NDHOV U kunt Eotterbammer" Eindhoven# Geschiedenis Amerika in Eindhoven Einhovennummer pag. U, Woensdag 29 October 1930, ook aan den trein koopen CMIMDiiL Eül IIMPÜSfIRI Weet U wel dat „Be poutotoerelb" ons bouwblad eiken Maandag verschijnt? lik iiinmnnniiiiiniiiiininiiiïïiiinniniiniiiiiniiiiüniii miiniiiiinnnKmiininunniiunnnn Een der fraaie kerkgebouwen, gelegen midden in de stad Eindhoven Niet één gedeelte van ons land is ontsnapt aan de waarheid, dat latere tijden andere beelden geven. Dit geldt zoowel op geogra- phisch als op economischt gebied. Ook Eind hoven en omstreken hebben hierop geen uitzondering gemaakt Eeuwen geleden waren nog slechts kleine gedeelten van het latere Nederland bewoond. Het zuiden van het land. het tegenwoordige Noord-Brabant had reeds vroeg zijn bewo ners. Taxandriers, Euberonen, Tongeren e.a. waren hiervan wel de voornaamste. Op de plaats van het tegenwoordige Eind hoven had men toen reeds enkele neder zettingen, vooral uit den stam der Tongeren. Evenals de overige bewoners van Midden- Europa, waren deze volkeren Germanen, die dieren en vruchten offerden op de altaren hunner goden. Zoo had de oppergod Wodan o.a. een heiligdom of tempel in de nabijheid van de nederzettingen der Tongeren. Hierin ligt de oorsprong van het voormalige Woonsel, zooals dc naam reeds doet vermoeden. Woen sel toch is afgelegd van Woncelle, hetgeen niets anders beteekent dan heiligdom van Woen of Wodan. Gestel heeft gelijken oorsprong. Het woord Blaarthem komt van Blarteheim of Balder-, heim, heiligdom van Balder. Ook is de naam Stratum duidelijk van Romeinschen oorsprong; anderen beweren, dat Stratum beteekent uitdeining, straat of weg, zoodat deze plaats niets anders is dan een uitbreiding van Eindhoven. Onder de heilige linde, rondom welke Eindhoven, de hoofdnederzetting, is ont staan, waar de stammen hun vergaderin gen hielden, werd tevens recht gesproken. In een hoeve, de z.g. Eedhoeve of Eed- hOofdplaats, moesten de naburen den eed van trouw afleggen aan hun opperhoofd. Reeds in de grijze oudheid is dus Eind hoven als hoofdplaats der verschillende nederzettingen opgetreden. Op zijn zegevierende tocht door Gaine, drong Julius Caesar met zijn Romeinsche legioenen ook tot deze gewesten door. Tal rijke Romeinsche voorwerpen bij opgravin gen gevonden bewijzen, dat de Romeinen ook hier hun tenten hadden opgeslagen. Zij omringden de Eedhoeve met muren en grachten en legden daarmede den grond slag van' het tegenwoordige Eindhoven, waar van den naam duidelijk den oorsprong aan toont. Onder het leenstelsel ontwikkelden zich ook hier graafschappen, hertogdommen en heerlijkheden, waaronder de heerlijkheid „Eindhoven wier heer zich in het kasteel „de Haghe" vestigde, dat later door Heer Jan van Schoonvoort tot klooster werd in gericht. Door den handel, het uitoefenen van am bachten en bedrijven, het onderling verkeer, ontstonden allerlei rechtsverhoudingen en ontwikkelde deze stad zich meer en meer. Een der grootste voorrechten, die den land heer verleende, was het uitreiken van een stedebrief. waardoor een dorp tot stad werd verheven. Omstreeks de elfde eeuw, viel dat voor recht Eindhoven ten deel. Vast staat, dat deze plaats in 1232 een versterkte stad was de inwoners werden poorters genoemd en zij in dat jaar van Hertog Hendrik de zelfde vrijheid, rechten en privileges ver kreeg betreffende het inwendige bestuur als de stad 's-Hertogenbosch genoot, terwijl de zelfde wijze van rechtspraak en procedure zou worden gevolgd als in genoemde stad. Een dergeb/: feit werd destijds vastge legd door het verkrijgen van een stads zegel, waarmede de akten, uitgaande van het bestuur der stad, werden voorzien. Van daar dat Eindhoven vanaf het midden der dertiende eeuw een stadszegel voerde, waar op stond vermeld „Sicillum Opidi di Ende hoven", hetwelk verder nog vertoonde een klimmende