MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE NIEUWE WEG ROOSENDAAL-BELGIE EEN ZAAK VAN INTERNATIONAAL BELANG BESEFT DE aEGEEEING DAT NIET? De moedige daad van Roosendaal. De tot standkoming van den nieuwen weg Roosendaal—Esschon is ccn feit van zeer groote beteekenis voor het internationale verkeer. Immers de meest korte verbinding tus- schen Rotterdam en Antwerpen of men via den Moerdijk, dan wel over Numans- dorp—Willemstad zijn weg neemt loopt over Roosendaal, in aansluiting met de Bel gische wegen, die van uit Esschon recht streeks over Polygoon en Brascaet naar Antwerpen leiden. Het is anders een geweldige lijdensgeschie denis geweest, voordat de 7 K.M. lange weg in den schitterenden staat gebracht was, waarin deze thans verkeert. Voorheen liep van Roosendaal naar Esschcn een 3V2 Meter breede keiweg, die in zulk een erbarmelij- ken staat geraakt was, dat hij voor het ver keer en zeker voor het snelverkeer zoo goed als onbruikbaar was. Gevolg was dan ook, dat het doorgaand verkeer dat voorheen voor een groot gedeel te via Roosendaal België inging of omge keerd uit België ons vaderland tot einddoel had, steeds minder werd, en bijna geheel Verdween. Roosendaal met zijn 22.000 inwoner», met zijn schitterende ligging aan een knooppunt van spoorwegen, waardoor men de meest snelle verbindingen, zoowel met België en Frankrijk, als met Engeland en Duitschland heeft, om natuurlijk het eigen vaderland niet te vergeten, Roosendaal met zijn uit stekende gelegenheid voor industrie, niet zijn arbeidzame en goedwillende bevolking, dreigde een „ville morte" te worden. De plaats raakte in het vergeetboek, .waaraan verschillende invloeden van buiten af, het hunne ijverig bijdroegen. I-Iet rijkswegenplan liet Roosendaal links liggen, de provincie subsidieerde links en rechts, behalve voor de verbinding Roosen daal—België en het gevoel dat men gere kend werd tot den zelfkant van Nederland te bchooren maakte zich van velen meester, die deze gevoelens niet onder stoelen of banken staken, iets wat niet altijd ten goe de kwam aan de liefde voor het vaderland. Toen er niets te bereiken was, nam Roo sendaal zelf het werk ter hand en besloot de Raad op niets meer te wachten en aan de precaire kwestie een einde te maken. Aanbesteding werd gehouden en aan de Soliditit Mij. te Amsterdam werd opgedra gen voor een bedrag van f 216.870 het werk in siligeenbeton uit te voeren. De breedte van den weg werd bepaald op 7Yz Meter, waarvan 5J/2 Meter als rijweg zou worden gebruikt, terwijl links en rechts oen fietspad zou worden gemaakt. Op 26 Mei werd het werk begonnen en be gin October was de rijweg voltooid, terwijl de fietspaden voor een groot deel gereed Doordat dit werk het eerste was in ons land, dat door de Soliditit Mij. welke haar hoofdzetel in Keulen heeft, in siligeenbeton werd uitgevoerd, en een geheel nieuwe werkmethode werd gebezigd, was de belang stelling zoowel van de zijde van de autori teiten als van rijks- en provinciale inge nieurs zeer groot. De meening van alle des kundigen was onverdeeld zeer gunstig. „Zeg het met een lunch!" De spreekwijze: „Zeg het met bloemen", wordt in de laatste tijd door autoriteiten en openbare college's vaak uitgebreid in deze zin: „Zeg het de pers met bloemen op een wel voorziene disch"; aldus om niet van plagiaat verdacht te worden de vertegen woordiger van „De Rotterdammer" aan de lunch te Roosendaal, waar hij namens bin nen- en buitenlandsche pers 't Gemeentebe stuur en de vereeniging „Roosendaals Bloei" dank zei voor de vriendelijke