ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930DERDE BLAD PAG. Q Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Sluipwijk (bij Gouda) en Kockengen (U.), cand. E. E. de Looze te Wad dinx veen. Bedankt: Voor Genemuiden, E. Schka- inel te Ameide. Voor Denekarnp, cand- J. van Noort te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Den Haag, M. Hofman te Krabbendijke. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Ni-emwpoort, J. A. Rie- kel te Sliedrecht. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervoymde Kerk is door het Prov. Kerkbe stuur van Zuid-Holland toegelaten de heer H. van Schothorst, Frankenslaig 320 te Den Haag, Theol. candidaat van de Rijksuniver siteit te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. J. van Doorn, van Veeneo- daal, verbond zich, na Zondag j.l. door Prof. P. J. M. de Bruin, van Apeldoorn, 'bevestigd te zijn, als predikant aan de Chr. Geref. Kerk van Ede (G.) met een predikatie over Psalm 78 70 en 71, daarin handelende over „de roeping van David van achter de schaapskooi tot voorganger over Israël", wijzende op: 1. een Goddelijke roeping, 2. era M^erlijke roeping, cn 3. een hoogst vcr- «ntwoordeijke roeping; Ds. van Doorn Hchtte zich daarna in een hartelijke toe spraak tot Prof. de Bruin, den Kerkeraad, den consulent Ds. P. J. de Bruin te Veenen- daal, het Chr. Schoolbestuur, organist, Ca techisanten, vrienden en vriendinnen van de Geref. Kerk te Ede. familie en eindelijk tot bekenden en vrienden uit Apeldoorn en Veenendpal. Hierna werd Ds. van Doom nog toegesproken door Prof. de Bruin, ouderling IT. Potjewijs, zijn schoonvader, Ds. de Bruin en het Schoolbestuurslid Van Hoek. De Gemeente zong haar nieuwen her der en leeraar Psalm 134 3 to& Ds. C. DENSEL. Naar wij vprnemen, heeft Ds. C. Penscl te Passaic (New-Jersey Noord-A'TDrikn) bedankt voor het beroep-naar Vlaardingen, dat de vorige maand door een groep per sonen op hem was uitgebracht. Ds. C. B. SCEOEMAKERS. Ds. C. B. Schoemakers, predikant der Geref Kerk te Katendrecht (Rotterdam), hoopt Maandag 1 December a.s. in het kerk gebouw Putscheplein in verband met zijn 40-jarige ambtsbediening en het hem eer vol verleende emeritaat een gedachteni3- en afscheidspredikatie te houden. In d" voorafgaande week, nl. op Donderdagavond 27 November zal in het genoemde kerkge bouw den jubileerenden predikant een huldigingssamenkomst bereid worden. CLASSICALE VERGADERING TE ANTWERPEN Men schrijft ons uit Antwerpen: Het is moeilijk de vreugdevolle stemming te vertolken, waarin de Geref. Kerken der clas eis Dordrecht Donderdag hijeen zijn geweest in classicale vergadering. Des morgens werden de Noord-Nederlandsche afgevaardigden aan de nieuwe Ooststatie verwelkomd door eenige Belgische broeders. Om half elf nam deze historische bijeenkomst een aanvang. De Kerk van Antwerpen was door de goede zorgen van eenige zusters der gemeente in een uiterst gezellige vergaderzaal veranderd. Bloemen versierden den kansel en de tafels. De praeses, Ds. Meynen van Dordt., opende 'de vergadering door te laten zingen Psalm 75 vers 1 en 6. Na gebed cn Schriftlozen hield ■de voorzitter een bezielde en doorwrochte rede, waarvan hij het geheim bezit. Spr. wees op het gedenkwaardige, dat nu na bijna drie en een halve eeuw de Geref. Kerken, weer classicaal bijeenkwamen in de Zuidelijke Nederlanden. Het deed hem genoegen, dat juist hij aan de beurt van het voorzitterschap was, daar hij reeds 25 jaar het kerkelijk leven van nabij had mee- gemaakt. ITij verhaalde hoe klein en nietig j jaren geleden de Kerken van Brussel en Antwerpen waren. Na tocnemenden bloei wa ren ze door den oorlog haast weggevaagd, om thans echter weer krachtiger dan ooit op te bloeien. Wat bestond is nu tot meer dere vastheid gekomen en met grooten dank aan God mogen wij nu vermelden, dat reeds weer op vijf plaatsen het Evangelie naar: de Calvinistische opvatting wordt verkon digd. Heerlijke perspectieven doen zich hier Voor de Gerof. waarheid open en onder den zegen des Heeren kunnen de drie jeugdige predikanten met Ds. Lauwers te zamen een prachtige toekomst voor hun Kerken ver wachten. En waar