ïliratue £eited]t (Ümrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Rechtzaken. Doe Uw vriend ecu plezier ABONNEUENTl Pet kwartaal f 3.25 (Beschikklnpskosten f 0.15) >er week t B«25 Voor het Buitenland bij Weke- Ujksr.he zending 3U dageütksche tending „7«— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 8 cent met Zondagsblad J cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No 3214 I Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 4DVEB.ÏENT1ÊM! Van 1 tot 5 regels bike regeJ meer 0.22Vfc Inger -tededer tingel» s_ van 1—6 regels Elke regel meer .0.45 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend f 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EEN WELKOME BROCHURE. Met bizonder genoegen kondigen we hier de verschijning aan van een zeer belangrq ke brochure van den heer Ir. J. Dussei- dorp, met de wel wat lange titel: „De voordeelen van invoerrechten en de weg tot verkrijgen of benadering van den vrijhan del". Het is bekend, dat de voorzitter van de actieve vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat", hoewel in politieke zin behoorend- tot het liberale volksdeel, niets moet hebben van het doctrinaire vrijhandelsstelsel, zoo als dat sedert vele jaren vertroeteld werd in vrijzinnige kringen. En het kan daarom niet verbazen, dat de schrijver, die zich tot levenstaak stelde om met alle geoorloofde middelen het Nedei- landsche product een voorsprong te geVbn op de buitenlandsche concurrent, juist in deze tijden nar de pen greep om van zijn meening te doen blijken. Immers is er vooral nu in de huidige cri sis tweeërlei gevaar te duchten: eenerzijds dat zonder keur elk middel van bescher ming wordt aangegrepen om de eigen bevol king uit acute nood te helpen, zonder acht te slaan op bedenkelijke gevolgen; andei zijds, dat men vasthoudend aan doctrinaire vrijhandelsbegrippen, elk middel afwijst, dat de crisis voor bepaalde bedrijfstakken kan oplossen of althans verlichten. Wat het laatste betreft is het daarom zoo te loven, dat Ir. Dusseldorp menig „heilig, huisje" van de vrijhandel zonder eenlgo aarzeling sloopt en afbreekt Want, aldus ia zijn onaantastbare stelling: wij hebben hiei geen vrijhandel, gelukkig niet; en wie zich verzette tegen of streeft naar afschaf fing van invoerrechten bevordert daarmee niet de vrijhandel, doch alleen de eenzijdig- yrije-invoer, het slechtste stelsel van han delspolitiek. Dit stelsel is langen tijd door Engeland gehuldigd, doch Nederland, dat een invoer recht van S pCt van fabrikaten (toonbank artikelen) en 5 pCt van halffabrikaten heft toont daarmee, dat het van eenzijdig-vrije invoer niets hebben moet Deze toch is ge- knechtheid door het buitenland, dóch'heelt met vrijhandel niets te maken. Vrijhandel, of de benadering er van is een zeer begeerlijk goed, dat slechts door w e - d e r z ij d s c h e verlaging of vermindering van rechten verkregen kan wórden. Daarom zijn zij. die daarop steeds aansturen en aan dringen, de ware vrijhandelaars en niet zij, die maar lukraak tegen elke invoering of verhooging van invoerrechten ijveren. We hopen nog gelegenheid te vinden op deze belangrijke brochure met haar klare be toogtrant en pakkende voorbeelden dieper in te gaan, doch we meenden met de aankon diging niet langer te mogen wachten. Als men maar langs elkaar blijft heenpra ten zooals de schrijver zegt, omdat men vastzit in een verstard dogma, dan komen we niet verder. De zaak. is, dat we vooral bij de tegen woordige moeilijkheden, de oogen naar bei de zijden wijd behooren open te hébben om de meest gewenschte handelspolitiek te kun nen voeren. DOELTREFFENDE MAATREGELEN We meenen, dat we het Kon. Ned. Land bouwcomit.