leeuw, het symbool van den Hertog van Brabant en de drie trompen van de van Heurne's. Van voornoemd zegel hangt de oudst be kende afdruk aan een akte van 8 Maart 1355. In 1422 werd door Hertog Jan van Bra bant nadrukkelijk bij afzonderlijke brieven bevestigd het reeds eeuwen oude recht van ingehnth. (het recht om te kunnen worden betrokken of ingedaagd voor schulden, cijn- sen, rechten, overeenkomsten enz. voor de schepenbank* van Eindhoven). Eindhoven oefende dit recht uit binnen de Meierij van Kempen en Poolland, terwijl van de vonnissen van Eindhovens schepe nen geen beroep was bij den Raad van Brabant. Dat voor Eindhoven daarmede een tijd van graten bloei intrad snreekt vanzelf en daar slechts weinige steden dit recht bezaten ,weni hierdoor meermalen de naijver der Hertogstad opgewekt. Het goudgrondgebied der stad werd ver groot door aankoopen. Gedurende de talrijke belegeringen, welke Eindhoven heeft moeten doorstaan, waren de .omwonenden verplicht aan de stad krijgs volk en paarden te leveren. Tevens moesten zij een bepaalde schatting opbrengen. Op hun beurt vonden zij in tijden van nood be scherming binnen de stadsmuren. In 1486 werd Eindhoven door Robert de Maroha, aanvoerder der troepen van den graaf van Aremberg, een Belgisch edelman uit de Ardennen en bondgenoot der Gelder- sohen ingenomen en totaal in de asch gelegd, terwijl in 1554 een brand uitbrak, die meer dan 150 huizen benevens het stadhuis en een groot gedeelte van de kerk in de asch legde. In 1556 kreeg Eindhoven van Filips n het recht om weggeld te heffen van de omliggen de dorpen, die in deze stad ter markt kwa men. Zooals wij zagen zijn rampen en vernede ringen Eindhoven niet gespaard gebleven. Sedert 1232 door voorrechten enz. de gelijke van den Bosch, word het tenslotte een open vlek. Deze toestand duurde voort tot 1611 toen Eipdhoven opnieuw werd afgepaald. De grens liep nu van de Stratumsche poort tot het Begijnhof, van hier naar de Gestelsche en de Woenselsche Poort en van deze weer naar het kasteel en eerstgenoem de Poort. Langzamerhand rezen er moeilijkheden met de dorpen. Steeds waren Gestel, Stratum, Strijp en Woensel verplicht geweest met manschappen en karren diensten te verlee- nen aan Eindhoven. Meer en meer kwamen zfj daartegen in verzet Voorloopig echter mocht dit niet baten en bleef de stad hare rechten handhaven. Evenzeer moest rle vrije markt het ontgel den. Een felle strijd over een en ander ont brandde in 1GS4, doch ook ditmaal behield Eindhoven de schoonste harer'privilcgii Na 1684 breekt er voor Eindhoven een tijd perk aan, dat historisch voor haar onwikke- ling geen groote bctcekenis heeft. De oorlo gen, die de groote godsdienstoorlogen volgen, drukken een droeven stempel op deze westen in het algemeen. Vooral dc innerlijke godsdiensttwisten tusschen Katholieken en Protestanten, waarvan dc laatste., den steun der stadhouders hadden, brachten niets dan onheil. Eindhoven verarmde meer en meer en verloor de belangrijkheid, die het vroeger als stad had bezeten. Toch hield de stad zich staande als cen trum totdat de Franschen ieraan voprgoed een einde maakten. Met.de komst der Fran schen deed ook de revolutie haar intrede. Alle staatsinstellingen en bestuurslicha men werden ontbonden. Het land werd voort aan bestuurd door de Nationale Vergade ring, welker leden door het volk werden ver kozen. Ook de besturen en vroedschappen der steden werden ontbonden. Volgens de staatsregeling van 1798 werd het land in acht departementen verdeeld. Steden en heerlijkheden beide werden admi nistratieve onderdeden van het land en de heerlijke rechten ,die den eigenaar of heer historisch toekwamen, werden eenvoudig af geschaft. Onder den nieuwen naam meente" hadden in den vervolge de steden, dorpen en heerlijkheden gelijke rechten voor de wet Echter mochten dorpen en heerlijk heden zich met elkaar vereenigen