llkttuir ^Triïtsriji' (ioarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. A30NNEUBNTI pei kwartaal 13.25 (Beschikkingskosten f015) >er week 1 Voor het Buitenland bij Weke- Lijksche tending .6«— t Bil dagelliksche tending 7 Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 6 cent met Zondagsblad cent •Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3187 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 27 OCTOBER 1930 ADVEHTENTIfiNt Van I tot 5 regelsf Like regel meer -0-22V> Inget iededer Hnget. tl- van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang D.t nummer bestaat uit VIER blader NIEUWE ROUW. Nauwlijks waren de dooden van Alsdorf geborgen, terwijl hun lijken nog boven de graikelder stonden, ol Zaterdagmiddag ver spreidde zich de mare: Nieuwe mijnramp in Duitschland, thans in het Sadrgebied. Het was geen gerucht, het was vreese- lijke waarheid. Nog waren de slachtollers van Alsdorf niet allen ter aarde besteld, of in een zuidelijker gelegen mijnbekken, bij Saarbrücken, gingen nieuwe rouwkreten op, omdat het overgroote deel van een groep arbeiders het leven verloor tengevolge van een mijngasontploffing. Drie groepen arbeiders bevonden zich in de mijnschacht; twee groepen konden door overhaaste vlucht het leven redden; van de derde, groot 130 personen, werden slechts 30 levend boven gebracht Groote verslagenheid alom. Het risico van dt arbeiders is voor de mijnwerkers wel heel groot. En men vraagt zich af of de Duitsche mij ndi recti es wel de noodige zorg vuldigheid in acht nemen? Wie in een mijn afdaalt en in een paar •miniuten met de liftkooi eenige honderden meters beneden de grond gevoerd wordt, krijgt misschien even een rilling over zich, doch geen gevoel van onveiligheid.-Wan neer ge dan echter door de gangen loopt of kruipt, en gij de sterke luchtstroom om u heen voelt, dan dringt het besef tot u door, dat één onvoorzichtigheid honderden de uit weg naar boven kan afsnijden. Ge moet wel veel vertrouwen hebben in de voorzichtigheid en wijsheid der inge nieurs om u volkomen veilig te voelen. Heeft de macht der gewoonte, de jaren lange praktijk de Duitsche mijndirecties ecnigszins achteloos en onbezorgd gemaakt? ITet is mogelijk. In ons land hebben we wel een statistiek van sporadische mijn ongelukken, doch we kennen, Gode zij dank, geen mijnrampen als welke elders smart en rouw verspreiden. Is dat mede gevolg van de zorgvuldig heid, waarmee onze mijnleiders waken voor de veiligheid? We mogen de Duitsche di- .recties niet zonder meer van roekeloosheid beschuldigen, doch dat het Rijkstoezicht de zaak ernstig dient te bezien, staat wel vast. Wie dag aan dag in de donkere mijn afdaalt en dan vaak slechts een' sober be staan vindt, mag nog niet bovendien aan noodeloos gevaar blootgesteld worden. De kolen worden evenals de visch toch duur genoeg betaald. Indien niet alle denk bare voorzorgsmaatregelen genomen wor den, gaan de leiders noch de Regeering vrij uit De mensch is machtig. Hij beeldt zich in zoowel de lucht, als het water en de bodem der aarde te kunnen beheerschen; doch telkens weer blijkt zijn kracht ijdelheid te zijn. Dit moge hem er toe leiden om eenerzijds de veiligheid zooveel mogelijk te bevorde ren en anderzijds zich klein en afhankelijk tegenover God te gevoelen. Dan zal de ware verhouding geboren worden. En dan zal ook het woord van Jacobus waarheid voor ons worden: Zoo de Heere wil en wij leven, zullen we dit of dat doen! Ons hartelijk meegevoel gaat uit naar het volk in rouw. God trooste, waar men- schelijke troost te kort schiet HOFBERICHTEN TERUGKEER VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER De Koningin-Moeder die Vrijdag Parten- kirchen heeft verlaten en naar München is vertrokken, is voornemens, op een van de laatste dagen van October hier te lande terug te keeren. Alvorens