Echter, juist bij onderwijs is het ook het gemakkelijkst om vergelijkingen met andere gemeenten te maken. Dit is veel moeilijker met andere takken van dienst, welke niet alleen met de groot te der bevolking, doch ook met toevallige omstandigheden rekening hebben te houden. Dit geldt zeker van de Openbare Veilig beid, doch nog in veel sterker mate van Armwezen en Werkloozenhulp. Uit een overzicht van de laatste vijf ja ren blijkt, dat Zaandam aan werkloozen en behoeftigen steeds ruim f300.000 had uit te keeren. In 1929 keerden Burgerlijk Armbe stuur en Crisiscommissie f 302.421.24 uit. (De schrijver spreekt van f 392.000 en heeft er dus nog enkele soortgelijke uitgaven bij g Echter, het verwondert niet, dat de toe stand in Zaandam slechter wordt. In 1930 hoopte men genoeg te hebhen aan f 40 000 voor steun aan valide arbeiders, maar het is reeds tot f 90.000 opgeloopcn. Dat men te Zaandam in het algemeen aan de zuinige kant is, gelooven wij ook niet Het wethouderschap van Mr. Duys kost do gemeente wellicht nog steeds meer dan zijn pensioen: maar. of het een met het ander reeds onder eurateelesteling rechtvaardigt, dat durven wij niet met volkomen stellig heid beweren. DE P.H.-A.E.Z. TERUG EEN ONDERHOUD MET HANS MARTIN. Het vierde retourvliegtuig, de P.H.-A.F. Z. is gistermorgen te 10.25 uur. vroeger dan ver wacht werd, uit Neurenberg op Schiphol ge land; Aan 'boord bevonden zich de piloten Fryns en Bot en de mecanicien Bruinenstein. Passagier was de heer Hans Martin, secreta- is en onderdirecteur der K. L. M., die de lucht van Batavia af heeft medegemaakt. Zooals bekend, heeft deze gedurende een èis, van ongeveer drie maanden een onder zoek ingesteld naar de op de Indië-roufe heerscbende toestanden en de mogelijkheden nagegaan van eventueele verbeteringen en wijzigingen. Ik heb, zoo vertelde, de heer Martin ons, alle stations langs de K. L. M.-route afge daan en besprekingen gevoerd te Angora, Teheran 'en in Britsch-Indië en uiteraard in die plaatsen, die op de route naar Indië ge regeld worden aangedaan. In Tndië heb ik speciaal de Westkust van Malakka bezocht, waar een reeks van nieuwe vliegstations is ontstaan, die nog nimmer door cenig K. L. M.-vliegtuig zijn bezocht, aangezien onzp liegtuigen tot nog toe voortdurend de route langs de Oostkust hebben genomen. Twaalf dagen geleden stapte ik aan bord in de P.II.-A.E.Z. voor de thuisreis, welke Tor mij dubbel interessant was, aangezien ik de heenreis met een slakkengangetje ge maakt heb. Besprekingen en ander oponthoud, o. ni drie weken ziekte te Teheran, waar ik op het 'gezantschap prachtig ben verpleegd, maak ten, dat ik er drie maanden over noodig had De terugvlucht is zeer fortuinlijk verloopen Is het mogelijk dat als gevolg van de bc sprekingen, welke u met verschillende auto- t.eiten gevoerd hebt, veranderingen zullen worden aangebracht in de Indië-route? Wellicht wel, antwoordde de heer Martin. De mogelijkheid bestaat, dat de route in de toekomst langs de westkust van Malakka zal gaan, doch zekerheid daaromtrent be staat uit den aard der zaak nog niet. Is de terugvlucht een plezierreis voor u geweest? In alle opzichten. De manier van samen werking tusschen de bemanning en de wijze, waarop ieder voor zijn eigen taak opkwam, was geweldig. Hoe was rle accomodatie op de verschillen de vliegvelden? Behalve te' Bangkok en te Akyab, waar de accomodatie zeer primitief is in laatstge noemde plaats zijn we thans zelf aan het ver beteren trof ik overal zeer goede landings terreinen. Nóg een laatste vraag. Kreeg u den indruk dat in Indië van den K. N. I. L. M.