NIEUWE MIJNRAMP IN DUITSCHLAND MAANDAG 27 OCTOBER 1930 1 hij zeide, dat het ongeluk in hoofdzaak te wijten was aan het hooge tempo, waarin de arbeiders door de rationalisatie mijnbouw moesten werken, verschenen twaalf communisten in het uniform van den Rooden Frontstrijdersbond aan den ingang van de Maybach-mijn, om hun hulp aan te bieden als reddingsbrigade, om in de mijn af te dalen. Van hun hulp werd echter ge«:n gebruik gemaakt en de politie venvijderde hen van het terrein van de mijn. De Fransche lezing van het ongeluk Terwijl Zaterdag nog over het geheele land diepe rouw heerschte over de dooden van de een verklaring gepubliceerd, waarin mijnramf) te Alsdorf, en overal de vlaggen gezegd wordt, dat de schade te Friedrichs- halfstok hingen, heeft een nieuw ernstig thai aanzienlijk is. Niettemin staat het vast, mijnongeluk plaats gehad, thans in het de nüjn zelf gered is. De oorzaak van Saargebied in de Maybachmijn te Quior-de ramP staat nog niet vast. Men vermoedt schied en Friedrichstbal 15 K.M. ten Noord- echter, dat 'e doen heeft met een exjilo- THANS HET SAARBEKKEN GETROFFEN NEGEN EN NEGENTIG DOODEN Op den dag van de begrafenis te Alsdorf DE MIJNRAMP TE ALSDORF DE BEGRAFENISPLECHTIGHEDEN In het Raadhuis van Alsdorf vond Zater dagmorgen een rouwzitting plaats van den gemeenteraad. De raadszaal was met rouw floers behangen, evenals de twee stoelen van de beide gemeenteraadsleden, die bij de ramp zijn omgekomen. Op hun plaatsen lagen bloemen van de gemeente Alsdorf, terwijl op tafel een krans lag van President Hindenburg een krans van Rijksdagpresi dent Loebe, en een krans van het gemeonte- jsvtur van Aken. In een korte rede herdacht de burge meester het ontzettend verlies dat Alsdorf en de naburige gemeenten getroffen had. Hij wekte de leden van den Raad op om trouw samen te werken en alles te doen al in hun macht was om hulp te verlce- nen en den nood zooveel mogelijk te leni gen. Doodenherdenking. tot Zondagnamiddag half 4 99 dooden, waar van zes in de ziekenhuizen aan de bekomen verwondingen overleden mijnwerkers, heeft geëischt. Het ongeluk, een mijngasontploffing, had plaats Zaterdagmiddag om half vier op de vierde verdieping van de Maybach. Direct na het bekend worden van do catastrophe werden de reddingscolonnes samengesteld, die vijf gewonden konden bergen. Op do plaats van de ramp waren ook direct ver schenen de vertegenwoordigers van de Mijn- bouwpolitie, alsmede het lid van de Saar- landsche regeeringscommissie, Maurice. Aangezien het bestuur van de mijn slechts spaarzaam berichten bekend maakt, is van de vreeselijke gebeurtenis eigenlijk nog slechts weinig bekend. 778 mijnwerkers waren in de mijn afge daald, van wie zich 687 tijdig na de ontplof fing in veiligheid konden brengen, terwijl 91 arbeiders werden ingesloten. Nadat reeds tegen zes uur 's avonds de eerste doode was geborgen, is dit aantal om 9 uur reeds 19 geweest, terwijl er bovendien 5 zwaar en 15 lichtgewonden waren geborgen en 52 mijn werkers bleven ingesloten. In den loop van den nacht cn den vroegen morgen is het aan tal dooden van uur tot uur toegenomen. Vanzelfsprekend is de verslagenheid te Friedrichsthal zeer groot Voor den ingang van de schacht heeft zich een duizendkop pige menigte verzameld, die met groote spanning den terugkeer van hun verwanten en vrienden afwachten. Groote drommen menschen, auto's en wagens van den genees kundigen dienst der in de buurt gelegen mijn en brandweermateriaal begaven zich naar de ongeluks-mijn. Mijnwerkers die de groeven verlaten hadden, werden met vra gen bestormd. In de mijngebouwen en in de grpote hall zijn de eerste dooden opgebaard. Doctoren en technici, reddingsmanschap pen, mijnwerkers met zwarte gezichten, Fransche gendarmes, en Saarlandsche land- jagers, mijnbeambten en vertegenwoordigers van alle autoriteiten staan in groepen bijeen. In een zijvertrek worden de eerste berichten hekend gemaakt door mannen van de vierde en vijfde afdeeling, die voor het onheil zijn gespaard gebleven. Een der mannen had zijn kameraad een heel eind voortgesleept tot hij door giftige gassen werd genoodzaakt zijn last achter te laten. De mannen vertellen hoe zij terug zijn