Memeijer's DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 STADSNIEUWS DE PLAATS WAAR HET NIEUWE STADHUIS ONGEOORLOOFD SCHOOL VERZUIM TE LEIDEN EEN DROEVIG FIGUUR. (Ingezonden.) De heer J. Baak, Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Leiden, schrijft ons: Vergun mij in verband met de besprekin gen van liet ongeoorloofd schoolverzuim in Leiden ecnige opmerkingen te maken. Voor het Rijksscliooltoezicht is het lanü verdeeld in 58 inspecties. In hot bijvoegsel tot de Nederlandschc Staatscourant van Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Juni 1929 No. 119 wordt een overzicht gegeven van hei betrek kelijk. verzuim op de lagere scholen in het jaar 1928 en voor elke inspectie opgegeven, hoeveel ongeoorloofde por tienduizend schooltijden in dat jaar voorkwamen. Hieronder volgen de namen der inspec ties in volgorde van opklimming der onge oorloofde verzuimen: Zutphen 2; Zwolle 3; Apeldoorn 4; Hilversum 4; Sneek 4; Roer mond 4; Tilburg 5; Deventer 5; Arnhem 6; Amsterdam 6; Assen 6; Almelo 7; Appinge- dam 7; Doetinehem 7: Alkmaar 7; Breuke- len 7; Heerenveen 7; Neuzen S; Ehscliedé 8; Ommen 8; Zuidhorn 8, Venlo 8, Tiel 9, Amersfoort 9; Utrecht 9; Leeuwarden 9; Nij megen 11; Goes 11; Dokkum 11; Groning.n 11; Gorinch&m 12; Den Haag 12; Zaandam 12; Breda 18; den Helder 13; 's-Hertogen- bosch 14; Veghel 14; Roczendaal 15; Nijkerk 16; Maastricht 16; Helmond 17; Haarlem 18; Hoorn 19; Dordrecht 20; Schiedam 21; Delft 23; Eindhoven 24; Gouda 24; Middelburg 25; Heerlen 26; Sittard 20; Franeker 27; Borger 27; Rotterdam 30; Brielle 31; Winschoten 48; Emmen 78; Leiden 91. Waar het aantal ongeoorloofde verzuimen per tienduizend over geheel Nederland in het jaar 1928 slechts 17 bedroeg, maakt Lei den toch wel een zeer droevig figuur. Zoowel in het belang van hen, die gere geld de school bezoeken als van de verzui- mers, is het dringend noodzakelijk, dat alles in het werk gesteld wordt, dit schrikbarend verzuim terug te dringen. De leerplichtwet heelt niet alleen de be doeling de overtreders te straffen, maar ook het kind te beschermen tegen de ongunstige sociale en economische omstandigheden. Wanneer deze ongunstig zijn en het kind wordt daarom van school gehouden, zal het misschien zijn geheele verder leven daarvan het nadeel ondervinden. Zoo vernam ik laatst een treffend voor beeld. In een der groote Leidsche fabrieken werd een der arbeiders, die zich gunstig on derscheiden had, aangewezen tot magazijn meester, een functie, die in alle opzichten een bevordering was. Na eenige dagen bleek, dat hij vroeger door veelvuldig schoolver zuim te weinig onderwijs genoten had. De eenvoudige aeüninistratie en de berekenin gen daarbij waren hem te moeilijk. Hij moest weer naar zijn oude betrekking terug. Aan genomen nu, dat indertijd gezinsbezwaren oorzaak van dat schoolverzuim Vvaren, dan is het onrechtvaardig, dat het kind alleen zijn geheele leven daarvan den last moet dragen. Bij de berechting heeft het mij meermalen getroffen, dat zeer nauwkeurig wordt nage gaan of voor de ouders verontschuldiging te vinden is, maarof daarbij het belang van het kind even zorgvuldig in het oog gehou den wordt? De vraag stell-en is haar beantwoorden. Zou de heer Nord Thomson, die zoo over tuigd is, dat de moeilijkheden, waarmee een groot arbeidersgezin te kampen heeft, onder schat worden, niet het initiatief willen ne men tot het organiseeren van gezinshulp, «lie vrouwelijke hijstand verleent, daar waar de omstandigheden zoo zwaar zijn. Medewer king van Vereenigingen als Armenzorg, Je- ruel, het Leger des Heils e. a. zou stellig wel verkregen worden. Het gezin, het kind en de school zouden de zegenrijke gevolgen ervaren, als dan de rechter niet tot devies neeft: summum jus, summa infuria: het