D BehandsS Owe belastingzaken zelf Qe huidige beteekenis van de horzelbestrijding LAND- EN TUINBOUW No 62, Verschijnt eiken Donderdag m Het adres v°°j ie,ie"< HÜ oestrijdings- middelen, voor bespuiting, rook en gas is H. D. F LACH. m MAASSLUIS. öininiiiiiiiniMiiiMni!DiiiDiniiMi]ii[riiE::aiiii!aniiiii VONDERDAG 27NOVEMBER 1930 WÊSÊÊÊÊÊXKHÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊ e Spoorvrachttarieven voor onze land- en tuinbouwprodukten De tarieven moeten omlaag. De verhouding tussehen waarde en vracht van hei vervoerde is zeer abnormaal. Onze tarieven zijn hooger dan die in met ons concurreerende landen. De Nederl. Spoorwegen vragen door onze produkten hooger vracht, dan van bui- tenlandsche, die hier ingevoerd worden. De vrachttarieven der Nederlandsche I Spoorwegen zijn èn in verhouding tot do waarde der tuinbouwproducten èn in verge lijking met de tarieven van de voornaamste met den Nederlandschen tuinbouw concur reerende landen èn in vergelijking met de tarieven welke de Nederlandsche Spoorwe gen berekenen voor het vervoer van buiten landsche producten, abnormaal hoog en vor men daardoor een zeer ernstige belemme ring voor een loonenden afzet. We vroegen begin April al inlichtingen daarover bij de directie der Spoorwegen en kregen een uitvoerig schrijven, waarin medegedeeld werd, dat stapelgroenten geens zins ongunstig behandeld werden daar ze op één na in de goedkoopste klasse vielen. Ook beweerden ze dat de „Spoorwegtarie ven zeker niet drukkend" waren, omdat on gunstige toestanden weer door gunstige goedgemaakt werden. Buitenlandsche producten o.a. graan moes ten wel zoo laag mogelijk zijn wegens con currentie met het watervervoer. Zoo ook met aardappelen uit Friesland en Noord-Hol land. Alleen waterconcurrentie deed dan een lager vrachttarief ontstaan. Zooals men ziet staan de spoorwegen be slist tegenover verlaging der tarieven, die ze nota bene „niet drukkend" noemden. Nu, dat hoorden we wel anders op de persconferentie, die 1.1. Maandag het bestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland had met de groote dagbladen. De voorzitter, de heer F. Valstar, wees op de uitlating van den Minister naar aanlei ding van het voorstel van de comm.-Lo- vink, nl. dat de spoorwegen niet gedoogden dat de tarieven verlaagd werden. Maar te gen Mgr. Nolens werd iets anders gezegd, ml. dat als er een nieuwe directeur-generaal bij de spoorwegen kwam, een verlaging „overwogen'' zou worden. Dat is op de lange baan schuiven. Doch we kunnen geen uitstel lijden. Er moet iets gebeuren. De toestand is zóó, dat men "dot het uiterste gekomen is. De loonen, die toch al laag zijn, zullen gevaar loopen. Willen de spoorwegen geen verlaging, dan moet bii de Regeering krachtig aangedron gen worden. Mr. L, Niemöller, secretaris van het Be stuur lichtte de noodzakelijkheid nader toe, en meende dat we een „recht" bepleiten en geen „gunst" vragen. De vrachten zijn veel te hoog in verhou ding tot de waarde der produkten. Zoo was de gemiddelde veilingwaarde van witte kool in de winter 1929—'30 f 125 per wagon van 10.000 K.G. De vracht van Broek op Langendijk tot Oldenzaal of Venlo be droeg f 60, dus 50 pet. van de waarde. Bij peen was het ook 50 pet., uien 30 pet., bloemkool dezen zomer 64 pet., vroege aard appelen 20 pet In Duitschland is wel verlaging, dadelijk al na den aanvang der malaise. Hier is het wegenvraagstuk nog niet op gelost doch anders zou het vervoer per auto veel en veel voordeeliger zijn, ook veel snel ler. Dat is een gevaar voor de spoorwegen dat dreigt zoodra de wegenplannen uitgo voerd zijn. Doch nu is spoorvrachtverlaging gebiedende noodzaak. Bovenstaande is toch geen verhouding! En we gebruiken zeker 60.000 wagons per jaar. De onzinnige bewering der Spoorwegen, dat