De veldwachter van Randijk ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 nFRDE BEAD PAG 9 TWEEDE KAMER ZOMERTIJD BLIJFT OMDERWIJSBEGROOTING NIJVERHEIDSONDERWIJS Vergadering van 28 November OVERZICHT De heer Braat, die 's morgens in een ver gadering van vechtersbazen het heette, dut deze collectie werkloozeai en fascistische geweldenaars ontevreden boeren waren zijn wijze woorden ten beste had gegeven, zag bij den aanvang der vergadering zijn zooveelste zomertijd-motie door de Kamer snoodclijk verworpen. De Kamer acht den zomertijd van half Mei tot begin October een compromis en bedankte er voor naar de Bruatsche pijpen te dansen. Geen be zwaar daartegen bleken te hebben de 3 Staalkundig Gereformeerden en de heeren D. v. Twist en Scverijn. Verder heeft de Kumor zich met Hooger en Nijverheidsonderwijs bezig gehouden. Voor alles en nog wat worden tegenwoordig redevoerinkjes gefabriekt en de begrooting schiet maar niet op. De Kamer moet einde loos vergaderen, tot ver over ieder redelijk uur. Zou men heusch denken, dat het land 6nakt naar al dat gepraat, dat bovendien veelal vruchteloos is? Zoo'n mondelinge re petitie van het schriftelijk debat is oerver- velend en legt een onevenredig beslag op tijd die nuttiger ware te besteden. Eu dan die eindelooze herhaling van jaar op jaar en van spreker na spreker. Onze lezers willen het wel ton goede hou den, als we aan allerlei pietluttigheden en speciale dingetjes rustig voorbijgaan. Slechts een enkele notitie willen we hun over brengen. VERSLAG Rappard (Lib), verklaarde, dat tijd bepaald wordt op half Mei tot er. hij geen reden heeft om voor erden de verlai de sprekers behandeld. De i -deel dat het hoogleeraarss. an voor buitenlanders. Maar i oplossing geko- en d*dmedischeDfaeu7telt i-kllnlek. waarin 6 701) Bij de uitgaven voor Ie Utrechtsche Univer siteit bepleitten Mevr. v. I t a 1 1 I e (V.D.) en de heer v. WJnb Laatstgenoemde er gen (R.K.) haar belangen, wees er op. dat In het alge- Univer»1teiten niet veel geld den Utrecht. _ntwoordde, dat er voor Utrecht plannen ztin. maar men kan niet alles tegelijk doen. Overigens overwegen. Over subsldieering van de Tilburgsche Han- delshoogeschool spraken de heeren v. W U n- bergen (R.K.) Knottenbelt (Lib) en T I I a n u s (C.H.) De eerste was er voor, de belde anderen bestreden subsldieering. Dft! bereidend hooger r d (S.D.) gesproke :rd de vergader bö. I s t e len b i handeling te t deze bes"' i middelbar over bet niet subsldl- :h lyceum te Naarden. A.R.bepleitte de be- DE KLINIEK OCKENBURGH Gistermiddag onder groote belang stelling geopend HULDE VAN ALLE KANTEN Zooals wij reeds in 't kort meedeelden is gistermiddag de kliniek „Ockenburgh" bij Loosduinen officieel geopend. De belang stelling was waarlijk overstelpend. De grijze voorzitter, Prof. L. Lindeboom, kon tot zijn spijt de plechtigheid niet bij wonen daarna trad Da A. M. Donner vice-voorzitter van het Centraal Bestuur, in zijn plaats. Na de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijz^ geopend te hebben, brachl hij de groeten dn heilbede van Prof. Lin deboom ovei. Spr. herinnerde er aan dat 38 jaar gele den. 29 April 1892, de eerste steen gelegd werd voor den oouw van „Bloemendaal" door wijlen Prof. D. K. Wielenga, vader van den tegenwoordigen voorzitter van het stichtingsbestuur, Dr. B. Wielenga, van Amsterdam. Op 31 October van dat jaar mooht „Bloe mendaal" worden geopend en nu schenkt God het groote voorrecht, dat deze prach tige en modern-ingerichte kliniek mag in gebruik genomen worden. Ds. Donner verleende nu het presidium en het woord aan D r. B. Wielenga, van Amsterdam, voorzitter van het Stichtings bestuur, voor het houdèn van zijn openings rede. Openingsrede Dr. B. Wielinga. Er is thans een hoogere spanning van ons zieleleven; dankbaarheid en vreugde over wat gedaan wordt; erkenning van het vele tekrrt en droefheid over zooveel lijden. De Christen begint altijd bij het nega tieve: dat al weer een nieuw gebouw voor geestesziekten noodig is. Dat is onze zonde en ellende. Er is geen gebied waar wij maohteloozer en onwetender staan dan hier. In