J3e Nederlandsche Thermo- chemische Fabrieken JOOD ViSGHMEEL D LAND- EN TUINBOUW No 60, Verschijnt eiken Donderdag Het adres h"te bestrijdings middelen, voor bespuiting, rook en gas is HD. FLACB. MAASSLUIS. ^teutoe Hetösrfje Courant ÜONDERDA G13 NO VEMBER 1930 mmMsmmmmnam Een instituut voor volks- en veehygiëne. Een inrichting van nationale zoowel als van economische beteekenis. Met één der N. T. F.-Wagens op reis door Friesland. I Zoo nu en dan, vroeger veel en veel 'neen dan thans, leest men nog wel eens van po gingen om voor de comsuptie afgekeurd vleesch, toch nog voor mcnscnelijk gëjiiuik te doen dienen. C.ewetenlooze personen, die om eiutel: guldens de gezondheid van vele meii3 -hen er aan wagen, weten nog wel eons een al gekeurd dier te bemachtigen, t Wordt .Mb- wel eens opgegraven, indien hot reeds boJ graven is. En op veelal geraffineerde ij/3 worden deze cadavers of deelen daarvan k; de consumptie gebracht. Vroeger ging dit heel gemakkelijk en wij herinneren ons uit onze jeugdjaren nog wel de z.g. „krragenslagers", die ten alles lu halve gunstige reputatie genote-. en zorgden, dat de vlceschconservenfabrieken, vooral ten plattelande, een beruchte na an hackt' n. Door de Vee- cn Vlecschkeiirir.gswctle.n ziin daar zeer belangrijke veranderingen ten goede in gekomen, waardoor de consument waarborg krijgt, dat hij geen voor zijn gi- zondheid schadelijke vleeschwaren ontvang'. Alleen afkeuren van wat ongeschikt is Voor menschelijk gebruik en merken van *v-ii geschikt is, geeft echter nog gefn voldoende v aarborg. Daqrom is ook bepaalde dat het afgekeur de vleesch en de gestorven dieren, onbr .ik baar moeten worden gemaakt. In scwin ïge gevallen is de destructor als middel daarto- voorgeschreven, in andere gevallen w ,rcil deze aanbevolen boven begraven. Voor deze vee- en vlccschkturingswotlen er waren had men hier en daar plaatselijke voorschriften. Een enkele gemeente had een abattoir waar alles, wat daarvoor in aanmerking kwam in een Kori-oven werd yernieti.-o. to taal vernietigd, zondat er niets overbleef. Deze Kori-oven is een noga' dure inrich ting, zoodat er ook niet v -al in gebruik waren. Een enkel antlar abbatloir bad een destruc tor, ren Poclewille-apparaat, waarbij. zij ha' weinig, dan toch nog eenig nuttig residu overbleef. De meeste gingen echter, wat afgekeur' werd, begraven, waarbij in sommige geva.le.n nog wel bijtende stoffen als kalk, catbo creoline enz. gebruikt werden, doch ook vagt het vleesch zonder eenige vooibchaude'irg begraven werd. Dit was onhygiënisch, war.t meermolen gebeurde het, dat honden het begravène wou opgroeven en daarbij den bodem ovei een groot oppervlakte besmetten. Ook gebeurde het, wat we reeds mededeelden, dat het loc!, r.o? in consumptie kwam. Afdoende waren deze middelen dus flirt en wij weten in ons land op meerder? p aa' sen weiden, waar jaar in, jaai uit, zie-te.i als milt- en houtvuur hun slachtoffer vragen We kennen zelfs weiden, waarin een b. paald gedeelte geheel afgerasterd is, zood-u het vee er niet komen kan. Daar is inde +ij«f een koe dip aan miltvuur leed begraven c. vele tientallen vierkante meters zijn jaren long een bron van besmetting. En ook de bovengenoemde chemische rtot- fen zijn niet afdoende. Men zal licht inzien, dat als de heg'nat methode algemeen voorschrift zou morteu worden, men spoedig over gebrek aan ter reinruimtc zou klagen. Maai ook alles gaat verloren, er blijft niets dat nog nut kan doen over. Economisch is het dus niet en hygiënisch is het niet Er is wel beter, voordeelige methode. Dat is het vernietigen door den destructor In het K. B. van 28 Mei 1925 wordt