DE DO. X TE AMSTERDAM BINNENLAND. Kerknieuws. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 DERDE BLAD PAG 9 VOORSPOEDIGE REIS EN GELUKKIGE LANDING DUIZENDEN BELANGSTELLENDEN Een gebeurtenis van belang in de geschie denis van het luchtverkeer zoo mag men ongetwijfeld aanduiden de aankomst van de reusachtige vliegboot DO. X in de vliegha- ven Scheilingvvoude bij Amsterdam. Reeds eenigen tijd was de aandacht in ons land op deze gebeurtenis gespannen. En toen ze dan eindelijk zou plaats vinden was de naam DO. X op bijna ieders lippen. De twaalfmotorige luchtreus, het grootste vliegtuig ter wereld, dat niet minder dan 170 personen kan vervoeren en dus veel meer kans heeft dan de luchtschepen om een groote rol te spelen in het wereld-pas- sagiersvervoer, heeft de reis van Altenrhein naar Amsterdam op gelukkige wijze vol bracht. Het lag al bijna een week gereed om die reis te aanvaarden, om daarna naar Lissa bon te vliegen en vervolgens zich boven den Atlantisohen Oceaan te wagen voor de eerste reis naar Amerika. Eindelijk waren de weersomstandigheden zoo, dat de tocht van het meer van Con- stanz naar deze lage landen kon onderne men worden en omstreeks den middag ver namen wij, dat het wondere product van de Dornier-werf inderdaad den tocht aan vaard had. Het bericht werd per radio verspreid en ging vooral door Amsterdam als een loo pend vuurtje. Weldra dromde het publiek te voet of fiets en per auto naar de Oranje sluizen om de DO. X af te wachten. Daar de toegang tot de loodsen van de marine- vliegdienst onverbiddelijk was afgezet, ricat te de stroom zich later in de richting van Durgerdam, tot voor het vuurtoren-eiland, waar men vrij zeker de daling van het ge vaarte goed zou kunnen waarnemen. Inmiddels werd in de loodsen van den vliedienst ook alles op de ontvangst van de DO. X geprepareerd. Een detachement matrozen stond klaar om assistentie te ver- lfeenen. De boot van den havenmeester en de politieboot waren in actie om het water vry te houden voor het neerstrijkende vlieg schip. De ambulanceboot van den genees kundigen dienst kruiste op het Buiten-IJ. In het vliegkamp heerschte uitteraard, nu het groote, lang verwachte eindelijk gebeu ren zou, groote bedrijvigheid. Het toezicht op het kamp werd waargo nomen door luitenant ter zee tweede klasse F. W. van Overeem, geassisteerd door bootsman Seyderveld. Verschillende autoriteiten kwamen in den loop van den middag in het vliegkamp aan, o.a. admiraal Quant, vice-admiraal Mr. Ja ger, kapitein ter zee Romswinckel, Dr. Von Hahn, consul-generaal van Duitschland, en Von fiulow, vice-consul. De aankomst. Het weer, dat in den voormiddag vrij slecht was, klaarde tegen vier uur op, het zicht was toen helder, terwijl er vrijwel geen wind stond. Te vier uur 20 ontdekten eenige scherpe oogen in het kamp hoog in de luoht een stip in Zuid-Oostelijke richting, welke zeer snel in omvang toenam. Enkele minuten later klonk reeds het zware geronk van mo toren en te 4 uur 25 precies verscheen de „DO. X", welks schoone lijnen en enorme afmetingen duidelijk tegen de lucht afsta ken, hoven het kamp, op ongeveer 150 Me ter hoogte. Met een scherpe zwenking keerde de vliegboot naar het gebied der Zui derzee terug, waar zij te half vijf, in de na bijheid van den lichtopstand op den kop van den strekdam van Durgerdam, vlot op het water landde en in vrij snelle vaart op eigen krachten naar den ingang van het huaten-IJ voer. Op dit punt lag de marine- motorboot „Coehoorn" gereed, welke een lijn aan de „DO. X" vastmaakte en de enorme vliegboot tot voor het kamp sleepte, waar zij aan een door het Loodswezen geplaatsten meerboei werd vastgemaakt Zonderlinge tooneelen. De opvarenden van een twintigtal motor bootjes, die op het buiten IJ de komst van de vliegboot hadden afgewacht, bleken thans het moment gekomen te achten, om een