ge gaan om te trachten in de ondoordringbare duisternis hun naaste familieleden uit de puinhoopen der ingestorte steenmassa s te redden. Drie mijnwerkers die reeds als vermist werden beschouwd, hadden gedurende ge- ruimen tijd In het donker rondgedoold, tot dat zij door frissche lucht een uitgang be merkten. De hitte en de uitwaseming van ontplof baar mijngas maken de werkzaamheden der reddingsrüanschappen uiterst moeilijk, aan gezien deze met hun apparaten slechts lang zaam kunnen voortschrijdep. Het is zoo goed als uitgesloten, dat men, zij het ook maar een, der ingesloten arbeiders levend zal kun nen bergen. Een aanblik der tot rust gedwongen ber gingsmanschappen geeft een beeld van hun heldhaftigen arbeid en de ontzettende geva ren, waaraan zij in de diepte bloot staan. Daar voeren zij een harden strijd tegen de gasdampen en ondanks al hun pogingen vin den zij slechts dooden en niets dan dooden. Op straat zag men Zondag niets dan wee- nende vrouwen, die door kameraden van hun verongelukte echtgenooten bijgestaan, met langzame schreden huiswaarts keerden. Niemand heeft meer eenige hoop. Niette min hebben velen den gehcelen nacht tot vroeg in den morgen in de omgeving van de ingang gewacht Vele vrouwen zijn daar in onmacht gevallen- De meeste dooden bovengebracht. De Mijnbouw-inspectie deelde Zondag avond te ongeveer tien uur mede, dat het totaal aantal dooden op dat oogenblik 92 be droeg. Hiervan bevonden zich 88 boven den grond, waarbij zijn inbegrepen de gewonden, die aan de gevolgen van hun verwondingen overleden zijn. Van de 21 gewonden verkeer den er vijf in levensgevaar. Vier dooden be vonden zich nog onder den grond maar kon den nog niet naar boven gebracht worden. De groote hitte in de mijn en de slechte ventilatie maken voorloopig het reddings werk onmogelijk. Tengevolge van het honpe gasgehalte van de lucht is het verblijf in de mijn voor de reddingsmanschappen zoo goed als onmogelijk, ook al zijn zij voorzien van gasmaskers en zuurstof-apparaten, die slechts hinder veroorzaken en beschadigd worden, doordat de trancen. waarin het red dineswerk verricht moet worden, tengevolge van de instorting slechts een geringe hoogte hebben. Alvorens het reddingswerk kan wor den voortizezet zal men in de ventilatie der mün moeten voorzien. Zondagmiddag kregen de nabestaanden van de slachtoffers voor de eerste maal toe gang tot de groote met palmen en witte as ters versierde zaal. waar op vier lange rijen de dooden op stroo waren neergelegd om ge kist te worden. De diepe stilte, die in de zaal heerschte. werd weldra verbroken door het snikken en schreien der vrouwen, die hun man, broer of zoon herkenden. De rtmwplechtigheld Woensdag a.s. De rouwplechtigheid zal Woensdag a.s. te Friedrichsthal plaats vinden, waarna de lij ken der d ichtoffers naar de plaats hunner inwoning gobracht zullen worden. De Presi dent van de Regeeringscommissie voor het Saargebied heeft thans ook een telegram van deelneming namens de Fransche regec- ring ontvangen van den Franschen Minister .van Arbeid. Afgewezen communistische hulp. Nadat een communistische spreker te Fri jjrichsthal een rede had gehouden, waarin met een begin van brand. Wanneer het onge luk niet nog grooteren omvang heeft aan genomen, is dat niet in de laatste plaats te danken aan het koelbloedig optreden van den chef-ingenieur en eenige opzichthouden- de emplové's, die onmiddellijk naar de plaats van den brand liepen en door middel van een pomp schachtwater op het vuur wierpen. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich 700 arbeiders in de Maybach-mijn. Men merkte pas, dat er iets gebeurd was, door de sterke rook-ontwikkeling in de mijn. De ontploffing zelf hadden slechts weinigen ge hoord. Toen het alarmsignaal ging, werden de mijnwerkers met de grootste snelheid, waar mee de kooien opgehaald konden worden, naar boven gebracht, In tegenstelling tot Alsdorf heeft men hier bijna onmiddellijk kunnen controleeren hoeveel man er op het appèl ontbraken. Het bleken 110 man te zijn. Deelneming. Briand, President Von Hindenburg en Dr. Curtius hebben betuigingen van deelneming gezonden. Ter leniging van den nood heeft de regee