n MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 FFBSTE RLAD PAG. J> STORM OVER WEST-EUROPA DIJKDOORBRAKEN IN BELGIE OVERAL AANZIENLIJKE SCHADE IN BELGIE. Zondagnacht heeft boven geheel België ccn geweldige storm gewoed, welke ge paard ging met regen en onweer. De Sehcldcdijk bij Grembergen (in de nabijheid van Dendermonde) is op vier plaatsen doorgebroken. Het grootste gat heeft een breedte van vijftig meter. Zeer vele rivieren zijn buiten haar oevers Igeloopcn. Do schade is aanzienlijk. Ook de spoordijken worden op verschil lende plaatsen bedreigd. De dijk van dc Sambre bij Charleroi kan ieder oogenblik doorbreken. Omtrent de doorbraak van de Scheldedijk bij Grembergen wordt nader gemeld, deze is geschied ongeveer op dezelfde hoogte als in 1928. Zoover het oog reikt ziet slechts één groote watermassa. De spoor wegverbindingen bij Grembergen naar Lo keren en het Land van Waas zijn verbro ken. De spoorbaan is over een lengte 200 meter weggespoeld. Ock de stations van Grembergen en Hnmme staan onder water. Ook voor Antwerpen is een Scheldedijk doorgebroken, n.l. de linker-Scheldedijk. De geheele linkeroever voor Antwerpen staat onder water. De overstrooming ging zoo snel in haar werk, dat de bewoners geheel door het water verrast werden en op de bovenverdiepingen, waarheen zij ijlings moesten vluchten, zijn opgesloten. Boven dien brandt aan den geheelen linker-Schcl de-oever het electrisch licht niet tengevolge .van een storing. De dijk van de Nethe is tusschen Lier en Duffel op twintig verschillende plaatsen doorgebroken. Op de bedreigde plaatsen werd de dijk versterkt door genie-soldaten, terwijl het Roode Kruis waar noodig hulp verleende. In de Brusselsche voorstad Anderlegt staat in vele fabrieken het water een me ter hoog. De toestaDd in ae omgeving van Charleroi is eveneens zeer ernstig. Te Mom tigny-sur Sambre i9 het water de huizen binnengedrongen en staat daar 1.20 meter hoog. Voor zoover valt na te gaan deden zich tot nu toe nergens persoonlijke ongevallen voor. Groote stormschade In Frankrijk. Dé hevige storm, die boven Frankrijk heeft gewoed, heeft in bijna alle provincies groote schade aangericht en zelfs op som mige plaatsen mensehonlevens geëischt. Te Parijs kwamen verschillende bouwsteigers naar beneden. Te Le Havre zijn de haven werken door den storm zwaar beschadigd. Te Chartres heeft de politie last gegeveu om een heel huizenblok te ontruimen, aan gezien men vreest, dat do huizen zullen instorten. Aanzienlijke stormschade In Beieren. Zondagmorgen heeft boven Noord-Beieren ëen hevig weder gewoed, waardoor op 't Vliegveld te Furth aanzienlijke schade werd aangericht Een op het vliegveld staand Engelsch toe stel werd losgeslagen en ernstig beschadigd. Verder werd het dak van een hangar gedeel telijk afgerukt en de poort ingedrukt. Een Fransch Fokkervliegtuig werd door het val lend puin ernstig beschadigd. De telefoon- en telegraaflijnen zijn gestoord. Daardoor ont stond een vertraging van ongeveer anderhalf uur voor de personen- en goederentreinen. Tengevolge, van den hevigen storm wer- iden tegen zeven uur de beide masten van het Duitscho radiostation in Beieren te Sta- delhelfn omgewaaid. De masten werden op ongeveer 25 M. hoogte doorgebogen. Het ge bouw en de machines werden niet bescha digd. Rijn, Elbe en zijrivieren overstroomd. Zondag is de Moezel met 60 c.M. geste gen. Te Trier staan de kaden en de straten aie daarop uitkomen, onder water. Het tramverkeer moest geleidelijk aan stopge zet worden. In den afgeloopen nacht heeft ©en orkaanachtige storm over het gebied rond Trier gewoed, die gepaard ging met hpftige regenbuien. Ook het Eifel-gebied meldt storm- en wa terschade. Licht en telegraaflijnen zijn ver broken. Ook het water van dm Rijn zelf blijft stijgen