DHOVEN MANIPEL EM DMDÜSTTKIIE J)(' Nijverheid van Eindhoven Triplex- en Multiplexliout De zevende stad van Nederland I^pïcüi Eindhovennv.mm-er pag. TV lllllllllllllllllllllllllllllllllllBllllllllllllllllllllllBlllllll Woensdag 29 October IPSO. door H. van der Putt, Voorzitter van kring Eindhoven van de Alge- meene Roomsch-Katholieke Werkgeversvereeniging. Met de beste wil kan ik mij niet verzoenen taet degenen die de tegenstelling Noord-Zuid prediken. Aan m'n gehechtheid aan m'n ge boortestreek en het Brabants volkseigen gaat gepaard een volledig opgaan in de grote gemeenschap die Nederland heet Slechts als Nederlander kan een Brabanter tot voi le ontplooiing van z'n karakter ge- -••••. raken en daarom verheug ik me er over dat de na- tuurlike en figuur like scheiding die fiet water steeds gevormd heeft in létterlike en fi- guurlike zin gaat overbrugd wor den; dit is ook van groot kultu- recl belang voor de beneden de landgrens liegen de Zuid-Neder- landsche gewcs- Een provincie kan zicli door klagen en protesteeren niet opwerken; van binnen uit moet de kracht uitgroeien, die tot volledige erkenning van haar belangen leidt Boor ontwikkeling, beschaving, wilskracht ge hechtheid aan eigen geloof en volksaard, door 'n waardige verdraagzaamheid dringt men ziohzelf op en dwingt men eerbied af. En eerst dan als men volkomen de gelijk waardige is van anderen dat is nu een maal het lot in deze ongevoelige wereld ten men z'n rechten volledig laten gelden. Het moge waax zijn dat vroegere ge dachten zich met al te grote krachtsinspan ning en onder haast ondragelijke tegenwer king een weg hebben moeten banen ik weiger tans nog achterstand te erkennen. Een uitstekend middelbaar onderwijs, waarvan de verdienste grotendeels toe komt aan de vereniging O. M. O. (Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant), die in alle gemeenten van betekenis lycea en handelscholen oprichtte en waarvoor de B. K. Leergangen te Tilburg de leerkrach ten leverden, dit onderwijs met als be kroning de eigen Handels Hogeschool heeft de geesten rijk gemaakt en tezamen met de machtige landbouworganisaties met haar coöperatieve boerenleenbanken, heeft het Brabant opgekweekt tot het wereld burgerschap in brede betekenis. Eindhoven is altijd op de Industrie aan gewezen geweest, omdat de snel toenemen de bevolking geen voldoende bestaan vond in de landbouw. Wat men in deze omge ving ziet als weide en akkerland Is alles ontgonnen, en in Eindhoven zelf liggen n>og grote stukken heide en dennebossen. De bevolking is met de industrie samen gegroeid en ik mag wel zeggen dat over *t algemeen de verhouding tussen de werk gevers en werknemers goed ia In een debat met den heer Knuvelder met wie ik bet overigens op veel punten eens ben heb ik hem erop gewezen dat hetgeen hij in z'n boek „Van uit wingc- 'n leider der arbeiders bijgevallen. Hier is volle waardering voor de arbeid, en de ondernemers zijn er zioh zeer wel van bewust, dat 'n groot deel van hun suk- ses gelegen is in de arbeidzaamheid cn in de eerlike toewijding van de Brabantse werknemer. Kring Eindhoven van de R. K. werkge vers omvat de meest verscheidene bedrijfs takken. De belangrikste zijn: de tekstiel- en sigarenindustrie, sigarettenfabriek, leder- en schoenfabrieken, houtindustrie, bierbrouwe rij, etikettenfabriek, drukkerijen en bouw- Het is juist het grote voorrecht van Eind hoven dat de nijverheid zo verscheiden is. Werkloosheid komt slechts sporadies voor en de werklozen van de ene industrie w den veelal door de andere opgenomen. Dat de Eindhovense industrie