é geen onrecht aandoen, als we beweren, dat in die kring nimmer eenig ge vaar voor onbesuisd protectionisme aanwezig was. Daarom is de jongste verklaring van dit comité over dumpingsmethoden van allerlei aard en het verzoek aan de Regeering on: daartegen doeltreffende maatregelen te ne men, zoo merkwaardig maar ook zoo ver blijdend. Het kwaad om langs elkaar heen té blij ven praten, gelijk Ir. Dusseldorp het noemt, wordt daardoor in de wortel aange tast en de hoop is gewettigd, dat zij, die zich tot heden de ware vrijhandelaars noemden, bereid zullen zijn om praktisch samen te werken met hen, die vaak ten onrechte voor protectionisten gescholden werden. De conclusie van het Ned. Landbouwco- mité luidde toch: Nu is naar onze mecning de vrijhan- delsstclling, dat de goedkoopte van goe deren een voordeel is voor het land van invoer in dit geval niet juist. De winst, welke de consumenten door abnormaal lage prijzen van buitenlandsche goederen maken behoeft geenszins de schade, die het binncnlandsehe landbouwbedrijf daai door lijdt, te overtreffen. Integendeel, desorganisatie kapitaal verlies, en werkloosheid en zelfs onder gang der betrokken bedrijven, zullen het gevolg zijn. Op grond hiervan verzoekt adressant met den meesten aandrang wel te wil len bevorderen, dat doeltreffende maat regelen worden genomen tegen alle dum pingsmethoden en gelijksoortige hande lingen. Hiermee komt het comité volstrekt niet op de protectionistische lijn, welke trou wens door een zeer luttel aantal Nederlan ders als de juiste word. aangeprezen. Zij. die vaak voor protectionisten worden uitge maakt, willen met Ir. Dusseldorp niets an ders dan een „rationccle handelspolitiek". Niet minder, doch ook volstrekt niets meer. Het gevaar is toch niet denkbeeldig, dat onder hen, die thans alleen maar oog hebben voor de nood der landbouwers, zich personen bevinden, die geheel te goedei trouw van het eene uiterste in het andere ervallen. Zonder bescherming, zonder oogenschijn lijk zeer eenzijdige hulp zal de landbouw het wel niet kunnen stellen in deze crisis periode; doch elke maatregel, in kort zichtigheid genomen, zou ten slotte het paard achter de wagen spannen, en niet al leen het algemeen belang, maar ook ten principale het welvaren der landbouwende bevolking kunnen schaden. Daarom vroeg het Landbouw-Comité zoo terecht „doeltreffende maatregelen" en we mogen verwachten, dat op de belangrijke vergadering welke heden te Hoofddorp ge houden wordt, eenzelfde toon gehoord en eenzelfde houding zal aangenomen worden. Ernstige keur van vaak in 't wilde weg aangeprezen middelen is noodig; dan slechts kunnen doeltreffende maatregelen genomen en met kracht uitgevoerd worden. BEGINSEL EN TOEPASSING. De vraag, hoe de volksvertegenwoordiger tegenover het partijprogram staat, werd on langs in de liberale Vrijheid op de vol gende wijze beantwoord: Men heeft. te. onderscheiden de theore tische zijde de opvattingen omtrent bepaalde programpunten en de practi- sche zijde het optreden van hen, die in de vertegenwoordigende lichamen het program hebben, uit te voeren. Bij dit laatste is men gebonden aan het pro gram. Maar dat beteek ent allerminst, dat men het met'iéder onderdeel yai] het program eens hoeft te zijn. Die cisch ware een in breuk op de geestelijke vrijheid; het pro gram- zou daardoor ook verstarren; het zou nooit gewijzigd kunnen worden Want om het te kunnen wijzigen is hei noodig, dat er in de partijen personen zijn, die het met den inhoud op bepaalde punten -niet eens zijn en die er