ringscommissie een crediet van 200.000 fran ken toegestaan. De vermoedelijke oorzaak- Het vermoeden, dat een benzol-locomotief in een dwaregang van de «vierde verdieping zou zijn ontploft- is onjuist gebleken, aan gezien, naar van de zijde der mijndirectie wordt medegedeeld, op de Maybach-mijn slechts door samengeperste lucht gedreven locomotieven gebruikt worden. En zoo komt men weer terug op de aanvankelijke ver onderstelling. dat de ramp veroorzaakt is door een „Schlagwetteri'-ontploffing. Van de mijn Maybach was bekend, dat het Schlagwetter er voorkwam. Volgens eenige niet lang geleden verichte metingen was het gehalte van het ontplofbare gas echter zoo gering, dat er geen explosiegevaar door veroorzaakt kon worden en de mijn-autori teiten dan ook geen noodzaak aanwezig achtten om de mijn te sluiten. Van versoheiden zijden wordt thans mede gedeeld, dat de Maybachmijn altijd eenigs- zins de reputatie had, niet tot de beste van het Saarbekken te behooren. Vroegere rampen In de Maybach De laatste maal, dat een gasontploffing L de mijn Mavbach heeft plaats gehad was ii het jaar 1907, toen 150 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. HET VORSTENHUWELIJK TE ASSISI 'T WERKVERSCHAFFINGSPROGRAM DER DUITSCHE REGEERING Een omvangrijk plan. Het Pruisisch kabinet heeft zich, op voor stel van den minister van Handel, Dr. Schrie ber, in zijn laatste zitting bezig gehouden met eenige voorstellen ten aanzien van een krachtige bestrijding der toenemende werk loosheid in Duitschland. Eenstemmig was men het er over eens, dat niets mag worden nagelaten, wat een verbe tering der toestanden op de arbeidsmarkt reeds in de naaste toekomst zou kunnen ten gevolge hebben. Besloten word de Rijksregeering te advisee- ren de kwestie te onderzoeken of een verkorting van den arbeidstijd in afzonderlijke branches noodzakelijk is, zonder schade voor de belangen van het ge heele bedrijfsleven. Daarnaast is de r ring voorgesteld, dat geen bedrijf een mindering van het daarin te werk gestelde aantal arbeiders mag aanbrengen, indien de betreffende werknemersgroep nog minstens 40 uren per week of vijf werkdagen per week arbeid kan verrichten. Verder is het ministerie tot overeenstem ming gekomen, inzake een ten einde aldus een stroom ivan nieuwe ar beidskrachten naar de arbeidsmarkt te ver hinderen. Op deze wijze worden ongeveer 250.000 jeugdige personen per jaar buiten de arbeidsmarkt gehouden. Verder heeft de Pruisische regeering de rijksregeering voorgesteld, dat het volgend voor het Duitsohe boerenbedrijf zullen wor den toegelaten. Op deze wijze zal aanonge- veer 110.000 wcrkloozen werk kunnen worden verschaft. Tegelijkertijd heeft de Pruisische minister president een omvangrijk „Melioratie'-pro- gram'van den minister van Landbouw Dr. Steiger in handen gesteld van den Rijkskan selier. In dit program zijn voor de Oostelijke pro vincies ongeveer 90 millioen Mark, voor de overige deelcn des lands ongeveer 310 mil- lioen Mark uitgetrokken, welke in den loop van drie jaren zouden worden uitgekeerd. Daardoor zouden ongeveer 7SOOO arbeiders jaarlijks werk kunnen vinden. Het betreft de ontginning van hoog- en laagveen, zoomede de verbetering van den veeteelt DE BEZUINIGING IN DUITSCHLAND. De president der republiek Von Hinden burg heeft zich vexeenigd met het besluit van den Rijkskanselier en de Rijksministers om niet eerst een wettelijke salarisverla ging af te wachten, doch reeds met ingang van 1 November a.s. in te stommen met ecu salarisverlaging van 20 pet Dit percentage zal ter beschikking worden gesteld van den rijksminister van financiën. In het groote wachtlokaal van de bedrijfs gebouwen van de mijn Anna en in de aan grenzende lokalen, vond des morgens de groote doodenherdenking plaats. De eerste die in de groote hal het woord voer de directeur-generaul Dr. Wester- mann „Ons hart wordt zwaar", sprak hij, „nu wij hier staan aan de baar van 259 ka meraden en medewerkers, die door een der grootste mijnrampen welke Duitschland ooit heeft gekend, midden uit den kring welke hun lief was, en uit het leven z-ijn gerukt. Het droevige wordt nog verhoogd door het feit dat men nog eigenlijk niets weet om trent de