INDHOVEN HANDEL EN DNDyfTTDIlE Wees een man, rook 'n sigaar! „KOSMOS" ^5RIRG De Karei I Sigarenfabrieken Rechte de Karei I-fabrieken te Eindhoven, links de fabriek te Reusel. FABRIKAAT VAN DER PUTT DE VLAM Qomrns de Sigaar voor U „Wis ze kent Rookt ze jaren Gomarus Sigaren" 5~25 ets. N.V. GOMARUS SIGARENFABRIEK i/h. II RBE.T VAK «EO EINDHOVEN OPGERICHT 1884 Let op deze 3 groote voordeelen 1. Zeer gemakkelijke betalingsconditie 2. Prima kwaliteiten 3. Lage prijzen Groote keuze Meubelen, Bedden, Dekens, Dames- Heeren- en Kinderkleeding enz. enz. Goederenhandel JAN BURGER Agent M. VAN NIMWEGEN, Prins Hendrikstraat 22c, Eindhoven E.H.W.O. I Termijn betaling Levert contant en WASCHMACHINES 1 WRINGERS WASCHKF.TELS WASCHFORNUIZEN CUISINIERES KACHELS HAARDEN KINDERWAGENS RIJWIELEN- NAAIMACHINES afbetaling: TAFELS STOELEN KASTEN SPIEGELS BUFFETTEN DRESSOIRS LEDIKANTEN BBODBN MATRASSEN enz. enz. Levering met garantla E.H.W.O. Geheim- bonding verzekerd Een der rigartnmakertzalen in de Karei I-fabrieken te Eindhoven. Emdkovennummer pag. IX. BUREAU Woensdag 99 October f990. Interieur van een gedeelte der sigarenmakerszaal der N. V. Gomarus- sigarenfabriek, Eindhoven.. Een der sigarenmakerszalen in de Karei I-fabriek te Reusel. Als wij onder ons werk van allen dag, of na min of meer, vaak min, soms meer, van een copieus maal te hebben genoten, al naar omstandigheden, ops. piet he krant en, een afterdinner Karei I stil terugtrekken, realiseeren we ons in den regel niet, welk een zorg het eisclit de rookers tot klant te krijgen en te houden. Karei I heeft dat vol komen bereikt en de tienduizenden die hij eiken dag van zijn heerlijke melanges laat genieten in den vorm van zijn diverse soorten sigaren, zijn er hem in de stilte van 't heerlijke genot, dat het rooken van een Karei I verschaft, steeds weer dank baar voor. Het aantal Karei 1 rookers toch neemt sprongsgewijze toe en de vraag naar Karei I sigaren is door de productie niet bij te houden, doordat de daarvoor noo- dige sigarenmakers niet snel genoeg opge kweekt kunnen worden. Om jaloersch op te worden, zoudt u den ken? Integendeel. De positie, waarin wij verkeeren, aldus de directie, is in den re gel weinig benijdenswaardig. Eiken dag 'n stroom van bestellingen, die pas over eeni- gen tijd en dan nog maar mondjesmaat, kunnen worden uitgevoerd; dringende brie ven en telegrammen, nog dringender telefoon gesprekken van winkeliers, die zonder een enkele Karei I zitten. Dwaze toestand toch, nietwaar? Aan den senen kant groote werkloosheid en aan de andere zijde nijpend gebrek aan goede .verkkrachten. Maar we zijn ook wel erg snel gegroeid en het voortdurend tekort aan ruimte en werkkrachten dateert eigenlijk pas van de laatste jaren, evenals het chronisch geworden gebrek aan voldoenden maga zijn voorraad, om geregeld voor tijdige af levering van de bestellingen te kunnen zorgen. In 1900 werd door Henri van Abbe, den tegenwoordigen directeur, te Amsterdam de fabriek gesticht, met eenige tientallen werk lieden. In 1908 werd de fabriek verplaatst naar Gestel, toen nog een dorp in de nabij heid van Eindhoven, doch sedert eenige jaren opgenomen in de groote agglomeratie Eindhoven. Eenige jaren daarna werd de fabricatie der Karei I sigaren overgebracht naar het gebouw, dat thans nog de kern uitraaafkt van de huidige fabriek, waar tel kens op, aan