Chevrolet Geloof slechts Uw oogen... TWEEDE KAMER A. J. 8TALLIIVGA Radio Nieuws. Schoolnieuws. rWEEDI BLAD PAG.? EEN NIETSZEGGENDE IVIOTIE VERWORPEN DE VLOOTVOORSTELLEN Vergadering van 22 October. OVERZICHT Het was te verwachten: de reactionaire, nietszeggende motie van den heer Cramer is met overgroot© meerderheid verworpen: 56 tegen 22. De voorsteller had zich voor het „ten spoedigste" opheffen van het interneerings- kamp in Boven-Digoel beroepen op het rap- port-Hillen. Maar ten onrechte. Want dat rapport ried juist bedachtzaamheid aan en waarschuwde tegen overijling, omdat in het kamo nog honderden personen zitten, die voorhiopig gevaar voor de maatschappij zou den opleveren. Al interpreteerende deed de heer Cramer het voorkomen aisof zijn „zoo spoedig mogelijk" synoniem was met het ..onmiddellijk", waarmee zijn concurrent de Visser bij voorkeur werkt. Neemt men de motie letterlijk Dr. Beumer heeft het in zijn snijdend-scherpe, vernietiegnde crit.i.ek op de rede van den heer Cramer in het licht gesteld dan is zij doodonschuldig geelt zelfs blijk van groote verslapping bij den voorsteller, die twee jaar geleden rui' in het radicale vaarwater koerste. Wat heeft men nu aan zoo'n caoutchouc-moti tenvijl de minister verklaarde werkzaam te ziin in de richting van liquidatie van het interneeringsoord? Niets! Die opinie heeft de Kamer uitgesproken in de verwerping der motie. De interpellant kwam daardoor met leege handen thuis. Dat was het gevolg van zijn tendentieus exploiteeren van liet Digoel-rapport ten bate van de politieke affaire der S.D.A.P. Iets nieuws is dat op zichzelf wel niet. Het is alleen een keer te meer geconstateerd en „vastgenageld". Voorloopig kan nu eerst wórden afj wacht wat Indië zelf in deze aangelegen heid meent te moeten doen en ook ten aanzien van het omgeven der exorbitant- rechten met meer waarborgen. Dit laatste is iets, waar ook de minister voor voelde. Het denkbeeld van den heer de Visst om qok die exorbitante rechten onmiddellijk af te schaffen, aanvaardt geen 'ernstig mensch. De communist bulderde ook Dins dagavond over gruwelen in Indië, maar ver geet blijkbaar de tallooze executies zonder veel omslag in Rusland van personen, wier dood reeds zeker is als ze maar verdacht worden van onwelwillende gezindheid genover de sovjet-machthebbers. Overigens is de dag van gisteren besteed aan het Kruiser-voorstel. We kunnen niet zeggep, dat bij hetgeen in de talrijke redevoeringen is gezegd, niets overbodigs was. Er is veel herhaald, dat reeds goed gezegd was, zoodat we het min of meer luxe vonden, dat verschillende par- tijen met twee en drie sprekers in het vuur kwamen. Een drietal redevoeringen vroeg meer in 't bijzonder de aandacht. De heer Tilanus gaf een goed gedocumen teerd betoog ter bestrijding van de famous? ontwapeningstheorieën van de heeren der S.D.A.P. en van den heer Marchant. De heer Albarda gaf zich veel moeite om het pe titionnement van zijn partij te verdedigen, maar verloor daarbij volkomen uit het oog, dat in de vijftiger jaren van de vorige eeuw en daarna er inderdaad een „volk achter de kiezers" bestond, dat alleen in een petitie zijn stem kon doen 'hooren. On der het huidige algemeen kiesrecht is dc situatie geheel anders en heeft een doen hoo ren van „de stem des volks" over de Volks vertegenwoordigers weinig zin. Met demo cratie heeft het bovendien ook weinig van doen; eer het tegendeel is waar. Het heeft dan moer van een poging tot intimidatie; tot overbluffing door een getal, dat in dit geval allerminst uitging boven wat de be staande