zonder de Philipsbedrijven ook nog wel iets te beteke nen heeft, blijkt uit het aantal arbeiders dat in de overige bedrijven werkzaam is. Dit aantal is 155.000, w.o. voor de sigaren- en sigarettenindustrie ruim 5000, en tekstiel circa 2000. Daar de werkzaamheden van onze kring zioh hoofdzakelik bepalen tot lokale be- De eenige Nederlandsche Triplexfabriek nl. dc N.V. Houtindustrie „Picus" is te Eindhoven gevestigd. De Hoofdingang van het modern ingerichte Slachthuis der Gemeente Eindhoven. Gebouwd in 1928. opmaken van een plaatselike loonstatistiok Ongetwijfeld wordt ook nog in andere ar- tiekelen de belangrikheid van Eindhoven als nijverheidsstad aangetoond en mag ik ge rust vaststellen dat aan de voorwaarde voor 'n erkenning als „volwaardig", waarop ik in de aanvang doelde, zeker door de industrie voldaan is. Ik wil eindigen met te wijzen op de vriendsrhappelike verhouding die bestaat tussen onze kring, de Philipsbedrijven eji de overige werkgeversgroepen. De meeste za ken het algemeen werkgeversbelang ra kend worden door hun vertegenwoordi gers behandeld. Nu ik hier toch over spreek, mag ik er in 't openbaar wel eens de aandacht op vesti gen dat de onderlinge verhouding in 'ti zo gemengde stad als Eindhoven zo biezonder gunstig is. Verscheiden in aard, taal, geloof en zeden leven hier bevolkingsgroepen samen in vol maakte harmonie. Er is misschien niet eens de helft van de inwoners in Eindhoven ge boren en toch zijn dank zij het aanpas singsvermogen enerzijds en de traditional verdraagzaamheid en gastvrijheid anderzijds nooit ernstige meningsverschillen voor de dag getreden. Dat er onder beide groepen de ni. gekomencn en de oer-bevolking ernstige mensen zijn die zich beijveren om, met be houd van eigen inzicht, waardering elkander te kweken en tegenstellingen Ie overbruggen, is van grote betekenis voor het zedelik cn maatschappelik welzijn van onze Van harte wens ik dat ook „De Rotterdam mer" dezelfde gastvrijheid in Eindhoven moge vinden. Eindhoven, Oktober 1930. (Op verzoek van den schrijver in de vereenvoudigde spelling gezet.) Chr. Nat. School a. d. Leendenveg, Gebouwd 1930. Architecten. Honrath cn Briet. Theresiakerk, gebouwd 1928, Architect M. v. Beek. langen de algemene zaken worden door het diocesaan-bestuur te Tilburg of door het Federatiebestuur te 's-Gravenhage behandeld treedt hij niet vaak naar buiten op. Vele belangrike kwesties maken echter *n plaatselik verband van R.-K. werkgevers noodzakelik. Ik noem o.a. de ziektewet en de plaatselike controle die hier in samen werking met de Raad van Arbeid en met de Philips fabrieken door 'n gezamelik controle westen" laat zeggen door 'n vrouw van 'n instituut wordt uitgeoefend, het benoemen fabrieks- 1 van leden in- of het aanbevelen van candi- fabrieksdirecteur: w't is i meisje" 'n onwerkelikheid is en zeker niet op Eindhoven van toepassing kan zijn. Een dergelike uitdrukking is hier eenvoudig onbestaanbaar. Tot m'n genoegen werd ik hierin door daten voor de commissie van toezicht op de wcrkloosheidsdienst. Raad van Arbeid. Ka- mor van Koophandel. Commissie van Sa menwerking, het adviseren i.z. gemeen tebelasting en andere gemeentelike vraag stukken de werkgevers rakend, het geregeld iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiic Het uitbreidingsplan van de Gemeente Eindhoven. Het was nog maar een eenvoudig stedeke, Eindhoven, toen de eerste industrieën tot rijpheid en bloei begonnen te komen. En de faam ervan was al even gering. Nochtans duurde 'tniet lang, cl de be- st.uurderen van het toch al nijvere provin