de eeuw van opperste wijsheid zoo veel kranken van zinnen: het is een bla mage voor de hedendaa^sche cultuur. Dit maakt ons nederig en stil. Het is een treurig stuk Ln de geschiede nis der mcnsohlieid, dat Jezus zich aange trokken voelde tot deze ongelukkigen. ter wijl anderen ze verachtten en wegstootten. Nog geen 50 jaar bestaat de Vereeniging; het Is de eerste aflossing van de groote schuld. Doch de erkenning van het tekort, de ootmoed kan ons behoeden voor zelfverhef fing nu er reeds zooveel tot stand kwam: een jaarliiksrh budget van 31/*» millioen, terwijl er 3000 patiënten verpleegd worden. De stichting „Ockenburgh" is een hoogte punt: manr niet om ons te verheffen, doch om de ziekte ook van dezen kant te beziel. Deze stichting bewijst, dat de genezende krankzinnige hesdhermd moet worden te gen do maatschappij: daarom Is deze kli niek noodig. En daanom zijn wij ook nu droevig. Maar: droevig zijnde en toch blijde. Dan is de stichting „Ockenburgh" een geschenk Gods voor ons. Een feestgroet van hoven: Christus is gezalfd om de g^hondenen te geven opening der gevangenis. Een open afdeeling: dè deur naar het gezin en naar het publiek open: wie hier binnentreedt moge alle hoop koesteren. Want er is veel dat verblijdt: de gedachte van de open afdeeling is vastgelegd in dp wet Wetenschap en liefde hooren hij elkaar, en ze zijn hier in harmonie bij elkaar. De gaven der gemeene gratie worden toegepast door de liefde. Het Gereformeerd beginsel doet de uni versaliteit der Christelijke religie beleven. ..Ockenburgh". klein op zirhzelf. is groot in het geheel: groot als deel van Bloemen daal en als deel van de Vereeniging; als deel van de filantropie Gods. Daarom is vooral vandaag de dank op zijn plaats. Dank aan God. die tot hierioe hulp schonk, en aan de menschen, die het werk uitvoerden. Dank aan Prof. Lindeboom, de grijze, ijverige voorzitter, en den penningmeester, de heer Joh. Krap; aan Ds Sap. die door zette en hielp; en die hopelijk nog geen emeritaat zal nemen; dank aan architect E. Knevel, die een massief, maar niet zwaar moedig, een modern, maar geen bizar ge- houw stichtte, en aan allen, die verder aan gebouw werkten en welker namen we reeds noemden. Een woord van gelukwensch bracht Spr tot Dr. Hutter en de staf van het verple gend personeel. Moge de arbeid altijd staan in het teeken van droefheid, maar ook van dankbaarheid: waar velen genezing en vre de mogen vinden. In den Naam van Hem, die is het begin en het einde en die in Christus alles vol maken zal, verklaarde Spr. de kliniek „Ockenburgh" geopend! Vervolgens voert D r. H. Sap het woord, van wiens rede we reeds verslag gaven. Verschillende sprekers. Het woord was daarna aan D r. H. Hut ter, geneesheer van de kliniek. Hij brengt gelukwensohen aan allen, die daarop recht hebben. Hij herinnert aan het woord van Shaw, die in zijn pas vertaald boek hulde brengt aan de Chr. inrichtingen dezer Ver eeniging. Spr. is dankbaar, dat het heden ook zijn dag mag zijn. Hij raag zijn taak, die hem ten zeerste aantrekt, aanvangen. Een moei lijke taak, doch waarbij hij hoopt op aller medewerking. Dit is echter ook een inrichting voor we tenschappelijk onderzoek. En daarom brengt hij Prof. Bouman, vroeger van de Valeriuskliniek, nu professor te Utrecht, zijn leermeester, hartelijk dank voor zijn tegen woordigheid. Spr, wijst dan op het Christelijk karakter dezer stichting. Dat Christelijke komt niet tot zijn recht door enkele spreuken aan de wand, maar in de geestelijke verzorging. Ds. Bootsma kan op de volle medewerking vn Spr. en zijn helpers en helpsters reke nen. De heer Dr. P a me y e r, inspecteur der volksgezondheid voor 't krankzinnigenwe- zen, vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken, brengt de geluk- wcnschen van de Regeering over. Spr. looft de krachtige actie dezer Vereeniging, die zooveel tot stand weet te brengen, en hul digt Dr. Sap voor hetgeen hij deed. Moge hij lang aan het hoofd dezer gestichten blijven staan. De heer H. J. Borghols spreekt na mens Ged. Staten van Zuid-Holland. Deze Vereeniging heeft haar sporen verdiend op dit