Gemeenteraad van Rotterdam PROPAGANDA-MAANDEN Movem' er-öecember-ianuari VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 HANDTASTELIJKE ARGUMENTEN. Politioneel toezicht noodig. Zoo' langzamerhand verheffen we ons in onze raadsvergaderingen tot het peil, dat somwijleh in 't buitenland bereikt wordt, en dat symbolisch aangeduid wordt als: Poolsche landdag. Een mensch is nooit tevreden. Een raads lid mag feitelijk alles zeggen, wat hij wil; zijn woorden zijn als vogels zoo vrij; maai dat is nirt genoeg: sommige vroede va deren h hen waterglazen, inkpotten er schrijfmappen noodig om hun betoogen te onderstrepen en hun tegenstanders te ver murwen (d.i. murw te maken). In de Haagsche raad is dit peil nog niet bereikt. Wel heeft Duys gepröbeem om van de raadsvergadering een scheldpartij te maken, zoodat fractiegenooten zich ze genden, dat ze niet in de Tweede Kamer zittenv waar hij zijn onhebbelijkheden ook vaak bot wenscht te vieren; maar tot er ger kwam het daar niet. Tn Rotterdam echter is het gisteren weer tot handtastelijkheden gekomen. En, natuur lijk, door den heer Van Burink. De heer? Kan men iemand, die in een publieke verga dering zijn medelid beet pakt en poogt een pak slaag toe te dienen, nog wel die titel geven? Van Burink dan was op waarlijk demago gische wijze te keer gegaan over het goe de voorstel van B. en W. om werkloozen een huurtoeslag te geven, in elk geval voor de komende zes maanden. Dat de toestand penible is bleek wel uit de nrededeelingen van wethouder Ni- vard: 't vorig jaar 1 Nov. 6718 werkloozen ingeschreven en nu 14022, dat is ruim dub bel zooveel. In overleg met de vakcentrales was deze regeling tot stand gekomen en dus kon den B. en W. verwachten, dat ze ook in stemming in den Raad zou vinden. Maar natuurlijk, als er iets in gemeenschappelijk overleg met de vakcentrales geregeld wordt, dan gaat Van Burink er juist tegenin. Dit echter zou niet tot het resultaat ge leid hebben, dat boven ons overzicht ls aan gegeven. Een beetje herrie in de Rotter- damsche raad is nog geen incident. Dit werd door den heer Holst (c.h.) ver oorzaakt. Dit raadslid meent het goed, doch is te openhartig om diplomaat te zijn en hij zit vlak naast de communisten. Daar moet hij nu absoluut vandaan; men zette er een geoefend bokser of een Saul, die door zijn statuur indruk maakt op Wan Burink en zijn compagnon. Voelt De Zeeuw er niet wat voor? Die heeft wel meer stou te 'ongens heschoolmeesterd. Hoe het zij; terwijl Van Burink aan het woord was, fluisterde de heer Holst hem, naar zijn zeggen, in het oor: dat hij hier nu wel een groot woord voert, maar dat „hij weer wegkruipt,als er op straat politie komt". Daar had je nu de poppen aan 't dansen; wij bedoelen: daar begon Van Burink te knokken; hij ging den heer Holst te lijfen pakte hem beet. De verwarring en het kabaal waren in een oogenblik algemeen. De sociaal-demo craten, die vlak in de buurt zitten, kwamen den heer Holst te hulp en poogden den her riemaker met bandietemmanieren te kal- meeren. De publieke tribune werd onder geschreeuw en zingen van Burinkianen ont ruimd en de vergadering geschorst. En na heropening eischte yan Bu rink van den heer Holst genoegdoening, om dat hij zich beleedigd gevoelde._ r Deze meende echter, dat hij veel meer reden had om zich te beklagen pti hij werd daarbij door zijn partijgenoot Mr. de Visser gesteund, die meende, dat Van Burink ex cuus moest vragen. Noch het een noch het ander geschiedde. De zoen werd niet getroffen. Op verzoek van den heer Kievit zegde de voorzitter bescherming tegen -lichamelijk'3 aanvallen toe. Komt er nu geregeld politie in de zaal? Toen het publiek niet meer werd toegela ten op de tribune, was voor Van Burink de aardigheid er af. 't Is geen wettige verga dering meer, zei hij. Een poosje later kreeg hij, doch in andere zin, gelijk. Er moest gestemd worden, en toeo waren er slechts 22 leden aanwezig te weinig om wettig te beraadslagen. Zoo dat de rumoerige vergadering onder buiten gewone omstandigheden om halfvijf geslo ten werd. Kerknieuws* NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Gi'oot-Ammers (toez.), D. 3. van de Graaf te Ede (G.). fe Harich, G. de Wijk te Ferwerd. Aangenomen: Naar Chsam, J C. Fon tein te Hurwenen. Naar Ronswonde, cand. E. E. de Looze te Waddinxveen. Bedankt: Voor Sluipwijk (bij Gouda), Kockengen (U.), Zegveld (bij Woerden), Wijngaarden, Enter, Schellumen, Hagestein (toez.) en Linschoten (bij Woerden), cand. L. E. de Looze te Waddinxveen. