lliriiiiir gcii&dje (£mrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEUENTl Per kwartaal fS.211 (Beschikklneskosten 0.15) 9er week 1 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- Ujksche zending Bij dageliiksche tending „7.- Allea bil vooruitbetaling Losse oumnien 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3193 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 *DVEB!ENTI£N: Van 1 tof 5 regels fi.i7V5 Elke regeJ meer „0.22Vi Tng«. iedederllngei. van 1—6 regels *2.30 Elke regel meer „0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 10e Jaargang Dit Nummer bestaat uit OITIH bladen, waarbij inbegrepen „De Bouwwereld" EEN KRACHT GODS Wie de herdenking der Kerkhervorming in onderscheiden bijeenkomsten de vorige week meevierde of de naklanken gisteren beluisterde in de prediking des Woords zal meer dan eens getroffen zijn door het bree- de platforrn,. waarop het heuglijk feit ge plaatst werd. In nauwe begrenzing genomen is de Kerkhervorming niet meer dan een heroïsch iverzet tegen de Roomsche hiërarchie, een openlijk protest tegen de misbruiken in de ■Kerk en de dwalingen in de leer. Doch wie dieper tuurt en breeder schouwt ziet Maarten Luther anders en Gods gena de in hem nog veel heerlijker. Die verstaat, hoe zijn werk niet alleen beteekenis had als tegenstelling met het Rome van zijn tijd, doch als immer en altijd doorwerkende .reformatie, als een strijd, die tot het einde der eeuwen toe gestreden zal worden tegen alle machten van on- en bijgeloof. Immers, als Luther opkomt voor de sou- vereiniteit van het Woord Gods, dan richt hij zich in zijn persoonlijken strijd wel al lereerst en allermeest tegen de Roomsche Kerk van zijn tijd; doch de Kerkhervor mers met en na hem hebben het onmiddel lijk verstaan, dat slechts in.positief belijden kracht schuilt en niet in negatief verwer- Zij verzetten zich tegen elke dwaalleer en elke onschriftuurlijke belijdenis en kwamen op voor het ongerepte gezag van Gods Woord. Nooit zou de gezegende kracht der Refor matie zoo allesbeheerschend geworden zijn. Wanneer de geestelijke leiders zich blind gestaard hadden op de dwaling van één Kerk, of de letter van een ketter, hoe ge leerd en invloedrijk ook. Neem, de geweldige, wereldoverwinnende drijving van het reformatorisch beginsel was, dat altijd als principe verdedigd wordt: Het heilig Evangelie is een kracht Gods tot zaligheid en daarom schaam ik mij -dat Evangelie van Christus niet En daarmee staan wij, belijdende Christe nen nu in deze dagen niet in de eerste plaats tegenover Rome, hoewel we de af stand nimmer wenschen te verkleinen; doch voor alles tegenover de wereld van het on geloof, die zich wel schaamt ivoor de banier van het Evangelie. De Joden streden met Jezus over opstan ding en eeuwig leven; Luther stelde zich tegenover de dwaalleer nopens Gods Woord; maar noch aan God, noch aan Zijn wereld bestuur werd getwijfeld. Thans echter is voor velen de Bijbel hoog stens een mooi boek van historische en let terkundige waarde, en het Evangelie een troostrijk verhaal voor zieken, ouden en eenvoudigen. Rome schaamt zich voor dat Evangelie echter niet; ontelbaar velen, die zbh Pro- testantsche. Christenen noemen, doen 't wel En daarom is het goed, dat wij voor onze tijden alle nadruk leggen op dit woord: wij schamen ons het Evangelie van Christus niet, want het is een kracht Gods tot zalig heid; ja, maar ook een kracht Gods. in heel ons leven, zooals God dat voor een iegelijk vam ons beschikt heeft. