Bouwcredieten en toot Schoonheidscommissies ENCI-CEMENT N.V. HOUTHANDEL v/« Firma J. G. ALBLAS AANSTAANDE BMGIINI BOUWBLAD No. 75, PAO. S MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 BILLIJKE VOORWAARDEN. Te bevragen DUSSEL Zonen, Bazar- straat 27, Telefoon 15154, Den Haag. Vooral de nadeelen, welke kleven aan de tegenwoordige wijze van samenstelling van vele dezer commissies; maken dat ze niet die waardeering van de architecten genieten, welke ze noodig hebben om goede resultaten te bereiken. Bouwkunst is voor de samenleving min stens even noodzakelijk als de toonkunst, lechter nog volstrekt niet, in verband met ■nare waarde, de baar toekomende waar- deering. Het meerendeel van 't menschdom be steedt aan 't algemeen belang, wat bij de behandeling van de bouwkunstvraagstukken aan den dag treedt, nog veel te weinig aan dacht De leek interesseert zich in hoofdzaak al leen voor dit vraagstuk als het een voor- zijn rekening uit te voeren project betreft. Komt hij bij de uitvoering hiervan voor moeilijkheden te staan, dan pas begrijpt hij dat er bij de uitvoering van een dergelijk project sprake van schoonheid kan zijn. Ook weegt hij de kennis van den door hem gekozen bouwleider niet eerder dan dat hij voor de moeilijkheden zit, pas dan ziet hij verschil. Voor dien tijd is hij van mee ning dat ieder, die eenig jaren geteekend heeft en hem een prentje kan voorleggen, hoewel deze van 't wezen der bouwkunde weinig en van dat der bouwkunst nog niets begrijpt, geschikt is om de leiding van een bouwwerk te dragen. Dit is in hoofdzaak de reden waarom stad en land nog steeds in hooge mate ontsierd worden door mislukkingen op bouwkunst- gebied. In ons land. worden, voor de uitvoering van een bouwwerk, nog geen eischen aan de bekwaamheid aan den leider daarvan ge steld. Waarborgde vroeger het lidmaatschap van enkele vakvereemgingen de noodige be kwaamheid, in de laatste jaren is dit vol strekt niet meer het geval, rijp en groen worden door deze groepen als lid toegelaten. Dit is ook de reden waarom er 'in deze lichamen een verkeerde geest is binnenge haald; er is een splitsing ontstaan in de eenheid welke vroeger bestond. Vooral voor het tot stand komen van bouwwerken, waar bij van bouwkunst sprake kan zijn, is een heid noodzakelijk. De meeste in de laatste jaren gestichte nieuwbouw toont een groot verschil met |e bouwwerken van vroegere perioden. Ze Onderscheiden zich in vele gevallen, in ftoofdzaak, daarvan door de slechte verhou dingen en de minderwaardige samenstelling, dus vooral in den ongunstigen zin. Vooral in de landelijke streken, waar de bewoners door de autobusdiensten uit hun isolement verlost zijn en die een gemakke lijke verbinding met de steden tot stand heb ben gebracht, is de invloed van de vorm geving der stadsbouwwerken merkbaar. De dorpelingen nemen de voor hen vreemde en nieuwe vormen, die ze in de stad zien, bij voorkeur over om de gevels van hun gebou wen hiermede te versieren. Ze zijn daardoor op paden terecht geko men, waarvan ze de richting niet meer be grepen. Ze verloren door het loslaten van de bij hen nog langen tijd geheerscht hebben de vormen, welke hier door de traditie be waard waren .alle houvast- Gelukkig is het voor de goede architec ten en de door hen voor den landelijken bouw meer en meer gevolgde vormgeving, dat bij het meerendeel der buitenmenschen nog wel iets is blijven hangen van de vroe