gezamenlijken „run" op de DO. X te ondernemen. Van alle kanten schoten deze bootjes, bemand met fotografen en nieuws gierigen, op de vliegboot toe, de fotografen ontstaken zelfs voor het maken van Jiun foto's Bliz-liclit onder de vleugels der nia chine, een en ander tot groote veront waardiging der officieren aan boord, uie ernstig vreesden dat er „brokken" gemaakt zouden worden. Spoedig was echter een po litieboot ter plaatse, welke naast de vlieg boot meerde. Pogingen van verschillende personen, om in de vliegboot door te drin- 'gem, werden door de politie op zeer hard handige wijze verijdeld, waarbij zelfs klap pen werden uitgedeeld. Behalve vice-admiraal Quant, comman dant der Marine te Den Helder, waren aan wezig Dr. von Hahn, consul-generaal van Duitschland; herr Van Bülow, vice-consul; dè heer Adolph Burgerhout, gedelegeerd commissaris van de „Aviolanda" te Papen- drecht; de havenmeester, de heer Van de Poll en enkele anderen. De opvarenden van de DO. X bleven meer dan uur aan boord. Een vertegenwoordiger van V. D., die zich an gezelschap van drie collega's, toen de groote drukte was afgeloopen, met een klei ne boot naar de DO. X begaf, mocht bij hooge uitzondering „genau drei Minuten" aan boord komen. Er volgde even een snelle rondgang door het benedengedeelte van de boot waar zich achter elkander een reeks van kajuiten bevinden zach daartus- schen een smal middenpad en daarop werden de persvertegenwoordigers tot een In het Carlton Hotel, waar de officieren van de DO. X den nacht doorbrachten, be-, halve de commandant Fr. Christiansen, die aan boord van het vliegschip bleef, hebben we een onderhoud gehoud niet Dr. Tilgen- kamp, perschef van Dr. Domier. Dr. Tilgenkamp heeft de vlucht van de DO. X van Altenrhein naar Amsterdam meegemaakt. Hoe was het verloop van deze reis, vroe gen wij. Te half elf hedenmorgen (Duitsche tijd) is de DO. X uit de hall op het water ge bracht,, zeide onze zegsman, waar we de motoren warm lieten loopen. Toen dit ge schied was, zijn we te elf uur dertig vlot gestart. Wc maakten eerst eenige rond vluchten boven de Bodenzee, ten einde de motoren nader te beproeven en toen deze naar wensch bleken te loopon, vingen wij onze vlucht aan. Te elf uur vijftig verlieten wij het meer van Constanz om vervolgens langs den Rijn tot Bazel te vliegen. Dit was het zwaarste en het gevaarlijkste gedeelte van de gebeele reis, aangezien, in verband met het ïeit, dat de Rijn in dit gebied zeer smal is, wij onmogelijk een noouianding hadden kunnen maken, ok al niet vanwege de vele electriciteitscentrales langs den oever. Gelukkig liepen de motoren best Tot Ba zel was het weer gunstig, we arriveerden te 12 uur 40 hoven deze stad, waar eenige Zwitsersche vliegtuigen ons tot.de Zwitser- sche grens begeleidden Vervolgens sneden we de z.g. Rijnbocht ter plaatse af we hebben dit trouwens met alle bochten gedaan waarna we te 1 uur 20 boven Breisach waren. De stad zelve baadde in het zonlicht Het gebied daarachter echter lag in een dichten nevel, zoodat het zicht nog geen 200 Meter was. Wij bereikten Mannheim te 2 uur 27 en Mainz te 2 uur 40. Bij Mainz kwam ons een Dornier Mercur, de D 711 van de Luft Hanse, tegemoet vlie gen, welke ons tot Keulen heeft begeleid en onderweg een geluidsfilm van de vlucht maakte. Weer sneden we vervolgens de Rijnbocht tusschen Keulen en Koblenz af, eerstgenoem de stad bereikten wij om vier uur (D. T.). Via het kuststation Nordeich hebben wij getracht met den burgemeester van Keulen in verbinding te komen, doch dit is mei ge lukt. Wel ontvingen wij van den burge meester een wensch voor een behouden over tocht Overigens heeft de radio aan boord per fect gewerkt Boven Bonn, voor wij Keu len bereikten, was het landschap in een violetten nevel gehuld. Te vier uur dertig (D. T.) passeerden wij de Hollandsch-Duit- sche grens