DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. H. Buurman en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene drukkerij in de pcrceolen Nieuwstraat Nis. 49—51. kadastraal hekend Gemeente Leiden, Sectie I. Nis. 2-182 en 2483; b. S. Bakhuvzen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij in een gedeelte van het perceel Oude Rijn No. 4-1 c, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectio H. No. 2ISO. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 November 1930. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de firma A. H. J. Wijtenburg, om vergunning tot het oprichten van een tabak- en sigaren fabriek in het perceel Nieuwe Rijn Nis 89—90, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 251S, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 November 1930. INDISCHE VOORDACHTEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT LEZING PROF. KROM jfö Prof. Dr. N. J. Krom heeft gisteravond Sde reeks Indische voordrachten voortgezet met een lezing over: De oude geschiedenis eD de arohaeologie van Lndië. Spr. stelt zich ten doel een algemeen Overzicht te geven van het verloop der oude geschiedenis van den Archipel, vooral cultuurgeschiedenis. De te behandelen periode begint bij de eer ste sporen van mensohelijke bewoning, eenig duizenden jaren vóór Christus, en eindigt omstreeks 1500, wanneer dn een grool deel van den Archipel de Islam oppermach tig wordt, en de Portugeezen verschijnen. De groote gebeurtenis van dit tijdvak is de komst van de Hindoe's en de Hindoe-bescha- ying omstreeks het begin onzer jaartelling Ongeveer 2000 v. C. zijn, eveneens uil 'Achter-Indië de vooroudei's van de Indone siërs naar de eilanden gekomen. Van hen zijn afkomstig de grootste hunnebedden van Oost-Java en de terrassen met voor-ouderver eering op West-Java. De Hindoe-beschaving is vooral door koop lieden gebracht, soms ook door avonturiers Zij heeft zich verbreid over Sumatra, Java, Bali en stukken van Borneo. Niet voor de zevende eeuw kan van een bepaalden bloei der Hindoe-Indonesische rij ken worden gesproken, terwijl dan tevens de steenbouw voor de tempels in gebruik komt en de reeks der Hindoe-Javaansche heiligdommen aanvangt. Het centrum der cultuur ligt tot 928 n. C. op Middep-Java. No een bescheiden begin van den tempelbouw op het plateau van Diëng, volgt een rijke bloeiperiode, zoodra Java in nauwe relatie is getreden tot het op Sumatra (Palcmbang) gevestigde rijk van Crêwd-djaya, dat zich tol de eerste zeemogendheid van den Archipel j had ontwikkeld. Dit is de tijd van Baraboe- doer; een eeuw later kwam het groote com j plex van Prambanan tot stand. De komst van den Islam heeft in de vijf tiende eeuw een snel verval gebracht, hoe wel in het gebergte het teruggedrongen Hin doeïsme nog merkwaardige scheppingen tol stand bracht Omstreeks 1520 heeft het Hin- doe-gezag definitief voor -het' Mohammedaan- sohe plaats gemaakt. De Mohammedaansohe bouwmeesters zijn begonnen in den ouden trant voort te werken; tot een eigen Mohami- medaansche kunst heeft Java het niet ge bracht, want na-dat de zestiende eeuw aan de onderlinge twisten was voorbijgegaan, consolideerde zich eerst ongeveer 1590 hef krachtige rijk Mataram, nog geen dertig jaar vóór de toekomstige beheerschere van den Arohipel reeds in het Kasteel Batavia zaten Met een uitgebreide reeks lichtbeelden il lustreerde spr. den gang der Javaansche oude gesolüedenis. Ir. C. C. VAN DER VLIS. Benoemd tot directeur van Gemeente werken te Leeuwarden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft benoemd tot directeur der Gemeentewerken No 2 van de aanbeveling: ir. C. C. van der ,V1 is, ingenieur bij Gemeentewerken alhier, met veertien stemmen tegen elf