gere begrippen en dat maakt hen vatbaar voor de eenvoudige en degelijke vormge ving der vroegere architectuurtijdperken. Bij krachtig ingrijpen en door 't plegen yan overleg met de opdrachtgevers is hier dan ook nog veel te bereiken. Dit te doen ligt vooral op den weg van de provinciale schoonheidscommissies. Hiervoor is echter persoonlijk contact tus- schen de vertegenwoordigende deskundigen dezer commissies en degenen die laten bou wen noodzakelijk. Vele architecten zagen in de gedachte van een instelling van schoonheidscommissies be langrijke voordeelen en wel, omdat men meende, dat dit de lichamen konden worden die eindelijk paal en perk zouden stellen aan de verscliikkelijke voortbrengselen der eigen- bouwers en der onvoldoend deskundige bouw leiders en dat op deze wijze de verdere ont siering van de nieuwere stads- en dorps gedeelten zou worden tegengegaan. Door dergelijke commissies leiding te la ten geven bij de uitbreiding en den te ver rijzen nieuwbouw verwachtte men, dat deze in betere banen zou worden gebracht. De schoonheidscommissies hebben gedaan wat ze konden doen. Vele van de buitengewoon dwaze eigen aardigheden zijn dan ook verdwenen en sommige hebben plaats moeten maken voor een geheel andere, een nieuwere en in elk geval meer doordachte vormgeving. In de laatste jaren is echter gebleken, dat door dc wijze van samenstelling en de werk wijze deze lichamen naast de voordeden vele nadeelen meebrengen en dat het meerendeel van de architecten, die vroeger deze instel lingen met vreugde hebben zien komen, thans hun opheffing met gejuich zouden ver nemen. En toch is dit laatste niet noodzakelijk en zelfs niet wenscliclijk, schrijft G. V. in het Centraal Orgaan. De houding welke ech ter door vele der architecten tegen de licha men wordt aangenomen hebben deze veelal aan zichzelf of aan de door do overheid vast gestelde dwaze bepalingen, waaronder ze verplicht geworden zijn te werken, to danken Eigen schuld der lichamen is 't als door één der architectleden, die in de commis sie zitting heeft genomen, er naar gestreefd wordt om alleen die bouwwerken te laten errijzen waarin de door hem voorgestane bouwvormen tot uitdrukking komen en dat deze wijze van bouwkunst-uitoefening alleen wordt gesteund. In enkele schoonheidscommissie treedt deze fout naar voren, dit komt omdat de daarin zitting hebbende deskundige alleen maar in staat is de schoonheidsnorm van deze vormen te beoordeelen. Een dergelijk lid begrijpt niet, dat schoonheid niets met een persoonlijk karaker te maken heeft. Commissies, waarin dergelijke leden zit ing hebben, beginnen vaak mot vage en soms tegenstrijdige grieven te uiten tegen do verschillende onderdoelen dor ingediende plannen. En 't is geschied dat, waar de vormgeving hun antipathiek was, ze het plan afkeurden zonder den ontwerper de reden van deze af keuring met de daarvoor aangevoerde gron den bekend te maken. Ook werden de inzenders in verschillende gevallen gedwongen de geuite gedachten de beoordeelaars over te nemen, dit alleen gaf de commissie reeds een zekere voldoe- Ze begrepen echter niet dat er ingezonden ontwerpen waren welke op deze wijze ge vaar liepen de daarin aanwezige eenheid te verliezen en vooral niet dat het mogelijk was dat plannen met weldoordachte en bij do uitvoering welverzorgde onderdeelen zooda nig werden gewijzigd, dat architectuur van goed gehalte en met goede hoedanigheden