en de Hoogwaterdienst verwacht, dat de was nog met een meter zal toenemen. Alle schipbruggen moesten worden opge nomen. Te Keulen stijgt het water ongeveer 4 c.M. per uur. Enkele straten staan al blank. Daarentegen bereikte do Saar gister avond met 5.36 meter zijn hoogsten stand, waarna de waterstand zakte. Tengevolge van den regenval van de laat ste dagen is ook de Elbe buitpn haar oevers getreden. Terwijl aanvankelijk alleen do Moldau langzaam steeg, stijgt thans ook de Eger. De passagiersdiensten op do Elbe zijn voor een deel stopgezet. In de Harz. Tengevolge 'van het smolten van dc pas- gevallen sneeuw in den Harz door de plot selinge stijging der temperatuur is het over- stroomingsgevaar in den Harz zeer groot geworden. Langs de geheele Duitsche Noordzeekust heersrhte gisternacht en overdag een he vige storm uit het Noord-Westen, die in den loop van den dag een windsterkte van 10 tot 12 bereikte. In den namiddag brak bo ven Homburg een zwaar onweer los, ge paard met hngclval. Teilen half acht Zon dagavond bereikte de stórm boven het cen trum der stad zijn hoogtepunt. De straten in de omgeving van do haven zijn alle onder water geloopen. Slachtoffers te Weenen. Zondagmorgen vroeg barstte boven Wee nen een kort onweder los, dat een orkaan- achtigon atorm inluidde. Groote schude werd aangericht. Do brandweer moest den geheelen dag telkens opnieuw uit rukken, teneinde do stormschade te herstellen of op te ruimen. Talrijke voetgangers werden door vallende dakpannen en takken gewond. Ook in de parken heeft de storm veel schac'o aangerichte Van den Sfeaphansdom en de DE GERUCHTEN UIT RUSLAND STALIN IN ELK GEVAL NIET VERMOORD Wel leed hij nederlagen in het Politbureau Naar aanleiding van de gerudbtcn, die de laatste dagen dc ronde, doen omtrent ernstige onlusten te Moskou en zelfs over het ver moorden van Stal in. wordt uit Moskou van welingelichte zijde gemeld, dat de geruch ten onjuist en sterk overdreven zijn. Stalin heeft in don laatsten tijd in het Politbureau eenige nederlagen geleden. Eenige van zijn voorstellen werden verworpen, waardoor zijn positie natuurlijk verzwakt is. Een nieuwe formatie in het Politbureau, onder leiding vun don volkscommissaris van oorlog. VVorosjilow steunt echter de politiek van Stalin, waardoor deze waarschijnlijk zijn ouden invloed zal kunnen handhaven. Worosjilow en zijn aanhangers zijn echter van meening, dat, mede op grond van over wegingen van buitenlandsch politieke» aard geen nieuwe veranderingen in het Politbu reau, die de positie van de communistischo partij zouden kunnen verzwakken, mogen worden gebracht. De nederlaag van Stalin zou verband houden met de levensmlddelcn- STALIN crisis en den finamcieelen toestand. Omtrent de geruchten, die reeds ecnige da gen geleden de ronde dodon, dat Stalin ver moord zou zijn, haalt men te Moskou de schouders op. In ieder geval staat vast, dat hij althans nog Zaterdagmiddag tusschen 11 en 12 uur een onderhoud had met eenige buitenlahdsehe persvertegenwoordigers, waar na hij naar het partijbureau reed, waar hij verschillende partijzaken te regelen had. Massa-arrestaties te Charkow. Naar uit Moskou wordt gemeld heeft do Gepeoe te Charkow tal van nieuwe arresta ties verricht. De gearresteerden worden er van beschuldigd oen samenzwering tegen het Sovjet-regiem te hebben gesmeed. Er werden in totaal 91 personen in arrest gesteld, o.w. enkele ambtenaren van de Ukrainischo re geering. Naar uit Moskou gemeld wordt zullen in rerband met de jongste zuiveringsactie van Stalin in den boezom der Sovjet-regeering ook groote veranderingen in do personeels formatie van het roode leger en de roode ne plaats hebben. Na do ontzetting van Gamarniks uit al zijn functies jollen tal van vooraanstaande militaire rlistrictsgouver- neurs