terrein; zij voorde het novum der pa- viljoenverpleging in op Veldwijk; in 1892 volgde Bloemendaal voor Zuid-Holland, en andere stichtingen volgden het voorbeeld. Voorts vernieuwde en moderniseerde zij steeds weer als dat noodig was en zij bracht nu weer deze kliniek t »t stand, daar mee toonend de eischen van de tijd te ver staan. De provincie Zuid-Holland verheugt zich over deze nieuwe stichting, want hier komt een heerlijk initiatief tot uiting, waardoor de provincie zelf niet genoodzaakt werd een eigen gebouw te stichten. Met dit monument van Christelijke naas tenliefde is in zekeren zin de kroon op het werk gezet Deze kliniek moge een vriendelijk oord worden voor de patiënten, die lijden en allen mogen door God met milde zegen be genadigd worden. Prof. L. Bouman, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht voert daarna hel woord Hij zegt een woord uit het hart, omdat dit vol is van dankbaarheid over alles wat hier tot stand kwam. Eigenlijk had Dr. Schermers, de eerste geneesheer-directeur, hier moeten staan om te getuigen van de groote zegen over Bloe mendaal. Spr.'s ideaal is nu verwezenlijkt; er is nu een nieuwerwetsche kliniek, welke veel meer gelijkt op een ziekenhuis dan op een ouderwetsoh gesticht Hulde daarom aan Dr. Sap en niet te vergeten de stille kracht van den heer Krap, die altijd naar de vervulling van hel nu bereikte ideaal streefden. Spr. is zeer verheugd, dat een van zijn meestbegaafde leerlingen aan het hoold van deze kliniek koml le staan. Wij mogen veel van hem verwachten, zoowel voor het ziekenhuis als voor wetenschappelijk onder zoek. Als het bestuur daarvoor maar vol doende geldmiddelen beschikbaar kan stellen. God sterke en steune Dr. Hutter en de zijnen. Ds. C J. van Binsbergen brengt de groeten over van de Raad der Gerei. Kerk hier ter plaatse. De Kerk waardeert het geeft ook dankbaarheid. Want hier kr>mt 't Woord Gods, dat rust kan geven. Spr. wqnscht allen wijsheid en kracht toe en Gods zegen over hun arbeid. Ds. G. Venema spreekt namens de Herv. Gemeente zijn groote waardeering uit uit voor deze arbeid; Gereformeerden vindt men gelukkig ook buiten de Geref. Kei ken. Spr. is dankbaar, dat hij wekelijks godsdienstonderwijs aan het verplegend personeel mag geven. Hier staat een grootsch monument van Chr. liefde, welke licht kan geven in zoo menige duistere ziel en zoovele gebonde- nen vrij kan maken. Want Christus wil gezond maken en vrijheid geven. De oogen des Heeren mogen dag en nacht open ziju over dit huis en zij, die daarin wonen en werken. D r. A. J. Rond a, directeur-geneesheer van de stichting Wolfheze, spreekt namens de directeuren van de zusterstichtingen: Zij verheugen zich over de bloei van Bloe mendaal en zijn blij, vooral ook met Dr. Sap. Up 28 Nov. 1895 werd Dennenoord ge opend, op 28 Nov. 1907 werd Wolfheze ge opend en nu op 28 Nov. wordt Ockenburgh opengesteld. Het is de kroon op het werk van vele tiegewijde arbeiders. Daar niemand meer het woord verlangt, spreekt Dr. Wielinga een slotwoord, waar na Ds. Bootsma met dankzegging eindigt. Na een rondgang door het gebouw wordt thee gepresenteerd. Wie er waren: Onder de vele aanwezigen merkten we op de heeren: Dr. Pamcyer, vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Za ken; H. J. Borglvds en J. H. Schaper, leden van Gedep. Staten; L. Hoejenbos, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon in Den Haag; Dr. Boland, voor de Gem. Geneesk. Dienst; Prof. L. Bouman, hoogleeraar te Utrecht; Mr. Hermans, substituut Officier van Justitie; directeuren en bestuursleden van de andere stichtingen der Vereeniging; afgevaardigden der Ned. Herv. en Geref. Kerken, te Loosduinen. Uit de Antirev. Partij DE MOEILIJKHEDEN IN DE ANTI-REV. PARTIJ TE VLAARDINGEN. Een oplossing gezocht door arbitrage In verband met de komende gemeente raadsverkiezingen, worden te Vlaardingen door de Kiesvereen. „Nederland en Oranje" reeds geruimcn tijd pogingen aangewend om tot een oplossing van de geschillen met de andere kies.ereeniging „Vreest God, eert den Koning" te komen. Gisteravond hie'.d eerstgenoemde kies vereniging wederom een aruk bezochte ledenvergadering. Van Dr. E- D. Kraan was een voorstel in gekomer., om de onderhandelingen die thans op het doode punt staan, alsnog te trachten door middel van arbitrage voort te zetten, om op deze wijze tot een voor beide partijen bevredigende oplotlaing t» komen. In zijn openingswoord zeide de heer C B. Verloop, voorzitter der kiesvereeni- ging, dat het voorstel met beide handen is aangegrepen, opdat al het mogelijke zal ge daan worden, om de zoo gevvenschte op lossing te verkrijgen. Tot nog toe hebben al le pogingen gefaa.ld, omdat de Kiesvereen. .