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Zwartebroek, P. M. Veld- huijzen te Paesens. Voor Nieuw-Weerdinge, H. Wiersema te Oldehove (Gr.). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Cand. Jac. Jonker deelt ons mede, dat hij tegen 1 Maart 1931 zijn werk in de „Evangelisatie onder Zuidcrzcearbeidcrs in verband met de Geref. Kerk van Wieringen hoopt neer te leggen. Vanaf dien datum zal hij weer gaarne de Kerken des Zondags die nen en eveneens een eventueel beroep in overweging nemen. Zijn adres is tot 1 Maar'. Gasthuisweg la Den Oever (Wieringen). De Classis Den Haag der Geref. Kerken heeft gisteren praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heeren C. M. van der Loo, te Den Haag, cand. aan de Theol. School te Kampen, en Th. P. Potma, te Naaldwijk, cand. aan de Vrije Universiteit. Beide heeren zullen gaarne des Zondags de Kerken dienen, terwijl de heer Van der Loo een eventueel be roep aanstonds in overweging nemen zal en de heer Potma, zulks gaarne doen zal met in gang van 15 Januari a.s. Het adres van den heer Van der Loo is: De Heemstraat 122, Den Haag, en dat van den heer Potma, Kruisweg, te Naaldwyk. JUBILEA. Ds. C. B. Schoemakers, Geref. predi kant te Rotterdam-Zuid (Katendrecht), is gisteravond in een overvol kerkgebouw aan het Putscheplein op treffende wijze door de Gemeente gehuldigd bij de herdenking van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Nadat de jubilaris met zijn gezin door de predikanten Ds. W. Steunenberg en Dr. G. Brillenburg Wurth was binnengeleid, zong de Gemeente hem de zegenbede uit Ps. 134 toe. Daarna heeft een onafzienbare rij van sprekers het woord gevoerd. Namens het Huldigingscomité, dat zich uit de Ge beente had gevereed, aprak Ds. H. Pcpma; namens de Kerkeraad Ds. G. Brillenburg Wurth; namens de Diaconie de heer J. van Keulen, en namens de Commissie van Ad ministratie de heer A. van Rijn Dzn. Ook waren afgevaardigden aanwezig uit drie Gemeenten, die Ds. Schoemakers vroo. ger heeft gediend, n.l. de heer Knibbe voor Landsmeer, Ds. G. H. A. v. d. Vegte voor Groningen cn de heer W. J. Hamerling voor Alphen aan den Rijn. Als vrienden spraken Ds. W. van 't Sant van 's-Gravenhage-West, en de heer J. van der Laan, uit I-Ieolsum, oud-hoofd eener Chr. School te Katendrecht. Ten slotte is nog het woord gevoerd door den heer J. Zoutewelle namens de catechi santen, J. Wilschut namens de Jeugdorgani saties, J. Kroeze namens het Schoolbe stuur, S. Douma, namens de afd. IX a, b cn c van do A. R. Kicsvereeniging, den heer Den Ouden namens de Zondagschool en de Commissie voor Evangelisatie, en den heer Ottink namens de Oranje-Vereeniging. De jubilaris heeft daarna ontroerd dank gebracht voor zooveel blijken van liefde. Er werden talrijke en kostbare geschenken aangeboden. VERKIEZINGEN. In de Ned. Hervormde Kerk: Amsterdam. Voor het Kiescollege. Uit gebracht 8377 stemmen (vorig jaar 9098). Volstrekte meerderheid 4189 (vorig jaar 4550). Hiervan verkregen de candidaten der confess. „Vriendenkringen" 4317 stemmen (vorig jaar 4536), van het ethische „Evange lie" 3139 (vorig jaar 3338) en van de vrijzin nige vereeniging voor Evenr. Vertegenwoor diging 921 (vorig jaar 1224). Alzoo zijn bij eerste stemming de confessioneele candida ten gekozen. Vorig jaar werden zij gekozen bij herstemming. Er werden dit jaar 700 stemmen minder uitgebracht dan vorig jaar. De Vrijzinnigen gingen 300 stemmen achteruit, de Confessio- neelen cn de Ethischen i^der 200 stemmen aarlcm, Vcor 23 gemachtigden in het Kiecollege zijn gekozen de candidaten der rechtzinnige kiesvereenigingen met U8U stem men tegen 815 op die van Evenredige Ver tegenwoordiging. Kralingen. Voor 8 gemachtigden in het Kiescollege zijn gekozen de candidaten der kiesvereeniging „Kralingen" (ethisch) met 492-458 stemmen tegen 221-207 stemmen op de candidaten van „Schrift en Belijdenis" (Geref.). Er waren