cie-plaatsje deden van zich spreken en zij waren 't, die er na lange jaren van noesten en energieken arbeid van maakten wat bet nu is: een stad, die in vereeniging met de omliggende gemeenten de tweede plaats genoemd wordt van de provincie Noord- Brabant. de zevende stad van ons Vader land. On industrieel gebied heeft Eindhoven zelfs een wereldvermaardheid gekregen. Waar ter wereld heeft men niet van de machtige Philips industrie hooren spreken? Wie weet niet dat in Eindhoven 't centrum gelegen is van de sigarenindustrie? Speciaal deze laatste tak van nijverheid dateert van jaren her. In 1808 waren er al 22 tabaksfabrieken met circa 1000 man per soneel. Nog van veel ouderen datum is de textielnijverheid. Beiden evenwel zijn nis monumentale en majestueuze eiken opge groeid en weerstonden reeds vroeg den zwnarstcn rukwind van malaise en slapte. Steeds tot op den dag van heden steken deze machtige industrieën fier den kop om hoog, even-hoog als de ranke torenspitsen van de talrijke kerken. Het is interessant geweest eens te gaan kijken hoe de stad zich heeft gehouden en gemakkelijk was het geweest wanneer het slechts bij kijken had kunnen blijven. Want dat is een plezier op zioh zelf. Eind hoven is een goed Brabantsche stad en waar zou men pleizieriger te gast komen dan juist bij Brabanters, die dan bovendien nog zooveel belangrijks te vertoonen hebben. Maar dan later de indrukken in beknopten vorm weer to geven is lang geen gemak kelijke taak. Want de sterke ontwikkeling van Eindhoven is bovenmatig en soms zelfs excessief, heeft tot gevolg gehad dat men daar, meer dan in welke stad ook, gelijk tijdig cn in snel tempo heeft moeten z eken naar de oplossing van welhaast alle moder ne vraagstukken van overheidszorg en socialo bemoeiing. Eindhoven verkeert of misschien be ter verkeerde in een periode van niet meer normaal te noemen groei. Het is wel eens interessant na te gaan hoe snel de bevolking is toegenomen hetgeen moge blij ken in het volgende staatje: 1 Januari 1920 47.946 Inwoners 1 1921 50.161 1 1922 52.516 1 1923 55.513 1 1924 59.168 1 1925 63.870 1 1926 65.880 1 1927 68.695 1 1928 77.517 1 1929 89.622 1 October 1930 93.455 wat dus een vermeerdering beteekent in ongeveer 10 jaar met 100 procent, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vindt in de enor me ontwikkeling ran de Philips' fabrieken. Al deze cijfers en feiten worden hier niet vermeld pour épa'nr le bourgeois, maar om dat zij zoo groote beteekenis hebben voor de bepaling van het beleid van een gemeen tebestuur, dat te regeeren heeft over een gemeente waar dergelijke bedrijven geves- tigd zijn. Want een gemeentebestuur kan zich maar niet bepalen tot het demonstrèe- ren van zijn vreugde over de ontwikkeling van een groot bedrijf binnen zijn gebied, over de daaruit voortvloeiende uitbreiding van een koopkrachtigen middenstand, naast de uitbreiding van het arbeiders contingent, welke zooals T, Landré in de Gcmeente-financiën zoo terecht opmerkt, niet steeds tot onverdeelde verheugenis stemt, over de daaruit weer rcsulteerende verheffing van den winkelstand en wat er verder al reden tot blijdschap moge zijn. Maar een gemeentebestuur moet die ontwik keling van een bedrijf tegemoet komen, het moet al de maatregelen nemen, welke dc uitbreiding van dat bedrijf noodzakelijk maakt Zoo staat een gemeentebestuur in een dergelijk geval voor een extra zware en moeilijke taak die natuurlijk niet ver vuld kan worden zonder dat er nu en dan eens vergissingen worden begaan, maar, vooral, zonder dat er heel veel critiek wordt