mwmvw DE WASSENDE WATEREN Kerknieuws. Aspirin MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 Uit Sliedrecht wordt ons gemeld, dat de bewoners van deze gemeente en omlig gende plaatsen in den nacht van Zaterdag op Zondag door de politie werden gewekt in verband met den abnormaal hoogen water stand. Het water steeg gedurende den nachl tengevolge van de groote was der rivieren en van het ophouden van het water door den Zuidwesterstorm plotseling tot ongeveer 10 c.M. beneden het peil van 1928. Op vele plaatsen stond het water slechts ongeveer 20 c.M. onder de kruin van den Merwcde dijk. De zoogenaamde stoepen aan den bui tenkant van den dijk zijn gedurende den nacht overstroomd en op vele plaatsen langs den dijk staan de huizen tot het dak onderwater. Vele bewoners werden door het water verrast en konden hun woningen niet verlaten. Zij hebben een schuilplaats op de zolders gezocht. Zondagochtend vroeg hebben wij een auto tocht langs den dijk gemaakt om den toe stand in oogenschouw te nemen. Langs den geheelen dijk is het water abnormaal hoog en zijn de buitendijks gelegen polders en stoepen in het water verdwenen. In het centrum vaii Sliedrecht drong hef water in den nacht van Zaterdag op Zondag in de woning van de familie Versteeg, waar de ongeveer 50-jarige vrouw ziek te bed lag. Het ledikant, waarin de vrouw lag, werd, toen het water binnendrong, op houten blok ken geplaatst. Het water steeg evenwel voortdurend, zoodat tenslotte het bed in het water kwam te staan. Zondagochtend te half acht moest de vrouw uit de woning ge haald worden, hetgeen met groote moeite gepaard ging. De redders moesten daarvoor tot aan de borst door het water waden en bij het wegbrengen van de zieke naar een hooger gelegen plaats sleepten haar voeten door het water. Honderden woningen ingesloten. Te Hardinxveld, Papendrecht,, Baanhock en Gies^cndam stond het water overal even hoog. Honderden woningen, die buiten den dijk staan, zijn door het water ingesloten. Voor zoover Zondagmiddag kon worden nagegaan, heb ben nergens persoonlijke ongelukken plaats gehad, omdat de bewoners overal tijdig kon den worden gewaarschuwd. Op de grens van Sliedrecht en Giessen- dam zijn de terreinen van de Sliedrechtsche Gasfabriek overstroomd. Het water heeft op vele plaatsen verwoes tingen aangericht en overal ziet men stuk ken hout, afkomstig van erven en opslag plaatsen langs de rivier, drijven. Tal van polders overstroomd. De polders van Lang Ambacht, te weten de Sionspolder, de Mariapolder, de Oost- merwedepolder en de Stadspolder, zijn alle overstroomd. In deze polders staan slechts enkele boerenwoningen, die echter op terpen gebouwd zijn, waardoor zij droog blijven. Een doorbraak gevreesd. Uit Ridderkerk werd Zondagochtend gemeld, dat de Nieuwe Polder, de Gorzen- polder en de Kerkenoordenpolder zijn onder geloopen. Ook de kade van den polder Don- keresloot stond Zondagochtend onder water. De bewoners van laatstgenoemden polder en die van den polder 't Zand zijn den ge heelen nacht van Zaterdag op Zondag in ongerustheid geweest, daar men vreesde voor een doorbraak, zooals deze ook in 1916 heeft plaats gehad. De dijken zijn echter nergens bezweken. Onder de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht stonden Zondagmiddag de werven langs de rivier ruim een meter onder water. Veel hout en ander materiaal is weggedreven. Te Dordrecht was de stand van het water Zondagochtend 2.90 M. boven N.A.P. Vele kelders waren ondergeloopcn. Men