uitgebrachl op ir. A. Bos te Eindhoven No. 1 van de aanbevehih,. yjjg wer(j }n 1397 te Den Haag geboren. Hij bezocht daar de Lagere School en de H. B. S. en liet zich in 191o aan de Hoogeschool te Delft als student in schrijven. Hij moest zijn studie in den mobilisatie tijd gedurende 2V2 jaar, van 1917—1919 on derbreken, zoodat hij eerst in 1923 afstu deerde na met goed gevolg het examen Voor civiel-ingenieur te hebben afgelegd. Aanvankelijk was ir. Van der Vil» korten tijd werkzaam bij het Gemeentelijk Aanne mingsbedrijf te 's-Gravenhage en ging daar na over naar den Provincialen Waterstaat in Overijssel, met hoofdstandplaats Zwolle. Den 15der. Nov. 1928 volgde zijn benoe ming tot ingrnieur van gemeentewerken alhier. In dienzelfden tijd stond de heer Van der Vlis tevens op de voordracht voor aanstelling hij den Prov. Waterstaat m Friesland. Gelderland en Zuid-Holland. Hij prefereerde echter den Gemeentedienst. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, •wanneer het geheele complex zal zijn over gebracht aangezien omtrent de bestemming en inrichting van twee der op het terrein van het nieuw academisch ziekenhuis staan de gehouwen nog eenige definitieve beslis singen moeten worden ogenomen. Na het overbrengen van de chirurgische kliniek zal het oude ziekenhuis evenwel ge heel ontruimd zijn en do overbrenging van het ethnografisch museum ter hand geno men kunnen worden. SCHERMWEDSTRIJDEN. De sehermwedstrijd die gisteravond in de zaal aan het politiebureau werd gehouden tusschen L.P.S.V. I en Arcne Studiosorum I is door Arena gewonnett met 10G partijen en 50 gegeven én 3G ontvangen touchó's. Dc heer van Duuren zorgde voor een buitenge woon correcte leiding en een vlot verloop De wedstrijd tusschei) Arena II en L.P.S.V. II, welke hedenavond zou worden gehouden is uitgesteld en thans bepaald op Dinsdag 25 November. DE WERKLOOSHEID. Op 19 November 1930 stonden 1170 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven legen 539 op 19 November 1929. RE OFFICIEELE OPENING VAN HET NIEUWE GEB3UW VAN BE BOERENLEENBANK TE RIJNSBURG DOOR Mr. 0. GEZELLE MEERBURG VERSCHILLENDE TOESPRAKEN Zooals we gisteren reeds niet eenige woor den hebben medegedeeld, heeft gistermid dag de officieele opening plaats gehad van het nieuwe gebouw van de Coöp. Boeren leenbank te Rijnsburg. Dit nieuwe gebouw, een monument van energie en •doortastendheid vaai de Rijnshurgsche bevolking, z.;et er zoowel uitwendig als in wendig keurig uit en doet den architect den heer T. Kraan van Oegstgcest alle eer aan. liet gebouw -bestaat behalve uit de fraaie aangebouwde kassierswoning, hoofdzakelijk uit een drietal vertrekken, -namelijk een rui me, lichte hal, waarop de loketten uitko- uit het Oude Testament, die niet kon sla pen en het boek der gedachtenissen liet ko men. Spr. hccit dat- hoek der gedachtenis sen ook eens opge?! "grn over Rijnsburg en somt een aantal g?v c kundige feiten op. Vanaf het beleg van I.eiden was er even wei niet veel vermeldenswaardtot de oprichting van de Boerenleenbank. In kor ten tijd is deze bank een zg-n. grondbank geworden, vooral door het voorbeeldige werk van het bestuur cn van den kassier. De Rijnshurgsche is de 30ste hank, die een eigen gebouw bezit Het is goed dat op deze wijze hot instituut ook eens flink naar buiten treedt Toch moge dc eenvoud de zelfde blijven. Niet het gebouw, maar de vereeniging zelf is de ziel van het werk. Blijf op het oude pad, aldus Spr. Versta uw roeping. VeraJemyö GEREF. SCHOOLVERBAND DISTRICT LEIDEN VERGADERING TE SASSENHEIM Gisteren werd te Sassenheim een ver gadering gehouden van het district Leiden van Geref. School verband. In de middagvergadering trad als spreker op de heer P. J. Vercouteren met het onderwerp