(Vrees God, eert i'en Koning" blijft bij haar qisch dat de thans zittende raadsleden op de eerste vijf plaatsen van de candidaten iijel voor de a.s. gemeenteraadsverkieein- gerj zullen komen. In zijn voorstel schrijft Dr. Kraan dat hij de toestand nog niet hopeloos acht, en dat de moeilijkheden beëindigd zouden kunnen wirden door de benoeming van een com tntesie van arbitrage, bestaande uit drie pereonen. Hiervan worden door de twee kiesvereenigingen elk 1 lid aangewezen, terwijl dezo beid leden een derde lid be noemen. die als voorzitter kan fungeeren. Doze leden zullen geheel vreemd moeten zijn aan de huidigt kwestie, geen lid zijn van Ged- Staten of Tweede Kamer, doch hoogstaande anti-Tevolutionairen buiten deze gemeente, die een onpartijdig oordeel kunnen vellen. Aan deze uitspraak zouden heide kiesvereenigingen zich dan moeten conformeeren. Ren gelijkluidend voorstel heeft Dr. Kraan aan de Kiesver. „Vree6t God, eert den Koning" toegezonden, en zich bereid vprklaard. zijn voorstel ook in de vergade ring van hun kiesvereeniging toe te lichten Nadat het voorstel breedvoerig door Dr. Kraan was toegelicht, ontstond hierover een uitgebreide discussie. Ten slotte werd het voorstel aangeno men met 103 tegen 7 stemmen en 1 blanco. De tegenstemmers konden hoofdzakelijk 6lechta gedeeltelijk met dit vooretel mee gaan. De vergadering werd te 11 uur door Dr. Krian met dankgebed gesloten. Wanneer de Kiesver. „Vieest God, eert den Koning", die van haar kont ook reeds meermalen den wensch tot toenadering heeft uitgesproken, met het voorstel—Dr. Kraan accoord gaat, twijfelen wij niet of lè bestaande geschillen zullen dan door aanvaarding van de arbitrale beslissing tot het verleden behooren- Gemengd Nieuws, De burgemeester van Tholen maakt in hét Alg. Politieblad bekend, dat in zijn ge meente op 15 October 1930 hebben geope reerd twee zoogenaamde film-photografen, die van verscheidene ingezetenen phótos heb ben gemaakt. Er moest vooruit betaald wor den, waarvoor een kwitantie, onleesbaar, werd afgogeven en zou na eenige dagen toe zending der photo's volgen. Tot op heden heeft echter niemand een photo ontvangen, zoodat oplichting wordt vermoed. De één is een kort en gezet persoon, ter wijl de ander lang en mager is. Inl het Algemeen Politieblad komt de volgende mededeeling voor: Gedurenden den laatsten tijd heeft een onbekende vrouw op verschillende tijdstip pen bij bewoners te Delft kruiden verkocht en getracht te verkoopen tegen prijzen va- riëerende van f1,25 tot f3.25 per pakje. De vrouw geeft voor, dat de kruiden, die zij verkoopt, ter genezing zijn van alle voor komende ziekten of kwalen. Bij een vrouw verkooht zij een pakje kruiden, voorgevende, dat de vrouw bij ge bruik bij eventueele bevalling een kind zal krijgen, dat sterk van gestel is. Wanneer aan de vrouw gevraagd wordt wie haar ge stuurd heeft, geeft zij ten antwoord, dat dit geheim is en weigert zij eveneens haar naam en adres op te geven. De vrouw die voorgeeft vroeger verloskundige te zijn ge weest, maakt den indruk sterken drank te gebruiken. Haar signalement luidt: ongeveer 50 jaar, RELLETJES TE ROTTERDAM VAN BURINK GEARRESTEERD. Demonstraties voor het hoofdbureau. Den verdachte wordt ten laste ge logd to hebben opgeruid tegen de politie en te hebben geprovoceerd tot het vernielen van ruiten. Meenden wij aanvankelijk, dat het gister middag verder rustig zou blijven in de stad, de uitkomst is anders geweest Te omstreeks 5 uur kwam het op den Goudschen Singel weer tot oen oploopje. Er