naar beneden werd gehaald. Sommige commissies hebben zelfs de goede en algemeen als zoodanig erkende architec ten, waarvan vele meer kennis bezitten 'dan verschillende der in de commissies zitting hebbende deskundigen, onder haar voogdij gesteld en dat was toch niet 't doel waar mede ze ingesteld werden. Vooral door die architecten, wier plannen in verschillende gevallen beoordeeld wer den door een commissie in hoofdzaak sa mengesteld uit leeken, werden deze in stellingen als nutteloos en nadcelig gequa- lificeerd, en terecht. Het is gebleken dat er zich onder deze leden personen hebben bevonden en er zich nog bevinden, die niet in staat, zijn de in gezonden teekeningen te begrijpen en an deren die zich geen beeld konden maken van het te verrijzen gebouw zonder dat er een pcrspectief-teekening bijgegeven werd. Nu weet "elke architect wel wat voor waarde er uit een oogpunt van architec- tuurbeoordeeling gesteld mag worden aan de meeste perspectieven. De wijze van de samenstelling van dergelijke lichamen is dus wel een der grootste fouten. En elke erkende architect moet nooit gedwongen kunnen worden om 't door hem uit te voe ren ontwerp naar het oordeel van de schoonheidscommissie te wijzigen, als het daardoor in zijn oogen wordt verminderd Zoo'n commissie is n.l. nooit in staat een bouwwerk zoo te beoordeelen als dit bij het ontwerpen door den goed ge schoolden, serieusen architect, geschiedt. In de praktijk blijken de voordeelen van deze instellingen dan ook niet op te wegen tegen de verkregen nadeelen. Door den hinder, welke verschillende ar chitecten van deze lichamen ondervinden beginnen er zich van deze groep hoe lan ger hoe meer te scharen bij hen die aan dringen op de afschaffing van dit in vele gevallen ondeskundig en daarom de be vordering der bouwkunst belemmerend lichaam. Bij de instelling had de overheid onvol doende kijk op de door deze commissie te verrichten werkzaamheden. Velen lieten zich onvoldoende door deskundigen en an deren door onvoldoend deskundigen voor lichten. In weer andere gevallen meende de overheid 't beter te weten dan de des kundigen en sloegen ze door deze gegeven wenken en raadgevingen in den wind met 't resultaat dat ze thans met onbe kwame leden in dit lichaam moeten wer ken. Door dergelijke oorzaken hebben de meeste van deze instellingen met groote moeilijkheden te kampen en mogen ze zich niet in de belangstelling en medewerking van de hierbij betrokkenen verheugen. Een lichaam, dat op zoodanige wijze In de belangen van de architecten en de bou wers ingrijpt^ kan alleen kracht ontwik kelen en resultaten bereiken als het ge dragen wordt door den steun van de ver schillende belanghebbende vakvereeni gin gen en daarom is het wenschelijk dat het samengesteld is uit de door deze groepen gekozen deskundigen. Waar het hoofddoel van elke schoon heidscommissie moet zijn, het tegengaan van de verdere ontsiering van stad en land, kan dat doel het snelst en het beste bereikt worden door te zorgen dat de leiding van de uitoefening van het bouw bedrijf alleen wordt verzorgd door de daan-oor geroepenen, de goed geschoolde c-n de met practische ervaring toegeruste deskundigen, de architecten. Deze moeten in de samenleving de plaats innemep welke hen, in verband met de ken nis welke ze bezitten, toekomt. Dit doel te bevorderen was de gedachte, die de architecten bij de .instelling van de schoonheidscommissies