bij Lobith. Boven Hollanasch gebied. Van Lobith uit hebben wij direct over Arnhem naar Nijkerk gevlogen. De hoogte, waarop wij vlogen, had tot dusverro onge veer 500 Meter bedragen; boven Néderland ondervonden wij echter zulk een slecht weer, en was het zicht zoo absoluut onvol doende, dat wij, aangezien wij op vaste pun ten wilden vliegen, tot op honderd meter moesten dalen, waarbij zelfs onze antenne moest worden ingehaald. Te 4 uur 50 be reikten wij via Nijkerk het gebied der Zui derzee, en hier werd het zicht plotseling zoo helder, dat wij tot onze groote vreugde hot geheele watergebied konden overzien. Van onze landing, waarbij u zelf tegenwoordig was, behoef ik natuurlijk niets meer te zeg gen. Wel wil ik er op wijzen, dat technisch niet het geringste euvel heeft plaats gehad; de motoren liepen schitterend en wij zijn dan ook uiterst tevreden." „Er zijn toch al meer groote vluchten met de DO. X gemaakt?" „Ja, zelfs een van tien uur, doch thans was het de eerste maal dat wij niet te Frie- drichshafen zijn teruggekeerd." „Wanneer vertrekt de DO. X van Schel- lingwoude?" „Dat weet nog geen mensch, dit hangt in de eerste plaats van de weersomstandig heden af." „Worden er nog meer steden met een bezoek vereerd?" „Ja zeker; van hier vertrekken we naar Southampton; vandaar gaat het naar Le Havre; vervolgens naar de Spaansche kust stad La Coruna en dan naar Lissabon." „Wanneer vangt de Oceaanvlucht aan?" „Ook dat hangt van de weersomstandig heden af; zelfs is het nog niet zeker dat de vlucht van Lissabon zal uitgaan." „Waarom heeft u dit slechte jaargetijde gekozen voor uw vlucht?" „Laat ik u op deze vraag alleen antwoor den, dat zulks het gevolg is van omstandig heden, die ik bij elkaar het „contractsnood lot zou willen noemen; en wellicht vindt u het thans goed dat ik afscheid van u neem, het is negen uur en we moeten nog aan tafel!" AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het onderhouden van de riviorwerken van den Boven-Rijn en de Waal, gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933. Raming per jaar: pore I f 45000; pere. II f 35.000; perc. Ill f 40.000 Het laagst werd ingeschreven in massa door Gebr. Van Hattum te Zaltbommel, voor f 121.800 per jaar. WATER BINNEN EN BUITEN DE DIJKEN Hoe er geworsteld wordt om de suikerbieten binnen te krijgen OVERAL IN Z.-VLAANDEREN OVERSTROOMINGEN (Slot) Er ie geen dijk doorgebroken, er zijn geen menschenlevens verloren gegaan, er ie geen vee verdronken en tooh: wat een ellende van Unlet tot aan Cadzand, wat een geploe ter, wat een strijd om het hoofd boven water le houden. Reecle in ons hotel hoorden we van de vele handelsreizigers, die daar logeerden en die met liun Forde cn Chevrolets Ooet- en Weet-Vlaanderen hadden doorkruist, hoe „mis" het op vele plaatsen wel was. De één W06 in het land van Axel geweest en ver telde, dat daar het water tot op de bruggen stond, de ander kwam va.n Oostburg en deelde mede, dat daar de koeien gevaar lie pen en zoo kregen we den indruk, dat het feuitelijk overal leelijk gesteld was. Die indruk is door een tocht dwars door het IVde en Vde district zoO noemt men hier Zeeuwsch Vlaanderen nog naar de in deeling onder Napoleon droevig bevestigd. Nauwelijks hadden we Neuzen verlaten, of daar begon het al: links cn rechts over stroomde landerijen en waór het land dan nog zoogenaamd „droog" stond, zulk een modderpoel, dat er voor de boeren niet op viel te werken. De Othensche kreek was sterk gezwollen p.n de brug over don weg near Zaamelag bleef nog maar nèt vrij. De stoomgemalen werken op de verschillende plaatsen dag en nacht door met volle capaciteit en els het dan eens een dag of nacht mander hard re gent, wint men wel iets. Zoo was ook hier bereikt, dat het water den weg niet meer overstroomde. Gister had men n.l. voor het behoud van de brug over deze kreek ge