ontvangst. Eerlijk gezegd, een degelijke lunch in de gezellige zaal, van Hotel Buysen is wel zoo aangenaam als een open-lucht-excursie op een regenachtige Novemberdag. Echter: de goede zaak leed er niet onder. Aan tafel zaten mede aan de burgemees- In den stoet werd t ter van Roozendaal, de heer Aug. Coenen, burgemeesters uit de omliggende plaatsen, ook burgemeester Kenis van Esschen, het Tweede Kamerlid Jac. Vos, leden van Prov. Staten, wethouders on raadsleden, de Bel gische consul te Roosendaal, de directeur- generaal Rombach van de Soliditits Mij. te Keulen, hoofden van gemeentediensten en Hollandsche en Belgische journalisten. Daar de feestelijkheden georganiseerd wa ren door de vereeniging Roosendaals Bloei spraken aan tafel de heeren J. Coenen, voorzitter, en A. T h. v. d. V e n, die in een interessante rede uiteenzette, waarom de aanleg van een nauwlijks 7 K.M. lange weg zoo hoogst belangrijk is. Voorts spraken o. a. nog Mr. Mayer, voorzitter Kamer van Koophandel, West- Brabant, de heer Rombach voor de uit voerende Mij. e. a. De plechtige opening. Na de lunch werden ue genoodigden op het gemeentehuis ontvangen, waar burge meester Coenen het gezelschap welkom heette, van waar een karavaan auto's het gezelschap naar het begin van de nieuwe weg voerde. Hier werd men ontvangen door het co mité van Wijk III, dat voor schitterende versieringen had zorg gedragen. De officieele openingsrede werd gehou den door burgemeester Coenen, waarna het zoontje van den voorzitter van Roosendaals Bloei, kleinzoontje van den burgemeester, de jongeheer Guus Coenen, met een ver guide schaar van een meter lengte het lint doorknipte en de weg aldus voor het ver keer opende. Jongejuffr. Elsaclcer bood de Burgemees tersvrouw bloemen aan en zegde een aar dig versje. Achter de auto-'s der officieele personen sloten zich vele luxe auto's en versierde vrachtauto's aan, tot een aantal van ruim 80, en nu ging do tocht naar Nispen, waar de burgerij, met muziek de stoet stond af te wachten. Namens do burgerij voerde pastoor Van Spaandonck het woord, welke welkomst groet en dankwoorden door burgemeestei Coenen werden beantwoord. Voort ging het nu van Nispen naar Es schen, waar de burgemeester van Esschen, de heer .1. Kenis, onder toeloop van hon derden en honderden Essc-henaren den stoet opwachtte, terwijl de muzieksociëteit Concordia van Esschen het N.ederlandsche volkslied deed hooren. Het eerst voerde hier het woord burge meester Gienen, die eerstens herinnerde aam de dagen van October 191-1, toen hij tot hier de vluchtelingen uit België tege moet kwam. Thans kwam hij in vreugde stoet ter opening van de nieuwe weg, oio het verkeer met Esschen op waardige wijze zou herstellen. In antwoord hierop verwelkomde burge meester Kenis de Roosendaalsohe vrienden in het vertrouwen dat de oude gpe-de betrei; kingen weer volkomen-zouden hersteld worden. Daartoe uitgenood-igd door burgemeester Coenen werd hier het afscheidingslint on der een harteliik speechje zijnerzijds door den heer Th. Tiebackx, consul van België te Roosendaal, doorgeknipt, waarna de steeds groeiende feeststoet optrok naar het Esschensche gemeentehuis. Hier hield de burgemeester van Esschen een hoogst sympathieke rede tot begroeting van het gezelschap, waarin hij dank bracht aan Roosendaal en het Neclerlandsc.be volk voor alles wat het voor de Belgen tijdens den oorlog heeft gedaan. Spr. hoopte, dat de nu geopende nieuwe 'weg zal mogen bij dragen tot een versterking van de vriend schapsbanden en moge strekken tot hoo- gere