tot één gemeente, wat dan ook meermalen geschied de. Zoo deed Stratum in 1798 aan Eindhoven het voorstel van vereeniging van beide ge meenten. Weg waren nu de weleer zoo bloeiende steden, verdwenen haar glorie, haar roem, haar macht Gehecht*als ze waren aan haar voorrech ten en vrijheden, wisten ze zich echter in de verschillende dier heerlijke rechten te hand haven tot het tijdstip der inlijving bij het Fransche Keizerrijk in 1810. Toon werd als het ware de historische ont wikkeling bedolven onder een vloed van Fransche voorschriften en verordeningen. Het laatste resje der oude macht versmolt, om in d.ien vorm nooit meer te herleven. Lang duurde deze toestand echter niet Met den terugkeer der Oranje's kwam de Grond wet van 1814 en een nieuw tijdperk brak aan. Het in de geschiedenis hoogst belangrijke jaar 1843 bracht een gewijzigde Grondwet en als uitvloeisel daarvan kwam de gemeen tewet van 1851, die menig nieuw rechtsbegin sel vrucht van den tijd huldigde. Alle gemeenten, klein of groot, verkregen in alle opzichten gelijke rechten voor de wet De invloed van een en ander op Eindhoven is ingrijpend geweest. Door het verlies van haar voorrechten enz had de eens zoo aanzienlijke stad haar over wegenden invloed op de omliggende dorpen verloren. Door den nieuwen toestand zag de stad zich als gelijke tegenover elk dorp ge plaatst. Een feestdiscli lijkt 't zoo blinkt bet damast, zoo glanst bet porcelein, zoo glinstert bet tafelgerei... Dal komt door bel wondere licbl, waarvan bier profijt is 'getrokken om bet aanzien van een festijn te geven aan wat anders een doodgewone gedekte tafel zou schijnen. Zilver is bet liebt van Argenta, dat boe beider ook zacbt blijft, en goed voor de oogen. Hebt U al zc Philips „buisje vol licht"? on van mei Toch heeft te allen tijde een niet te over bruggen kloof bestaan tusschen stad en platteland, alhoewel zij staatsrechtelijk zijn gelijk gesteld. De eerste zocht haar belang eenerzijds in concentratie, willende blijven Het centrum der omgeving en anderzijds in expansie van invloed op die omgevingen daarbuiten, ter wijl het tweede vaak teveel neiging vertoont zich over te geven aan kalmte en rust en geen deel neemt aan verder afgelegen be langen. De tegenstelling manifesteert zich krachti ger. Voorzoovcr de kleinste gemeenten her inneren aan een idyllisch bestaan, ver van de heirbaan gelegen, kan er genoegen mede genomen worden, dat aan het onbewogen le ven geen eischen worden gesteld en rust en kalmte blijven bewaard. Niet zoodra echter gaat dit eigenaardige karakter verloi-en, of de rechten van het maatschappelijk leven laten zich gelden, vooral, wanneer de dor pen als een ring een stad omsluiten en aan die stad hun welvaart ontleenen. Op 18 Mei 1918 werd door de raden der gemeenten Eindhoven, Gestel, Stratum, Strijp, Tongelre en Woensel besloten alge- heele annexatie te verzoeken op grond van de overwegingen: le. „dat de tegenwoordige toestand der ge noemde gemeenten ten opzichte van elkander bij voortduring niet alleen een behoorlijke en gezonde ontwikkeling, dier aan hun zorgen toevertrouwde gemeenten in den weg staat. doch bovendien in tal van gevallen aanlei ding geeft van verschillen. 2e dat de wenschelijkheid van een normaal gemeenteverband zich dagelijks steeds drin gender doet gevoelen; 3e. dat in dezen staat van zaken met den meesten spoed verandering moet worden ge bracht, teneinde te voorkomen, dat vitale be langen van deze gemeenschap hoe langer hoe meer in gevaar wprden gebracht en blij vend geschaad, daar deze zaak maar steeds op afdoening wacht." De wetgever heeft gemeend te moeten zwichten voor de noodzakelijkheid, om naar de omstandigheden zulks vorderen tot vereeniging van gemeenten te moeten overgaan, vandaar dat bij de wet van 27 November 1919 aan de gemeente Eindhoven de hierboven genoemde gemeenten werden toegevoegd, welke