vreesd. Op den weg naar Axel begon de ellende eerst reobt bij Magret. Een klein uitwate- ringske na alt je, dat op de kreek uitkomt, had het water niet kunnen bergen en overal wa ren de landerijen overstroomd, terwijl het natte element op vele plaatsen de huizen binnendrong- Haastig zag men de menschen hun Inge kuilde aardappelen, die door het wafer be dreigd werden, weer uitgraven, om ze maar op zolder te bergen op hoop, dat het toch nog wel ééns droger zal worden. Van Axel naar Axelsohe Sassing, een ge- huoht, dat genoemd is naar een gelijknami ge kreek. Ëen onafzienbare watervlakte, waar boven men hier en daar een hek ziet uitsteken, terwijl verderop een boschje dwaas boven de witte vlakte omhoog steekt. Een boer, die naar de vlakte tuurt, vertelt ons, dat de kreek, die anders 30 of 40 Meter breed is, plotseling tot een 6troom van een paar honderd Meter ie gezwollen. De lande rijen werden tot in den wijden omtrek over stroomd en alileen in bet midden bleef een hooggelegen stuk land droog staan. Daar hebben de koeien, die nog op het land ©ton den, zich geréd, rnaai' het heeft de grootste moeite gekost de beesten te redden. Hef verhaal zou té ééntonig worden, wanneer' we op gingen sommen de 60hier eindelooze reeks van mededeelingen in gelijken geest, die we op het verdere van onzen tocht ver nemen. In het land van Hulst: alles overstroomd, ook de wegen, zoodat men tot aan de ra het water moet rijden om St. Gilles te be reiken, bij d-e Belgische grens een eindeloos getob, vele boerderijen geïsoleerd. Bij den Braakman, tusschen het plaatsje Hoek én Philippine op verschillende plaatsen het vee feïsoleerd, enkele boerderijen ontruimd, bij as van Gent. een hopelooze strijd tegen modder en modderwater. Soms denkt mcn: het wordt beter, nu ko men we eindelijk aan een gebied, waar geen watersnood kent, maar het blijken al tijd maar een paar akkertjes te zijn, en kele tientallen Meters verder begint de el lende opnieuw. Het VLaanderenla-nd is n.l. in het geheel niet vlak; maar zeer ongelijk, hoeweil alles beneden den waterspiegel blijft. Dat heeft tot gevolg, dat de allerlaagste gebieden dub bel hinder ondervinden door het zakwateT van die plaatsen, waar het land wat hooger ligt- Komt er da.n weer zoo'n regenstroom, dan is het water niet te houden: het gulpt o\er de wegen, sijpelt door het biotcn'.and heen naar een nog lagere plek en vreet de huizen en landbouwschuren, zet de ronde strootassen op den deel in meertjes, om dan weer verder te gaan naar andere erve landen. Was dat alles een paar maanden later gebeurd, het zou een hoop overlast hebben veroorzaakt, maar economisch zor men er niet zooveel schade van hebben on dervonden. Bovendien is men hier wel aan waf water gewend, geheel droog is het geen enkel na jaar. Doch thans is het water te vroeg ge- omen en wel in het midden van de bieten campagne. De „peëen" hebben hun tijd noodlg om te olgroeien en eerst wanneer het blad be gint te versterven moet de bi-et worden ge stoken. Het is ook in normale jaren reeds een van de zwaarste en moeilijkste oogsten, het steken va.n suikerbieten, maar m( het gewend: de euikerpee is een van voornaamste producten, die hier worden erbouwd, onafzienbare vlakten ©trekken zich uit, waar men niet6 andere ziet dan het loof van de biet, en de suikergfabrieken in Zeeuwsch Vlaanderen behooren tot de groot- -te van het land. Alles draait hier om de CenitraJe Suiker- maatschappij en de drie lettere C.S.M. hou den voor de bevolking hier zoowel een be lofte als een dreiging in. Deze maatschappij heeft hier vrijwel het monopolie, ze st-elf de prijzen vast, waarop de boeren kunnen con tracteeren voor hun peëcn, ze bepaalt ook den levertijd. Het is natuurlijk voor een zoo kostbare In stallatie als een suiker-malerij en raffinaderij van het grootste belang de bieten binnen ■■R Allerwegen heeft