men hij lage prijs maar niet verzenden inoet om zoo de prijs omhoog te krijgen, is geen bespreking waard. In Duitschland goedkoop'e tarieven, doch daar vallen wij niet onder, alleen waren van Duitsche herkomst. Welk een gunstigen invloed lagere spoor- vracliten op den afzet van tuinbouwproduc ten uitoefenen, dat heeft dit jaar de vracht- verlaging van vroege aardappelen wel heel duidelijk aangetoond, de eenige verlaging, waartoe de Regeering bereid bleek en die nog slechts voor den tijd van zes weken (1 Juli15 Augustus) verleend word. Op 1 Juli trad de verlaging van 30 pet in werking en denzelfden dag ging de prijs van vroege aardappelen op de veilingen be langrijk in de hoogte. Een .Duitsch vakblad schreef 12 Juli Holland onderging de handel ïn vroege aardappelen door de spoorvrachtverlaginp ee:i merkbare verbetering zoodat export weer met succes kon aanvangen. En het scheepvervoer leed ni-et. Daar was „Schuttevaer" \>ang voor geweest. Wel steeg de prijs. Zoo was de prijs van vroege aard appelen gedurende de 4 weken van Juli 1929 geregeld gedaald, een normaal ver schijnsel bij seizoenprodukten en bedroegen ze respectievelijk f 465, f 326, f 325 en f 270 per wagon. Doch in 1930 bij de lagere vracht tarieven was de prijs in de vier weken van Juli respect, f 407, f 456, 414 en f 412. Opval lend nietwaar. Ondanks stijgende aanvoer gelijkblijvende zelfs stijgende prijzen. In de landen die met ons concurreeren heeft men veel lager tarieven. Zoo in Duitschland voor 10 ton over 125 K.M. 39 cent en bij ons 75 cent Over 200 K.M. zijn de vrachten in Duitschland 56 cent en bij ons f 1.03. Over 250 K.M. respect 66 cent f 1.17. De Nederlandsche vracht is dus bijna pet. hooger dan de Duitsche. Dit geldt voor de. ijlgoederen. Met vracht- goederentarief heeft men hetzelfde. Welke funeste gevolgen dit heeft voor den Nederlandschen tuinbouw, blijkt uil het feit, dat. dank zij 'het Duitsche Uitzon deringstarief voor tsluitkool, op dit oogenbhk de markten van Nederlandsch Limburg wor den overstroomd met belangrijke hoeveel heden kool uit Holstein, iets wat zich nooit tevoren heeft voorgedaan, terwijl voor het Nederlandsche product geen afzet te vinden is! Limburg, dat tengevolge van de ontwik keling zijner industrie voor den Nederland schen tuinbouw als een zeer belangrijk bin nenlandsch afzetgebied in aanmerking komt gaat op deze wijze voor den eigen tuinbouw verloren. Welke gevolgen deze aanvoer van Duitsche tuinbouwproducten in het bizon- der voor den tuinbouw in Limburg moet hebben, is duidelijk. Zoo zijn b.v. de kom kommers een zeer gewild artikel in de mijn streken en die zullen zoo uit Duitschland naar ons land gevoerd worden. In Italië, de voornaamste concurrent in den Nederlandschen tuinbouw, zijn de spoorvrachten voor tuinbouwproducten eer aanzienlijk lager dan land. Een wagon bloemkool kost over 280 K.M. in Italië f 27, in ons land f 54.50. Dat is 100 pet. hooger. Als ijlgoed verzonden in Italië f 29, in ons land f 66.50. Dat is 130 pet. hoo ger. En daar komt nog bij, dat de vrachttarie- ;n der Nederlandsche. Spoorwegen voor het vervoer van Nederlandsche tuinbouwproduc ten te hoog is in vergelijking met de tarie- welke diezelfde Nederlandsche Spoor wegen berekenen voor het vervoer van uit het buitenland aangevoerde producten. Dit blijkt uit de volgende voorbeelden: Een wagonlading van 5000 K.G. van v e r z e e aangevoerde versche appelen, peren, druiven, perziken, pruimen en abri kozen van Rotterdam of Amsterdam naar Maastricht kost f 37.50 en naar Venlo f 32.50. In omgekeerde richting (dus voor bet ver voer van Limburgsch fruit) bedraagt de vracht van Maastricht naar Amsterdam f 47 en van Venlo naar Amsterdam f 38.50, zoodat voor hot vervoer van het Limburg- RC.he fruit ruim 25 pet. meer vracht moet worden betaald dan voor het vervoer van het aan onzen tuinbouw zoo felle concur rentie aandoende Amerikaansche en Cana- deesche fruit. 