vereeniging 1 Januari d. o.v. inging. Feitelijk is door deze vereeniging Eindho ven weer terug gebracht tot de plaats, die het reeds omstreeks 1300 bekleedde, toen het als eerste plaats van Kempenland steeds ver noemd werd. Van 1920 tot heden is krachtig gewerkt aan het treffen van bestuursmaatregelen en in de riohting, die gevolgd moet worden om de verdere ontwikkeling van Eindhoven te bewerkstelligen tot een practisoh aangelegde industriestad, voldoende aan redelijk te stel len eischen van volksgezondheid, ontwikke ling, handel en verkeer, waarin zich het nieuwe stadsleven verder krachtig en nor maal zal kunnen ontplooien. Over de geheele wereld branden Philips' gloeilampen en schal len zijn luidsprekers, die even zoovele getuigen zijn van den ondernemingsgeest en werkkracht der Eindhovensche firma. In 1891 werd te Eindhoven door Ir. G. L. F. Philips een oud lakenfabnekje aange kocht, dat een oppervlakte besk>°g van 1480 M2. en waar hij de fabricage der gloei lampen begon. Dit gebouwtje, dat als een historisch monument behouden blijft, is de bakermat van de groote industrie, die zich in bijna 40 jaar in de Brabantsche slad heeft ontwikkeld. De oprichting dezer fabriek getuigde van durf en ondernemingsgeest. De gloeilampen industrie stond nog in de kinderschoenen en maakte een periode door van steeds nieuwe verbeteringen en omwentelingen. De massa stond bovendien vrij sceptisch tegenover dit nieuwe product, terwijl er nog weinig eleetrische centrales bestonden en het stroom tarief was daardoor ook zeer hoog. De eerste drie jaren werd steeds roet vérlies gewerkt en pas in 1894 kon he ipér- s'te winstpost van f 1600 geboekt worden. De eerste order, die de Eindhovensche firma mocht boeken was van de Stearine Kaarsenfabriek Gouda in 1892 op... 50 stuks. Tot 1007 werden kooldraadlampen gefa briceerd, maar daarna deed de metaal draadlamp haar intrede. Het gevolg waa 'n algeheele omwenteling in het fabricagepro- aansohaffing van nieuwe machines enz. lamp vorderde vijf maal meer handen arbeid dan haar voorgangster, zoodat groo te uitbreiding van het personeel en fabri- cageruimte een dringende vereischle was Soortgelijke moeilijkheden deden zich, bij elke nieuwe vinding op dit gebied, voor. Steeds bleef men in Eindhoven de ontwik keling der gloeilampen-industrie volgen en elke nieuwe ontdekking werd toegepast en zoo mogelijk geperfectionneerd. Door haar voortreffelijk product dankt de N. V. Phi lips haar wereldnaam in de eerste plaats aan de gloeilamp. bouwd, om voor de levering van de groote hoeveelheden pakpapier en gegolfd karton voor de emballage, geheel onafhankelijk te zijn. Philips benoodigt jaarlijks 15.000.000 doozen voor verpakking van haar artike len. Bij deze fabriek behoort een eigen PhilipsGloeilampenfabriek in 1891 drukkerij, waar alle benoodigde drukwer ken, brochures, reclameplaten, etc. vervaar digd worden. Een zeer ingrijpende maatregel werd ge nomen in 1924. Er werd een afzonderlijk laboratorium gebouwd, dat tot dien tijd op een der verdiepingen van de gloeilampen fabriek ingericht was. Later, toen de radio haar intrede deed, I De snelle ontwikkeling van de radio- en had men in Eindhoven al spoedig dit on derwerp in studie genomen. In 1918 werden de eerste radio-lampen met succes in verschillende ontvangtoestel len gebruikt De radiolamp is een product, dat in vele opzichten nauw verwant is aan de eleetrische gloeilamp. De ervaring met röntgentechniek maakte dit noodzakelijk. Hier had men volop gelegenheid naar ver betering van de bestaande artikelen te zoe ken en nieuwe vindingen te doen. Dit werk heeft zulk een omvang aangenomen, dat in 1929 begonnen werd aan den bouw van een geheel nieuwen vleugel. Deze uitbrei de gloeilamp verkregen, was een onschat- I ding is nu bijna gereed gekomen, zoodat bare richtlijn bij de fabricage van het het Natuurkundig Laboratorium