geoefend, ook als er geen vergissingen worden begaan. Ook Eindhoven kent deze moeilijkheden, kent de vergissingen on kont de critiek. En die moeilijkheden en de critiek wer den grootcr op 1 Januari 1920. van welken dag het bestaan van Groot Eindhoven. dateert. Moeilijkheden voornamelijk van een aangenamer aard omdat nu het zoeken naar normale oplossing mogelijk was geworden. Groot-Eindhoven had, tengevolge van den groei in vijf verschillende richtingen rond om één kern, een allerzondcrlingsten vorm, die min of meer herinnert aan een door herfstbuien verwaaid en verfianst spinne- web. De industrieën vestigden zich langs de wegen naar de aangrenzende dorpen, waar zij woonkolonies van beambten en ar beiders om zich heen verzamelden. Zoo ont stond het verflanste spinneweb dat een wel zeer oneconomische situatie bood met zijn door de vijf uitlooper» omsloten braaklig gende driehoeken. Eindho\en moest dus be ginnen met een systematisch uitbreidings plan, waarin van de niet of maar nauwe lijks samenhangende doelen een harmonisch geheel weid gemaakt. Dit kon echter niet In de eenige opgave zijn welke men zich bij het ontwerpen van dat uitbreidingsplan had te stellen. De geschiedenis van de agglome ratie Eindhoven, waarvan een periode was afgesloten door de annexatie, was geweest de geschiedenis van de ontwikkeling van deze plaats, welke ontwikkeling op het tijdstip van de annexatie allerminst het aspect had, dat zij voorloopig zou stilstaan. Integendeel. De annexatie was juist meer en meer noodzakelijk geworden bij het vooruit zicht, dat de ontwikkeling zich zou voort zetten in progressieven zin, en met dit voor uitzicht moest ook het uitbreidingsplan re kening houden. Dat wil zeggen dat men moest zorgen voor een aantal behoorlijke toegangswegen naar de stad, dat men een uitgebreid industrie-terrein moest reservee ren, dat men, in verband daarmede, moest rekenen op een zeer ruime uitbreiding van woonwijken, zoowel voor arbeiders als voor den middenstand, dat de bewoonbaarheid van de stad moest worden verbeterd door den aanleg van voldoende plantsoenen en parken, dat de verschillende gedeelten bin nen de toen bestaande kernbebouwing na der tot elkaar moesten worden gebracht door verbetering van de bestaande verkeerswe gen. Ten aanzien van dit laatste punt deed zich voor zoover do verbinding met het voor malige Woensel betreft, de moeilijkheden voor dat deze wijk van het centrum ge scheiden is door een spoorbaan met slechts enkele overwegen. Op een andere plaats in dit blad wordt over deze kwestie in een uit voerige beschouwing meer gezegd. Een en ander komt duidelijk tot uiting bij dc bezichtiging van het destijds door de heeren Cuypcrs-Kooken gemaakt uitbrei dingsplan. later omgewerkt onder leiding van den thans nog tungeerenden directeur van Gemeentewerken, den heer Ir. G. C. Kools. Men vindt op dat plan zeven radi ale hooftlverkeerswegen met intercommunale --internationale waarde. De breedte van deze wegen is buiten de ringbaan 32 Meter, tus- schen dc ringbanen 21 M. en daarbinnen 20 M. en minder. Voorts vindt men een aantal radiale wegen van de tweede soort, thans reeds bestaande wegen, welke de ver schillende woningcomplexen zullen verbin den met het centrum. De breedte is 20 tot 21 M. En tenslotte vindt men dan een aan tal ringbanen, die de belangrijkste functie zullen hebben hij het vereenigen van de samenstellende doelen tot een geheel, en die bovendien aan de stad het grootsteedsche karakter zullen geven Ten aanzien van de grootte van het plan en van de uitgestrektheid dor industrie