de Belgisohe Kerken ruim een vierde deel van het aantal der tot deze classis behoorende Kerken uitmaken, was er reden te over eens in België samen te komen. De draad met het verleden moet weer opgenomen en wij kunnen elkander tot grooten steun zijn opdat ook onze broe ders' in den vreemde gesterkt mogen wor den bij hun arbeid om het Vlaamsche volk en kon het zijn ook de andere Belgen weer te brengen tot de belijdenis, die hun vade ren met bloed bezegeld hebben. Uitvoerig schildert de spreker dnn in een schoon historisch betoog hoe Noord-Neder land eigenlijk alles te danken heeft op het gebied van de reformatorische gedachten aan de geloofshelden van Zuid-Nederland. Hoe heerlijk heeft eenmaal het kerkelijk leven in België gebloeid! Van 26 April 1563 tot 30 October'1584 zijn in deze landen niet minder dan 32 kerkelijke vergaderingen ge houden, welker beslissingen alle van het grootste gewicht zijn geweest voor do be sluiten van de te Embden en in Holland en Zeeland gehouden synodes. Van al deze Kerken is niets meer overig, zij werden uitgemoord. Wij staan hier op grond, rood van het bloed der vaderen. Maar nieuw leven is ontstaan; het licht van de reformatorische beginselen, van Gods Woord gaat weer helderder schijnen in Vlaanderenland. God geve, dat ook deze vergadering er toe moge bijdragen, dat de broeders hier door ons medeleven gesterkt mogen worden in hun moeilijke, doch heerlijke taak. De classis ging hierna tot haar gewone werkzaamheden over, terwijl Dr. v. d. Vaart Smit Ds. Meynen nog geluk wenschte na mens de classis met zijn 25-jarig jubileum. Intuschen waren telegrafische zegenwen- sohen binnengekomen van Ds. Barkey Wolf, den vorigen predikant van Antwerpen en van de classis Den Haag. Om één uur begaf heel de classis zich per 'tram naar het hotel waar het diner gebruikt werd. Een veertigtal broeders waren daar bijeen. Door een geheele reeks van sprekers werd het woord gevoerd, waarbij de groote daden dés Heeren met dankbaarheid her dacht werden. Het was een ontroerend oogenblik, toen op voorstel van een der broe der» de vergadering «mhief het lied van geloofsvertrouwen, gedicht door den vroe geren burgemeester van Antwerpen, Marnix van Sint Aldegonde: Mijn schild ende be trouwen, zijt Gij, o God mijn Heer! Vele toasten werden uitgebracht en een telegram van meeleven gezonden aan den heer Van Deth te Brussel, die zooveel gedaan heeft voor de Kerken in België. Begunstigd door prachtig herfstweer be gaf men zich al wandelend weer ter ver gadering in de kerk. Een verheven, bezie lende stemming bleef heel de bijeenkomst kenmerken, op aller gezichten kon men zien, dat men genoot. Het was dan ook vooral voor de Belgische broeders een ver kwikkende ervaring zooveel stoere calvinis ten in hun midden te zien, allen beraadsla gend wat tot heil der Geref. Kerken in Noord- en Zuid-Nederland kan dienen. Met ernst- overwoog men nogmaals wat er gedaan kon worden om zoo spoedig mo gelijk ook in Mechelen een gebouw te krij gen. Zoowel de ouderlingen in Mechelen woonachtig, als Ds. Winter drongen er op aan steeds Mechelen te gedenken, zoowel door gebed als door het geven van een gave. Enkele duizenden guldens zullen het moge lijk maken ons plan ten uitvoer te brengen. Ten slotte sprak Ds. Maaskant, van Brus sel, nog een warm woord ter aanbeveling van het Maandblad der Geref. Kerken in Belgic. Voor 1.50 per jaar krijgt men iedere maand een geïllustreerd blad, dat u volledig op de hoogte houdt van de Geref. Kerken in België. De eindredactie berust hij Ds. IT. J. Winter, Juliaan Dillensstraat 54, Antwerpen, waar men zich ook als abonné kan opgeven. Nadat de praeses nog een kort woord had gesproken zong men met lcerkorgclbegelei ding Psalm 150 vers 1, waarna de vergade ring met dankgebed werd gesloten. Wie deze classis heeft bijgewoond zal haar niet spoedig vergeten. In groote eenheid en een dracht was men daar als Kerken bijeen, zoekende het goede voor elkander, maar bo venal tot meerdere eere van God. Gezien het verloop van deze bijeenkomst is het meer dan waarschijnlijk, dat de clas sis Dordrecht in do toekomst elk jaar één keer in België zal