in totaal 750 stemmen uitgebracht, waaronder 13 van onwaarde. o s t z a a n. Voor 6 leden van het Kies college. Gekozen zijn de vrijzinnige candida ten met 196—219 stemmen tegen 68—73 op de rechtzinniger. Wommels, Voor 3 leden van het Kies college zijn gekozen de rechtzinnige candi daten met 205, 205 en 206 stemmen tegen 203, 203 en 204 stemmen op de vrijzinnige candidaten. Op 1 Januari a.s. telt het Kies college dan G rechtz-innigen cn 15 vrijzin nige leden. GODSDIENSTONDERWIJS. Door het Class. Bestuur van Utrecht is na goed afgelegd examen de akte van gods dienstondenvijzer in de Ned. Hervormde Kerk uitgereikt aan den heer F. A. Baron in Lynden te Utrecht. Door het Class. Bestuur van Franeker is eenzelfde akte uitgereikt aan den heer A. Oosterhaven te Tzum. IÏOOMSCH-K ATHOLIEKEN Er heeft, naar de bladen te Rome melden, een volkstelling van Rpomsch-Katholieken over de geheele wereld plaats gehad. Uit den „Atlas Hiërarchicus'' blijkt, dat op het einde van 1929 het aantal Roomsch-Katholieken in Europa 208.882.000, in Amerika 109.097.000, in Azië 16.536.900, in Afrika 5.330.000 en in Australië 1.585 000 bedroeg, in totaal dus 341.430.900 zielen. Christelijke Scholen, waar ze zeven jaar Bij helsch onderwijs hebben genoten, en die door doze School in de beslissende jaren van haar leven in Christelijke omgeving blijven, zoodnt het zaad, op de Lagere School uitgestrooid, in deze Huishoud- en Vakschool gelegenheid krijgt, zich ongestoord te ont wikkelen. Wie zich aan dit werk geeft ziel zich een bizonder stuk Zendingswerk toe vertrouwd en werkt mede aan de vormina van de toekomstige Christen-moeders van het Javaanscho volk. LAGETR ONDERWIJS hoofduenoemingen. Capelle a.d. IJssel (waarchynlijk 1 April 1931 te openen Ds. Johannes Bogerman- school), J. van Steenis, end. nan de Rehoböth- school, Noordeinde te Rotterdam (hoofd A. van Bochove). Aang. Ni eu w-Schoon eb eek (1 Jan. 1931 te openen Kerv. Chr School), S, te Akmaryp. Aang. onder wjzeröbeno emingen. Amsterdam (Julianaschocl, hoofd Vrijmoeth), A. J. Mor.tsma te Oudehome (Fr.). Bennekom (Geret'. Schoof hoofd j. Douwes), J. Hommes te Veener schoolartsen. Vijf gemeenten in de Alblnsserwaard, Go- rinchem, Hardinxveld, Sliedrecht, Fapeodrecht en Ottoland, hebben zich thans in beginsel verklaard voor aanstelling van een districta- schoolarts met financieeleu steun van de provincie Zuid-Holland. Hiermee is de vor ming van zulk een district verzekerd. Agema, ond. EXAMENS PROMOTIES Schoolnieuws. MIDDELBAAR ONDERWIJS VOOR EEN LEERARES AAN DE MEISJES. SCHOOL TE SOLO OP JAVA. Mevrouw J. C. van Andel-Rutgers, tijdelijk verblijvend op „Hardenbroek" te Drieher- gen, roept voor een Zendingsaangelcgen- heid om hulp in. Op het Zendingstcrroin van de Gerefor meerde Kerken op Midden-Java zijn een groot aantal gemengde Scholen met Hol- landsch als voertaal voor Javaansche en Chineesche leerlingen. Ook oen aantal Chris telijke Europeesche scholen. Bovendien zijn er drie speciale lagere scholen voor meis jes: een te Djokja voor Javaansche en twee te Solo, een voor Javaansche en een voor Chineesche meisjes. Een deel van de meisjesleerlingen van al deze Scholen genieten voortgezet onderwijs op do Christelijke Hollandsche Inlaudsche Kweekschool, op onderscheiden Christelijke Muloscholen, op een Christelijke Huishoud school voor Javaansche mejsjes uit de hoo gere standen of op de Christelijke Fröbel kweekschool. Een groot aantal meisjes ech ter hebben niet den aanleg, noodig voor Kweekscholen of Muloscholen. Daarom is te Solo geopend een Christelijke vak- en huis houdschool met internaat voor meisjes van alle landaarden. Do oprichting van deze school was urgent, daar Rome gereedstond de vruchten van ons Christelijk onderwijs tc oogsten door een dergelijke inrichting te openen, waarop dan vooral de leerlingen van onze Christelijke meisjesscholen zouden kunnen komen. Daar de. oprichting urgent was, is zondei subsidie begonnen. Dit is evenwel het ergste niet. En het is ook niet om giften to vragen, dat mevrouw Van Andel inroept, al zouden die giften van zelf zeer welkom zijn. Hot ergste is, zoo schrijft zij, dat wij nu reeds drie jaar gepoogd hebben een leerares voor deze inrichting