Het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank te Rijnsburg, dat gisteren officieel in gebruik werd genomen. men, een kantoorruimte en een smaakvol ingerichte kamer voor privé-aaflgelegenhe- den en conferentie-doeleinden. Alles is sober, maar niettemin zeer aan trekkelijk en smaakvol ingericht en de bank heeft dan ook alle reden om trotsch te zijA op dit nieuwe gebouw. Bij de oflicieeU- opening waren een groot aantal personen tegenwoor dig, vertegenwoordigers van corporaties en vereen, uit de gemeente en verschillen de autoriteiten. Het kantoorlokaal waarin de plechtigheid plaats vond was tot in dc kleinste hoekjes bezet, toen dc directeur van de bank, de heer T. Kralt na een hartelijk welkom aan allen, direct het woord gaf aan burgemeester J. L. Bosschieter. Spr. noemde de opening van dit nieuwe bankgebouw een feit van gewicht, een feest- ure, omdat het eindoel is bereikt van do plannen die reeds lang in den boezem der vereeniging bestonden. Het is niet zoo lang geleden, dat bij Ver- bree een vergadering .werd gehouden, waar j het initiatief tot stichting van de bank werd genomen. Men zag in dat een dergelijke in stelling bij de gestadige groei van het be drijfsleven niet kan worden gemist Welis waar bestond de Rijnshurgsche Spaarbank, •maar deze kon niet aan de behoefte aan crcdiet voldoen, zoodat spoedig de oprich ting van de Boerenleenbank een feit werd. Gewerkt werd naar het systeem Raiffeisen waarhij de christelijke naastenliefde en on derlinge behulpzaamheid groote factoren zijn en gewerkt wordt aan de zcdelijk-gods- dienstige verheffing van het volk. De levens vatbaarheid van de bank bleek al spoedig, maar niemand had gedacht dat de instel ling zulk een vlucht zou nemen. Spr. roem de de royale en grootsche inrichting van het gebouw en vvenschte het bestuur van harte geluk met de totstandkoming. Moge het gebouw een weerspiegeling zijn van de welstand van de Rijnshurgsche bevolking Spr. feliciteerde nog speciaal den kassier, den heer Kromhout en sprak zijn beste wen scheen uit voor de toekomst. Daarna sprak de heer Tj. Kuypers, als vertegenwoordiger v. d. Ring van Boerenleen banken in de Bloembollenstreek. Spr. be grijpt volkomen, dat dit nieuwe gebouw met vreugde betrokken wordt en zal zioh hoofd zakelijk bepalen tot het uitspreken van zijn gelukwenschen namens den Ring. Alleen wil Spr. even wijzen op de waarde van de ringen, die een tiental jaren terug werden opgericht. Dit bleek heel goed ge zien. Er is een hechte band ontstaan tus schen de banken onderling en het is duide lijk uitgekomen welke waarde de onderlinge steun en voorlichting kunnen hebben, ken zoozeer in bloei verschillen is moeilijk boerenleenbank heeft wel bewezen, dat het er niet om te doen was om „ook eens een bank te hebben", maar dat de stichting wel degelijk in een dringende behoefte heelt voorzien. De bank neemt een plaats van groote beteekenis in en wel duidelijk is gebleken hoe uit stekend de zaken door het bestuur en den kassier worden behartigd, terwijl ook de stuwkracht van de centrale bank van groo te beteekenis is geweest Waaraan het toe te schrijven is, dat de verschillende ban ken zozeer in bloei verschillen is moeilijk te zeggen. Dit zit soms maar in kleinighe den. Rijnsburg heeft intusschen de omstan digheden rneegehad en Spr. hoopt van harte, dat ook in de toekomst Gods zegen op de onderneming zal blijven rusten. Het is vooral zaak het Raiffeisen-principe goed voor oogen te houden. Met zijn beste wen- schen voor de bloei van de bank besloot spieker. Thans was het woord aan Mr. O. Gezelle Meerburg, directeur van de Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, tot het uitspreken van het openingswoord. Spr. heeft gaarne de uitnoodiging