O d J-HAGEiEEK-Wijnhandel l^elastingvraagstukken Onov@rfroff@n „Hel Oosten" GOAN Electromotorpomp M J.J.GOUDRIAAN,Tel.392, Delft H.H. TUINDERS J Nov. a.s. is een gunstig tijdstip om met boekhouden aan te vangen. Wacht niet tot het laatste maar bericht mij even, dan kom ik zonder verplichting U alle verlangde inlichtingen verstrekken VEEMARKT 1b TEL. 57796 ROTTÉRDAM Maandag en Dinsdag van 95 aanwezig VERVOLG PAG. 2 P.VAN BERK ROTTERDAM ZWOLLE Wijnstraat 86b Nieuwstraat 102 Telef. 56571 Telef. 1032 Uitsluitend de betere Wijnen NS PRAATUURTJE Mijn ooren beginnen te toeten van alles wat ik hoorde dezer dagen. 'k Begon te gclooven, dat alles tegenwoor dig op stelten staat. 't Is een hopelooze zaak, wanneer men alles, wat men hoort en ziet, en leert wil verwerken op zoo'n praatavond. En nu laat ik nog maar mijn eigen dachten voor wat ze zijn. Vooral als men weet, dat nogal eens naar mijn Praatuurtje geluisterd wordt (dat is geen opschepperij: moet ge de brieven maar eens zien, die ik krijg) dan zegt tegen zich zelf: Jonge, jonge houd je be daard want ze luisteren naar je. Luisterden ze maar in de goeden d.w.z. dat er naar gedaan werd, och dan ging het. Velen luisteren; zeggen: wat is hij weer op zijn praatstoel; en gaan heen. Dat zijn 'ze, die ik wel eens hebben wilde onder vier oogen. Maar ik begin te doen als de domine, die foetert tegen de aanwezigen over de afwe zigen, ook de de afwezigen van geest, al zijn ze aanwezig. En daarom begin ik maar weer gewoon mijn babbeltje met wat me voor de mond 'k Zou mijn portemonnaie laten bestra len, dat weet ge. Nu wees gerust. De proeven zijn in vol len gang. Als mijne genoeg uitgedijd is, wat de inhoud aangaat, zal ik je waarschuwen. Ge kunt ook wel dadelijk mij een geldbui del opzenden, hoor. Maar let wel er moet wat in zitten, want niets kan niet groeien. En nu ik toch weer over dat bestralen bezig ben, ga ik maar dadelijk over de BESTRAALDE VARKENS wat zeggen. Dat wordt een mooie zaak. 't Voer bestra len, de planken bestralen, de kippen bestra- Jen en de eieren, de kuikens cn de porte- monnaie. Ik koop al vast wat aandeeltjes: gloei lampenfabrieken, zoo gauw mijn bestraal de beurs het toelaat. Maar nu in ernst: als ge varkens een plezier doen wilt moet ge een hoogtezon in d'r hok plaatsen. Een beetje veilig plaatsen. .Varkens kunnen zoo dom doen, niet waar. Zoo'n hoogtezon kost een goeie honderd pop, geloof ik. En die laat ge branden. Wat dat aan stroom kost, weet ik niet, dat hangt van plaatselijke tarieven af. Maar „spaarbran ders" zijn het geloof ik niet. Dat bestralen vinden de varkens wat fijn. 'k Geloof het graag, 'k Heb op de Jaarbeurs laatst ook eens ongemerkt onder zoo'n hoogtezon gestaan, en kreeg werkelijk een aangenaam gevoel. En groeien doen ze! wat best! Dat weet ik niet bij ervaring. De stralen vielen op mijn lioofd en ik weet alleen, dat mijn vrouw 's avonds zei, dat ik de twee over gebleven haren van mijn kuif eens moest afknippen een barbier is daar niet noo- dig voor. Enfindie varkens groeien als kool. Dat is bewezen. Maaren dat is het, wat een klap geeft aan die hoogtezonners als ge de varkens EEN BEETJE LEVERTRAAN DOOR HET VOEDSEL geeft, waardoor ze de noodige D-vitaminen krijgen, groeien ze evengoed. Daar ga je nou heen met je aandeelen in de gloeilampenfabrieken. Neen hoor. 'k Neem ze niet. 