werd door de politie tot doorloopen gemaand, maar een rechercheur hoorde een van de mannen roepen: „Gooien, jongens1" Deze belhamel, een 25-jarig zeeman, is daarop gearresteerd en naar het bureau I^nge Torenstraat overgebracht en daar opgesloten wegens opruiing. Kort daarop is eveneens op den Goud schen Singel het Raadslid Van Burink »p last van den commissaris van den actieven dienst gearresteerd en door twee recher cheurs eerst naar de Lange Torenstraat en daarna naar het Hoofdbureau van Politio aan het Haagsche Veer overgebracht De arrestatie geschiedde zonder verzet en zon der veel opzien te baren. Den verdachte werd medegedeeld, dat hij wegens opruiing was gevat. De opruiing ln het VerkoopIokaaL Een van de redenen, die tot de arrestatie hobben geleid, hebben wij reeds in ons blad van gister medegedeeld, al wisten we toen nog niet, dat een arrestatie zou volgen. Wij waren n.l. Donderdag als eenig verslaggever in het Verkooplokaal tegenwoordig, toen de opruiende woorden werden gebezigd. De communist zeide ongeveer 't volgende: „Vanmiddag is het bij het stadhuis noga! rustig geweest. Ook de politie heeft zich nogal kalm gehouden, imar weten jullie, wanneer ze begonnen te slaantoen jul lie begonnen te loopen. Dat is altijd zoo. Ze komen pas los, als je gaat loopen. Daarom zullen jullie nog moeten leeren niet meer weg te loopen als ze komen. Wat dat betreft kunnen jullie nog een lesje nemen aan de jongens in het Noorden. Die loopen zoo gauw niet. Dat heb ik wel gezien, toen ik met de landarbeidprssta king voor de propaganda in die Noordelijke provincies was. Je zag dan overal van die groepjes staan fen die gingen niet op zij voor die marechai^ssee en ook niet voor de knol smerissen. Ze vonden dat heel gewoon: ze zeiden: wat moeten die lui eigenlijk. Ais ze komen, dan vangen we ze op en dan zit zoo'n ruiter ook heusch niet zoo vast, je pakt hem eenvoudig bij een been vast en trekt hem uit den stijgbeugel en dan is ie d'r 'k weet niet hoe gauw overheen! En als ie eenmaal van z'n paard is, nou, dan ten wij er verder wel raad mee. Zoo moe ten jullie ook doen, dat moeten jullie nog van die jongens daar in het Noorden lee ren. Daar hoef je heusch niet voor op Je H. B. S. te zijn geweest En wat jullie nu verder vanavond moet doen, dat zal ik je hier niet vertellen, ik zal wel wijzer zijn om dat te doen, dat we ten jullie heel best zelf, wat je doen moet, maar het voornaamste is, dat je niet te gauw wegloopt". Daarna kwam de communist weer tot 't hoofdonderwerp van den avond: de hou ding der S.DA.P.-ers bij zijn voorstellen ir. den Gemeenteraad. Naar wij vernemen is echter het bevel tot arrestatie voornamelijk uitgevaardigd we géns d'e'bóven nangëhaalde opruiene woor den tegen de politie.: Nadat wij de vergadering hadden veria ten moet de communist nog hebben gezegd, dat de demonstranten „straks maar de Hoogstraat over moesten gaan, omdat daar zulke mooie groote ruiten waren". Dit was het tweede punt, waarop de ar- resatie is gebaseerd. Direct na de arrestatie is het Raadslid gehoord; omtrent dit verhoor wenschte de politie ons in dit stadium van het onder zoek geen vebdere mededeelingen te doen. Naar ons van andere zijde werd medege deeld zijn de gronden voor de arrestatie zoo positief (de opruiing is o.m. geconstateerd door een inspecteur van politie en twee rechercheurs, die ambtseedig proces-verbaal hebben opgemaakt), dat in elk geval deze zaak voor het gerecht zal komen, terwijl voorts alle redenen aanwezig zijn om aan te nemen, dat ook in de toekomst opruiing zou volgen. Er zal dan ook geen sprake van kunnen zijn, dat de verdachte de eerste maanden zal worden vrijgelaten. Relletje voor het hoofdbureau. Gisteravond is het in de binnenstad tot nieuwe ongeregeldheden gekomen. Te ongeveer halftien was een troep com munisten en opgeschoten jongens naar hit Haagsche Veer getrokken, waar ze voor h«ji lengte 1.70 1.75 M., gezet postuur, bleek bol gezioht, donkere oogen, grijzend haar, brutaal uiterlijk, gekleed met zwarte japon en zwarten halflangen mantel, zwarten plu chen hoed, zwarte kousen en lage zwarte schoenen. Zij is in het bezit van een zwart handkoffertje. De kruiden door de vrouw verkocht, ble ken, na deskundig onderzoek, niet schade lijk te zijn voor de gezondheid, maar de prijs die zij vraagt is buitensporig hoog. De Commissaris van Politie te Delft, verzoekt te worden bekend gemaakt met den naam en de verblijfplaats van deze vrouw. Radio Nieuws. ZOSDAG 30 NOVEMBER IN (1875 M.). N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst it Evang. Luth. Kerk aan den Ds. C. F. Westerman. He aldaar. Orgelist: Jan Zwarl turn. 3. ZingenGezang 65 del Gez 22»: 1 en 5). 