uit Holland te krijgen, echter tot nu toe zonder succes. De pas op gerichte school heeft als tijdelijke leerkracht met de vcreischte actes een dame uit de nabijheid van Solo, die echter een gezin heeft. Verder wordt door anderen medewer king verleend, en de zaak loopt nu. Een leeraar van de Christelijke Mulo leidt met zijn echtgenoote het internaat. Wij zoeken, zoo schrijft mevrouw Van An del, voor deze School een leerares, die ook bereid is in het internaat aan de leerlingen een Christelijk tehuis te geven, en ze den zegen van het Christelijk gezinsleven te lee- ren zien. De advertenties in ons blad en in andere bladen geven bizonderheden om trent de eischen voor dit werk. Gaarne vestigen we op deze zaak de aan dacht, 't Is riet te gelooven, dat er onder de Hollandsche Christenvrouwen, die zich aan dezen arbeid in Holland geven, niet één zou gevonden worden, die dit werk in Solo zou willen ter hand nemen. Het is een heel bizonder stuk Zendingswerk: meer ontwik kelde meisjes voortgezet onderwijs te geven. Meisjes, die voor het meerendeel komen van ACADEMISCHE EXAMENS Nod. Handelshoogesehool te Rot terdam. Geslaaed: Handelswetenschap: cand.- examen, (le heeren H. C. van dor Voorde. J. Boa cn W. J. Cramer; doct.-ex„ do heer D. C. RenooU. Techn. Hoogeschoot te Delft Ge slaafd. Civlel-lnEenI_eur:_ cand.-ex., de heer J. slaagd: Indische Recht: ning te Den Haas. Vrtle Universiteit te A Geslaafd: Klasslelce Letteren: cand.-ex., de heer J. Wytzes te Sneek. Gern. Universiteit te Amsterdam. Geslaagd: Germaansche Taal (Engolsch): doet.- Apothekcis-assii leer G. a 1 candid: ij. A. G. Schot. itent. mej. i<\ ae jong en ae belden te Amsterdam. Afgew. Kortehemme»; semi-arts-cx., de heeren W. Bln- nerts en B. J. Drewes. Apothekers-assistent, de dames G. Hulsman EXAMENS-WISKUNDE Haag, 27 Nov. M.O. Akto K1. Geëx. aagd 1 cand., nl. de heer H. W. Völker. L.O. Art. 86. Geëx. 3, ges EXAMENS-GESCHIEDENIS Amsterdam, 27 Nov. M.O. Akte K 8. Geëx. 2. geslaagd l^cand., nl. de heer H. J. Kwaken- EXAMENS-STAATSINRICHTING EXAMENS-MUZIEK Den Haag, 27 Nov. Aan het Kon. Conser vatorium voor Muziek zUn geslaagd voor dlpl. harp (solospel) mej. S. R .Bqrghout; diploma fluit (orkestepel) mej. C. E. v. Drlmmolen; di ploma fagot (orkestspol) de heer D. MeHer; diploma hobo en alt-hobo (orkest- en solospel) de heer L. J. v. d. Lek; diploma fluit (solospel) de heer L. W. J. M. Oostdam. Land- en Tuinbouw. INTERN. BLOEMEN- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING Een Nieuwe Slichting gevormd. Evenals in de jaren 1929 en 1930 zal ook in April 1931 te Rotterdam een groote Voor- jaars Bloemen- en Tuinbouwtentoonstelling worden georganiseerd. Gingen de vorige tentoonstellingen uit van de afdeeling Rotterdam en Omstreken, thans is de organisatie eenigszins anders Er is namelijk door het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde en de Afdeeling Rotterdam en Om streken een „Stichting" gevormd, die den naam draagt van: „Rott.erdamsehe Voor- jaars Bloemen- en Tuinbouwtentoonstel ling". Deze Stichting stelt zich voor te kunnen werken met steun van de Gemeente. Rottei dam en een door particulieren en tuinbou- wers bijeen te brengen waarborgfonds. Voor een stad als Rotterdam, die buiten haar rivier weinig natuurschoon kan aan bieden, wordt zulk een tentoonstelling in het bijzonder gewaardeerd en georganiseerd om de liefde voor bloemen en planten bii haar inwoners op te wekken en wakker te houden. Maar vooral ook voor onzen Tuinbouw in al zijn vertakkingen is het de bedoeling deze als een telkenjare terugkeerende ten toonstelling te doen denken aan de eveneens jaarlijksche Chelsea Show in Engeland en vijfjaarlijksche Floralies te Gent. Bovendien zal er meer dan tot nog toe een beroep op de medewerking van de tuin bouworganisaties in al haar vertakkingen gedaan worden; om tot iets werkelijk grootsch te geraken, zal cr naar gestreefd worden de tentoonstelling een internationaal karaktei te geven, en zal meer dan tot nu toe een be roep op aller medewerking worden gedaan om het internationaal bezoek te bevorde ren. Als nu alle tuinbouworganisaties vol doende medewerking verleonen en belang stelling toonen, dan belooft deze