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is toegekend de eere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in zilver aan D. van Tussenbroek opzichter in dienst by de familie Mackay te Ophemert; in brons aan J. Dorresteyn, tuinbaas in dienst bij de vereeniging „Bethanië'', her stellingsoord voor verzwakte kinderen te Zeist. NOTARIAAT Bij Kon. Besluit is aan mr H. Wiegman servol ontslag verleend uit zijn_ betrekking van notaris te Amsterdam. RECHTERLIJKE MAOHT By Kon. besluit is aan mr. A. J M Lees berg op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter-plaatsverv. in de Arrond.-rechtbank te Alkmaar. CUNSLAATWEZEN By Kon besluit is de heer G. E Lukk benoemd tot consul der Nederlanden te Tallin (Reval) buiten bezwaar van 's lando schat kist. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over de districten Tartu, Werro, Har- jumaa, Zaanemaa en Jarncamaa. INGEBRUIKNEMING SCHUTSLUIS In den Oever wordt thans een gedeelte van den ringdijk van den Sluisput dourgebaggerd teneinde het water in de schutsluis toe te laten. Deze sluis zal 7 November a.s. offi cieel in gebruik worden gesteld. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND BEGROOTING 1931 Ged. Staten van Zuid-Holland hebben thans, bij de Staten ingediend de provin ciale begrooting voor 1931. Voorgesteld ..ordt thans voor onbepaalden tijd naast de heffing van 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting te vorderen een heffing van 10 opcenten op de inkom stenbelasting en 10 opcenten op de vermo gensbelasting. Aan de begrooting voor 1931 wordt het volgende ontleend: Voorgesteld wordt het saldo van de reke ning over 192S ad 1.597.410 ten bate van het dienstjaar 1931 te ramen. Geraamd wordt als opbrengst: van de opcenten voor de ongebouwde cigendommèn 192.000; van die voor de gebouwde eigen dommen 1.085.000; van de opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting 2.650.000 en van de opcenten op de 1 oofdsom der vermogenbclasting 430.000; Aan leges ter provinciale griffie wordt geraamd ƒ60.000; aan rechten op het ,'e- bruik van het scheepvaartkanaal tueschon rechten voor het doorvaren van de brug over de Rijn bij Alphen ƒ3000 en aan rech ten krachtens de Vuurwapenwet 4000. De uitkeering van het rijk bedraagt f69.674.94. Onder de ontvangsten van verschillenden aard worden genoemd 176.000 als bijdragen van de localiteit in de koeten van onderhoud der groote verkeerswegen; ƒ330.000 als uit keering aan de provincie uit het Rijks- wegenfonds, voor zoover benoodigd voor ren te en aflossing van voor de wegenverbete ring opgenomen gelden en 420.000 voor zoover daarvoor niet benoodigd. Als opbrengst van grldleeningen komt voor een bedrag van ƒ9.493.681.72 waaruit kun nen wprden gedekt- buitengewone werken aan het Aarkanaal ƒ650.000; aanleg en ver betering van de groote verkeerswegen 7.840-000; kosten wegens afkoop van tollen ƒ320:000; verbetering van den vaarweg Am sterdam—GoudaRotterdam 1.480.000; tweede gedeelte van het subsidie voor den bouw van een dubbele schutsluis tueschen Park- en Coolhaven te Rotterdam ƒ290.000. Nog wordt geraamd een bijdrage van het rijk ad ƒ605.000 in de kosten van verbete ring van den vaarweg Amsterdam—Gouda Rotterdam. In totaal wordt aan gewone inkomsten ge raamd ƒ7.310.705 en aan buitengewone 20 millioen. Voor onderhoud en voorloopige verbete ring der groote verkeerswegen is geraamd 819.000. Voor rente en aflossing van de door de provincie aangegaane geldleeningen is een bedrag van 1-604.441.25 op de begrooting gebracht, terwijl voor bijdragen in de- kos