men in Zeeland te worstelen met hoog watermaar vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de bietenoogst dreigt te mislukken. Van de dijken af ziet men de huizen als eilandjes te midden van het water liggen Do DO. X op Schellingwaude. een bepaald tijdsbestek te verwerken en in die enkele weken, de „campagne", wordt dan ook dag en nacht doorgewerkt. Maar dan moef de pee ook geleverd worden. Dit is nu de grootste ellende voor Zeeuwsch Vlaanderen, dat het niet mogelijk blijkt de bleten tijdig te roo-en. De 22ste ie het de fatale datum, dan moeten alle peëen geleverd zijn, daarna zijn de contracten on geldig- Tot den twee-en-twintigsten is de prlj6 nog 13 per 1000 K.G., daarna lean men er voor krijgen, wat de fabriek er voor wil geven, dat is de „vrije" prijs van een harde gulden per ton. Om dat fatum te ontgaan, doen de boeren nog wat ze kunnen. We hebben ze zien ploeteren in het land, tot de knieën in water en modder staande, om nog maar te rtddon wat te redden vie! De Zeeuwsc/he klei geeft toch al niet veel mee, maar nu is ze als lijm, elke stap vraag' de uiterste krachtsinspanning, de grijze brei houdt vast v.at ze Kan. Hier staan de mannen te werken, i ook de vrouwen, en vaak de kinderen, om het gezin van den economiechen ondergang te redden. Haastig flikkert de sikkel op en neer om het loof af te snijden en langzaam aan worden dan wat hoopjes bieten op getast. De boerenwagen ka.n niet meer het land oprijden, de wielen zouden zeker in de taaie klei blijven steken. Daarom wordt de bak ven de wielen genomen en op de slee gezet en daarmee wordt dan tot aan den dijk ge reden. Zoo hebben we ze zien worstelen, met drie, vier, met zes paarden vaak, om de slee door de klei heen te krijgen. Wee bet paard, dat op een ondergeloopen land komt te vallen, het loopt gevaar niet meer op te komen en te verdrinken. Eik- wagentje bieten bereikt niet dan met de grootste inspanning den dijk. Soms rekken de paarden het lamoen van den wagen, maar de wielen blijven vastgezogen in de klei ©taan- Over Philippine zijn we naar Biervliet er IJzendijke gereden en overal was het het zelfde: overstroomde wegen en landerijen, geïsoleerde boerenhofsteden en wOretelende boeren. Somber is de stemming: een groot deel van^ de bietenoogst is reeds nu niet meer te redden, al zou het vandaag aan den gaan vriezen, waarop'hier ieder hoopt. Redden was te redden valt, ie hot parool en met zorg vraagt men zich iederen morgen af: Hoe ie de wind? Toch zullen deze taaie kerels weten vol te houden, gedachtig aan haar oude spreuk: Ik worstel en ontkom. Want het Zeeuwsche ras is een taai ras. GEZANT DIEKEMA LIGT IN AMERIKA ZIEK De gezant der Vereenigde Staten in Ne derland, de heer G- J. Diekema, is naar uit Grand Rapids wordt gemeld, in een zieken- buit aldaar opgenomei VOOR DE OUDE REDDERS De uitgever van het werk „Helden der Zee' zond heden aan den heer Henri ter Hall, samensteller van dat boek, de eerste gift, groot. 135 gulden, voor eventueele St. Nicolaasverrassing voor de meest daarvoor in aanmerking komende oude zeehelden. ADV.-BUREAU A. DE LA MAR AZN Het advertentie-bureau A. de la Mar Azn. te Amsterdam heeft gister op feestelijke wijze het 50-jarig bestaan herdacht. Er be stond voor deze gebeurtenis begrijpelijker wijze zeer groote belangstelling. Om -twee uur begon gistermiddag in in- tiemen kring de huldiging door het perso neel. Nadait de directeuren, de heeren W- A. Grollenberg en C. J. Palm. alsook de Com missarissen. waren binnengeleid, heeft de heer Schumacher, als procuratiehouder, na mens het personeel liet woord gevoerd. Hij prees de immer goede samenwerking tus schen directie en personeel. Spr. bood hier bij aan het door Bernard van Vlijmen ge schilderde portret van den heer A. de la Mar Azn., oprichter van het. bureau. Daarna heeft de heer C. J. Palm voor dit geschenk