gpzegu wat een destructor is, n 1. een inrichting, waar vleesch en vleeschwarcn door ther mische, chemische of thermo-chemische be handeling, hetzij in enkelvoudige bestand deelm worden ontleed, hetzij zoover wur.len verbrand, dat alleen asehbestanddeelen over blijven en de behandeling zoodanig is, da alle levende organismen worden gedood. Hieruit volgt, dat verbranding in do gas fabriek, wat nog wel eens voorgeschreven .verd, ook tot destructie behoort. Nu is deze wijze van vernietigen niet erg voordcelig voor de retorten, maar ook niet icelmatig, daar de cadavers verkleind non en worden, en dus besmettings-kansen troo' Ook oen reeds genoemde Kori-oven bch.m- volgens de wet tot do destrurlorcn, doch s niet economisch, omdat er niets overblijft n er dus alleen kosten gemaakt word-n Dit zou alleen te verdedigen zijn als er een andere even-doelmatige weg was, conomisch beter is, omdat e?n deel der kos- >*n worden goed gemaakt, daar het nuttig esidu, het nuttig product, dat overblijft. En zoo'n weg is er. Dat is de Thermo 'hemische dcetructor, waarvan een paai leine in ons land werken, n.t. te Winters vijk, te Rarsingerhorn en te Mid woud Dit zijn kleine, plaatselijke of streok- lestructoren, die nogal duur zijn, omdat aan vervoer, personeel, inrichting, enz., zeer hooge eischen gesteld moeten worden. Om zoo voordeelig, zoo economisch moge liik te kunnen werken, zóó dat er zoo goed als geen kosten door de betrokken Ge meentebesturen behoeven gemaakt tc wor den is in 1925 opgericht de N.V. Nederland sche Thórmochemische fabrieken. Deze oprichting geschiedt in overleg met i betrokken Departementen en in samen- erking met de Voreeniging van Nedcr- ndsche gemeenten. 't Is een nationale zaak, de volks- cn vee- ygiè.iie, jn een krachtig middel om die te bevorderen is de oprichting der Thermo- chemische fabrieken als een nationale zaak toe te juichen. En het spijt ons erg, dat deze zeer idieele zaak door niet voldoende medewerking van alle gemeenten, door laksheid van soin- ige gemeentebesturen of door zelfstandig optreden in kleine prutsinrichtingen uit- ioeisel van wat we zouden willen noemen, gemeentelijk of plaatselijk egoïsme, niet het geheelo land of althans een groot deel ervan bestrijkt. De N. T. F. stelt zich ten doel de destruc tie in Nederland door middel eener ver door gevoerde economische centralisatie zoodanig te exploiteeren, dat zij zonder finanfieclen steun van overheidswege de taak der des tructie zoowel van de veerijke als van de veearmc Gemeenten kan overnemen. In tegenstelling dus met de gemeentelijke destructoren en die, welke slechts voor een klein gebied zijn opgericht, heeft zij zich tot taak gesteld de distractie zooveel mogelijk voor geheel Nederland te verzekeren. H' door kunnen niet alleen de vecarme Ge meenten, welke anders allicht hezwaarlij van een destructor zouden kunnen wordci voorzien, mede in het project betrokken worden, maar bovendien is het door dezen J te maken, organisatievorm mogelijk zulks te doen, zon der dat dit voor de daarbij betrokken Ge-i meenten onkosten van eenigerlei beteekenis medebrengt De N. T. F. is uitsluitend opgericht mei het oog op de destructie van afgekeurd vee en vleesch. Overeenkomstig het doel, de destructie centraal te organiseeren, is hef hoofdkantor te Amsterdam gevestigd. Doch alleen zaken van algemecnen aard worden daar behandeld. Iedere destructor en een trale ophaalplaats heeft zijn eigen chef die ter plaatse de dagelijksche leiding uitoefent. Uiteraard is de N. T. F., voorzoover het de hygiënische zijde van haar bedrijf betreft, onderworpen aan de controle van