thans een nieuwe product en hieraan zal het dan oppervlakte heeft van 1S.OOO M2. met- 300 ook wel toe te schrijven zijn, dat de N. V. i vertrekken. Philips de kwaliteit van haar radio-iampen I Door deze groote ontwikkeling der Phi- dusdanig wist op te voeren, dat deze een lips-fabrieken op elk gebied, werd de gereeden afzet vonden op de wereldmarkt i vraag naar personeel steeds grooter en De steeds groeiende vraag naar Philips J grooter. producten noodzaakte tot snelle uitbreiding In October 1927 kwam de 10.000ste arbei der fabricage-ruimte. In 1928 werd een af-1 der de fabriekspoort binnen en reeds in zcmderlijke apparaten fabriek in gebruik nomen, terwijl in 1929 een tweede volgde. Een derde gebouw kwam in het begin van dit jaar gereed. Deze fabrieken met én alle 100 X 21 M. en tellen 4 tut 6 verdiepingen. Er zijn in de laatste jaren nog talrijke andere fabrieken en gebouwen verrezen, zooals een Philitefabriek, een impregneer- inrichting, een metaal waren fabriek, maga zijnen, enz. Voor de, in eigen ontwerp ver vaardigde machines, die zooveel mogelijk den handenarbeid in de fabrieken moeten vervangen, was de bouw van nieuwe ruim ten noodzakelijk. De gloeilampenfabriek werd daarom met enkele nieuwe vleugels verrijkt en wanneer het thans nog in aan bouw zijnde gedeelte gereed is, bedraagt de totale fabricage-oppcrvlakte 3G5.000 M2. De wereldoorlog heeft op den snellen groei grooten invloed gehad. Een Duitsch uitvoerverbod van glas in 1916 was oorzaak van don bouw van oen eigen glasfabriek. Dit was de eerste fabriek, die op het 24 H.A. groote terrein Strijp gebouwd werd. Thans, 14 jaar later, is op dit terrein geen plekje meer onbezet. Toen het probleem voor het verkrijgen der glazen ballons op deze wijze was op gelost, werd het betrekken van edelgas, voor de vulling der gloeilampen, door een Duitsdh verbod cmmogelijk gemaakt Het gevaar dreigde, dat de aanmaak van de nieuwe Half-Watt-Iampen gestaakt zou moeten worden. De chemische en natuur kundige staf, die sedert eenige maanden aan het zooken was, om het gas zelf te fa- bricecrcn, slaagde er inmiddels in, deze moeilijkheid op te lossen. Na lan^e en uiterst moeilijke proefnemingen werd dit gas in dc eigen fabrieken vervaardigd, juist op het oogenblik, dat de laatste cylinder Argon" uit den voorraad was opgebruikt De Philips edelgasfabriek heeft nu de grootste productie ter wereld. Herhaaldelijk werden Ln de oorlogsjaren angstige ongc: likken doorleefd, doch de moeilijkheden werden alle overwonnen. Nog werd een eigen papierfabriek ge- April was dit cijfer verdubbeld En dit was dezelfde onderneming, die in 1891 met 30 arbeiders werkte. Het is zeer begrijpelijk, dat voor de huis vesting der arbeiders met hun gezinnen, waarover elders in dit blad een artikel ver-' schijnt, voor het onderwijs der kinderen en voor de ontspanning, voorzieningen getrof fen moesten worden. De afdeeling Onderwijs is een der meest belangrijke departementen, die door Phi lips moesten worden gesticht. Er is een lagere school en een kleuterschool en er is ook een bedrijfsschool. Dit laatste is- een massaal gebouw met 4 verdiepingen, waar onderwijs op elk ge bied gegeven wordt Hier worden ook alle arbeiders voorbereid voor het werk, dat zij Ingezonden. Yolker Co. Wie momenteel Noord-Brabant en Lim burg bezoekt, met als Centrum, Eindhovgn zal het onmiddellijk opvallen, dat daar op vele bestaande en Nieuwbouwen een re clamebord hangt: Volker en Co., Centrale verwarming, Eindhoven. Deze zaak werd opgericht in 1908, toen de heer J. W. Volker zijn ambt als Direc teur. der Gemeente Gasfabriek en Water leiding te Eindhoven neerlegde met het plan een constructiewerkplaats te openen en zich speciaal te wijden aan gasoveu- bouw met toebehooren. Hiervoor werden de momenteel nog in gebruik zijnde pan den aangekocht en ingericht. Door het vele werk op constructiegebied