het paleis in het Lange Voorhout in Den Haag te betrekken denkt H. M. nog eenigen tijd bij de Konin gin op het Loo te vertoeven. HULDE AAN PRINSES JULIANA VAN DE LEIDSCHE BURGERIJ Zaterdagmiddag heeft ten paleize Het Loo de overhandiging plaats gehad van het hulde blijk, namens de Leidsche burgerij aan Prin ses Juliana aangeboden ter herinnering aan haar verblijf te Leiden. Het geheele co mité, bestaande uit ongeveer veertig per sonen, was daarbij aanwezig. De voorzitter, mr. F. K. de Haan heeft een rede gehouden, waarna hij het geschenk waarvan wij Zaterdag een foto gaven, aan- De Prinses dankte het Comité in gevoel volle woorden. Zij zeide door dit blijk van sympathie zeer getroffen te zijn en her innerde aan den tijd, dat zij te Leiden heeft gestudeerd, waaraan zij steeds aangename herinneringen zal behouden. Daarna onderhield Zij zich met alle leden van het Comité. Vervolgens trad H. M. de Koningin zelf binnen. De Koningin onderhield zich even eens met, de verschillende, leden, terwijl in- tusschen de thee werd aangeboden. Te ongeveer kwart over vijf trokken de vorstelijke personen zich terug, na eerst nog den voorzitter nadrukkelijk te hebben ver zocht Haar grooten dank aan de Leidsche burgerij over te brengen voor de sympathie die uit het geschenk sprak. l DE ZUIDERZEESTEUNWET Dezer dagen kwamen de besturen van de samenwerkende organisaties onder de Zui derzeevisschers in .Krasnapolsky" te Amster dam bijeen. Besloten werd een telegram te verzenden aan den Minister van Waterstaat, waarin hem hulde en dank wordt gebracht voor de welwillende houding bij de' behande ling van het ontwerp tot wijziging der Zui- derzeesteunwet, waardoor aan verschillende wenschen der visschers is tegemoet gekomen Aan de Eerste Kamer is verzocht hare me dewerking te willen verleenen tot de tot standkoming van de gewijzigde Zuiderzee- steunwet. Voorts zal in de plaatsen aan de Zuiderzee vergaderd worden, om de beteeke- nis van de gewijzigde wet nader uiteen te zetten en wat verder gedaan kan worden, om de uitvoering van de wet te vergemakke lijken. OFFICIEELE BERICHTEN CARNEGIE-STICHTING By Kon. Besluit is herbenoemd tot bestuur der, tevens secretaris penningmeester# dei Carnegie-stichting, prof. dr. J. P A Francois, administrateur bij het departement van bui- tenlandsche zaken. DIRECTE BELASTINGEN Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belastin gen enz. J. van K o ningsdaal, hoofd var de inspectie Gennep verplaatst naar Eind hoven en aangewezen als hoofd van de in spectie der 2e afdeeling aldaar. HOOGERE KRIJGSSCHOOL Voor het toelatingsexamen voor de Hoogere Krijgsschool zijn geslaagd voor de krijgs kundige studiën, welke 3 November a.s. aan vangen; de kapitein der artillerie J. Govers, de te luit van het reg. Wielrijders J. J. Pape. de le luit. der infanterie J. J. Jur- rissen. de le luit. der artillerie W. J. Proper, de le luit. der jagers P Gips en de 1 luit. der iaeere P. Gips en de le luit der inf. F. J. Molenaar. VOORLOOPIG VERSLAG BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW Aan het Voorloopig Verslag over de be grooting van binncnlandsche zaken en landbouw is het volgende ontleend: Natuurreservaat in het Gooi. Met groote belangstelling had men ken nis genomen van de pogingen van het Pro inciaal Bestuur van Noord-Holland in sa menwerking met de besturen van verschil lende gemeenten, waaronder Amsterdam, om te komen tot de stichting van een natuurreservaat in het Gooi. Men beschouw de dit als een daad van nationale betceke nis. Gevraagd werd, of de regeering bereids haar steun heeft toegezegd, cn zoo ja, in welken vorm'zij dien denkt te verleenen. Burgemeestersbenoemingen. Verscheidene leden gaven als hun mee ning te kennen, dat bij de benoeming van burgemeesters veel te weinig met het groote aantal sociaal-democraten wordt rekening