het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht. Bovendien is deze controle in de overeenkomst, welke met de Gemeenten wordt gesloten, nog uitdruk kelijk nader vastgelegd en omschreven. Door een en ander wordt de Gemeente de waarborg geschonken, dat de door de N T.F verrichte handelingen overeenkomen met de eischen, welke de wet en de met het toe zicht op de uitvoering daarvan belaste amb tenaren stellen. De wijze, waarop de destructie moet ge schieden, is trouwens uitvoerig beschreven in het Ministerieel Besluit van den lOdcn \nril 1926, waarin de eischen worden gefor muleerd, waaraan de terreinen, de gehou wen, de apparatuur en de vervoermiddelen moeten voldoen. Tevens is' daarin do moge lijkheid opengelaten van Rijkswege een controleur aan te stollen, die niet het voort durend toezicht op de destructie wordt be last. Dit is bij den destructor, welke dc N. T. F. in Bergum heeft, geschied. Teneinde van de zijde der Gemeente eveneens controle mogelijk tc maken, heel' de N. T. F. aan de Directie van de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten te 's- Gravenhage, als vertegenwoordigster van de Gemeenten, in de overeenkomst vermelde vérstrekkende rechten van controle gegeven. Alle daartoe door de Gemeenten aange wezen ambtenaren hebben op ieder tijdstip recht van toegang tot den destructor. Door deze veelzijdige, zoowel preventieve als repressieve maatregelen kan de Gemeen te zonder eenig .bezwaar dc haar door de wel opgelegde taak der destructie aan de N. T. F. overdragen. De praktijk van eenige jaren in het Noorden des lands heeft be wezen, dat dit inderdaad het geval is. Wij hebben ons daarvan overtuigd, zijn naar het Noorden getogen, hebben de prak i tijk van de N. T. F. van nabij gadegeslagen door een reis met een der oplnial-auto's mee j~|oe onze bollenkweekers reclame maken Hierover in een volgend artikel uitvoerig. £en noodkreet van den Duitschen tuinbouw In de „Gartner Börse" vindt men dc vol gende noodkreet: Welke bloemist hoeft-den grocienden nood in de laatste jaren niet opgemerkt. En toch probeerden de meesten elkaar over dezen grocienden nood heen te bedriegen, ieder geloofde nog steeds zijn eigen weg te kun nen gaan, zonder zich om zijn bcroepsorgani satie te bekommeren. Andere collega's vat ten het woord „opvoeren van de eigen pro ductie" op met hulp der aangeboden rijks credieten, om den vloed van den jaarlijks grooter wordenden invoer uit het buitenland te doen ophouden tot de juiste hoeveelheid opdat ook de regeering deze uitgriven aan geld en arbeid steunen en bevorderen zou Het resultaat? Toenemende nood. Als een lawine breekt zo op ons beroep los. alles met zich meeslecpend, wat niet meer sterk ge noeg is om deze catastrophe te doorstaan. De rblijvenden staan vertwijfeld voor de toe komst en men hoort de bange vraag: Is er ïand in het Duitsche Vaderland, die on zen nood kan verzachten? De regeeringen? De partijen? Ja, wanneer deze niet zooveel met zichzelf te doen had den! En zoo ziet het er uit, alsof er niemand is die ons helpt en dat is ook zoo, wij kun nen alleen ons zelf helpen wanneer wij zelf tot bezinning komen. Dc nood brengt de mensehen tot elkaar en daar het geheele volk in den laatsten tijd wakker is geworden en in opstand komt tegen de zware lasten, willen wij ons ook met de laatste kracht der wanhoop hijeen scharen, de wankelmoedi gen en besliiitloozen en ons allen verzame len in den Rijksbond van den Duitschen tuinbouw, om met vereende krachten het laatste te probeeren: een beroep doen op het oordeel van de Duitsche huisvrouw, den Duitschen verbruiker slechts voor Duitsche voortbrengselen trachten