Godesia-Geiser - SanitaireArtikelen L. VALK D. LEENHEER Az. Auto-opritten te wassenaar 0K]ogK] „COMFORT" Schakelaars O J 1 i s.c.dehaan ■8 's-GRAVENDEEL - Tel. 35 P. DE RUITER C. J. JISKOOT Arcliifecf C 177 Barendrecht - Tel. 22 N.V. Rotterdamsche Glas-Mij. - Aelbrechtskade 183 184 - Telefoon 34214 - Het aangewezen adres voor de Bouwvakken* BOUWBLAD No. 76. PAG. S lb MAANDAG 10 NOVEMBER 1030 N.V. HET ONDERLING CREDIET Gevestigd te Rotterdam HOOFDSTEEG 39 h. Toerljstuin Opgericht 1865 BOUWCREDIETEN Buurtvereeniging contra Gemeentebestuur van Wassenaar. IlilllllilllillUllllilllill Buurtvereeniging contra Gemeentebestuur. Het bestuur der buurtvereeniging Nieuw- Wassenaar heeft zich in het begin van Sep tember i.l. tot B. en W. van Wassenaar gericht, met betrekking tot de auto-opritten van een aantal woningen in het park Nieuw-Wassenaar, met verzoek deze oprit ten, voor zoover ze vroeger aanwezig waren, kosteloos opnieuw te doen aanbrengen. B. en W. hebben n.l. bij vernieuwing der trot toirbedekking deze opritten eerst als voor heen aangebracht, maar daarna de tegels waterpas gelegd, zoodat de opritten vervie len. Daarna werd van de bewoners, zonder eenig overleg, betaling van de kosten ge- iischt. Eind September is door B. en W. het volgende geantwoord: Het onderhoud van rijwegen en paden berust bij de gemeente en dus ook het on derhoud van uitritten, omdat deze een onderdeel vormen van de openbare wegen. Deze uitritten dienen niet te algemeenen nutte doch ze dienen alleen het persoonlijk belang van dengene, die met zijn auto of rijtuig van den openbaren weg af zijn erf bereiken wil. Derhalve mogen de aan de uit ritten verbonden kosten van aanleg en on derhoud niet worden bestreden uit de be lastingopbrengst, doch moeten deze worden gedragen door diegenen, die van deze uit ritten het genot hebben. Dient zoo'n uitrit ter gedeeltelijke ver vanging van een aangelegd voetpad of rij wielpad, dan behoort de belanghebbende bij een uitrit te betalen hetgeen deze aan aan leg en onderhoud meer kost dan dit pad Daarom heeft de gemeente aan allen, die toestemming tot het hebben van een uitrit verzochten, deze kosten in rekening ge bracht, ook aan de bewoners van Nieuw- Wassenaar. Nu waren er echter in Nieuw-Wassenaar verschillende bewoners, die zich tot het hebben van een uitrit niet tot de gemeente geiend hebben, doch onderhandelden met den aannemer, die voor het syndicaat Nieuw-Amsterdam de wegen aanlegde. Op last van twee bewoners werden toen behoorlijke uitritten van straatklinkrs ge maakt, doch overigens werd ter besparing van kosten ermede volstaan de voetpaden, voor zoover ze nog niet geheel met tegels belegd waren, vol te betegelen en daarmede meende men een uitrit te hebben. Dit waren echter geen uitritten, want de gebruikte tegels zijn wel geschikt om voet- of rijwiel paden te dekken, maar niet voor rijwegen. Op den duur zijn zij tegen rijverkeer niet bestand en moeten zij breken. De handha ving van dergelijke z.g. uitritten zou der halve voor de gemeente als onderhoudsplieh tige bizondere kosten meebrenp<#i, hetgeen in strijd is met het zooeven ontwikkelde principe. Buitendien was tot den aanleg dezer uitgangen door geen enkelen bevoeg de eenig recht verleend en het gemeente bestuur had geen reden te handelen als zoo'n recht wel bestond. Ergo is door gemeentewerken bij het ver nieuwen der tegelpaden in Nieuw-Wasse naar order gegeven alleen rekening te hou den met de in behoorlijke uitvoering aange legde uitritten, doch overigens de paden als voetpaden door te leggen. Deze order werd aanvankelijk niet juist uitgevoerd en ver schillende trottoirgedeeltcn, die aanvanke lijk of latpr verlaagd waren, werden op dit niveau gehandhaafd, doch toen dit gecon stateerd was, heeft gemeentewerken ook deze verlaagde gedeelten doen ophalen. Daarna is aan allen, die belang bij een rit hebben, de vraag