bijeenkomen. MODERNE PREDIKING. Te Benthuizen trad vorigen Zondag morgen in de Ned. Herv. Kerk op de ring- predikant Dr. P. Glas, van Boskoop, die vrijzinnig is. Dat in Benthuizen weinig prijs wordt gesteld op dergelijke godsdienstoefe- i ningen, moge blijken uit het feit, dat be- lioudens organiste, orgeltrapper en koster, slechts een tiental kinderen zich in het i kerkgeibouw bevond. Van den Kerkeraad was niemand aanwezig. Dr. Glas, die te voren door den Kerkeraad was verzocht zijn vacaturebeurt aan den Kerkeraad af te staan, wenschte dit echter niet te doen en wilde zélf zijn beurten in Benthuizen ver vullen. Hij zal er evenwel weinig succes be leven. KERKGEBOUWEN. Te Neemse (0.) wordt do verhouwen- de Geref. Kerk Vrijdagmiddag 21 Novem ber a.s. in een bijzondere samenkomst in gebruik genomen. PREDIKANTSWCNINGEN. Te R ij s s e n is door do Ned. Hervormde Gemeente, in verband met de instelling van tweede predikantsplants, een pand gekocht aan de Haarstraat, dat zal worden ingericht voor tweede pastorie. VERKIEZINGEN. In de Ned. Hervormde Kerk: Alkmaar: Voor het Kiescollege zijn de candidaten der Vrijzinnigen gekozen met 1361 stemmen tegen 775 op die der Recht- zinnigen. Van onwaarde 56 stemmen. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN. Te Epe (G.) zal in de Geref. Kerk a.s. Donderdagavond een vergadering gehouden worden onder leiding van Ds. P. C. de Bruyn, van Apeldoorn, om te komen tot op richting eener Geref. Mannenvcreeniging aldaar. PSALMEN EN GEZANGEN De Geref. Gemeente te Eiberfeld (Duitsch- land) ziet zich genoodzaakt, het nieuwe gezangboek van Rijnland en Westfalen in ge bruik te nemen. Daar dit echter slechts vijf en üvintig psalmen inhoudt en do ge- te haar toebetrouwden schat van Psal- niet wil prijsgeven, besloot de kerke raad, naar de „Ref. Kirchenzeitung'' mee deelt, op kosten der gemeente de honderd vijftig Psalmen aan te schaffen, welke een uitgave zijn van de Geref. Kerk van Han nover, om deze naast het gezangboek by de godsdienstoefeningen te gebruiken. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Indische week. Het programma van de Indische week, die Dinsdag IS, Woensdag n Vrijdag 21 dezer aan de Leidsche Universiteit gehouden wordt, luidt als volgt: Dinsdag: Mr. F. G. Schalkwijk, oud-rechter West-Indië, spreekt over West Indische arbeidsvelden voor Oost-Indische ambte nt. Deze voordracht wordt in het groot auditorium gehouden. Woensdag: Dr. D. de Jongh, directeur van gouvernements-bedrij- in Ned.-Indië met verlof, spreekt in het Botanisch laboratorium over het verkeer in Nederlandsch-Indië Vrijdag spreekt Prof. Dr. B. G. Escher in het Botan'sch labora torium over Ned. Indische vulkanen en do bestrijding van vulkaanrampen. Donderdag wordt in het bioscoopgebouwt Trianon een film vertoond over tropisch toerisme, i Ter gelegenheid van de Indische week zul len van 17 tot en met 21 dezer de volgende tentoonstellingen worden gehouden: in het museum van natuurlijke historie van eenige karakteristieke vertegenwoordigers van de fauna van Nederlandsch-Indië; in het ethno- graphisch museum van een verzameing mas kers en voorouderbeelden van eenige Indo nesische volken; in het instituut voor tro pische geneeskunde een tentoonstelling op het gebied van tropische geneeskunde en tronische hygiëne. Bovendien wordt Woensdag 29 dezer in het groot-auditorium van het academiegebouw avonds te 8 uur de 5de reeks Indische lezingen aangevangen door Prof. Dr. N. J. Krom over de oude geschiedenis en de archaeologie van Indië. j VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Donderdag 3 Nov. 1.1. werd door een aan tal studenten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam opgericht een Literaire Facul- teitsvereeniging. Doel is o.a. het bevorderen van het contact tusschen de literaire stu denten aan de V. TT, onderling en met de hoogleeraren. Het bestuur is aldus samen gesteld: Jac. Das, praeses; G. Kamphuis, ab-actis; P. van 't Hoff, fiscus, De Veree niging telt 26 leden'. Dr h.NANNING'S KINADRUPPELS EETIU5T-0PWEKKEND. /l,30p.fl. HOOFDBENOEMINGEN Uithoorn, Thamen a. d. Amstel (te openen Herv. School) A. Keers, ond. te Oude molen (N.