ten van verpleging van behoeftige krank zinnigen, idioten enz. f 1.575000 is geraamd, en aan subsidies aan vereenigingen ter be strijding der tuberculose f 130.000. Voorstellen. Ged. Staten stellen voor aan de Gecombi neerde Noordschebuurter- en Vooriijksche polders een reniegevend voorschot te ver strekken tot het bedrag van de op 20.000 geraamde kosten van verbeteriagswerken aan de kade van den polder. Ged. Staten stellen voor den maximum prijs der bestekken te verhoogen van 50 ct. tot f 2.50 per bestek. Ged- Staten stellen voor aan de Vereen. Nationaal Technisch Soheepvaartkundig In stituut te Rotterdam tot wederopzegging 'n 'subsidie te verleenen van 1/3 van het ge meentelijk subsidie tot een maximum van f 5625 per jaar. Ged. Staten stellen voor aan de Vereen. Handelsschool Mercurius. te R'dam- te reke nen met ingang van 1 Jan. 1930 tot weder opzegging een jaarlijksch subsidie te ver leenen tot 'n bedrag van ten hoogste 10 pet. van de uitgaven voor het onderwijzend per soneel (salarissen pl. netto pensioenkosten) Ged. Staten stellen voor aan de Vereen, voor christelijk handelsonderwijs te den Haag ten behoeve van haar handelsavond school met 4-j. c. met ingang van Let cursus jaar 1930/31 tot wederopzegging, een jaar lijksch subsidie te verleenen tot een bedrag van ten hoogste 10 pet. der uitgaven voor t onderwijzend personeel (salaris plus netto pensioenkosten). Ged. Staten stellen voor afwijzend te be schikken op de adressen van inwoners van Papendrecbt, Sliedrecht. Giessendam en Har dinxveld en van de Kamer van Koophandel voor Dordrecht e.o-, waarbij wordt verzocht den weg over den Merwedijk in gemelde ge meenten te plaateen op het Provinciaal YVe- genplan. Voorts stellen zij voor hun college te mach tigen, de onderhandelingen met de localiteit omtrent de uitvoering van het Provinciaal Wegenplan in de Alblasserwaard en om trent een regeling van het beheer en onder houd en de verbetering van den weg over den Menvededijk voort te zetten en met be trekking tot laatstgenoemde regeling in be ginsel te besluiten, dat ten behoeve van de verbetering van "«noemden weg een provin ciale bijdrage van hoogstens f 200.000 be schikbaar kan worden gesteld. PENSOENBOND INDISCHE AMBTENAREN Zaterdagmiddag had in Den Haag een algemeene vergadering plaats van den Pensioenbond voor Indische Ambtenaren. Besloten werd om in aansluiting met de actie van het V.V.I. in Indië, zich te wen den tot de volksvertegenwoordiging in zake de maandelijksche uitbetaling der weduwen en weezenpensioenen, hetgeen tot nu toe geweigerd is. Tot nieuwe bestuursleden werden geko zen de heeren J. N. Willems, voorzitter der afdeeling Nederland van het Indo-Euro- peesch Verbond en G. A. G. Picters. DE ZUIDERZEEWERKEN INGEBRUIKNEMING SCHUTSLUIS In den Oever wordt thans 'n gedeelte van den Sluisput doorgebaggerd teneinde het water in de schutsluis toe te laten. Deze sluis zal 7 Nov. a.s. officieel in gebruik wor den gesteld. PERSONEEL IN 'S RIJKS DIENST EEN SALARIS-CONGRES. Zaterdagmiddag is te 's-Gravemhage een salaris-congres gehouden van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst. Het doel van deze vergadering was: „In trekking van premieheffing voor eigen pen sioen. Afschaffing van den aftrek voor on gehuwden. Salarisherziening3'. De heer F. Perdok Hzn., voorzitter der Centrale, voerde het woord over'; ;,Ts ons salaris op peil?" Het antwoord luidde ontkennend. Het algemeene salarispeil van de ai»Ijté naren moet, zoo besloot de spreker, met ii gang van 1 Januari met 3 pet. worden vc