voor oogen hadden en als de schoonheidscommissies mede werkten om dit doel te bevorderen, dan zouden ze de volle medewerking van de ar chitectcn verkregen- en behouden hebben. Dat dit niet 't geval is, ligt aan de door deze commissies gevolgde werkwijzeen de samenstelling, en de oorzaak MAASTRICHT NEDERLANDSCHFABRIKAAT Vertegenwoordigers voor MIIVC Pn AEL3RECHTSKADE 147b ROTTERDAM en OMSTREKEN: A. lYlUlO 01 00. TELEFOON 30404-30233 TELEFOON 57650 (2 ll|nen) waarom dit lichaam nu door vele der ar chitecten en vooral door de meer bekwame als«nadeclig, zoo niet als nutteloos voor de bouwkunde wnrdt beschouwd. De instellin gen zullen, willen ze blijven bestaan, dan ook omgevormd moeten worden en wel zoo dat er bij de beoordeeling van de plannen var. erkende en geschoolde architecten geen pietluttige opmerkingen worden gemaakt, en dat in elk geval al deze opmerkingen vergezeld moeten gaan van een uitvoerig cn goed gedocumenteerd rapport waarin de bezwaren, welke tegen het plan of de on derdeclen daarvan bestaan, met redenen omkleed worden vastgelegd. Was dit van 't begin af aan voorschrift geweest dan zouden deze instellingen niet geworden zijn tot de vitcolleges, zooals er thans vele zijn, en dan zouden de leden zich beter van 't gewicht van hun taak be wust geweest zijn. Voor de uitvoering van een dergelijke be paling zou het ook noodzakelijk blijken dat de leden van deze commissies deskundig waren, die alle persoonlijk in staat zouden zijn een beredeneerde meening over 't in gebonden ontwerp te uiten. Indien de bezwaren op schrift Werden vastgesteld dan zouden de leden peter hunne verantwoordelijkheid voelen en zich niet later kunnen verschuilen achter 't ge zegde. dat de mededeeling hun meening niet juist weergeeft, zooals thans bij een bespreking of een beroep maar al te vaak voorkomt. De leden moeten persoonlijk in staat zijn de architectonisch foede ontwerpen te schei den van de gevoelloozc en karakterlooze ontwerpen, zooals voor het meerendeel de ingediende er nog zijn. Ze moeten, de plan nen niet alleen kunnen beoordeelen met kennis van de door hen als de eenig juist geoordeelde richting, doch ze moeten in staat zijn de verhoudingen te beoordeelen on daarvoor moeten ze algemecne kennis van *ouwkunst bezitten en een kijk hebben op de daaraan, in verband met de stads- en dorpsuitbreiding, te stellen eischen. Indien de schoonheidscommissies op deze wijze zijn samengesteld en gaan wencen dan zullen ze een lichaam kunnen worden dat de algemeene waardeering geniet en dan geven ze zelve tenminste geen aanlei ding om den steun van de architecten en van 't publiek te moeten ontberen. Als de commissies alleen uit deskundi gen worden samengesteld, dan bestaat er voor den goeden architect, die zich zijn kennis bewust is, geen reden meer om te weigeren deel te nemen aan dit werk, dat dan ook volgens zijn meening alleen ten algemeene nutte kan strekken. Ook zullen deze commissies in waarde winnen als ze meer dan tot heden belast worden met het aan de overheid advisee- ven, over de in groote lijnen vast te stellen eischen, waaraan de bebouwing in de ni we wijken, in verband met een door hen goedgekeurd en vastgesteld uitbreidings plan, moet voldoen. Ook zullen de schoonheidscommissies geregeld voeling moeten houden met de vak vereenigingen, die de leden der commissies heben gekozen en deze op de hoogte van dc verkregen resultaten