gehouden. Andere leden merkten hiertegen over op, dat, wanneer men vast zou houden aan de gedachte, dat de benoeming van een burgemeester moet plaats hebben in overeenstemming met den geestder be volking, het aantal sociaal-democratische burgemeesters al zeer klein zou worden Deze leden, van oordeel, dat, zoolang de s.d.a.p. volhardt bij haar dubbelzinnige houding inzake het optreden met revolutio naire middelen, geen enkele sociaal-demo craat tot burgemeester behoort te worden benoemd, tenzij hij in dit opzicht bijzon dere waarborgen kan geven. BOYCOT VOOR DUITSCHE MACHINES? Het bestuur van de Federatie van Neder- landsche Schoenfabrikanten heeft aan de Duitsche leveranciers van grondstoffen er machines voor de schoenindustrie een cir culaire gezonden, waarin erop gewezen wordt dat dé vraag rijst of niet by de Nederland- sche regeering op het nemen van maatre gelen moet worden aangedrongen in verband met de ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen Duitschland en Nederland. Duitsche schoenen kunnen hier tegen een matig tarief worden ingevoerd, machines zijn vrijwel ge heel vry en leer heelemaal terwijl Duitsch land onze schoenen zeer zwaar belast nog een belangrijke verhooging kan worden verwacht. Derhalve wordt aan de Duitsche fabri kanten aangeraden stappen bij hun regeering te doen, want mocht er nog verhooging van rechten komen, dan zal de Federatie NATIONALE WONINGRAAD JAARVERGADERING Zaterdag werd te Amsterdam de jaarver gadering gehouden van de Nationale Wo ningraad. Als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid woonde de heer Van Lietaert Peerbolte de vergadering bij. De voorzitter, Mr. G. van den Bergh con stateerde dat de stijgende lijn in de woning bouw ontbreekt. Vooral op het platteland wordt weinig gedaan. Verder constateerde spr. dat niet gebouwd wordt, waar dat het meest noodig is. Geluk kig is het, dat er nog z.g garantie-bouw plaats heeft Spr. is den minister dankbaar dat hij daarvoor zijn medewerking heeft verleend. Het voorstel van het bestuur tot instelling van een commissie, welke vóór de jaarver gadering van 1931 rapport zal hebben uit te brengen over de wenschelijklieid van het bouwen van eigen woningen door woning bouwverenigingen, werd goedgekeurd. De leden van de Commissie zullen door het be stuur aangewezen worden. Na de pauze kwam aan de orde het rap port, inzake het Onderhoud van W< .ing.vet- woningen en dc voorstellen welke op het onderhoud betrekking hebben. Het bestuur was van oordeel dat bij het thans in het algemeen van Rijkswege voor het onderhoud van Woningwetwoningen toe gestaan bedrag niet voldoende rekening wordt gehouden met het verschil in plaat selijke omstandigheden en in afwerking van de woningen. Met het oog op de noodzake lijkheid van reserveering voor de toekomst zou 't wenschclijk zijn, zegt 't bestuur, dien in het algemeen voor onderhoud w uitgetrokken: in de drie groote steden 45 per woning en per jaar, in de middclgroote steden 40 per woning en per 'aar cn in de kleine steden en op het platteland 35 per woning en per jaar. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST TOESTAND MINDER GUNSTIG Npar wij vernemen, is de gezondheids-) Nadat door het bestuur de verschillende oestand van den oud-voorzitter der Eerste opmerkingen waren beantwoord en de te- STAATSBEGROTING 1931 Gevraagd werd, of de minister bereid Is het .ot stand komen te bevorderen van een algeheele uniformiteit in de salarieering an burgemeesters, secretarissen en oüt- angers in de onderscheidene provinciën. Het gebeurde te Maastricht. Verscheidene leden brachten het gebeurde ter gelegenheid van de staking aan. de Zinkwitfabriek te Maastricht in 1929 ter sprake. De leden wezen er op, dat thans wel is komen vast te staan, dat van het begin der staking af de vrijheid en veilig heid der