4. B 5. Zingen. 6. Verkondigin der zonden. 6. Zingen: G Luth. Fred. Geref. Pred. nhêim. Voorj :happelljk stil JesaJa Dankgebed. 17. Af- ng van de collecten. (Herv. Bundel Ge*. Irgelspel. 1. Orgelspel. 2 Gem Geloofsbelijdenis: 12 Artikelen. 8. 31. 7. Gebed. Predikatie over JesaJa 57 15. 10. Gebed. 11. Zingen. 12. Zegen. 13. Orgelspel. Korte Zlekendie 0 30 Tijdsein. 10.30— t. te lelden door Ds. A. C. Pred. te Hilversum. 11— zljt gij?" van E. iziek. 12.30—1.45 Amste orgelist Ved. Herv. Kerk te Rumpt (Geld 1.453 lofoonmuziek. 2.Tijdsein. 22.35 Ultzen- voor Scholen. Spreker: de heer E. Elslnga. 'enlngen „Declamatie", r: „De kamerplanten in heer A. J. Herwig. te sus Knippen en Stofver- let Instituut E.N.S.A.I.D., M. F. Zingen: 938, (Joh de 2.35—3.15 Cai „Machtige Handel 119). 5. —Tijdsein. 5—6.30 mofoonmuziek. 6.40—6.05 Lezing over: „Verbe ter uw radio-ontvangst", door Dr. K. van F.iJ- bergen, te Amsterdam. Hoofdredacteur van ~a- dlo-Wereld en Radio-Handel. III. „Het signale ment van den dader". 6 55—7 Gramofoonmuz.ek irbeterl Politieberichten. Herdenkingsavond, ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van den Kring van Burgerwach ten „De Oude Maas*-, vanuit het gebouw „De - J» Stal i-Gent Ondei „Vo< recht en vrijheid". Muzikale medewerking leenen: Chr. Gem. Zangveren „Excelsior" Rtrijen, o. 1. v. den heer M. Goudswaard: Chr. Harmonievereen. ..H te Zwljndrecht. o 1. 9 30—10.45 Vervolg en inleiding door dei sterdam, over het 1 i Dr. W. G. Hai 9 Dec uitgevc 25-jarlg Jul Ongev V.A.R.A. 10.15 Voordracht. 10.30 Zieker 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.— Concert, zorging zender. 2.15 Concert. 2.45 An leest uit eigen werk. 3.30 Con< Concert. 8. eert. 9 r berlchti 8.30 Muziek. 9.- 9 30 Voordracht. 10.— Muziek. 11.— Pers» Gramofoonmuzlek. nlglngsraad der V.A.R.A. Is it, slechts één vergunning aalden korter ng op gelUken Hoofdbureau hieven samenscholen. De po litie heeft hier spoedig schoonschip ge* maakt Daarop zijn de demonstranten een paar honderd door de St Jacobstraat en lang» de Delftschevaart naar de Oppert getrokken. In de St Jacobstraat moest de ruit van een bakkerswinkel het ontgelden, terwijl in de Oppert een spiegelruit van de fa. Meta werd verbrijzeld. De steen was hier Blijk baar bedoeld voor het politiebureau. De politie heeft de rellctjesmakers ovef de Meent naar den Goudschesingel gedre ven, waarhij van sabel en gummistok ge bruik werd gemaakt In de Broodgang, waar de rebellen geen enkelen kant meer uitkonden, hebben en kelen daarvan een flink pak slaag opgeloo- pen. Op den Goudschesingel Is nog een jonge man aangehouden, die niet wilde doorloo pen. Hij is naar het politiebureau Lang» Torenstraat gebracht ter kalmeering. Heel den avond is het in de omgeving van Oppert en Haagscheveer zeer rumoe rig geweest, doch tot massale demonstraties is het niet gekomen, omdat de politie een oogje in het zeil hield. Tot 1 uur 's nachts is het in de omgeving van Haagsche Veer en Hofplein zeer ru moerig geweest. In de Verlnatstraat werd nog een win kelruit vernield. FEUILLETON Door K. STUURMAN (15 Nu werd Mingel toch wat meer belang stellend. Hij legde zijn pijp neer, echo >f zijn kopje wat opzij, en steunde met beide armen op de tafel. Zijn scherp, mager ge zicht *tak hij wat vooruit in de richting Ïan den ander, die zich eveneens naar em toeboog. En toen begon Goosson met gedempte stem" „Je zult het misschien .iet willen geloo- ven wat ik je nu vertel, want het klinkt erg onwaarschijnlijk. Maar omdat ik het zélf gezien heb, hoef je aan mijn