moeten houden. Alleen op deze wijze kan de tegenstand welke thans in de tot oordeelen bevopgde kringen hoe langer hoe grooter wordt, wor den overwonnen en omgevormd tot waai- dee ring. De door verschillende architecten en lichamen bepleite afschaffing van deze in stellingen is nog niet wenschelijk, omdat er tot heden nog geen grenzen zijn gesteld aan degenen aan wie de bouwieiding mag worden overgelaten. Pas als het zoover gi komen is, dat de bouwleiders verplicht zijn aan een vast te stellen norm van kennis te moeten voldoen dan zal het wezen der schoonheidscommissie op een geheel ande re basis .gesteld kunnen worden. Dan zullen ze nog van groot algemeen nut kunnen zijn n.l. om de overheid te ad vieseren en om de algemeene richtlijnen aan te geven, welke noodzakelijk zijn voor het verkrijgen van een goed stads- en land schapsbeeld. Bij afschaffing van de schoonheidscom missies, zonder een andere regeling van de bouwieiding, zouden we binnenkort weer de meest ergerlijke ontsieringen krijgen welke vroeger de schoonheidscommissies noodig hebben gemaakt, en waarvan 't mee rendeel tegenwoordig wordt omgevormd tot een dragelijke ontsiering. Afschaffing van de schoonheidscommis sies is dus niet wenschelijk, doch de tijd is rijp voor een omvorming van deze licha men en wel op zoodanige wijze, dat de waarde van de resultaten beter zullen blij ken en meer gewaardeêrd kunnen worden. ,[^ESPOTTELIJK" GOEDKOOP EN „BETREURENSWAARDIG" SLECHT In een oud, maar nog steeds zeer mensch kundig fabeltje treedt een echtpaar op, dat drie wenschen mag doen. Zonder veel na denken vraagt de vrouw een lekkere dikke worst, waarop de boer woedend wordt en uitroept: „ik wou dat die worst aan jouw neus hing!" Daarmee was wensch num mer twee van de baan, de laatste wensch moest helaas besteed worden om die on- smakelijken neustooi weer te verwijderen. Er is maar een kleine variatie noodig om dit fabeltje toepasselijk te maken op veel gevallen van huisinrichting. De overeen komst met de mogelijkheid om wenachen te kunnen doen is aanwezig, nadat jaren lang is gespaard voor nieuwe meubelen; de overeenkomst met het onnadenkende uitgesproken verlangen zien we dagelijks als een volgend tafreel voor ons afspelen. Een ameublement heeft eigens z'n ver- lokkenden invloed doen gelden, voorname lijk de prijs, die „bespottelijk" goedkoop is, maar wat niet met de verlokking mee klinkt is de waarheid, dat behalve „be spottelijk" goedkoop het ameublement „be treurenswaardig" slecht gemaakt is. Och, en dan zijn er nog zoo'n paar be zwaren, die heel licht worden gewogen, zoolang de prijs nog indruk maakt maar die uit de ijle lucht der fantastische prijs- begoocheling steeds zwaarder naar beneden zakken en tenslotte als droeve feiten voor ons staan. Dan is de tijd genaderd, dat men gaat inzien hoe weinig leven in den hout glans boeit, hoewel juist weer to véél le ven zich op andere wijze demonstreert als n.l. de paneelen kraken en we zelfs mid den in onze nachtrust worden opgeschrikt door een overmatige activiteit van het hout, dat zijn schade wil inhalen omdat men toen hot er de tijd voor was, verzuimd heeft het te laten „uitwerken". IJZER MAATSCHAPPIJ N.V. KON. E3CTAIM ROTTERDAMSCHE Bt 1 OHM" v.H. VAN WAN ING C<>. ROTTERDAM TELEF. 