te winnen. Slechts de eene weg blijft over, wanneer ons alle andere gerechtigde hulp ontzegd wordt. Collega's, de jaarlijksche vergadering van het hnofdcomité van het rijksverband van den Duitschen tuinbouw in Halberstadt heeft getoond, dat juist het moest benadeelde Oosten niet zonder strijd wil toezien, hoe onze goede Duitsche voortbrengselen in de overgroote hoeveelheid van dc buitenland sclie waar dreigen te verstikken, doch dat er bereikt wordt, dat het rijksverband midde len vindt voor het aanwerven van een groot afzetgebied voor Duitsche tuinbouwvoort brengselen, zonder dat daardooor hoogere bijdragen van de medeleden verlangd wor den. Een frissche wind waait er van het rijksverbond en wij willen allen helpen de zeilen te spannen, opdat we weer in de juiste koers komen. Er hestaan verschillende moge lijkheden voor alle organen van hot rijksver hond, ook voor de landsverbonden en dis trictsgrocpen, tot het werven van afzetge bied. Wanneer het landsverbond ..Silezië" tot een vergadering ter bespreking van den stand van den nood op 15 November to Breslau op roept, waar de regeering en de pers onzen laatsten noodkreet zullen vernemen, diui Col lega's. zal er niemand zijn, die niet miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiil BLOEMBOLLEN RECLAME-AAKBIEDING van: 6 Hyacinten voor pot of glazen, 30 idem voor den tuin, 50 pracht Tulpen, 100 Narcissen, 50 Iris, 50 Sneeuwklokjes, IOO Blauwe druifjes en 50 Anemonen, dus ruim 400 Bloembollen voor slechts t 3.- Alles prima qualiteit I,,—j ui-, gegarandeerd, mei cultuurbesc'nriiving gratis. 13 Firma P. DE JONG - Killegom - Giro 149680 schijnt, doch alle man aan boord, we moe ten toonen, dat de tuinbouw een gesloten front voorstelt. Bij dezen strijd gaat het er niet om, zonder meer iets te regelen, doch het gaat 'om het laatste, om ons eigen uit hourlingsvermogen. Daarom nogmaals, ieder ook wanneer cr thuis nog zooveel te doen is. mag niet van deze vergadering wegblijven omdat hij zich anders als beroepstuinhou •er mede schuldig maakt aan den onder gang van den Duitsctien tuinbouw. In de laatste jaren zijn de vergaderingen van het landsverbond Silezië door den stij genden nood eigenlijk niet zoo bezocht ge worden als het zou moeten. Velen meenden de kosten te kunnen of te moeten uitsparen Ditmaal hoop ik, zal en moet het anders worden, wanneer we onzen leider Tillack daadwerkelijk ter zijde willen staan. Ook de dist fietsgroepen moeten in dezen winter meer clan ooit cr toe bijdragen het publiek door voordrachten duidelijk te ma ken, wakker te schudden en telkens weer mede te deelen dat met ieder pond buiten landsche waar, dat ze 'coopen, den eenon steen na den anderen uit de fundamenten van Aon Duitschen tuinbouw gerukt wordt, zoodat het ineenstorten een logisch gevolg is De twee- tot drievoudige invoer van huiten landsche groenten en vruchten in dit jaar toont heel duidelijk, hoe dicht wij hij de in storting staan. Daarom kunnen we niet te dik wij Is en te luid tot het publiek zeggen* „Koopt Duitsche waar tot redding van den Duitschen tuinbouw". Voor ons geldt echter het spreekwoord- Alle man aan boord, alle' collega's voor den gemeensehappelijken arbeid, want wij wil len kampen om ons bestaan en onzen erva ren leider volgen. Laten wij toonen, dat wij dit willen en helpen willen, ieder door zijn persoonlijke aanwezigheid op 15 November te Breslau. Wat het Twee-ccnt-per-Iïoefonds doet. Zooals men weet hebben onze bloembollen- kweekers een fonds voor onpersoonlijke re clame en door middel van dit fonds wordt voor de bloembollen in het buitenland recla me gemaakt. Hoe dit in Frankrijk