daartoe aangenomen, om dat er uit blijkt de gehechtheid van do centrale bank, namens welke Spr. gaarne van zijn goede gevoelens wil blijk geven. De Raiffeisenbeweging heeft aanvankelijk groote tegenstand ondervonden. Men heeft langen tijd getwijfeld aan de juistheid van het systeem, maar twijfel bereikt nu een maal niets. Er moet geloof zijn en vertrou wen. Daardoor wordt bezieling gewekt. Da boerenleenbanken zijn geweest als bloe men die in stilte zijn opgegroeid en zoo tot volle wasdom zijn gekomen. k Spr. moet verder denken aan die koning de gelofte dat gij wilt staan voor de be langen die u zijn toevertrouwd. Met de woorden: Wees en blijf een zegen, verklaar de Spr. daarna het gebouw voor geopend. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Kralt, voorzitter van de plaatse lijke bank. Vele menschen kunnen slecht onthouden, aldus ving Spr. aan. Maar Spr. heeft een ander gebrek, llij kan slecht ver geten. Daarom heeft hij voorgesteld Mr. Gezelle Meerburg uit te noodigen om het nieuwe gebouw te openen en Spr. dankt hem dat hij aan deze uitnoodiging gevolg heeft gegeven. Spr. kan niet vergeten wat de centrale bank voor Rijnsburg is geweest. Wij wa ren maar jongens van de kouwe grond, aldus Spr., en zonder de hulp van de cen trale bank hadden we het zjover niet ge bracht. Er bestond reeds dadelijk 'n band van vriendschap. Met groote vriendelijk heid werden de Rijnsburgers altijd tege moet getreden. Spr. zegde daarvoor dank en sprak de wensch uit, dat Mr. Gezelle Meerburg nog lang voor de bank zou woi- den gespaard. Spr. dankt ook den Burge meester en den heer Kuypers voor hijn woorden en den heer Kraan dankt Spr. voor de wijze waarop hij dit gebouw heeft ont worpen, terwijl hij hem leiiciteert met zijn goed geslaagd plan. Ook de uitvoerders, de heeren Kort en v. d. Wiel, zegt Spr. dank voor hun keurig werk. Spr. wijst er clan op, dat de bestuursleden en de leden van den Raad van Toezicht van de oprichting af allen in het leven zijn ge spaard gebleven, een feit dat stemt tot groote dankbaarheid aan God, terwijl Spr. ook dankbaar is, dat zijn hoogbejaarde va der en de heeren v. Deltt en Kort, beiden ook oude gedienden, dezen dag nog kun nen meemaken. Ook richt Spr. zich nog speciaal tot den heer en mevr. Kromhout, die hij dankt voor hun groote medewerking bij het tot stand komen van dit gebouw. Ik heb u, mijn- lieer Kromhout, in de negen jaar dat de bank bestaat, zeer leeren waardeeren. Daar wil ik niets aan toevoegen om het woord waardeeren niet te verzwakken. Spr. maak te ten slotte nog eenige opmerkingen over de bank zelf en de vooruitzichten op de toekomst en sprak zijn beste wenschen uit voor de gang van zaken in het nieuwe gebouw. Hierniede hadden de vier sprekers die op het programma stonden het word gevoerd. Er is echter nog door verschillende andere personen het woord gevoerd. De heer Kroan- hout dankte de verschillende sprekers, die tot hem het woord hadden gericht en ook voor de wijze waarop het bestuur aan alle wenschen omtrent zijn nieuwe woning is tegemoet gekomen. De lieer Sch-aneveld bracht namens ver schillende vereenigingen op bloembollenge- bied zijn beste wenschen over. Spr. zeide o. m., dat zooals de zaken er thans voor staan hij nog gaarne zou zien, dat de Rijns hurgsche Voorschotkas en Spaarbank in de Boerenleenbank overvloeide. (Luid Applaus) De opgravingen, aldus spr., hebben de jSemietische wereld voor ons bloot gelegd en 1 ons doen zien, dat Israël cén der takken is geweest van den Semietischen stam en dat God het volk des verbonds niet heeft J losgemaakt van liet milieu, waaruit liet op- I kwam. De onderzoekingen van den laatsten tijd j hebben ons doen zien dat de Godsopenbaring leen ontwikkeling doorliep, die