1095-1096-1097 FILIAAL ENSCHEDE GEWAPEND BETON EN BIJKOMENDE WERKEN WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 OPSLAGPLAATS ROTTERDAM aan den Zwaanshals No. 203-205 - Telefoon No. 40891 Dan is ook het oogenblik genaderd waar op we de bezwaren gaan voelen van goed- koope afwerking, als b.v. de wasbeits de japonnen steeds een herinnering meegeeft, de stoelregels los gaan zitten en de tafel spiritistische waggelaanvechtingen krijgt. We begrijpen niet hoe we er toe zijn ge komen een heel ameublement te koopen omdat we feitelijk alleen een dressoir noo dig haddenen herinneren ons mot pijnlijke wroeging dat we heel het ensem ble tegelijkertijd moesten nemen, weliswaar tegen een prijs, dienou, ja, die niet hoog was Nog is de lijdensbeker niet vol, steeds ontdekken we meer tekortkomingen in de meubelen, die nu niets verlokkends meer hebben behouden, nu zijn we langzamer hand rijp geworden voor de gave des on derscheids en als we in dat stadium eens een meubel onder de oogen krijgen dat van edel materiaal, op onberispelijke wijze af gewerkt is vervaardigddan voelen we met weemoed welk geweldig verschil er bestaat tusschen hout en hout en hoewel we het eerst niet willen toegeven, rijpt toch langzaam maar zeker het plan om ons te ontdoen van die meubeltjes met hun bord papieren aanzien. Dat is het einde van dc derde wensch. Laat geen .bespottelijk" lage prijs u ver lokken, een grooter wonder dan zoo'n spot koopje is de eeuwige bekoring die een goed meubel op zijn bezittere blijft uitoefenen. „Thuis". Nieuw Slachthuis te Breda Naast de onlangs gestichte Veemarkt in den Belcinipolder aan de Noordzijde van Breda is een gebouwencomplex verrezen, dat door zijn fraai architectonisch vormen de aandacht trekt en waarvan een hooge toren van boven de omgeving uitsteekt Het is het gemeentelijke abattoir dat daar gesticht is naar een ontwerp van den vroegeren directeur van Gemeentewerken aldaar, den heer J. C. Th. Elich, in samen werking met den directeur van den VleescU keuringsdienst, die ook als directeur het nieuwe slachthuis zal beheeren, den heer J. J. Meier. Hot is op een geheel afgesloten terrein gebouwd van 113 bij 117 meter. De kosten van het geheel hebben bedragen ruim 6 ton. Een aanwinst voor Breda! Het vervolg van ons artikel „De ontwik keling van de Centrale Verwarming" is we gens gebrek aan ruimte niet geplaatst '•-•innen worden. De Redactie „Dc Bouwwereld,' AAINIlilTE DINSDAG 11 NOVEMBER EINDHOVEN. 11 vm. Da Dir., namt W.: het ged. rloleeren en bestraten can straat te Eindhoven, onderdeel Stratun bestek no. 56; bestek en teek. verkrijg ^NIJMEGEN. De Ch. Estourgle, Javastr. iet best. van het Zedelijk de Oude Stadsgracht te Nijmegen, plaats gem. nos. 26. 2Ga. 20b en 2Gc; bestek irw. en 5 teek. ad f 15, fr. p. p. f 15-p0^ re ZWOLLE. 12 sm. Het Ing bur vh. J. v. Has selt en De Koning. Pater Brugmanstr. 2. Nijme gen. namens de N.V. Ontginngs-Mij. „Land van Vollenhove". In het Provinciehuis te Zwolle; a. bet maken van onderbouwen voor 4 ophaalbrug gen over het in aanleg zijnde kanaal van Steen- wijk naar Ossenzijl; b. levering van 4 vallen voor ophaalbruggen over het ln aanleg zijnde kanaal van Steenwijk naar Ossenzijl. (o.a, 9300 KG. ijzer en 5 M.3 eikenhout): bestekken met teek. ad f 1 voor a en t 1 voor b. verkrijgb. bij het Ing bur. voorn.; lnschrijvlngsbilj. moeten worden ingeleverd of Ingezonden uiterlijk 10 Nov. met de laatste post. WASSENAAR. m. Het Gem best., onder ZATERDAG 15 NOVEMBER DE BILT (U.). 