-B.). 0NDERWIJZEF.3BEN0EMINGEN Lemele, mej. J. M. Ossen te Arnhem. Broek op Langendijk (Chr. Nat. School, hoofd G. P. Buijze),. A. Ilaandrikman te Amerongen. Voor tijdelijk. Rotterdam Eben-Haëzerschool, Noze- manstraat 16, hoofd W. de Boer): in de va- cature-M. Wilschut (benoemd tot hoofd te Nedei'hardinxvekl), G. Versteeg te Nederhar- dinxvelcl; in functie 1 Febr. En wegens uit breiding A. de Boer .thans tijd. ond. aan de Ds. van Haeringenschool te Rotterdam; in functie 1 Jan. Boskoop (Herv. School, Burgem. Colijn- etraat 5a, hoofd H. van der Werff), mej. M. de Vries te Nijkerkervccn. Barendrech t-Dorp (Herv. School, hoofd G. A. van de Garde), mej. A. C. van der Meulen te Amsterdam, mej. W. W. de Waard te Spijkenisse en E. W. C. Schreij te Vlis- LAGER ONDERWIJS EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS. Techn. Hoogeschool to Delft. Ge aasd: Werktuigkunde: cand. ex., de heer J. F alstar. RUksuniversttett te Lelden. Ge laagd: Geneeskunde: 'artsex., de heer H. J.M roughs te Stevensweert en mej. A. M. t». Kra- vschap cand.cx., de heer J. D. s: doet. ex., do heer G. ICalsbcek te mej J. G. M. Raaymake' Gesl.: Rechtswetenschap: cand.ex., de heerer J' AtSthelwrsassisent." mej. H. A. G. Modder! Kampen en de heer J. H. Jansen te Ycenend Afgew. 1 cand. Gesl.: Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Pharmacle doet. ex.. mej. E. R. Wichers. Universiteit te Freiburg. Geslaagd: EXAMENS-STAATSINRICHTING Den Haag. 7 Nov. M.O. Akte Kil. Geöx. 4, gesl. 1 cand., nl. de heer C. Th. Bevelander te Den Haag. - EXAMENS-STUURMAN Den Haag, 7 Nov. Gesl. voor laten stuur man gr. stoomv., de heeren D. van der Horst, Gemengd Nieuws. VERDRONKEN. To IJmuiden is binnengekomen de stoom- treiler Claziene Luther, IJm. 59, waarvan d< 34-jarige ongehuwde kok Jan Verzijl uit Ijmiuidcn op reis overboord is geslagen verdronken. i DE DOODELIJKE DAMP. Te Montfoort had de kleermaker Van Bi kelen zioh even uit zijn kleermakerij ver wijderd, waar een test met smeulende houts kool stond. Tijdens zijn afwezigheid was dit gaan rooken en al spoedig was het kleine vertrekje gevuld met vergiftige dampen. Bij zijn terukomst werd hij zoodanig door deze gassen bedwelmd, dat hij bewusteloos neerviel. Een spoedig ter plaatse ontboden geneesheer constateerde een geval van houtskoolvergiftiging en schreef het slacht offer eenige dagen rust voor. OOK 'N PROTEST1 In de „Kruiningsche Courant" had een advertentie gestaan met een zetfout, wat een lezer tot een heftig verontwaardigden protestbrief geprikkeld heeft, waarvan de inhoud woordelijk weergegeven, als volgt luidt: „Meheer de havetentie die Ik mij u ge blaas heb sta fol foute en me, neev zeg dat es, geenen teelten op se plaas staa. Als uwes niet beter kan drukken, waar om drukt uwes dan". ONS NIEUWE FEUILLETON Volgende week hopen wij een begin to maken met de plaatsing van ons nieuwe feuilleton, getiteld: De veldwachter van Randijk. Op zeer onderhoudende wijze wordt ons dit verhaal een interessant stukje dorps leven geteekend. De veldwachter \an Ran dijk is een gemoedelijk man met liooge opvatting van zijn taak. De jeugd van Ilandijk tracht wel eens hem er tusschen te nemen. Dit moge soms gelukken, maar hij weet dan toch met ge lijke munt terug te betalen. Helaas! komt er een episode in zijn amb telijke loopbaan, die zeer noodlottig dreigt te worden voor hem. Een boer, die het niet verkroppen kan, dat hij wel eens op minder aangename wijze met den veldwachter in aanraking is gekomen, zint op wraak. En voor die wraak biedt zich een gunstige gelegenheid. Kr is aanhouding verzocht van een ge vaarlijken zwerver. Ook de veldwachter moet zijn medewerking verleenen om dien zwer ver op te sporen. Inderdaad vindt hij zijn schuilplaats in 'noude. bouwvallige boerde rij. Maar de. misdadiger weet hem wijs te maken, dat hij zijn broer is, die voor vele jaren de wijk heeft genomen naar Amerika. De veldwachter, die inderdaad een broer in Amerika heeft, deinst er voor terug, zijn eigpn broer gevangen te nemen. Hij voor ziet hem zelfs van spijs en drank. Maar zijn vijanden klagen hem hij den burgemeester aan, dat hij zich