gesteld, of zij een door de gemeente voor hun rekening aangeleg- den uitrit al dan niet wcnschten en werden de uitritten gemaakt, indien deze vraag be vestigend beantwoord werd. Gemeentewerken had wellicht iets minder krachtdadig kunnen optreden en deze vraag kunnen stellen alvorens tot saneering van den toestand over te gaan. Hiertegenover voert de directeur van gemeentewerken aan dat op een ander punt in de gemeente dit systeem gevolgd was. Daar werden de trot toirs niet geheel doorgetrokken en gewacht totdat de belanghebbenden deze vraag b« antwoord zouden hebben. Na ruim een maand had ongeveer geen dier belangheb- ^^ieuwe fabriek van Stoom ververij- en Chemische Wasscherij „HOLLAND" Directie: J. H. van der Winden te Architectuur en Uitvoering: D. Leenheer Az. te Barendrecht. Het is thans pas ruim vier jaar geleden, ftldüs de heer J. H. van der Winden, dat opgericht werd de Stoomververij en Chemi sche Wasscherij „Holland". De juiste da tum: 13 April 1926. Het begin is zeer klein geweest. De eerste zaak werd gevestigd aan de Van Speijkstraat 158, te Rotterdam het tegenwoordige Hoofdkantoor. Al hoewel do opzet niet groot was, tenminste in verhou ding tot het begin van thans groote bedrij ven ,was daarentegen de inrichting, afle vering der goederen enz. subliem. Dit is m.i. één der voornaamste factoren van een bedrijf. Per slot van rekening heeft deze werkwijze de zaak gebracht op het peil, waarop ze momenteel staat Geleidelijk is de onderneming uitgegroeid tot één der grootste op dit gebied. In de eerste plaats is de fabriek gedurende haar vierjarig bestaan 8 maal vergroot, teneinde in staat te zijn de orders uit te voeren, niet alleen goed maar vooral op tijd. Immers de tijd, waarin wij tegenwoordig leven, vraagt snelheid en nog eens snelheid. Steeds werden de modernste machines en nieuw- 8te vindingen toegepast, zoodat wij, in alle bescheidenheid opgemerkt, steeds met den tijd zijn meegegaan. In de tweede plaats kwam aan de orde het vestigen van filialen. Dat deze voor het publiek van groot belang is, zult U met mij eens zijn. Thans heeft iedere standwijk z'n eigen filiaal .zoowel aan den Linker- als aan den Rechter Maasoever. Ln totaal heb ben wij thans zeven filialen te Rotterdam, die alle telefonisch zijn aangesloten. Ook dit laatste wordt door velen onzer clientee- le op prijs gesteld. Als laatste factor ,doch daarom niet het minste ,van de zeer snelle groei van ons bedrijf, moet vermeld wor den: ons tarief. Alhoewel de aflevering der goederen een groote rol speelt in het be houden van de cliënten, toch wordt ook zeer veel gelet op prijzen, die in rekening gebracht worden. Wanneer echter beide voordeelen aanwezig zijn, is het begrijpe lijk, dan onze onderneming zeer bij het pu bliek in den smaak gevallen is. Steeds meerdere orders krijgen wij te behandelen. Doch onze tegenwoordige fabriek kan niet meer uitgebreid worden. Dit is de reden dat wij ons bedrijf gaan verplaatsen. Thans is in Barendrecht onze nieuwe fa briek in aanbouw. Het werk wordt uitge voerd door den heer D. Leenheer te Baren drecht. U zulit wel begrijpen, dat deze nieu we fabriek uiterst modern wordt ingericht, daar onze ondervinding op dit gebied wel van dien aard is, dat wij ongeveer wel we ten, wat het meest geschikt is. Ze bestaat uit twee gedeelten n.l. fabriek en woonhuis. Het woonhuis bestaat uit twee groote ka mers en suite, keuken en groote hall. Boven: 5 slaapkamers en badkamer. De fabriek bestaat uit Beganegrond en Verdieping. De Beganegrond is als volgt in gedeeld. Vanuit het woonhuis bereikt U het Kantoor met daarnaast de Insc'arijfkamer. Hier tusschen ligt een gang, die naar de fabrieksafdeellngen voert. Dit zijn: de was scherij, de Ververij, de Droogkamer en het Ketelhuis. Deze vier ruimten zijn voorzien van een betonnen vloer van 15 c.M. Hier achter ligt geheel apart de Chemische Was