Jlimurr ^riïtsdjr (fmiraiif Bij Ruwe Huid Purol BINNENLAND. EBON NB IS CR Tl per kwnrtna! f3.2i (Beschikklmrskoslen 1 0 15) ler week f Voor hel Buitenland bij Weke- lijksrhe ecndins Bij dage lijksrhe tending *7.- Alles bil vooruit befall nR Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 A cent Sondagsblnd niet aftondeilijk verkrijfibaai No 3204 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 lOVEH^ENTltNi Van t tot S rpspis f t 17*4 b!ke renet neer - 022Vt fnjff* xededi-fiiigei. van 1—5 regels 2.30 Elke recel meer 0-45 Bij contract bplanpriike korting. Voor bel bevragen aan bet bureau wordt berekend f 0.10 10e Jaarganr Oit nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. AMERIKAANSCH STAATSBESTUUR De verkiezingsstrijd in de Vereenigde Staten, die gedurende enkele weken meer dan gewone belangstelling trok, is weer achter den rug. Het is thans wellicht niet zonder belang zich eens at te vragen, op welke wijze het Amen - kaansche staatsbestuur wordt uitge oefend. En daarna kan dan de vraag onder het oog worden gezien, van wel ken invloed de gehouden verkiezingen kunnen zijn op het landsbestuur van Amerika in de naaste toekomst. De staatsinrichting van de Vereenig de Staten is gegrondvest op het begin sel der trits politica, der driemachten- deeling, een principe, waaraan door De Montesquieu in zijn „L'Esprit des Lois" sterk verbreiding is gegeven. In geen enkelen staatsvorm is deze schei ding zoo duidelijk neergelegd als in die van Noord-Amerika. Zien wij in de meeste gevallen een zekere vervloeiing tusschen wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht en althans geen volledige scheiding tus schen de eerste twee functies, in Ame rika is dit anders. Daar draagt'de Grondwet de wetgevende macht op aan het Congres, de uitvoerende macht aan den President en de rechterlijke macht aan de rechterlijke colleges. De wetgevende macht berust, zooals wjj zagen, by het Congres, bestaande uit een Senaat en een Kamer van ver tegenwoordigers. Terwijl de leden van den Senaat voor een periode van zes jaar gekozen worden en om de twee jaar een derde deel aan de beurt van aftreding is, treedt de Kamer van ver tegenwoordigers om de twee jaar in haar géheel af. Op welke wijze worden deze wetge vende lichamen samengesteld? De Se naat wordt gekozen door de kiezers dei- verschillende staten volgens het z.g.n. pariteitsbeginsel, d. w. z. dat iedere staat, groot of klein, twee leden afvaar digt. Het aantal leden van den Senaat bedraagt 96. Het ledental der Kamer van Afge vaardigden heeft in den loop der jaren tat van malen wijziging ondergaan. Koos men aanvankelijk op elke 30.000 personen een afgevaardigde, in 1891 be paalde de wet het aantal vertegenwoor digers op 356, in 1909 bedroeg het 391, terwijl het thans 435 beloopt. Over wetgevende macht beschikt de President niet. Wel kan deze bepaalde maatregelen op wetgevend gebied, die hem gewenscht voorkomen, bij het Con gres aanbevelen, maar boven het ka rakter van verzoek en advies komt deze bevoegdheid niet uit. Zelfstandige wet gevende macht is den President onthou den. Maar al ontbreekt den eersten func tionaris in de Vereenigde Staten posi tieve bevoegdheid ten deze, negatief is hij wel in staat iets te bereiken. Tijde lijk althans. Met behulp van zijn veto recht kan de President de werking van een aangenomen wettelijken maatregel voor eenigen tijd opschorten. Neemt een meerderheid van minstens twee dei- den in Senaat en Kamer van Vertegen woordigers opnieuw het ontwerp aan, dan verliest het presidenteeïe veto zijn kracht en het ontwerp wordt wet. De President heeft dus geen wetge vende, enkel uitvoerende macht, en daarmede is de absolute machtenschei ding op haar scherpst uitgedrukt. Tus schen President en Congres bestaat ook niet de afhankelijkheids- en vertrou wenspositie, zooals wij die bijv. te on zent kennen tusschen Ministers en Ka mer. Niet aan de