schuldig maakt aan schro melijk plichtsverzuim cn gemeene zaak heeft met den misdadiger. Bij verhoor door den burgemeester erkent hij zijn fout en de burgemeester legt hem de lichtst mogelijke straf op. Intusschen komt aan den dag, dat de zwerver hem misleid heeft. Zijn broer, die werkelijk om minder goede redenen de wijk heeft genomen naar Amerika, heeft daar in het verre Westen zijn leven gebeterd, doch is helaas overleden. Zijn zoontje is met den zwerver uit Ame rika teruggekeerd. Deze jongen is opgeno men K een opvoedingsgesticht en gedroeg zich "oorbeeldig. *'««-.r- de zucht naar vrij heid deed hem weer ""••'nngen naar zijn zwervend 'even. Toon de misdadiger ge grepen werd, nam die jongen de vlucht en meldde zich weer °an bij den directeur van het gesticht. De misdadiger komt tot bekentenis van zijn bedrog en de veldwachter krijgt toe stemming, om zijn neef in huis te nemen. Ongetwijfeld zullen onze lezers met ge noegen dit mooie verhaal lezen, waarvan vooral de ontknooping hoogst interressant Ruwe Huul Ruwe Handen j py^@L HOOG WATER. Als gevolg van den was van het water in tuigi ikL ONDER EEN CEMENTBAK GEDOOD. Bij de in aanbouw zijnde nieuwe betonbrug aan de .Tulianakade TJmuiden is de gehuwde arbeider T. uit IJmuiden-Oo?t door het breken van een kabel getroffen To~- «en met cement geyulden bak. De man beliep zeer ernstige ver wondingen en is tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD Op don Hooglandschen weg naby Amers foort is de 24-jarige zoon van den land bouwer TL van een door hem bestuurden wagen gevallen', daar het paard op hol ging W. is aan de gevolgen van den val over leden. STEUNLIJST. J Te Amsterdam is een 51-jarige ketel maker, die vroeger lid was van een buurtver- eeniging in de omgeving van de Utrechtsche dwarsstraat, met oude papieren rondgegxan, waarop een aanvrage om steun, z-g.n. voor de buurtvereenigir.g met een valschcn onderteekend, was opgesteld. De man had zich op deze wijze van eenig i geld weten te voorzien, dat hy ten eigen bate aanwendde. Een rechercheur heeft het exTbuurtvereenigingslid aangehouden. I DOOR MIDDEL VAN EEN SPELD ONTSNAPT. Te Roosendaal (N.-Br.) werd een Belgische inbreker opgesloten. Iïij heeft in zijn gevan genis met een speld het slot van het traliehek van het raam weten open te peuteren en is vervolgens door het rolluik op te trekken langs het bovenraam op straat gekomen. De wacht- doende politie-agent die het geraas van het neervallend luik had gehoord, maakte direct alarm en zette den vluchteling achterna, die de Hofstraat was ingeloopen Hier zou hy juist in de armen van twee sur- veilleerende politie-agenten zijn terecht geko men, ware het niet, dat hij met een acrobati- schen sprong zich over een poortje wist te slingeren en zoo achter de huizen ontkwam. Zijn acrobatische sprong gaf hem echter niets, want even buiten Roosendaal werd hij weer gesnapt. Tc Nijmegen staat de lage kade bij hel veer blank, waarom de aanlegsteiger naar hooge kade is verlegd. angezien de land- en losplaats is over stroomd, moeten te Roermond de schepen ankeren aan den hoogen kademuur van de Roer. De verbindingsweg met het gehucht Weerd is overstroomd. Men meldt ons uit Grave: Het gevaar, dat de Beersche Overlaat gaat erken, is voorbij. Als het regenweer echter blijft aanhouden, zal opnieuw last te wachten In Grave staat een gedeelte van de Maas straat onder water. Het stoomgemaal op de Graafschc stuwbrug, dat het overtollige wa ter schitterend heeft weggewerkt, werkt al leen om het winterpeil van 10.80 te behouden DE CONVERSEERENDE CHAUFFEUR. Op den Haastreehtschen dijk bij Gouda is een auto van den weg gereden, over den kop geslagen en in een sloot terecht ceko men. Inzittenden en auto bleven ongedeerd. De bestuurder was het stuur kwijt ge raakt, doordat hij een druk gesprek voerde met zijn passagier, weer een bewijs, dat aan converseerend chauffeur niet bevorderlijk is voor conserveeren van lijf en leden zij ner passagiers, al liep ook in dit geval liet zaakje nog goed af. DE ST. GEERTRUYDTSBRONNE TE BERGEN-OP-ZOOM. Te Bergcn-op-Zoom is de reeds in oude tijden bekende St. Geertrydtsbronne, (lie zeer