politieke constellatie ons reeds doet kennen. Daar komt bovendien nog iets bij, dat door den heer v. Toll op voortreffelijke zakelijke en heldere wijze is uiteengezet. Men heeft de menschen opgeroepen tegen onwezenlijke niet bestaande dingen, met argumenten, die misleidend moesten werken. Deze dinger zijn onweersprekelijk. Slecht kwam do heer Brautigam er af Deze had met zeer onvolledige citaten ge werkt en daarmee een voorstelling van za ken gegeven, die volkomen in strijd was met de bedoelingen der Regeering van 1926 en 1927. De S.D.A.P. zal dit verwijt onmo gelijk kunnen ontzenuwen. Als één man zal dc Katholieke fractie voor de voorstellen van minister Deckers stemmen. Zij acht de voorgestelde uitgaven noodzakelijk, ook met het oog op onze we reldpositie als Rijk met bijna 70 millioen zielen. Om die reden willen de Katholieken ook niet weten van eenzijdige nationale ont wapening maar zijn bereid, naar ons vermo gen, mee te helpen dat we onze neutraliteit kunnen handhaven en voldoen aan de plicli ten, welke men internatioaal venvacht, dat we zullen nakomen. De rode van den heer v. Poll was een der hoste, die we over het vlootvoorstcl ge hoord hfihbon. Heden komt de minister aan het woord VERSLAG De hamer begon met con regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelde voor het ont- vverp-De Visser over de regeling der pocht- commissies aan do agenda toe te voegen. De algemeene beschouwingen daarover zul len vermoedelijk tegelijk gehouden worden met die over de regccringsontwerpen. Aldus werd besloten. Motie-Cramer. De motie-Cramcr inzake spoedige op heffing van het interneeringskamp aan den Boven Digocl en vrijlating der geïnterneer den werd daarna verworpen met 50 tegen 22 stemmen. Vóór: soc.-democraten en com munisten en dc heer El. Vos. Het Vlootontwcrp. Bij de voortzetting der behandeling van het Vloot-ontwerp bekeek de beer Braat (Plattel.) de kruiserkwestie uit landbouw- ooppunt. Hij zag geen reden voor vlootuit- breiding. Als wc iets doen, dan zouden we het flink moeten doen. Bovendien vertrouwt hij de bemanning niet erg. Het geld is beter voor den landbouw te besteden. We bleven op hetzelfde peil toen de staats man Floris Vos aan het woord kwam. Hij ziet geen" antithése tusschen nationale en internationale ontwapening en dus hij alvast met cle eerste beginnen. Daarom •temt hij tegen de aangevraagde defensie- middelen. Verstandiger taal beluisterden we van den heer Tilanus (c..h.). Deze misprecs .de anti-Vlootwetactie, die meer speculeerde op het"gevoel,-dan wel eerbied toonde voor het verstand der menschen. Toch moet in dc staatkunde het ver-stand de' overhand den. Het aantal petitionnementsstemmen was niet lipoger dan te verwachten viel voor wie op de politieke -plaats der ontwapenïngs- nartijenTet. Een aardig stükje politieke pro paganda stak er wel in. Dc Nederlandsche ontwapenaars wijken nog steeds af van huil -geestverwanten in het buitenland. De heer Albarda is thans ook voorstander vdn buiten-wettelijke mid delen tegen dén oorlog. Maar hij. praat daar mee slechts den heer Wijnkoop na, die liet in -December 1929-al zeide. Willen de soc.- dem. inderdaad revolutionair optreden, dan is het goed als zij dat openlijk zeggen. Van moreele diskwalificaties van den oorlog druipt de socialistische pers, verklaarde de soc.