tenslotte in slagen een meerderheid voor hun op vattingen te vinden. Zoo kan men dan, ook als volksverte genwoordiger of Raadslid oppositie voe ren tegen bepaalde punten van het pro gram in den boezem der partij of in ar tikelen in tijdschriften, enz., maar in den Raad, in de Volksvertegenwoordiging heeft men zich naar dat program te ge dragen totdat het gewijzigd is. Deze uitspraak is merkwaardig. Niet mei het oog op de liberale Staatspartij zelf Want dan kan men slechts glimlachen. Er is waarschijnlijk geen politieke pariij in ons land, welke zooveel afwijkingen van het program door zijn vertegenwoordigers tolereert als deze. De politieke eenheid is gedurig zoek. En het verschijnsel is heel ge woon, dat een belangencandidaat na scherpe bestrijding van de liberale partij in een ver tegen woord igend college optreedt, doe» daarna vrij spoedig de liberale club ver sterkt. Ook het omgekeerde gebeurt meer dan «ens, gelijk nog pas in Den Haag. De partijband was bij de liberale groeper. nimmer bizonder stevig. De uitspraak is echter merkwaadig om in het licht te stellen, dat het de liberalen hoe lemaal niet past om zich maar steeds weer roolijk te maken over de geschillen in de vroegere rechtsche coalitie. Wanneer men voor eigen partij zelfs zeer nadrukkelijk (en terecht) onderscheid maakt tusschen de theoretische zijde, de principieele meening over verschillende vraagstukken en het praktische program, waardoor gezamenlijk optreden mogelijk wordt; hoe veel natuurlijker is het dan, dat gecoaliseerde partijen samen kunnen wer ken op de basis van een gemeenschappelijk program, waarbij zij het.— ondanks diver- geerende opvattingen zelfs eens zijn in zake fundamenteele beginselen. Is variatie en meenlngsverschil al reede in een partij geoorloofd en noodzakelijk, hoe veel te meer dan, wanneer onderscheiden partijen, ieder met een eigen program sa menwerken. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN REGISTRATIE EN DOMEINEN De ontvanger der registratie en domeinen B. J. Stroes is verplaatst van het kantoor Elburg naar het kantoor Oud-Beijerland. DEPARTEMENTEN I Bij Kon besl. is aan den commies bij het Dept. van Koloniën mr. P. Koch de tit. rang van hoofdcommies verleend. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Naar aanleiding van in de dagbladen ver riienen berichten, als zouden de Ned. Spoor- egen .aan de N.V. Kali Maatschappij, te Amsterdam, bij het vervoer harer produc ten aanzienlijke vrachtreducties toestaan, beeft het Tweede Kamerlid Wcitkamp de minister van waterstaat gevraagd, of, zoo deze berichten juist zijn, een dergelijke be voorrechting van een buitenlandsche maai schappij wel te rechtvaardigen is, waar de in druk verkeerende vaderlandsche land- en tuinbouw dergelijke voorrechten niet geniet. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op desbetreffende vragen door het Twee de Kamerlid Suring heeft de minister van financiën mede namens den minister van waterstaat, geantwoord dat het personeel der voormalige Nederlandsche Rhijn Spoor wegmaatschappij valt onder de toepassing van de regeling, die de Nederlandsche Spoorwegen hebben getroffen met betrek king tot de oud-gepensionneerden. NEDERLAND EN BELGIE INTELLECTUEELE SAMENWERKING De Belgische minister van kunsten en we tenschappen, de heer Vauthier, heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Belgische afdeeling van de technische commissie voor een intellectueele samenwerking tusschen Nederland en België, de Nederlandsche af deeling uitgenoodigd tot een bijeenkomst te Brussel, waarin de technische commissie in haar geheel door