EMGWil IIM Df30HJSTBtil Het moderne Handelsonderwijs Instituut Vermazen Eindhovens Woningbouw Bindhnvevviimmcr pntf. Wnrnsdna 29 October 1930. 84 Woonhuizen en 1 Winkelhuis a. d. Kempeiuchc Baan li Het moderne handelsleven biedt aan vlij tige en p'entere jongelui nog steeds moge lij kh eden, die aan de hoogste verlangens vol doen. Hij, die zich met ambitie er op toelegt vindt het noch saai, noch oninteressant Een vooraanstaand zakenman zei onlangs nog: „De Handel is m.i. nog steeds het meest opwekkende en interessantste werk, dat elk actief en flink mensch kan wenschen. De betoovering van den handel houdt mij met zijn fonkelende oogen vast" Dat is een ondervind'ng van duizenden, die in den handel hun arbeidsveld vonden •n aanplakten met het enthousiasme en den ernst, waarmede zij hun lievelingsspel In den handel is overvloed van plaats voor menschen met initiatief en doorzicht: voor menschen, die „droomen droomen en toch geen droomers zijn"; zij moeten in staat zijn hun droomen in werkelijkheid om te zettén. Zij moeten weten, dat er steeds meer vererisoht wordt en geoefend verstand karakter en bekwoamh id wel de hoofdv«m •iechten zijn. Het is tegenwoordig nutteloos op geluk of „kruiwagens" te vertrouwen We iswaar zijn er nog wel enkele gemak kelijke baantjes te krijgen met veel vrijen tijd, weinig of geen verantwoordelijkheid. ruime zekerheid en dio van iemands zenuw gestel weinig vorderen. Zulke 'functies geven geen voldoening en missen alle aantrekke lijkheid. Jongelui, waar „pit" in zit, moeten zulke baantjes niet hebben, want de >,pit" zal er gauw uit zijn. Een mensch is een maal geen machine. Slechts diegenen, die over voldoende vermogens beschikken, kun nen met een gerust hart de toekomst tege moet gaan. Dit geldt niet zoozeer voor mate- rieele vermogens, doch speciaal voor het bezit van kennis en de noodige courage. Ouders en voogden, die voor het toekom stige welzijn hunner pupillen bezorgd zijn en eoruitstrevende lieden, die steeds honger op de maatschappelijke ladder willen klim men, moeten vóór alles van het grondbe ginsel uitgaan, dat alleen door hard werken iets te bereiken valt en een mensch veelal meer kan doen dan hij denkt te kunnen. Niet alleen mannen, doch ook vrouwen kunnen zich in den handel schitterende- posities verwerven. Zij zullen zich meer In 't bijzonder moeten toeleggen op Machine schrijven en Stenografie. Verder dienen goede vrouwelijke krachten zich niet minder dan hun mannelijke col lega's te bekwamen !n Boekhouden-, Neder- landsche-, Engelsche-, Duitsche-, Fransche Taal en Handelscorrespondentie. Ook zij Zij die opleiding zoeken voor: Boekhouden Fransch, Duitsch, Engelsch, Nedenandsch, Spaansch (eonv* rsatie en correspondentie) Stenografie en Machineschrijven kunnen niet beter doen dan zich airect aanmelden bij het Raiffeisenstraat 5 EINDHOVEN leief. 2951 Geopend van 9 uur v.m. tot 11 uur n m Degelijke opleiding in kortst moge tij ken tijd. Grootste particuliere inrichting van geheet Oostelijk Noord-Brabant. Bouw 12 middenstandswoningen en R.K. Leeszaal te Eindhoven. N. V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht en te Eindhoven. VEBDIEP1NG en BEGANE. GROND van Woningen, zooals BREDERO's BOUWBEDRIJF die bouwt te Eindhoven. Een fraaie Kerk te Eindhoven Bouiv 60 woningen waaronder 6 winkelhuizen te Woensel. N. V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht en te Eindhoven. kunnen dan een eervolle plaats in het handilslevon innemen. Het kantoorleven is voor dames niet onaardig; integendeel zelfs prettig. Ook al mocht het niet direct ae bedoeling zijn van een jonge