is gedaan bijkt uit het volgende: In de parterres van den Tuin der Tuilerieön zullen 60.000 hyacinthen geplant worden, door het Centraal Bloembollen Comité aan de Fransche Regccring aangeboden. Vlak daarbij, voor de ingang van het Louvre waarheen de kunstminnaars der geheole we reld hun schreden richten, zullen in do lente de narcissen bloeien. Gaal men de poort onder door, dan volgen in den prachtig aangclegilcn tuin de vak ken cn perken, waarop duizenden vroege tulpen worden gezet. Heeft men dat ge deelte doorgewandeld, dan steekt men de Tuileries over, die aan beide zijden gcflan keerd wordt door vakken waarop variëteiten van de tulp Murillo geplant zijn. Vervolgt men zijn rondwandeling naar do groote vijvers in de richting van hot doorzicht op de zuil van de Place de la Concorde, dan zijn er links en rechts uitstekend gekozen plekken waar kleinere beplantingen aange bracht worden. De Parijzenaars, waaronder men tegen woordig een paar honderdduizen niet- Franschen behoort te tellen, bereiden zich voor op de in het voorjaar te openen Inter nationale Koloniale Tentoonstelling. Als deze haar poorten opent, zal de bloei der bloembollen beplanting van den Jardin des Tuileries een feit zijn. Waaraan het bloem hol len vak deze geli genheid tot demonstratie te danken heeft? Aan het initiatief van de exporteurs Frankrijk, gesteund door die van andere landen, aan den veelheteckene.nden invloed van den gezant te Parijs, aan de welwillend beid van de ambtenaren van den Franschon staat, enaan de hijdragenden aan het Twee-ccnt-per-Hne-londs der kweekers. De ze toch stellen de gelden beschikbaar en maken de uitvoering der opdracht mogelijk Eenvoudig was dezg opdracht intusschon niet en de uitvoering gaf cn geeft nogal eenige moeite. Daar was de directie der tuinen, die door liet planten der bollen af stand moet doen van haar verlangen om in den voorzomer op tijd de zomerplanten aan te brengen. Daar was in de tweede plaats de oppositie van de Fransche irnpor tours van bloembollen. De groep impor teurs op Frankrijk heeft echter aan die op positie den wind uit de zeilen genomen, door te bepalen, dat voor en tijdens den bloei de aandacht or op zal worden geves tigd, dat al deze bloembollen besteld kun non worden bij dc in Frankrijk gevestigde zaadhandelaren en tuinbouwers. Deze re clame zal den Franschon handel steunen en voordeel brengen. En indirect komt ze ook het vaderland der bloembollen, Nederland, ten goede. JSjederl. Rundveestamboek Het jaarverslag 1929 van het N.R.S. ver meldt een ledental van 7209, wat wijst op eenigen achteruitgang die wel spoedig weer zal worden ingehaald als gevolg van het opgewekte leven, dat in fokkerskringen kan worden waargenomen. Dit zal wel in ver band staan met het feit. dat de veefokkerij en -houderij nog niet do malaise ondervindt als die in de akkerbouw. Ingeschreven werden van het I-I-vcesIag 651 stieren en 2772 koeien, van het M.R.H vceslag 265 stieren en 1300 koeien; van het G-veeslag 46 stieren en 132 koeien. Totaal 5226'stuks van een geinspecteerd aantal van 12.525. In het keurstamboek zijn ingeschreven 141 koeien. Geregistreerd worden in het regis ter van jongvee van hot I-I-vcesIag 8890. van het M.R.-M.