meldt ons uit Werkendam: Door het zeer hooge water zijn Zondagmor gen verschillende polders in de Biesbosch alhier volgeloopen. Het is jaren geleden, dat deze polders zijn overstroomd. Voor de land bouw weer een groote schadepost. Tengevolge van den hoogen waterstand moest het veer te Zaltbomrael Zondag wor den weggenomen. De veerdam was over stroomd. In verband hiermede heeft het Rijksveer te Zaltbommel een half uursdienst ingesteld met twee stoomsleepbooten. De stand van de Waal te Zaltbommel was Zondagmiddag te 1 uur 4.90 M. boven N.A.P. De rivier wast sterk. De toestand in Znld-Limburg. Uit Maastricht wordt ons gemeld: Het werk aan de nieuwe Maasbrug onder vindt ook groote stagnatie. In een paar maanden tijds is het thans de derde maal, dat het werk onder water staat. Vooral de groote peiler aan den kant van Wijk heeft liet hard te verduren. Gedurende de laatste 24 uur is de Maas 45 c.M. gewassen. De kel ders van de voorstad Wijk zijn ondergeloo- De verloven der militairen uit het garni zoen Maastricht zijn ingetrokken. De stad heeft alle beschikbare pontons naar de bedreigde punten doen vervoeren. De Maasdorpen worden bedreigd. Het dorpje Heugem is Zondag bijna geheel ondergeloopen. De inwoners hadden Zaterdag het vee reeds naar Gronsveld in veiligheid gebracht Ook de andere Maasdorpen: Limmcl, Borg haren, Ittercn, Stein en verderop gelegen plaatsen worden bedreigd. Op den Schaarnderwertr. den voornaamsten toegangsweg naar Wijk-Maastricht, stroomde het water Zondagmiddag een ihalven meter hoog. De hoogste waterstand gedurende de laatste jaren was die in 1926, toen het water steeg tot 4,92 M. te Maastricht of 46.93 boven N. A. P. De Limburgsche beken bandjiren. Uit Nieuws tad wordt gemeld, dat de landerijen in het stroomgebied van de Geleen en de Roode Beek geheel onder water staan. De verbinding van daar met Duitschland was Zondagmiddag verbroken. Het dorp Amstenrade bij Brunssum staat gedeeltelijk onder water. Sommige straten zij.n niet meer te begaan. Er stond een halve meter water. De reiziger met de tram van Heerlen naar Sittard en omgekeerd moesten bij de plaats van de overstroomingen over stappen. Voor de winkels zijn geïmproviseer de bruggetjes gemaakt. De lagere stadsgedeelten van Vcnlo zijn overstroomd. De Beersche Overlaat werkt nog niet. Zondagmorgen acht uur was de stand van de Maas bij Grave 10.15 Meter plus N.A.P. Zondagmiddag half zes was de stand 10.30 Meter. De Beersche Overlaat werkt als de peilschaal te Grave op 10.80 Meter staat Er bestaat nog eenige hoop dat de Overlaat niet of zeer kort gaat werken. Indien de Beersche Maas zou gaan loo- pen zou dit tot direct gevolg hebben dat het groote verkeer tusschen Nijmegen via Grave naar Den Bosch zóu moeten worden- stop gezet, en zouden automobilisten moe ten terugkeereri. N. De was der rivieren. Bij Maastricht was Zondagmorgen S —5 uur 's namiddags de was 6 c.M., Venlo meldde 1.20 M. was, 's middags 5 uur 0.65 M., Luik (België) meldde zelfden stand. Men meldt uit Keulen: De Rijn was volgens den stand van de rivier Zondagochtend te 8 uur, gedurende de laatste 24 uur 1.65 M. gewassen. De was houdt aan. Men meldt uit Dordr e cht: Zondagavond te 6 uur was de stand van de Dordtsche Kil aanmerkelijk gezakt. De peilschaal wees 50 c.M. minder aam den hedenmiddag. Zwolle gedeeltelijk onder water. Tengevolge van den hevigen storm is een groot gedeelte van Zwolle overstroomd. De Buitenkant, Thorbeckegracht, De We zenlanden en