-dem. hoogleeraar Bóngcr. Maar daarmee brengen we de zaak geen stap verder, voeg de deze er aan toe- Na nog allerlei intellcctueele argumenten voor ontwapening te hebben bestreden, wees de heer Tilanus er op, dat de lieer Marchant sinds 1920 geheel van opinie is veranderd omtrent onze neutraliteit. Hij verliest daar bij totaal uit het. oog twee interpretatieve verklaringen van de Volkenbondsvergade ring betreffende art. 16 van het Volkenbonds pact en noemt nu 'een waandenkbeeld, hei geen hij in 1920 verdedigde. Naar ons verhiogeir hebben we ons gebied tc beschermen. Ook ons uitgestrekte Indisch gebied in het belang-der inl'aridsehé volken. Militairisten kennen we in ons land niet, met uitzondering misschien van de commu nisten. Ook wij ver foei en den oorlog, maar zien de werkelijkheid anders dan de paci fistische heeren. Wat baat ons een Beroep op Londen of op Washington? De maritieme Vurootingen van ï'ngaland, Amerika, Frank rijk, Japan en, Italië, spreken duidelijke taal. Nederland moet met zijp uitgestrekt eilan- dengebied zijn eigen gang gaan. Het plan van den minister juicht dë heer Tilanus dan ook toe. Het is eenvoudig en sober van op zet. De minister van Financiën, dezelfde die in 1923 bezwaar maakte, rhaakt nu geen bezwaar. Dat bewijst alleen reeds dat het plan financieel niet bezwaarlijk is. Of de-vloot uitgebreid wordt of niet, "is niet. de voornaamste vraag. Beoordeeld moet iedere aanvraag worden aan de hand der noodzakelijkheid. Intusschen brengt deze kruiser geen uitbreiding, omdat die alleen als een mate.rieel-rcsc.rve bedoeld is. Een zeevarende vloot kan,.niet huiten 50 pet. reserve.. De minister blijkt gekozen te hebben voor klein materieel. Dat neemt niet weg, dat de kracht.gezocht -moet-worden in de artillerie. Kan de minister nu volhouden, dat de krui ser wat de bewapening betreft aan de ei.sclien. voldoet? Kan 1 men niet beter eon paar ton per jaar meer uittrekken om dan Qen volwaardige kruiser te krijgen Des noods kan men de reserve voor de overige schepen iets verlagen. De heer Albarda (s;d.) meende, dat de hoofdvraag hier is: Wat is de strekking van dit, ontwerp? Hij betoogde, dat wij hier voor1 de kwestie staan of de, Indische zee varen tie vloot met, 50 pet. zal wórden vergroot, ja dan neen. Hij ziet niet voorbij het verschil tusschen 1923 en nu, riiaar het onderscheid is voel,minder groot dan sommigen zeggen Aan het vlootplan van 1923 zou men zelfs' niet vastgezeten hebben. De wet had kun' nen worden gewijzigd. Maar die wet behels de slechts het halve plan. Feitelijk zou men daarmee dus gebondenzijn geweest ook voor de andere helft. Breedvoerig werd betoogd, dat het thans om het geheele vlootplan gaat en dat de uitvoering van de plannen-Deckers tot uit breiding van de vloot zal leiden. We krijgen o3 schepen, terwijl we ,er riu 22 hebben De heer Duymacr v. Twist: Zoo staat de zaak niet; dat weet u heel goed. Dc heer Albarda: Men wil altijd 22 -arende schepen hebben. Maar moesten de schepen vroeger ook nipt in reparatie? Ver vanging van opgevaren schepen zou geen '"tbreiding sp'jn, maar: deze reserve is het el. Er wordt gezégd: we hebben geen perso neel voor uitbreiding. Maar men zegt tevens dat meer personeel noodig is voor de nu aanwezige vloot. Met die bemanning zal het wel losloopcn tegen 1935, als het 'eerste schip klaar zal zijn. Persoonlijk meende, de heer Albarda, dat de bemanning er zc-ker zal komen. Iiij meende ook, dat er wel meer geld noodig zal zijn, dan de minister aan gaf, zulks met het oog op allerlei hulpdien sten en kosten van exploitatie. De soc.