welvaart der heide landen en de daarbij betrokken gemeenten. Hierna werd de eerewijn gediend. Op de terugweg sloot zich bij de stoet aan het Gilde St. Sebastiaan uit Caschen, waar bij een vroutwtje van 83 jaar, die de avond feesten te Roosendaal met oude dansen voor het Stadhuis kwam opluisteren. De feesten werden gesloten met een con cert, waarna de lichtsloet werd gehouden, begeleid dioor een viertal muziekkorpsen. De houding van Rijk en Provincie. Indien de nieuwe weg RoosendaalEs schen alleen van beteekenis was voor deze plaatsen, dan ware de belangstelling over dreven. Echter, op die dingen willen we aan 't slot even wijzen. In de eerste plaats, dat, wanneer straks het rijk de verbinding NumansdorpWillem stad zal verbeterd hebben, het verkeer met België op de korstste en minst kostbare wij- j ze kan worden onderhouden, zoöals uit bij gaand schetskaartje blijkt. In de tweede plaats, dat deze wegaanleg geen uitstel meer kon lijden, omdat België van zijn kant voor goede verbindingen, zelfs voor twee mooie wegen naar Antwerpen En in de derde plaats, dat het dus zoo on- j begrijpelijk i?, dat Rijk cn Provincie tot he- den geen medewerking verleenden. Het j geldt hier een hoofdverkeersweg en slechts j na vee; moeite heeft de Provincie, onder hij kans onaannemelijke voorwaarden eenig subsidie toegezegd, j Deze vreemde houding der autoriteiten is eigenlijk het meest interessante in deze zaak CHRISTENDOM CULTUUR EN Rede van Prof. Dr. H. Visscher VOOR DE AFD. Z.-HOLLAND DER NED. HERV. 3. V. OP C. G. Te Rotterdam heeft de afdeeling Zuid- Holland van de Bond van Ned. Herv. J. V. op G. G. een vergadering gehouden. Op ge bruikelijke wijze werd geopend door de heer' M. No te boom van Goucierak. Prof. Dr. H. Visscher, hoogleeraar te Utrecht en lid der Tweede Kamer, hield een rede over Christendom en Cultuur. In de schepping is alles, aldus spr., zóó van God verordineerd, dat elk wezen dat leeft noodig heeft een bepaalde worsteling. De plant b.v. onttrekt groeikracht uit de lucht en uit de aarde. Ook de dieren moe ten worstelen om het lichaam in stand te houden. Ditzelfde geldt nu ook van den menseh. De mensch neemt in de schepping een eigen zelfstandige plaats in. Zelfbewust heid en redelijkheid zijn de gaven Gods aan den mensch verleend. De mensch heeft een bijzondere roeping op doze aarde, hij is a. li. w. de priester der gansclie schepping Gods. De menseh moest voor Gods aange zicht al de eer en heerlijkheid der aarde •den Heere opdragen. In het paradijs moest Adam den hof bouwen en bewaren. Dat was scheppingsordinantie. De mensch komt ech ter onder de macht van zonde en dood. Het zondegif wordt hem daardoor in de aderen gedruppeld. De lofzang der schepping wordt nu gesmoord. Toch ligt in den mensch nog die drijfkracht om de aarde te veroveren. De oefening baart kracht In de mensch- heidsgeschiedenis zien wij dat inderdaad, vandaar de Cultuur. Cultuur komt van een Latijnsch woord, dat zooveel beteekent als: „akkerbouw". Wanneer de mensch niet redelijk was, dan zou daarvan geen sprake zijn. Bij de dieren is geen sprake van cultuur. Van geslacht op geslacht worden de ervaringen overgedra gen. Daarbij vervult de taal, inzonderheid het schrift, een geweldige rol. Het schrift is begonnen met een eenvoudig teeken, zoo als b.v. het Egyptische hieroglyphenschrifi. Deze twee elementen zijn voor de cultuur van geweldige beteekenis tot heden toe. De taal en het schrift! Het Cultuurproces loopt een merkwaar dige gang. Van familie tot stam, tot volk, tot natie, ten slotte