dank gebracht, terwijl hij aan ieder lid van Me personeel 'n enveloppe met gratificatie overhandigde. Van de gedegen heid maake de heer Palm tevens gebruik om Mevr. Grollenberg, presidente-commis saris, te huldigen. Spr- bood haar als sou- ve-rnir een gouden vulpotlood en vulpen aan. Daarna begon om drie uur een zeer druk bezochte receptie. Een eindelooze rij van be zoekers kwamen van hun belangstelling blijk geven en hun gelukwenschen over brengen. Een ©chat- van bloemen vulden de gangen en vertrekken. Vele gelukstelegram men kwamen binnen. Reeds zeer laat was het toen aan de ein delooze rij van bezoekers tenslotte een einde kwam- ERNSTIG MOTOR-ONGEVAL. SOERABAJA, 5 Nov. (Aneta). Alhier had ■n aanrijding plaats tusschen een taxi en een motorrijwiel, waarvan de bestuurder, dc heer C. v. d. Baak uit Sidohardjo. beide beenen brak. Mevrouw Aranson, die op de duo zat, kreeg een schedelfractuur. Zij werd overgebracht naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting, waar zij is overleden. De toestand van den heer v. d. Baak is ernstig, doch niet hopeloos. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Amsterdam-Noord, B. Hagenaar te Meppel en W. Moene te De Lier. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Krimpen a. d. Lek, J. H. van Paddenburgh te Elspeet. Te Gorssel (toez.), J. H. C. Kamsteeg te 'sHeer neu- drikskinderen. Te Spijk (Gron.), F. C. Willekes te Oosterhaule (Fr.). Bedankt: Voor Rijssen (O.), W. L. Mulder te Voorthuizen. CANDl DATEN TOT DEN H. D!tN»T. Door het Prov. Kerkbestuur te Groningen is tot de Evangeliebediening in de Nea. Hetv. Kerk toegelaten de heer E. E. de Looze, can- didaat te Waddinxveen. In „De Wartburg" deelt Ds. K. H. Wal- lien, Luth. predikant te Weesp, als pen ningmeester van het Orth. Luth. Radio- Kerkcomité mede, dat het tekort op de re kening der radio-kerkdiensten over dit jaar f 130.55 bedraagt Binnenkort zal genoemd Comité moeten beslissen of ook in 1931 met deze uitzending voortgegaan zal worden (zeven a acht diensten per jaar) en het al of niet gedekt worden van dit tekort zal van grooten invloed wezen op de te nemen beslissing. FRIESCHE PREEKEN In de vergadering van de „Kriterounte HollfL", een vergadering van afgevaardigden van de afdeelingen van het Kristlik Frvsk Selskip in Holland, kort geleden te Leiden gehouden, werd o.m. besloten dit winter halfjaar twoe „Fryske Preken" te doen hou den in de steden Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. VERKIEZINGEN. S n e e k. Op de rechtzinnige candidaten voor het kiescollege zijn, naar de „Ned." meldt, uitgebracht 1137-1140 stemmen en op de vrijzinnige candidaten 1094-1097 stemmen, zoodat de rechtzinnigen gekozen zijn. De verhouding in het tot dusverre overwegend vrijzinnige Kiescollege is daardoor geworden 23 links cn 22 rechts. KERKORGELS. Te Wageningen had Dinsdag j.l. de ingebruikneming plaats van het nieuwe orgel in de Geref. kerk. Het orgel werd be speeld door den lieer Gerrit van den Burg, uit Amersfoort, die eenige nummers ten ge- hoore bracht en het instrument op verdien stelijke wijze bespeelde. Alhoewel de dispositie van het orgel van bescheiden omvang is, is toch gebleken, dat dit instrument een ruime verscheidenheid heeft in klankkleur. Ook het volle werk is mooi, waarhij de orgelmakers (het orgel werd gebouwd door de firma Valckx Van Kouteren Co. te Rotterdam) gezorgd heb ben voor een zware grondtoon, met een Subbas 16 en Prestant 8 voet. Het orgel heeft één klavier met vrij pedaal en de volgende dispositie: Bourdon 16, Prestant 8, Viola cli Gamba 8, Voixéleste 8, Octaaf 4, Mixtuur 3 st, Trompet arnabile. Pedaal: Subbas 16 transm. Verder de gebruikelijke koppelingen en nevenregisters. Het front werd uitgevoerd in modernen stijl in eikenhout, naar een ontwerp van den architect Rothuizen te Wageningen en Heelsum. MOZES' BOEKEN