hoogste recht is het hoogste onrecht, maar liever gedachtig blijft aan deze woorden: Immedicabile cura ense reddendum est: men schrome niet, zoo dit noodig is, het mes aan de wond te leggen. MOET VERRIJZEN ALS TWEEDE TERREIN DE LAMMERMARKT Jaarverslag. Verschenen is het verslag omtrent het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie over het tijdvak van 1 Sept. 1929 tot 1 Sept 1930. lu oil verslag wordt o.a. gememo'*- trd het btzoo! van Minister Terpstra aan het Mu seum, waai bij de hoop wordt uitgesproken dat Z. Exc. dooir eigen aa/ns-ohouwiing over tuigd is, dal voltooiing van den bouw van het Museum een nationaal belang is. Aan 187 personen werd in het afgeloopen tijdperk 1418 keer toegang verleend tot da verzamelingen voor wetenschappelijk on derzoek, tot de bibliotheek of tot de conser vatoren ter verkrijging van voorlichting ol hulp. Het tentoonstellingszaaltje der Fauna Neerlandia werd door 1159 personen be zocht. In het personeel kwam weinig v(?rande* ring. De toestand van het gebouw, van het meubilair en van de verzamelingen bleven gunstig. Verschillende belangrijke aanwinsten zijn in het afgeloopen jaar weer te boeken. Het grootste gedeelte van het verslag wordt een respectabele lijst van deze geschenken in beslag genomen. AANBESTEDING? Door architect Jac. Schol te Wassenaar is gistermiddag in café „Den Burcht" voor de woningbouwvereeniging „De Tuinstad- wijk" aanbesteed den bouw van 37 wonin gen te Leiden aan de Koninginnelaan, de Scrinvstraat en de Kastanjeknde. Er waren 12 biljeten ingekomen. Ingeschrevenwas als .volgt: Gebrs. v. Vliet, Loosduinen, f 158.550; J. •en Ai C. Jocle, Den Haag, f 151.000; Schut en v. Rooyen, Wassenaar, f 145.000; Warnfiar en Hoogstraten, Leiden, f 1-44.000; v. d. Wal en Kloppenburg, Zeist f 142.422; Jan Boes, Krimpen a. d. IJsel, f 139.960; W. Seegers. Nijmegen, 126.780; v. d. Velde en De Jong, Oegstgeest, f 135.790; Zwanenburg en v. d. Bent, Katwijk aan Zee, f 135.000; N.V. Ma- duat, Willemstad, f 131.840; Kort en v. d. Wiel, Rijnsburg en Noordwijk, f 128.970; Engelvaart en Pusters, Den Ilaag, f 128.770. PRIJSVRAAG MARBURG. De faculteit der rechtsgeleerdheid te Lei den had voor de prijsvraag Marburg het volgende onderwerp vastgesteld: „Het op komen tijdens den wereldoorlog van de ge dachte aan een Volkenbond on van deai naam Volkenbond zelf". Door een commissie van studenten, die op Voorstel van den heer Marburg zelf zouden beslissen, wien een prijs zor toekomen is pen eervolle vermelding toegekend aan den heer F. C. Dornimicus te 's-Gravenhage. VOORSTEL VAN DE S.D. RAADSFRACTIE Achter de schermen wordt nog steeds druk geco-niereerd en beraadslaagd over de siad- nuispiannen en af en toe uiuiken geruchten op me er op wijzen, dat men hei niet ge makkelijk eons Kan worden en dat Ledoen nog wed eens voor verrassingen zou kunnen Kicauen te staan. De s.d. raadsfractie hcett de zaak ernstig aangepakt en is thans mot een voorstel bij den Baad gekomen inzake dc plaats waar het Stadhuis zal moeten verrijzen. In dd't voorstel, dat aniderteoKcnd is door de heer J. H. Schüller, T. Groene vel u en D. A. van Eek, is belichaamd de gedachte urn het terrein gelegen aan de Lammermarkt en aangegeven op de kaart, diie wij ook hierbij afdrukken, at-s tweede terrein aan to wijzen voor stadhuisbouw. Bij dit voorstel is de T-olgende memorie van toelichting gevoegd: De voorstellers zijn van meoning, dat bij het vraagstuk van den stadhuisbouw, be halve dat rekening zal moeten worden ge houden met de kosten, vooral aandacht zal moeten warden geschonken aan stedebouw- kundügc eischen en aan de richting, waarin de stad zich uitbreidt. Vanuit dat standpunt bezien, achten zij de keuze van de Breestraat als de plaats, waarop het stadhuis zal moeten worclen