-dienst veeLgebruik. wordt gemaakt? Absoluut, antwoordde de heer Martin. De dienst wordt met de grootste regelmaat uit gevoerd cn dat is een onschatbaar voordeel. Ook viel het me op, dat in Indië reeds veel aan de sportvliegerij wordt gedaan. En hier mede meen ik u vrijwel alles te hebben medegedeeld wat er op het oogenblik te zeg gen valt, dus PEPERMUNT BEGROOTING WEGENFONDS 1931 HET ZUIDEN UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST? Naar aanleiding van iri de afdeelingen der Tweede Kamer gemaakte opmerkingen wijst de minister van Waterstaat er :n de Memorie van Antwoord betreffende de be grooting van het Wegenfonds voor 1931 n>g eens op, dat gestreefd wordt naar het spoe dig tot stand brgen van een doorgaande overbrugging voor. de drie hoofd rivieren tusschen de zuidelijke provin cies en het centrum en het noorden van het land. Indien de brug bij Zaltbommel, waarmede is aangevangen, gereed is geko-' men, bestaat een verbinding zonder veren in het midden des lands, terwijl indien de bruggen bij Arnhem en Nijmegen gereed zijn, waarmee, naar het voornemen is, be gin 1931 een begin zal worden gemaa' t een onder-alle omstandigheden dienstbare verbinding over vaste bruggen in het Oos ten tot stand zal zijn gehracht» Het is het streven van den minister om, voor zoover zulks met de belangen van ue schatkist en mét de gewenschte sne.heid van uitvoering van het programma voor den brugbouw is overeen 'e brengen-, reke ning te houden, met de belangen van de binnenlandsche nijverheid. Uit de tot nu toe gegeven opdrachten voor ien houw van de grootste rivieroverbruggingen blijkt reeds dat in dien zin is gehandeld. Bij de keuze van de tracé's voor de ver binding van het westen des lands met het zuiden en oosten van welke keuze, de plaats en aard er te maken over bruggingen afhangen, zijn zoovele belangen van verschillenden aard betrokken, dat het geen verwondering behoeft te wekken, dat de beslissing hierover eenigen tijd vor dert. Intusschen hoopt de minister binnen niet te langen tijd in staat te zijn, hierover een eindbeslissing te nemen. Uit het Rijkswe genplan 1932 blijkt reeds in welken zin de liet aannemelijkst geachte oplossing is ge dacht. Gemengd Nieuws. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Bij de reederij maatschappij No. 1 te Vlaar- dingen is berielft ontvangen, dat de 27-jarige C. Bruins, matroos aan boord van den stoomlogger VI. 196, in de haven van Boulog ne Sur Mer (Frankrijk) overboord is geval len en verdronken. Een nader bericht meldt, dat het ongeval ongeveer 5 uur des morgens heeft plaats ge had. Een waker van een in de haven liggen de visschersboov heeft iemand over boord vallen en onmiddellijk alarm gemaakt. De bemanning van een in de haven liggende Katwijksche motorlogger is toen aan dek ge komen, doch begreep den bewaker niet. Dp politie is later van het ongeval in kennis ge> steld. Het slachtoffer woonde te S'-hevenm- gen en laat een weduwe met twee kinderen achter. DE VOETBALSPORT STRIJDLUSTIGE EN SCHANDELIJKE BIJBEDOELINGEN Het is eigenaardig, hoe achterlijk© menschen telkens weer gelijk krijgen. Denk slechts aan zoovele voortrekkers in de strijd tegen zedelijke ontaarding, die eerst als dompers en dwepers werden ver- ht en later als helden geëerd. Denk aan de publieke meening over bioscoop en balzaal. Wie daarover aanvan kelijk critiek had, heette een femelaar en Nurks; thans is er nagenoeg niemand meer, die toezicht en controle, ja