tentoonstel ling de voorgaande in belangrijkheid te overtreffen. Te allen tijde kan men zich tot h-f Secretariaat wenden om met het Bestuur be sprekingen te houden. Het Bertnur der Stichting bestaat uit,de heeren: B. C. D. Hanegraaf, Voorzitter, Jhr. G. F. \an Tets van Goidschalxoord, H. Mart- lieb, Penningmeester, Mr. Dr. K. F. O. Ja mes, B. de Kruijf Jzn., Korte Kade 41b, Rot terdam, Secretaris, J. C. M. Mensing, Dr. Ir. J. T. P. Bijhouwer. RELLETJES TE ROTTERDAM DE STRAAT OPGEBROKEN POLITIE SCHIET IN DE LUCHT VAN BURINK GEHULDIGD OVER ZIJN OPTREDEN IN DEN GEMEENTERAAD. Het communistische voorspel voor de ver kiezingen is begonnen. Men weet, dat de groep Van Burink allo steun moet ontvangen van de werkloozeo en het feit, dat door de economische crisis het aantal werkloozen zeer is toegenomen, biedt deze volksmisleiders de beste waar borg, het beste verkiezingsfonds, waarmee men den electoralen strijd kan ingaan. Tegen gister stond een interpellatie van Van Burink op de Raadsagenda en de com munistische hoofdman had van zijn „knok ploeg" het consigne doen uitgaan, dat cr gedemonstreerd moest worden. Er zijn voor zooiets altijd eenige honder den lieden te vinden in Rotterdam. Bij de werkverschaffing bleek een „kern"' te zitten, die geen andere beteekenis had, dan de menschen op te ruien; verder is or onder de werkloozen een beperkte groep van paupers, die het stempelen tot een be roep hebben gekozen en Maatsch. Hulpbe toon heeft goed gedaan deze menschen, die met fatsoenlijke werkloozen niets te maken hebben, afzonderlijk te behandelen. Het is voornamelijk van deze groep, dot de „actie" uitgaat en vanzelf krijgt men dan een hoop kantloopers mee. Het zou echter oniuist zijn te zeggen, dat „de" werk. looze.n relletjes hebben veroorzaakt. Wij hebben reeds med^pdeeld, dat gister middag op het Van Al nadeplein het Rott.erdamsche „Wedding" werd ver meld. Vergunning voor een optocht echter niet gevraagd en nadat ffien e\'- had gehakketakt over de vraag, wie d u vergeten had, werd bij groepjes naar den Coolsingol geslenterd. Bij de Jonker/Frans straat probeerde men echter toch een op tocht te vormen, maar de politie heeft m demonstranten verspreid, waarhij eenige ra ke klappen werden uitgedeeld. Ken man, diu weigerde aan het bevel tot doorloopen gevolg te geven, werd gearresteerd en naar de Lange Torenstraat gebracht. Er waren door de politie, die van de plan nen volkomen op de hoogte scheen, uitge breide maatregelen genomen en toen het op den Coolsingnl drukker werd, zijn de de monstranten netjes op de trottoirs n?ergezet Het liep tenslotte zoo vol, dat er oen tweeduizend demonstranten waren. Het bleef rustig, totdat de heer Van Bu rink zich op het hordes voor een der ven sters aan de Raadhuisstraat vertoonde en een toespraak hield. Kort daarop vertoonde Van Burink zich opnieuw, ditmaal voor het raampje van een der W. C.'s (het bordes was inmiddels afgesloten), om mee te deelen dan zijn amendementen, dank zij de tegenwerking der S. D. A. P., niet waren gesteund. Het bleef rustig op den Coolsingel en al leen de komst van een Sinterklaas-stoet der studenten veroorzaakte eenige deining. Deze studenten waren, nota bene!, aan het collecteeren voor de kinderen der werkloo zen. Dat was den belhamels natuurlijk hee- lemaal niet naar den zin en een er van be gon een heftig debat met een der studenten, waarin hij schreeuwde, dat het toch niet len goede zou komen aan de werkloozen. Er werd over en weer wat gesputterd en een groep demonstranten heeft Sinterklaas vergezeld tot het eind van den Coolsingel. Tegen den tijd, dat do raadszitting zou af- loopen hebben 4 agenten te paard in een oogwenk het brecdc trottoir langs het Post kantoor schoongeveegd. Toen Van Burink zich bij de demonstranten voegde, werd hij met gejuich begroet en in groepjes trok men over den Coolsingel naar den Binnenweg. Steenen en sehoten. De politie hield de heeren in het oog en toen het bij de Kendrachtstraai tot samen scholingen kwam hebben twee politieruiters een charge uitgevoerd. Het bleek echter, dat de communisten hier een soort bolwerk hadden: het trottoir werd opgebroken, men liet de tegels in stuk ken vallen en met brokstukken steen