-veeslag 5575 en van het G-vee slag 295 kalveren, totaal 14.760 stuks. In het buitenland werden een groot aan tal maandkalendcrs verspreid ter propa ganda. Met middelen uit het fonds ter bevordering der rundveefokkerij werden aangekocht gestationnoerd 9 stieren. Over de resulta- tp,n dezer werkwijze acht men zich tevreden. Zoowel de binncnlandsche als de buiten- landsche handeJ gaf reden tot tevredenheid, ook Wat betreft de prijzen. Uit de revisie op het einde van 1929 ge houden en vergeleken met die van 1920, blijken eenige merkwaardige zaken. Het le dental verminderde van 9676 tot 7209. De verhouding tusschen volbloeden cn regis terdieren is aanmerkelijk gunstiger gewor den, waaruit blijkt, dat de rationecle vcofok kerij een goede schrede voorwaarts heeft ge daan. BENZO RJW1ELEN zijn wettig gedeponeerd SENZO RIJWIELFAER i. BAKÜEfi In. Kcogsiiaa' l6!i Het beste is juist goed genoeg Koopi daarom alleen onovertroffen kwahteits-Snoei- gereedschap, voorzien van hei merk „De Tweeling" (J. A. HENCKELS. Solingcnh Altijd uit voorraad leverbaar. T. v. d. BEUKEL - Monster - Telefoon 22 Uien - Sorteermachines NOTtNBOOM's PATENT, prima fabrikaat w levert Fa. P. Nieuwste construciie Oudste ervaring Reeds verscheidene geleverd aan de voor naamste Veilingen en bxporieurs. Tel. 40442 H.H. TUINDERS Uw adres voor Uw DRUKWERKEN is Drukkerij UBERTAS GÜUOSCHi SIMEI 01 - ROiltRDAM Telet. 2495-2496-2497-2498 vermengen; 10 pCt. behoedmiddel tegen Coecidiosls. Prijs f 21.50 per 100 K.G. af Rotterdam N.V. HENNEKAM's Vischmeelbandel Fabriek en kantoor: Koord vest 42/44. Schiedam nEïïai!iüïïiG3iOTiiinnifniiiniiBO.iininiH(ii!mj!nROiiiraflnanirntB E NIEUWE AARDAPPEL DiE ZIEKTE VEROORZAAKT fEPENZlEKTE In de Boskoopsche Courant vonden wij onderstaande mededeel in gen van den he kenden botimkweeker P. den Ouden, aldaar: Slechts met schroom wil ik over de ver maarde Iepenziekte iets onder de aandacht van belangstellenden brengen, hoewel er al zooveel over dit onder.verp is geschreven en de volgende medede.eling voor velen mis schien niet nieuw meer is. Doch gezien dat op zulk een eenvoudige wijze proef is te ne men, meen ik aan mijn bevindingen publi citeit te moeten geven. F-nkele dagen geleden bezocht ik name lijk een groot buiten, alwaar eenige jaren geledon een laan van Iepen is geplant, en wel de variëteit Ulmus campestris var. Whcatleyi (U. monuinentalis), Aan verschillende hoornen in deze laan verscheen twee jaren geleden in hevige ma te de zoo gevreesde lepenziekte; de tuinbaas, zonder bepaalde aanwijzingen van anderen noch groote verwachtingen van zijn werk koesterend, snoeide in Augustus, dus toen de hoornen nog in blad waren, zij het dan geel cn ziek de takken van de kro nen tot op ongeveer 20 c.M. terug, waardoor er geen blad meer aan de boomen over bleef. Alras begonnen de takken opnieuw uit te Ipopen en wei in gezonde conditie; deze tweejarige takken van 5060 c.M. lang ble ven den afgeloopen zomer kerngezond en zijn dit nu nog. De boomen die vorigen zo mér ook op dezelfde wijze werden gesnoeid, zijn ook weer goed en gezond uitgcloopen. Uit een en ander heb ik nog niet de min ste illusie gevormd, dat nu de juiste pana coe gevonden is en dat die ingesnoeide boo men, vooral de ingesnoeide tweejarige kro nen die ik zag, in het vervolg ook vrij van ziekte zullen blijven, doch gezien de staat waarin -ij nu verkeeren, heb ik gemeend dat een dergelijke eenvoudige proef navol ging waard is, en dit dan in den zomer, on geveer in de maand Augustus als de ziekte verschijnselen goed zichtbaar zijn. Prof. Dr. C. E. Benjamins tc Groningen deelt in het „Ned. Tijdsch. voor Genees kunst" iets mede over een vérschijnsel dal hij bij zich zelf waarnam, nl. dat de nieu we aardappels hem sedert eenige jaren ziek maken. Hoofdbeeld der ongesteldheid was krampen in den buik. Dit voorjaar is hij zelfs vrij ernstig ziek geworden na overvloedig gebruik van den nieuwen inhcemschon aardappel (niet den Malta aardappel). De professor beschrijft het ziektegeval cn doet verslag van de door hem