haar doel en i hoogtepunt bercikto in de komst van onzen j Heere Jezus Christus. Na deze inleiding ging spreker na, wat de opgravingen ons lecren van de schep ping ca zondeval, van de zondvloed en ver geleek het Babylonisch verhaal daarvan met de gegevens uit den Bijbel. Overeen- komst en verschil, werden duidelijk aange wezen. Ook hebben de opgravingen licht gewor pen over de cultuur en godsdienst der Ba- byloniërs. Hun godsdienst was zuiver hci- densch. Zelfs animistisch. De zonnegod komt onder allerlei namen voor. Anoe, Enlil en Ea vormon e»n drieheid. Anoe is de god des homels. Enlil is do orkanngod, maar hij is geworden tot den Heer des lands, de Baal bij uitnemendheid. Als zoo danig is liij de god der menschiieid. Ea, de derde, is de god van de wereldoceaan, waarop de anrdkoek drijft Dat is de drie heid. waarvoor Israël wordt gewaarschuwd in Ex. 20 4. In dit land en in dit milieu leefde Abra ham in den tijd van Hammoerabi, waar schijnlijk dezelfde als Amrafel Abraham heeft ook. geleefd onder het rechtsssyteem van dezen vorst Spreker vergeleek het wetboek van Hammoerabi met dc mozaische wetten. Ze vertoonen zeer veel overeen komst. Daar naast staan ook punten van 'verschil. De meerdere waarde, welke aan het menschelijk leven wordt gehecht, de daarmee samenhangende mildere behande ling der slaven, dc krachtige bescherming der vrouwelijke eer getuigen bij Israël van een beginsel, dat bij Babel wordt gemist Bovendien vinden we hier, wat wc in Babel niet vinden: eerbied voor de ordinantiën Gods op natuurlijk en zedelijk gebied. Zoo wordt in de overgeleverde gebruiken een element ingedragen, waardoor het leven tot een hooger. geestelijk peil wordt opgeheven. De opgravingen in Kanaan, vooral in Gezer, Taanatk en Megiddo, hebben ons in de allereerste plaats geleerd, dat in den steentijd een niet-Semietische bevolking in Palestina heeft gewoond. Zij waren gewoon hun lijken te verbranden. Ze woonden in holen en grotten. Allerlei huisraad is ge vonden. Voorts bleek, dat hier evenals in Babyionië het varken het meest gewone offerdier is geweest. Dit werpt een nieuw licht over het onder Israël geldend verbod om het varkensvleesch ook maar te eten. Omstreeks 2700 jaar voor Christus zijn de Amorieten Kanaiin binnengedrongen. Hun taal is verwant aan het Hebreeuwsch. Een echte Amorietische godin schijnt ge- weest te zijn: Asjera. In Rich. 3 7 wordt j Ze naast de Baals genoemd. I Naast de godenwereld staat hier ook dè j geestenwereld. De bewoners beschouwden de j plaats, waarop een huis kw am te staan, als het eigendom van de godheid. Door een j offer moest zij schadeloos gesteld worden. 1 Kon. 16 34 herinnert ons aan dit ver schrikkelijk gebruik. De invloed der Semietische cultuur op de West-Aziatische volken is zoo groot geweest, dat deze koningen en die van Syrië-Pales- tina in de 14e eeuw v. Chr. met de farao's van Egypte in het Babylonisch hebben ge correspondeerd. De opgravingen in Egypte hebben indirect heel veel aan 't licht gebracht, waardoor we de verhoudingen en de levenswijze van Jozef en.Mozes veel beter leeren verstaan Met voorbeelden werd dit duidelijk ge j illustreerd. Eigenaardig is, dat de driedeelig van I Salomo's tempel terug gevonden werd in de Egyptische Bij of in elke tempel is een meer, dat bij religieuze ceremoniën bevaren wordt. Ook bij de Salomonische tempel is sprake van de gegoten zee. I We zijn nu met de kinderen Israels weer terug in Kanaan. De indruk, die zij krijgen is overweldigend. Groote menschen, tot den hemel toe versterkte steden. Inderdaad. De opgravingen hebben de muren van Gezer. Jericho en andere steden blootgelegd. Bin nen de stad of vlak in de nabijheid is ook de plaats, waar de goden worden vereerd. In