door andere personen worden vervan gen. Bovendien heeft het centraal comité van de communistische partij besloten de de geheele redactie van het militaire blad „Krasnaja Swesda" door een andere te ver vangen, die meer de politieke zienswijze van Stalin deelt dan de vorige. LitwinoH vertrekt uit Genève. Litwlnoff. de leider der Russische sovjet delegatie op de voorbereidende ontwapenings conferentie, vertrekt morgen uit Genève. De leiding over de Russische delegatie wordt dan opgedragen aan Lunatscharski. DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN. Fransche voorstollen. Frankrijk heeft in de Voorbereidende Ontwapeningscommissie voorstellen inge diend aangaande het toezicht op de nale ving der ontwapeningsconventie, welke verder gaan dan de Engelsche voorstellen. Vooreerst willen de Franschen de ontwa peningscommissie grooter maken en er met name ook andere leden van den Volken bond in opnemen dan in den Volkenbouds- raad zitting hebben en voorts alle niet- leden die wel tot do conventie toetreden. En ten tweede willen zij, dat de ontwape ningscommissie op eigen verantwoordelijk heid iedere persoon kan hooron, die h. i. de naleving van de conventie kunnen bevor deren. Vrijdag sluiting? Naar ilit Genève gemeld wordt, is in de kleine ondercommissie van de Economi sche Volkenbondsconfercntie te Genève do kans tot overeenstemming over de kwestie der tariefverminderingen minder gunstig geworden dan men aanvankelijk aannam. De Conferentie zal Dinsdag in het open baar een bespreking houden over de con- ventie-Colijn van 1927, inzake de afschaf fing van de in- en uitvoerrechten en zal een laatste poging doen om het loven dezer conventie dlsnog te redden. Men neemt aan, dat de Economische Vol- kenboaidsconferentie a.s. Vrijdag reeds zal kunnen gesloten worden. Votivkirche heeft de wind heele brokstuk ken muur weggerukt. Van tal van winkels werden de spiegelruiten ingedrukt. Het aantal der tot Zondagavond to Wee nen tengevolge van den storm gewonde per sonen bedraagt 60, terwijl oen man dooreen door den wind uit zijn scharnieren gerukte deur gedood werd. De meeste gewonden heb ben beenbreuken, hersenschuddingen ol schedelbreuken. Ook te München is het bar weer geweest. In Karlsruhe stortten de torens eener kerk in en is een hoenderpark -met kippen en al verdwenen. Ook Berlijn is Zondag door een ontzettend noodweer bezocht. Een storm met orkaankracht gierde door de straten en richtte een aanzienlijke scha de aan. Van vele huizen werd het dak weggerukt. Te ongeveer vijf uur Zondagmiddag woed de een hevig onweder, gepaard met blik sem en donderslag: GRAAF BETHLEN TE BERLIJN. Verklaringen alm de pers. Graaf Bethlen, de HÓngaarsche premier, kwam te Berlijn aan en nam zijn intrek iri hotel Esplanade. Zaterdagavond heeft hij met President von Hindenburg gedineerd en in den loop van den dag met tal van vooraanstaande personen besprekingen gevoerd. 's Avonds ontving graaf Bethlen de pers, voor wie hij oen toespraak hield, waarin hij op de langdurige samenwerking tussohen de beide landen wees en de hoop "uitsprak, dat deze samenwerking ook in de toekomst zal blijven 'bestaan. Óp het gebied der buitenlandsche politiek wil Hongarije met Duitschland gelijke rech ten in 't internationale leven der volken. Hieruit volgt ook de politiek, die beide lnnden in het vraagstuk der ontwapening volgen. Deze politiek geeft hoop, dat het gelukken zal. de volle nationale souvereiniteit op alle gebied te bereiken. Karakteristiek voor de betrekkingen tus schen Duitschland en Hongarije zijn de veelzijdige cultureelc banden, die sedert eenwen tusschen de beide volken bestaan. Hot is de hoogste wensch der Hongaarsclie regeerig, dat het belangrijke Duitsche ele ment in Hongarije met zijn lot tevreden is, het vrije