vertegenwoordiging, maar aan den President zijn de Hoof den der Departementen verantwoording verschuldigd. Dit is begrijpelijk, als men let op de wijze van verkiezing van den Presi dent: deze wordt om de vier jaar door het volk aangewezen, hij leeft bii de gratie der burgerij. Voldoet zijn beleid niet aan de verwachtingen, die men er van koesterde, dan heeft de burgerij zelf het vereischte correctief in handen bij de eerstvolgende Presidentsverkie zing wijst zij een ander tot opvolger aan. Het is te verstaan, dat in de practijk de scheiding tusschen wetgevende en uitvoerende macht tot moeilijkheden aanleiding moet geven. „De eenheid in het staatkundig beleid wordt daardoor niet gewaarborgd, de eenheid die men vindt zoowel in landen met een regel matig functioneerend parlementarisme als in absolutistisch geregeerde sta ten", merkt een schrijver over Ameri- kaansch staatsrecht op. Terecht. Wil de uitvoerende macht maatregelen ter uitvoering nemen, dan zal zij onvermijdelijk over de noodige financiën moeten beschikken en is der halve op de bereidheid der wetgevende organen aangewezen. Maar ook deze laatste zijn allerminst onafhankelijk. Zal de politiek, die het wetgevend or gaan bij zijn besluiten voor oogen stond, metterdaad worden verwezen lijkt, dan kan de medewerking der exe cutieve niet worden ontbeerd. Deze onmisbaarheid van wederzijd- schen politieken steun spreekt voor Amerika nog ten aanzien van de buiten- landsche betrekkingen. Wanneer het daarbij tot het afsluiten van een trae- taat zou komen, heeft de President de medewerking noodig van den Senaat, uitkomende in den steun van twee der den der aanwezige leden. Zoo moge staatsrechtelijk elk der drie machten zijn toebedeeld aan een afzon derlijk orgaan, in de practijk kan on derlinge afhankelijkheid niet uitblijven. En de ervaring leerde dan ook, dat deze al te scholastieke scheiding soms leidde tot politieke stroefheid, tot een zoo goed als kleurloos regeerbeleid. Het kon met name voorkomen en zoo kwam het voor dat de algemee- ne verkiezingen aan het Congres, dat aanvankelijk harmonieerde met de poli tieke inzichten van den President, een andere staatkundige meerderheid gaf, terwijl de ambtsperiode van der. Presi dent nog slechts voor de helft om was Te onzent zou een dergelijke gebeurte nis geen moeilijkheden baren: öf het ministerie trad af öf de Kamer werd ontbonden. Een dergelijke oplossing biedt echter het Amerikaansche staats recht niet. Eigenlijk kan men zeggen: de Ame rikanen, ondanks hun practischen zin, hebben hier geen oplossing. In zoo'u ge val leeft men politiek een paar jaren langs elkaar heen. En de eenige uitweg is „to make the best of it", om ervan te maken wat ervan te maken valt. Onder dit licht bieden de nog resten de ambtsjaren voor President Hoover niet zoo'n gunstig perspectief. GEWETENSCENSUUR. Van censuur willen vrijzinnigen van alle gading niets weten, behalve wanneer het ge- wetensccnsuur op andersdenkenden betreft. Overduidelijk blijkt dit wee*- uit de houding, welke men tegenover de stichting van vrij»», met name Christelijke scholen aanneemt. In de „Vrijz. Democraat" werd eenige maanden geleden het denkbeeld geopperd om de handteekeningen der voorstanders van een nieuwe school ten overstaan van den burgemeester of diens vertegenwoordi ger te doen stellen. Dat zou lichtvaardige verzoeken voorkomen. We hebben ons onmiddellijk tegen deze bpperking van het ouderrecht, deze gewe- tenscensuur, deze degradatie der Christelijke volksgroepen tot tweede en derde klasse bur gers verklaard en de „Vrijz. Democraat" is tot heden tevergeefs op zoek naar corruptie en valsche handteekeningen. Doch dit belet niet, dat op de agenda voor de komende jaarvergadering van deze bond het voorstel van de afdeeling Amsterdam De Kamerfractie dringe er bij de Regee ring op aan, dat de lijst met handteeke ningen, benoodigd voor de oprichting van een bijzondere school eerst van kracht is lo. ze minstens een maand voor het pu bliek ter inzage heeft gelegen. 