herbouwd, niet gelukkig. Rekening h radende met de .toekomstige uitbreiding der stad aanleg vaai wegen in on am de stad, waar door het centrum der stad zal komen te lig gen in de omgeving van het station, waar alle girooite verkeerswegen op een bepaald kruispunt zuilen samenkomen, zou het vol gens de vorstel leus van een onjuist inzicht getuigen, indien met deze belangrijke fac toren bij den bouw van liet stadhuis geen rekening gehouden wercL Immers het stadhuis als hoofdgebouw der stad, behoort op een centraal punt te zijn gelegen en dient voor ieder ixgizetone op een gemakkelijke manier bereikbaar te Bij een toenemende ontwikkeling dei- stad zal bij den bauw van een stadhuis op een andere plaats, dit gebouw niet alleen omringd zijn door smalle straten en stegen, maar gc-heel excentrisch komen te liggen. Dat de voorstellers met deze gedachte niet alleen staan, moge blijken uit het rapport van 8 Maart 1930 van den heer W. Dudok, waarin deze o.a. zegt: „Het ligt veel meer voor de hand to zoeken naar een ligging aan nieuwe ver keerswegen, welke in de oude stad ten behoeve van oif althans met het uitbrei dingsplan zuilen worden aangelegd. Immers dat waarborgt aanstonds een min of meer belangrijke ligging in het vergroot gedachte stadsplan, terwijl het in verband met toch reeds voor den we genaanleg noodige onteigening, mogelijk zal zijn meestal nog eenige invloed ten goede op de raadhuisomgeving uit te oefenen". Verder zegt de heer Dudok, als hij het heeft over de plannen Beestenmarkt en Lammermarkt, het volgende: „De beide hierboven geschetste oplos singen heben dit groote voordeel ge meen, dat het raadhuis bij de verdere ontwikoling der stad een steeds meel centrale ligging zal verkrijgen, aange zien de voornaamste uitbreiding naar het Noord-Oosten is gericht". Terecht erkent dus ook de heer Dudok de centrale ligging van het terrein en de gun stige ligging aan belangrijke verkeerswe gen. Immers in de naaste toekomst zal er op de Lammermarkt een groot plein ko men, dat het knooppunt zal vormen voor de groote verkeerswegen, die zich van hier uit naar verschillende doelen der stad zul len richten. Het zij den worstel Iers ver gund op de twee groote verkeerswegen te wij'zen, die daar kruisen, nJ.: Ie. Kort- Rapenburg, Prinsessekade, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Schuttersveld, en 2e Lage Rijndijk, Vervorst raat, to dempen Longegracht, Lammermarkt, Stationsweg. Uit den aard der zaak zullen bij de tot standkoming dezer verkeerswegen zelfs onafhankelijk van den eventiueelen houw ran het stadhuis op de voorgestelde plaats de eigenaren der woningen zich weten aan te passen aan den veranderden toe stand door nieuwbouw of liei-bouw dei- per ceel en. Zoo daar bijkomt, dat het stadhuis op de door hen genoemde plaats zou gebouwd w.irden, dan zijn de voorstellers overtuigd, dat een nog snellere aanpassing der per- ceelen aan den nieuwen toestand, door de eigen-aren zal worden tot stand gebracht En de gemeente zou als eigenaresse vaa: eenige perceel-cn: o.a. van de Lakenhal, vm. Bethkhemskerk, gebouw Maatschap pelijk Hulpbetoon, een voorbeeld kunnen geven. Dit stadhuis zou dan komen te staan op een terrein, waarbij aan den voorkant eer grjot plein is ontworpen, waarop de duvel se wegen uitloopcn. Aan den Rijnsburgersmgel-rand kan men met eerbiediging v-aai de Israëlitische over tuiging, op do voormalige begraafplaats een aanleg van plantsoen tot stand bren gen of deze oppervlakte tot uithouw be schikbaar stellen. Door verwijdering van het politieposb- huis, de kegelbaan en de sociëteit kan men aan den singel rand door plantsoenaanleg verfraaiing aanbrengen en van dc Binnon- vestgracht een straat maken van plan. 30 M. breedte. Aldus verkrijgt men vanaf de brag Sta tionsweg1Stieenstraat een onbelemmerd uitzicht op -het front van hot stadhuis. De voorstellers hebben hier zeer in 't kort een uiteenzetting gegeven van hun stand punt uit stedebouwkundig oogpunt; thans willen zij de linancieele zijde van hot vraagstuk onder de oogen zien. Bij besluit tot stadhuisbouw met behoud van den ouden gevel zijn dc kosten voor terreinen 503.iuu.