gooide men naar de politie. De winkeliem van den Binnenweg, die na righeid voorzagen, lieten haastig de rollui ken zakken en inderdaad vvae het even la ter mis. I)e politie voerde nieuwe charges uit, maar de belhamels zetten plotseling een glazemvaeecherawagen dwars over den weg, liepen een groen ten wagen omver en begon- nei met de op straat verspreide aardappe len te gooien. Ook begon men tegen de poli tie op te dringen- Daarop zijn een drietal echoten in de lucht gelost. Dit 6cheen te helpen, want met re cord-snelheid hebben de demonstranten zich in alle richtingen verstrooid. Voor den middag waren hiermede de on geregeldheden g öindigd. In den avond. Tegen gisteravond waren nieuwe relletjes aangekondigd. Tegen acht uur verzamelden zich op den Coolsingel bij het Stadhuis weer een paar honderd rebellanten. De politie heeft een paar charges met de gummistok uitgevoerd, waarop de menigte zich verspreidde. De meesten trokken naar den Goud6Chen Sin gel, waar het Verkooplokaal als verzamel punt scheen te zijn aangewezen. Hoewel aanvankelijk gecri vergadering was uitge schreven is men toch tegen negen u - naar b:nnen getrokken. Hier heeft de heer Van Burink weer een redevoerln gehouden. Op zeer demagogisch wijze stelde hij het voor, of wethouder Ter Laan, die 13.000 verdien!, niets anders doet dan zich met een prachti ge auto van het stadhuis naar zijn villa te laten rijden. Hij beriep er zich op, dat hij vanmiddag in don gemeenteraad „een van die Christelijke smeerlappen naar de keel as gevlogen" (daverend aoplaii6)- Verder stelde hij het ook hier voor, of het voorstel van B. en W. niets beteekende. Tegonover de politiemaatregelen ruide hij op, dat men „net als de jongens in het Noor den" niet voor de politie, liters op zij moest eaan, maar ze bij den stijgbeugel uit het del moest wippen. Kort daarop had Van Burink alle gele genheid dat voor te doen. Nadat n.l. de ver- Tarierine wa6 uitgegaan bobben de dem< «trapten zich verstrooid oin op de Hoog straat weer samen te komen. De politie heeft op den Goudschen Singd tot doorloopen ge maand en enkel het getrappel van een paard was meestal wel voldoende ohi de menigte te verspreiden. Op de Hoogstraat werd een soort optocht gevormd en de Internationale gezongen. Ter hoogte van de Hoofdsteeg posteerden zich twee politieruiters, die verder demonstree- ren op de Hoogstraat verboden. Toen men toch door wilde loopen, zijn eenige klappen uitgedeeld. De rel let iesma kers, voornamelijk opgeschoten Jongens, begonnen daarop te loeien en te fluiten, waarop met een paar bereden agenten even door de Hoofdsteeg werd gegaloppeerd. Ze vlogen! Bij de Vlaemarkt moest opnieuw worden opgetreden. Even dreigde het hier mis te rjaan, toen het paard van een inspecteur kwam te val len, maar agenten te voet maakten ruim baan en de inspecteur zat in een wip weer in den zadel. Bij de Korte Hoogstraat wer den opnieuw eenige klappen uitgedeeld, maar door het handig optreden van de poli tie, die den troep in tweeën had gescheiden, zoodat de volgelingen de leiders niet kon den vinden, werden verdere ongeregeldhe den voorkomen. Het bleef in de omgeving van de Zand straat nog wat roerig, maar verder in de 6tad was het volmaakt rustig. Hoewel we vrijwel overal waar klappen zijn uitgebeeld tegenwoordig zijn geweest, hebben wij den heer Van Burink niet. gezien. De politie is. naar het ons voorkomt, zeer tactisch opgetreden en heeft alleen waar ge provoceerd werd ingegrepen. Kunst cn Letteren. DE NEDERLANDS CHE UIT GEVERSBOND JUBILEERT De „Ncderiandscho Uitgeversbond" wordt ter gelegenheid, van het 50-iarig bestaan. Za terdag a.s. 's morgens om 11 uur in de zaal van de K. v. K. te Amsterdam ontvangen door het gemeentebestuur. Om ll?/i uur I wordt in het „Carlton Hotel" een feestver- gadcring gehouden, waarna gelegenheid zal zijn, het bestuur te begroeten. 