hoogd. Daarnaast moet het georganiseer. overleg weer aan het werk gezet woyde om een technische herziening te bewe: stelligen. Maar dan niet met een luttel b drag, dat in geener. deele toereikend is.. Dan eerst zal aan den strijd en aan In-, gemor in de ambtenarenwereld een eind 'komen. Later, de ambtenaren paraat blijven én er voor blijven strijden met 1 Januari een algeheele verhooging doorgevoerd te krij gen. Een wérd aangenomen, waarin de vergadering, van oordeel, dat door de invoering van de premiehef fing voor eigen en gezinspensioen tot een bedrag van SVa tfet op 1 Januari 1923 en de kortingen op de salarissen en loonen in de jaren 1924 en 1925 van pl.m. 12 pet. en vele andere verslechteringen van de arbeids voorwaarden, die invloed uitoefenen op de levensstanddaard van het Rijkspersoneel, het inkomen van dit personeel zoodanig was gedaald dat het beneden het algemee ne vlak van het volksinkomen was komen te liggen; dat de toenemende volkswelvaart sedert 1924^ tot heden de achterstelling nog heeft dat het luttele bedrag van pl.m. 7 mil lioen voor de salaris- en loonsverhooging van ruim 100 000 ambtenaren, werklieden, onderwijzers en militairen voor de herzie ning in 1928 toegestaan ten ©enenmale on voldoende is gebleken om het verbroken evenwicht te herstellen; dat gemeld luttel bedrag zelfs niet vol doende bleek, de gerechtvaardigde verbe teringen, welke door alle richtingen in de ambtenaren-vakbeweging werden voorge staan inzake kindertoeslag, huwelijksbij-, slag, aftrek voor ongehüwden, standplaats aftrek in de salaris- en loonregelingen voor het Rijkspersoneel, aan to brengen; dat de salarissen en loonen van 't Rijks personeel aanmerkelijk achterstaan bij die van het personeel bij verschillende over heidsdiensten en particuliere ondernemin gen; dat een onmiddellijke salaris- en loons- herziening over de geheele lijn van 't Rijks personeel ernstig geboden is; dringt er bij de Volksvertegenwoordiging met kracht op aan voor het Rijkspersoneel een duurzame verbetering in de salarieering aan te brengen door dit personeel met in gang van 1 Januari1931 vrij te stellen van de bijdrage voor de premie voor eigen pen sioen; dringt er verder met kracht op aan gel den te voteeren op de Rijksbegrooting dienstjaar 1931, waaruit de kosten van een salaris- en loonsherziening bestreden kun nen worden, teneinde de inkomens van het Rijkspersoneel zoodanig te regelen, dat een levensexistentie overeenkomstig het alge meen welvaartpeil van bet Nedèrlaiidsche volk voor het Rijkspersoneel is verzekerd en eindelijk aan den langdurigen achter stand een einde komt. OCTOBER-SNEEUWSTORM DEMOCRATISCHE PARTIJ DEELNEMING AAN VERKIEZING 1931 In een Zaterdag in Den Haag gehouden vergadering der Democratische Partij werd besloten tot deelneming aan de Staten- en raadsverkiezingen in 1931. Voorts werd besloten het maandblad De mocratie binnenkort tweewekelijks te doen verschijnen. VERWANTSCHAP AFGEWEZEN Het jongste nummer van het Land- to rm b la d bevat een verklaring, welke eigenlijk overbodig moest zijn, doch die te genover bestrijders van de Vrijwillige Land storm van dienst kan zijn. De redactie verklaart nl. nog eens na drukkelijk het volgende: Van het eerste optreden der Nederland- sche fascisten, heeft de B. V. L. een vol komen afwijzende houding tegenover die heeren aangenomen en hun op de duide lijkste wijze gezegd, dat de B. V. L. dia metraal staat tegenover hun in wezen ook revolutionnaire actie. Intusschen gaan de heeren voort met te doen alsof hun neus bloedt. Zij