— plus bouwkosten zon der herstel ouden ge\el 1.570-ÜÜÜ.—Stel len wa de kosten verbanden aan den weder opbouw van den ouden gevel rekening houdende met het feit, dat deze eerst ge heel moet worden afgebroken en er zeer belangrijke vernieuwingen verricht moeten worden, die ais van bijzon-deren aard zeer kostbaar zullen zijn op pl.m. 200.000,—, dan zijn de algeheele kosten van den stad huisbouw met behoud van den ouden gevel te stellen op pl.m. 2.333.700.—. Bij bouw Breestraat met nieuwen gevel zijn de kosten voor terrein 2.127.900.- plus 300.000.voor gevels en wegen, plus 1-570.000.—"voor bouwkosten, is in totaal 3.997.900.—. Bij bouw Steen straat zijn de kosten voor terrein 1.663.388,— plus 300.000.— voor gevels en wegen plus 1.570.000.— voor bouwkosten, min 150.000.— voor opbrengst bouwterrein Breestraat, is totaal 3.383.388. Bij bouw bouw Lammermarkt zijn de kosten voor terrein 104.278 pi. 300.000.— voor gevels en wegen, plus 1.570.000:— voor bouwkosten, min 150.000.— wegéns opbrengst terrein Breestraat, is in totaal 1.824.278,(in deze eindbedragen zijn geen kosten begrepen voor meubileering en stof feering). Aldus komen die voorstellers tot de vol- gonde conclusie: dat bij een excentrisch gelegen stadhuis, met behoud van den ouden gevel, op een oppervlakte van 92-50 bij 44 Meter de kos ten zijn 2.333.700,en dat bij een centra le ligging van het stadhuis op het terrein Lammermarkt een oppervlakte van 100 bij 65 meter bebouwd kan worden, terwijl de kosten in dat geval zijn 1.824.27S.—aldus minder 509.422, De voorstellers vertrouwen dan ook, dat de Raad dit voorstel zal willen aanvaarden <tls een ernstige p jging om den lieer Dudok in de gelegenheid te stollen, naast het be staande plan een nieuw vrijstaand raadhuis te ontwerpen, geheel volgens zijn eigen in zichten, zonder daarin belemmerd te wor den door een ouden gevel, die gespaard moet worden. TENTOONSTELLING PRENTENKABINET. De in October geopende tentoonstelling van IloWandsche prentkunst in het Prenten kabinet der Rijksuniversiteit alhier is dezer dagen aangevuld met een nieuwe collectie. We bovelen belangstellenden een bezoek gaarne aan. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gistermorgen is de 57-jarige mej. J. V. in haar woning op de Oranjegracht van de trap gevallen. Zij brak de 'mkerarm en is door den E. H. D. naai' het endemisch Zie kenhuis gebracht. GEVAARLIJKE SCHEMERLAMPEN De Directie der Stedelijke Lichtfabrieken verzoekt ons opneming van onderstaand bericht: Het is one gebleken, dat er electrieche schemerlampen in den handel zijn gebracht, welke tengevolge van een zeer slordige uit voering gevaarlijk in het gebruik zijn. Tiet publiek wordt uit een oogpunt van veiligheid aangeraden zich bij aankoop van electrieche artikelen te wenden tot de dooi de Lichtfabrieken als vakkundig erkende installateurs. Voor belangstellenden zijn naamlijsten van erkende installateurs kosteloos ver krijgbaar ten kantore van voornoemde fa brieken aan de LangegrachU Vaat f VAN HET STADHUIS PASSAGE AFSLUITING B. en W. van Leiden brengen ter alge- rnecne kennis, dat in verband met de uit voering van rioleeringswerken de Lange Gracht Zuidzijde cn de Oude Singel nabij de Koolstraat met ingang van Vrijdag 5 December a.s. tot nadere aankondiging voor alle rijverkecr zullen zijn afgesloten en dat de stremming van het verkeer langs de Lange Gracht Noordzijde met