tot de moderne staats vormen van heden, het wonderlijke techni sche cultuurleven. In het Museum van Land en Volkenkunde te Rotterdam is dat proces te zien van nabij. Van' het primitieve muziekstuk tot het mo derne orkest. Dat is nog geen vooruitgang voor de menschheid. Er is ook sprake van achteruitgang en decadentie. Ondanks do groote rijkdom van het moderne leven. Zon der dat wij het misschien weten worden wij in deze maalstroom meegesleurd. De groote invloed van den godsdienst heeft in dat cul tuurproces een functie gehad. Een leidende functie! Ook de heidenvolken zijn religieus. Het gansche leven wordt door de religie be paald. Het zedelijk leven hangt nu eenmaal samen met het godsdienstig leven. Aan den Egyptenaar werden 42 vragen gesteld wan neer hij voor Osiris moest verschijnen na zijn dood. Bij de Christenvolken is het even- zoo geweest. De Heere Jezus Christus heeft zichzelf gepredikt als de Middelaar Gods en der menschen. Hij is waarachtig God en mensch. Hij heeft niet alleen God geopen baard, maar ook den mensch. Hij heeft ons den mensch voor oogen geteekend. Hij heeft ons de wet voorgehouden. Hij geeft het ware menschheidsbeeld. Dat is voor de cultuur van geweldige be teekenis geweest. Hij is een voorbeeld, maar ook een levende kracht. Hij is het leven. In Hem verschijnt de tweede Adam. Hij predikt wedergeboorte, want wij gaan naar ons eeuwig huis. Hij heeft het leven in eeuv/ighcidslicht voorgesteld. Deze dingen zijn overbekend. Maar daar is een tijd geweest dat dit iets geheel Maar het is een onaangename bijzonderheid. En om daarop goed het licht te laten val len, hebben we van deze plechtigheid iet.» meer werk gemaakt dan anders het geval zou zijn. We hebben toch een Wegenfonds? nieuws was. Voor Christus' komst wisten de heidenen deze schijnbaar eenvoudige dingen niet. Wij zijn verairtwoording schuldig voor God voor al onze daden. Het heidendom kent niets andere dan een sociale of com- .munistische samenleving. De mensch bezit dan zelf niets. Alles is dan familiebezit De menschen in Afrika maakten al het ver diende geld op, want anders werd liet toch maar familiebezit! Deze sociaal-familiaal-communistische toe stand heeft verstrekkende gevolgen gehad. Want als het Christendom optreedt dan ont staat het conflict. Geen wonder dat de Ro- meinsche Keizers het Christendom vervolg den. Want de Christenen predikten het recht Gods. De prediking van Christus heeft wakker geroepen het persoonlijkheidsbesef Waar de mensch de ontroerende zekerheid kreeg dat hij schuldig was verantwoording te doen aan God daar werd de hoogste span kracht der cultuur openhaar. Dit is van groote beteekenis. Christus leert niet de wereld te verachten. Neen! De Heiland is waarachtig mensch geweest zoodat Hij ge scholden werd voor vraat en wijnzuiper. Hij ging naar de bruiloft. Waar het Christen dom kwam werd de arbeid geheiligd. De Westersche volken die aan de spits staan der wetenschap, waarop zij zich be roemen, het is alles vrucht van Christus ar beid. Daarom heeft Christus veel meer waarde voor de wereld dan zij zelf wil er kennen. Onze tijd dankt alles aan Christus. En het droevige is dat zij Hem hebben uitgebannen Wanneer zij hem uitwerpt dan stelt zij zich tegenover den levenden God. Ondanks de Volkenbond en Nooit-meer-oorlog enz. staat de gansche cultuur te wankelen. Spr. is nu oud geworden maar denkt met bezorgdheid aan de toekomst. Wij lev_.. midden in de reyolutie! De tijd ontwikkelt zich naar Jezus woord: let op de vijgeboom! De absolute afval heeft ook ons volk