gebruik van zijn taal cn bescha- vig bezit en aan het gemeenschappelijke werk van den wederopbouw zal deelnemen. Zoo duidelijk als in hoofdlijnen de poli tieke en cultureele betrekkingen tusschen dc beidé landen zijn, zoo onduidelijk is do toekomstige ontwikkeling van de economi sche betrekkingen. Graaf Betfflcn hoopte dat door zijn directe besprekingen met de Duitsche staatslieden zulke economische be trekkingen tusschen beide landen zullen worden geschapen, dat daardoor de belan gen van beide landen in even hoogc mate bevorderd worden. Rijkskanselier Dr. Bniening gaf een diner ter cere van graaf Bethlen, waarbij beide staatslieden toespraken hielden, waarin voornamelijk oo de goede betrekkingen en en de samenwerking tusschen beide landen werd gewezen. NIEUWE AARDBEVING IN ITALIË. Dertig dooden. Uit Rome werd Zatordag gemeld: In tal van dorpen van de provincie Valo- na werd gistermorgen vroeg een hevige aardschok waargenomen, waardoor tal van gebouwen instortten en andere ernstig be schadigd werden. Het aantal slachtoffers bedraagt ongeveer dertig. Talrijke personen werden gewond. De be volking kampeert in de open lucht. SCHACHT OVER HET YOUNGPLAN. Een nieuwe rede te Baltimore. In een te Baltimore uitgesproken rede voering verklaarde Dr. Schacht, dat de her stelbetalingen van Duitschland automa tisch zouden ophouden, wanneer Duitsch land niet voor het -einde van het jaar zijn uitvoer met 50 pet. zou kunnen verhoogen. Daar in zoo korten tijd eon dergelijke stij ging niet mogelijk is, moet in den loop van tiet volgend jaar een herziening van het Youngpian plaats vinden. AMERIKA EN DE SOVJETS. Stopzetting van den invoer uit Rusland? Groot opzien baren berichten uit Washing ton, welko niet worden tegengesproken. Inhoudende, dat nieuwe invoerhepahngen uitgewerkt worden, waarhij de geheele m voer uit Sovjet-Rusland practisch stop ge zet zou worden. Reederijen en importeurs hebben scherp protest aangeteekend tegen deze voorne mens. HET SPOORWEGONGELUK BIJ OUDON. Nader wordt gemeld, dat bij het spoor weg-ongeval bij üudon 19 personen werden gewond, waarvan 4 ernstig. De oorzaak is geweest de verzakking van een heuvel naast den spoorweg tengevolgo van de voortdurende regens, ONTPLOFFING IN EEN LONDENSCHE GASFABRIEK. Op het terrein van de gasfabriek aan den Fulham Road te Londen zijn Zaterdagmid dag met veel geraus drie reservoirs geex plodeerd. Onmiddellijk sloegen de vlammen naar alle kanten uit en vlogen er stukken ijzer en steen in het rond. Er zijn gelukkig geen menschenlevens te betreuren; een employé werd licht gewond. De aangerichte schade is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. SNEEUWSTORMEN IN DE VER. STATEN. Tal van dooden. Uit Denver (Colorado) wordt gemeld: He vige sneeuwstormen hebben gewoed in do staten Arizona, New Mexico, Colorado, Call- forniö, Nevada, Texas en Oregon, waardoor voorzoover thans bekend, vijitien personen om het leven zijn gekomen, terwijl nog ze ven menschen vermist worden. Op afgele gen wegen zijn groote hoepen sneeuw bijeen gewaaid en in eenige daarvan vond men, toen de sneeuw smolt, de lijken van dood gevroren menschen. Ook op berghellingen vond men. doodge vroren menschen in de sneeuw. In Californië stortte een vliegmachine in een sneeuwstorm neer, waardoor drie men schen om het leven kwamen. In het zuiden van Californië woedde een storm van onge kende hevigheid, waardoor bet verkeer over land, te water ein in de lucht werd lam ge legd. Tal van ruiten werden ingedrukt, dozij nen garages werden weggeslagen en hond-er den boomen ontworteld. Talrijke boomgaar den met rijpend fruit zijn zoo goed als ver woest. BASSANESI VEROORDEELD. Bossanesi, de anti-fascist, die in Juli per vliegtuig van Zwitserland naar Italië ver trok en daar boven Milaan antii-fascistischc biljetten uitwierp, is in Zwitserland tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. In den nacht op Zondag is het, volgens een bericht in den „Montag" in een danslo cnliteit in Charlottenburg tusschen nat.