ingang van dien datum weder zal zijn opgeheven. A. v. d Sande Bakhuyzen, Burg. Van Strijen, Secretaris. UNIVERSITEITSNIEUWS Vanmiddag heeft in de gewclfkamer van het Academiegebouw te Leiden door profes soren cn studenten der theologische facul teit een herdenking plaats gehad van wijlen Prof. Dr. H. T. de Graaf. Onder de talrijke aanwezigen waren vele lioogleerarcn en een groot aantal studenten der theologische faculteit. De herdenkingsplechtigheid werd geopend door clen decaan der theologische faculteit Prof. Dr. A. Eekhof. Diep onder den indruk, aldus prof. Eekhof van dit wel niet plotseling, maar toch nog onverwacht verscheiden, zijn wij bijeen, om eenige oogenblikkcn te overdenken, wat de Graaf voor onze faculteit van hoögleeruron en studenten is geweest. Het is hier niet de plaats, om van andere dan het academische terrein te spreken, maar het zal ook elders wel even zoo zijn geweest Zijn bereidvaardigheid en behulp zame hand waardeerde men zeer; hoe druk hij het ook had, steeds vond hij nog een opgenblikje voor hen, die hein noodig had den: waren de colleges voor de juniores aan vankelijk somtijds wat moeilijk te volgen, als men zich aan hem gewend had, en hoe spoedig en gemakkelijk ging dit, dan gevoel de men de wijsgeerige propaedeutisehe wpar de en ging men steeds hooger opzien togen de eruditie, belezenheid en het inzicht van dezen even geleerden als hun sympathieken docent, die nimmer vergat de schakel tus- schen wetenschap en leven te leggen; een zijner lievelingsdenkbeelden, en hij had er veie, was, dat de disputen werkgroepen zou den vormen, waar men gezamenlijk ern on derwerp zou behandelen; hij was tegclijkei- tijd 'n rechtvaardig en mild examinator; en voor hen die de wijsgeerige groep als hoofd groep bij het doctoraal examen hadden ge kozen, was hij een even getrouwe als be trouwbare. gids. Zoo heeft hij onder ons, zijn iimbtgenootpn en studenten verkeerd, en hel is ons in dit oogenblik, als hooren wij de bekende stem tot ons zeggen: Ecce labora, et noli contristari! Dat de vertroostingen Gods, die rijk en menigvuldig zijn, liet deel moge wezen van de weduwe, de kinderen en den bejaarden vader, die door dit verlies zoo zwaar zijn ge troffen, is de oprechte wensch van de theo logische faculteit, bij wie de gedachtenis aan Prof, de Graaf en zijn werk in haar midden niet zal worden uitgewischt. En thans, aldus spr., geef ik het woord aan Prof. Meering, tot het houden van Je gedachtenisrede. Hierna hield Prof. Dr. G. J. Ileering é^n herdenkingsrede getiteld: Prof. dr. de Graai als godsdienstig denker. Met een zekere hui vering heeft spr. de taak aanvaard om zon kort na De Graaf's overlijden zijn karakter en beteekenis als theoloog te schetsen. Hij was een zoo rijk en veelzijdig denker, soms moeilijk te volgen in zijn ietwat strot-von gedachtengang en daarbij in de diepte too tiend een spanning tusschcn zijn religieuze afkomst die gedeeltelijk orthodox was aan den eenen kant en een zeer moderne wijsbegeerte cn godsdienstwetenschap aan den anderen kant. Maar juist door die span ning ging zijn theologie veel dieper dan 't bij oppervlakkige kennismaking leek. De theologie, die hij slechts twee jaar in Utrecht en slechts vier jaren in Leiden heeft mogen docceren, maar die in al zijn werken ons overblijft, is van zijn geloof doorstroomd. Studenten en vrienden hebben hebben het gemerkt, dat deze theofogio a! leen met vrucht gedoceerd en dat dit^geloo' alleen in ernst beleden kan worden, mitt, laarachter staat een mcnsch, die bereid is tot wat de Graaf heeft genoemd „het gesta ge offer van het leven aan dat wat hooger goed is dan het leven zonder meer." Evendals bij Roessingh, zoo eindigde prof. Ileering, zijn wij ook bij de Graaf de eerbiedige getuige geweest' van