aan gegrepen. De mensch gaat weer terug naai' het heidendom, naar het sociale. De staat is de afgod. Zoo wordt het gezinsleven ver woest. Indien wij nog een toekomst zullen hebben, dan alleen door een wederkeer tot Christus die ons alles heeft geschonken. De menschen vinden geen vrede tenzij zij de palmtak des hemels aanvaarden. Hoe ook aangevallen, hoe ook bedreigd: Gods Woord staat er borg voor dat het laatste woord gesproken zal worden door Hem. Hem zal de victorie zijn! Johannes heeft het gezien. Het Jeruzalem daalde neder, haar poorten waren dag en nacht open en de koningen der aarde brachten in haar de teer en heerlijkheid der volken, dat zijn: de schatten aer cultuur. Zij worden voor God gebracht. Daar is Hij dien wij hebben ge loofd, op wien wij hebben gehoopt Er volgde een geanimeerde bespreking waaraan door velen werd deelgenomen. Prof. Visscher antwoordde op alle gestelde vragen, waarvoor hem door den voorzitter werd dank gebrarcht. Na enkele huishoudelijke zaken afgehan deld te hebben werd deze zeer goe-d geslaag de vergadering gesloten door den heer Z. 11. de Groot. Het Referaat zal binnenkort in druk ver schijnen. Gemengd Nieuws. DE DOODELIJKE DAMP. Te Nieuwkoop- is de vrouw van H. door kolendamp bedwelmd geraakt. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. ONDER EEN AUTO GEDOOD. Te Rietgoor bij Nispen (N.-B.) werd het zevenjarig dochtertje van M. Goorden op weg van school naar huis door een auto ge grepen en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde toen de auto een boerenkar gepas seerd was. Het lijkje van het kind was ont zettend verminkt SPORT VEREEND. Toen te Arnhem na afloop van den wed strijd Vitesse—Robur et Velocitas de spelers der bezoekende vereeniging het veld verlie ten, ontstond tusschen eenige personen uit het publiek en enkele Robur-spelers een handgemeen. De politie kwam tusschenbei den. Daar het publiek een dreigende hou ding begon aan te nemen, heeft de politie na geruimen tijd eerst de orde kunnen her stellen. De Apeldoornsehe voetballers werden onder geleide der politie naar de op een afgezet gedeelte geparkeerde autobus gebracht' UIT DE GESCHIEDENIS VAN HET REKENEN II (Slot) Ook is bekend, dat de Babyloniërs de ge tallen van 1 tot 60 gaven aan hun goden overeenkomstig hun hemellsohen rang. Fen kleitafel uit de bibliotheek van Nineve heeft de lijöt van de voornaamste goden met hun getallen voor ons bewaard Ër schijnt zelfs naast deze rij gehele ge teilen eer, rij breu ken geweest te zijn, die aan de geesten wor den toegekend overeonkamsuig hun rang. Goede rekenaars waren de cudibo: I te I n d i rs, volgens de overlevering z:ju onzn cijfeis van hen afkomstig. Hun werken drongen in Euro-pa door, z^odat, Eu'-opoe sohe wiskundigen omstreeks 1200 daarvan gebruik maakten. Zij rekenden veel met een griffel op een met zand bestrooide tafel Zij kenden verschillende manierjt; om te ver menigvuldigen. Een rnothvle 's de vi.geii- de. Zij maakten een dambor !a iiligc fnntur, terwijl de vierkanten 'ten* ctiaMi item van links onder na-ar rechts bmen rng in tweeën verdeeld werden. De twee ge-tallen, die vermenigvuldigd moesten wordtin wer den boven en links van de rechthoek ge schreven. Moest bijv. 546 en 237 vermenigvuldigd worden, dan schreef men elk cijfer boven of naast een hokje. Nu worden de cijfers achtereenvolgens mot elkaar verin enig vuldigd en de uitkomst in het bijbehooren- ae hokje geplaatst, zoo dan iv, dat de tl"::- tallen van de uitkomst th de ameer jwn helft en de eenheden ir. de r-cots ondersta helft werden geplaatst. 