5000 K.G. overzeesche druiven kosten als vrachtgoed van Rotterdam naat Maastricht f 37.50 en 'voor West land sche druiven moet men f 56.50 geven. Dat is 50 pet. meer. En dat bij de Neder landsche Spoorwegen! 't Is schandelijk!! En zijn de overzeesche goederen voor 'ex port bestemd, in transito dus, dan wordt het nog erger. Dan hebben buitenlandsche produkten een nog veel lager tarief en be draagt de vracht voor het Hollandsch pro- dukt 71 pet. meer. Tomaten en komkommers kosten als ze van overzee komen f 32.50 van Rotterdam naar Venlo en als ze uit Westland afkom stig zijn f 39.50, dus 21 pet. meer, en 44 pet. dan in transito vervoerde. Uit dit alles blijkt dus wel heel duidelijk, dat bijv. de Canarische tomaten en de En- gelsche komkommers in Nederland door de Nederlandsche Spoorwegen belangrijk goed- kooper worden vervoerd dan de producten van onzen eigen bodem! Wie zal nog willen pleiten voor het be stendigen van zulke toestanden. Daar moet de Regeering ingrijpen als de Spoorwegen halsstarrig blijven weigeren zulke wanverhoudingen weg te nemen. De leden van de Tweede Kamer zullen wel niet nalaten de volgende week deze zaak krachtig aan te snijden. Dat eischt de billijkheid. Dat eischt de nood der tij'den, waaronder zoovele boeren en tuinders bitter lijden. Dat eischt het Nederlandsche volk. \feevoederrecept Wil de vrager van een veevoederrecept is een opgeven of het zijn bedoeling is zijn koeien melkende vet te maken, en hoe veel melk zijn koeien ongeveer per dag -ge- fsjaar de Ewerainto Neen, niet om er nog heen tc gaan, dat is te laat, doch om enkele fouten, leelijke fouten te rectificeeren schrijven we dit. In onze beschrijving van de stands zijn een paar storende zetfouten geslopen. Zoo was het niet de firma C. van der Berg en Zonen, doch C. VAN DER BURG EN ZONEN te Vlaardingen, die de opvallen de stand van vaten en kisten hadden, en J. A. LIPMAN woont te WATERINGEN (en niet te Wageningen) als agent van Boeke en Huydekoper (deze naam was ook verminkt). WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊKKBÊM ffiiawDgiaBiioaaiffiraimiiioraiiiiiutiraiininiiinmniimnraiiiffliiininMiiniiiiiiiffliiiiicainirjOTffljiiniaiinifflraTOil] Meeren Winkeliers in Landbouwartikelen Voor Landdekken, kwaliteit „Leverpo<l", in maten G - G - G - M en H en Chroom- lederen Koebanden, Halsters enz. is het adres J. J. SCHOUTEN I KromslraaisSeeg - DELFT j 1^ 250 PRIMA BLOEMBOLLEN RKCI.AMK-COI-I/ECT1E Inhoud: 25 Hyacinthen. 25 100de Darwlntulpen. 25 dub bele tulp«n. wit. 25 enkele tulpen, jrem. kleuren. 25 dubb. Narcissen. 50 Blauwe Irissen, 25 Sneeuwklokjes, 25 Met grebrulksaai Kweekerij „Duinlust" TEL. 2756 - HILLEGOH Tuinbouwgereedschappen K. R. K. de beste FaMiMRUiistMiiUiUtt BLOEMBOLLEN Boelibeoordeeling De fabricatie van Kalksalpeter Dinsdag hebben wij in het Algemeen' Verkooplokaal het model van een kalksal- peterfabriek Bezichtigd» Een zeer leerzame voorstelling was dit. De kalksalpeter, een zéér belangrijke meststof, die door de voor den land- en tuinbouw zoo belangrijke fabrieken van de I. G. Farbenindustrie A.G., uit luchtstikstof vervaardigd wordt. Nu zal men ongetwijfeld denken, dat het vastleggen van de luchtstikstof maar een „weet" is, een soort ei van Columbus, dat als men het eenmaal gevonden heeft, heel gemakkelijk gaat. Maar zoo is het niet. Er is een heel samenstel van onontbeer lijke inrichtingen voor noodig, die alle even ingenieus gevonden zijn, door de zeer bekwame staf deskundigen waarover de I. G. Farbenindustrie A.G. beschikt Wij geraken zoo aan allerlei wonderen der techniek gewend, dat we geneigd zijn ons nergens imeer