Gasthuisplein staan gedeelte lijk onder water. Er wordt druk w Zondagavond te 10 uur was het IJsel- water cn de stand van het Zwarte Water ongeveer 15 c.M. gedaald. De Buitenkant, die vrij ernstig was ondergeloopen, is thans weer droog. Hoog water rond Amsterdam. Te Amsterdam was het zeewater Zon dag zoo hoog, dat noch in IJmuiden, noch door de Oranjesluizen kon worden gespuid. Dit had tot gevolg, dat het water, dat de polders uitslaan, niet kon worden geloosd. Alle sluizen in de hoofdstad moesten Zon dag worden gesloten, zoodat de geheele binnenvaart zoo goed als stil lag. Tenge volge van het hooge zeewater konden Zon dag evenmin schepen van uit zee naar Am sterdam geschut worden. De waterstand te IJmuiden was ongeveer 2 M. boven nor maal. In het IJ voor Amsterdam was de stand 36 c.M. plus N.A.P. In het Merwede- kanaal was het water gestegen tot 5 c.M. beneden N.A.P. bij een normalen stand van 40 c.M. beneden N.A.P. Direct gevaar voor de omliggende polders bestond er Zon dagmiddag nog niet. Ook ten Noorden van het IJ was het boe zemwater zeer gestegen, doch ook hier be stond Zondagmiddag nog geen gevaar. Dijkdoorbraak bij Bergen op Zoom. Uit Bergen op Zoom wordt aan het „N. v. d. D." gemeld: Op twee plaatsen brak de dijk door, met het gevolg, dat het daarachter gelegen pol derland geheel overstroomd werd. Voorts zijn er nog op vier plaatsen gaten in den dijk geslagen, waarander een van ca. 30 M2. Vooral in den omtrek van de haven heeft het water veel nadeel berokkend. Ter hoog te van het arsenaal is de havenmuur over een lengte van ongeveer 15 M. weggesla gen, waarbij de pijpleiding, welke dient voor de zoetwater-toevoer der N. V. Zuid-Ned. Spiritusfabriek werd vernield. Het) watei drong door tot in dc kazerne, waar het een hoogte van circa een halven meter be- De havenbewaners hebben veel van het water te lijden gehad. Overal zijn de kelders volgeloopen. Op verschillende plaatsen steeg het tot aan de vensters. De menschen moesten naar boven vluchten. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Rotterdam-Feijenoord, X. R. Goris te Apeldoorn. Te Rotterdam-Zuid (Katendrecht, vac.-C. B. Schoemakers), Y. K. Vellenga te Meppel. Bedankt: Voor Haarlem (3de pred.-pl.), G. C. Berkouwer te Oudehorne. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nijega en Elahuizen, cand. P. G. Verweys te Breukelen. NIEUWE PREDUKANTSPLAATSEN. Te Aalsmeer is in den Gemeente-avond van de Ned. Hervormde Gemeente besloten voorloopig de aanvraag om een tweeden predi kant te Aalsmeer-Oost één jaar uit te stellen, omdat de ingekomen geldmiddelen nog niet zooveel bedroegen, dat zij, volgens het oordeel der betreffende commissie, de aanvraag de hoogere kerkelijke colleges rechtvaardigden AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. E. Uitman, van Zeist, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Moerkapelle, door zijn vriend Ds. Chr. de Bruin, van Rijn- saterwoude. Deze had tot tekstwoord geko zen Nehemia 8 11b. „De blijdschap des Heeren, die is uw sterkte". Aan de handop legging nam, met den bevestiger, deel de consulent Ds. Tj. Tak, van Zevenhuizen (Z.-H.). Des middags deed Ds. Uitman z'n intrede, sprekende over 2 Corinthe 3 4 en 5. Na de gebruikelijke toespraken werd Ds. Uitman zelf hartelijk toegesproken door Ds. Tak, Ds. Bakker, van Bleiswyk, en den heer Schroten, namens de Geref.Studentenvereeni- ging „Voetius". Mede aanwezig waren Ds. T. Stigter, van Berke/; Ds- G. A. van der Hooft, van Overschie, en de Burgemeester der gemeente. Vooral 's middags vulde zeer groote schare het kerkgebouw. JUBILEA. Ds. Jhr. J. L. A. Martens S(-venhoven, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, heeft gistermorgen vor-r de geheel gevulde Domkerk een gecUici.tenis- leeirede gehouden over 1 Ccr. 5:1: .