hem geïnstalleerd zal wor den. Deze bijeenkomst zal a.s Vrijdag plaats inden. De Nederlandsche afdeeling bestaat uit: den minister van-onderwijs, kunsten en we tenschappen, voorzitter, mr, J. Limburg, ondervoorzitter; de hoogleeraren dr. J. A. .T. Barge; R. N. Roland Holst en dr. J. Schrijnen en den heer C. T. Stork D.Wzn., leden, en mr. H. J. Smidt, secretaris. VEREEN, VAN ARBEIDSRADEN Gistermorgen werd te Amsterdam de Alge- meene vergadering cier Vereeniging van Ra den van Arbeid geopend. Aan dé rede van de voorzitter, Dr. Baron Wittert van Hoogland is het volgende ontleend: Spr. herinnerde eraan, dat de Ziektewet thans ongeveer negen maanden werkt, en sprak als zijn oordeel uit, dat de uitvoering ï.h a. als geslaagd raag worden beschouwd. Spr. wees erop, dat, ware de verzekering in dividueel gebleven, hij ten aanzien van de Ziek tewet aansluiting bij de Invaliditeitswet zou hebben bepleit. Nu de uitvoering echtercollec tief is geworden, is aansluiting hij de Ongeval lenwet meer gewenscht. Stellig moet z.i. in de Ziektewet de loongrens van 3000 gulden ver vallen. Gebeurt dit, dan is reeds een flinke schrede gezet in de richting die leiden moet tot eenheid in de definitie der verzekerden. Spr roerde hiermede aan. de belangrijke vraag of de uitvoering individueel of collectief zal we zen, waarbij spr. niet aarzelde te zeggen, dat indien hij vrij ware in de keuze, hij stellig de voorkeur zou geven aan 't individueele stelsel. Na de kwestie der controle te hebben bespro ken, wees snr. op het groote nut dat een stren- maar billijke controle in zich houdt. Voorts was spr. van meening, dat de split sing van losse arbeiders moet. wegvallen, ter wijl ook noodig is, dat de wet een arbeider slechts vast noemt, indien hij volgens het spraakgebruik een vaste arbeider is. Een zaak die mede de aandacht vraagt is, of de wijze, waarop de kwestie der gemoeds bezwaren is geregeld, wel afdoende is. Ten slotte vroeg snr. nog een oogenblik de aandacht voor vrijwillige verzekering. NED. SPOORWEGEN GEEN VRACHTVERLAGING VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. De regeering heeft aan de commissie-Lo- vink meegedeeld dat, mede met het oog op de financieele uitkomsten van het spoorweg bedrijf, geen maatregelen tot verlaging van de spoorwegtarieven voor tuinbouwproduc ten in overweging kunnen worden genomen. OPNIEUW UITSLUITING DER NATIONALE INDUSTRIE. In verband met het feit, dat de Nederland sche Spoorwegen\binnenkort een vrij groote hoeveelheid wagens zullen noodig hebben, heeft de heer I. H. J. Vos de minister van waterstaat verzocht, ditmaal zijn medewer king te willen verleenen, opdat de Neder landsche industrie zal kunnen mededingen naar het verkrijgen van bedoelde order. VEERVERBINDING FLAKKEE GELDEN AANGEVRAAGD In een druk bezochte vergadering van de Vereeniging „Goeree's en Overflakkee's Be lang" waar tegenwoordig .waren de gemeen tebesturen van Flakkee en leden van den Flakkeeschen Boerenbond werd in den breede gesproken over 't rapixirt der staatscommis sie Van Ryckevorsel betreffende de veerver- binding tusschen de Zuid-Holl. en Zeeuwsche eilanden. De heer A. A. Mijs, lid dezer com missie, lichtte het rapport toe. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het rapport en den Minister van Waterstaat te verzoeken nog op de staatsbegrooting van dit jaar de gelden te voteeren voor deze veerverbindingen, die ook voor Flakkee zeer dringend noodig zijn. A. V. O. EEN CENTRAAL BUREAU? In overleg met de Staatscommissie en met instemming en voorkennis respectievelijk van de ministers van arbeid en van binnenland- sche zaken, organiseert de vereeniging via haar afdeelingen in verscheidene gemeenten streken des lands een telling van onvol waardige arbeidskrachten. In beginsel is besloten medewerking te ver leencn tot het stichten van een centraal bureau, dat zich tot doel stelt, blinden in het bedrijfsleven.te brengen en hun arbeidsoplei- ding dus ook meer te doen aanpassen aan de arbeidsmogelijkheden, die er voor hen dan blijken ojxm te staan. Land- en Tuinbouw. DE SPOORVRACHTEN. Maandag' 1.1. hoeft hot Centraal 'Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, verschil lende groote bladen ultgenoodig om deze over het gewichtige vraagstuk dor Spoorwegvracht- tarlevèn van land- en tuinbouwproducten in te lichten: Vooral nu de Commlssle-Lovlnk reeds eenigo molen met kracht op verlaging aandrong en er ook bU do Algemeens Beschouwingen over de Rtjksbegrooting en zeer waarschtlnltik ook e behandeling der begrootingen van Land- ken zal worden Is hét van belang dat het lek. een goed Idee krijgt van dit belang- Gemengd Nieuws, RELLETJES TE HAARLEM DE DREIGENDE DOORBRAAK Blf LOBITH EEN DAG VAN SPANNING \Voonsdag ongeveer 5 uur bevond'zich een grpót - aantal' personen - op-de Groote Markt te Haarlem, waaronder werkloózeh eri opge schoten jongens. Aanvankelijk was alles rustig, doch to half 6 drongen enkelen de Paarlaarsteeg bin oen roet het doel de ruiten van de Raads zaal in te gooien. Aan het verzoek van de politie om zich te verwijderen word geen gevolg gegeven: Daar op werd gechargeerd met den gummistok en met de hondenbrigade. Verschillende - personen werden getroffen; en gebeten. Een persoon heeft op het poli tiebureau zich beklaagd over deze handel- vvijirë.'Hij blëék nógHO dagen' hechtenis te !gbèd ;te hebben en werd. dus opgesloten. Om ongeveer half negen ging het er ern stiger toe. Een agent van politie, geposteerd bij de Groote Kerk, werd met een hamer op hét hoofd geslagen en heeft enkele hoofd wonden bekomen. Het publiek schoolde sa nten |en er werd m-etisteennn geworpen, af komstig van den opgebroken dam. Ecii agent werd "door een steen in het gelaat ge troffen en .verwond. De menigte werd steeds grooter.' Er werd geschreeuwd, gefloten en met meer steenen -gegooid. Toen kwam het algemeen bevel van de politieleiding om de Groote Markt met de blanke sabel te ontruimen. Enkele, charges met sabel en •gummistok en met medewer king van de hondenbrigade werden uitge vöerd. Verschillende personen werden ge raakt en enkele gearresteerd. Bij 'fouilJee ring bleken enkelen steenen en ijzeren voor werpen in hun bezit te hebben. Gedurende geruimen tijd bleef de Groote Markt nog af gezet, tot eindelijk de rust was hersteld. Toi laat in den avond bleef een sterke politie macht op de been. VERDRONKEN. Van een te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler is de 31-jarige gehuwde stuur man J. de Groot, wonende aldaar. Maandag overboord geslagen en verdronken. STEEDS NOG WAST DE WAAL. Men meldt'ons uit Woudrichem: De waterstand van de Waal is alhier van daag aanmerkelijk tiooger dan gisteren. 1-Iot Munnikenland is thans geheel ondergeloo- pen. zoodat het slot Lóevestein geheel door water is Ingesloten. De huizen aan den bui tenkant van den Maasdijk staan alle in het water. SCHEEPVAART GESTREMD. Men meldt ons uit Andel: Tengevolge van een defect aan één der sluizen aan de Wilhelminasluis alhier, kun nen de schepen niet worden geschut. De scheepvaart op de Maas is zoowel in de rich ting Gorinchera als Heusden gestremd KWAADWILLIGE DIJKDOORBRAAK. Men meldt ons uit Aalst: Gisteravond werd door de dijkwacht te Lent, in het district Over-Betuwc, ontdekt dat de kwelkade, aangebracht ter verster king van den zwaren Bétuwebanddijk, was doorgebroken, waardoor ernstige gevaren zouden kunnen ontstaan. Het vermoeden be staat dat de kwelkade -moedwillig is door gebroken. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De kwelkade is inmiddels hersteld. VERDRONKEN. Te Almelo geraakte het zevenjarig zoontje van Hoff te water. Hoewel dadelijk personen te hulp schoten gelukte het niet het knaap je te redden. Het zonk na eenige minuten in het snel stroomende water Diefstal in het groot. Voor de Almelosche Rechtbank ston echt T. H.; W J. Sch.T. W. V. allen chede; G. N.; IC. B. Sch. beiden te I.onn Z. te Neede, verdacht van diefstal :root aantal lcleedlngstukken en 50 pan: len te Enschede'. O.M. sch te 4 det - govangenlöstraf," tegen V. 8 i Woensdagmiddag te 1 uur werd ons het volgende gpmeld: Liet de toestand van den bafhdijk van den Rijn nabij de Duitsche grens zich Woensdagmorgen vroeg zeer dreigend aan zien, Woensdagmiddag tegen één uur had men goede hoop, het gevaar te kunnen keeren. De burgemeester der gemeente Herwen cn Aerdt had Woensdagochtend vroeg alle mogelijke maatregelen genomen om den dijk, die dreigde te bezwijken, te versterken De plaats van de dreigende doorbraak is zeer moeilijk tc bereiken, daar tengevolge van den hoógen waterstand de geiieele om geving van Lobith oncier water staat. De 's-Gravenwaard is geheel volgeloopen en dientengevolge is de'directe verbinding van Lobith naar Spijk verbroken. Met donderend geweld stroomt hot water door den Ouden ltijn-mond en om op de plaats van het ge vaar tc komen moet men öf over Emmerik reizen, öf tegen den sterken stroom op per boot naar de Duitsche grens varen. De ge vaarlijke plek is gelegen tusschen -ie Duitsch-Nederlandsche grens en de Hol- landsch-Duitsche steenfabrieken, die op honderd meter afstand van de grens zijn gevestigd. Uit de 's-Gravenwaard moesten vijf gezinnen wegens het hooge water hun woningen verlaten en deze families zijn door tusschenkomst van den burgemeester van Herwen en Aerdt in Huize Aerdt ondei gebracht. Een geweldig groot kwelgat. Ook de Ossewaard is begonnen vol te loo- pen. Men heeft geen vrees voor persoonlijke ongevallen, doch het water veroorzaakt voor al in verband met de noodige werkzaamhe den tot versterking van den dijk, grooten overlast. Onder leiding van den Commissaris dei Koningin, den heer S. baron van Heemstra en den hoofdingenieur Des Combes uit Nij megen en de ingenieurs Lely uit Nijmegen cn öouka uit Arnhem, is den geheelen mor gen hard gewerkt om het gevaar te keeren. Gebleken is, dat-onder den dijk een gewel dig groot kwelgat was ontstaan, waardoor het water onder den dijk duorstroomde, het dijklichaam aantastte, waardoor tenslotte een verzakking van ongeveer één-meter over een breedte van 25 meter is ontstaan. Uit de omgeving is alles gerequireerd wat dienen kan om het gevaar te keeren. Eenige honderden arbeiders zijn inderhaast aan het werk gesteld, gesteund door de brandweren uit Elten en Emmerik. Bij de boeren en de overige bevolking uit de omgeving zijn dek klëèden en zeilen en vooral zakken'gehaaid üe zeilen vVórden aan den onderkant vei- zwaard met steenen, langs het dijklichaam aan de rivierzijde naar beneden gebracht. duizenden zakken zand daarop worden .gebracht Hetzelfde ge schiedt aan den .binnekant van den dijk en men hoopt hierdoor vérdere afbrokkeling van het dijklichaam te voorkomen. Doordat de dijk ongeveer één meter gezakt is, is het kwelgat samen gedrukt, zoodat er tegen den middag minder water onder den dijk doorstroomde dan