2o. door de onderteekenaars aan wette lijk te stellen waarborgen voor den ernst hunner onderteekening is voldaan. Ziet u, als dc groote man in deze afdee ling met zijn vcrecniging „Volksonderwijs" een actie op touw zet voor een openbare school en daarvoor zelfs een collecte orga niseert, dan is er geen lijst met handteeke ningen noodig; maar als Christenouders school vragen, dan moet aan wettelijk te stellen waarborgen voor de ernst hunnei onderteekening worden voldaan. Het zou belachelijk zijn, als liet niet zoo eigengerechtig en zoo inkwisitorinal was. In het laatste nummer yan „de Vrijheid" vallen de liberalen de vrijzinnig-democratcii al bij. Mej. Westerman, het vrijheidsbond- sche Kamerlid schrijft reeds: „aan den' cisch van zekerheid, dat de school door de ouders wordt gewenscht, zou tegemoet gekomen worden, door bij liet tot stand komen van een nieuwe bii- zondere school de verklaring met de hand tcekeningen niet te laten vervallen, doch die met meer waarborgen te omgeven." daarom de handteekeningen met meer waarborgen omringen. We zullen de vrijzinnigen niet al te hard vallen over hun actie. Ze weten bij ervaring, dat de natie wel eens minder gehecht is aan een school, dan beweerd werd. Zij weten ook, dat vele ouders maar matig ingenomen zijn met of zelfs overmatig afkeerig zijn van een school, waaruit dc nationale liederen gebannen zijn. Hun school zinkt weg voor hun oogen en dat willen ze nu wreken op de vrije school! OFFICIEELE BERICHTEN INSPECTIE SPOORWEGEN. Bij Kon. besl. is aan E. Gerst, te Utrecht, eervol ontslag verleend als Rijksinspecter der Spoorwegen, met dankbetuiging voor de aan den Lande bewezen diénsten. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van de Minister van CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besl. is een consulaat der Neder-, ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. bes', is verleend de eeremedaille, verbonden aar de Orde van Orairie-Nassau, in zilver, aan mevr. M. G. Selleger, gen. Klijsën, organiste van de Ned. Herv. Kerü te Zwolle; in brons, aan R. Rikkers, C. 3 Hol en J. van Zanten, resp. schipper, voer man en arbeider allen in dienst van de >.V. Erriballagcf hrioken en Houthandèl, afd. Varssevekl en Co., te Leerdam. BUITEN» ONDERSCHEIDING. Aan mevr. E. Enthoven-Thomas te Am sterdam is door den president der Fran- sche Republiek toegekend de „médaille en vermeil de la Reconnaissance franchise" wegens haar verdiensten voor de Fransche zaak tijdens den oorlog. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op desbetreffende vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Heide heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat zijn tussclien- komst niet is verzocht, doch in het onder havige geval naar de geldende voorschrif ten ook niet noodig was. Voorts is niet gebleken, dat het optreden van den gevangenbewaarder tegen gedeti neerden door gemis aan onpartijdigheid zou worden gekenmerkt KANAALPLAN „GELDERSCHE VALLEI" EEN ADRES VAN DE KANAALVEREEN. De Minister van Waterstaat zou voor de verbinding Amsterdam—Boven Rijn de voor keur geven aan een kanaal door de Gelder sche Vallei, indien het maar vast stond, dat de Zuid-Westelijke droogmakerij van de Zui derzee niet naar een verre toekomst verscho ven zal worden. Immers, dit kanaal staal met de droogmaking in nauw verband. Onder de tegenwoordige omstandigheden wijl er haast bij het werk is. diende de Mi nister een wetsontwerp in omtrent het Wijk- bij-Duurstede-plan. De Kanaalverecniging „De Geldersche Val lei" betoogt thans in een adres aan de Sta ten-Generaal, dat ook in het ongunstigste geval een bedrag van ruim 9 millioen extra kosten noodig zal zijn om een kanaal langs de Zuiderzee en door de Geldersche Vallei aan te leggen. De conclusie is: Bij uitvoering