over te verbazen. En daarom is het zoo goed, dat we eens zoo'n módelfabriek, die in volle werking ver toont wordt, te bezichtigen. En die gelegen heid werd ons nu geboden. In Zeeland is op verschillende plaatsen deze fabriek ook vertoont en genoot daar de be langstelling van vele honderden bezoekers, taak uitmuntende geschikte personen n.l. Men krijgt voorlichting van do voor hun, taak uitmuntend geschikte personen, n.l. de heer Ir. C. Spaan, welbekend en Ir. Ver- steegh, die ook al goede bekendheid ver krijgt Bovendien heeft men gelegenheid ver schillende aangelegenheden op het gebied der stikstofbewerking eens zoo onder ons te bespreken. Ook daarvan wordt druk gebruik gemaakt We geven hieronder een afbeelding van et fabrieksmodel, dat in werkelijkheid een lengte van naar schatting ongeveer 5 tot 6 eter heeft. Geheel rechts ziet men (niet op de afbeelding) een jfcalksteengroeve, waaruit de kalksteen gegraven wordt en door wagens naar de kal kisteenbunkers gevoerd worden, aarin worden ze gestort en vallen op een ansportband, die ze naar een Jacobladder leidt welke ze omhoog voert en laagsgewijze groote oplostorens stort In deze oplos- ren wordt de kalksteen met salpeterzuur esproeid en zoo a.h.w. opgelost. Deze salpeterzuur nu is het product van de luchtstikstof bereiding welke weer een fa- ricatie op zich zelf is. Deze luchtstikstof oet voor vervoer naar den akker trans portabel v-astgelegd worden en wel zoo, dat inmaal aan den bodem toevertrouwd de stikstof gemakkelijk tot beschikking van de VAN EI TOT EI liennen, geef ze dit of dat voer r zpn. er die zeggi Lapt volop eieren. e gedachte, die onze geheel© U.K. voedermethode beheerscht. is WjJ wiizen zeer sterk o] schen oudcrdlei urlvJk verband dal ■otgebracht en de t< edering heeft ten dc ïrltjk gevolg: grot ichen" de wt)ze waarop de kuikens n prestaties als legdieren. lng dor^geheele pluimveestapel winst voor den plulmveehoudei Wat bedoelen we met: „Van el tot el"? Het brocdct het kuiken de jonge hen de leghen het c foktoomvoedei - --- indv Ieder die onze voeders heeft gebruikt, heeft niet eigen oogen de resultaten voor zich gezien en zich verwonderd. N.V. K0UDJJS' Veevoederfabrieken B.K. Rotterdam Barnevel planten komt. Dat is dus de hoofdzaak. In die oplostorens heeft dus de voornaamste wer king plaats ml. stikstof binden aan een stof waardoor het vervoerd kan worden. En nu wordt het hier gebonden aan kalk, dat ook voor de planten en de bodem van zooveel be te ekenis is. Dat is het mooie van kalksalpeter. Een dubbele werking dus: door de stikstof en dooi de kalk. Geen wonder dat het een ideale meststof dóór velen wordt genoemd. We hoorden dit nog bij deze demonstratie uit spreken door onderscheidene gebruikers. In de grootste oplostorens ontstaat nu een ruwe loog van Kalksalpeter, die in een be- zinkbak terecht komt. De dampen die nog ontstaan worden door een ventilator afge voerd. De ruwe loog komt in een groote tank waarin een roeriinrichting alles nog terdege omroert, waarna alles naar de fil- treerinrichtmg gaat naar een bezinkbak waarna het in dezelfde filter terugkeert om nog eens gezuiverd te worden, zoodat een zuiver loog ontstaat. Om deze oplossing tot een droog produkt te maken, wordt ze eerst in een drietal ver dampingsinrichtingen door zeer heete stoom ingedampt tot een dikke brij. Deze dikke brij wordt nu in een ruimte ge spoten, door een speciale verstuifinrichting waarin alles fijn verblazen wordt cn als harde korrels, neervalt. Deze harde strooi- bare korrels, worden geregeld door wegge schoven naar 'o opening in den bodem, waar door het weggevoerd wordt naar een koel in richting van waaruit het in groote silo's wordt opgeslagen. Onder in deze silo's heeft men een kunstig bedachte zakin-richting waardoor de