genomen aardappelproeven. Hij ver moedt dat histamine do ziekteverschijnse len (darm-, maag- cn galblaasconcentraties, misselijkheid, braken, speekselafscheiding uitzetten van bloedvaten en gevoel van warmte) veroorzaakt heeft. De schrijver besluit zijn artikel: „Is het nu met het bovenstaande bewe zen, dat histamine of een daarop gelijken de stof in den nieuwen aardappel zit? Vol strekt niet; er zijn nog andere stoffen, die dergelijke reacties kunnen teweegbrengen (acetycholine, pepton enz.), een recks van biologische en chemische reacties is nog noodig ter nadere identificeering. doch het geheele complex van verschijnselen, met de beide laboratoriurnproefjes, wijzen in die richting. Zeker is, dat een sterk werkzame stof aanwezig is, waarvan het voor den bioche micus de moeite waard is haar nader te hó- studeeren. Daarbij doen zich een aantal vragen voor znoals: wanneer verdwijnt de stof uit den nieuwen aardappel ,zit zij vlak onder de schil cn wordt zij daarom wel licht bij den ouden aardappel niet waarge nomen, daar de nieuwe slechts geborsteld of geschraapt en de oude geschild wordt. Zit dc stof misschien toch nog in den ouden aardappel en wordt zij uit het losser ge kookte product opgelost en met het afkook sel wpggeworpen? Men zal het den rhino-otoloog wel willen vergeven, dat hij het vraagstuk niet ver der bewerkt heeft cn zich op zijn eigen onderwerp blijft conrentrecren, al is het dan ook nauw verwant aan het onderhavige. Doel van dit stukje is slechts de aandacht te vestigen op een biochemisch feit, m. i. helangrijk niet alleen uit een theoretisrh oogpunt, maar zeker ook voor de practijk. Wellicht willen collega's, die bij de landelij ke bevolking practiseeren hun ervaring over dit onderwerp mededeelen, hetzij aan mij (ik kan dan later de gezamenlijke gegevens aan een biochemicus sturen of anders rechtstreeks aan de redactie van dit Tijd schrift). Ik kan ten slotte nog mededeelen, dat ik voortgegaan ben met hot gebruik van nieuwe aardappels, doch in zeer beperkte mate, n 1. niet meer dan twee per maaltijd en eens per dag. Daarvan ondervond ik niet den minsten last Een kleine dosis werkzame stof wordt goed verdragen wanneer het geen specifieke over gevoeligheid geldt". Er zijn meer menschen. vooral ten platte lande meenden wij het opgemerkt te hob- hen, die slecht tegen het eten der eerste nieuwe aardappelen kunnen. Persoonlijk hebben wij meermalen dezelfde ervaringpn, hoewel niet in zoo hevige mate als de pro fessor, opgedaan. Eigenaren van lepeboomen, helpt mede de Iepenziekte te bestrijden! Productie en uitvoer van varkens De directie van den Landbouw deelt mee, dat gedurende de dagen van 30 October tot 5 November zijn geslacht voor haconherei cling 14,708 varkens (in de voorafgaande 7 dagen 13.923), terwijl werd uitgevoerd bacon afkomstig van 15.403 (14.244). In Denemarken bedrm het aantal bacon slachtingen in dezelfde periode 129,611 (128.193) stuks. De totale invoer van bacon in Groot Riit- tannië beliep in de week van 27 October tot 1 November 17S929 (196,153) ctws. Do Directeur van het Staatsboscbbeheer cn de Inspecteur, Hoofd van den Planten ziektenkundigen Dienst, verzoeken ons op name van het volgende: Het is bekend, dat de iepenziekte, die nu al sedert verscheidene jaren in ons land en in het Westelijk gedeelte van Europa heerscht, groote verwoestingen aanricht Vele prachtige iepenlanen zijn helaas door deze gevaarlijke ziekte reeds verdwenen of ernstig geschonden en hoevele zullen er nog Er is geen land, waar de iep in vergelij king met andere boomsoorten" zoo veel vulilig voorkomt als het onze. Hij behoerscht in hooge