's Middags halfvicr wordt in de aula van het Koloniaal Instituut de film van Joris Ivens vertoond, betrekking hebbende op het uitgeversbedrijf. J. H. VAN MASTENBROEK in „Pulchri Studio" te 's-Gr°vechage Van den schilder J. H. van Mastenbroek ebben we herhaaldelijk hij de ledententoon elling kort gewag gemaakt, doordat hij aar gewoonlijk met een twee- of drietal erken vertegenwoordigd was; die een uit- nemenden indruk maakten. Dos te meer ver heugt het ditmaal een zaal te vinden, geheel gevuld met werk van zijn hand uit vroeger ren en la te ren tijd. Dit werk is het werk van een gezonden Hollander, die de zee en het waler liefheeft, en die om het meer plas tisch dan misschien uit oogpunt van beeld spraak juist te zeggen, de bries die over deze lage landen bij de zee waait, in zijn vingers heeft, wanneer hij teckcnt. Het zijn n.l .uit sluitend teekeningen en aquarellen, welke hij exposeert, werk dat er in de eerste plaats op wijst, dat we uit een oogpunt van tech niek te maken hebben met wat men in de wandeling noemt „een knappen kerel". Knap en vlot en sterk is Van Mastenbroek in zijn teekeningen. U moet maar eens beginnen met te kijken naar de groote zwar' krijtteekening. „S. O. S.", die een episode weergeeft uit het Hol landsche leven van de Helden der Zee, die ons ondanks de snelheid waarmede het leven ons voortzweept, nog niet vergeten is: de ramp aan den Hoek van Holland, waarbij het groote stoomschip de „Falka" in nood verkeerde en onze dappere Hollandsche ke rels met den „Prins der Nederlanden" nood lottig omkwamen. De teckening van Van Mastenbroek, die het epos van den strijd met de ziedende baren al ziin kracht en ver hevenheid weergodis overtuigend door zijn frissche kracht. Deze 'eekening hangt daar niet met een propagandistisch doel. Maar is het niet treffend, dat sinds de enkele da gen dat de tentoonstelling is geopend, reeds f 40 ongevraagd door verschillende bezoekers werd afgedrage.* aan het Ilelden-der-Zee- foncls? Met angst en bezorgdheid volgden we de zer dagen in de dagbladen wederom de be richten over storm en watersnood en toen in den nacht van Zaterdag op Zondag de wind om onze huizen loeid en wij boven het huilen vap den storm .'it het bulderen van de wateren langs onze kust hoorden, hebben wij ln de diepe donkerte steeds weer gedacht: „Alles rust in Gods hand; hier is elke menschenmacht kinderspel en ijdel- heid". En wij lazen weer van dijkdoorbraak en watersnood. Periodiek komt dat terug. Van Mastenbroek heeft in de stormvloeden van 1926 met onze wakkere mariniers toch ten gedaan over het verdronken land van Wychen, en Balgov, en hij gqeft daarvan een serie teekeningen, die weer spreken tot het Hollandsche hart. Staande in zoo'n ijzeren ponton heeft hij nl deze schetsen ge maakt: ik zei immers dat de bries door zijn vingers stuwde als hij teekent. Raak, vlot krachtig zijn al deze teekeningen, die ik niet afzonderlijk zal bespreken. Wé zien den ver nielden spoorweg bij Wychen, de daken van do huisjes even boven het water uitsteken de boomtoppen troosteloos en somber in de grijze lucht. We zien op één teekening de wijde verlatenheid van de watervlakte, waar boven nog de lange putboom van zoo'n Bra bantsche waterput uitsteekt en heel in de Vurte wazig, nog wat boomtoppen. Men zal wel Zoggen, dat Van Mastenbroek niet modern is. Gelukkig is de schoonheid niet aan moderniteit gebondpn: want echte schoonheid is ware schoonheid; zij heeft de waarheid aan zich. Maar het moderne leven van het Rotter- damsche havenbedrijf met zijn lieren en kra- nei en elevators, waar 't lied van don arbeid deunt en dreunt en stampt en roteert heeft zijn intense belangstelling. En zoo vinden we er teekeningen, waar al de hevigheid van 't Rotterdamsche havenleven doorschokt in he vig rhytme. Dat is alles heel krachtig 'en vlot gedaan. Er zijn ook nog een aantal mooie aqua rellen, welke voor een deel dagteekencn van 25 jaar her en die zich ondanks de wispel turigheid van den tijd uitstekend handhaven Mooie, vlotte werken, waarin Van Masten broek zich een fijn colorist toont: gezichten op Rotterdam, Delfshaven op de Maas, enz Mooi van kleur zijn de teekeningen welke herinneren aan het Avond-feest op 30 April 1927 op den Hofvijver toen onze Prinses Ju liana IS jaar werd. En ten slotte noemen we nog de met wat kleur aangezette teekeningen van de nieuwe sluiswerken te IJmuidcn. Wij hevelen deze tentoonstelling heel warm aan in uwe belangstelling. DE LITERAIRE GIDS 29 October 1930 hebben Samuel Putman, Salemson Richard Thoma te Parijs