-dem. willen niet alleen geen be stendiging van de bestaande vlootuitgaven, maar bepleitten steeds vermindering. Daar om is de gevoerde actie gerechtvaardigd. De beweegreden voor dc indiening van het vlootplan aanvaardde de heer Albarda niet. Voor West-Indië zou men met politie- vaartuigon kunnen volstaan. Voor Oost-In- diö is ook geen grooter behoefte ontstaan, aan meer schepen. Er is niets gebeurd, dat die richting dringt. Pressie van Engeland kan er niet zijn. Tijdens de conferentie van Washington verklaarden de 4 grootste zee mogendheden Nederlands gebied in het Oos ten tc zulten eerbiedigen. Toch is men na 1920 op een Vlootwet blijven aandringen. De conferentie, van Londen (1930) heeft opnieuw ontsnanning gebracht, meende de heer Al barda. En kort daarna komen wij met dit bouwplan, hoewel, als alles meeloopt, ec op twapeniiigsgebicd iets goeds te hopen valt. Als er in den Grooten Oceaan strijd ent- staat, zal het tusschen groote mogendheden zijn. waartesren wij niets vermogen. Volgens den heer Albarda achten ook deskundigen (in „Onze Vloot'") den nieuwen kruiser on geschikt, ,-dem. Kamerleden laten zich voorts door menschen als Bonger en derge- ken den weg niet voorschrijven. Ontwapening laat ruimte voor een politie macht. De Hollandsche soc.-dem. kiezen dc ontwapening voor Nederland en voor Indië cn doen hetzelfde als hun geestverwanten in andere kleine landen. Prof. v. d. B i 11 (Lib.). Die geen Koloniën hebben. De heer A1 bar da. Denemarken met zijn lange kustlijn heeft .geen enkelen kruiser en beschikt slechts over 13.000 ton. De heer Duymae r v. Twist. Neder land heeft ook geen kruiser, het gaat om Indië. De Chevrolet waardemeter stelt U in staat alle goede hoedanigheden van de Chevrolet na te gaan. De dealer zal U gaarne een dergelijken waar demeter verschaffen. U kunt punt voor punt controleeren, welke voor deden de Chevrolet biedt. General Motors Continental S. A. U ZIET, dat een Chevrolet truck zuinig is Ubehoeft niet meer op beweringen alleen af te gaan. Wij bewijzen U, dat de Chevrolet inderdaad zoo zuinig is, als wij zeggen. Dit bewijs wordt U geleverd met een glazen benzinereservoir, speciaal vervaardigd om toekomstigen Chevrolet- eigenaars te demonstreeren, hoe goedkoop hun vervoer zal zijn. De dealer is steeds bereid een proefrit met U te maken. Over tuig U zelf. U zult tevens constateeren, dat de Chevrolet niet alleen zuinig is, maar alle voordeelen biedt van een goeden zes- cylinder snelheid, soepelheid, betrouw baarheid. Het G.M.A.C. termijnbetalingssysteem maakt het U mogelijk een Chevrolet aan te schaffen en uit Uw inkomen te betalen. PERSONEN- VRACHTAUTO'S HOOGEWOERD 56 LEIDEN TELEFOON 361 Chevrolet - Pontiac - Oakland - G.M.C.Trucks De heer AI bar da: "Het is nooit ontkend, clat" Teri vloot noodig zal blijven; zelfs het meest radicale plan, dat van de Russische Sovjet-republiek kent een vloot. En ook Denemarken behoudt een vloot van 13.000 ton. Maar zij zal bestaan uit politie-vaar- tuigen en niet uit oorlogsschepen. De heer Albarda besprak vervolgens het petitionnement. Hij waardeerde het zeer hoog als rechtstreeksehe volksuiting en be greep niets van de critjek van de rechter zijde. waar nien voorheen meermalen groote petities inzond. Beter is het om onder den indruk deze beweging te komen. Anders staat ge, aldus de roode leider, als in 1918. weer ie bibberen op uw beenen, als de macht onzer beweging op u aankomt (Ge lach). Tot liberalen cn Katholieken werden bit tere verwijten gericht, dat zij de soc.-dem. in hun actie niet gesteund hadden; in 1923 was er daar wel sympathie. Nu staat heel de Ka tholieke partij naast den Katholieken Mi nister. Durven ze alleen oppositie voeren te gen niet-Katholiek Ministers? In den breede werd de handteekeningen we/ving voor het petitionnement verdedigd. In onzen tijd mag men ook de jeugd in deze dingen betrekken. Besloten werd met een protest tegen het bewapeningsstreven, dat valt waar te ne- De soc.