terreinen, vertelde ir. Kools ons dat de op bet uitbreidingsplan aangegeven toekomstige stad ruimte biedt aan 200000 bewoners en "T A. bestemd is voor industrieterrein. verband met het uitbreidings- Triplexhout, het materiaal, dat de laatste jaren hoe langer hoe meer wordt toegepast in de moderne Architectuur en de Meubel industrie, wordt in Eindhoven gemaakt dooi de eenige Nederlandsche Triplexfabriek, de N.V. Houtindustrie „Picus". Dit materiaal biedt groote voordeelen, welke wij eens nader zullen bekijken. Met Triplex worden op eenvoudige en vlugge wijze groote vlakken gevormd. Drukke versieringen worden tegenwoordig niet meer verlangd; men wil strakke lijnen en vlakken, rechte hoeken en een zeer een voudig en niet te zwaar lijstje, zóódanig aangebracht, dat dit als het ware dc vlakken omvat houdt En hier is Triplex het aangewezen mate riaal. omdat het bovendien zeer licht en sterk is, niet werkt en gemakkelijk en snel kan worden aangebracht. Hierdoor wordt den kunstenaar tevens de gelegenheid geboden, zijn ideeën op economische wijze te ver wezenlijken. Heeft u wel eens overwogen, dat een stuc plafond eigenlijk een erg kouden indruk maakt!? Moet dit niet om de zooveel jaren een nieuwe behandeling ondergaan? En o, die scheuren! Waarom geen plafonds van triplex in uw woning? Men kan deze laten verven in elke gewenschte kleur of laten beitsen. En de geregelde kosten van onder houd zijn hierdoor to* een minimum beperkt. En hoe is het met de wandbekleeding? Hier behoort nu eenmaal regelmatig een frisch nieuw papiertje bij uw interieur. Wij, Hollanders, houden van ons huis, dit is een algemeen bekend feit; en tochhoe wei nigen kennen nog het genot van een lambri zeering en de gezellige warmte, die ervan uitgaat! Duur, zult u zeggen. Zclcer, men kin, als _en dat wenscht, voor een lambrizeering veel geld besteden. Wij behoeven in dit ver band slechts de aandacht te vestigen op de luxe betimmeringen in de tegenwoordige passagiersschepen, groote hotels, privé-kan- toren, warenhuizen winkels enz., meestal be staande uit Multiplexplaten, met verschil lende edele houtsoorten gefineerd (beplakt), doch op deze kostbare wijze behoeft het in uw woning niet te geschieden. Een eenvou dige betimmering van Okoumé-Triplex, in mahonie-tint gebeitst, doet reeds wonderen. Okoumé is een houtsoort, die ook wel. Afri- kaansch Mahonie wordt genoemd en wat kleur en houtteekening (nerf) betreft, zeer 'eel op mahonie gelijkt. En hoe smaakvol past in zoon betimme- Woningbouw En dit is wel een terrein waarop heol wat moeilijkheden liggen. Immers bij Philips stelt men zich op het standpunt, dat de sterke ontwikkeling van Eindhoven te dan ken is aan haar fabrieken. En onder die omstandigheden, zoo meent men daar, ligt het op den weg van Eindhoven de Philips fabrieken bij de gestadige uitbreiding van haar be.drijven tenvolle tegemoet te komen. Vergete mag echter niet worden dat de snelle, bijna abnormale ontwikkeling van Eindhoven tot groote bedachtzaamheid en tot uiterst voorzichtig beleid noopt. Daarbij beteekent de vestiging van een zoo groot contigent arbeiders niet uitsluitend winst voor de gemeente. Maar bovenal heeft Eind hoven ook nog andere belangen dan alleen Philips. Men kan zegeen dat ongeveer 80% der bevolking uit arbeiders bestaat, die staan en vallen met de bedrijven en bij entueele catastrofen ten laste van de ge meente komen. Juist is het dan ook van het gemeentebestuur gezien om zich door thans gelukkige verschijnselen niet te laten verblinden en rekening te houden met wat in de toekomst toch mogelijk is. De