het O. T. worden ze hoogten genoemd. Voorts spraken nog de heeren A. de Moov namens de veilingvereeniging „Flora", die een fraaie klok aanbood; Mr. Boelaar mens „de Nederlander van 1845". die den heer Kromhout een mooie houtsnede bood ter plaatsing in het gebouw; de oude heer C. Kralt, de oude heer Kort en nog en kele andere personen, terwijl men intus schen gezellig bijeen was onder het genot van een kop thee en eén goede sigaar. Vermeld dient nog te worden dat de hal was versierd met een aantal bloemstukken, waarmede verschillende personen van hun belangstelling hadden blijk gegeven. rNIEMEUER'S heerenbaai I voor fijnproevers. Bij Gozer zijn een 8-tal opgerichte stcenen gevonden. I11 onmiddellijke samenhang met deze hoogte vond men twee geheimzinnige holen, die dadelijk doen denken aan de ge schiedenis van Saul bij de toovenaars te Endor. Als laatste gedeelte behandelde spreker de strijd der Israëlieten tegen de vreemde •orsten. Aan de hand van de gegevens der opgravingen werden de wreedheden, in den oorlog bedreven, weergegeven en vervolgens zette hij uiteen wat de opgravingen ons leeren omtrent den strijd van Jehu en Sal- mannasser, van de verovering van Samaria, van de strijd van Sanherib en Hiskia en ten laatste, wat zij ons leeren aangaande Nebukadnezar. Op deze, bijzonder interessante inleiding volgde eenige bespreking, waarna de verga dering met dankzegging gesloten werd. Daarna vercenigden de buitenleden zicli aan een koffietafel, die in Concordia was aangericht In de avondvergadering trad als spreker op D s. R. J. v. d. Weer d, van Leimuiden met het onderwerp Gezin en School. Spr. zegt dat de al-oude leuze „De school aan de ouders" voor velen zonder inhoud is geworden en dat do ontmoeting tusschen school cn huis vaak alleen plaats vindt bij het huiswerk, strafwerk cn de rapporten. De ouders meenen vaak aan hun belofte bij don doop gegeven reeds voldaan te heb ben wanneer zij hun kinderen naar de Chr. School zenden en de moderne drukke tijd maakt het de ouders bijna onmogelijk wel bewust hun kinderen een Christelijke op voeding te geven. Men leeft in het gezin vaak niet meer met elkander doch naast elkander, en „mijn huis is mijn kasteel" heeft in vele gevallen plaats gemaakt voor „mijn huis is 'n duiven til". Bij het aanvangen van den dagtaak vliegen allen uit om op ongeregelde tijden terug te kceren, en wanneer verschillende vergaderingen 's avonds het huis niet ont volkt, dan is het weer de radio die de intimiteit, waardoor de zielen voor elkander opengaan, verdrijft Het is goed deel te nemen aan de Chr. actie, doch de vader mag niet opgaan in het bestuurslid of den ouderling, want zoo verzaakt hij zijn roeping. Het huisgezin blijve het belangrijkste en de ouders die zelf gezegend zijn en daardoor ten zegen zijn. zien daarin het opvoedingsinstituut bij uitnemendheid, omdat het hier het leven zelf is dat opvoedt. Het doel van de opvoeding is. het kind God te leeren kennen en wanneer het huis gezin is een weerspiegeling van het beeld Gods in Zijn Drie-een-heid. de Vader en de Zoon en de Heilige Geest der Gemeen schap, dan zal bij die Godskennis- ook de liefde tot God in de kinderharten groeien, en zal in zulk een gezin de ware verbonds- matige opvoeding gevonden worden. In do Chr. school zien wij de inlossing van do" doopsbelofte van het „doen en te helpen onderwijzen", en de Christelijke onderwijzer de natuurlijke liefde der ouders tot de aan hem toevertrouwde kinderen missende, zal zijn opvoedkundig werk met vrucht kunnen doen, als hij de liefde Gods in zijn hart gevoelt en ook Gods liefde tot het menschdom in zijn groote verscheiden heid zich tot voorbeeld stelt bij zijn liefde tot de kinderen uit talrijke gezinnen bijeen