scherij, terwijl op zij hiervan een groote gara ge is gebouwd. Het geheel is soliede uitge voerd en keurig Ingericht, zooals de prak tijk uitgewezen heeft. Zoodoende wordt uiterste vlugge en goede behandeling ver kregen. De bovenverdieping bestaat uit de afd. Expeditie en de Strijkzaal. Ook hier treft U prima afwerking aan. De nieuwste mid delen worden toegepast. Het dak is bedekt met gegolfde Eternit platen. De begane grond en de verdieping zijn verbonden met twee liften, zoodat alles vlug verplaatst kan worden. Klachten van niet op tijd leveren zijn dus tot het minimum beperkt Inderdaad is deze fabriek een groote verbetering. De productie, om het zoo eens te zeggen kan veel grooter worden. Veel meer orders kunnen worden uitgevoerd, zonder dat de aflevering er onder behoeft te lijden. Daar onze fabriek in de naaste omgeving van Rotterdam is .zullen wij in staat zijn, steeds onze cliënten op tijd en tot tevredenheid te bedienen. Dat in deze bediening onze vele filialen een voorname rol spelen, aldus de directeur, vertelde ik U reeds in het begin van ons gesprek. Wij twijfelen niet, of de snelle vlucht, die ons bedrijf genomen heeft, zal in de toekomst veel grooter worden, doch dan zijn wij in staat alle orders, zoowel groot als klein, snel en goed uit te voeren. Tot hiertoe het gesprek met den Directeur van de Stoom ververij en Chemische Wasscherij „Hol land". Dezer dagen hebben wij een bezoek ge bracht aan Barendrecht en de nieuwe fa briek. De snelle groei, die deze Gemeente ondergaan heeft, deed ons werkelijk eenigs- zins verwonderd staan. Wij kwanten tot de ontdekking, dat IJselmonde en Barendrecht zoowat aan elkaar gebouwd zijn in don loop der jaren. Overal zagen wij schitterende huizen. Inderdaad een streek om ruim ge riefelijk en niet duur te wonen. Na een rit door den omtrek ging het op benden een antwoord ingezonden en het ge volg is, dat het trottoir onderbroken is door verschillende zandvlakten. Gemeentewerken heeft gemeend, deze onordelijkheid in Nieuw-Wassenaar niet te mogen herhalen, doch aldaar, in afwachting van het resul taat van den strijd, voorloopig ordelijke doorgaande trottoirs te moeten aanbrengen. Wij kunnen dus aan uw verzoek niet vol doen en geen uitritten meer doen aanleg gen, tenzij zij voldoen aan de door de ge meente gestelde eischen en tenzij door de belanghebbenden de aan deze uitritten ver bonden kosten van aanleg en onderhout worden vergoed. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft hierop aan B. en W. o.m. het volgen de geantwoord: Wij hebben er niet het minste bezwaar tegen, dat de gemeente zelf uitritten aan legt, mits aan deze uitritten geen overdre ven eischen worden gesteld, waardoor zij onnoodig kostbaar worden (zooals het niet toelaten van tegels van 5 c.M. dikte, welke elder* van gemeentewege voor dit doel worden aangewend) en niet.voor aanleg en onderhoud bedragen worden gevergd, die hooger zijn dan die, welke de bewoners zou den moeten betalen als niet de gemeente, doch particulieren aanleg en onderhoud uitvoerden. Waar wij echter wel bezwaar tegen had den en ook nu nog hebben is het feit, dat bewoners, die zelf een uitrit hadden bekos tigd, en die door Uw College er nimmer op waren gewezen, dat deze uitritten niet aan door de gemeente gestelde voorwaarden voldeden, plotseling zonder eenig overleg of bericht door gemeentewerken van dit bezit werden beroofd. Bij de Gedeputeerden en bij allen, die ervan kennis namen, heeft dit ernstige ver ontwaardiging verwekt. Deze werd vergroot door de omstandigheid, dat aanvankelijk o.en uitrit tot tevredenheid der betrokkenen was gemaakt, doch na enkele dagen zonder eenige kennisgeving weer werd verwijderd; zoodat een en ander wel den indruk van opzettelijke dupeering moest wekken. Welk resultaat dit hernieuwd verzoek zal hebben? de Holland-Fabriek af. Reeds vanuit de verte zagen wij haar. Het