zulk 'n ge stadig offer. En daarom mogen wij ook hier denken aan wat de Graaf genoemd heeft „het eeuwige leven, dat wordt tot een geestelijk verband tusschcn God en mcnsch, eeds op deze aarde aanvangend en onvor- rankelijk." Zulk een leven in zijn aardschen loop van nah;j te hebben aanschouwd, is naast alle groot verdriet cn blijvend gemis 'n steun en rijkdom voor immer. PROF. DR. H. HUIZINGA. Prof. Dr. J. Huizinga, hoogleoraar m de algcmoene geschiedenis en de politieke aardrijkskunde aan de Leidsche Uni versa tolt, zal de volgende week voor geruimen tijd naar Ned.-Indiiö vertrekken, tot het liou- deai van voordrachten waartoe hij is uitge- ncodigcL INSTITUUT KERN. Naar wij vernemen heeft H. M. de Konin gin het ITaar aangeboden bescherm vrouw schap van het Instituut Kern alhier aasn- DE HAVENBRUG. De nieuwe Havmhrug is deze week voor hot voetgangersverkeer opengesteld tot des avonds 8 ui'. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijzigingen 3 Dec.: Leidsche Meubel industrie, .Beiden, Hooge Rijndijk 91, fabri cage van en handel in meubeien in non rui meten zin. De statuten zijn gewijzgid. YVijz. handelen, thans: Naamlooze Vennoot schap Leidsche Meubelindustrie. Firma Gez. G. cn A. de Best, Katwijk aan Zee, Voorstraat 3a, handel in manufacturen. Uittr. Venn.: mej. G. de Best, Katwijk aan Zee, mej. A. de Best, Katwijk aan Zee, d.d. 1 Oct. 1930. Wijz. handelen, thans: Magazijn „rlc Zon". „Zonneveld van Eeuwen en Co.", Sassenheim, Hoofdstraat 122, bloeni- bollcnbecirijf. Door uittreding van de ven- nooten: M. Meeldijk, Sassonheim en C. J. van Zonneveld, Sossenbeim. is de vennoot schap onder firma d.d. 15 Nov. 1939 ontbon den cn wordt de zaak voortgezet door don overgebleven vennoot: C, van Eeuwen, als eenig eigenaar, onder den naam: Firma „Zcini i van Eeuwen on Co.". GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels; Lipsleutel; handschoenen; Amerikaanse!) bankbiljet; gouden pen van een vulpenhouder; portefeuille van D. C. Jannes; luchtdrukmeter; regenjas; R.K. Kerkboekje; melkbus; vaarboom; bruine heerenhoed: porlemonnaie met inhoud; trouwboekje van L. Krijgsman; vulpenhou der; werkjas met broek en das; dames- taschje met inhoud; zilveren polshorloge aan lederen riempje; bruine tasch inhouden- do ondergoed enz.; portretbroche; clctecte schop; paar onderbroekspijpen; kindertaseh- je met inhoud; rijwielbclastingmerk; rijwiel- belastingplaatje in étui; parapluie-stan- daard; ledige actetasch; bril in étui; jpn- genseape; vermoedelijk gouden damesapn- bandhorloge; zilveren dameshorloge aan zwart bandje; manchester jas van II. Com peer; foto niet negatief cn plaat met bijbel- sc.he voorstellingen; pakje inh. 2 hemden; paspoort van B. van Maris; gouden bril; roeispaan; zak zout; antiek verguld zilveren broche; bord met- opschrift „Verboden te vis- schcn": mand met planten; mand gemrfkt v. d. Vis Boskoop; zijden shawl; 10 spaar- zegels; kralen halsketting; rijwielpomp; kist met andijvie; parapluie; pakje breiwerk; radiatorhous; zwarte heerenhoed; 2 auto nummerplaten, fecstbril; gouden damesrin getje met steentjes; damesceintuur; foto; blauwe dameshoed; bruin lederen d&mes- taschje (ledig); bankbiljet b f 10; lederen pantoffel; zilveren vulpotlood; tijdschrift „De Gids"; doosje met favorit-er.ken; gymnastiek schoen: bagageriem; alpini; slagersmes: Fransch Wetboek; windkap van een rijwiel; insigne; dictaat-cahier; 2 bolïenmanden: gouden polshorloge aan lederen armband: 2 heerendassen; zwarte lage damesschoen: jumper; gladde gouden ring; vermoedelijk gouden collier; gouden armbandje; porte feui'.le van G. I. G. v. d. Staay; étui met schrijfbehoeften; alpacca vulpotlood; rodder orde; actetasch met inhoud van Mej. Brain. Gevonden in de Elektrische Tram (Stads- lijn): parapluie; passer; paar peau dc suède heeren handschoenen; bruin damestaschje met inhoud. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: parapluie; damestaschje met inhoud: portemonnaic met inh.; kinderhandschoen Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten politie-bureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.rn. ALPHEN AAN DEN RIJN TENTOONSTELLING De heer P. Verkade alhier, heeft op de Nat. Tentoonstelling te Bussum met een inzending zwarte Javakrielen een eere- en eerste prijs behaald. Een lauwertak voor de inzending „mooiste haan" van de ge heele tentoonstelling. POSTKANTOOR Terugonvangen in de 2e helft der maand November 1930: 2 brieven. Laterna, A'dam en 1 briefkaart zonder adres. RIJKSPOSTSPAARBANK Aön het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November 1930 ingelegd ƒ22.122.81, terugbetaald f24.084.05. Het laatste dnor dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer_ 18590. HAZERSWOUDE DE STATENVERKIEZING Door het bestuur der Kkevereen. „Ne derland en Oranje" te Hazerswoude (dorp) werd tot de A.R. Kiesvereenigingen in den Statenkieskring Gouda een circulaire ge richt met het verzoek al het mogelijke te willen doen om te verhinderen, dat op de candidatenlijst voor de P'rov. Staten wordt geplaatst de naam van den heer P. A.#Colijn te Boskoop. Als argument oor dit advies wordt her innerd aan de houding van den heer Colijn inzake de annexatie van een deel der ge meenten Hazerswoude, Alphen a. d. Rijn en R ecu wijk. Dit wordt in strijd geacht met het A.R. beginsel. Tevens brengt de candidatuur- Colijn, naar 't gevoelen der Kicsvereeniging alhi in verband met genoemd annexatie plan, vele tactische bezwaren mee. iTJKE STAND GEHUWD: A Brc-mmer 22 Jr en A Marchant 21 Jr J de Graaf 26 en H C do Bruin 22 Jr J \V Haagren 25 jr en E M Boa 22 Jr A van \als_t 27 jr_en K S Knptcln 27 Jr inElawtJk a. BEVALLEN: KATWIJK AAN DEN RIJN PREDIKDIENST. Hedenavond te 7 uur zal in de Ned. Hen- Kerk in den weekdienst voorgaan Ds. Bruijn KOUDEKERK RAADSVERGADERING. Dinsdag 2 Dec. 1930 voorm. ha{f tien. De Voorzitter opent do vergadering mc.t gebed. Notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten en kele goedgekeurde Raadsbesluiten. Van den heer Lieverse een schriftelijk voorstel tot bestrating van den Hondsdijk vergezeld van kostenberekening, groot f 7000 uit te voeren door werklooxéi; in onze 'gemeeft.' Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (bli 1) Het kanaal Antwerpen-Moeroijk. tblz 3.) Revolveroverval te Laren. De moordaanslag t« la&gsche rechtbank. De Suikerconferentie. Antwoord op (Blz. 5) Verschenen is de Memorie va de begrooting van Justitie In de Tweede Kamer is het werklooshi vraagstuk ter sprake gekomen. Een aan. is gemaakt met de begrooting voor Landbouw, (blz. 2.) Benesj' candidatuur voor het presidium der Ontwapeningsconferentie. Door Duitschland bestreden. Colijn genoemd als tegeneandidaat. De Duitsche Rijksbegrooting in den Rijks dag. Ontdekking van geheime anti-fascistische organisation in Italië. Mislukte aanslag op den Spaanschen minis- ter-oresident Berenguer. Massa-arrestatie van gewapende nationaal- soc'alisten te Breslau. Engelsch protest te Moskou wegens propa ganda per radio. Het nieuwe kabinet in Oostenryk. (Blz. 9). Het parlementaire systeem geblameerd. De Voorzitter deelt mede van den heer Lieverse een voorstel tot bestrating der Hondsdijk (raming f 7000) ontvangen te hebben, cn stelt voor dit in handen te stel ten van B. en W. voor prae-advies. De heer van der Lee zag het voorstel lie ver direct behandeld, acht het een ge- wenschte werkverschaffing en vermoedt, dat de straat er dan beter in komt, dan do Dorpsstraat en die van Meerwijk. Ook de heer Lieverse wijst op de beschikbare ar beidskrachten. De