streven er naar den indruk naar buiten te wekken, alsof er tusschen hen en ona een zekere relatie bestaat. Ja, zoo ver gaan de heeren van het Ver bond van Nationalisten, dat zij in hun orgaan „de Nieuwe Vaderlander" durfden mededeelen, dat „op 22 Augustus de secre taris van den Centralen Raad, het Verbond van Nationalisten vertegenwoordigde op den Landdag van den bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm te Urk". Wij willen bij dezen categorisch verkla ren, dat deze heer op Urk door niemand daartoe is uitgenoodigd en ook niet is ontvangen. De B. V. L. staat in beginsel even ver af van het revolutionnaire standpunt der communisten en socialisten, als van 'het contra-revolutiohnaire uitgangspunt der Nederlandsche fascisten. Dit heeft het Landstormblad al tiental len malen helder in 't licht gesteld. Toch gaan de heeren fascisten voort alsof er niets gebeurd is. BEGROOTING SURINAME 1931 WETSONTWERP INGEDIEND een wetsontwerp tot vast stelling van de Surinaamsche begrooting voor 1931. Het financieel aspect, hetwelk voor 1931 nog' duisterder is dan te voren, heeft er toe genoopt om de grootst mogelijke sober heid te betrachten. Daartegenover wordt een voorziening van bijzonderen aard voorgesteld. De aanzienlijke daling van de suiker- en koffieprijzen heeft op het economisch per spectief een uiterst ongunstigen invloed; het feit dat daartegenover stijgende bedrij vigheid bij de rijstteelt valt waar te ne mén, kan slechts in zeer betrekkelijke mate tot verheldering van de vooruitzichten in den landbouw strekken. f-'ht betrekking tot de nijverheid ver dient vermelding, dat de bauxiet-ontginning en de houtkap voor export neiging tot ge leidelijke uitbreiding vertoonen en dat, in verband met den opgeloopen afzetprijs voor het product, een herleving van de ba lata-winning wordt tegemoet gezien; hier tegenover staat echter een verdere achter uitgang van het goud- en ontginningsbe- drijf. In het onderstaand overzicht wordt aan gegeven hoe de eindcijfers van het wets ontwerp zich verhouden- tot die der voor- loopig vastgestelde begrooting, alsook tot die der begrooting voor het dienstjaar 1930. De uitgaven, inkomsten, nadeelig ver schil en Rijksbijdrage in het wetsont werp 1931 vertoonden resp. de volgende cijfers: f 7.801.008, f 4.804.955, f 2.990.053, f 2.996.053. Op de voorloopïg vastgestelde begrooting 1931 kwamen de volgende cijfers voor, in dezelfde volgorde bedoeld: f 8.164.608, f 4.743.755, f 3.430.253, f 2.854.853, waarbij tevens een door leening te verkrijgen be drag van f 566.000 stond aangegeven. Voor de begrooting 1930 luidden de cij fers als volgt: uitgaven f 8.325.953, inkom sten f 4.900.431, nadeelig verschil f 3.425.552, door leening te verkrijgen gelden f 566.000 en rijksbijdrage f 2.S59.522. Uitgaven door leenlng te dekken. Bij de begrooting voor 1927 heeft de ambts voorganger van den Minister het voorstel aanhangig gemaakt ingaande met gemeld dienstjaar te breken met het stelsel van dekking der immigratie-uitgaven uit ge leende gelden, voor zooveel betreft de kos ten van terugvoer van de hun contract verplichtingen vervuld hebbende gewezen immigranten. Aldus zou het nl. mogelijk worden dat de baten, welke tengevolge van een door immigratie plaats vindende toeneming van bevolking aan de landkas zouden toevallen, in de eerste plaats aan het beloop van de rijksbijdrage aan het gewest zouden ten goede komen. Dr. Rutgers acht alleen al het practlsche feit in deze van overwegende beteekenis, dat Suriname, welk gewest thans reeds de