gebracht. „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid" zij voor de Chr. School steeds tot richtsnoer en hoewel de vorming van het kenvermogen van bet kind, de taak van de school is. worde toch nimmer de leus ge huldigd het onderwijs om het onderwijs. I-Iet onderwijs is ondergeschikt aan cn een middel tot opvoeding cn heeft niet tot taak het vormen van geleerde doch van wijze menschen, en zij dan ook niet op een deel van het kind maar op het geheele kind gericht. Wat de samenwerking tusschen ouders en onderwijzeressen betreft zij voor op gesteld dat beiden elkander noodig heb ben en de onderwijzers hebben tot taak de huisgezinnen te leeren kennen en de ouders behooren ook van hun kant contact te zoeken met de onderwijzers en de school aan wie zij hun kinderen hebben toever trouwd. Op deze met groote aandacht gevolgde rede volgde nog een korte gedachtenwisse- ling en werd de wenschelijkheid geuit, het referaat in druk te doen verschijnen en zoodoende aan de vele ouders onder het oog te brengen. De voorzitter Ds. W. Bouwman uit Leiden sloot de vergadering, na den spreker dank te hebben gebracht voor zijn geleverd werk. HET LEIDSCHE DIEREN-ASYL JAARLIJKSCHE LEDENVERGADERING Woensdagavond hield de Vereeniging „Het Leidsche Dierenasyl" haar jaarlijksche leden vergadering in „het Nut". Bij de opening merkte de voorzitter, Dr. Borgerhoff Mulder op, dat de vereeniging binnenkort voor be langrijke besluiten zal komen te staan, om dat de plannen van samenwerking met de Vereeniging „Nationale Dierenzorg" vaster vorm krijgen. Deze vereeniging beoogt het stichten van een flink, ruim en hygiënisch asyl, waaraan zoowel 's-Gravenhage als Wassenaar, Leiden en de Bollenstreek kun nen deelnemen. Aan het jaarverslag van de secretaresse ontleenen we het volgende: Gingen in het vierde, vijfde en zesde jaar van het bestaan van het asyl de aantallen der verpleegde dieren een weinig achteruit, I in het zevende (1928) werd bijna weer het I aantal van het gerenommeerde derde be- haald en 1929 steekt met pl.m. 100 dieren boven het vorige uit. Er werden n.l. ge durende dat jaar in ons asyl verpleegd: 119 honden, kostgangers met 1458 verpleegdagen, opbrengst 804.39220 honden, zwervers met 15522 verpleegdagen, opbrengst 378.85; 93 katten, kostgangers, met 2363 verpleeg dagen, opbrengst 550.52; 206 katten, zwer vers, met 11660 verpleegdagen, opbrengst 158.22; totaal 638 dieren met 31003 ver pleegdagen. opbrengst 1891.98. Bij deze inkomsten moet nog geteld wor den pl.m. 200 voor logies van 6 katten uit één gezin, die tot April 1930 pension gasten bleven en waarvoor toen het heele bedrag werd betaald. In totaal werd dus ontvangen van de dieren pl.m. 2100. Buiten deze aantallen staan nog alle dieren, die Dr. Kuipers liet inslapen, zonder dat ze In het asvl vertoefden (dit waren dus de dieren, die per brancard werden afgehaald en door Dr. Kuipers hopeloos ziek of verwond werden bevonden) en ook d,ie, welke door vrienden in Leiden werden op genomen, aan het asyl opgegeven om af gehaald te worden en clan soms op hel laatstQ nippertje nog door hen aan een goed Voornaamste Nieuws. De Tweede Kamer heeft de motie-Van den Tempel verworpen. Daarna is de begrooting van Arbeid behandeld. Te Utrecht heeft de Vereen, van de Chr. Middenstand een buitengewone algemeene vergadering gehouden. (Bit 2) Te Oostmahorn is een treiler gestrand c» weer vlot gebracht De moordenaar van Bennekom tot levens lang veroordeeld- fhlz 3.) De debacle van de Handels- en Landbouw bank. De 75ste jearlijk6dhe vergadering van het Java-Comi'té is gister te Amsterdam gehou- (Btz. 5) „Zon en Schild", de stichting der Vereen, voor Ned. Herv. geestes- en zielszieken. BUITENLAND (bladz. 