Woensdagmorgen vroeg Naar wij van de ingenieurs vernamen, De staat er goede hoop, dat men erin zal slagen het ergste te voorkomen. De dijk is wel is waar gezakt, doch het water staat nog 40 e.M. onder de kruin van den dijk. Daarbij komt, dat de was is opgehouden, zoodat dó waterstand stationnair is, terwijl Keulen vendien val seint. Het gevaar voor ov strooming door het loopen van het water over den dijk schijnt wel geweken te zijn, terwijl men hoopt, ook te kunnen voorko men, dat de dijk doorbreekt. Intusschen worden alle mogelijke voor zorgsmaatregelen voor een eventueele. door braak genomen. Te Arnhem staan de noodi ge troepen gereed om bij een doorbraak as sisten tie te verleenen. Te Lobith is alleen militaire versterking voor politiediensten aangekomen. Verder is te Lobith aangeko men Graaf van Limburg Stirum, uit Brum men, namens het Ned. Roode Kruis, ou> eventueel ook hulp te kunnen verleenen. Het gevaar vermoedelijk geweken. Nader wordt ons meegedeeld: Woensdagavond te ongeveer halfacht had den wij een onderhoud met den Burgemees ter van Herwen en Aerdt, met wij den toe stand van den dijk, die des morgens dreigde door te breken, bespraken. De Burgemeester zeide ons meer reden tot tevredenheid te heb ben den des middags. Volgens de verklarin gen van de ingenieurs van den Waterstaat, hoopt men den dijk te behouden. Het dijklichaam is in den loop van den dag zeer versterkt, zoodat oogenblik kei ijk gevaar niet meer. bestaat De vraag is even wel, wat het onderlichaam van. den dijk doet. Indien dit niet verder wegzakt, kan het gevaar voor dijkdoorbraak als geweken worden beschouwd. Intusschen zijn de noodige maatregelen getroffen om den dijk nog verder te ver sterken. Duizenden zandzakken zijn in den loop van den dag op de bedreigde plok op en tegen den dijk gebracht. Niet alleen op de bedreigde plek, doch langs den gehee len dijk in deze streek is gewerkt om het kwelwater baas te blijvon. De honderden arbeiders, die hier aan de steenfabrieken werken, zijn den geheelen dag voor den dijk in touw geweest Van Duitsche zijde wordt groote medewer king verleend en hierdoor beschikt men op het oogenblik over voldoende zakken en zand om met kracht te blijven doorwerken. Een nieuw gevaar dreigt. In den nacht van Woensdag op Don derdag is doorgewerkt Daartoe is in 1e eerste plaats in den loop van den dag door de monteurs van do steenfabrieken op den dijk een noodverlichting aangebracht. On der leiding van Ir. Kanstijn van den Rijks waterstaat te Arnhem is daar een ploeg '*au 50 arbe-iders den geheelen nacht A-YAN-VALKEMBURG'S-- AATri AANGEBODEN DIENSTEN ZIJN ZELDEN AANGENAAM. Van je vrienden moet je het maar heb ben, zal onlangs Mr. Marchant wel gedacht hebben, toen hij las hoe „de Socialist" over zijn rol als loodsmannetje der S.D.A.P. in de Tweede Kamer oordeelde. Hij ging voor Albarda door 't vuur; ontzegde de Regee ring het recht om 'de S.D.A.P. te vragen, wat zij in haar schild voert en vaderde zoodanig over de roode fractie, dat het meer dan erg was. Nu moet het voor hem al een leelijk ding geweest zijn, dat Albarda, ondanks Mar- chant's waarschuwing om de vragen der Regeering slechts met hoon te bejegenen, toch een vrij duidelijke verklaring gaf. Doch wat „de Socialist", dat is het blad in het vuurroode smaldeel der S.D.A.P., later schreef, was wel zeer onvriendelijk. Het blad wijst er op, dat volgens Mar chant de vragen slechts gesteld werden om de S.D.A.P. als eventueele regeeringspartij te diskwalificeeren", doch daérna beweerde hij „dat een geregelde gang van zaken ver zekerd wordt, als men de S.D.A.P. laat mee werken in