6 X 7 42 werd geplaatst in het rechts onderste ho-kje, 6 X 3 18 werd geplaatst in het rechts middelste bokje 6X2= 12werd geplaatst in he-t rechts bovenste hokje, 2X4 8 werd ge-plaats* in he-t middel ste bovenste hokje, 2X5 10 werd' geplaatst, in het links bovenste hokje enz. De nul werd weggela ten. Vervolgens werden van rechts at te beginnen de cijfers tusschcn de schuin? lijnen samengeteld en de 'tienta..en va-n de som geteLd bij de cijfers van de volgen de kolom evenals dat bij ons gewone op tellen geschiedt Rechts van de rechts ond.rste schiunc- lijn staat alleen de 2, dat geeft dus 2. Ver volgens fel-len we bp 8 4 8 20. W? schrijven 0 op en tellen de 2 bij de vo-'- gend-e som 2 1 -1- 2 2 5. vat te sa men li geeft; we schrijven de 4 op en tel len de 1 op bij de volgende som 14-8 1 5 3, waf. te zaaien 10 geeft; we e-cbrij ven 9 op en tellen de 1 bij de volgende som 1, wat 2 geeft, wa-t we opschrijven. Ten slotte staat in de laatste rij alleen 1, wi-, 1 geeft. Zoo vinden we 't antwoord 129402, -.velke uitkomst bij de Indiërs dan onder de eeoh- rmek kwam te staan Deze wijze van vermenIgwul digon vergt niet vee-1 van het geheugen, daar ailec- de tafels va.n 1 tot en met 9 er vb.r ge-kenJ moeten worden. Een bekend geschrift is het rekenboek van B a k h s h a 1 i, dat umstreeks 3Ö0 moet samengesteld zijn. Do naam van de samen steller ontbreekt en het rekenen met geheele getallen wordt bekend ondersteld. Breuken worden zoo geschreven dat de teller boven de noemer staat zonder een scheidende breuk streep. Geheele getallen worden geschreven als breuken met de noemer 1. Bij gemengde getallen komt het geheele getal boven de breuk te staan. 1 beteekent 2Va. 3 De getallen welke voor een bewerking vereenigd worden, zijn meestentijds door rechte lijnen omgeven; daarna volgt het met ons gelijkheidsteeken overeenkomende woord phalam of afgekort pha en dan de uitkomst. Bij het optellen staat het woord yuta afgekort yu achter de getallen, die opgeteld moeten worden, bijv.: yu pha 12 beteekent112 l 1 Bij 't aftrekken staat 't aftrekteeken achter -het getal, dat afgetrokken wordt en wel in de vorm van een kruis Men heeft ge dacht, dat dit een oude vorm van ka was, de afkorting van kanita verminderd. Merkwaardig is, dat bij ons dit kruis juist hot teeken van optellen is. Vermenigvuldi ging wordt niet aangeduid. Het naast el kaar staan van getallen beteekent, dat hun product bedoeld is, bijv. 32 5 32 pha 20 beteekent X 20. Verder beteekent dat het getal 1 dus met zichzelf X X - - De deeling vereischt dat achter de deeler -het woord bhaga of afgekort bha geplaatst wordt. De Indiërs losten al rekenopgaven vol gens vaste methoden op, die bepaalde na men droegen. Bij de methode der omkeering, vilöma kruga, werd de volgorde der bewer kingen, welke verricht moest worden om tot het gegeven getal te komen, juist om gekeerd. Aryabhatta, geboren 476, geeft in de 28ste strofe van -het mathematisch hoofdstuk in zijn werk Aryabhattiyan deze regel in de volgende woorden weer: „Vermenigvuldi gingen worden deelingen, deelingen worden vermenigvuldigingen; wat winst was wordt verlies, wat verlies was wordt winst.; om keering." Om tegenover deze beknopte regel een meer poëtische vorm te geven, waarvan Bhaskara, geboren 1114, zooveel hield, laten we hier een van zijn voorbeelden volgen uit het hoofdstuk Lilavatti (de bekoorlijke) va.n diens werk: „Schoon meisje met je glinsterende oogen zeg mij, zoo je de juiste methode der omkeering verstaat, welke is het getal, dat met 3 