-derii. zullen er zich met kracht tegen verzetten. De heer v. Poll (r.k.) wilde de be- teekenis van de petitionnementsactie niet verkleinen, maar de vraag blijft, waarvoor gepetitionneerd is. De roode procla matie, die tot teekenen opriep, was echter vol van onjuiste argumenten der vlootuit- breiding, nieuwe millioenen voor militairis me, deelneming aan den bewapeningswed strijd en dergelijke. Alles was echter even onjuist. Bij het vlootplan-Deckers is de Ka mer steeds bevoegd tot nadere beoordeeling. ~at is indertijd met de „Celebes" gebleken. Het is raadselachtig, dat dé vloot met 50 pet. zou worden uitgebreid en dat dit geen hoogere offers zou vorderen, gelijk inderdaad het geval is. Als het plan is uitgevoerd zal de tonnenmaat van de vloot nog iets zijn ge- De kosten van den bouw leggen geen ouwe uitgaven op, die nu niet worden ge daan. De socialistische proclamatie wekte "en misleidenden indruk, dat er 120 nieuwe aillioenen zouden worden uitgegeven. De croi-derstclling, dat Nederland deelneemt aan den bewapeningswedstrijd, is onhoud baar. Het Rijk telt bijna 70 millioen zielen. Naar evenredigheid van Denemarken zou den we 600.000 mogen bouwen, het is nu even 20.000. Inzake do z.g. „vlootuitbreiding" werd met de stukken aangetoond, dat de soc.-dem. heer Brautigam zeer onvolledig geciteerd had en daarmee een gansch verkeerden indruk wek Hij liet de vorige Regecring zoo wat het tegenovergestelde zeggen, van wat inder daad haar opinie was ten aanzien van bouw en samenstelling der vloot voor Indië. Zij bedoelde na 1930 nader te bepalen wat ge schieden moest in verband met een defini tieve samenstelling der vloot. Wat nu ge schiedt is in 1927 reeds aangekondigd. Het petitionnement miste dan ook elke reëelc basis cn is dus politiek volkomen waardeloos en zinloos. Dat is te danken aan opjuiste voorlichting van volksleiders. Van tegenstemmen zal bij dc Katholieke fractie geen sprake zijn. Ten slotte werden kort enkele bezwaren ontwikkeld omtrent verzorging der vloot in Nederland na 1940 en den te bouwen kruiser Gevraagd werd verder of Cu .Qao niet wat voor zijn eigen veiligheid kan bijdragen Dan heeft de heer v. Poll geen bezwaar tegen het schip, dat men nu wil bouwen. "Wij willen in Nederland geen van allen oorlog, wel den oorlog buiten onze grenzen houden. Daarom is eenzijdige nationale ont wapening niet mogelijk. Onwapening, maar internationaal en gelijktijdig willen allen Maar dat is geen kwestie van democratie. Machtsvorming in dienst van het recht is geoorloofd. Een weermacht werkt voorts pre ventief en daarom moeten we tot haar be houd medewerken. Wij hebben voorts den plicht om voor In dië het bestuur te houden en te verdedigen tegen vreemd geweld, met de middelen waar over wij kunnen beschikken. Do heer Zandt (s.g.p.) veroordeelde de misleidende petitionnementspropagando. Het •is plicht der overheid voor de verdediging |des lands het noodige te doen. Een goede vloot kan daarbij niet worden gemist Men denke aan het schandaal van Curacao! De overheid moet den vrede voorstaan en zoo lang mogelijk bewaren. Maar oorlogen zullen er zijn en blijven tot het laatste der dagen, gelijk de Schrift leert. Geen tekst in den Bijbel ontzegt der overheid het recht om het zwaard te hanteeren tegen inheem- sche of buiteiilandsche moordenaars en roo- Het is volmaakt onjuist om zich voor ontwapening op de oude Christelijke kerk tc beroepen, gelijk „Kerk en