oorzaak van het ongeval".) Namens de Raad van Beheer en het be stuur van de Eschweiler Mijnbouwveree- niging gaf Dr. Westermann uiting aan het diepgevoelde leedwezen met de nabestaan den der slachtoffers. Vervolgens sprak de Rijksminister van Arbeid, Dr. Stegerwald, als vertegenwoor diger van den Rijkspresident, den Rijkskan- selies cn de Rijksregeering. Namens de Pruisische Staatsrogeering sprak de Minister van Handel Sohreiber zijn deelneming uit met de nabestaanden van de slaohtoffers. Namens de arbeiders van de mijn sprak het lid van den bedrijfsraad Wacker: „Als verstomd staan wij aan de baar van onze doode kameraden. Veroorloof mij, namens de arbeiders slechts een paar woorden te spreken. Gruwelijk heeft men hun dood ge noemd. Wel geen van de kameraden heeft op 21 October, toen zij welgemoed in de kooi stapten, om naar beneden te gaan, er aan gedacht dat deze tocht hun laatste zou zijn. Namens de arbeiders beloof ik onze doode kameraden, dat wij hen nimmer vergeten zullen. Moeilijk, hopeloos moeilijk is het, een woord van troost te vinden voor de ach tergeblevenen, die het liefste wat zij beza ten, verloren hebben, te vinden. Moge God hun een troost en uitkomst zijn. Wij echter zullen alles doen om te helpen hun droevig lot te verlichten. Mogen alle klassen reke ning houden met het zware lot van den mijnwerker cn met ons eraan medewerken, dat de bescherming van den mijnwerker wordt verbeterd en uitgebreid, opdat bet mijnwerkersvolk in de toekomst verschoond zal blijven van dergelijke rampen. Kamera den, Glück auff" cn tot weerziens". Hierna kregen de geestelijken gelegenheid de nabestaanden eenige woorden van troost toe te spreken. De Katholieken werden toe gesproken door den Prelaat Straeger, wij bisschop van Aken. Voor de Protestantsche bevolking sprak de predikant dr. Wolff cn Vervolgens spraken de vertegenwoordi- berger uit Aken. voor de Joodsche bevolking Rabbijn Schoen gors der verschillende vakverenigingen, .or ganisaties en mijnwerkers-delegaties. Namens Prins Hendrik bracht een verte genwoordiger van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, de betuigingen van deelneming van Nederland aan de ge troffen bevolking over. Aan het einde der rouwplechtigheid bracht de mijnwerkerekapel en de Eisch- we.iler Mijnwerkerevereeruging, een dooden- herdenkingslied ten gahoore. De sombere tocht naar het kerkhol. Van de bedrijfsgebouwen en langs den geheel en weg naar het1 kerkhof stelden zich de talrijke vereenigingen en corporaties met omfloerste vaandels op, die den dooden mijn werkers nog een laatsten groet wilden bren gen. Een onafzienbare menschenmenigte stond aan weerszijden van den weg, en er heerschte een somber zwijgen, een drukken de stilte. Het weer was triest, de hemel be wolkt en donker. Tegen 11 uur zette de stoet zich in be weging onder de tonen van de treurmarech van Chopin. De meesten in den stoet waren gekleed in het donkere mijnwerkerepak en ernstig cn plechtig schreden zij voort. was een indrukwekkend schouwspel. Vóór de auto's waarop de lijkkisten ge laden zijn, loopen 32 Roomsche geestelijken, 16 Evangelische predikanten en eenige Rab- bijnon. Op veertig vrachtauto's zijn de kisten ge laden. Men ziet er slechts weinig van, want zij zijn bedolven onder eetj schat van bloe men. Dan volgen de vaandels der verschil lende mijnwerkersvercenigingen, allen met rouwfloersen omhuld. Brandweermannen in uniform dragen do reusachtige kransen van President von Hin denburg en andere autoriteiten en vereeni gingen. Dan komt het ergste, een schouwspel dat het hart doet breken. Het zijn de nabestaan den der slachtoffers, de in diepe rouw ge dompelde vrouwen en moedws, dochters en zonen, vaders en anderen, sommigen luid weeklagend, anderen stil snikkend, weer an deren verstard in hun leed. De vertegen woordigers van de directie der mijn, de autoriteiten, het bestuur dor Eschweiler mijn vereeniglng, de vertegenwoordigers der af gevaardigde organisaties enz. volgen. Nadat een korte afstand was afgelegd, scheidden zich de auto's met het stoffelijk overschot van de slachtoffers uit de beide andere plaatsen uit den stoot af. Te Alsdorf werden honderd zeven en der tig