2) De meerderjarigheid van Aartshertog Otto en de geruchten daaromtrent Spanje. idooien t ïde Tafel Wervelstorm in Oklahoma. Een nieuwe opstand in Formosa? Scheepsongelukken. O.a. is een Engelsch passagierschip op de rotsen voor Portugal geloopen. Alle opvarenden gered. Bij een ongeluk op de Schelde zijn vijf personen vermist AGENDA Vrijdag 21 November: In den Vergulden Turk vergadering van de Leidsche IJsclub, 8.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken ordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, Telefoon 807. PUROL l. 31. tehuis werden geholpen. Het aantal overreden honden, waarvoor werd opgebeld, was ook dit jaar weer zeer groot Met wat meer aandacht van de zijde der chauffeurs zou veel narigheid voor die ren en dierenvrienden te voorkomen zijn. Over de in het asyl verpleegde dieren bleef Dr. Kuipers een waakzaam oog houden; zijn vriendelijke hulp in raad en daad en zijn zachtmoedigheid tegenover de dieren worden door ons zeer gewaardeerd. Het bestuur werd op gelukkige wijze aan gevuld door het toetreden van Dr. Borger hoff Mulder, de lieer en mevrouw Speelman (Sassenheim) en mevrouw van Eek, van wie Dr. Borgerhoff Mulder voorzitter en de heer Speelman, onder-voorzitter werd. Het asyl werd veelvuldig bezocht door be- langsltelenden, herhaaldelijk met de bedoe ling voorlichting te ontvangen bij eigen plannen tot oprichting van asyls in andere plaatsen. Bij de bespreking omtrent de propaganda voor den a.s. winter werden voorgelezen de ingekomen antwoorden op de prijsvraag voor een goed plan van actie. Deze inzen dingen leverden stof voor een geanimeerde gedachtenwisseling, die er toe leidde, dat aan een commissie werd opgedragen de juiste keus te doen cn eten begrooting te maken, diebehoorlijke kasversterking mag doen verwachten. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. In de Memorie van Toelichting op Hoofd stuk IV (Onderwijs, K. en W.) van de Rijks- begrootin-g voor 1931 wordt over de Rijks universiteit alhier het volgende gezegd: De uitbreiding van het geologisch minc- ralogisch laboratorium is ter hand geno Voor den aanbouw aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie zullen de gelden eerst worden aangevraagd, nadat de thans aanhangige meer urgente voorzieningen zijn voorgegaan. De Rijksgebouwendienst heeft den mi nister bericht, dat de chirurgische klini-ik van het nieuwe ziekenhuis eerst in 1932 in gebruik genomen zal kunnen worden. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: Firma P. Fontein Pzn., Houthandel, Haven kade 21—23, Leiden. Uittredend gevolmach tigde: J. Fontein, Leiden. Inleggerij „Neptunus", Inleggen van visch en zuurwaren, St, Ursalasteeg' 9 b. Leiden. Door uittreding van den vennoot: H. van Rosse, dd. 1 November 1930, is de vennoot schap onder firma ontbonden en wordt de zaak onder denzelfden naam voortgezet door den heer: H. van Rosse Sr., als eenig eigenaar. Fabriek van verduurzaamde Levensmid delen v.h. L. E. Nieuwenhuizen, Leiden. Over leden directeur: J. W. Nieuwenhuizen Se- gaar, Leiden, d.d. 8 November 1930. C. Bloot, Jrzn., Mineraalwaterfabriek, Bier- en Wijnhandel, Kloksteeg 7. Leiden. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma, onder den naam: C. Bloot en Zoon. Venn.: C. Bloot Jrzn., Leiden, en C. Bloot Jr., Leiden. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: P J C B BekooU wed. en M van Mastrigrt J v Went en A S HL Snuerwe.ln J Labordus enLJB Paalman H W Metselaar O W Oudshoorn, P Neuroth gesch. on D M G Thlolker. J «oman en A kinschoten HP vna RUn en C Vorbruggen H RUnsburger en J v Weer]op. X P Vergunst en M Bunn P J Wetselnr on J Mulder J W Sclinoider on A C P I..H - G A E Duüster en J W M Schouten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6