en bijgebouwd is. In 1925 waren reeds 1000 arbeiders in dienst der fabriek, in 1926 steeg dit aantal tot 1200, in 1927 tot 1500, in 1929 tot 2000. Nu op 't oogeniblik tot pl.m. 2500, verdeeld 'er Eindhoven, Reusel en Maastricht. Per arbeider worden 1000 sigar?n per week' gemaakt, natuurlijk met de noodza kelijke hulp van anderen, als daar zijn strippers, ringsters, sorteerders, embaliage- afdeeling, expeditie, magazijn en kantoor. Dc lezer kan nu zelf nagaan wat een om vangrijke productie bereikt is. Momenteel zijn we wel een beetje uitge bouwd en toch komen we eigenlijk al weer ruimte te kort. De groote vraag naar Zandblad heeft na tuurlijk dé zeer hooge prijzen, die er voor besteed moeten worden, tot gevolg. Voor de wereldconsumptie is de aanvoer van Suma- tra-zandblad bepaald te gering. Dit zand blad dient alleen voor dekblad en de mooi ste partijen uit den aanvoer zijn haast haór gewicht in goud waard. En wij betalen het er ook voor, ten gerieve van de Karei I rookers. Behalve het Deli-zandblad gebruiken wij natuurlijk verschillende andere soorten ta-I bak als binnengoed, Braziel, Havana, Ma-' nilla, Java Sumatra en Amerikaansche ta bakken. En nu is het juist de kunst om uit de verschillende soorten de melanges samen te stellen, die Karei I rookers Kwee- ken. Daarbij moet niet vergeten worden, dat de oogsten en de kwaliteiten varieeren en waar Karei I een eigen naam voor siga ren is geworden, hebben wij steeds nauw keurig in 't oog te houden, dat wij het peil onzer kwaliteiten handhaven. En de na tuur is ons daarbij niet altijd even behulp zaam, integendeel. De gekociite tabak wordt hier in 't ma gazijn opgeslagen en naar behoefte in be werking genomen. De bewerking is in grove trekken ais volgt. Eerst wordt de tabak gevocht, het dek blad gaat daarna naar de sorteerkamer. Het omblad, dit is het blad dat om het binnengoed komt, vóór het dekblad wordt aangebracht, gaat naar de respectieve af- deeliiïgen om daar verwerkt te worden. De tabak, die voor binnengoed bestemd is, wordt gestript en daarna gemeleerd voor de diverse soorten sigaren. Het dekblad wordt opengehaald en ge sorteerd en wordt bij kleine hoeveelheden verstrekt aan eiken sigarenmaker. Op de aan de sigarenmakers uitgegeven tabak is een nauwkeurige controle, opdat zij uit de hun verstrekte tabak het aantal daarvoor gestelde sigaren ook inderdaad afleveren. Omblad en dekblad worden met stengels verschaft aan de sigarenmakers, die ze er zelf moeten uithalen. Nadat de sigaren ge reed zijn, komen ze op de sorteer-afdeeling, waar ze op kleur worden gekeurd, kleur bij kleur. Als men nu weet, dat wij 104 kleuren onderscheiden, is het te begrijpen, dat het sorteeren dient om in elk kistje sigaren van gelijke kleur te verpakken, omdat niet alleen de geur, doch ook de kleur een factor is, waarmee gerekend moet worden. Het oog wil ook wat! Na gesorteerd te zijn komen de sigaren in de z.g. Schieberpersen, waarvan wij een batterij van 22 stuks hebben staan. Daarna worden de sigaren geringd en gaan in de kistjes naar de droogkamers Hebben de sigaren ook 7>it proces doorge maakt, dan komen ze via het fabrieksma- gazijn en de expeditie in circulatie, om ten J_eis over de Kosmos Sigarenfabrieken te Eindhoven De negen en zeventig sigarenfabrieken,: die in Eindhoven gevestigd zijn, kan men in verschillende categorieën onderbrengen. Er