„Alzoo hcude ons een ieder mensch als dienaars van Christus en uitdeelers der verborgenheden Gods". Spr. vertolkte in zijn predikatie zijn dankbaarheid: 1. voer de heilige roeping, wa* van het tekstwoord spreekt, 2. voor de wa: schuwing er in vervat (dienaars van Christ en niet van menschen), en 3. voor hel feit, dat op grond van dit tekstwoord dc dkn des Woords altijd een beroep mogen doen op tl.* Gemeente, op haar liefde en haar gebed. N. HOOG WATER Ook Rotterdam kreet/ ruimschoots zijn deel van 't hooge water. Op bovenstaande foto z rnen hoe de Blaak geheel ondergeloopen was» A. A. VAN LIEBURG. f Omtrent den overleden heer A. A. van Lieburg, die vroeger jaren voorganger d»r Ned. Geref. Gemeente te Rotterdam was, wordt ons noig meegedeeld, dat hij 25 Mei te Klaaswaal geboren werd. Hij was voor heen in het kleermaikersvak werkzaam. Te Nieuw-Beij'erland werd bij lidmaat van de Geref. Gemeente (groep Ds. Ledeboer), was daar vele jaren ouderling en vertrok daar naar Rotterdam waar hij zijn attestatie bij de Ned. Geref. Gemeente indiende. Hier werd hij eveneens oudening. Ongeveer 10 jaar heeft hij deze gemeente met zyn gaven gediend. Daarna meende hij zijn ambt te moeten neerleggen en ook zijn lidmaatschap te moe ten opzeggen. Hoewel een eenvoudig, man bezat de heer Lieburg groote Bijbelkennis. En, hoewel hy oolc geen herderlyk werk verrichtte, als oefenaar heeft hij toch door zyn voorgang de Ned. Geref. Gemeente van Rotterdam mo gen leeren en dienen. GRAFSTEEN-DS. G. VEENENDAAL. Op Dinsdag 2 December a.6. zal te Ame- rongen de overdracht plaat6 hebben van een grafsteen voor wijlen Ds. G. Veenen- daal, in leven predikant der Geref. Kerk van Amerongen. DIACONIE. Te Alkmaar heeft de Vereeniging „Wes- terlicht" (Herv. Diaconieën in de Classis Alk maar) zich vorig jaar gevormd met het doel ouden van dagen, zoowel validen als invaliden, te verzorgen. Aangekocht is nu een terrein de onmiddellijke nabijheid vrt den Alkmaarder Hout, waar plantsoenen en wegen zullen den aangelegd in aanpassing met het gebouw, zoodat den inwoners steeds een mooi uitzicht verzekerd is. Het moderne gebouw, dat da staat te verrijzen, zal 150 personen kunnen her bergen. Op het oogenblik hebben zich 27 Diaconiën aangesloten, die volgens de statuten reeds belangrijk bedrag bijeenbrachten. Het restee- rende bedrag zal de vereeniging trachten by een te brengen door obligatieleeningen, hetzy te gen rente of renteloos, naar keuze van de deel- Reeds hebben zich 40 personen voor opne ming aangemeld, zonder dat daartoe nog oproeping was gedaan. De prijzen voor huis vesting zullen varieeren tusschen f 550 er f 2000 per persoon. Te Almelo werd Zaterdag onder pre- sidiüm van den heer P. Reitsma, van Deven ter, de 17de Diaconale Conferentie van de Classis Deventer der Geref. Kerken gehouden. Behalve de Diaconieën in het ressort der Classis waren ook enkele Diaconieën uit de Classis Ommen vertegenwoordigd, alsmede Ds. W. de Jong, em.