gelden voor rente en aflossing van bereids aangegane leeningen niet kan opbrengen zonder een rijksbijdrage aan zijn midde len, een steeds voortgaande opstapeling van schuld dient te vermijden. Nog moge de Minister vermelden, dat met het oog op den gedrukten toestand van de cultures in Suriname, waardoor aan voer van immigranten onder werkovereen- komst voor de landbouwondernemingen in 1931 hoogstwaarschijnlijk onnoodig zat blijken, de raming van het crediet voor aanvoerkosten in dat jaar kon worden te ruggebracht tot f 210.000, welk bedrag even tueel ten volle- beschikbaar zal zijn voor de voortzetting van de proefneming met aan voer in gezinsverband van vrije immigran- Crediet Landsbosschen. Ten gevolge van een reorganisatie van den dienst van het toezicht op de Lands bosschen kon de raming van de desbetref fende credieten met gezamenlijk rond f 12.000 worden verlaagd. Ter bereiking van een vergrooten afzet van Surinaamsch hout is het gewenscht dat hier te lande over een te dier zake deskundige wordt beschikt ter voorlichting en propaganda van het houtgebruik in het buitenland. Hiervoor is aangewezen de lieer Ir. E. J. Kempees, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Gelderland te Arnhem, die vroeger directeur van open bare werken in Suriname was. Raming Postdienst. In verband met het toegenomen post- en luchtpostverkeer moest de raming van de zen post f 15.500 hooger worden gesteld. Hiertegenover staan echter verhoogde in komsten. Rente vlottende schuld. Hiervoor moest f 40.000 meer worden uit getrokken wegens stijging van het beloop der „kasvoorschotten" van het Rijk. Dit bedrag is echter f 10.000 minder dan dat, hetwelk ter zake op de voorloopig vastge stelde begrooting voorkomt. Kosten immigranten-aanvoer. Ten laste van dit crediet wordt in het loopende jaar een eerste proef genomen met den aanvoer in gezinsverband van Ja- vaansche kolonisten, die eerst nè. aankomst in Suriname een beslissing zullen hebben te nemen nopens de richting, welke zij, ter voorziening in hun levensonderhoud, zul len inslaan. Slaagt deze proef, dan schijnt de verwachting gewettigd, dat langs dezen weg bij voortduring een voldoende aantal immigranten naar Suriname zal kunnen worden geleid. Deze immigranten zullen, ter volledige uitschakeling van alle invloeden van der den, van hun aanwerving op Java af tot op het oogenblik van zelfstandige vesti ging toe geheel onder toezicht staan van de Indische en Surinaamsche autoriteiten. De aldus aangevoerde immigrant zal, na plaatselijke oriënteering, de keuze hebben om hetzij zich bij een landbouwonderne ming of bij eenig ander bedrijf in dienst betrekking te begeven, in welk geval ech ter het aangaan van een werkovereenkomst waaraan poenale sanctie verbonden is, niet zal worden toegelaten, hetzij, en wel in de eerste plaats, zich als vrije landbouwer te Kiest hij voor dit laatste een landsvesti- gingsplaats dan zal aldaar van overheids wege in voorloopige huisvesting en voeding worden voorziert, tot tijd en wijle hij voor een en ander uit eigen middelen zal kunnen zorgen; voorts zal hij geldelijk gesteund worden bij het bouwen van zijn eigen wo ning. Na verblijf in Suriname van vijf jaren zul len ook de „vrije" immigranten aanspraak verkrijgen om, desverlangd, op kosten van den lande te repatrieeren; de gebruikelijke premie wegens het doen van afstand van dat recht zullen zij echter, in plaats van na vijf jaren verblijf in het gewest, reeds na drie jaren kunnen ontvangen. De proefneming zal zoo noodig, ook in 1931 worden