zijn kleine, middelmatige en groote bedrij ven, eir zijn er, die zlah speoiaal toeleggen op duur fabrikaat en d«ie zioh tevreden steil ten met het maken van de allergoedkoopste soorten. Er is echter ook nog 'n andere onder scheiding te maken, n.l. tussohen oude en nieuwe. De nieuwe dat zijn due fabrieken, die zich eenst na den oorlog hebben ontwikkeld, en de oude, dat zijn zij, wier trots het i6 op 'n oude, eerbare traditie te kunnen bogen en die van vader op zoon In meerdere geslach ten zijn overgegaan. Een dier veteranen is de N.V. Van der ruif en de Vlam's sigarenfabrieken. Wij mochten tot ons- genoegen de bevin ding smaken, dat de ouderdom geen af breuk gedaan heeft aan de levenskrachten. Immens in 1868 opgericht is deze zaak nog steeds één der belangrijkste' sigarenfabrie ken te Eindhoven. Fabriceerde zij vóór den oorlog in hoofd zaak goedkoopere sigaren waar ie de tijd dat we vijf Kosmos kochten voor één dub beltje? in de latere jaren heeft ztj haar kracht gezocht in het middel- en beter gonre Men vindt er een groote verscheidenheid van merken van 6 tot 20 cent detailprijs, welke 't meest verpakt worden onder het wolbekende Kosmos etiket; echter ook de Maróohal Nial sigaren worden doox Van der Putt en d'e Vlam gefabriceerd. Bijgaande afbeelding toont voldoende dat da zaak zioh tot een groot bedrijf heeft ont wikkeld. De directeuren wezen met groote voldoe ning op hun grooten voorraad oude Vorsten landen en Sumatra tabak, een kostbaar be zit, nu de oogst zoo slecht is uitgevallen. Bij de fabricage wordt van de nieuwste vindingen gebruik gemaakt, alleen de Ame rikaansche sigaren machine vindt er even min als op de meeste groote Hoilandsche fa brieken, merkwaardig genoeg, geen genade. De Kosmos-fabriek beeft steeds de leiders geleverd aan de vereenigingen van werk gevers, maar zelfs ook in de reclame weet zij het algemeen vakbelang te dienen. De N.V. Van der Putt cn de Vlam heeft n.l. tot „leit.motiiv" van haar reclame geko zen de leuze: „Wees een man, rook 'n sigaar!" Overtuigd als zij is dat 'n sigaar beter past bij den degelijken Hollander dan een siga ret. Ofschoon in de laatste jaren, als gevolg van hooge invoerrechten in het buitenland haar export geweldig is geslonken Scandinavische landen wa'ren vroeger gro afnemers i6 de N.V. Van der Putt en Vlam er toch in geslaagd om haar geheele productie niet minder dan 350.000 siga ren per week! onder te brengen in Ne derland en koloiriön. Voorwaar geen geringe prestatie, en die zeker onmogelijk geweest zou zijn, wanneer de ICosm os-sigaren niet bijzonder gewild waren. slotte tot genot van de tallooze Karei I roo kers in rook te vervliegen. Als de Karei I sigaren onze fabrieksma- gazijnen hebben verlaten en bij de winke liers zijn gekomen, verliezen wij zetoch pas uit het oog als ze zijn gerookt. Door ons controle-systeem kunnen wij van elke Karei I sigaar nagaan langs welke kana len zij den rooker bereikt Deze controle is noodzakelijk om eventueele fouten in de organisatie van den verkoop, die overigens zeer zelden voorkomen, te kunnen achter halen. Bij het bouwen en de uitbreiding van de fabrieken door architect Beltman, is steeds rekening gehouden met 3 primaire eischen: hygiëne, licht en lucht De mannen en vrouwen werken allen in ruime, goed verwarmde en geventileerde zalen, terwijl reinheid en netheid overal gebiedende