dooden, to Schaufenherg tien en te Kei- lereherg zoiven en vijftig dooden bijgezet. Langer dan een uur duurde het, voordat de droeve stoet was voorbijgetrokken langs de zwijgende menigte, die eerbiedig het hoofd ontblootte. Het kleine kerkhof van Alsdorf bood nau welijks plaats voor de nabestaanden der slachtoffers, laat staan voor de verschillen de afgevaardigden. Nadat de graven door de geestelijken waren gewijd, werden de kisten neergelaten, in vier lange groeven, naast KONING BORIS VAN BULGARIJE EN PRINSES GIOVANNA VAN SAVOYE Zaterdag werd in het kleine Italiaansche bergstadje Assisi, waar eens de beroemde „heilige" Franciscus het levenslicht aan schouwde, het huwelijk voltrokken tus- schen Koning Boris van Bulgarije en Prin ses Giovanna van Savoye, derde dochter van Koning Victor Emmanuel van Italië Koningin Helena. De voorkeur voor Assisi is uitgegaan van Prinses Giovanna, die vele uren in de basi liek van den H. Franciscus heeft doorge bracht en reeds sedert haar jeugd een voor liefde voor het stille stadje had. De huwelijksvoltrekking. Behalve de twee Koninklijke families wa ren te Assisi aanwezig 54 prinsen en prin sessen en. twee eerste-ministers. Niettemin duurde de huwelijksplechtigheid slecht9 kort en droeg een eenvoudig karakter, dat officieel Koning Boris nog tot Grieksch-Orthodoxe en Prinses Giovanna tot de Roomsch Katholieke Kerk behoort Bovendien wenschte de bruid de huwelijks voltrekking zooveel mogelijk te houden in den geest van St. Franciscus. De inzegening vond plaats in de basiliek van den H. Franciscus door Mgr. Antonio Maria Risso. De intocht van het Koninklijk bruids paar heeft wel wat aan glans ingeboet, doordat, voordat het bruidspaar de kerk bereikte, de hemel al meer en meer betrok en, terwijl de zon aanvankelijk nog door de donkere wolken haar stralen de kerk inwierp, de hemel al somberder en somber der werd, totdat een fijne motregen begon te vallen, die weldra overging in een aan houdende neerplassende stortbui, waardoor weldra de tapijten cn loopere, die den weg naar de basiliek aangaven, doorweekt waren terwijl de duizenden wachtenden langs den weg parapluies opstaken, en de tooht, die tot dicht bij de kerk in opeu auto's plaats zou vinden, in gesloten wa gens tot voor het kerkgebouw gcmaaKt moest worden. Hoewel was aangekondigd dat de plechtigheid een hoogst eenvoudig karakter zou dragen, vielen in de kerk toch nog prachtige toiletten te bewonderen. De plechtigheid in de kerk duurde niet langer dan ruim een kwartier. Van het lezen van een Stille Mis, dat oorspronkelijk in het voornemen lag, werd afgezien. Door een dubbele rij soldaten, zwarthemden van de fascistisohe militie en Rijkspolitie reed de bruidsstoet van de kerk in den neerstor tenden regen terug naar het kasteel, waar men voorloopig zijn intrek nam. De stoet bestond uit vijf automobielen. In de eerste reden de vleugeladjudanten der aanwezige vorsten, in de tweede zaten de Italiaansche prinsessen, in de derde Koning Victor Emmanuel met den brui degom, Koning Boris, in de vierde de Konin gin van Italië met ex-Koning Ferdinand en Prins Cvril, in de vijfde Kroonprins Umber- to van Italië met de bruid, zijn zuster Prin «es Giovanna. Ondanks den stroomonden regen was een groote menigte op de been om de bruiloftstoet gade te staan. Koning Boris, Koning Victor Emmanuel en ex- Czaar Ferdinand inspecteerden voor hun vertrek nog de bij het station opgestelde eere-compagnie. WOLKBREUK BOVEN SMYRNA. Tal van huizen Ingestort Zaterdagnacht heeft boven Smyrna een wolkbreuk gewoed, die groote materieele schade heeft aangericht. Het geheele straat verkeer moést worden stopgezet. Tal huizen zijn door het geweld van het water ingestort Militairen en gendarmerie zijn gerequireerd voor het verrichten van red- dings- en ruimingswerk. 