dame om een betrekking in het zakenleven te aanvaarden dan nog zullen de betreffende studies haar belangstelling hebben. Hoeveel vooraanstaan de zakenlieden zijn er niet, d'e hun dochters een handelsopleiding geven, hoewel zij dat toch om financieele redenen niet behoeven te doen. Zij zijn echter overtuigd- dat de kennis de beste erfenis is, die zij hun kin deren kunnen nalaten. Geld en goed kunnen verloren gaan, doch kennis niet. De uitbreiding van industrie en handel maakte een uitbreiding der administratie en correspondentie noodzakelijk. Ook de uit vinding van de moderne schrijfmachine heeft op het kantoor veel veranderd. Maar de schrijfmachine komt in de corres pondentie n'ct tot haar recht zonder gelijk tijdige toepassing der stenografie! Wel heeft men in het begin gedacht, de stenografie te kunnen missen, maar dat bleek niet mogelijk. Thane worden op alle kantoren door den patroon, afdeelingschef of corres pondent de brieven gedicteerd aan een ty- pist(e), die ze met potlood „opneemt" en zp later op de machine „uittikt". Zoo nu het „opnemen" in gewoon sohrift geschiedde, dan zou daarmee veel te veel tijd hom- gaan. Uitsluitend met een diploma machine schrijven komt men dan ook op een kantoor niet terecht! Men zie in de couranten. Zoo goed als nimmer wordt er gevraagd naar een typist(e), maar steeds naar een steno typiste), dwz. iemand, die de te dicteeren brieven stenografisch kan opnemen en hei stenogram rechtstreeks op de machine kan „uitwerken". Voor dezulken geldt het d'nlo ma „kantoonstenograaf", waarvoor uitslui tend vercischt wordt: vaardigheid in het op nemen van handelsbrieven. De noodzakelijkheid van de boekhouding is algemeen bekend en even bekend mag worden geacht, dat iedere zakenman en ieder ondergeschikte zich de noodige kennis daar van moei verwerven. Voor den zakenman worden lessen gege ven 'n practisrh boekhouden, zoowel vol gens de „enkele" als volgens de „dubbele methode. De noodige kennis van het han delsrekenen wordt hem bijgebracht, terwijl het zeer belangrijke en toch het mees: verwaarloosde onderwerp „Techniek" van den handel" eveneens op het program voor komt. Waarom moet een zakenman, wai zijn boekhouding betreft, afhankelijk zijl van zijn personeel? Een zakenman moet zorgen steeds in alle opzichten boven zijn personeel te staan: zoodra hij toont de min dere te zijn, kost het geld. Voor den geëmployeerde worden gegeven lessen voor de verschillende examens, zooals o. a.: Practijk-examens Merrurius, Ver. van Leeraren e. d., Staatspractijkdiploma. Voor het zaken doen met het buitenland is kennis van moderne talen absoluut geli den. Wat maakt het niet een „stumperigen indruk" wanneer wij een brief ontvangen slecht Nederlandsch. Mogen Uw brieven naar het buitonland dan wèl slecht zijn? De invloed van de verzorging der corresponden tie op het zakendoen is van niet te onder schatten belang. Allen, die maar iets met den hnndel te maken hebben, moeten hun talen kennen. Buitendien heeft een Neder lander in het buitenland, wat talenkennii' betreft, een reputatie op te houden. Zeide niet onlangs nog een Engelschman: „Ik vei toef gaarne in Holland, doch betreur het. dat men daar het Engelsch beter kent dan in Londen"? Welke groote voordeelcn biedt het der in (het buitenland verblijvenden Hollander hetzij hij daar voor zaken of voor plezier vertoeft niet, wanneer hij zich daar in d> taal van het land kan uitdrukkenl I-Iet komt geregeld voor, dat iemand, die reeds drie diploma's Handelscorrespondentie heeft, ten slotte examen doet vóór het Neuer- landschc, zeker omdat het voor hem toch meer