'k Koop echte Lofodische levertraan van Drpardon, ik noem geen namen. Maar dit is ook niet eens noo- dig voor de varkens. Gewone goedkoope levertraan en geen trog vol. De hipermoderne boer zal zijn varkens met de hoogtezon bestralen, misschien, doch misschien moet zijn portemonnuie dan binnenkort ook een beurt hebben in elk geval zijne eerder dan de goed ontwik kelde met zijn tijd meegaande boer, die le vertraan toedient. Nu, ge weet wel wat een heilzaam middel dat is. Was er ook maar zoo'n goed middel tegen de malaise in den tuinbouw. Dat is wel heel erg, zooals we zelf eenigen tijd constateerden. En een der tuin- bouwgemeenten, Koedijk, heeft besloten de huurders der gemeentelanderijen Dat ze er op rekeneji, dat andere gemeen ten en particulieren dit ook zullen doen, spreekt vanzelf. Als dat nu ook maar gebeurt, want de nood is wel groot. Zooals ook wel blijkt uit het praeadv van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Door enkele heeren was aan de Prov. Staten aldaar voorgesteld, dat deze, evenals in 1923 geschiedde, zich garant stelden voorschotten aan de tuinders te verstrekken en de rentevoet op hoogstens 3 pet. te be llet geheele voorstel was Gedep. Staten te Geld voor persoonlyke en huiselijke beroe pen oordeelden ze niet op den weg van de Prov. Staten te liggen en ze wanhoopten er aan dat er geld voor 3 pet. te verkrijgen Wel wilden ze den Staten voorstellen ivoor behoeftige kweekers garantie te stellen als deze geld voor instandhouding van hun bedrijf noodig hebben. Maar ze meenen, met recht dat de ge meenten ook mee helpen moeten. De Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Brabant wil zooveel mogelijk hel pen om deze credieten te verleenen en te trachten de rentevoet zoo laag mogelijk te houden. We hopen, dat de tuinders in Noord-Hol land op deze wijze geholpen worden uit de miscre, die nog steeds erger wordt, want lezen we. De eerste veilingen te Bovcnkarspel brachten groote teleurstellingen. De prijzen waren zoo laag, dat ze het rooiloon niet eens opbrachten. En veler hoop was op deze gladiolen ge- Zoo de winter in te gaan zonder de noo dige gelden en met de bange toekomst voor zich, dat is wel erg. God alleen kan helpen. Alléén als Die, op welke wijze dan ook, Hij weet wat het beste is, uitkomst geeft, kan het goed gaan. yan eigen middelen moeten we nu maar afzien. De meest bekwame deskundigen weten geen middelen meer. Alles loopt spaak. Godsvertrouwen beschaamt echter nooit. Als ge maar niet meent, dat hier een ge duldig, werkeloos afwachten op z'n plaats is. Ook de middelen gebruiken! Dus de HANDEN UIT DE MOUW. En doen wat er te doen is. Ja wat dan, vraagt ge. Dat kan ik zoo uit de verte voor ieder niet zeggen. De eene zal op deze manier trachten nog iets goed te maken, de andere op geheel andere wijze. Als ge maar met alle kracht doet, wat ge meent te moeten doen. 'k Kwam de vorige week langs een tuin, die totaal verwaarloosd was. Het kan wel eens gebeuren, dat, vooral bij dit weer, het onkruid je even de baas wordt. Dat is niets gen schande, 't Kan wel gebeuren, dat door groote drukte de tuin een ietwat onverzorgd aanzien heeft, doch dat is bij een goeden tuinder van tijdelijken aard. Maar deze tuin was totaal verwaarloosd, 't Was een bende. Dat behoeft niet Men moet bedenken, dat achter de wolken de zon schijnt en dat als de zon eens door de wolken breekt, al is het dan maar tijde lijk, een verwaarloosde tuin niet zal profi- teeren van de eerste zonnestralen in het be drijfsleven en dat het lang duurt voor zoo'n stuk grond weer mee kan doen. En de tuinder moet ook meedoen. Hij moet zijn kennis verrijken. Meer dan ooit in vorige jaren is dit noo dig. Ook voor de jongens. Die moeten NAAR DE TUINBOUWCURSUSSEN. Zonder het noodige theoretische inzicht zullen deze jongelui straks al heelemaal niet mee kunnen