vermenigvuldigd, dan met van het product vermeerderd, door 7 gedeeld, mot Va van het quotiënt ver minderd, met zichzelf vermenigvuldigd, met 52 verminderd, door trekking van de vierkantswortel, optelling van S en deeling door 10 het getal 2 oplevert." Het gevraagde getal is 28, hetwelk gevonden wordt door van 2 uitgaande alle bewerkingen om te keeren: 2 wordt dus vermenigvuldigd met 10, dit geeft 20, 8 wordt hiervan afgetrok ken, geeft 12, dit met zichzelf vermenigvul digd geeft 144, 52 er bijgeteld geeft 196, de vierkantswortel hieruit is 14, dit met de helft vermeerderd is 21, met 7 vermenigvul digd is 147 met 3/7 deel verminderd is 84, door 3 gedeeld geeft 28. Ehfiskara gaf nog meer vraagstukken in poëtisch go.vaad; zoo is ook het volgende van hem afkomstig: „Van een zwerm bijen laat 1/5 zich neer op een kadambablocm, 1/3 op de Silindha- bloem. Driemaal het verschil der boido ge tallen vloog naar do bloesem van een kutaja, 'één bij bleef over, welke in de lucht heen en weer zweefde tegelijkertijd aangetrok ken door de liefelijke geur van een jasmijn cn een pandamas. Zeg mij, bekoorlijke vrouw, het aantal der bijen." Hij volgt daar in overigens Cridhara na, van wien de vol gende opgave is: „Bij een worstelen van j geliefden brak een paarlsnoer; 1/6 der paar- I len viel op den grond; 1/5 bleef op de bank liggen, 1/3 redde het meisje, 1/10 nam de minnaar op, 6 parels bleven aan het snoer; zeg, hoeveel parels heeft het snoer bevat" Deze vraagstukken worden opgelost met behulp van de algebra echter hadden ze zeer wel opgelost kunnen worden volgons de methode vim het aangenomen getal. De oplossing van het laatste vraag stuk zou dan als volgt geweest zijn: Denk, dat het aantal parels 6 was. dan zou 1 op den grond zijn gevallen, 11/5 op de bank blijven liggen, 2 door het meisje gered zijn, 3/5 door den minnaar opgenomen zijn, teza men is dit 1 lVs 2 3/s 44/s en er zouden 6 44/s 1 Vs parels overgebleven zijn. Er zijn eohter 6 parels overgebleven, dat is 6:lVs 5 maal zooveel; er waren dus aan het snoer ook vijfmaal zooveel parels. De regel van drieën komt bij Ary abhatta voor. De volgende opgave wordt met behulp daarvan opgelost: „Een 16-iarige slavin kost 32 nishkas, wat zal een 20-jarige kosten?" Hierbij moeten we bedenken, dat de waarde van levende wezens (slaven en vee) omgekeerd evenredig is met den leef tijd; hoe ouder hoe goedkooper. Dit wordt berekend door 16 met 32 te vermenigvuldi gen en do uitkomst door 20 te deelen. Merkwaardig is dat bij vraagstukken over de renteberekening een rentevoet voorkomt i van vijf procent per maand. Hieruit j blijkt wel, dat men reeds in overoude tijden i reeds vrij ver in de rekenkunst gevorderd was. Het eerste gedeelte stond In ons num mer van Vrijdag 8 November. ACENT" vu De handhaver der wet. Deruslige spilvan heiverkeer. Om weer en wind mag hij zich niet bekommeren, want zijn verantwoordelijke post eischt den geheelen man. Daarom zijn ook voor hem ^Aspirin-Tabletten onmisbaar x geworden. MkSPIft!N Radio Nieuws. sein; 12.01—12.15 Polit Lunclimuziek: 1.452 Gramofoonmuzlek; 23 Vrouwenuurtje; 3—3.30 Knip-, naai- en stofver- sleringseursus; .50—5 Verzirging van den Zen der; 5—G.30 Gramofoonmuzlek; 6.306.45 Trait je van het Algemeen Werkliedenverbond; 6.4* —7.15 Cursus Schriftver beteren; 7.15—7.15 Lef* zing Prof. Gelissen. 7.45—8 Politieberichten; 8 Tijdsein; 8.0112 Herhaling Propaganda-avond lustrum KRO; 8.01—8.55 KRO orkest; 8.55—9.20 Populair concert; 9.209.30 Nieuws Baz Diae: 1,3011 Propagi -.U.M. 1L30—12 HILVERSUM (298 M) AVRO S Tijdsein; 8.01 9,45 Gramofoonmuzlek; 10 Tijdsein; 10.01 10.15 Morgenwijding; 10.3012 Concert. 