nieuwtje niet te twijfelen. En als het waar ie. wat ik vermoed „Je moet niet zoo vreeeelijk zeuren, zwager." zei Mingel. met een ongeduldige beweging, „zeig direct wat je weet. daa 'kunnen we verder praten." „Nou dan, ik heb Remmers bij Van Be- veren vandaan zien komen- Ik heb hem een flesch in zijn achterzak zien wegdou- wen. Rn ik heb van Van Beveren zelf ge hoord. dot er in die flesch jenever zat. Stal je voor: Remmers, veldwachter van Ran dijk. aan den drank!" „Wat zeg je daar? ZouNee. dat kan niet. Nooit iets van gehoord of bemerkt- Wplke oorzaak zou dat drinken ineens heb ben? Nee, ik kan dat zoo maar niet geloo- yen." „En als ik je nou zeg dat ik het zelf ge zien heb?" „Misschien had hij de jenever ergens an ders voor noodig." „Niet onmogelijk. Maar je moet bedenken dat hij den laatsten tijd. of liever de laatste dagen, erg is veranderd. Hij i6 zoo kortaf en brommig geworden, dat hij niet te genaken i6- En al kan ik de man niet uitstaan, 'k moet toch zeggen dat ik dat niet van hem gewoon ben. Er móet iet6 aan de hand zijn, zwager, let op mijn woorden." „Nou, laten we dat van die drank dan voorloopig maar voor ons houden," zei Min gel. „Laten we wachten tot we een beetje zekerder zijn. Ik begrijp, eerlijk gezegd, niet, dat Van Beveren zoo toeschietelijk was met z'n inlichtingen. Heeft-ie je er niet tussohon genomen?" „Vast niet Vooreerst ging het niet zoo ge makkelijk achter de waarheid te komen, en ten tweede kon Van Beveren een goede klant als ik, tenslotte niet met een kluitje in het riet wegsturen. Ik kon aan alles merken dat hij de waarheid zei en hij heeft me dan ook gevraagd, er niet over te spreken." „Je zou zoo zeggen: Wat kan die kerel tot zooiets brengen?" „Ik weet het niet Wel weet ik dat ik die vreemde dingen bij hem heb opgemerkt na Zaterdag, toen hij er op uit geweest i6 om die zwerver en die gesticht6jongen op te sporen." „F.n heeft dat onderzoek niets opgele verd?" „Heelemaal niks. Hij moet zelf gezegd hebben, dat het te gek was om langer te zoeken, want dat die twee wel ai lang bui ten de omgeving van Randijk zouden zijn- Nou. om je de waarheid te zeggen, dat laat zich wel hooren „En daar geloof ik nou niks van," zei Mingel. „Tegenwoordig kom je zoo gemak kelijk niet meer weg, als ze Je zoeken. Mis schien kon dat vroeger, toen er nog geen telefoon en geen spoor was en zoo, maar nou zijn zulke snuiters er dadelijk bij als de po litie ze zoekt Nee, het kan niet andere of ze moeten zich hier of daar schuil houden. Jt zegt wel dat Remmers niets ontdekt heeft, toen hij dat spoor vin die gevonden hoed volgde, goed, maar daarom kunnen ze toch wel ergens anders zitten hier Ln Je buurt?" „Je praat er net over of die zwerver en die jongen bij elkaar hooren." „Nou ja, die hebben misschien niets met elkaar te maken, maar ik wil maar zeggen, dat ze geen van tweeën ongemerkt ver weg kunnen komen." „Daar kon je wel eens gelijk in hebben," gaf Jasper toe. „En ate ik jot was," ging Mingel voort, „zou ik meer m'n best doen om ze op te sporen. Daar verdien je vijftig gulden mee. En dan kon je me er wel vijf en twintig van leenen. want het is hier do laatste tijd ook geen vet 6oppen." Jasepr lachte. Die Mingel hield zich altijd arm, maar niemand die het geloofde- Op dat oogenblik kwam Mingele vrouw weer in het vertrek en de beide mannen staakten hun gesprek. Na een paar orfbe- duidende woorden met zijn schoonzuster ge wisseld te hebben, stond Jasper op en ging hii naar buiten, gevolgd door Mingel, die hem uitliet. „Dus denk er om dat we Remmers in de gaten houden," zei Jasper, zoodra we weer wat te weten zijn gekomen, hou Ten we el kaar op de hoogte." „Natuurlijk!" stemde Mingel toe, „en je zult zien: hij gaat er uit! Vroeg of laat gaat- ie er uit, daar zullen wij voor zorgen! At- juus." „Atjuus." Jasper Goossen slenterde weg, overtuigd dat hij in zijn zwager een goede bondgenoot gevonden had, en Mingel begaf zich naar zijn land, om daar de ontdekking te doen, die in het vorige hoofdstuk i6 beschreven. Op den dijk ontmoette hij de oude JIanne6. Jasper hield hem 6taandc. „Wel vadertje, goede zaken