goed en geneeskrachtig bronwater le vert, opnieuw in exploitatie gebracht. De legende verhaalt dat Pepijn van Lan- de's vrome dochter Sinte Geertruidt die in de 7de eeuw abdis van Nijvcl hij Brussel was. van reisvermoeicnis aan het Bergsche Sell eldest rand herhaaldelijk uitrustte en uil dankhrmrheid voor genoten gastvrijheid do zoetwaterbron midden uit liet zilte Schelde water liet ontwellen, Er word Sinte Geer- truydt ter eere een kapcllcke bij gebouwd - Parma verwoestte de „fonteync" in 15SS toen Bergcn-op-Zoom zich vroom hield en de Spaansche scharen stuitte. De achthoekige fundeering van de kapel ligt nu nog verborgen onder een dunne slijk laag. De „fonteyn" werd af cn toe hersteld De prinsen Maurits en Frederik Hendrik die de veste zoo dikwijls bezochten, verpoos den daarna bij de fontein aan het Schelde strand en lieten jaren achtereen het bron water voor hun tafel uit Borgen komen. In 1S84 werden de grondslagen van fontein door majoor N. La Fontijn opnieuw blootgelegd. Daarna kwamen zij door stroom verandering en aanslibbing in den Schel debodem te liggen. Tengevolge van den da gelijks tweemaal terugkeerenden vloed was alles onder het zand geraakt, zoodat er niets meen van te zien was. Een artikel van den heer H. Levelt in het Tijdschrift St. Geertruydtsbronne wist nieu we belangstelling ervoor te wekken en het fonteintje werd met behulp van oude kaar ten en terreinkennis van oude Bergenaren opnieuw teruggevonden. Nu vloeit de bron weer en kan men het water naar hartelust drinken. WAAROM GA JE OOK MET DEN NACHTTREIN! „De Tyd" vertelt het volgende: Alles moet wennen. Ook de dienst der nachttreinen en het leger van reizigers, dat i door deze treinen wordt vervoerd. Iedere nieuwigheid baart nieuwe nieuwigheden. Da nieuwste nieuwigheid is het feit, dat gister nacht de nachttreinen voor het eerst de hoofdstad en Rotterdam als einddoel kozen. Dit was blijkbaar te nieuw voor een van de zes reizigers, komende uit Eindhoven, Bostel Enschedé, Hoogkerk, Leeuwarden, Groningen Den meest noordelijke trof het. Hij kwam na tweemaal overstappen te Amsterdam aan en maakte zich gereed om ten derde male een trein te beklimmen. Doch dit behoefde niet en de ongelukkige werd duidelijk ge maakt, dat hij de plaats zijner bestemming, Leiden, eerst zou kunnen bereiken onder auspiciën van het milde zonlicht, subsidiair den milden regen-van-alle-dag. Het gevolg, toen de klok drie uur sloeg, betrad het slachtoffer het glimmende asphalt van het kille Stationsplein. Goede raad was ditmaal niet duur, want by ontstentenis van een ordentelijk nachtverblijf richtte de zwerver zijn schreden naar het politiebureau waar hij werd onthaald op gastvrijheid, de warmte des vuurs en der genegenheid. Weerbericht i't'miiiaiawiï'ii' Hoogste 6tand te La Co run a 775.3. Laagste stancl te Vestmanor 742.4. Stand vanmorgen halftwaalf 762.0. WEER VERWACHTING Meest krachtige, tijdelijk afnemende Noord westelijke tot Westelijke of Zuidwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, aanvankelijk met regenbuien, later tijdelijk opklarend, wei nig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.0. 9 NOVEMBER Zonsopgang 7.08 u.; Zonsondergang 4.19 u. 10 NOVEMBER Zonsopgang 7.10 u.; Zonsondergang 4.18 u. stokmwaarschuwingsdienst VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP F1 EBBEN 9 NOVEMBER Van 's avonds 4.49 u. tot 's morgens G.40 TL 10 NOVEMBER Van 's avonds 4.48 u. tot 's morgens 6.41 O. BRANDEN. Te Amsterdam brak brand uit op de derde verdieping van een perceel aan de Krom- boomsloot bij de Nieuwmarkt, welke ver dieping werd Bewoond door het echtpaar S. F. Steenman. Toen de brandweer arriveerde baande zich een dichte rook een weg naar buiten. De bewoners waren niet thuis. Met drie stralen heeft de brandweer het vuur binnen een halfuur bedwongen. De derde verdieping, bestaande uit een achterkamertje, een keukentje en een alcoofje, is geheel uit gebrand. Ook is een deel van de' vliering uit gebrand. 