en het vervaardigen van stalen ribbon- buizen, luchtverhitters en exhausters, was het in 1914 noodig de werkplaats uit te breiden, zoodat een nieuw moderne fabriek verrees, welke ruim 100 menschen werk kon verschaffen. In 1918 werd wederom een naast het fa briek gelegen terrein aangekocht van plm. 3000 M2. Door het vervaardigen van luchtverhit ters voor Drogerijen en stalen ribbenbuizen is men langzaam aan het installeeren van fabrieksverwarmingen begonen en daar hier in het Zuiden behoefte was aan vakkundiae geïnstalleerde Centrale Verwarmingen, is in 1923 hiervoor een speciale afdeeling ont staan, welke is uitgegroeid tot een der vooraanstaande installatiebureaux van hot land. Het technisch personeel, de controle op de werkzaamheden en de coulante bedie ning geven elkeen vertrouwen in de fa. Volker, hieraan heeft ook deze afdeeling haar groote vooruitgang te danken. Niet alleen de Centrale Verwarmingen voor villa's, Scholen, Kloosters, enz. doch ook warm- en koudwatervoorzieriingen. Sa nitaire inrichtingen Hooge- en geredu ceerde stoomverwarmingen voor fabrieken, heete luchtovens voor kerken en groot a ruimten behooren tot het programma onzer afdeeling. De groote voorraden radiatoren, pijpen, kranen en fittings, garandeeren U vlugge en nette bediening. Gaarne wordt aan een ieder, die zich in- tereseert voor de stookwijze der toekomst n.l., het stoken met huisbrandolie inplaats van met cokes, uitgenoodigd een volauto matische „N i t e k" oliestopkin- s ta 11 a ti e in bedrijf te zien. Geen kolenbergiiig,- geen aschopruiming, geen 'bediening, allés automatisch een. zuir. ver constante biimeilt cm per a ti u t r onafhan kelijk' van de-buitentemperatuur. Dit be reikt men met „NITEK" volautomatische Oliebrander. in de fabriek te doen zullen krijgen. Voorts is er een ambachtsschool waai' de jongens voor metaalbewerker geschoold worden en ook een glas-instrumentmakersschool. Er worden cursussen gegeven in de moderne talen, in typen en steno. etc. Voor fabriekspersoneel is gelegenheid zich 's avonds te bekwamen en een bazen- cursus te volgen, waarvoor een diploma wordt uitgereikt. Ér zijn studiezalen voor hen, die thuis geen gelegenheid hebben, om rustig te studeeren. Jonge meisjes uit de fabriek volgen kook-, naai- en strijklesscn, zoodat zij later als huisvrouw en moe Je r voor haar taak berekend zijn. Alleen het aantal leerkrachten bedraagt 100 man, bui ten kantoor- en ander personeel. 5000 Leer lingen maken van school en cursussen ge- De gezondheidstoestand van het perso neel is een factor van importantie. Phi lips bezit een staf van artsen en verpleeg sters en heeft een modern ingerichte poli kliniek 'laten bouwen. De fabriekS-liygiënisohe dienst is er steeds op uit in de lokalen, kantoren en fabrie ken de meest gezonde arbeidstoestanden te verzorgen en te bevorderen. En ten slotte nog een voornaam onder deel, de ontspanning. De heer en mevrouw PhilipsDe Jongh meenden door 't stich ten van een ontspanningsfonds aan do wenschen van het personeel tegemoet te komen. Een groot nieuw gebouw werd op getrokken, waar nevens concèrt-, tooneel- en filmzaal, ook een leeszaal, gvmnastick- en billardzaal is ingericht. Ook een wel voorziene uitleenbibliotheek is er aan verbonden. In het vroeger zoo rustige Brabantscho stadje is een stuk Amerika ontstaan. Een industrie met een frisschen vooruitstreven- den geest, welke onder directie van Dr A. F. Philips, den eminenten leider, een voor aanstaande plaats inneemt, niet alleen in ons eigen lanc(, maar evenzoo in den vreemde. Over de geheele wereld branden haar gloeilampen of schallen haar luidsprekers, die even zoovele getuigen zijn van den on dernemingsgeest en werkkracht der Eind hovensche firma. E. L: Musquetier, Een overzicht vart Philip Gloeilampenfabrieken te Eindhoven in 1930

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12