gemaa.kt?" „Gaat nogal, gaat nogal. Randijk is wat dat betreft, zoo'n slechte plaats nog niet" „Zoo, zoo. Enneheb je de veldwach ter nog tot klant gehad?" vroeg Jasper met een knipoogje- „Nee," lachte de oude koopman, „dat zat me dezen kepr niet glad. Eigenlijk m'n eigen 6chuld. Moet je hooren: Ik sta bij 'm aan de deur te handelen met z'n vrouw, toen-ie aankwam en langs me heen naar binnen wou schuiven. Ik tikte aan m'n pet cn zei: Mijnheer de veldwachter moet u niets van me koopen? Ik heb vannacht een slechte nacht gehad, laat me nou es een goeden dag hebben." Nou. daar 6teekt toch niks jn, nietwaar? Maar daar begint me die man tegen me uit te varen en me uit '.e maken voor landlooper en zoo, dat ik m'n boeltje maar gauw bij mekaar pakte en er vandoor ging. Ik hoorde 'm nog tegen z'n vrouw razen, maar wat hij zei, dat kon k niet verstaan." „Ha. ha. ha!" lachte Jasper. „Die is goed. Je bent de oolijkste en de vrnolijkste koop i ïan die ik ooit eekend■b-'h. Om die veld wachter dat zoo leuk weg onder zijn neus te wrijven! Ha, ha, ha!" En lachend liep Jasper verder, terwijl ook Hannes zijn mars opn^m en zijn weg ver volgde. HOOFDSTUK XIII De jongens maken een roeitocht Eindelijk waé de Woensdagmiddag aange broken, waarop de jongens zouden gaan roeien- Jozef had zijn oom niet durven vra gen of hij mee mocht, maar het trof geluk kig zóó, dat Mingel dien middag naar 1e stad moest en niet vóór zes uur thuis zou zijn. Zijn tante had hem, na eenige aarze ling, verlof gege-en. Ze was een goede vrouw en gunde hem gaarne dat pleziertje. Zij zou dan wel de werkjes doen. die Jozef weren opgedragen, zoodat Mingel er niets van behoefde te merken. Opgetogen had Jozef zich bij zijn kamera den gevoegd, die hem al op het plein ston den op te wachten. Alleen Jakob had thuis gezegd wat ze van plan waren, en allem n' zijn belofte, dat ze heel voorzichtig zou den zijn. hadden zijn ouders het goed ge vonden. Karei, bang voor eon weigering, had maar niets gezegd thuis, vvna.% oor zijn ge weten hem niet heelemaal niet rust liet. Rob had ook niets gezegd, hoewel het zijn gewoonte niet was zulke plannetjes uit ie voeren, zonder d.it zijn vader of moeder het wisten. Hij had het nu niet durven vragen, omdat zijn vader boos op hem was. Vader was tegen den middag thuisgekomen en had toen die heele historie van het schaap al van Mingel gehoord. Hij had Rob damp onderhanden genomen, en toon de joneen zijn onschuld volhield. Iv> I h'i drifte: ge ^raagd. wat hij dan niet het geweer van dien boer in zijn handen op diens land te maken had- Rob trachtte alles uit te leggen, maar de heer Vervoorde was kort en brom mig tegen hem gebleven, alsof hij hem niet geloofde. Mingel luid don ook gezegd, dat hij Rob op heeterdaad betrapt had. Iioe onplezierig dit alt voor Rob ook was, eenmaal bij zijn kameraden, vergat hij weer voor een poo6 alje narigheid, hoewel zoo nu en dan de gedachte er aan weer even boven kwam. Onder druk eepraat begaven de Jongens zich op weg naar de boerderij van Klaas- scn, wiens roeibootje er aan gelooven moest. Jozef alleen praatte niet veel mee, maar hij vond het een heele eer dat Jie groote jon gens hem mee wilden hebben. Alles wat ze van plan waren, vond hij al bij voorbaat goed. Als ze maar zorgden, dat htj niet te laat thuis kwair, want dan zou je wat be leven! Ze hadden nu ai een kwartiertje langs de vaart geloopen en waren nu op het pad ge komen. dat hen achter de boerderij van Klanssen zou brengen. Daar lag, aan tien s'ootkant. tusschen hooge biezen, het kleine bootje, dat door Jen boer baast nooit werd gebruikt Ze keken eens rond of er niemand op het erf. was, aan witn ze zouden kunnen vra gen of ze het bootje gebruiken mochten. Eerst zagen ze niemand, maar toen ze een ei..dje het erf opliepen, was daar een jon gen van een jaar of dertien, die lui teg?n een muur leunde en hen aangaapte of hij nog nooit ander» jongens had gezien. „Dat is Geurt Klanssen," zei Jakob, „ik zal hem eens vragen-" „Zonen we Jat bootje mogen hebben, Geurt, om een uurtje te roeien?" (Wordt vervolgd) j

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9