4 BRANDSTICHTING. De eigenaar van de lampenkappenzaak B.f op de Nieuwe Zyds Voorburgwal te Amster dam, die Woensdagavond brand heeft gehad is, verdacht van stichting van dien brand, ter beschikking van de justitie gesteld. Op den avond van den brand had de brand weer ontdekt, dat vermoedelijk een gasoom- foor had gebrand, toen de houder van die zaak er geweest was. Een later onderzoek van de politie had bevonden, dat het grootste deel van de gasleiding, die uit compositie bestond, was gesmolten, maar dat het koperen kraantje, dat aan den muur vastzit, niet was terug te vinden. Het vermoeden is daardoor gerezen, dat dit kraantje van de leiding is verwijderd en dat daarna het gas is aangestoken. Een groote vlam is daardoor ontstaan, waardoor de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat de' in die kamer uitgestalde lampenkappen op standaards vuur zouden vatten. De deur van het vertrek was niet gesloten. Voorts is ont'dekt, dat een doek in petro- j leum gedrengd aan een hekje hing in het trap- portaal, vermoedelijk met het doel om het vuur aan te wakkeren en het te helpen baan breken naar de tweede verdieping. De verdachte is om 9 uur nog in de zaak geweest en is toen verder dien avond uitge gaan. Reeds eerder heeft B. brand gehad. Hij kreeg toen f500 van de verzekering uitge keerd. In totaal was hij voor f4000 op beurs- polis verzekerd. DE VOGEL GEVLOGEN. Te Roosendaal (N.-Br.) werd een Belg ge snapt, die bekende vier inbraken te hebben gepIeegd.Hij werd opgesloten, doch de man zag kans door het raampje van zijn cel te ontsnappen en begunstigd doar de duister nis do nhsporingen der politie te ontgaan. ALS ANTIEKEN MODERN WORDEN EEN AVONTUURLIJKE RIT Een der kenmerken van den modernen tijd is wel, dat allerlei uitvindingen elkaar ver bluffend snel opvolgen. De „antieken" onder ons nog levend ge slacht kunnen 't eigenlijk niet bijhouden. En tochals ze er eenmaal den smaak van te pakken krijgen, is 't vaak of ze jagen naar een record in de exploitatie van die nieuwigheden. Eerst bergen van bezwaren. Maar begint '■t eenmaal te kenteren, dan smelten die bergen nog gauwer weg dan sneeuw voor de zon. En de zware boetredenen met vermanin gen maken plaats voor vurige lofprijzingen. Och ja, niets is veranderlijker dan 'n mensch! Daar heb je nu de radio. Noen, van „dat wonder" moeten ze niets hebben. Voor geen duizend gulden komt „zoo'n ding" in huis: je haalt er „emmers" toch „d'n Booze" mee binnen. Maar dat kan pardoes gebeuren als ze eens bij 'n ander draadloos verrast worden met het „Er ruischt langs de wolken" of met 'n stichtelijke toespraak, wrijven ze eerst stiekum in d'r rechterooThoek, pinken dan twee drie pareltjes weg, en binnen enkele dagen doet ook in eigen huis „dat ding" zijn glorieuse intree, om er nooit meer te verdwijnen en overvloedige eer te genieten. „Nee maar, nou moet je m'n radio eens hooren: wel, kerel, wat kon die domi néé dat goed zeggen, en wat 'n heerlijk ge zang was dat en dan dat klokgebeier Ja, de antieken hebben toch meor aanpas singsvermogen dan ze zelf wel weten of wel wiKen wet'enV Om een voorbeeld te noemen: daar is Hui- pie. Een man, wars van alle nieuwigheden. (Als je 'm laat praten althans!). Hij schold en raasde altijd op de auto's. Hij vertrouw de geen enkel chauffeur. Op de wandeling waarschuwde hij bij de nadering van 'n auto z'n voetgezel strijk en zet met 'n: „Pas op, hij wil je knisselen!". Maar nu zit Huipie zelf in zoo'n „knlssei- ding". Chauffeurt zelf. En „knisselt" ook bijna zelf. Terwijl hij er niet zuinig mee geurt, dat ie met z'n „wagen" zoo goed over weg kan. Een kennis presenteert hij gulweg diens vrouw van den trein te halen: de weg van het station naar huis is heel lang, de avond donker en de regen viesjes. Accoord. Hui pie af! Met den „wagen" juist op tijd aan 't sta tion, wordt de reizigster verrast met een minzame uitnoodiging tot instappen. Demo tor wordt aangezet, het stadje is spoedig doorgereden en dan zal de weg naar de af gelegen bestemming it is a long way to Tipperary! in minder dan geen tijd ver slonden worden. Maar 'n mensch, ook een galant heer, kan soms vervelende tegenvallers hebben. Net buiten het stadje gekomen, nadert uit tegengestelde richting een auto met fello lichten. Hindert niet Is wel leuk zelfs. Want Huipie laat „zijn" dame