voorzitter moet zulk overhaast werk sterk ontraden mede door de hooge kosten. Vervolgens beantwoordt de Voorzitter de vraag van den Lieverse in een vorige ver gadering gedaan aangaande een sportter rein. Een oplossing is niet zoo vlug te tref fen, daar rekening moet worden gehouden met de lichamelijke opleiding vooV scholie ren. Hierbij is de vraag nog niet opgelost of dit op een terrein zal geschieden of in een gymnastieklokaal. Betreffende de vraag van den heèr van Egmond, deelt de voorzitter mede, dat cn W. nog niets gevoelen voor het instellen van een ophaaldienst voor vuil enz. Het geldt nog maar slechts enkele panden wel ke niet aan het water zijn gelegen en waar moet men met het vuil heen? Met eenige goede wil is er genoeg genheid va# liet overbodige af te komen, Van een algemeen belang is er nog geen sprake. Ue heer van Egmond meent dat de kosten niet zoo groot zouden zijn en voorziet in de toekomst herziening van Polderreglementen waarin wordt bepaald dat de slooten in de polder niet mogen verontreinigd worden. De Voorzitter meent, dat de bezwaren dienaangaande nog niet zoo groot zijn en ondervangen kunnen worden. De hear van der Sterre zou b.v. in de bouw- en woning- verordening willen opnemen dat bakken voor afval worden aangebracht. De Voorzitter acht dit een goede opmer king, ook wanneer dit bestaande panden betrei t. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat B. W. de behandeling van d-j mogelijk noodige steunregeling blijven opdragen aan 't Burg. Armbestuur. Het vooretel tot het aangaan van een da ding met de Prov. Zuid-Holland en de wed. Post te Hazerswoude, betreffende do gren zen van het brugterrein wordt goedgekeurd, terwijl een schrijven is ingekomen van Ged. Staten, waardoor de verkoop van de grond nog wordt uitgesteld. B. en W. stellen voor een crediet te Ie ui van f 1200 voor den bouw van serre achter de dokterswoning en wijziging der jaarwedde van den Gemeentegenees heer. De Voorzitter toont de noodzakelijkheid aan van den bouw van een serre, waarvoor hij zijn wedde van f 200 waarop reeds t 70 werd ingehouden voor gebruik autogarage, wil laten vervallen, zoodat hij alleen vrij wonen heeft berekend naar f 300. Enkele leden vinden het bedrag van f 1200 hoog doch na enkele discussie wordt het bedag toegestaan. Een verordening bedoeld bij Art. 178 der Gemeentewet dat deze om de 5 jaren moet worden goedgekeurd. Wordt besloten. De zekerheidsstelling van den Administra teur der drinkwaterleiding wordt op advies van Ged. Staten gebracht van f 500 op f 900. Voorstel B., en W. tot het verleenen van een subsidie groot f 10 aan de A N .W. B. wordt toegestaan. Voorstel B. en W. tot deelname in het Maatschappelijk kapitaal der Bank voor Nederlandsche Gemeenten met 2 aandeelen van f 1000 wordt toegestaan. Tot. lid van het Burgert. Armbestuur worelt herbenoemd dc heeir N. P. Slegten- horst met 5 St., 1 blanco en 1 op den lieer J. Wille. Tot lid van de Commissie Plaatse lijk Toezicht op het L. O. wordt herkozen de heer Jcvngsneel mot (i st, ea 1 op den heer J. v. d. Sterre. Enkele comptabele besluiten worden goed gekeurd. Tot keurimgsveearts wordt op voorstel van B. en W. definitief bemuemd de heer R. v. Wijk te Alphen a. d. Rijn, op een salaris van f750 en f 100 voor benoodigd materiaal. Tot vaste brugkneclit wordt benoemd de heer G. v. Omenng, thans tijdelijk. De voorzitter verzoekt opnieuw dispensa tie tot uitwoning. aangezien de termijn met 1 Jan. a.s. vervglt. Wvjrdt goedgekeurd. Rondvraag. De heer v. d. Lee informeert of de klok niet meer wordt geluid bij eventueele brand, waarop ontkennend wordt geantwoord. De heer Lieverse vraagt of de verdiende gelden bij den laatst en brand zoo spoedig

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6