12 mldd. Het Gem.best.: het louwen van een op. sch. voor L. O. op een ter den Soestdljkschestraatweg te Bilthovea (gem. De Bilt): bestek Icrljgb. ad f5, fr. p. p. f5.25, aan het Buir. Ij. vóór 15 Nov. a •m. van 10—12 i VRIJDAG 21 NOVEMBER ZWOLLE. 12 sm. Het coll. van Ged. St. van )verijssel. in óén der lok. van "t geb. van het 'rov. Eest. te Zwolle: a. het maken van den nderbouw voor een ijzeren ophaalbrug in den de Kallcovenwijk lede het i ardigi 9, Leiden, in „Patrimonium", Hoogl. Kerkgracht te Leiden, namens het best. van de W'oningb.vereen. „Eensgezindheid": het bouwen van 27 woningen, met grond- en rloleeringsw.. aan de Munniken- en Oosterstr. te Lelden; be stek en teek. ad f 8, fr. p. p. f 8.25, rest. f 4, ver krijgb. bij voorn, architect WADDINXVEEN. De arch. P. D. Stuurman te Waddinxveen. namens 't best. der Coöp. Boeren leenbank aldaar: het bouwen van een kantoor gebouw met kassierswoning; bestek en teek. verkrijgb. ad f 10, rest. f 6, bij voorn, arch, bovenbouw van en op haalbrug in den weg Hasselt—Coevorden over de Kalkoven wijk in de gem. Avereest. alsm. t uitv. van daarbij beh. Werken; de bestekken lig gen met ieder 1 teek. van 4 Nov. af ter lezing Zwolle; inl. volgens bestek. dc hur. van den hoofdlng.-dlr. ln de dir. ito Rivieren te Den Haag. v. Speykstr. 50, Ing van het 2de arr. te Utrecht. Maliebaan n bij de tcchn.-ambt. J. A. Steinz te Arnhem, Scheltemastr. 1. J. H. de Vlieger, Lawlch- ALMELO. De fa. Gebr. Kirch, het verbouwen van een woon- en winkelhuls aan de Groots- straat Laagste lnschr. G. G. Schipper, aldaar, f20.044. Gegund. Barends, aldaar, f 14.866. AMSTERDAM. Het Gem.best.: het bouwen een dubb. school voor g. 1. o. op een terr. ln tuindorp Buiksloot Laagste lnschr. H. G. Veen, aldaar, f 116.450 en f 300, AMSTERDAM. De arch. W. H. M. Blaisse: bouwen van een winkelhuls Middenweg 1. La ste lnschr. F. J. Peters, f 19.460. AMSTERDAM. (Onderh.), Het bouwen een Parochiehuls voor rek. van het R.K. Ke best der St Rita-Parochle. Laagste lnschr, H Keulen. Amersfoort, f 86.245. DELFT. Het Gem.best: het maken t straten nabij de begraafplaats van rloleerlngen en bijk. werke fa. Lodder en Werner. Vlaardl DORDRECHT. Het Bur. der J. C. Bakkers, na nsen F. v. Tilburg: het bouwen van een mid lenstandswoning op :n terrein langs de Kla /ierstraat. Laagste inschr. Gebr. Steging, al daar. f 5560. Gegund. ENSCHEDE. De arch. J. en Th. Stulvlnga t Zeist: de schilder- en het geb. „Irene" i Noorderhagen. GELDERMALSEN. De arch. J. G. Jansen, sa lens het best. der Voreen. tot Stichting en In- tandh. van Scholen met d«n Bijbel: het maken an een 5de leslokaal, urinoir en bijk. werken chool. Laagste lnschr. Gebr. Waterweg 3 295.400. HAARLEM. Het Prov. Beat.: het vervangen >or een gemetselde brug met een rljdek ln gew. er „de Scl t in de gei beton plaal iet vervangen dooi do Noordervaart bij dc Oterleekerweg te Stompetoren ln de gen.. Oterlljk; het vervangen door een houten loopbrug van de brug tusschen den Oterleekerweg en den Rustenburgorweg over J. J. de Korte en C. J. Waal veld, aldaar, f21.336. HAARLEM. Het Prov. Best: 1. het vernieuwen in den bovenbouw van een vaste brug en het aken van een rljwlelbrug ln gew. beton, nabij kruising van de Ilavenst Zaandai en het Lulo Gat, bei undeerlng voor do rijbi an de brug over do Amatelveensche sluis met Ijk. werken ln boveng. wegvaklcen, laagste in- chr.: W. Koningen, J. P. Dijkman en W. Bijl te imsterdam, f 199.365. HAASTRECHT. (Onderh.). Het Gem.best.: het .