zelfs cen suur voor minderjarigen onnoodig acht. Daar hebt ge een man als Paulus. Met als zijn geleerdheid toch achterlijk, want hij sprak: de lichamelijke oefening is tot weinig nut Opvoedkundigen in zijn en later tijd dachten er andera over: de lichamelijke training ging boven al, want (ietwat vrij vertaald heette het): slechts in een gezond lichaam kan een gezonde ziel huizen. En, tot voor korten tijd scheen het wel, of hij 's lands roem en glorie w-as, die 't verst de bal kon wegschoppen. Eer en goud waren zijn belooning. Achterlijken als Paulus schudden het hoofd en spraken hun afkeuring uit over deze dingen. Hun kinderen lieten ze des Zondags nooit en door de week naüwlijks naar 't voetbalveld gaan. Ze staken bij een nationale övérwinriing ook de vlag niet uit. Dat was erg achterlijk en tochdie achterlijken kregen achteraf weer gelijk. Ik heb daar net zooveel bewijzen voor als u wilt hebben; doch ik geef er maar één. Want, ik vergeet mijn vrienden nooit. Eens heb ik de draak gestoken met de neu traliteit van de Nieuwe B r i e 1 s c li e Courant, die zoo gaarne iedereen to vriend houdt. Thans wil ik een pleister op de wonde leggen. Naar aanleiding van een ingezon den stukje over de voetbalsport schrijft het blad: „Wij vinden het meer dan treurig, dat vaak dergelijke wedstrijden, in den tf«- genwoordigen tijd, niet anders dan met strijdlustige en schandelijke bijbedoe lingen vergezeld moeten gaan, Vroeger was eendracht en goede harmonie het, kenmerk van deze zoo gezonde lichaams oefeningen, Laat men het dan daarbij houden!" Dat is taal naar ons hart. Ook dit vrijzinnige blad-geeft de achter lijken alweer gelijk. Een gezonde lichaamsoefening, ja maar vaak met schandelijke bijhedoelingen. Juist, bijbedoelingen. De oorzaak, zit uitsluitend daarin, dat het woord von Paulus geen vat op de massa der voetbal lers heeft: wat gij doet, doet het al ter eere Gods! De stuurman A. v. Tilburg van de „Stad Rotterdam" is op de thuisvaart naar Den Bosch op de Maas nabij Treurenburg overboord geslagen bij het scheppen vaVi wa ter en verdronken. i DOOR HET VUUR ONTNUCHTERD. Men meldt ons uit Bathmen (Ov.): Een arrestant die wegens openbare dron kenschap door den gemeenteveldwachter Ier ontnuchtering in de cel was opgeborgen, stichtte daar brand door een stroozak ven het nachtleger in brand te steken. Toen het cachot met dichten rook was gevuld riep de arrestant luidkeels door de tralies om hulp. Dit was zijn redding, want onmiddellijk kon hij worden bevrijd, terwijl de smeulende stroomatras kon worden gehluscht. Hoe de arrestant vuur kon maken is een raadsel, daar hij te voren met zorg was onderzocht» DOODELIJK AUTO ONGELUK. De geneesheer V. te Edam, die met zijn atito in een vaart terecht kwam, is ten ge volge van dit ongeluk overleden. INBREKERS GESNAPT. Te Sneek zijn twee personen aangehouden, die verdacht worden van inbraken aldaar en in vele dorpen in den omtrek. De beide broeders Rijken, die de vorige week in den Biesbosch verdronken, waren de eenige kinderen van Rijken. VERDWIJNENDE TOLLEN. EEN KOLOSSALE KARPER. Te Ouder-Amste! werd een karper van 30 pond gevangen. Het dier is thans ln Artis. Leger en Vloot. HR. MS. HEEMSIvERCK Hr. Ms. „Heemskerck" is op 9 dezer te Cartagena aangekomen. De kapitein-luitenant ter zee E. A. Vrecde is eervol ontheven van het bevel over Hr. 1 Ms. torpedoboot jager „Witte de With" en dit t-evel is opgedragen aan den luitenant ter zeo te klasse J. W. A. A- Hejjdt»

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1