komen in de steeds sneller wordende ren naar bestaansmogelijkheid. Duitschland is jaloersch op onze curs sen en deskundigen uit dit land, die hier komen kijken, om bij ons te zien, hoe zij het zouden moeten doen, erkennen steecis weer. dat het onderwijs op de cursussen de groote kracht van den Nederlandschen tuinbouw is geweest. Zonder die waren we al lang ge derailleerd. Zonder die zullen we niet zoo spoedig weer uit het moeras op kunnen klauteren. En voor de grooteren is een cursus voor volwassenen een hcele goede zaak. Goede zaken zijn er anders niet zoo veel meer, zegt Doch als de Regeering eens verplichtend stelde dat er moest worden vóór het. de oven inging tot brood gebakken te worden, dan zou daar mee de aardappelmeel-industrie gebaat zijn. En natuurlijk de vele boeren, die fabrieks aardappelen verbouwen. Door zoo'n maatregel zou 600.000 baal aard appelmeel, die is de helft van heel de aard- appelmeel-productie van ons land, van de markt verdwijnen. Dat zou een buitenkans zijn. Wij kennen dat brood niet, hebben het nooit gezien noch geproefd en kunnen er dus niet over oordeelen. Dat kunnen dc Kamerleden wel, want hen is het deze week in do koffiekamer van het parlementsgebouw als proef aangeboden. Hoe 't smaakte weet ik nog niet. Als 't kan volgehouden worden, d.w.z. niet alleen als proef, waarbij alle zorg er natuur lijk aan besteed wordt, doch ook in het ge wone dagelijksche gebruik, wanneer na tuurlijk niet meer dan gewone aandacht aan het toebereiden en bakken besteed wordt, dan zou het misschien een uitkomst zijn. Misschien zou het ook een uitkomst zijn als cr nog meer suiker gebriiikt werd, want HET LOOPT MET DE BIETEN- PRIJZEN TOTAAL MIS. Nog nooit is de prijs zoo schandelijk laag geweest als thans. En dan nog onverkoop baar. Voor veevoeder kan men ze nu er zoo veel gras groeide eai het hooi zoo goedkoop is niet gebruiken. Naar Duitschland, dat anders nogal veel nam, gaat door het hooge invoerrecht (18 gld. per 1000 KG.) evenmin. Er moeten te Maastricht en omstreken ongeveer 100 wagons bieten doelloos opge stapeld staan. Veel optimistisch kan ik hedenavond niet met jullie bepraten, hoe graag ik het ook Zelfs het bericht dat de Hongaarsche re\ gcering EEN WERELDCONFERENTIE VOOR DEN LANDBOUW bijeen wil roepen brengt mijn gezicht niet uit de plooi. Ik wanhoop aan de resultaten van die praterij (zooals ik aan de resultaten yan mijn eigen partij twijfel). Wat of er dan gedaan moet worden. Vóór alles de hoofden koel houden. Geen rare dingen doen, noch rare dingen begeeren. Sprongen die uit nood gedaan worden hebben meestal een averechtsohe uitwer king. Of de Regeering ook werkloos mag blijven toezien is een andere vraag, die ik niet gaar ne toestemmend beantwoord. Men zegt, dat heel wat voorstellen, die de commissie Lovink den Minister heeft aan bevolen, eenvoudigweg terzijde gelegd zijn. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer wordt hiernaar zelfs geïnformeerd. 't Zal dus wel waar zijn. Nu is natuurlijk de Minister niet verplicht om alles wat zoo'n commissie voorstelt over te nemen, doch om nu geheel of zoo goed als geheel voor niets te werken in het belang van den Nederland- scheen landbouw, is voor de zeer bekwame leden dier commissie ook niet aangenaam, geen geval aanmoedigend. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. VAN ONZEN BELASTINGMEDEWERKER: Kostgeld, door kinderen thuis afgedragen, inkomen Van het loon, dat kinderen bij een vreem den werkgever dat wil zeggen: niet in het eigen bedrijf van de ouders verdie nen, moeten zij zelf belasting betalen. Zij worden daarvoor zelf in de Inkomstenbe lasting aangeslagen. Dit geldt zoowel voor minderjarige als voor meerderjarige kinderen. Nu is het een vrij algemeen voorkomend verschijnsel,' dat de kinderen van het loon dat zij door zelfstandigen arbeid, verdie nen een deel, soms zelfs een belangrijk deel, thuis afdragen. Dikwijls komt het daarbij voor, dat het bedrag, dat. op die wijze door de kinderen wordt afgedragen, grooter is dan het be drag, dat het verstrekken van kost- en in woning aan de ouders kost. Niemand zal cr nu aan denken, om het voordeel, dat de ouders door een en ander hebben dat, wat zij overhouden van het loon als winst te beschouwen, en wel als winst, die moet worden aangegeven bij de aangifte voor de Inkomstenbelasting. En toch is dat ten aanzien van meerder jarige kinderen, tenminste, het geval. Volgens een beslissing van den Hoogen Raad, n.l. moet het verstrekken van kost en inwoning aan meerderjarige kinderen als bron van inkomen voor de ouders be schouwd worden; en het voordeel daaruit verkregen, als opbrengst van die bron van inkomen. Met het. gevolg dus dat bedoeld voordeel als inkomen moet worden aange geven en dat er door de ouders belasting' over betaald moet worden. Zijn de kinderen alzoo zoover, dat zij zelf geld gaan verdienen iets, wat meestal groote opofferingen van de zijde van de ouders heeft gekost en dragen zij vanaf dat moment een zeker bedrag thuis af, dan zou men feitelijk moeten nagaan, of een en ander voordeel oplevert en dat voordeel zou men volgens de opvatting van den Hoogen Raad moeten aangeven. Wij mogen aannemen dat de Hooge Raad, ons hoogste rechtscollege in belastingza ken, in zijn beslissingen de werkelijke be doelingen van den Wetgever het meest na bij komt. En toch, wij zouden ons beter kunnen vereenigen met het standpunt, dat ter zake van dezelfde kwestie eens werd ingenomen HANDEL IN RUIGE PAARDEHMESr fDURAGE EN TURFSTROQISEL llllllllllllllllllllllll BLOEMBOLLEN Hyacinth' Q tulpen °3 1 12 ct., )cu93en op kleur 2 ct.. Snee Blauwe druifjes. Scllla's, Irissen. An err nonkels, alles 1 ct. per stuk, 80 van Bethlehem iets extra-s 3 ct. 25 ct. Bestellingen boven 7 tri aanwijzing gratis b(j elke bestelling. I. WALRAVEN A Co., Bloomlsten, Kerkstr. 23, Hlllegom, Postgiro 98727 wklokjes .nemonen. Ra,. per 100. Ster r stuk 10 vooi thuis. Plant- Uien - Sorteermachines NOTEN BOOM's PATENT, prima fabrikaat Nieuwste construclie Oudste ervaring Reeds verscheidene geleverd aan de voor naamste Veilingen en Exporteurs, Tel. 40442 IJzeren Serres en Warenhuizen Vraagt onze prijzen, U bestelt dan zeker. GEBR. v. d. BURGH DELFT en DELFTGAUW - Telefoon 1021 Mond- en Klauwzeer Coccidiosis voorbehoedsmiddel. Het doet ons genoe hovelingen (zie Kle liken, daarbij EWEMINTO 18-21 NOV. 1930 Veilinggebouw NAALDWIJK MEN DOEN in 't WESTLAND In het zijgebouw, dat in hoofdzaak een tuinbomvtechnlnche nrdcellng zal bevatten, zijn nog eenige stands be schikbaar. Inlichtingen verstrekt het Secretariaat der Eerste Westlandsche Middenstands en Industrie-Tentoonstelling, Haven plein, Naaldwijk, Tel. 216. door den Raad van Beroep te Tilburg. Deze Raad van Beroep besliste in tegen- overgestelden zin, uit de overweging, dat bij de verhouding, zooals die tusschen ouders en kinderen uit den aard der zaak bestaat, toch moeilijk van de uitoefening van een bedrijf het verstrekken van kost en inwoning kan worden gesproken. Daardoor zouden dc ouders feitelijk op lijn gesteld worden met iemand, die zuiver uit winstbejag kostgangers houdt. In ieder geval, de belastingadministratie moet zich nu bij de