Vrede" deed. /ugustinus en Calvijn leeren in hun ge schriften het tegendeel. Het streven tegen opdrijving van oorlogs lasten is sympathiek, maar men verwacht daarbij te veel van den Volkenbond. Die re kent niet met Gods recht en is daarom met m ach teloosheid ges 1 agen. Het is laf te zeggen, dat we ons niet ver dedigen kunnen. Men vergeet dat tie overwin ning is van God. Van Hem hebben we het erwachtcn. Een kleine vloot kan van groote beteekenis zijn. Technisch kon de heer Zandt het vloot plan niet beoordeelen, maai' hij voelde toch voor zwaarder bewapening van den kruiser Dc bescheiden poging van den Minister tot 'erbetering der versterking van dc vloot zai zijn steun ontvangen. De heer Schaepman (r.k.) besprak de medezeggenschap der Indische regeering bij de samenstelling der vloot en 't aandeel in de kosten voor Indië. Onze defensie heeft nimmer een agressief karakter, maar bedoelt preventief onze ligheid te beschermen en onzen Internationa len plicht te vervullen. Denemarken maakt geen politievloot, want het wapent zijn vloot met kanonnen mijnen en het zeer agressieve wapen: pedo's. Dc Labourregeering in Engeland geeft voor de vloot meer uit dan de voorgaande con servaticve regeering. Ook in Denemarken geeft de soc.-dem. mi nister van defensie een millioen meer uit voor de vloot dan de conservatieve regee ring, die «in 192S en 1929 aan het bewind was. Met den voorgestelden kruiser was de heer Schaepman tevreden, maar hij wenschte nog enkele technische inlichtingen omtrent be drijfszekerheid. Laatste spreker was do heer v. d. Heide (s-d.L Hij verdedigde de actio van „Kerk Vrede". De Kerken moeten zich tegen de logstoerusting verzetten. Zij deden het niet en daarom trad „Kerk en Vrede" op om voor ontwapening te pleiten. Want er is geen gerechtvaardigde oorlog. Elke oorlog is in strijd met de moraal. Daarom moet ook de de Staat van geweld afzien. Pas na 31 i, aldus beweerde de heer v. u. Heide, heeft het Christendom den oorlog aan vaard en een compromis gezocht tusschen het Christendom en den staat in het alge meen en den staat als oorlogvoerend in het bijzonder. Vóór dien tijd stond het Christen dom absoluut afwijzend tegenover den oor log. 1.45 -Muzlel 2.454.45 Concert. 5.15—6 —7.15 Cursus Engelseh voc Lezing. 7.45—S l'olilieberj. 11—12 Flaienconcert. HILVERSUM. Vi5ór G i k-k. 12.— Sluitin eerUerhelJ1 der 'llclgisclie bevo noe langer niet de 333 M. (is ÏU'K hier te lande, een nad getroffen, waarbü de Vliuttn eena van tüd tot tijd van do iriiig opgedaan. I)e LIJST 8 TAN DE R2STE JA.VRCOLLECTE 3 O It DE SCHOLEN MET iikv BIJBEL Rtiseen (1 Steen w like 1 U"a 14 'urg Totaal van 225 Locale Comlté'a f 31 076.36 De opbrengst te Bollen. Ittereum en D elder vertoonen een prachtige toename. Mr. J. J HANGBLimOKK. ad J,-sc.-ret n ris v,n .1.. I„ i.Een School met den llljbel AMSTERDAM GEMEENTERAAD DE NOORD-HOLLANDSCHE TRAM. 1 ZIEKENHUIS MEE. De middagzitting van den Raad bood wei- ig verrassingen. Een enkele vraag hier, een opmerking daar, maar tot veel discussie konden wij het gelukkig niet brengen. Alleen do voordracht van B. en W. oni aan de NA'. Noord-llollandsche Tramweg- Maatschappij cn Tweede Noord-llollandsche Tramweg-Maatschappij voor het electrifi- ceeren van de tram lijucn. Amsterdam Edam en SchouwPurmerend, eeu rente loos voorschot te verstrekken. De heer Boissevain vond de tram ver ouderd en wil breede wegen voor automo- bielverkeer. Hij meent dat wij achter de feiten aanloopen en aan een verouderde ver keersmethode vasthouden. Warm werd de voordracht verdedigd, door den heer van M