werkwilligen zeer ernstig be dreigd werden. Een ander optreden, van den beginne ft' in, door de politie-autoriteiten had dit alles kunnen voorkomen. Deze autoriteiten zijn echter in elk opzicht in hun taak te kort geschoten. Deze leden betreurden voorts zeer de ge deeltelijke en eenzijdige publicatie van het aari de Kamer ter inzage van de leden over gelegde raport, welke heeft plaats gehad. Gevraagd werd of de regeering bereid is, alsnog tot de publicatie van het rapport •lf desnoods met weglating van namen „ver te gaan. Naar hun oordeel geeft de ge deelteli'ke en tendentieuze publicatie, welke heeft plaats gehad, hiertoe alle aanleiding. Andere leden betoogden, dat zij wensch ten staande te houden. lo. dat bij de Mnastrirhtsche gebeurte nissen van katholieke zijde aandrang is oefend tot het gebruik van sabel en gum- mistok; 2e. dat ook geestelijken in die richting ivloed op de autoriteiten hebben geoefend; 3e. dat, toen naar het oordeel der katho lieke leiding die aandrang niet voldoendp hielp, men van die zijde zelf maatregelen heeft trachten te nemen om „er een eind aan te maken"; 4e. dat, toen ook dit misliep, het lagere politiepersoneel buiten de autoriteiten om is bewerkt, en dat daaruit de hinderlaag en de schietpartij op 16 October zijn ge volgd. Door den heer Vliegen werd een over dit onderwerp handelende schriftelijke nota ingediend, welke nota aan het verslag ts toegevoegd. Toestand blnnenschinperij. Krachtig werd aangedrongen op de in stelling van een Staatscommissie, welke zich zal hebben bezig te houden met de be studeering van de oorzaken en de gevolgen van de tegenwoordige malaise in het bin- nenscheepvaartbedrijf. alsmede met hei zoeker, naar middelen, welke tot een ver betering van den toestand kunnen leiden. Andere leden achtten de instelling van een staatscommissie niet den juisten weg om een spoedige oplossing van dit vraag stuk te verkrijger. Verscheidene leden meen den, dat een van de eerste oorzaken van d« malaise in dit bedrijf is de concurren tie, welke buitenlandsche schippers den Nederlandschen aandoen, terwijl de Neder- landsche scheepvaart in het buitenland be moeilijkt wordt, er in de tweede plaats do hooge sluis- er andere rechten, welke door de schippers moeten worden betaald. In dit verband werd eritiek geoefend op het gemak, waarmede goedkeuring verleend wordt aan allerlei gemeentelijke verorde ningen tot heffing van kade-, sluis- en ao dere dergelijke rechten. Lijkverbranding. Verscheidene leden achtten het onverde digbaar, dat de lijkverbranding, waarvan staat, dat zij in strijd is met de Begraafwet, door de regeering oogluikend wordt toege laten. Zij vroegen naar de voornemens, welke in dit opzicht bij den minister be staan. Toepassing TrekhondenWet. Bij eenige leden bestond bezwaar tegen de steeds strengere, toepassing van de bepa lingen der Trekhondenwet. Van andere zijde werd het in dezen door don Minister ingenomen standpunt toegejuicht. Wijziging en uitvoering van de kieswet De vraag werd gesteld, tot welke resul taten de minister is gekomen bij de over- weeing van de ten vorigen jare bepleit' wijzigingen van de Kieswet, welke de ver grooting van het aantal handteekeningei voor de candidaatstelling van de leden der leden meenden te weten, dat het Centraal Stembureau te dezer zake advies aan den minister heeft uitgebracht Zij zouden gaarne behalve van liet oordeel van den minister ook van het advies op de hoogte worden gesteld. Vrij algemeen oordeelde men een wijziging van de Kieswet ge- wenscht, waarbij de bevoorrechting, welke de kleine groepei. thans, boven de groote ge nieten. wordt uitgesloten. Eenige leden bepleitten een verandering n de wijze, waarop het stemmen bij vol macht geregeld is. Zou werd gevraagd, niet kunnen wor den bepaald dat de. volmacht niet alleen voor één keer. doch ook tot