-predikant der Geref. Kerk te Dalfsen. Nadat de Conferentie was geopend, sprak de Voorzitter een woord van welkom en op wekking. De notulen der 16de Conferentie wer den na lezing onveranderd vastgesteld. Ds. J. J. Bouwman, van Almelo, verkrijgt dan gelegenheid om te refereeren over: „De Diaconie en de zorg voor ouden van dagen". Na eerst te hebben herinnerd aan hetgeen door de Overheid wordt gedaan, nl. door middel van Vrijwillige Ouderdoms-Verzekering en Invali diteitswet wees referent op de taak die de Diaconie heeft ten opzichte van de verzorging van ouden van dagen om dan een uitgebreid overzicht te geven van wat op dit gebied in ons land door de stichting van rusthuizen reeds is tot stand gekomen en de wyze waarop deze rusthuizen worden beheerd. De bespreking van dit onderwerp Trad tot resultaat, dat een Commissie zal worden be noemd om deze zaak nader onder de oogen te zien. Een der Diaconieën werd advies gegeven naar aanleiding van een door haar gestelde vraag. SCHRIFT-MUSEUM BLANCKERTZ Zaterdagmiddag werd te TJtrecht (Oude Gracht 10) het Schrift-Museum Blanckertz officieel geopendOp onze foto ziet men de heeren A. H. v. d. Hoeven, gemeentelijk inspecteur L.O. (rechts) en C. G. Poort, directeur van het Museum. 'Bij acclamatie werd de heer M. Woonink, van Ryssen, herkozen, als Comité-lid voor d« Conferenties en is gekozen de heer H. A. Bol huis, van Hengelo (O.). Door den heer Veldman, van Enschedé, werd daarop de bespreking ingeleid over: „Hoe staat de Diaconie tegenover Maatschappelijk Hulpbetoon in verband met de heerschende werkloosheid De bespreking hierop volgende liep in hoofd zaak over het principieel al of niet geoorloofde van het aanvaarden van Overheidssteun door degenen die wegens crisisomstandigheden of anderszins in nood komen te verkeeren. Na de rondvraag werd de drukbezochte Con ferentie op de gebruikelijke wyze gesloten. KERKGEBOUWEN. Te Heemse (O.) had de overdracht van de verbouwde kerk der Geref. Kerk door de Bouwcommissie aan den Kerkeraad op offi- oieele wyze plaats. De heer E. Smit, voorzitter der bouwcom missie, sprak woorden van dank tot den a chitect B. W. Plooy, van Amersfoort; don aannemer Eshuis, van Vriezenveen; den heer Kampinga, van Nieuwe-Pckela, va:r diens meubileering en bekleeding; tot de schild. Bos en Vasse, en tot de installateurs centrale verwarming. De architect cankte Kerkeraad en Bouwcommissie voor de goc;" samenwerking. vervolgens hebben gesproken Ds. F. Slomp, van Heemse; Ds. G. Verily, van Hardenberg; en Ds. J. Bavinck. van Gramsbergen. DE GOEDE ORGANIST. Als historisch vermeldt de periodiek „het Kerkorgel" van de Fa, A. S. J. Dekker te Goes het volgende: Het ergerde den kerkvoogd steeds dat de organist het pedaal niet gebruikte van het orgel in de kerk. Toen nu een nieuwe func tionaris moest worden benoemd, en beide sollicitanten in gebreke bleven om bij proef spel het pedaal te gebruiken, stelde voor noemde kerkvoogd voor: de tweede te be noemen, daar dezeautomobilist was. Kit de toelichting: „ik meen te moeten aannemen dat de laatstbedoelde sollicitant, welke kundig autorijder is, en als zoodanig gewoon met verschillende voet-pedalen te werken, eerder de kunst van pedaalspelcn zal machtig worden dan eerstgenoemde be- KERK EN OPENBARE SCHOOL Te Ursum (bij Schermerhorn, N. H.) waar de Gemeenteraad besloten heeft tot het bouwen van een nieuwe Openbare school werd daarvoor een subsidie van de Ned. Hervormde Diaconie groot f 14.000 aanvaard. Een wonderlijk bericht. In het moderife Noord-Holland zijn wel andere toestanden dan elders. De kerk blijkt er nog in nauw contact met de Openbare school te staan. Maar a propos, heeft een Diaconie het recht gelden, die geofferd