e e r v e 1 d, onze eenige Overijer in den Raad. Verschillende leden mengden zich in de discussie zoowei pro- als ccxntra. Maar de wethouder wist toch wel dui delijk te maken, dat het hier ook een Am- sterdamsch belang geldt en dat hier samen- erking is ook met Rijk en Provincie. De electrische tram zal ook in de toekomst een rol blijven spelen. En men heeft nog niet de breede autowegen die do heer Boissevahi verwaoht tenvijl n u verbetering noodig is. De Raad nam met groote meerderheid de voordracht aan. De Raad benoemde tot curator der Uni versiteit Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Avondvergadering. Voor 14 dagen begon de ex-communist isser een interpellatie over de toestan den in het Nederiandsch-lsraëlitisch Zie kenhuis. Aanleiding voor deze interpellatie •as een artikel in de Cetem, waarin een man zich beklaagde over de behandeling die zijn vrouw daar had ondervonden, en die naar zijn oordeel, den dood van de pa tiënte had tengevolge gehad. De Wethouder had eer. onderzoek in gesteld en meende dat er geen reden voor rechtmatige klacht was. Misschien was de Wethouder in zijn antwoord .riet heel ge lukkig. Hij zette zijn speech te breed op en kon nu aan het eind op de concrete Magen slechts kort antwoorden. De Raad was wat vermoeid en achtte zich met dc gegeven inlichtingen niet voldaan. Toen dc Wethouder sprak vau een rapport van Dr. Ileyermans, wilde Ue Raad dil rap port zien. Het rapport werd overgelegd en de lieer Lisser begon in deze zitting opnieuw. 11 ij was natuurlijk niet overtuigd en liaalde allerlei getuigen bij van patiënten en oud patiënten en meende dat liet onderzoek niet grondig genoeg is geweest. De lieer Vos (V.B.) nam den interpellant k fail i maar ging eigenlijk ook buiten de grenzen der interpellatie. Allerlei persoon lijke gevallen werden besproken en ziekte gevallen van hen met Jatijnsclien en popu- lairen naam genoemd. Het lijkt ons niet prettig, zoo in het publiek besproken te worden. De heer Polak (s d) sprak heel rustig over de kwestie en hield het debat op het goede peil. Naar zijn oordeel kleven aan dit ziekenhuis fouten, maar louten die in elk ziekenhuis voorkomen. Na wat ons van het geval bekend is, is er geen reden eenige bij zondere maatregelen tegen dit Ziekenhuis te nemen. Laat in den avond kwam de heer Seegers nog aan het woord, die echter heel weinig belangrijks vertelde. Morgen gaan wij verder. TOESTANDEN IN HET ARMENHUIS. Het heeft wel eens de aandacht getrokken, dat uit het Armenhuis een groot percentage stemmen werd uitgebracht op de S. D. A. P. Dit heeft waarschijnlijk do leider van het Neutrale Bloc aller Middenstanders, den lieer Weisz er toe gebracht zich eens bijzon ier met de toestanden in mÈ Armenhuis te bemoeien. Niet minder dan negen vragen stelt hij in zijn interpellatie. Dc verpleging laat te wcnschen over, er is geen voldoende geneeskundige hulp. er It niet voldoende kaas of iets dergelijks op de boterham gegeven, de verpleegden moeten vaak veel vuil en ruw werk doen. t wordt gestraft met inhouding van ouder domsrente, dc slaap/alen zijn niet in orde. Als gevolg van dit alles loopen de verpleeg den die maar even kunnen weg, er wordt In eel aan werkverschaffing gedaan, en daar om moeten in afwachting van dd nieuwe plannen nu voorzieningen getroffen worden. Zeker, dit alles is in vragenden vorm ge told Maar uit alles blijkt dat dc zaak voor len vmm-r wel vaststaat. Dut gc-n lus uv.-r een aardige discussie, i is wn jk (.uk nog precies aan zoo iets behoef lel

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5