wederopzeg- gens kan worden gegeven? Andere leden zouden de oplossing willen vinden in het verstrekken aan schippers een legimitatiekanrt. tegen inlevering waarvan zij in een willekeurige gemeente tot de stemming zouden kunnen worden toegelaten. Een der leden drone wederom op afschaf fing van den stemplicht aa- Burgerwacht enz. Verscheidene leden opperden voor Vrij willige burgerwachten, bijzondere vrijwil lige landstorm militaire politie bezwaar tegen het opnieuw voorkomen van poster op de begrooting. Vele andere leden achtten het behoud van deze posten dringend noodzakelijk. Bioscoopwet. Gaarne zouden sommige leden vernemen, of de minister bereid is, net initiatief te nemen tot een wijziging van de Bioscoop wet. welke het mogelijk maakt, dat ni"t alleen de films, die in een bioscoop worden vertoond, aan controle worden onderwor pen, doch dat ook voor het z.g. bijprogram ma eenzelfde controle wordt ingesteld. Ook werd 's ministers medewerking ge vraagd voor het tot stand komen van een bepaling, welke het mogelijk maakt, dat de plaatselijke keuringscommissie coupures in de door haar te keuren films aanbren gen Een lid drong aan op een algemeen bioscoopverbod. Statistiek Een der leden drong aan op beperking van de publicatie van statistische mede- deelingen, welke naar zijn meening veel te groote financieele offers vergt in verhou ding tot het daaraan verbonden nut DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG DE BURGEMESTER VAN GRONINGEN? Naar wij vernemen is binnenkort te ver wachten de benoeming tot Burgemeester van 's-Gravenhage met ingang van 1 December a.s. van J h r. Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, met gelijk-' tijdig eervol ontslag als Burgemeester van Grohingen. De benoemde, die om zijn capaciteiten als magistraat, een zeer gunstige reputatie ge niet', is vroeger Raadslid en Wethouder van Zutphen geweest, vervolgens Burgemeester an Brummen.en is sindsdien Burgemeester ran Groningen. Vele leden drongen erop aan dat een overzioht aan de Kamer zal worden overga tegd van de plannen op het gebied van werkverschaffing en steunverleening. welke Üe regeering voor de naaste toekomst heefi. De komende tijd zal, op dit terrein zeker belangrijke en ingrijpende maatregelen vragen. Nog steeds waren verscheidene leden van oordeel, dat aan de tewerkstelling van werkloozen in vele Drentsche gemeenten nog te veel het denkbeeld van steunverlee ning wordt verbonden. De landbouw. Zeer vele leden verklaarden zich onvol daan over het beleid van den minister, voor zoover dat de afdeeling landbouw van zijn departement betreft. In den ernstigen toe stand van crisis, waarin een belangrijk deel van den Nederlandschen landbouw zich thans bevindt, had de minister reeds lang bij de volksvertegenwoordiging geko men moeten zijn met ingrijpende voorstel ien tot steunverleening. De instelling van -la commissie-Lovink kon bij de meeste dezer leden weinig bewondering wekken Een commissie als deze kan niet andere dan eenige algemeene maatregelen voorstellen Gaarne zouden zij intusschen vernemen, of het juist is, dat de commissie-Lovink aai do regeering reeds verscheidene voorstelltn heeft gedaan, welke deze niet bereid is ovci te nemen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zouden zij willen vragen, wat deze voorstellen behelzen. Wat de aanstonds te nemen maatregelen betreft, pleitten verscheidene leden krach ten voor het verleenen van steun aan graan bouw, fabrieksaarJappelverbouw en suiker bietenverbouw Sommige leden drongen met klem aan op het verstrekken van credleten uit de schatkist aan sommige groepen van tuinbouwers, die groote moeilijkheden on dervinden. De aandacht werd gevestigd op den aan voer van enorme hoeveelheden graan uil Sovjet Rusland, waardoor de prijzen op de internationale markt zeer worden gedrukt Hierin kan volgens de meening van ver scheidene leden niet andere worden geiziei. dan een laakbare dumpingpolitiek, tegen de gevolgen arvan zij maatregelen nooi zakelijk achtten. Verschillende leden kwamen met klem op tegen het denkbeeld van een der leden tot het heffen van invoerrechten op be paalde landbouwproducten. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat het vóór alle? gewenscht is den export der voor in aanmerking komende land bouwproducten zooveel mogelijk te bevor deren. Uitbreiding van afzetgebied is hoogst noodzakelijk. Bescherming van vogels. Op wijziging van de Vogelwet werd krachtig aangedrongen. Aan de moordda dige massavangst van nuttige zangvogels moet een eind komen. Veevfervoer. Aangedrongen werd op het nemen van strenge maatregelen tegen misbruiken bij het vervoer van vee per vrachtauto. Mond- en klauwzeer. Aangedrongen werd op ruimere beschik baarstelling van serum tegen mond- en klauwzeer. Andere leden vroegen, of de minister bereid is onder strikt onbevoor oordeelde leiding proeven te laten nemen met het middel ..Matafto". opdat hier lande eindelijk eens officieel en afdoende worde geconstateerd, of dit middel al dan niet als ondeugdelijk moet worden aange- EEREGERECHTSHOF VOOR JOURNALISTEN Dr. LODER PRESIDENT In de slotzitting van de Federation Inter nationale des Journalistes werd te Berlijn tot president van het op te richten eere gerechtshof van de tiers, op voorstel van de rechtscommissïe van de F. I. J., de heer Lo- vice-president van het Internationale Gerechtshof in den Haag, en tot vice-voor- zitter de Zwitsersche stendenraad prof. dr. Wettstein benoemd. Kameu'V J. G barnn van Voorst tot Voorsï, j ginvoototïllen bestreden, werd het bostmirs-1 weder minder gunstig. voorstel aangenomen. I w ka »c£r dieirisian l-w/... p,.--:-.. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIEKRUIS" JAARLIJKSCHE VERGADERING. Zaterdagmiddag vond in 't Gebouw van de Vrijwillige Brandweer aan de Nieuwe Gracht te Utrecht de jaarlijksche algemee ne vergadering plaats van den Nat Bond „Het Mobil isatiekruis". Onder de aanwezigen merkten wij op de eere-voorzitter Generaal Snijders. De voorzitter, generaal W. H. t Terwisga van 's-Gravenhage wees erop dat de bond in de vijf jaren van zijn be staan gestaag is vooruitgegaan. Met het goede doel voor oogen en onze vaderlands lievende, nationale taak in het hart, moeten wij, zegt Spr., rustig voortgaan te doen dat gene, wat in het belang van het vaderland kan wezen. Wij moeten al datgene wat onze zorg heeft, in groote- mate heeft, behartigen. Maar de reden van het ontstaan van onzen Bond moet de raden van zijn bestaan blij ven; nu en in de toekomst! De taak van onzen Bond is den geest van ons volk vaardig te houden, omdat wij oen bijzonder blootgesteld hoekje van Europa vormen. Spr. wekte op voor de Kamerdebatten over de mogelijkheid van ontwapening ol vermindering van bewapening meer dan gewone belangstelling te hebben. Laten wc behoed worden voor afglijden in een rich ting die niet in het belang is van ons land en ons volk. Wat ook demagogen en gees telijke theoretici zeggen mogen. Op voorstel van den voorzitter werd dooi de vergadering een telegram gezonden aan H. M. de Koningin. Het jaarverslag van den waarnemend secretaris, de heer P. de Vries, kwam daarna in behandeling. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende hoofdbestuursleden, de heeren M. II. van Terwisga, P. Bootsma, E. C. Gaarlandt en E. J. H. J. Schut bij accla matie herkozen. De heer Van Terwisga had zich als hoofdbestuurslid herkiesbaar gesteld, maar wenscht 31 Dec. 1930 als voorzitter van den Bond af te treden. Generaal Snijders sprak den aftreden den voorzitter toe. Spr. noemde dit aftreden een groot verlies voor den Bond, hoewel de argumenten die bij generaal van Terwisga voorgezeten hebben billijk cn juist zijn. Spr. bracht hem namens den Bond grooten dank Wij allen, aldus spr., brengen u een warme hulde voor wat gij voor den Bond gedaan hebt De Bond is de schepping van den ge neraal en hij heeft hem tot groei gebracht. Spr. verzocht daarna een driewerf „hoera" op generaal van Terwisga uit te brengen. Na behandeling van verdere huishoude lijke zaken deelde de voorzitter mede, dat aan H. M. de Koningin in het afgeloopcn jaar aangeboden is het Witte Mobilisatie- kruis. In totaal zijn er thans 300 uitgereikt. De Bond wil een eigen orgaan uit gaan geven en aan de afdeelingen werd verzocht om uiterlijk 20 Nov. mede te deelen hoeveel abonnementen men meent to kunnen opge ven. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. MR. J. V. VAN DIJK t PETITIONNEMENTSNAKLANK CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN HET GESTICHT „BLOEMENDAAL" TE LOOSDUINEN. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan dc Provinciale Staten voor, aan de Vereeni ging tot Chr. veraorging van krankzinnigen in Nederland f 60.000 ter Icon te verstrekken ten behoeve van do verbouwing van eon vrouwenpaviljoen op het terrein van „Bloo- mcndanl" te Loosduincn. Hot desbetreffend verzoek van het bestuur was reeds in liet begin van dit jaar bij Gedep. Staten ingeko men en dezen hebben zich bereid verklaard eraan te voldoen, doch bet was, na het ont vangen van nadere inlichtingen van dat be stuur inmiddels te laat geworden om nog in de eerste gewone zitting van Prov. Staten een voorstel van deze strekking aanhangig te maken. Daar het werk bezwaarlijk uitstel kon lij den (een der muren van liet paviljoen ver toonde scheuren) werd bereids aangevangen met de uitvoering, welke thans zoover is ge vorderd dat het verbouwde paviljoen in den loop van November a.s. in gebruik zal kun :len genomen. Tc Den Haag is op 53-jarigen leeftijd over leden Mr. J. V. van Dijk, Raadsheer in den Iloogen Raad en buitengewoon 'noogleeraar totstandkoming van het werk zal voor in do Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan rpn 18-tal vrouwelijke patiënten meer plaats de GeEe»7"-iï?ütc Uaiv&ïïiteiX te Amsterdam. in het paviljoen zijn verkregen. VEENENDAALSCHE PRAAT. bevoegde zijde schreef men onlang$ een en ander over het werven van hand- teekeningen te Veenendaal. Hiertegen kwam de heer B. Bos, belas tingambtenaar aldaar, in verzet. We zonden zijn brief naar onzen bericht gever. doch hoehfen met de beantwoording geen haast te maken, want een soortgelijk, stuk stond een dag lifter reeds in „Het Volk". Natuurlijk heette het ook in dit ge- al: lasterpraat. Dit gaat wonder gemakkelijk, als men ia een bericht dingen legt,welke geen verstan dig mensch er in leest cn dan tegen deze .laster" te velde trtkL Zoo schreef de heer Bos in Het Volk.; .Mij wordt iets in de schoenen geschoven, vaartegen ik met klem wcnsch op te komen. Het bericht vermeldt, dat hier „een belastingambtenaar rond gaat met een lijst om handteekeningen en daarbij belooft zijn betrekking moet zijn be lofte wel geloofwaardig maken dat de genen die teekenen minder belasting zul len betalen en meer -pensioen krijgen." Hier wordt dus ronduit gezegd, dat dezé belastingambtenaar bij de teekenende men- schen zijn plicht als belastingambtenaar zou verzaken". Wie nu lezen kan, begrijpt onmiddellijk, dat dit een uitlegging is, welke kant noch wal raakt En we vonden 't niet de moeite waard er verder op in te gaan. Echter, onze berichtgever vraagt nog eveu het-woord en dit zij hem verleend: Natuurlijk heeft deze belastingambtenaar niet beloofd, bij het presenteeren van zijn lijst, dat hij er voor zorgen zal, dat de on derteekenaars minder belasting zullen beta- n en meer pensioen zullen krijgen. Daar kan hij niets aan doen. Zulk een. onzin moet hij zelf er niet uit lezen. Ieder die verder leest begrijpt wel iri reiken