bestuurscolleges e.d., waardoor het revolutiegevaar gekeerd wordt"; en verder „dat de ervaring al lang heeft geleerd, dat de medewerking van sociaal-democraten bestuurscolleges voor een geregelden gang van zaken verre te verkiezen is bo rn hun oppositie daarbuiten". Ziezoo, zegt „de Socialist", daarmee zijn we door Mr. Marchant met breeden zwaai ingedeeld bij zijn schare van beste, brave, fatsoenlijke, met ethische vrijzinnigheid door drenkte, zachtmoedige maar niettemin wel bewuste temperaars van den klassenstrijd, met wier onmisbare medewerking „een ge regelde gang van zpken" verzekerd wordt. En als we nu weten, dat deze heeren met al hun nette vrijzinnigheid, onder „een ge regelde gang van zaken" niets anders ver staan dan de, principieele handhaving van de kapitalistische chaos dan spreekt het vanzelf, rietwaar, dat wij den heer Mar chant voor zijn bondgenootschappelijke steun en hulp hartelijk dank kunnen zeg gen. Aannemenl astublieft! Of, hebt u er niet van terug? „De Socialist" windt er geen doekjes om. Het blad laat Marchant met zijn aangebo den diensten op, de mat staan; het geeft een stevige vermaning aan „Het Vaderland"., dat ongeveer gelijke gedachte uitsprak, en het vergt van de roode leiders dat zij al meer de revolutionaire vlag hijschen. Dat is zeer onaangenaam voor de S.D.A.P. en haar voormannen; het moet op den duur tot verbrokkeling en tweedracht onder de roode groepen leiden; maar het is ook gevaarlijk voor heel ons volk in deze tijden van beroering en revolutionaire agitatie. Mr. Marchant, die de kluts blijkbaar hee- lemaal kwijt raakt, verdiende deze ondank voor aangeboden diensten; maar voor land eh volk is het een bedenkelijk verschijnsel. aan de versterking van den dijk ge arbeid. De burgemeesteb van Henven en Aerdt, in welke gemeente Lobith en omge ving liggen, heeft voor de arbeiders de pas sagiersboot „Koningin Wilhelmina" van den dienst LobithArnhem gerequii-eerd. Op deze boot, die op de bedreigde plek ligt, is logies gereed gemaakt en de arbeiders kunnen in ploegen ter plaatse rust nemen. Nu het grootste gevaar voor den dijk van Spijk geweken schijnt hoewel nog geen bestaat, dat de dijk te houden zal zijn dreigt een ander gevaar in Lobith, zij het gelukkig niet zoo ernstig, dat men zich over de gevolgen ongerust behoeft te ma ken. In de kom van Lobith-Tolkamer dreigde Woensdagavond de zomerkade, die door de inwoners van Lobith was verhoogd om het water te keeren, door te breken. Het laat zich aanzien, dat deze dijk in derdaad in den loop van den nacht zal be zwijken. Het gevolg zal zijn, dat ongeveer 30 huizen last van het water zullen krijgen De bewoners hebben intusschen reeds de noodige maatregelen genomen. Nederlandsche en Duitsche politiebeamb ten, de Emmerichsche Feuerwehr, stelden den ganschen dag hun krachten ter beschik king om het bedreigde gedeelte van den dijk tusschen Spijk en Emmerik te behou den, ter voorkoming van een catastrofe, die een groot gedeelte van den Gelderschcti Achterhoek en Duitsch gebied tot aan Em merik onder water zou zetten. Met drie honderd menschen was men er den geheelen dag aan 't werk. Al gaven de ter plaatse aanwezige Wa terstaatsingenieurs geruststellende mede- deelingen, toch heeft de bevolking vau Spijk de goederen uit de benedenverdiepin gen naar de zolders gesleept om algeheels vernieling van hun hebben en houden te voorkomen. Omtrent het vee verkeerde men nog In ernstige ongerustheid. Men had plannen het met stoombooten naar Tolkamer te ver voeren. Laat hem IO dagen B gratis ons blad lezen

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1