harde korcls kalksalpeter in speciale nieuwe zakken komen tot het juiste gewicht, waarna deze zakken dichtgenaaid worden en verzonden kunnen worden. Deze kalksalpeter bevat 15.5 pet stikstof evenals Cjiü dus, en nog ongeveer 2S pet, kalk wat gelijk staat met ongeveer 50 pet. koolzure kalk. Deze meststof verkorst den grond niet integendeel, ze geeft een prachtige bodem structuur, juist door de kalk, die veel snel ler en beter werkt dan een gewone kalle- bemesting. De salpeterstikstof werkt snel, kraohtig zeker. Voor vervluchtiging in de lucht be hoeft men niet -bang te zijn. Dat is uitge sloten. 't Is een prachtig mooie, zuiver witte grof korrelige meststof, die uitstekend strooibaar is en geheel vrij van stof. We vertrouwen, dat deze leerzame reclame vele kalksalpetergebruikers zal winnen. Dat verdient ze volkomen. HET -VOGELLEVEN. Plaatjesalbum door W. L o u w a a r s. Uit gave Veevoederfabriek J. Buitelaar, 's-Gravenzande. Een keurverzameling van 100 vogel plaatjes, die men verkrijgt bij de kracht voeder-artikelen, die de heer J. Buitelaar te 's-Gravenzande in den handel brengt 't Is een .genot om deze mooie, zéér na tuurgetrouwe en gekleurde plaatjes, die van artistieke waarde zijn, te bekijken, 'k Heb al meer dan eens deze album doorge zien en steeds weer werd ik geboeid door de afbeeldingen van onze gevederde vrien den. Maar onwillekeurig gaat men ook lezen Wat de heer Louwaars van deze vogels meedeelt. Wij achten deze wijze van behandeling heel goed gedacht De afbeelding boeit hei oog. Men wil er iets van weten en behoef! nu niet in de tekst te zoeken, doch vindt meteen de gegevens over 't afgebeelde dier. De heer Buitelaar verdient lof voor zijn kostbare uitgave voor zijn cliënten, die, dal heeft de heer B. goed ingezien, verwend zijn dpör zijn eerste klas waar, die hij levert en nu ook eerste klas werk verwachten van t Vogelalfaum. Welnu, ze worden geheel te vreden gesteld. En de heerLouwaars komt lof toe yoot de keurige wijze/waarop hij'dit albuhï" sa menstelde. Het geheel is een zuiver beeld van de Waar, die geleverd wordt: prima kwaliteit. W1u. „NIEUW-EIGENHUIS" N.V. II J. Pzn. Coenslraat 21, 's«Gravenhag"e, Tel. 73952 Hypot'ieek en BouwsreiS ef beschikbaar f Rente le hypotheek voor landerijen vanaf 4J4 vooi I, huizen v.af 5u/o. Bouwcrediet en 2e hypolh. v.at 6H BUSTELAAR'S Krachtvoederfabriek Sand-Ambachtstr. 45 - 's GRAVENZANDE - Tel. 27 g v. d. tuin 5 wijzing gratis bij elke bestelling. M. WALRAVEN Co. Bloemisten HILLEG0M Kerkstr. 23 Postgiro 98727 Buitelaar's Krachtvoer voor 't Pluimvee. Prachtvoer. Edeemt proef 5 Volgt daartoe onzen populairen schriftelijke belastingcursus, die onder leiding van hoofd ambtenaar van 1 Dec. tot 15 Mei in weke- lijksche lessen wordt gegeven. Prijs van deelname f 10.Aanschaffing van boeken niet noodig. Giro no. 16-itiOO, Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de ADMINISTRATIE VAN DEN BELAS TING CURSUS, POSTBOX 97, ROTTERDAM. Nederlandsche Tuinbouwraad In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van den Nèderlandscheu Tuinbouwraad, werd rnedcdeeling gedaan van een schrijven van den secretaris der F. H. P. I. houdende bericht, dat het eerst volgende congres van de F.H.P.L gehouden zal worden op 14 Juni 1931 te Berlijn. Voorts was een antwoord binnengekomen van den min. van Binnenl. Zaken en Land bouw, naar aanleiding van een door den Raad verzonden schrijven, tot verhooging van de post Subsidies voor buitenl. Ten toonstellingen. Uit het antwoord blijkt, dat aangezien den Minister op het oogenblik alle gegevens ontbreken ter beoordeeling van de vraag of het uitgetrokken bedrag i van f 28500 voldoende is, er thans voorj verdere verhooging van deze post niet vol doende aanleiding bestaat. Indien evenwel in den loop