door den Hoogen Raad gehuldigde opvatting neerleggen. Het gaat er nu maar om, of een belasting plichtige verplicht is, om alle aangelegen heden, die bet gezin betreffen, aan de be lastingadministratie bekend te maken. Ons inziens gaat dit absoluut te ver. De opvatting van den Hoogen Raad is overigens zóó in strijd met ons rechtsge voel. dat wij het rationeel zouden vinden, wanneer de Minister instructie zou geven, het voordeel, dat ouders op de bovenbedoel de wijze genieten, niet te belasten. Het zou niet de eerste keer zijn, wanneer bij een speciale instructie van den Minis ter werd afgeweken van een door den Hoo gen Raad aangegeven manier van wetsuit- Iègging. Zoo mogen volgens een Ministerieel schrijven, landbouwers bij dc berekening van hun belastbaar inkomen, de kosten, vallende op den aankoop van voor hun be drijf benoodigde gebouwen en gronden, af schrijven in een tijdsverloop van 5 jaar (veeteelt en tuinbouw kunnen in dit op zicht als takken van landbouw worden be schouwd; hiervoor geldt dus hetzelfde.) Deze instructie van den Minister o.a. is lijnrecht in strijd met de beslissingen, die omtrent dezelfde kwestie door den Hoogen Raad zijn genomen. Tenslotte zij er nog de aandacht op ge vestigd, dat het loon, dat door minderjarige kinderen thuis wordt afgedragen (en dat verdiend wordt bij een vreemden werkge ver: niet in eigen bedrijf) noch geheel, noch ten deele als inkomen van de ouders mag worden beschouwd. Qomité inzake bestudeering van de Iepenziekte Als eerste mededeeling van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van* de iepenziekte is aan de gemeentebesturen en aan de instellingen en particulieren, die een bijdrage voor het onderzoek verleend hebben, een overdruk gezonden van een door Prof. Dr. W. Rocpke in het Tijdschrift over Plantenziekten gepubliceerd artikel over: Verdere gegevens omtrent de iepen ziekte en den iepenspintkever. Het ligt in de bedoeling aan de contri buanten ook overdrukken van andere pu blicaties te zenden, die de resultaten van hier te lande en elders verrichte onder zoeken bevatten. eer vraag naar consumptieaardappels Naar aanleiding van het in ons vorig artikeltje met denzelfden titel moeten we even het een en ander rechtzetten. Er stond daarin een zéér dwaze fout We wilden n.l. niet vragien of er in het aan bod eener coöperatieve aardappelmeelfa briek een poging gezocht moet worden van controleurs van den verkoop, doch van centralisatie van den verkoop Hierop hebben wij verleden jaar meer malen aangedrongen. En 'tzou ons verheu gen als er wat meer centralisatie in d kwaim. Ook heeft iemand ons over deze aangele genheid geschreven. Wij zijn daarvoor zééi dankbaar. In dezen tijd dat van aJle kanten de malaise-, de crisisvoorbeelden in woesten galop op je aanstormen is men natuurlijk geneigd om alles met den zwarten bril te bekijken. En zoo drong niet tot ons door, dat in de veenkoloniën, en daarom ging het bericht, onder consumptieaardappelen verstaan worden, die aardappels, meestal witvleezig, opgekocht worden voor het buitenland. En waar de veenkoloniale aardappel als fabrieksaardappel thans 1 gld. per H.L. maakt is f 1.45 voor de daar bedoelde con sumptieaardappel een aardige prijsverhoo- ging. Hier komt bij dat, zooals onze brief schrijver terecht opmerkt, elke aardappel, die zóó weggaat, de te produceeren hoeveel heid aardappelmeel verlaagt, wat in dezen tijd toe te juichen valt. Wij ontvangen graag brieven van onze lezers. Hoe meer ons medegedeeld wordt, >e meer wij contact houden met onze Ie rs, wat anderen weer ten goede komt. Laat ieder, die