voortgezet Het crediet voor kosten van terugvoer van immigranten is naar de vermoedelijke behoefte f 36.500 la ger geraamd. Lands-pensioen fonds. Het komt gewenscht voor om bij deze be grooting een eersten stap te doen ter verwe zenlijking van het reeds meermalen aanbe volen denkbeeld om door middel van een lands-pensioenfonds, geleidelijk op te bou wen met uit de begrooting daarvoor af te scheiden middelen tof consolidatie te gera ken van de, thans grootendeels nog onzicht bare, schulden van het gewest, voortvloeien de uit zijn pensioenverplichtingen. Rijksbijdrage. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begrooting 1930, is onder meer be sproken het reeds meermalen naar voren gebrachte denkbeeld om in het Surinaam sche budget tot een splitsing van uitgaven te geraken, inzonderheid om tot uiting te doen komen, dat, in beginsel, de ter verbe tering van den economischen toestand van Suriname beschikbaar gesteld wordende fondsen voor rekening van het Moederland zouden zijn. De minister heeft toen te kennen gegeven dat een zoodanige ontlasting de eerste plich ten van een land zou wegnemen. Toch staat de minister niet afkeerig tegenover een tot den subsidiepost ter begrooting beperkte splitsing, in dien zin, dat alsdan één onder deel van den post betrekking zou hebben op de kosten van bepaalde verhooging der welvaart beoogende voorzieningen, terwijl een tweede onderdeel van den post dan don eigenlijken sluitpost zou vorm on. In overeenstemming met den gouver neur worden als uitgaven, welke door haar bijzonderen aard zich inzonderheid leonen zouden om ten dezen een afzonderlijke groep te vormen, in aanmerking gebracht ter bevordering van de kolonisatie van het gewest, ten gezamenlijke bedrage van f 3880.000; betreffende liet Landbouw proefstation te zamen bedragende f 136.629; nonens landvoorziening voor den klein-, 'bouw, ten beloope van f 20-000. „ALS 'T MOET" HET DEVIES VAN DE B. V. L. Het feit, dat ik het in het militaire levert nooit verder heb gebracht dan tot bijna voltooide vooroefeningen, (in onze familie was het mode om vrij te loten) is' zeker oorzaak geweest, dat de Vrijwillige Land storm buiten de kring mijner dagelijksche bemoeiingen ligt. - Het deed me daarom des te aangenamer aan, dat ik dezer dagen een mooi boekske ontving met een kaartje er vóór in, waar op de introductie: „Aangeboden door de Nationale Landstorm Commissie". Dat „mooi" slaat niet alleen op de fraaie uitvoering, een keurig, diepblauwe omslag met letters en een vignet van goud; maar ook op de inhoud, welke enkel en alleen, uit namen en adressen bestaat. Er zijn huisvaders, die bij het Bijbel lezen aan tafel de geslachtsregisters over slaan en misschiendoch dit onderwerp blijve onbesproken. Laat ons echter vast stellen, dat wij allen wel eens diep getrof fen zijn door een predikatie over een tekst als deze: En Amminadab gewon Nahesson. Welnu, het mooie boekje van de Nat. Landstorm Commissie is ook niets, letter lijk niets meer dan een namenregister. Slechts wordt ter inleiding gezegd en 't is misschien goed het eens over te schrij ven wat de beteekenis is van de Com missie: „Met instefnming der Regeering heeft zich op 7 Mei 1919 de Nationale Landstorm Commissie gevormd, met het doel om de toetreding bij den Bijzonderen Vrijwilliger». Landstorm te bevorderen. Deze Commissie heeft in de verschil lende Landstorm Verbande»! een aantal Heeren bereid gevonden als commission, voor dit doel gewestelijk op te treden. De Gewestelijke Commission geven ieder in eigen Landstorm