waarde blijkt te he.bben, dan hij oor spronkelijk dacht. Deze ijver en volharding mogen prijzenswaardig zijn; het komt ons voor, dat de volgorde onjuist is. Onder hen, die beginnen met de 6tudie handelscorres pondentie, hebben betrekkelijk weinigen zulk een breede vooropleiding genoten, dat zij het Nederlandsch voldoende kennen, om er in te kunnen correspondeeren zonder grove fouten te maken, om maar niei te spreken van hun gebrek aan handelskennis' Verreweg de meesten hebben alleen lager of uitgebreid lager onderwijs ontvangen en moeten na hun kantooruren dikwijls mei groote inspanning, de kundigheden verver ven, die hun ontbreken en die ze zoo noodig hebben, om later iets te kunnen presteeren. Nu is het een bekend verschijnsel, dat velen niet inzien, hoezeer ze in 't Nederlandsch te kort schieten en direct beginnen met een paar vreemde talen. Wij zouden leder, die zich wenschl te bekwamen voor handelscor respondent, aanraden, zich in de eerst" plaats toe te ieggen op het Nederlandsen. In dit verband past natuurlijk een over zicht van wat er in Eindhoven aan woning bouw is gedaan. Een niet te gering te schatten voordeel is wel de omstandigheid, dat in tegenstelling met de toestanden in de meeste stedelijke gemeenten, voor alle lagen van de bevolking het woonhuis voor niet meer dan één gezin in Eindhoven re gel is, een huis met één afzonderlijk ver huurd wordende verdieping hooge uitzon dering en hui,zen met meer dan één afzon derlijke verdieping niet voorkomen. Vrien delijk, soms in het groen verscholene door gaans met aardige voortuinen, liggen de woningen in de verschillende nieuwe stads- ven gewerkt, overtuigd wel is waar van de vele moeilijkheden die zich hebben voorge daan en nog zullen voordoen, maar niette min vast besloten een taak op het gebied der volkshuisvesting te verrichten, waarvan de vervulling zoo schoone belofte in zich houdt. Goed zakenman als de heer Bredero is, heeft hij de gelegenheid aangegrepen ons van nabij bekend te doen worden met zijn wijze van bouwen en de verschillende com plexen welke wij tijdens ons verblijf in Eindhoven met dezen sociaal voelenden bouwmeester hebben mogen bezoeken heeft Hoe de N.V. Bredero's Bouwbedrijf te Eindhoven bouwt. wijken of langs de rustig kabbelende Dom mel. Beter nog dan een woning te huren loont het hier een huis te koopen, vooral waar dit door het verstrekken van plm. 85 pet. gemeentelijke hypotheek mogelijk gemaakt wordt Wilt ge in Eindhovi »i een groot huis bouwen, ruimschoots besiaat er de gelegenheid toe; wenscht ge binnen be scheidener grenzen te blijven, zeker niet minder. Ook het particulier initiatief heeft een voornaam aandeel gehad in de Volkshuisves ting van de stad Eindhoven. Vooral Bredero's Bouw-Bedrijf waarvan het hoofdkantoor gevestigd is te Utrecht Achter St. Pieter, heeft ter plaatse nieuwe, go&d-e woningen laten zetten, tot welvaart van haar bewoners en daarmede de volkswelvaart en volksgezondheid der arbei ders en middenstanders ten zeerste bevor derd. Ernstig heeft deze firma te Eindho- ons zijn devies: Brederode bouwt beter, vol komen doen bergrijpen. Allereerst bezochten wij het woningcom plex aan de Kempsche Baan, een welge slaagde proef van Brederode's bouwbedrijf. Het waren 45 woningen met gemeentesub- sïdie gebouwd en onmiddellijk aan den R K. Volksbond verkocht Op hijzonder fraaie wijze zijn deze huizen gebouwd. Kwistig is gewerkt met glas in lood en tot in de kleinste details is een en ander afgewerkt. Frisch doen de van genuanceerden steen opgetrokken gevels aan en een met zorg ge kozen verfje volmaakt het geheel. De deuren, voorzien