eischen zijn. B.v. tweemaal per dag, om 12 uur en voor de sluiting 's avonds moeten de vloeren worden geveegd. Ter ver mijding van stof wordt daarbij het voch tige tabakszand gebruikt Dit veegsel wordt niet meer gebruikt, doch wordt als afval verkocht In enkele jaren hebben de Karei I siga ren een zich nog immer uitbreidende kring van rookers gevonden en het is ongetwij feld de speciale Karei I kwaliteit die dat op haar credit kaïn boeken. Het streven om den smaak van den rooker te treffen heeft dit bereikt naast doelbewuste energieke lei ding, die als haar hoogste ideaal steeds voor oogen heeft gehouden het beste te maken -onder de gunstigste omstandighe den, tot heil van consument en producent beiden, zoowel als van allen die direct en indirect werk en brood vinden in dit bloeiende bedrijf, welks toekomst stellig nog groote mogelijkheden biedt. De Klein-indmtrie Spreekt men over da Sigarenindustrie van Nederland, (ja zelfs van Mid-Europa) dan denkt men vanzelf ook aan Eindhoven. Het centrale punt voor de Smgaremmdus- trie strekt ricih uit eenerzijd6 tot Vaikens- waard, anderzijds tot Reusel (grens) en Noordwaarts tot voorbij Boxtel. Terwijl de geboortewi >g der Nederiand- ecbe eigarenindustrie te Amsterdam en ver der in het Noorden had gestaan, trokken 50 A 60 jaar geleden eenige fabrikanten, waarsoliijndijk om de lager gestelde loonrn naar Brabant en vestigden zich te Eind hoven. Heel oude sigarenmakers daar weten zich nog te herinneren hoe de eenste vijf Amster- damsohe collega's in Eindhoven begonnen zijn en kennen nog hun namen. Zij werkten er op een fabriekje, terwijl daarnaast de huisindustrie zidh tierig begon te ontwik kelen. Ook Bélgi&dbe sigarenfabrikanten kwaimen zich in Eindhoven en Valkenswaard vesti gen. Door de Iagero loonen in het Zuiden, kon den de Zuid-Nederlandsche fabrikanten meer ten koste leggen aan de kwaliteit van hun product, dat langzamerhand de markt veroverde. Had Eindhoven in de 18e en 19e eeuw, de naam vam: de stad der bierbrouwerijen en linnenimduetrie, op het eind der 19e eeuw domtmeerden voornamelijk de sigarenfa brieken, later door Philips overvleugeld. Er is enkele jaren geleden een periode ge weest, dat Eindhoven 96 groote en kleinere 6igarenfabriekon telde. De banderolle-belasting roeide ten dl tte de huisindustrie uit, waardoor de groot- en middenindustrie ten zeerste gediend werden Het onhygiënische en oncontroleerbare dezer huisindustrie wettigden dezen maatregel ten volste. Onder groot-industrie moet men verstaan fabrieken met een productie boven de duizend sigaren per week; met midden- industrie bedoelen we fabrieken met een wekelijkeohen omzet van 50.000 tot 200.000 sigaren. Tot vóór den oorlog legden deze laat sten zich vooral op den export toe, die echter na den oorlog door de hooge invoerrechten lam geslagen werd. Zij h'eeft alle fazen der ontwikkeling kend, de up6 en downs, hoogconjunctuur en malaise on werd overgeleverd aan don stroom van den wereldhandel, aan de wdB selingen d es tij dis, welke zij niet zooals de groot-industrie door een beheereohende re dame forceeren kon. Maar zij hield koppig etend en varschait nog aan duizenden brood wmÊmKmÊÊHÊÊÈÊÊÊÊÊKÊÊÊÊM ODnniDiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiin Gevestigd te Eindhoven, Reusel en Maastricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 17