25 lijken geborgen. Naar nader uit Constantinopel wordt ge meld heeft het noodweer talrijke slachtof fers geëischt Tot nog toe is men er in ge slaagd 25 lijken te bergen. Men rekent dat het wel 14 dagen zal duren aleer het tram verkeer in de stad weer hervat zal kunnen worden. POLITIEKE BOMAANSLAG TE INNSBRüCK. Naar de „Sozialdemolcratische Korrespon- denz" uit Innsbrück verneemt, is aldaar voor den aanvang van een sociaal-democra tische vergadering, waar de afgevaardigde Dr. Bauer het woord voerde, een bom met lont onder het spreekgestoelte gevonden. De bom was zóó aangebracht, dat degeen, die de lont zou aansteken, erin zou zijn ge slaagd door een achterdeur te ontsnappen. Verscheiden personen zijn in verband hier mee gearresteerd. Direct nadat de vergade ring geopend was, werden stinkbommen gc- orpen, tengevolge waarvan zes vrouwen flauw vielen. Door magnetische telo-stralen. Het Tsjeohoslowakscho persbureau geeft, volgens de N.R.Ct., onder zeker voorbehoud een belangwekkende modedeeling weer van een chauffeur van een achtcylinder Packard auto, betrefffende een proefneming van het Saksisch landsbestuur met een nieuwe Duit- sche uitvinding, de magnetische telo-stralen, die in staat zouden zijn alle voertuigen, die voor hun beweging een clectromngneet noo- dig te hebben, onmiddellijk tot staan te brengen. De chauffeur reed in volle vaart op den straatweg RiesaWurzem, toen plot seling de ontsteking weigerde. Hetzelfde ge schiedde met nog ongeveer veertig vracht en passagiersauto's over een wegvlak van on geveer vier kilometer. De bestuurders tracht ten tevergeefs de auto's, waaraqn zij geen mankement konden ontdekken, weer op gang te brengen. Na eenigen tijd verscheen een Saksisch gendarme op de fiets, die verklaar de, dat men eerst om drie uur verder zou kunnen gaan en tovens zijn verontschuld gingen aanbood voor de storing die d proefneming teweeg bracht Inderdaad sloe gen de motoren om drie uur weer aan en konden de auto's doorrijden. Terwijl de zwaarbeproefde bevolking haar dooden de laatste eer bewees, speelden zich in het dorp onverkwikkelijke tooneelen af. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË OVERGAVE VAN DE LAATSTE FEDERALE TROEPEN WORDT VARGAS PRESIDENT? De nieuwe regeering van Brazilië, die onder leiding staat van generaal Menno Berreto. bestaat verder uit de generaals Tassa Frago. cn Malan Dengrone. Naar ver luidt, zou de afgetreden president Was hington Luiz, oie zich momenteel in arrest bevindt in een der barakken van de ka zerne van het derde regiment infanterie, verlof hebben gekregen om zich binnen eenige dagen naar het buitenland te bege ven. De vice-president van den Senaat. Antonio Azeredo, is gearresteerd. De nieuwe regeering heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin een beroep wordt gedaan op beide partijen om de vijandelijkheden te staken en den normalen toestand te helpen bevorderen. Wat betreft de verhouding tusschen de nieuwe regoering te Rio de Janeiro e leiders der opstandige troepen in de schillende deelcn van het land. is de stand nog niet geheel duidelijk, aangezien de relaties tusschen de nieuwe regeenng deze troepen nog niet geheel geregeld Men neemt echter aan. dat de opstan delingen zich me', de nieuwe regeering zul len vereenigen. De 32-jarige generaal Tavo- ra, leider der opstandige troepen in het Noorden, is e Rio de Janeiro aangekomen heeft het ODperbevel over alle strijd krachten gekregen. Men verwacht nog moeilijkheden aangezien de bevelhebber het Zuidelijk leger. Vargas, nog een jaar geleden een verbitterde politieke vij and van Tavora was. Getulio Vargas president? Volgens een bericht uit Rio de Janeiro heeft de militaire junta Getulio Vargas, gouverneur van den staat Rio Grande Do Sul, aangezocht het presidentschap te wil len aanvaarden. Vargas ha- na zijn verkiezingsnederlaag gezworen, dat hij het presidentschap dan wel met de wapens in de hand zou ver overen. De onlusten te Rio de Janeiro. Bij de onlusten te Rio de Janeiro, waar aan de nieuwe regeering spoedig een eind wist te maken, werden ongeveer 120 perso nen gewond. Verschillende gebouwen, waar onder vooral de redactiegebouwen van de de afgetreden regeering steunende dagbla den, werden belangrijk beschadigd. De to tale schade, die te Rio tijdens de gevechten werd aangericht, wordt geschat op vijf mil- lioen dollar. Ook aan de haven vonden ge vechten plaats waarbij verschillende sche pen hun ligplaatsen verlieten en op de reede voor anker gingen. De beschieting van de „Baden" 27 dooden, 25 zwaargewondeu. Volgens berichten uit