een ma nifest gepubliceerd, waarin ze roepen om tucht in de zich ontwikkelende literatuur. Tegelijk kondigen zij natuurlijk een nieuw tijdschrift aan: Direction. „Zij willen het leven van dezen tijd in de letteren zien vastgesteld zooals het we zenlijk is, cn wel met de beste middelen. Zij verafschuwen „fine writing", en oordee- len, dat een roman, tot stand gekomen volgens de eischen die zij stellen welkf men kortweg die der nieuwe zakelijkheid kan noemen in vertaling vrijwel even goed zal zijn .als in het oorspronkelijk. Het blinde gevoel mag niet heerschen in de kunst, de intelligentie moet leiden. Wat er gezegd wordt hebbe belang: de Inhoud is van eerste beteekenis. Het komt er op aan, dat die inhoud goed wordt geformu leerd; men kan niet volstaan met „to have a style", noodig is „to have style". Hiertoe behoort het zorgdragen voor het juiste woord hetgeen volstrekt niet mag over slaan in principieelen afkeer van het cliché het cliché kqn in vele gevallen de aller beste uitdrukking zijn, lang geleden als 'n vondst gedaan en door de eeuwen gewet tigd.", In een art. over Sieburgs Gott in Frank- reick" wordt de aandacht gevestigd or de hooge waarde, die de Franschen aan dt literatuur toekennen. „Niet de man der wetenschap neemt in Frankrijk onder de intellectueelen de eer ste plaats in, doch de schrijver, die bestemd is om als tegenwicht op den vakman te dienen en het uiteenvallen van den geest in technische en wetenschappelijke specia lisaties te verhinderen". Wat niet verhin dert, dat veel Fransche „literatuur" de slechtste Nick Carter niet te boven gaat De Amerikaansche schrijver Erskine geeft in zijn„Pcfcr kills the bear" te kennen, dat de Middeleeuwen in de grond der zaak precies eender waren als de tegenwoordige tijd. Volgen beschouwingen over het nieuwe werk van Rober Neumann, Wiegler's Geschichtc der neuern deutschen Literalur", Luclwig Renn's Naehkrieg, Glaeser's Frieden, Brentano's Kapitalismus und schone Lite- ratur. Een fragment uit de kritiek van Niels Hausen op Emil Ludwig's werk als kunste naar en historieschrijver wordt overgedrukt Van de nieuwe Nederlandsche romans worden besproken: Van Vorden's Maja (een mislukking) cn Van der Leeuw's De kleine Rudolf (geslaagd, ofschoon minder gaaf en uit één stuk dan Ik en mijn Speelman.) Tot slot kroniek en letterkundig nieuws Uitgave: Literaire Boekwinkel, Den Haag DE OUDSTE KRANT Zooals is vastgesteld is de Peking Ga- zette de oudste courant van de wereld. Ze kan op een duizendjarig jubileum terugzien Maar van meer belang, dan dit feit, is de mededeeling, dat in den loop van die dui zend jaren niet minder dan 1500 redacteu ren van dit blad ter dood werden gebracht. Men weet, dat in China een menschenleven van weinig waarde schijnt te zijn en dat de man met het zwaard heel spoedig bij de hand is. Maar 1500 is een respectabel getal En ook een record. („Boekzaal") Boeken en Geschriften. KOORTJE, door Netty WUnberg. N. V. Ultgeverü P. D. Bollo, Rotterdam. Een goed uitgevoerd jeugdboek met tal van :eurlge illustraties. Vol aardige tafereeltjee. :en Kerstboom. Hulst HET LEVEN 1 taRld DE DIEREN, doop bewerkt do rlandsch v« R. Blflkstr» Ultg. N. V. Ultgevors-maatschappü E. N. U. M., Amsterdam. Brehm's „Tlerlebon" ls een werk van wereld» 'ermaai-dhcld. Het bezwaar van aanschaffing vas eehtor voor velen do hooge prüs. Thane s een goedkoopere editie verschenen, die des- indanks schitterend verzored ls. Zeldzaam ole foto's id betreft. i Christelijk standpunt het :egen n.l. dat do schrü- ichtei boek (HM| zich stelt op het standpunt van Darwin t_ irmede de grondslagen van het Chrlstelök Jjr-3'-1 dit (verouderde» ankelHk wat ver- - - 3 Dar- vlnlstlscho inslag weer ten volle geaccentueerd. WATERSTANDEN RIVIEREN Constnnz MflnnhHm Het blad van de lezers voor de lezers Ondergele-kmde geeft op als abonné op dit blad vour minstens één jaar de(n) volgende(n) persoon(onen): AANBRENGER:. (Namen en a<l en volledig invullen.) Onderteekenlng vao aanbreng Op te «enden aan «et bureau van onn blad. Direct na opgave ontvangt U ons r remiehock, waai uit U een keuze kunt doen- Dit wordt ook op aanviaag gaarne toegezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3