zijn vóór de behoeftige leden der Gemeente, weg te schenken voor de stichting van een Openbare school? Ook al zou er nog zulk een kapitaal fonds liggen' DE EERSTE STAP Uit Brussel meldt men ons: Woensdag- en Donderdagavond trad in Den derleeuw en Brussel in het Evangelisatielokaal der Geref. Kerk van Brussel op de heer J. Baas, van Den Helder, bestuurslid van den Bond tegen het Vloeken, met het onderwerp: „Een Heilige Oorlog". Met veel belangstel ling werd deze rede aangehoord en dat het indruk heeft gemaakt, bleek dat aan het einde allen met veel genoegen naar voren kwamen om daar ae wandteksten en tractaten in ont vangst te nemen ter verspreiding. Zoowel te Denderleeuw als te Brussel werd er een correspondent aangesteld. Ook traden enkelen toe als lid van dezen Bond. Met een tot weerzièns namen verschillenden afscheid. INWENDIGE ZENDING. De Conferentie voor Inwendige Zending en Christelyk-Philantropische Inrichtingen zal in 1931 van 14—tot 17 Juli te Barchem worden gehouden. ZENDING- Mej. D r. G. J. Dreckmeyer. Door de Geref. Kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg i6 benoemd tot directrice van het te openen Zendingshospitaal te Mage- lang, mejuffrouw Dr. G. J. Dreckmeijer, thans werkzaam te Wonosobo. D r. H. S- P r u ij s, de oudste der Geref. Zendingsartsen, zal thans op drin gend advies der geneesheeren, met verlof naar Holland gaan. Zoo iemand, dan heeft Dr. Pruijs recht op buitenlandsch verlof. Sind6 1906 is hij niet weer in Holland ge weest. Ilij heeft dus 24 jaar aan één stuk Indië doorgebracht. Naar het voorne men is zal hij nu met een paar kinderen gezel&chap van Dr. F. L. Bakker en diens gezin met de „Marnix van St. Alde- gonde", die 26 Nov. a.s- van Batavia ver trekt, naar Holland komen. IGNATIA LUBELEY Aan deze Christelijke novelliste wijdden wij voor kort een uitvoerig, bewonderend opstel. Wat een fijnzinnige veredelende literatuur heeft zij ons gegeven. Alleen maar. wie van haar werk houdt, betreurt het telkens weer, dat het zoo langzaam, druppelsgewijze, komt. De oorzaak daar van is niet. dat Ignatia Lubely zoo veel tijd noodig heeft voor het verzamelen en uitwerken van haar stof Op Risseeuw*s opmerking („Christelijke Schrijvers" bl. 35): „Het is jammer, dat I) zoo weinig geschreven hebt. U zoudt onze literatuur zeker nog kunnen verrij ken, want ook uw werk wordt zeer ge waardeerd. uw laatste novellen in de Kerst hoeken hebben dat voldoende bewezen; antwoordde Ignatia Lu'beley: „Er is zoo veel te doen ik zit hier veel in vereeni gingen en commissies en dat vordert veel tijd Verre van ons, vereenigings- en com missie-werk te willen veroordeelen of de waarde ervan te willen verkleinen, maar is het niet diep te betreuren, dat een zoo begaafd schrijfster als Ignatia Lubeley ei door verhinderd wordt krachtig mee te werken aan de opbouw, aan de zoo drin gend noodrge opbouw onzer Christelijke kunst? Genieten van het vereenigings- en com missie-werk slechts enkelen, in haar kunst spreekt de schrijfster tot de velen DE WEGEN IN DE WAARD ER KOMT SCHOT IN DE PLANNEN NU DOORZETTEN Men sohrijft ons: Het wegenvraagstuk in de Alblasserwaard kan binnen kort zijn oplossing vinden. Het jongste Kon. Besluit vermeldt o.m. een aan te leggen weg van Rotterdam—Gorinchem— I.ent (Nijmegen) en de bij dit besluit behoo- rende kaart geeft aan dat de verbinding van Botterdam met de Alblasserwaard tot stand zal komen over de Noord. Daarmede is dan beslist, dat onze land streek straks door goede