Rio de Janeiro wer den aan boord van het Duitsche stoomschip „Baden" tijdens de beschieting 27 personen gedood, o.w. 18 vrouwen en kinderen van Spaansche emigranten en vier leden van de bemanning van het schip. Van de 35 ge wonden zijn er intusschen 4 overleden, zoo dat het aantal dooden tot 27 gestegen is. De gezagvoerder Rollin heeft verklaard, dat het hem niet duidelijk is geweest, dat het eerste schot als waarschuwingsschot be doeld was. Derhalve heeft hij het schip dan ook niet doen stoppen. Later wordt gemeld, dat er op de Hapag- boot „Baden" 27 dooden, 25 zwaar- en 30 lichtgewonden rijn. Onder de dooden bevindt zich een Duit- scher, de stoker Muller. De overigen zijn Spanjaarden. Ook de zwaargewonden zijn voor het grootste deel Spanjaarden, zoo mede zes Duitschers. Naar verluidt zijn er ongeveer 30 perso nen licht gewond, van wie vijf Duitschers. Dc Baden zal na reparatie de reis naar Buenos Aires voortzetten. De Braziliaan- sche regeering heeft zich bereid verklaard de slachtoffers op staatskosten ter aarde te doen bestellen. Het schip had om 19 uur de haven ver laten, zoodat de vlag niet was uitgestoken. Dc kapitein van de Baden is een ervaren gezagvoerder, die reeds jaren lang op Zuid- Amerika vaart en volkomen bekend met de internationale reglementen en voor schriften. De dooden zullen op staatskosten worden begraven. Washington in een pljulijke situatie. Het Staatsdepartement te Washington zooals de hooge ambtenaren nauwelijks trachten te verbergen, door de plotselinge verandering in den toestand in Brazilië in een hoogst pijnlijke situatie gekomen, aan gezien de Amcrikaansche regeering nog nauwelijks twee dagen geleden de opstan delingen behandelde alsof het slechts een bende bandieten was, door de verkoop van wapens aan de Braziliaansche revolutionai ren te verbieden. Men vreest daarom, dat de nieuwe regeerintr te Rio de Janeiro, wnt neer zij zooals thans velen waarschijnlijk blijkt aan het bewind blijft, een vrij koele houding tegenover Washington zal aanne men, waardoor ongetwijfeld de handelsbe trekkingen tusschen de Yereenigde Staten en Brazilië, ongunstig beïnvloed zullen worden. Voorts heerecht te Washington on zekerheid over de houding, die de nieuws regeering zal aannemen tegenover de schul den cn andere verplichtingen, die het oud-* bewind in het buitenland heeft gemaakt. Reeds heeft Staatssecretaris Stlmson klaarri, dat de Vereenigde Staten zullen grijpen wanneer dit nóodig is ter bescher ming van de Ameriknnnsche rechten in Brazilië. De Amerikaanseho kruiser „Pen- saeola" zal in de Bra2ilinnansche wateren blijven tot de toestand verbeterd i9. De on aangename ervaring, die het Staatsdepar tement thans heeft opgedaan door zijn ver keerde oriënteerine, zal er waarschijnlijk toe leiden dat de Vereenigde Staten een an dere diplomatieke vertegenwoordiger te Rio zullen krijgen, aangezien de huidige bassadeur Morgan het Staatsdepartement klaarblijkelijk onvoldoende op dc hoogte van den werkelijken toestand heeft ge houden. De voorzitter van hot Braziliaansche re volutionaire comité te New York heeft een communiqué gepubliceord, waarin hij ver klaart. dat de voorloopige regeering waar schijnlijk beslag zal leggen op het bedrag van 12 rnillioen dollar, dat door de federal regeert lig naar New York is gezonden voor den aankoop van wapenen. Het schip, waar mede het geld wordt vervoerd, zal Dinsdag te New-York aankomen. de laatste federale De eene abonné brengt Je andere mee. Is dat Lii U ook zoo? Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand 772.8 te La Co run a. Laagste stand 742.6 te Breslau. VERWACHTING Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. STORMSEIN: Ontvangen 26 Oct 8 u. n.m. Attcntiesein neergehaald. FIETSERS LICHT OP: Van 2829 Oct. van 5.08 nam. tot 6.21 vm. INGEZONDEN MEDEDEEL ING De rovolutionnaire vak vereen, sloeg aan 't bo tongen met roode vanen. Voorafgegaan door ©en kapel, die communistische liederen speelde, trok dc stoet, 'n paar honderd man door de straten. Op het marktplein kwam het tot een bot sing met de politie. Omsingeld door dc agen ten, dej>onco.rden de communisten tenslotte slachtoffers dor mijnT 1 betoogingen hervat