van het jaar 1931 zou blijken, dat de uitgetrokken gelden inderdaad niet toereikend zijn, dan zal t.z.t. worden over wogen om nog suppletoir gelden aan ie vragen. Naar aanleiding van een schrijven van den. Christelijken Boeren- en Tuindersbond betreffende een te houden overleg inzake de regeling van het Landbouwtcntoonstel- lingswozen besloot de Raad hiervoor aan te wijzen de heeren J. C. Mensing en F. V. Valstar. Mededeeling werd gedaan van een inge komen schrijven van den secretaris van den Hoogcn Raad van Arbeid met vooront werp eener Bedrijfsradenwet. In samenwerking met de drie Centrale Landbouworganisaties werden als lid der Commissie van bijstand voor de Arbeids bemiddeling voorgedragen de heeren D. di Boer Dzn. te Stompetoren en de heeren F. V. Valstar te Naaldwijk. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over artikel 7 der Begrooting van Inkom sten en Uitgaven van het wegenfonds over het Dienstjaar 1931 en van artikel 14 sub E van de Begrooting van Inkomsten en Uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1931. Door den vertegenwoordi ger van den Bond van Boomkweckers uit de Ned. Tunbouwhandelsvereeniging werd hieromtrent een uitvoerig mondeling rap port uitgebracht. Besloten werd dat de Raad adhaesie zou betuigen aan het door dezen Bond verzon den schrijven aan den minister van Water staat d.d.d 29 October 1930, terwijl het Da- gelijksch bestuur van den Bond besloot ci audiëntie bij den Minister aan te vragen. De heer 't Hoen schrijft in „de Melkvee houder": - - „Zooals bekend hebben in alle streken van Europa, waar het vee geweid wordt, de run deren in het voorjaar en zomer te lijden van de larven der runderhorzel, die speciaal op rug en léndenen wordt aangetroffen in de zoogenaamde wormbuiten. Maar het zijn niet uilsluitend runderen, die door deze pa rasiet bezocht worden, ook bij rendieren zijn ze waargenomen, doch steeds in zeer gering aantal. Nu eenmaal meer aandacht aan deze plaag is geschonken komen er uit alle we relddeelen berichten, die op dit onderwerp betrekking hebben en is gebleken, dat ook de veestapels in Amerika, Afrika, Azië en Australië er veel schade van ondervinden De zuiver tropische streken zijn er blijkbaar tot heden van bevrijd gebleven. Vooral in de nabijheid van bossclien en in valleien, waar vaak bij groote zonnehitte, windstilte heerscht, is de gelegenheid gun stig voor den runderhorzel om vele runde ren in sterke mate te besmetten. Zoo zijn er gevallen bekend, dat op één rund in het voorjaar meer dam 500 wormbuiten werden geteld. Dat een en ander met veel pijn ge paard gaat, behoeft geen nader betoogmen staat er verbaasd van, dat er nog niet meer dieren onder* bezwijken. Inderdaad kan dc voedingstoestand opvallend achteruit gaan en vermindert uit den aard der zaak ook de melkproductie. Dat de huiden, afkomstig van dergelijke dieren, ongeschikt zijn voor de lederindus trie, behoeft geen nader betoog. Het mag ongetwijfeld als een gelukkig ver schijnsel worden beschouwd, dat thans in de meeste der genoemde werelddeelen bijzon der aandacht aan de bestrijding van dc run derhorzel wordt geschonken. Op warme dagen van de maanden Juni, Juli en Augustus nu zwermen deze horzels, bij voorkeur als het drukkend warm- weei is en dan vooral in de namiddaguren. Dezi horzels leven betrekkelijk kort, namelijk slechts 5—7 dagen. Gedurende dezen tijd vindt de paring en bevruchting in de lucht plaats en worden de eieren op de grazende runderen gelegd. Met behuip van een kleefstof worden de uit de legbuis te voorschijn komende eieren aan de haren vastgekleefd. Er zijn horzels, die telkens na het neerstrijken op een rund één ei leggen, daarna weer wegvliegen om met korte tusschenpoozen den aanval t* herhalen en hiermee eenige honderden malen