zin dat „beloven" bedoeld is. Een tikje ironie kan men blijkbaar in hei roode kamp heelemaal niet verdragen. Men poseert dadelijk als de geïnsinueerde. Had de heer B. ook het volgende laten le zen in „Het Volk", waarheen hij z'n klacht ook al schreef, elke gewillige lezer zou da delijk gezegd hebben: „.onze kameraad ia toch wel heel spoedig op z'n teentjes ge trapt Immers, wij beloven aan den arbeidei} altijd veel Hierop komt het neer, dat de roode heereil (net zoo als zij op de bewuste Veenschd meeting van 20 menschen gedaan hebben) steeds maar gouden bergen beloven. Meen pensioen en minder belasting! Daarin wor den zij door anderen overtroefd, die zij daar om niet*„zien en luchten" kunnen 't Is ook eigenlijk om uit je vel te sprin gen als je zelf al tien gouden bergen be loofd hebt en een onder doet er waarlij kt nog tien bij. Die twintig gouden bergen hebben ze ntf in Rusland! Ziet ge, men moet weten, dat het den voor standers van het Vlootplan alleen maar té doen is om zooveel mogelijk geld weg tó gooien!! Daarover zitten zij nu den gehee- len dag te piekeren, hoe zij nu den men» schen de hoogste belasting zullen doen be talen en het minste pensioen zullen geven!( Die het wil gelooven gelooft het maar! Dat er ook nog revolutionaire en 'anti revolutionaire beginselen in het spel zijn, schijnt men niet te weten! Men beloort maar! 't Is altijd maar een speculeercn op de gevoeligheid van de beurs. Daardort krijgt men lijsten vol handteekenen. Daar wordt natuurlijk geen woordje ge rept over wat Colijn gedaan heeft in dea tijd van dreigende inflatie. De menschen moesten eens gaan denken, dat er van recht- sche zijde geen klein beetje gedaan is vooc de beurs! Er is geen denken aan dat men ook iets zegt van wat kort geleden in dit blad geschreven is ofer de hooge salarissen en revenuen die de hooge heeren genieten, bij elkaar in tien jaar opgeteld (het vloot plan gaat over tien jaar). De menschen moesten eens gaan begrijpen dat zij daar voor ook nog heel wat belasting moeten betalen! Men belooft maar. Veel beloven en weinig geven Bij die Veensclve meeting die onder dé leiding stond van dezen belastingambtenaar, waren de heeren blijkbaar zoo verrukt over de gouden toekomst, die zij beloofd hadden, dat zij niet eens het „Wilhelmus" gehoord hebben, toen de vergadering was geëindigd, aangeheven door eenige vertrekkende jou gelui. Neen. ordeliefhebbers, van ordeverstoring was geon sprake! En nu nog iets over die Vcensche kled ders voor de kerkgebouwen, des Zondags morgens. Hierover merkt de heer Bos op: Hoe weet de inzender dat wij hicraart schuldig zijn? Door de politie is hiernaar een onderzoek ingesteld, evenwel zondek resultaat Wel is zij tot de overtuiging gekomen, dat het schilderen niet door ons is ge-; schipd, en 't is door ons dan ook stertz afgekeurd. Als anti-milltalrlstcn uit een andere ge meente hier komen schilderen vóór dé kerk, is het dan geoorloofd ons dit aan ta wrijven zonder ecnig bewijs daan-oor? Dit verweer Is Foei! Moet zij zóó i non al woont deze oen half uurlie verder?' 't Is maar goed dat hii aan ..Tiet Volk" hlen'an niet geschreven beeft. De rednetié zou 't er afgeknipt hebben en -te schrijver zou een berisping ontvangen hebben, dat bij zulks niet mocht afkeuren't Is maar heel verstandig geweest dat hij daarover aan z'n liifbla.i niet; Bovendien, „de politie heeft h-1 onderzocht doch zonder resultaat"! D> heer B. weet dus wel in zooverre er van af. dat die nacht- helden niet zoo heel ver weg wonen? WA Ar zij wonen doet er niet toe. Of zij hier of in Rusland wonenwii gelooven dat zij werken der duisternis doen. Al maar heioven. zonder op de kwesties het rechte licht, het licht vnn alle kanten to laten schijnen! Hun leuzen schrijven In den nacht! Dat is hun werk. l Anders niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1