Steeds weer komen talrijke soorten namaak van ASPIRIN in den handel, die soms «net de echte ASPIRIN-TABLETTEN slechts den iabletvorm gemeen heb ben, en vaak zonder uitwerking, ja zeifs schadelijk zijn. Het is daarom noodzaketijk, steeds voor oogen te houden, dat er slechts één echte ASPIRIN bestaat. Het onfeilbare kenmerk der echte ASPIRIN-TABLETTEN is het op elke tablet ingestempel- de BAYER-KRUIS. Bovendien draagt ook do verpakking hel BAYER-KRUIS en den bekenden ORANJE BAND. Prijs 75 ets. Overgave troepen. Florinnopnlis, do hoofddstnd van den staa; Sta. Catharina en het laatste federale hól- werk in Zuid-Brazili6. heeft hedenochtend zes uur zijn poorten geopend voor de revo lutionaire troepen. Een blad te Buenoi Aires verneemt, dat de federale troepen, die aan het Zuidelijk front nabij Itarnre, die opgesteld, zich eveneens onvoorwaardelijk hebben overgegeven. Generaal Santa Grur, benoemd, heeft troepen, uie zten onder zijn bevelen bei in- dacht warder den, gelaat de vijandelijkheden te staken. I deelgenomen. DE A.S. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De „Figaro" verklaart in verband met de komende voorbereidende ontwapeningscon ferentie en het arrivceren der Amerikaan- sche delegatie te Cherbourg vernomen te hebben, dat de leider dezer delegatie, de ambassadeur Gibson, van president Hoover opdracht zou hebben gekregen, vastomlijnde vooretellen ter ontwapeningsconferentie in te dienen, onder voldoende veiligheidsvoor* aarden. CORTES EN BELLONTE. De Fransche Oceaanvliegers Cortes en Bellonte zijn Zaterdag onder groote belang stelling voor het Parijsche stadhuis gehul digd. Vele dames droegen op haar kleeding of tasschen het „Vraagteeken". Het op de wereldtentoonstelling te Ant werpen geëxposeerde model van het ver gane Britsche luchtschip R. 101, zal naar Engeland worden teruggebracht om ge bruikt te tvorden bij het onderzoek naar d« oorzaak van de ramp, dat Dinsdag a s. ge opend wordt Vrijdagavond laat kwam het in het Noor don van Dortmund tot een bloedig gevocht tusschen communisten en natinnnal-socla- listen, die van een vergadering huiswaarts keerden. Toon de politie ter plaatse kwam waren de vechtenden reeds verdwenen. De politie vond slechts eenige door revolver schoten zwaar gewende personen, die naar een ziekenhuis moesten worden overge bracht en waarvan eenigen in levensgevaar bleken te verkeeren. Do politio weet niet, wie de aanstichters van de vechtpartij zijn en van welke zijde met scherp gescho- Ongeregeldheden te Bombay. Sen Gupta, die dezer dagen tot voorzitter van de Con gres-part ij was benoemd, ter ver vanging van Valabbal Patel, is gearresteerd terwijl hij het woord voerde op een ver- vergadering te Jallianw&labagh, welke door duizenden personen word bijgewoond. Op de Mnidan-esplanade te Bombay zou op plechtige wijze eeu saluut wor den gebracht aan de nationalistische ilog. Deze betooging, die onder de auspiciën van den „oorlogsraad van het cwigrca", een on- wetlig-verkJaarde organisatie, zou worden gehouden, werd door de |>olitie met stoksla gen uiteengedreven. Omstreeks honderd personen werden daarbij volgens de offi- cieele opgaven gewond cn 57 gearresteerd. Do nood-ziekenhuizen van de Congres partij spreken daarentegen van 235 gewonden, van wie er 155 ter heMpdeling zouden zijn opgenomen. GEVECHT TUSSCHEN NATIONAAL- SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. Zondagmiddag waren ongeveer vijftig na- tionagl-socialiston in een villawijk van de Lei peiger voorstad Leutzsch bezig mot bet verspreiden van manifesten, waarbij een woordenwisseling ontst mil met communis ten. welke woordenwisseling weldra ont aardde in een geveeld, waarbij dc natio- naal-eocialisten twee villa's binnendrongen om er bescherming te zoeken. De commu nisten trachtten e\oneens dc villa's binnen te dringen, beschadigden de deuren en wier pon de ruiten m. In totaal werden zeicn personen gewond, waarvan twee ernstig. Toon de politie tor plaatse kwam, waren do schuldigen reads verdwenen. Later op den dag werden te Leipzig erhter eenige personen gearresteerd, die er stoik van ver lacht worden aan de onlusten te hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5