doorgaan. Geen wonder dat zoodoende een hevige onrust in de weide optreedt onder het grazende vee. Men ziet de dieren dan ook dikwijls in dolle vaart rondrennen orn aan de belagers te ontkomen, wat echter niet mogelijk is. Het jonge vee heeft er het meest van te lijden. Fortmann vermeldt o.a. twee gevallen van pinken in Zwitserland (1926). die in zoo lie vige mate waren aangetast, dat ze er onder bezweken. Niet alleen, dat de rughuid als het ware bezaaid was met wormbuiten, doch ook in den wand van den slokdarm werd een groote hoeveelheid larven aangetroffen, tengevolge waarvan dit orgaan bijna geheel Een kalks al pet er- fabriek in het klein (zie boven staande beschrij ving.) was dichtgeclrukt en het opgenomen voedsel niet meer kon passeeren. Ernstige huidbeschadigingen, belemmer.a gen in groei moeten dan ook dikwijls op re kening gesteld worden van deze schadelijks huidparasiet. De grootste schade is in ons land ongetwijfeld de jaarlijks terugkeerendw mindere melkopbrengst van de koeien, ge durende den zwermtijd van deze horzels. Dan zijn de dieren nl. erg onrustig, soms dagen achtereen en daalt de melkgift wel eens met 30 pet. In Denemarken werd de ervaring opgedaan, dat hij een melkkoe, die 15 L. melk gaf, na verwijdering van i6 horzellarven de melkopbrengst binnenkort; tot 20 L. steeg, wel een bewijs dat op een melkveestapel van ettelijke duizenden die ren de schade in de millioenen bedraagt De totale jaarlijksche schade wordt ge- getaxeerd in Duitschland op ongeveer 54 inillioen gulden, Engeland 72 miliioen, Hui- land ruim 4 miliioen gulden. Op allerlei manieren heeft men getracht deze schadelijke parasiet met succes te be strijden. Er is gezocht naar middelen om de horzels op een afstand van de dieren, te houden, door- ze in te smeren, met sterk riekende stoffen, doch hiermede werd tot heden geen gunstig resultaat bereikt. Hétf meest is nog bereikt met aansnijden der wormbulten en uitdrukken der larven. En wanneer dit meerdere malen geschiedt in de maanden April, Mei en Juni, dan is dit wel de meest afdoende gebleken. In de prae- tijk echter stuit deze methode af op allerlei bezwaren en bepaalt zich deze behandeling- meestal tot één keer op het einde van den staltijd. Eenmaal in de weide loopend, la ten de dieren zich deze behandeling niet welgevallen en is het noodig dat ze hier voor op de boerderij gebracht worden, waai* men ze gemakkelijker in bedwang kan hou* den. Dit gebeurt als regol evenwel nooit, omdat in Mei en Juni allerlei andere werk zaamheden in het landbouwbedrijf de aan dacht vragen. Dit is de reden, dat naait andere middelen is gezocht in den vorm! van zalven en smeersels, waarmede even eens bevredigende resultaten kunnen wor den bereikt, wanneer ze inderdaad in elk; van genoemde maanden op goed geopend.» wormbuiten worden toegepast. Uit den' aard der zaak is de Commissie ter bestrij ding van de runderhorzel op dit terrein voortdurend werkzaam in het belang van. de veehouders en streeft zij er naar middelen te vinden waarmede steeds be tere resultaten kunnen worden verkregen, WEET GE dat er tegenwoordig wekelijks zoo'n 5 mil* li oen eieren uit ons land naar Enge land geëxporteerd worden, dat het Kan. Nederl. Landbouwoomité bij de Regeering aandrong op ontheffing van de sociale lasten, welke zwaar óp het landbouwbedrijf drukken, dat door de directie van de W-ieringermeer toestemming is gegeven een hoeveel heid bloembollen in den polder uit planten, l..t de paardenhandel ten doode is ge doemd; enkele koudbloedp-aarden gaan nog -naar Duitschland, doch dat betee- kent niets, cla! het gemeentebestuur te Wamel plannen heeft een eigen boomkweekerii aan ie loggen, omdat ze daar jaarlijks veel' boomen moeten koopen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9