mate het aan ons land eigen land schapsbeeld. Verkeerde men tot voor kort in 't onzekere omtrent de oorzaak van de iepenziekte, thans staat vast, dat deze moet worden gezocht in een zwam, welke in het hout woekert, waar door de boom meestal na eenigen tijd sterft Aanvankelijk tastte men omtrent de wijze waarop de ziekte van don een en boom op den anderen wordt overgebracht, geheel in het duister; thans is echter gebleken, dat de iepenspintkevers, d.z. kleine kevertjes, die zich onder de schors vooral van gevelde iepen, maar ook van kwijnende of pas gestor ven hoornen voorttelen, bij het overbrengen der ziekte een zeer voorname rol spelen. Deze kevers hebben de gewoonte zoodra zij uit de schors komen, aan jonge twijgen van in de nabijheid staande iepen te knagen, meest al in den top van den boom. Het is gehle ken. dat de kevers, wanneer zij uit de schors van aan iepenziekte lijdende of gestorven boomen kruipen besmet zijn met infectieu- se deelen van de ziekteverwekkende zwam on dat zij deze overbrengen op de wondjes welke zij bijten in de schors van de twijgen der in de omgeving staande gezonde iepen Uit deze twijgen verbreidt de ziekte zich verder in den hoorn, waardoor de sa pst roo ming wordt belemmerd, hetgeen zich vooral bij droogte uit in het verdorren der bladeren aan de takken. De bestrijding van de iepenspintkevers welke zicli gedurende de laatste jaren door de aanwezigheid van de tallooze gevelde zieke en stervende iepen op ongekende wijze hebben vermeerderd, is derhalve voor het te gengaan der icpenziekte van groot belang. Indien men het aantal in ons land voorko mende iepenspintkevers kan beperken, zal dus de kans op overbrengen van de ziekte op gezonde boomen verminderen. Het komt er dus op aan de boomen, die reeds een broedplaats voor iepenspintkevers vormen dat zijn de ernstig zieke en ster vende exemplaren zoo spoedig mogelijk te vellen en de schors dadelijk onschadelijk te maken, zoodat de insecten, in welke ont wikkelingsstadia deze zich ook mogpn be vinden, gedood worden. Bovendien is het noo dig alle overige iepen, die geveld worden, dus ook de gezonde of de nog slechts in ge ringe mate door de iepenziekte aangetaste exemplaren bij het vellen onmiddellijk van de schors te ontdoen, opdat zij geen broed plaats worden voor spintkevers. Het onscha delijk maken van de schors kan "iet host ge schieden door deze onmiddellijk na de vel ling te verbianden of ze desnoods, al dan niet met den stam. gedurende ten minste 3 maan den onder water gedompeld te houden. Bij een en ander moet er rekening mede worden gehouden, dat van de iepenspintke- ver gedurende den zomer meer dan één hroodse! uitkomt, zoodat de kevers den ge heele.. zomer door verschijnen. Ter bestrijding van de iepenziekte is hij Koninklijk Besluit van 17 April 1930. Stants- htad Nr. 141, bepaald, dat de gehruiksgerech- tigrle van iepeboomen, welke door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en land bouw zijn aangewezen als stervende of reeds gestorven, verplicht is binnen een door dien Minister te bepalen termijn die >oonien te vellen en de schors onschadelijk te maken, door deze, volgens dc aanwijzingen van ge noemden Minister, te erbraiuien of op andere wijze te behandelen. Daar het hier een nationaal belnng geldt, wordt een ernstig beroep gedaan op don ge meenschapszin van alle eigenaren van iepe boomen in o land om door het tijdig treffen van de hierboven omschreven maatregelen mede te werken aan dc bestrijding van de lepenziekte. WEET GE dat met sto Vereenigde G: 800 II A wo." dienen, daar uitbreidt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11