IN EGYPTISCH LICHT Einde dezer week zal bij den uitgever J. H. Kok te Kampen een uitgebreid studie werk van Ds. M. H. A. van der Valk. van Rotterdam, het licht zien, handelend over: „Mozes' Boeken in Egyptisch licht"- Het zal een populair wetenschappelijk boek zijn, waarin resultaten van Egvptologi- 6che studiën een verrassend lacht op de eer ste boeken des Bijbels werpen. Voor hen die dan Ponta-leuch ernstig -lezen en beetudee- ren, wordt in het nieuwe werk een schat van interessante gegevens aangeboden. ZONDAGSSCHOLEN. Wederom, dit jaar dus al zeer vroeg, ïs verschenen de ,BoekbeoordeeIing" van Kin derlectuur voor de Zondagsschool door de commission van „Jacnin", samengesteld door Ds. J. Tnzelanr, van Rotterdam. Naar men weet, werken voor deze beoor deeling drie commissies: een uit de leden van het Hoofdbestuur, een uit de predi kanten en een uit de onderwijsmannen. Voqynf gaan een aantal inleidende arti keltjes van Ds. Tazelaar, die voor de schrij vers en dc koopers van genoemde lectuur veel beteekenis hebben. Daarna volgen de recensies van uitgaven van G. F. Callen- bach te Nijkerk, .T. M. Breclée's Uitgevers- Maatschappij te Rotterdam. J. N. Voor hoeve te Den Haag, W. D. Mcincma te Delft het Geref. Traktaatgenootschap „Filippus*", de Vereen, tot verspreiding van de II Schrift (Amsterdam) en Mazljks Uitgevers- bureau te Rotterdam. Daar zullen wel bitter weinig Geref. Zon- dogssc h ooi besturen of -onderwijzers zijn,1 die niet ernstig rekening houden met Ja- chins Boekbeoordeoling. Zij is een betrouw bare gids sinds jaren. Weerbericht WEER VER WACHTING (Medeged. door het Kon. Ned. Meteoroloïsctt Instituut te De Bilt) Voor het Noorden zwakke tot matige Oos telijke wind, licht bewolkt, waarschijnlijk droog, zelfde temperatuur. Voor het Zuiden matige, in het Westen wellicht toenemende Oostelijke wind, toe nemende bewolking, met kans po eenige re gen, iets zachter, vooral des nachts. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 C. 7 November Zonsopgang 7.04 uur. Zonsondergang 4.23 uu* VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.53 u. tot 's morgens 6.36 u. STORMWAARSCHUWINGSDIENST i. aan alle pos- PROF. DR. C. EYKMAN t Prof. Dr. C. Eykman, oud-hoogïéer&ai; aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is gif* terenmorgen overleden. Hij verwierf grootd bekendheid door zijn onderzoekingen me<i betrekking tot de beri-beri. Verleden jaar werd hem, samen met professor Hopkins ta Cambridge, de Nobelprijs voor geneeskurn de toegekend. Christiaan Eijkman werd 11 Augustus 1858 te Nijkerk geboren; hij studeerde van 1876—1883 te Amsterdam in de geneeskun de, waarbij hij zich in het bijzonder op dé physiologie toelegde, en vertrok toen naar Java. als officier van gezondheid. In 1887 werd hij directeur van het juist gestichte Pathologisch Laboratorium te Weltevreden. In 1S9S volgde zijn benoeming tot hoog leeraar in de hyfriëne en de bacteriologie te Utrecht, welk ambt hij enkele jaren ge leden bij het bereiken van den li)-jarigen leeftijd heeft moeten neerleggen. Prof. Eykman's groote beteekenis ligt wel op het terrein der Tropische hygiëne, waar» op hij verdienstelijk werk heeft verricht, met name ten opzichte van de vitaminen- leer. Wel vermeldenswaard is in dit ver band de eigenaardige ontdekking van Eyk man, dat in de rijstzemelen, welke bij het pellen verloren gaan, juist die stoffen aan wezig waren, welke een natuurlijk verweer- en geneesmiddel bevatten tegen de zoo ge vreesde beri-beri. Prof. Eijkman's verdienstelijk werk werd in 1923 erkend door de stichting van een Eykman-madaillcfonds, dat beheerd wordt door het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Deze medaille is bestemd voor zeer uit stekende onderzoekers ter aanmoediging tropische hygiëne. ran de studie

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9