©rrlchten van straatwerk In dc kom der gem. Laagste inschr. fa. Gebr. Wodenbeurg, Ameide, f 2555.55. Gegund. HARDENBERG. De arch. G. en W. Wlerenga Coevorden. namens de Vereen. „Het Groene :ruis": het bouwen van een ziekenhuis. Laag te inschr. G. v. Hag, Almelo, f 30.299. HENGELO. Het Bouwbur v. Hal: a. het bou- jhanneweg; b. het glns-, schilder- cn be- hangwerk. aLagste lnschr.. a. H. Stegglnk, al- 15.492, b. J. Dorgoloo, aldaar. 1 200. J. D. Kroneman f 93. aLagste lnschr. J. Geldof. aldaar, f 7734. "Gegund aldaar, f 9710; 3. J. Potman. Gageldijk aldaar voor G, do Groot. Lnygslc i echr. W. en J. de Graaf, aldaar, 15466. Gegund NAALDWIJK. De arch. W. H. J. Jollnk, na mens Al. C. v. d. BIJllaardt: het bouwen van een woonhuis met garage. Laagste lnschr. Wolf cn Barends, Monster, f 20.600. kende meter schoeiïng met bijk. den aan te leggen verbindingsweg Zwartcweg Lange Kade. Laagste lnschr. C. J. Smit f 6890. kantoor en woning. Laagste insch; waard, Slikkerveer, f2568. met garage aan den 's-Gravenweg. Laagste ln schr. Engelvaart en Pusters, Den Haag, f 41.990 RIJSOORD. De arch. G. Bestebreurtje: de bouw van een burgerwoonhuis met schuur te RIJs- oord. Laagste lnschr.: metselw. C. Valk. 's-Gra- vendeel, f3145; tlmmerw. Bak en De Jong, H. 1. Ambacht, f 2500: smidsw. A. P. Hakkenberg. Kld derkerk. f103; lood- en zlnkw. O. H. Spiering, IJsselmonde. f 243: schilderw. B. Helderop. H. I. Ambacht, f 449; electr. E. Groshart, aldaar, f60. STAD-HARDENBERG. De Gem.opx.: het bou wen van 6 burgerwoningen. Laagste Unschr.: bouw G. Santman. Coevorden. f 18.140; lood- en zlnkw. H. J. Otten, aldaar, f 659. berg. aldaar, f22.485. Veilinghaven. Laagste Inschr. s Aan.bedrijf, Rotterdam, f 5980. UTRECHT. De Dir. der N. S.: het afbre drecht, f 38.940. eens met kelderverdieping. Laagste lnschr. J. Reim, aldaar, f25.957. WERKENDAM. De arch. J. Bottenberg, na mens de Wonlngb.ver. „Werkendam Vooruit": het bouwen van 6 werkmanswoningen aan de Uitbreidine. Laagste inschr.: metselw. C. Groene veld, Woudrichem. f 6960; tlmmerw. F. v. Varilc, aldaar, f5127; schilderw. G. Kreukniet. Gorin- chem, f 923; loodg.w. G. A. Peters, aldaar, f 504. WOERDEN. De arch. H. Slinger, namens Gebr. Vergeer: het sloopen van een pand en het bou- nwonlngen ZWOLLE. De Rljkswaterst.: het maken van ey rijbaan cn rijwielpaden van asphaltbeton op den Rijksweg Zwolle—Wierden, mot bijk. wer ken. Laagste inschr. N.V. Geruischloozo Weg, Heemslcde. f 158.750. Ossenzijl en in ec-n ged. van het Steonwljkcrdlep. met bijk. werken (rond 113Ó700 M.S). Laagste inschr. S. Krlkke en J. Waterlander, Heerenveen* ^sphalt of klinkers Een lid had in technische bladen gelezen, dat de asphaltwegen voor het moderne snel verkeer niet meer deugen; zij verhoogen in niet geringe mate het slipgevaar. Ilij'stelde B. en \V. de vraag, of men niettemin met het asphaltecrcn van straten doorgaat. Ook een ander lid merkte op, dat het. ge vaar van slippen op de Amsterdamsche asphaltwegen zeer groot is, vooral in den herfst, wanneer natte bladeren op den weg liggen. Er zijn echter geasphalteerde wegen, die veel minder gevaar voor slippen bieden; dit lid noemde als voorbeeld den rijksweg Arnhem—Ede. Hij verzocht B. en W., een onderzoek in te stellen naar een systeem van geluiddempende weigibedekking, dat voor aulomobiclen en fietsen minder gevaaq voor slippen biedt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8