12 Tijd sein; 12.01—2 Concert; 22.30 Halfuurtje voor de vrouw; 34 Knipcursus; 44.30 Gramofoon muziek; 4.30—5 Pianomuziek; 55.30 RaJio- lclnderzangkoor; 5.30—7 Concert; 7—7,30 Engel sche les; 7,30—8 Radio Volksuniversiteit; 8 Tijd sein; 8,01—9.45 Zang; 8.459.25 Concert; 9,25— 9.50 Rede Prof Ir Schermerhorn; 9.50—10.50 Gul taarspel10.05 Nieuws Vaz Dlas: 10,15—10-35 Concert; 10.35—10.50 Muziek; 10,50—11,35 Con cert; 11,35—12 Muziek. K.D.K.A. 1200 K.W. I Naar Wireless World bericht, wordt do Amerik. zender K.D.K.A, met een energie van 1200 K.W. uitgerust Dit zal dan de grootste energie zijn, die ooit door een zender werd gebruikt. Ter gelegenheid van de opening van de Indische Ronde-tafel-conferentie zal de ko ning van Engeland op 12 November om 12.20 u. A.T. een toespraak houden, die door alle B.B.C.-stations en ook door den kortegolf- zender to Chelmsford wordt uitgezonden. EERE WIE EERE TOEKOMT. De heer Arthur Disley, marconist van de R 101 heeft dezer dagen de medaille van de orde van verdiensten verkregen. Zooals men weet, wist de heer Disley uit het branden de luchtschip te ontkomen en heeft eerst de verschillende autoriteiten omtrent de ramp telefonisch ingelicht, alvorens hij zijn ernsti ge brandwonden door een medicus liet be handelen. ENGELAND VOLGT PHILIPS' VOORBEELD De uitzendingen van het Engelsche korte- golfstation te Chelmsford voldeden niet aan de eischen, die door de luisteraars in de Engelsche koloniën werden gesteld. Men heeft daarom een nieuw plan ontwor pen, waarbij dagelijks vier verschillende pro gramma's voor de koloniën zullen worden uitgezonden. Eigenaardig is het, dat men thans in En geland het systeem gaat volgen, dat door den koi'tegolfzeiider PCJ van Philips reeds jarenlang wordt toegepast, n.l. dat voor ieder land afzonderlijk uitzendingen georganiseerd EEN STRAATRCOVER Men meldt ons uit Kerkrede: Na het sluiten van de winkels der Coö peratie „Ons dagelijks brood" te Spekhote zerheide, gemeente Kerkrede, begaf cis win keljuffrouw zich als gewoonlijk met de ont vangsten van dien dag naar Heerlen, waar het hoofdkantoor is gevestigd Na da l zij de winkel had verlaten, -,verd zij door een tot nu toe onbekend gebleven individu aange vallen, die haar de 300 ontroofde en Jaar na den loop nam. Tot hein heeft 1? poli tie, die onmidJe'Iijk eaii urfibrt'.l i-nrtcr- zoe-k heeft ingesteld enon spoor van dtn dader kunnen ontdekken. OP KLOMPEN NAAR BED Te Westk nollen dam bij Krommenie (N.-H.) maakte de hooge atersta-nd do dorpsstraat alleen toegankelijk over plan ken. Van huis tot buis stond he: water en men moeet, als men naar hei wilde, op klompen tot voo.- d«> slaanstee lnopen. daar .dit schoeisel uittrekken, cn zoo in bed stap- DE BURGEMEESTER IS EEN STOMMELING Uit den Raad van LIden (N.-Br.) bij de behandeling van de begrooting: De heer Van Kcssel: Ik heb niet gezegd, dat u een stommerik zijt. De voorz.: Dat hebt gij wel gezegd. Do heer Van Kessel: Dat is niet waar, zeg mij dan waar ik het gezegd heb? De voorz.: Bij Jan van den Avnort in den winkel cn hij hoeft het mij zelf gezegd. De heer Van Kessel: Telefoneer dan eens naar Jan van den Avoort. De voorz.: Ik bedank u wel, mijnheer Van Kessel, ik ben uw knecht niet. Voor mijn part, ik geef er niets om al zegt u dat 'k een stommerik ben, ik weet wat mij ;e doen staat. Cjeeff ORS vanavond ook eens enkele adressen voor proefnummers op?

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5