ondergang, of zelfs maar achteruitgang van een industrie, waarvan dc arbeiders ge meentewoningen bewonen, beteekent, dat het gemeentebestuur zit met woningen waar voor de huur niet betaald kan worden, daar gelaten dat Eindhoven moet zorgen voor de steun. Het gemeentebestuur geeft zich er dan ook voortdurend rekenschap van dat de tegenwoordige ontwikkeling van Eind hoven de grenzen van het normale te buiten gaat ring weer een eenvoudige, uit hetzelfde Okoumé-Triplex vervaardigde boekenkast, die met de lambrizeering één' geheel vormU De oude, bestaande kamerdeuren worden ge heel gemoderniseerd, door er aan beide kan ten een groote Okoumé-Triplexplaat van 5 of 6 m.M. dikte op te schroeven of te spij keren. De ouderwetsche deur, met zijn 3 of 4 paneeltjes, is geheel gemetamorphoseerd en plotseling cén groot triplex-vlak geworden. Vooral in de Landhuisbouw wordt triplex steeds meer gebruikt en ook in de moderne keuken speelt het een rol van beteekenis. Door de groote vlakken verdwijnen alle mo gelijke verzamelplaatsen van stof en vuil! Hetzelfde geldt voor ziekenhuizen, hotels, enz. enz. Tegenwoordig maakt de „Picus"-fabrfek ook een Multiplexplaat van 34 m.M. (en dik- •kcr), die als deur wordt gebruikt. Deze TVTTVWVVTWVTW' ptEX! 5 vlakke plaat zelf is dus de deur en hierin worden scharnieren en slot aangebracht. Voor fineerwerk is Okoumé-Triplex bij uit stek geschikt. „Picus" fabriceert ook eiken- triplex, d.w.z. een Okoumé plaat, aan één of beide zijden met eikenfinecr beplakt Op dezelfde wijze wordt ook teak-triplex gemaakt „Picus" triplex is verkrijgbaar in gangbare dikten van 4 tot 25 m.M. (en dikker), leng ten van 152 c.M. tot 250 c.M. en breedten van 152, 122 en 91 c.M. Voor speciale doeleinden (o.a. scheepsbouw en meubelfabricage) worden zelfs olaten go- maakt in de afmeting 152 X &>0 c.M. Voor degenen, die van knutselen houden, is triplex een wonder-materiaal. U wilt een schemerlamp maken, een eenvoudig radio- kastjeTriplex is uw vriend. U hebt een Avrofoon ontvangen. Een „Picus"-Multiplex- plaat van 15 of 20 m.M. zal de geluidwccr- gave zeer verbeteren. Bij verschillende reparaties in huis is tri plex onmisbaar. Te veel voorbeelden zijn er, om deze alle te kunnen noemen. Aan het verwerken van triplex is echter een risico verbonden, nl., dat men niet bin nen in de plaat kan zien, hoé deze is gefa briceerd! Vele onaangenaamheden met triplex zijn het gevolg van het gebruiken van minder waardige fabrikaten en do fouten komen dan meestai pas te voorschijn, nadat het mate riaal is aangebracht en afgewerkt. Wij hebben met bewondering geconsta teerd, hoeveel torp in het „Picus"-bedrijf aan de fabricage wordt besteed en het is geen wonder, dat de „Picus"-plaat onder de ver schillende triplexsoorten zoo'n geheel aparte plaats inneemt. Een zeer voorname factor voor de buiten gewone betrouwbaarheid van „Picus"-triplex is het speciale lijmprocédé. Tegenwoordig is deze firma zelfs zoover, dat haar triplex oolc wordt gegarandeerd tegen de invloeden van het tropisch klimaat. Het zou ons te ver voeren; wat de fabricage betreft, hier nader in bijzonderheden te treden. Wij moeten echter memoreeren, het feit, dat door Hollandsche energie dit bedrijf, met zijn ruim 600 arbeiders, in den loop der ja ren zóódanig werd geperfectionneerd, dat het zeer terecht één der eerste, zoo niet dc eerste plaats inneemt onder de vele triplex- fabrieken der wereld. Hollandsche degelijkheid!Nederlandsch fabrikaat! In de Landelijke omgeving van de gemeente Eindhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 16