nu zeldzame rijkunst zien cn zwiert met een prachtigen zwaai om die auto heen om dan, steeds druk redeneerend, een aan den kant van den weg staanden verhuiswagen te rammen. „Boem!" „Krak, krak!" De kraalschroten van de wagenbetimmering knappen als rietjes. Ai? de resolute chauffeur nog 'n tikje dieper op z'n gaspedaal had gedrukt, ware z'n karretje midden in tafels en beddegoed te rechtgekomen. Nu wist enkel nog maar de tapissière wat „knisselen" is. Huipie blijft k-rdaat. zet z'n motor on achteruit en weet zoo z'n auto weer uit dm gevalletje terug te trekken. De passagiers auto ziet nu wat minder luxe: do lanta rens zijn afgebroken en de spatborden staan als windvangers recht overeind. De vrouw wilde nu verder gaan loopen. Maar Huipie is een trouwe cavalier en weet met kalmeercnde redenaties zijn ver dere diensten te doen aanvaarden. Immers de motor „leeft" nog en een schijnwerper, die zoo'n beetje dwars op de auto staat, kan nog branden. Daar gaat ie weer Tjonge, wat kan dat karretje loopen! I-Iuipic geeft 'm van katoen. Claxon ge bruikt ie haast niet. Het gaat gezellig zoo, in alle eer en deugd natuurlijk! Al rijdende en pratende het „paar" wist niet eens meer waar het was: de avond is ook zoo donker, 't regent zoo hard cu de schijnwerper geeft ook maar zoo'n beetje schijn! naderen ze 'n „krom". Aange zien Huipie bij zoo'n weerbarstig dwarsen schijnwerper nog het best rechtuit reed, kon hij in de bocht den weg niet meer hij- houden. Hij koerst „gerade aus", toteen telefoonpaal op buitengewoon krachtige wijze hem tot de overtuiging brengt, dat hij op weg 'is in vollen vaart van den hoo gen wegkant in een sloot te duiken. De motor voelt zich door dien paal Huipie mag dat „ding" als redder op den rit wel met goud laten beslaan! een vreesdijlc hard en koppig „halt!" toegeroepen. De passagierster, glad overstuur, zit op hevige manier te gillen. De omwonenden hollen aan. Dan, de vrouw en Huipie stap pen uit. Ja, 'tis zoo, do wagen zit vast't Kan nok zijn, dat de telefoonpaal vastzit, 't Is nl te donker. Met man en ma.-lit wordt aan het vehikel getrokken, zoodat 't nu weer op den weg komt te staan. De vrouw zal nu 't resteerende eindje wes toch loopen. Maar Huipie, die weet wat pahnnt-zijn heteekent, is man van z'n v r-nrrt- de vrouw zal „thuisgebracht" wnr i <-n zulks nor auto! F,en hoer met aulo o t aangereden. Stop! Even „umsteigen" ii: dame, vergezeld door haar galanten rid der, stappen in en nu is binnen 'n paar minuten de bestemming bereikt. Manlief mag wel blij zijn, dat ie z'n vrouw nog zoo netjes thuiskrijgt 't Had ook anders kun nen zijn! Bij den telefoonpaal staat zielig Huipie's auto, door medelijdende omstanders be klaagd en aangestaard, met verwrongen ge laat cn zware ingewandspijn, op den terug keer van zijn heer te wachten. Als deze weer op de plaats des onheil» verschijnt, worut het luxe-rijtuig met tal van stoere handen weggesjord naar een aangrenzend erf. Si garen en zilverlingen worden uitgedeeld. Maar de veelgeprezen wagon schijnt nu voor het auto kerkhof bestemd te zijn. Z'n waarde wordt op 't eerste moment droevig laag getaxeerd. Den volgenden dag evenwel wordt ver nomen, dat er nog repareeren aan zal zijn. En dan, als de beurs nogmaals is geopend, kan Huipie, krek als meneer Pimpelmans, zijn operaties weer voortzetten. En dat. zal ie ook. Want I-Iuipie heeft Ar nu eenmaal den smaak van beet Denk je, dat hij in zoo'a bocmeltrein of op de fiets., zoo'n „trapmnchine", zitten wil? Huipie houdt van opschieten! Nieuwe tijden, nieu- Als antieken modern worden, is er geen houden meer aan. Pimpclmnns oiiaa Huipie met z'n wonderen Iaat zich i-ift 1 co:vn. Gevaarlijk? Daar gelooft ie niet meer at>n. En zijn waarschuwingen voor knisselen" is ie allang vergeten. Maar zou de wetgever, lettende op de prestaties en resultaten van zulke heeren, niet goed doen voor de \eii;g!ic:<! np oen publieken weg candidaat chauffeurs bij do examinatie ook aan deugdelijk»» psycho technische proeven te onderworpen? Dan werd er minder 1 r.ss»!<i". En ook de heeren zr'! »-t »rm«»» baat. Ook de antieken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9