van het Geldersche Vallei plan krijgt men dus twee ruime moderne scheepvaartwegen voor 75 millioen gulden, hij uitvoering van het Wijk-bij-Duurstcdeplan één ruim en éen smal kanaal voor 72.5 mill Waar de Minister nu ook van oordeel is, dat het Valleiplan toch aan de orde blijft, meent adréssante, dat thans de gelegenheid moet aangegrepen worden. HANDELDRIJVENDE MIDDENSTAND VOORLICHTING. Dezer dagen heeft in het departement van arbeid, onder leiding van den heer F. K. J. Heringa, chef der afdeeling handel en nij verheid, de tweede bespreking plaats gehad met afgevaardigden van vakorganisaties van handeldrijvende middenstanders. In deze bijeenkomst was van dc commissie van contact inzake middenstandsaangelcgcn heden aanwezig mr. M. J. Wolff; bovendien woonden vertegenwoordigers der drie lande lijkc middenstandsbonden de besprekingen bij. Bij de gcdachtenwisseling kwam o.m. ter sprake het vraagstuk van het teveel aan winkels dat van verschillende zijden werd belicht. Tevens werd gewezen op de wcnsche lijkheid van regeling van het uitverkoop wezen cn van het cadeaustelsel. Nog kan worden medegedeeld: Teneinde aan de onderaf deeling midden stand meer bekendheid te geven en haar werkzaamheden in toenemende mate aan de belangen van den handeldrijvendcn midden stand dienstbaar te kunnen maken, zullen ook de overige vakorganisaties op het gebied van den detailhandel tot een bespreking ten departemente worden opgeroepen. Belnngheh bende vereenigingen kunnen zich hiertoe melden bij den chef der afdeeling handel en nijverheid! DE BOSKOOPSCHE ANNEXATIE PLANNEN ALPHEN WEERT ZICH Boskoop heeft reeds een tiental jaren ge leden bij Gedep. Staten van Zuid-Holland plannen ingediend tot annexatie van een deel van Alpben a. d. Rijn, Hazerswoude en Reeuwijk. Evenwel achtten Gedep. Sta ten toenmaals daarvoor dc tijd niet geschikt, en adviseerden derhalve, deze plannen tot betere tijden uit te stellen. Deze tijden acht Boskoop thans aangebro ken. Het gemeentebestuur meende daarom, dat thans de tijd is gekomen een nieuw ver zoek bij Gedep. Staten in te dienen. Uit het voorstel van B. cn W. van Alphen te dezer zake blijkt echter, dat zij zich geensi zins met de motieven van Boskoop kunnen vereenigen, weshalve zij den raad advisee- ron, Gedep. Staten mede te deelen, dat de gemeente Alphen a. d. Rijn de noodzakelijk heid van het tot stand komen eener grens wijziging tusschen beide gemeenten niet in ziet ASSISTENTEN RIJKSBELASTINGEN HET ADRES VAN HET COMITÉ. Nogmaals deelen wij hier op verzoek mee. dat het adres van het Comité van Actie voor de Assistenten Rijksbelasting van de Aan stelling 1919 is gevestigd te Aalten A. 9G bij de secretaris de heer T. Meyer. Ih 't vorig berichtje stond een drukfout. Gistermiddag had te Arnhem de opening plaats van de werkinrichting voor Onvol waardige Arbeidskrachten; de eerste in richting op dit gebied te Arnhem, in tegen woordigheid van den burgemeester van Arnhem. Mr. S. J. de Monchv, de wethou ders Meyer, en Bakker en andere auton teiten. Na de toespraken werd de inrichting hfczichtigd, welke voor mannen en jon gens bestemd is; die voor vrouwen cn nfeisjes zal hopelijk spoedig volgen. DE OUD-GEPENSIONNEERDEN ZIJ KLAGEN HUN NOOD AAN DE REGEERING. De besturen van de Ned. Bond van Ge- pensionneerden en van de Bond van Ge- pensinnneerden bij de Ned. Spoorwegen heb ben aan den voorzitter van den Minister raad een adres gezonden, waarin zij dezen verzockcrr een wetsvoorstel bij de Statcn- Gencraal te willen indienen, waarbij de pensioenen van de in dit adres bedoelde oud- gepensionneerden worden gelijkgesteld met dia der z.g.n. niet-gepensionneerden. nl. he rekend naar de sedert 1920 belangrijke ver hoogde salarissen en overeenkomstig de zoo veel gunstiger bepalingen van de Pensioen wet van 1922, resp. de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. Voorts verzpe.ken adressanten den Minis ter, te