Verband leiding bij de werving voor en de instandhouding van het instituut en streven naar de instel- ling van plaatselijke Commissiën of het aanstellen van vertrouwensmannen." Direct daarop volgen de namen. Ik noem er niet een van, maar ik wijs op eenige eigenaardigheden. Tot welke politieke richting do ceren be- hooren, staat er niet bij, doch ge begrijpt wel, dat ge de roode en rose partijen niet vertegenwoordigd vindt. Die zijn er tegen om wapens in 't algemeen belang te dragen, zoolang ze in de minderheid en in Neder land ziin. Dat lijkt een vreemd verschijnsel, docli het is niet zoo: van alle menschen zijn re volutionairen en revolutionair-gezinden het meest inconsekwent Behalve dus deze groepen vindt men alle andere politieke partijen in de Landstorm- commissies vertegenwoordigd. Daarom heet het zoo terecht Nationale Commissie. Hier is het algemeen belang in 't spel; hier kan men naar waarheid zeggen: tot nut van 't algemeen. Doch dit hiet alleen. Gaat men de lijsten na, dan constateert men een maatschappe lijke verscheidenheid als nergens anders. Mag ik enkele noemen: Raadsheer Gerechts hof, burgemeester, reserve-kapitein, veld prediker, graanhandelaar, lid Ged. Staten, kantonrechter, kapelaan, veehouder, lid Tweede Kamer, bankier, schoolhoofd, ge meente-secretaris, ambtenaar, pastoor, nota ris, advocaat, arts, landbouwer, fabrikant, journalist (een bijzonder soort fabrikant), predikant, landmeter, enz. enz. 'k Geloof, dat er geen enkel ambt of be roep ontbreekt. Ook de predikanten en on derwijzers niet. Gelukkig! Zij zijn volksop voeders bij uitnemendheid en behooren in leer en -vermaning op te wekken om Als 't moetf het zwaard te grijpen voor 't gemeenebest. Als 't moet!, dat is de zeer gepaste zinspreuk van de B. V. L. en daarom dweep ik er mee. Als 't kan, het zwaard in de scheede, het geweer bij de voet en „op de plaats rust"; maar als 't moet! met Gods hulp, het ge weer aan de schouder en de hand aan de trekker tot bescherming van huis en haard, kerk en altaar! Als 't moet! geen minuut eerder, doch dan ook in stormpas voorwaarts! NED. CHR. REISVEREENIGING ALGEMEENE VERGADERING. Op 27 December a.s. houdt de Neder landsche Christelijke Reisvereeniging haar 8ste jaarlijksche algemeene vergadering. Aan het jaarverslag, dat dezer dagen ver scheen, ontleenen wij, dat het aantal door gegane reizen 149 bedroeg, tegen 120 in het voorafgaande vereenigingsjaar. Aan de rei- sen wrerd deelgenomen door 3731 personen, tegen 3461 in 1929. Het ledental op 1 Oct. December 1929 in gebruik genomen. Het nieuwe bureau der vereeniging is 14 1930 bedroeg 139S2 (v. j. 12.602). Met zusterverenigingen bestond goede samenwei'king, speciaal met de Ned. Reis- ?reeniging. De reis naar het Heilige Land as een groot succes. Op de agenda der algemeene vergadering komt o.a. voor een voorstel tot. het uitschrij- en van jeugdi-eizen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ A. R. KIESVEREEN. TE WIJHE Met frisschen moed zyn ook te Wyhe de maandelijksche samenkomsten der A R. Kies- m. weer aangevangen. Op elke vergade ring wordt een inleiding gegeven, naar vast gesteld plan. Reeds verden behandel: „Is de A. R. partij een volkspartij en „De Dood straf". Ook tracht een Commissie rapport uit be treffende de voorstellen van het C. C. aan gaande Statutenwijziging. Een volgende ver gadering zal daaromtrent nadere beslissing n. Dan zal de heer H. A. Leenstra, bur gemeester van Wjjjhe, spreken over: De Staten-Generaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1