vaste verbindingen is aangewezen op Rotterdam. Gemakkelijker dan nu reeds het geval is zullen in de toe komst dc Rottcrdamsche zaken en inrich tingen de belangstelling van Gemeenten en inwoners Ln de Alblasserwaard trekken. De Minister heeft voorts toegezegd, dat met de aanleg van de rijksweg Gorkum— Papendrecht groote spoed zal worden be- Het Provinciaal wegenplan bevat, in de Waard de bestaande wegen: A. A. AlblasserdamMeerkerk. B. Veerwcg PapendrechtOud-Alblas. Nieuwe wegen: C. NieuwpoortScholluinen (Gorinchem) D. Bergstoepschc VeerSliedrecht. Deze verbeteringen worden zeer toege juicht maar de onderhoudskosten A 600.— per K.M. en per jaar, wegen nog al zwaar. Vooral omdat de Binnenwaart) het gelag moet betalen en de randgemeenten bijna vrij zijn. Daarom vroeg de bekende rommissie- Fortuijn van deze gemeenten 200 per K.M. In totaal zou er noodig zijn 32010—de randgemeenten zouden moeten betalen 12655,andere gemeenten 106S0,en de resteerende 8705 hoopte men te bekomen van Dordrecht, Schoonhoven, Gorkum en het Hoogheemraadschap. Dc drie gemeenten deden eenige toezeg ging: op het Hoogheemraadschap bleef men wachten. Intusschen, ook de randgemeenten stelden eischcn. Zij wilden wel 200 per K.M. bij dragen, mits tegelijkertijd de Menvededijk verbeterd werd. Zoo kwam er vertraging. Totdat Ged. Sta- ten de toezegging deden om ten hoogst» 200.000 beschikbaar te stellen voor het Merwededek. Nu kwam er weer schot in. Van het Dijkcollege behoefde nu voor da wegdekverbetering geen bijdrage te worden gevraagd; echter wel een jaarlijksche bij drage van 600.per K.M. Het college dee<i echter het aanbod om een kapitaal van 230.000 beschikbaar te stellen. Echter is er 282000.— noodig om uit de rente A 5 pet. het jaarlijksche bedrag te vin den, en dc vraag is nu maar of het Dijkcol lege zijn bijdrage nog met 50.000.zal wil len verhoogen. Het zou in hooge mate te betreuren zijn, als het college deze laatste, voor de wegen verbetering beslissende stap, niet deed. Du wegenverbetering zou ondanks dat wel tot stand kunnen komen, doch de ingelanden in de Binnenwaard zouden het kind van de re kening worden. Daarom is het zeer te hopen, dat Dor drecht, Schoonhoven, Gorkum, de Neder- waard en de Overwaard de hierboven ge noemde 8705 bijpassen en dat het Collega dan het onderhoudsfonds voor het dijkweg- dek volstort. Over enkele dagen moet de beslissing val len, opdat GecL Staten voorstellen kunnen j doen en dit moge ieder die bclanghebl>end is bij deze groote zaak, tot toeschietelijkheid aanmanen. Het gaat om de welvaart van de Waard, SOVJET-KUNSTSCHATTEN Naar de Berlijnsche correspondent van „The Morning Po6t" bericht (een bericht na der bevstigd door Dr. von Sach6e, redacteur van het weekblad „Kunst-Aktion") zijn de Sovjet-autoriteiten bezig met de geheime vep koop van dertien meesterstukken uit de vroegere Keizerlijke verzameling van d» Hermitage te St. Petereburg. Naar verluidt, zouden „De verkondiging van Maria" van Jan van Eijck, Watleau'e „Luitspeler" eu Rembrandt's „Portret van een Poolsoh ed-l- man" (soms verkeerdelijk „Portret van Sn- bieski" genoemd) reeds aan Amerikanen verkocht zijn. Vriendelijk en voorkomend zijn, dat verlangen de klanten van haar. Maar hoe moeilijk is het, vriendelijk te glim lachen, als men zich ziek en ellendig gevoelt. Tegen woordig weet zij daar editer niets meer van, want zij neemt steeds bijtijds Aspirin^- Tabletten. f HOOG WATER

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5