willén bevorderen, dat deze gelijkstel ling ook verplichtend wordt gesteld voor de provinciën, gemeenten en verdere publiek rechtelijke lichamen, opdat gepensionncer- den dier lichamen niet worden achtergesteld bij de gepensionneerde Rijksambtenaren, zoomede yan de weduwen van de voor 1900 gepensionöecrden. Bij het adres is een uitvoerige Memorie van Toelichting gevoegd. VEREEN. VAN HUISVADERS IN MILITAIRE TEHUIZEN VERGADERING TE UTRECHT Bovengenoemde vereenïging vergaderde in het Tehuis te Utrecht, onder leiding van don heer Mekenkamp. Spr. memoreerde wat het voorbijgegane jaar de Tehuizen bracht. Dat de bezoekers zoo gaarne deelen "in vreugde en leed der Huisouders is een verblijdend feit. Onder al de arbeid, gedaan terwille van het opgroei end geslacht, is die der Tehuizen wel de meest vruchtdragende. Als de oude voortrek kers nu eens konden zien hoe de arbeid ge groeid is, zij zouden zich verheugen over hun initiatie! vóór GO jaren! Het bewaren is vaak heel moeilijk. wat zit er dan wel aan het redden vast! Onder de ingekomen stukken zijn er enkele kennisgevingen van verhindering, en mede- deeling van een tweetal Huisvaders die over gingen in dienst van het Ned. Jong. Verbond. De voorzitter wijdt hun een woord van dank en afscheid. De heer De Wal geeft inlichtingen omtrent de Ziektewet. De penningmeester deelde mede. dat de re kening sloot met een batig saldo van ruim f 14.—. Daarop brachten de afgevaardigden van den Ned. Mil. Bond de Chr. Ond. Off. Ver- ccniging „Pro Rcge", en de Leg. Pred. Ds. Bootsma, hun wcnschen over. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Kaldcway, van Ede, en in de vac.-Beeftink. de heer G. Mulder, van Gorinchcin. De voor zitter bracht aan den heer Bceftink dank voor wat hij voor de verceniging heeft ge- In de pauze kon, dank zij de goede zorgen van de Huisouders te Utrecht, een goed voor ziene koffietafel in het Tehuis worden geno In de middagvergadering was het woord aan den heer Eshuis, te Assen, om te spre ken over het onderwerp: „Kerk cn Tehuizen voor Militairen". Gelijk het gezin de Kerk dient, en de Kerk het gezin, zoo dienen ook de Tehui zen de Kerk, en dient de Kerk de Tehuizen Dat de bezoekers behooren tot verschillende gezindten, doet hieraan niets af of toe. Sprekende over Zondagviering, toont hij zich een voorstander van een wekelijksrhe Zaterdagavondvoorbereiding, en sluiting van het Tehuis onder de Zondagmorgengods dienstoefening. Dan spreekt hij over de taak der Kerk ten aanzien der Tehuizen, en in hoeverre deze- werd vervuld. Hij herinnert aan de mohili- satiedagen met hun kerkelijke belangstelling, en geeft aan hoe verflauwde liefde der Kerk voor de Tehuizen moet worden aangehla zen. Hij meent, dat dc Kerk nog lang niet zal kunnen zeggen voor onzen arbeid genoeg te hebben gedaan. De Tehuizen werken voor Cs Kerk.' laten dc Kerken het gebed voor de militairen nimmer verzuimen. Besloten werd dat het bestuur zich in ver binding zal stellen met het Hoofdbestuur van den Ned. Mil. Bond, ten einde de mo gelijkheid van uitgave van dit referaat te overwegen. Algemeen was men van oordeel dat hot gesprokene in zijn geheel ter ken nis moet worden gebracht van alle Kerken. HULDIGING VAN DL. F. E. POSTHUMA Ter huldiging van dr. F. E. Poslhuma, commissaris generaal van de Nederlan-l6che regeering voor de Nederland6Che en Noderl. Indische deelneming aan de wereldtentoon stelling 1930 te Antwerpen, heeft gieteravond in hotel De Witte Brug te Den Haag een maaltijd plaats gehad. Tal van personen, die bij deze tentoonstelling betrokken waren geweest, namen daaraan deel. Mr Ver s-huur. minister van arbeid, heeft een rede gehouden, daarna dè Antwerpsche burge* meestér Van Cauwelaert. Dr. Poethuma dankte. Tafelpresident wa6 Ir. J. A. Kalff. ..VRIJ NEDERLAND" Dezer dagen werd besloten tot oprichting van hot „Genootschap Vrij Nederland", dat zich ten doel stelt in ruimen kring