-so cialisten en leden van een soc.-dem. sport- vorecniging tot een schietpartij gekomen, waarbij 4 personen gewond werden. In den loop van den Zondag werd het onderzoek beëindigd, waarbij 6 personen, welke lid zijn van de nat.-soc. partij, werden gear resteerd. De gearresteerden zullen Maan dag voor don rechter van instructie wor den gobracht. Naar de „Montagspost" van welingelichte zijde vernoemt, zou de nieuwe Berlijnsche president van politie overwegen op grond van artikel 1 van do wet op de vereenlgin gen op te treden tegen do Berlijnsche not,- socialisten, indien deze in den vervolge der gelijke delicten niet verhinderen-. GRAAF BETHLEN TE BERLIJN De Hongaarsche minister-president Graaf Bethlen is te Berlijn aangekomen en heeft ■daar besprekingen gehouden over allerlei kwesties waarbij Duitschland en Hongarije beide belang hebben. „Een campagne tegen de monarchie". Het Spaansche gezantschap te Londen heeft de volgende verklaring gepubliceerd: Naar uit Madrid gemeld wordt, is er groote verontwaardiging in niet-extremistische krin gen door het bericht, hetwelk den naam van den koning van Spanje verbindt aan een veronderstelde samenzwering tot het vesti gen van een dictatuur. Deze „grove onwaar heid, die niets anders is dan een campagne tegen de monarchie'*, wordt door het gezant schap een onbeschaamde fabel genoemd. SCHEEPSONGELUK OP DE SEINE. Uit Parijs wordt gemeld: Vijf sloepen, d-ie de Seine afzakten op weg naar Parijs, zijn met elkaar in botsing geko men nabij de versperring in de haven van Ivry sur Seine en zonken direct. Verschei den der inzittenden zijn gered, doch er zou een aantal slachtoffers te betreuren zijn. AFGIFTE VAN VALSCHE CHEQUES. Nederlandsch oplichter te BrusseL De te Amsterdam geboren chef-correspon dent bij een Parijsch reisbureau K., heeft tijdens zijn verblijf in een hotel te Brussel een valsche chèpue afgegeven, groot 25.000 francs. Bij het onderzoek is gebleken, dat K. in Frankrijk reeds andere feiten van dien aard heeft gepleegd. DE SENAATSVERKIEZINGEN IN POLEN. De senaatsverkiezingen in Polen trekken veel minder belangstelling dan de verkiezin gen voor den Sejm, Waarschijnlijk zal het uitgebrachte percentage stemmen ongeveer 60 pet bedragen. Luchtvaart DE INDIE-VLUCHTEN. Het vijfde postvliegtuig, de PH.-A.G.A. is te Mednn gearriveerd. Het derde retour-vliegtuig werd aanvan kelijk gister terug verwacht. Het heeft ech ter door de hevige tegenwind een tusschen- schenlanding moeten maken te Halle en zou vandaag te Schiphol aankomen. DE DO. X GESTART NAAR LA CORUNA. Daar Zondagmiddag aangekomen. De DO G is Zondag om 10.29 (G.W.T.) van Santander gestart met zeven passagiers aan boord. Er zijn 12.000 Liter benzine medege nomen. Het weer was goed. De eerste start moest worden onderbroken, in verband met het feit, dat een motorboot in het startvlak De DO X startte vervolgens opnieuw op 100 meter van den kademuur. De kade stond zwart van de menschen, die met groote geestdrift het vertrek van het vliegschip gadesloegen. Te La Corona geland. Uit Madrid wordt geseindZondagmid dag om 13 uur 20 (Greenwich Tijd) is het vliegschip DO X te La Coruna voor anker gegaan, nadat het ongeveer 400 KiM. lange traject SantanderLa Coruna in bijna 3 uur was afgelegd. Het v.as verrukkelijk weder, zoodat duizen den zich naar de haven begaven om getuige te zijn van de aankomst van het vliegschip. Ook uit de provincie waren zeer vele belang stellenden aanwezig. Het enthousiasme was buitengewoon. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS I Prof. Dr. D. PLOOY Naar het „Hbl." verneemt, is Prof. Dr. D. Plooy, hoogleeraar in de Oud-Christelijke Let terkunde aan de Universiteit van Amsterdam, aangezocht om de opvolger te worden van wij len Prof. Dr. J. H. C. van Leeuwen, die de zelfde vakken, alsmede de Encyclopaedic der Godgeleerdheid, doceerde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Prof. Plooy houdt, naar het blad verder verneemt, het aanzoek in beraad. Prof. Dr. A. S. YAHUDA. Nu Prof. Yahuda, Jerusalemmer van ge boorte, Mesopotamiër van afkomst, Egypte naar van opvoeding, vandaaig te began:.tn, in ons land een serie van voordrachten komt houden over: „De invloed der Egyptische taal cn stijl op de boeken van Mores moet ik ieder, die zijn Duitsch machtig is de ~ode wordt niet vertaald en belang stelt b het gezag der Heilige Schrift, ten sterkste aan raden een dier voordrachten te gaan bywonea. Het i9 mij even aangenaam als eervol drzrn beroemden geleerde in ons land te n.ocer intreduceeren en in de wetenschappobjkr ereld inleiden. Hij in zijn: „Die Sprache des Pentateuch in ihren Bezi'-hungen sum Aegyptisehen". en ik in myn: „Mozes' boeken in Egyptisch licht", st*nan op een tegen elkander neerge steld plan: hy is van moderne richting oo let meer op den invloed van taal en stijl, ik ben bekend als Calvinist en bezie het vraagstuk ook vooral uat theologisch oogpunt- Doch merk waardiger wijze komen wij beiden tot het zelfde resultaat: 1. de breken van Moz-;.s vormen een éénheid, en zijn alle vijf van één auteur, 2. die auteur is Mozes, 3. de hoeken zijn geschreven vóórdat Israël uit Egypte in IvanaÜn kwam, en dus niet eerst ojitstnan in den tijd na Israels Babylonische gevangen schap, 4. de invloed van Babel zinkt in Int niet bij dien van Egypte, die op der schrijver (volgens mij naar den aard der organische inspiratie) is uitgegaan. Dit te hooren betoogen van een zoo be kwaam oriëntalist als Trof. Yahuda is, moet _-'l voor ons Christelijk intellectueel publiek n groot belang zyn. Een Egyptoloog van naam schreef mij: Met er veel belangstelling heb ik een gedeelte jn uw werk gelezen en vee! geleerd wat mij onbekend was. De Egyptische verwantschap is kenmerkend. Ik wist niet, dat die zóó sterk Een ander Egyptoloog zei mij persoonlijk: Prof. Yahuda is waard om zijn geleerdheid gehoord te worden; al zijn er mogelijk bezwa ren tegen sommige zijner stellingen. Zij, die een dezer voordrachten willen bij wonen, kunnen zich als door mjj geïntrodu ceerd, aanmelden: heden (Maandag) audito rium Universiteit Utrecht, Dinsdag Handelu- hoogeschool te Rottei"dam (daar alle» n tegen 25 ct. entree), Woensdag auditorium Univer siteit te leiden, Donderdag hotel Parkzicht te Amsterdam, en Dinsdag 2 Dec. te 's-Gra- venhage, Museum Scheurleer', telkcvs om 8 uur des avonds. Men zal zich niet beklagen er geweest, wèl er niet geweest tè zijn. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN. Djokjakarta op Midden-Java, (Hol- landsch-Chineesche School n:et den Bijbel), J. Godschalk te D jok ja. Djokjakarta (Hollandsch - Javaansche School met den Bijbel), W. van Efassel te Djokja. Pieterzijl, A. Blokzijl, <md. te Dokkum. Aang. ONDERWIJZERSBENOEMINCEN. I.onneker bii Enschedé (4de Herv. School, hoofd J. Rademaker), H. van Wijn gaarden te Moordrecht. Soest (Chr. Nat. School, Driehoeksweg 6. hoofd P. A. J. Holst), D. de Haan Jr. ts Sliedrecht. O u d-A 1 b 1 a 6, C. Folkersma te Zwijn- drecht. Aang. Rotter aam (Keucheniusschool voor M.U.L.O., Zomerhofstra at 83, hoofd H. van den Tol), W. Koopmans, 1ste ond. Dr. Ivuyper- school te Ridderkerk. Rotterdam (Joh. Bogermanschool, Sticht- sclie Plein 8, hoofd C. Vermaas), J. Swtfncn- burg te Heeriansdam. Maasdijk, P. Jlouma te Hememm. Voor tijdelijk. Maarssen (Chr. Nat. School, hoofd G. Eskes Dz.), mej. C. Velsing te Busuim. T.Ieae op drietal stonden de dames M. Kemp te Maarsseveen en A. C. Baarda te Hilversum. T. I. HENDRIKS t Te Naaldwijk is op ruim 55-jarigen leeftijd, na een langdurige ongesteldheid, overleden de heer T. I. Hendriks, rustend hoofd der Chr. School te Ter Aar. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Wierden (O.) zal door de Vereeni- ging tot stichting van Scholen met den Bij bel op Geref. Grondslag een school mét drie lokalen worden gebouwd. In de Vry dagavond gehouden Raadsvergade ring is besloten de gelden daarvoor beschik baar te stellen. EEN CHR. KWEEKSCHOOL IN HET GOOL Te Hilversum is een Vereeniging gesticht ter oprichting van een Chr. Kweekschool in het Gooi, staande op den grondslag van het Chr. Nat. Schoolonderwijs. Het Bestuur werd als volgt saamgesteld: Ds. H. C. van den Brink (voorz.), J. J. van den Bergen, L. W. J. van Hasselt, P. Kuiper Lzn., Dr. J. Veld kamp en J. C. van Wijk, allen te Hilversum; H Gordeau en D. Wijnbeek, te Bussum en H. Schaap te Huizen. KON. WILHELMINA-KWEEKSCHOOL TE ROTTERDAM. Verschenen is het 23ste jaarverslag der Koningin Wilhelmina-Kweekschool te Rot terdam, Haringvliet 84, directeur S. Stemer- ding. Vermeld worden de mutaties in het Bestuur en het onderwijzend personeel, de examen-uitslagen enz. Er is veel reden tot dankbaarheid. Het eindexamen werd door 32 leerlingen met gunstig gevolg afgelegd. Voor Handwerken slaagden alle candidaten, voor Handenarbeid alle op twee na. Het diploma van Chr. Volksonderwijs werd door 32 ïeerlingen behaald. De lijst van leerlingen en oud-leerlingen telt op dit moment reeds 452 namen Het Bestuur der Kweekschool is thans al dus: Ds. D. A. van Haselen (tegenwoordig te Den Haag wonende), voorzitter; K. Hart man. secr.-pcnn.; G. Voorhoeve, G. A. van der Wilde, Dr. J. D. Jansen en A. L. Hartman. NED. SCHIPPERSSCHOOL TE DUISBURG. De mogelijkheid wordt overwogen om te Duisburg-RuhiUrt (Duitschland) een Neder- lendsche School met beperkten leertijd (drie jaren) op te richten voor kinderen van Ncder- lar.dsche schippers. Ouders kunnen rc^ds nu aangiften van leeilingen doen aan het „Kgl. N'ederlandsche Konsul at" te Duisburg, Burg- platz 13. Ouders, die hun kinderen voor het gerege.d ontvangen van onderwijs aan den wal willen plaatsen (het Evangel. Schifferkindcrlicim te Duisburg, Ruhroitcrstrasse 102, en het St. Josefs-Schifferkir.derheim te Ruhrort, Fiirst Bismarckstrasse 34-42) kunnen van Rijkswege een subsidie ontvangen als bijdrage in de kosten der huisvesting. Inlichtingen verstrekt het Consulaat. SCHOOLDAG. Te Huizum bij Leeuwarden wordt van wege het Gewest Friesland van Geref. Schoolverband Donderdag 4 December a.s. een Schooldag gehouden, waar als sprekers zullen optreden Dr. L. van der Zanden, van Groningen, over: „Jezus en het kind", on Prof. Dr. J. Watering, van Amsterdam, over: „Hebben wij nog een beginselstrijd". OPGEHEVEN Tc Suawoude (Fr.) was door acht ouders van leerlingen dor Openbare school beroep ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij is goedge keurd het besluit van den Gemeenteraad van Tietjerkstoradeel tot opheffing van die School. Bi j Kon. besluit is dat beroep thans ongegrond verklaard. De School blijft dus opgeheven, GESLOTEN Tc M e d e m b 1 i k zijn aan do Openbare M.U.L.O.-school, waaraan twee leerkrachten verbonden waren, tegelijk twee vacatures. Nu de pogingen om die vervuld te k ril gen tot dusverre zijn mislukt, is de school 15 dezer gesloten. Weerbericht. Het dunne ptUtje geert den vorlgen Btand i Hoogste stand te München 767.9. Laagste stand te Isafojrd 726.8. Stand vanmorgen,halftwaalf 557.8. WEERVERW ACHTING Meest krachtige, tijdelijk stormachtige Z. tot Z.W. of W. wind, betrokken of zwaar bewolkt met regenbuien. Overdag wellicht tijdelijk opklarend, des nachts niet zachter, overdag Iets zachter. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.4. 25 NOVEMBER Zonsopgang 7.35 u.; Zonsondergang 3.58 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.28 u. tot *s morgens 7.07 Vu HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 125 Nov. Delfzijl t 1-50 14. Terschelling 11 '6 23. HHrlIngen 1220 Helder le 6.34 10. Idem 2e 18.4:-) 2'J. t-Jmolden 6.01 18. H. v: Holland 6.10 17.21 T. Rotterdam 7.06 19.29 Han9weert ,24 Reltevoetsl.5.54 18.07 ,41 Willemstad Hrouwersh. .07 Zlerlkr.ee .00 Wemeldlngf >8 VIlHRlngen 6.48 19.04 5.06 17.19 5.36 17.54 6.02 18.17 4.IH 16.29 4.42 17,01 5.24 17,48 ACADEMISCHE EXAMENS Rijksuniversiteit te Utrecht Ge'- slnrn-d cand.-ex.. de heeren T. E. van der Brug en J. J. Poldervaart (met lof). EXAMENS-NOTARIAAT Voor het derde deel van het notarieel exame» zön geslaagd de heeren: J. Baars, Sliedrecht; mr, D. J. Beekman, Dordrecht; J. F. H. Ben- nink. Utrecht; W. J. Eerdenis van Borlekom. s'-Gravenhage; N. C. M. Blank, Bergen fN.H.) G. Bleekor. Leeuwardon; W. L. Blindenbach, Arasterdam; C. D. JBreebaai t. Berkhoutv,G. J. van Campen, Huist; L. J. M. Claesseris. Arn hem; J. A. P. A. van Dam. Zaltbommel; H. G. J. M. van Dortmond, Zevenbergscho Hoek; C. J. A. van DUk, Arnhem; W. A. C. A. van DUk. Amsterdam; H. C. Fclix, Utrecht; C. G. M. FormUne, Voorburg; mej. X. de Grave, s'-Gravenhage; mr. L. J. do Haan. Rotterdam; B. J. M. Haffmans. Ntlmogon: P. J. Hekma, Heemstede; G. Hollestollc, Zutphen; .1. J. A. Houpperichs, Eindhovon; A. J. Hulsebosch. Haar lom; J. Hupltes, Arnhem; A. J. J. M. van Ior- sel, Raamsdonk; mr. W. R. de Jong. Tilburg; H, A. do Jongh, Heerde (Gelderland); W. S, Jongsma, Slochteren; W. C .van Ketel, Amster dam ;W. F. Kuyk, GeldermalscnS. H. KiJI- at ra. Groningen; J. F. J. M. M: ilng. Zeist* H. M. L. MUI Ier, 's-Gravonhage; mej. H. E. v. Olst. Haarlem; J. M. H. H. Pau- lussen, Maastricht; mr. P. W. v. d. Ploeg. Am sterdam; J. Ponsen. Rotterdam; J. Poulie. Wa- geningen; G. A. Rietveld .Baarn; mr. W. A. RUk, Bussum; K W. Schulling, 's-Gravenhago; M. L. B. Schutgens. Susteren (L.)G. Ste< gen; J. P. A. Theunlssen. Breda; J. S. J. Tim mer. Davos-Platz (Zwitserland): W. P. Toose, Rotterdam: mr. I. van 'do Velde, Zeist; D. Vink. Abcoude: E. Visser, de Lemmer: mej. E. A. Visser, Nijmegen; mej. E. J. van Vliet. Vclp (G.); P. J. Vuöck, Amersfoort; J. L. M. IVode- meyer, Eindhoven; A. M. J. do WeiJor. Baarn, en A. W. F. C. van Woerden, Utrecht EXAMENS-WISKUNDE i W. A. J. M. R. Wlchcrs ^to Gronln- EXAMENS GESCHIEDENIS Amsterdam. 22 Nov. M.O. Akte K 8. Ge SS. 1 cand., niet geslaagd. EXAMENS-MAKELAAR Op 11 December zal het examen voot het makelaars-diploma van den Nod. bond van ma kelaars in hotel Terminus te Utrecht worden afgenomen. De examinatoren r.tin: Mr. Dam, voorzitter, notaris te Hilversum; Mr. G. A. Swart te Niekerk-Oldekerk; en Mr. D. F. N. v. Giffen voor handels- en burgerlijk recht; de heer H. C. Scheffel, architect te Groningen, voor bouwkunde: en de hoeren W. J. D. Appel te Alkmaar cn G. v. d. Laan Jr., to Groningen, secretarie makelaars, voor de practb'k. Mr. A Boutnan, adjunct-eecrotarls der IC. v. K. te n. Aangifte Haarlem, zal hel EXAMENS-PAEDAGOGIEK Gesloagd la voor de M. O.-akte Pnedagogldt A., de heer J. Moerman te Amsterdam. Lichamelijke Oefening. spoedig worder. lljkhold zal thans ook a s. Zaterdag te Rotter- 'I"~ gespeeld, zoodat dan hot laatst heeft dit Jaar de voetbal KORFBAL COMPETITIE ROTTERDAM. Onze korfballers werden Zaterdagmiddag It-fO rTr Tlï°"konAdrlorgnhn^n-ondeT'n"'?-^ srrïü.oïf wel IC minuten na den aanvang staken wegen» regen. Ook inzake het kampioenschap van Rot-, terdam zl)n we dus nog niet veel wüzer gewor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2