geheel vestigt direct een goede indruk. Van goede stee- nen opgetrokken, geleverd door de N. V. Kalkfabriek v.h. Dijk en Co. van Dor drecht. Een ruim entree geeft toegang tot het terrein, terwijl een pad naast de fa briek van bijna vijf meter breedte naar de garage voert, die plaats biedt voor vier wagens, de onmisbare snelle vervoermid delen voor dit bedrijf. Naderbij gekomen, ontdekten wij het eerst het woonhuis, dat schitterend bedekt is met groen gekleurde Eternit-leien. De fabriek is voorzien van gegolfde Eternit platen. Een korte wandeling door dit huis, was voldoende om ons te overtuigen, dat Nadeelige saldo's Amersfoort De rekening 1929 der Gemeente Amers foort wijst wat het grondbedrijf betreft een nadeelig saldo aan van f64.199.15; bouw- en woningtoezicht leverde een nadeelig saldo op van f35.691.40 en openbare werken f 5510.83. bescherming van den Architectentitel De Bond van Nederlandsche Architecten heeft te Rotterdam een druk bezochte ver gadering gehouden en een motie aangeno men, waarbij wordt aangedrongen bij de regeering, maatregelen te nemen tot wette lijke bescherming van den architectentitel. W^ettelijke regeling van den Stedebouw De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft den heer Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both aangewezen als lid van de Commissie ter bestudeering van de wettelijke regeling van den Stedebouw, in de plaats van den heer Mr. P. Drooglever Fortuyn, die voor het lidmaatschap van deze Commissie heeft bedankt Gebruik! bij Uwe ElectriscHe Installaties uitsluitend Zij waarborgen absolute veiligheid, comfort en vele andere voordeelen NEDERLANDSCH FABRIKAAT N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN ELECTRISCHE APPARATEN „COMFORT" ALBERTINESTRAAT 28, 'l-ORAVENRAGE - TEL 70901 de toekomstige bewoners er zich best thuis zullen gevoelen. Hierna gingen wij de fabriek een be zoek brengen. Onze geleider, de archi tect tevens uitvoerder de heer D. Leen heer, heeft met het tot stand brengen van deze fabriek getoond, tot groote dingen in staat te zijn. Overal wees hij ons op voor deelen, die o.i. zeer terecht waren. Op onze wandeling maakten wij kennis met den heer C. Valk uit Barendrecht Dit is de man, aldus onze geleider, die zich belast heeft met het Beton- en Metselwerk Daar de fabriek nog in aanbouw is, kunt u zien. op welk een uitstekende wijze dit werk wordt uitgevoerd. Daarna ontmoet ten wij de heeren P. de Ruiter en C. J. Jis- koot, beide uit Barendrecht. De eerste, de uitvoerder van het schilderwerk en de tweede: de Installateur. Aan* de bekende Rotterdamsche N.V Abr. van Stolk en Zoo- nen was de houtleverantie opgedragen. Met voldoening mag de heer D. Leen heer van deze fabriek spreken. Het is wer kelijk een heel mooi werk. Doch niet min der tevreden mag zijn de Directie van de Stoomververij en Chemische Wasscherij „Holland". Wij twijfelen niet of in de toe komst zal deze belangrijke verbetering voor dit bedrijf groote vooruitgang met zich mede brengen. v. KI. Rechter' Zijgevel Mn I GWsonksonertifidori Plattegrond OP DE LOODS overleeft de Eternit-golfplaat de muren en ijzerconstructie. Ze roest niet, brandt niet, rot niet, laat geen vocht door er» vraagt geen onderhoud. Haar geringe gewicht bespaart U een flink bedrag aan spant* werk.Voor alle overkappingen Duurzaam Concurreeread SCHUURMAN C, C00RS DUKSTKAAT 111. 8'dim. TEL 1MU Koopt onderstaande ar tikelen bij het vakkundig Installatiebureau Rotterdam, Taborstr. 26 Telefoon 13237. Uilvoerder van Melsel- en Betonwerken ■|!!II!IIID1 Roodenburg Vermaatslr. 25 Het Schilderwerk van nevenbeschreven fabriek is verzorgd door Ziedewijkschedijk C 174 BARENDRECHT. IBifflffllfflHüB De Electrische Installatie werd aangebracht door: Dorpsstraat 159» - BARENDRECHT Nevenstaande fabriek werd uit gevoerd door

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11