iets heeft om zijn hart te luchten ons maar schrijven. Wij verwerken dat wel. SAMENWERKING TUSSCHEN PATROONS- EN ARBEIDERS BONDEN INDEN LANDBOUW Op uitnoodiging van de werkgeversbon en in het landbouwbedrijf in de provincie Groningen, heeft te Groningen een bijeen komst plaats gehad van de besturen van al de neutrale en christelijke werkgevers- bonden in ht landbouwbedrijf in de distric ten Oostelijk Groningen, Veenkoloniën, Hoogeland, Marne e,n Noordelijk Westerf- kwartiar en van de moderne christelijke en r.k. landarbcidersbonden, ter bespreking van de landbouwcrisis en de daartegen ge zamenlijk te nemen maatregelen. Na discussie bleken de, besturen van al de aanwezige werkgevers- en werknemersbon den overtuigd van de wenschelijkheid en .de noodzakelijkheid van samenwerking, ter verkrijging van steun van overheidswege voor den landbouw. Besloten werd, allereerst een commissie t te stellen, welke de grondslagen voor die samenwerking, onder nadere goedkeu ring van de betrokken instanties, zal vast stellen. In die commissie zullen zes verte genwoordigers van werkgevers en land bouworganisaties in de provincie Gronin gen plaats nemen, en een gelijk aantal van de drie landarbeidersbonden. Voorts zullen ten einde tot nationale samenwerking te komen, vijf vertegenwoordigers van den landbouw uit andere deelcn van het land worden uitgenoodigd, als lid der commissie toe te treden. DE NED. LANDBOUWHANDELS» KAMER Naai* wij vernemen heeft de Ne-d. Laud- bouw-Handelskamer in verband met door haar ontvangen mededeelingen betreffende een mogelijken loonenden afzet voor ver schillende onzer landbouwproducten in Ar gentinië, een onderzoek ingesteld. Voorts heeft zij stappen gedaan om den afzet van onze landbouwproducten o.m. in Frankrijk i Italië te bevorderen. Onder haar leiding zullen op de 18de jaarlijksche en internationale tentoonstelling van landbouwmachines en producten van 21 Februari tot 1 Maart 1931 te Brussel weder om Nederlandsche landbouwproducten wor den tentoon gesteld. dat van 15 Febr.15 Maart 1931 te Kaïro een tentoonstelling van landbouwwerk tuigen gehouden zal worden, dat wij bij genoegzame deelname, ëvenaüs dit voorjaar naar Keulen, daar heen wel weer een reis willen organiseeren, dat, volgens de laatste landbouwtelling, Ti aantal paarden sedert 1921 daalde met 18 pet. (wegens de benzinedampen waar sdhijnlijk), het aantal schapen met 22^2 pet. daalde, doch dat het rundvee in aantal steeg met 14 pet., de varkens met 31 pet. en het pluimvee met 152 procent, dat volgens deze telling het platglas zich uitbreidde met 63 pet. en het staand glas met 733 pet., dat de afdeeling Hillegom van de afdee- ling Bloembollencultuur een wedstrijd uitschrijft voor tuinbeplanting met bloembollen, i dat te Maastricht meer dan 100 wagon sui kerbieten staan, die onverkoopbaar zijn, dat de Hongaarsche minister van landbouw een staatscontrolemerk voor landbouw- produkten wil invoeren. i Populaire Belasfingcursus Wegens de groote belangstelling zal van 1 NOV. 15 APRIL dezelfde schriftelijke cursus voor ieder, die zelf zijn belastingzaken wil leeren behandelen, nogmaals worden gegeven. Inlichtingen op aanvrage. PRIJS VAN DEELNAME ƒ10.— over te maken aan de ADMINISTRATIE VAN DEN BELASTINGCURSUS, POSTBOX 97, ROTTER- HILLEGOMSCHE BLOEMBOLLEN nlpeii ln gemengde kleurt Fa. JOHN SCHRIER Jacz. HILLEGOM OKserk-ht IS»» Clichéfabriek Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 9425 Rotterdam voor aansluiting aan de Lichtleiding 0,4 P.K., 350 Liter per minuut 130.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10