van lipssloten van goede kwaliteit, Ook de indeeling dezer wo ningen welke eveneens aan het Gouden Regenplein te Stratum, aan het Pastoor van Arsplein te Woensel gebouwd zijn, stelt niet teleur. Persoonlijk hebben wij ons kunnen overtuigen dat hier met kennis van zaken is gewerkt. Eenige hierbij afgedrukte foto's mogen het voorgaande verduidelijken. Deze driehoek omk'emt de letters B. B. B. Oe beginletters van den naam van onze firma: BREDERO'S BOUW BEDR JF. U zult deze letters dikwijls z'en in Eindhoven, omdat overal waar de volkshuisvesting vraagt om activiteit en initiatiel, B. B. B. vooraan staat. B B B. stelt zich op een ruimer standpunt dan alleen dat van den exploitant en ondernemer. De sociale t ak, die ons gevraagd wordt te vervuilen, is een beduidende drijfveer voor onze werklust. U kunt U voorstellen dat een firma voor wie huizen bouwen dagelijksch werk is, deze materie door en door verstaat En daarom doet U verstandig, U over problemen van volkshuisvesting en woningbouw te laten voorlichten door t>. B. B. Het kan zoo moeilijk niet zijn, of wij weten het tot een goed eind te voeren. Wij m.ken plannen, wij ontweip.n, wij begrooten, wij nemen U alles uit de handen. Bredero's Bouw Bedrijf Bouwt Beter Bredero's Bouw Bedrijf Bouwt Billijk Kantoor: Paradijslaan 2 - Eindhoven de Vriescstraat Als nieuw exploitatie terrein heeft de N. V. Bredero's bouwbedrijf uitgekozen het terrein tusschen de Stuiversstraat en den Voorterweg, 10 minuten van het station. Be kijk eens aandachtig de hierbij afgedrukte gevelteekening en plattegrond en zeg dan eens eerlijk: zoudt ge niet graag in dit huis wonen? Uw antwoord kan niet ontkennend zijn. Deze huizen zijn inderdaad goed, maar niet vlug in elkaar gezet daar elk lijntje wel is overwogen. Is het U nog nooit opgevallen, als u even ergens in een gang moest wachten, dat men de meeste huizen zoo benauwd en ongezel lig binnenkomt? En toch moet juist de gang u al meteen in een prettige stemming brengen. Als u bezoek krijgt moeten uw be zoekers al meteen in de gang een goede in druk krijgen van U en uw woning. Ruim, frisch, handig is hier de gang ingedeeld, met sierlijke deuren, een niet opvallende plaats voor de W. C., een gemakkelijke niet ver moeiende trap naar boven. En niet alleen de buitenkant van wat u ziet is mooi. Neen, alle materialen zijn van de beste soort. Dat valt het sterkst op bij kleinigheden als de sloten, het glas van de deuren, de deuren zelf, de trapleuning, de afwerking van het houtwerk, de verf, het prachtige vlakke van de wanden, de kwaliteit van het closet, alles is zoo dat u zelfs, met den «lechtsten zin ter wereld, geen aanmerking meer zoudt kunnen maken. De indeeling. Kamers en suite, twee aparte kamers dus, als u die noodig heeft, maar ook: een groo te ruimte als u bij een of andere gelegen heid veel menschen gezellig wilt onder brengen. U weet wat de groote voordeeleu zijn van op deze manier ineenloopende ka mers: een constante en prettige tempera tuur. De doorstroomende lucht, van zonzijde naar schaduwzijde, vice versa, maakt het leven in deze kamers gezond en prettig. Maar, als u twee leelijke kamers hebt, worden ze, tot een vertrek gemaakt, natuur lijk nóg leelijker. Bredero heeft geprobeerd in de kamers, nu eens alles goed te maken, en ze zoo te bouwen dat u er voortdurend pleizier van heeft. De schuifdeuren zijn mooi van afwerking en met gele ruiten, zoo dat men, als de deuren gesloten zijn niet van de eene kamer in de andere kan zien. De schoorsteenmantel is van marmer, echt een hoekje om 's wintersavonds met het heele gezin gezellig om