zijn idea ler te vensprei-den. ten éinde aldus te trach ten de kiezers te doordringen van het ver derfelijke der huidige groepsbelangenpoli- tiek, waaronder het algemeen belang m et .lijden, mede doordat niet meer kunde en eerlijkheid maatstaf zijn voor bet bekleed en l,an de belangrijkste functies, doch 'n de eerste nlaats „de kleur" beslissend is. Het Genootschap, zijn leiders en zijn leden koesteren geen politieke ambities in welk opzicht ook: gestreefd wordt naar bevorde ring van de nationale eenheid en van het al gemeen belang.. Aldus ..Vrij Nederland" van de A.V.R.O. mcnechen. ONDER COMMUNISTEN De „Tribune" bevat een resolutie van het partijbestuur der C. P. H., waarin wordt geconstateerd, dat van de vier lei dende „kameraden" der thans gelikwidcer de Wijnkoop-groep slechts Wijnkoop een duidelijke politieke vei klaring heeft afge legd, waarin hij zijn vroegere, dwalingen betrpurt en hecritiseert openlijk voor het front der arbeidersklasse. De andere drie kameraden. Van Rurink Hoogcarspel en Bronimert, hebben, on danks dat de C. P H. hen nadrukkelijk heeft uitgenoodigd, hPt voorbeeld van Wijn koop te volgen en eveneens een zelfstan dige individueele verklaring af te leggeu dit tot nu toe nagelaten. Het partijbestuur van Je C. P. H. ei6cht nu van hen onmiddellijk „een politieke verklaring, waarin zij duidelijk niet alleen hun politieke fouten erkennen, maar ook de oorzagen van hun foutieve opportunis tische politiek blootleggen". AANBESTEDING HET NOORDZEEKANAAL. Vanwege den Rijkswaterstaat werd aan besteed het maken van den ijzeren huven bouw van: a. een ophaalbrug over zijka naal C van bet Noordzeekanaal; b. een vas te brug in het verlengde van bovengenoem de ophaalbrug; c. een ophaalbrug over zij- kanaal F. van het Noordzeekanaal en h"t maken van eeniga bijbehoorende werken. 't Laagst was ingeschreven door de Fa. H. Berghans te Dortmund voor 1 134 300. UIT HET SOCIALE LEVEN OOK DE NED. CHR. GRAFISCHE BOND NEEMT HET COMPROMIS VAN. De Ned. Chr. Grafische Bond vergaderde Donderdag te Utrecht en nam met algemeene stemmen liet compromis aan. Referendum A. N. T. B. De meerderheid der uitgebrachte item- men bij het referendum van de A. N T. B. heeft zich uitgesproken voor de aanvaar ding der nieuwe C. A. O. der voorzitterschap van dr. W. H. Nolens. be sloot na te gaan. om welke redenen de vonge regeling van de exportcredietgarantie van rijks wege is opgeheven, en of de tijdsomstandighe den nu ook r.-inleiding gaven om te bevorderen, dat een dergelijke regeling weer in het leven 3Bes^otennwcrd!>ernensrfmenwerking met ande an kan jvorden om in Besl oi werd een conferentie te belegger menig geval had deze bemiddeling i DE VEILIGHEID VAX IIET VERPLEGEND PERSONEEL het hoafdbes .an don Alg. Neder!. Chr. Ambtenaarsbond Is aan den Min. van Bin nenlandscho Znken en Landbouw verzocht te bevorderen, dat btJ de toepassing der actieve arbeldstherapie in de krankzinnigengestichten eenlg overleg plaats vindt tusschen geneeshee- ren en verplegend personeel, zulks In verband met de veiligheid van de verplegenden. RIJKSVERZEKERINGSBANK EN CENTRALE i bij de vast- de eigenlijke Omtrent de praktijk der ba stelling van de Invaliditeit i schatting zooveel doenlijk rekening te nonden met de door de ongeschiktheid veroorzaakt mindere gelegenheid tot werkverkrt jging. kwam meer klaarheid, terwijl de aanwijzing van advies-commissies, bestaande uit een werkge ver en een werknemer, ook hier voor twijfelge vallen als wenscheliike aanvulling werd vast gelegd Verder kwamen aan de orde de positie en In vloed der controleerende geneesheeren der banlc bij invalidlteitsschatting. BEDRIJFSSLAPTE Te Moerdijk is het lang voortki •1 bet beu, oent vac den Maibelite-houder en hygiënisch nnelijk toilelgerief. KUYPERS 4 Co, AMSTERDAM telpt ATT^r rus ONS BLAD IN DE GTZ'NNEN P \'GEN. WAAS Gil REHCOBT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1