heen te zitten. Als de zon schijnt in deze kamers, is alles heer lijk zacht verlicht, open, frisch, en blij. Als de regen tegen de ruiten klettert, en de wind loeit door den schoorsteen, wordt deze ruimte zoo veilig en warm, dat u gelukkig zult zijn, toch maar juist dit huis gekocht te hebben. Moderne keuken. Een gewone huisvrouw slijt meer dan een vierde part van haar leven in de keu ken. Het is dus niets meer dan billijk dat de keuken zoo gemakkelijk mogelijk is, en met zoo weinig mogelijk moeite schoon to houden. De vroegere hokken van keukens, de onpractische en onhygiënische ruimten welke men in nog zooveel huizen aantreft, zijn de oorzaak van veel bedorven levens, en dragen de schuld aan jaren en jaren vol vrouwen verdriet. De keuken van deze woiïinig ie een ideaal van iedere huisvrouw. Zonder veel gedrentel is zij van het aan recht bij de glazenkast, van den gootsteen naar het gascomfoor. En die heldere fris- sche tegels langs het heele aanrecht, die met één natte doek glimmen dat het een lust ie. Wat een massa minder werk. Probeer u maar eens u zelf voor te stel len, hoe gemakkelijk deze keuken juist voor uw huishouding zou zijn. Frissche't tuinkant. Achter de hoog opgewassen bloemen en planten, die in bonte schoonheid uw tuin sieren, ziet u de prettige verdeeling van den achtergeveL De groote deuren zijn naar buiten open geslagen, en de heerlijke zomerlucht komt volop uit den tuin het huis binnen. En kijkt u nu eens naar boven, naar de ramen van de slaapkamer. Is dat niet heerlijk, een slaapkamer met zooveel ventilatie, van waaruit men 's morgens over de bedauwde tuinen uitziet? En, waar ook voor is gezorgd, dat is voor uw „vrijheid". Een schutting beschermt uw neigen erf" voor ongewenschte en nieuws gierige hlikken, terwijl de afrastering met een paar dubbeltjes lathyruszaad tot een bonte en bloeiende heg kan worden omge vormd. Nu moet u eens erg goed de plattegrond bekijken. De tocht die we zoo juist in werkelijkheid -door het huis gemaakt heb ben, kunt u nu nog eens niet dp punt. van een potlood over het papier maken. Ziet u dan, hoe de verdeeling van de beschikbare ruimte, praotisch en eenvoudig is? Hoe er met de ruimte is gewoekerd? Tot in den tuin toe is uitsluitend aan uw gemak ge dacht, want daar staat nog een handig ge metseld schuurtje voor uw fietsen, emmers en gereedschappen De zolder loopt over bet geheele huis. zoodat hierdoor al uw ruim te nog eens met 50 nCt. vermeerderd wordt! W«t kunt u met zon'n zolder niet veel doen. U kunt er, als het noodig is. zelf nog ka mertjes op laten maken, en Pr vnnrlooolg al uw overtollige meubels onz. eep n'-mtsjo Het ei van Columbus! De prachtige huizen die U zoo juist van hinnpn heeft gezien zi'ii ook voor n bere k- baar. De priis is zoo bu!'"nsnorig lang. dat hier werkelijk snrake is - in huizen die bin nen ieders bereik vallen. TndïPn de gemeente Eindhoven de henoo- digde 85 pCt. Ie hypotheek verstrekt, hebt u nipt meer noodig dan een bedrag van f720 tot f750. waarvoor u eigenaar wordt van een dezer schitterende woningen. Niet alleen dat uw liezit groe jaar, maar uw gevoel van zelfvertrouw stijgt met het bezit van een e-gen Ier np- Er is een groote mnreele kant aan deze kwestie. Een gemeente die zich financieele 'offers getroost voor u is waard dat gij er trotseh op zilt. Zoo een gemeente verwerft zich de dank van haar inwoners en helpt daadwerkelijk mede de volkswelvaart op hooger peil te brengen. Wij meenen hiermede te kunnen vol staan Inlichtingen worden gem-ne verstrekt door Bredero's Bouw Bedrijf, Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 18