j^lectriciteit op de boerderij M LAND- EN TUINBOUW No. 57, Verschijnt eiken Donderdag Geuzenstraat, Telefoon 31418 ROTTERDAM Handel in FOURAGE en RUIGE PAARDENMES1 NIEUWE LEIDSCHE COl'RANT VONOEUDAG 23 0C10HER 1030 BROEIRAAMLIJSTEN m GOED en GOEDKOOP Vraagt prils bij H. DE JONG, H.4.-AMBACHT gj Oostendam 0 52 - Telefoon 41 L 0E JONG RI00ERKERK, Lagandijk 43. Naar aanleiding van liet feit, dat ?en paar maanden geleden te Zijpe en te Dirkahorn electrische demonstratiebedrijven zijn ge opend meenden wij goed to doen op de be- teekenis der 'electriciteit voor den boer te wijzen. Wij doen dit aan de hand van wat op de bedoelde demonstratiebedrijven te zien is, waarbij wij opmerken, dat deze voor belang stellenden steeds te bezichtigen zijn. Het vee- hondergbedrijf wordt beheerd door E. do Boer en ligt Groote Sloot 114 Zijpe; het eier- productlebedrijf is bij J. Sleutel te Zijpe en de electrische kuikenfokkerij is te Dirkghorn bij C- Vader. In het huis van den heer de Boer vindt men een normaal aantal stopcontacten, om dat men overdaad* heeft willen vermijden en alles zoo gewoon moelijk wil houden- De gewone huishoudelijke apparaten als stof zuiger, strijkijzer, waterketel, theelicht, stoof, bedkruik, broodrooster, wafelijzer, melkkoker en straalkachel, alles van Nedor- landsch fabrikaat, zijn er aanwezig. In dc keuken wordt uitsluitend electrisch gekookt met de eenvoudigste apparaten, die daarvoor kunnen worden gebruikt, een oventje, waar in zoowel gebakken en gebraden, als gekookt kan worden. flet benoodigde warme water wordt be trokken uit een 40 L.-aftap-reservoir, dat met behulp van nachtstropm per K.W.-uur wordt verhit tot 85 gr. C. Verder doen een paar kookplaten van 1200 en 1000 Watt dienst voor viseh- en biefstukbakken en water aan den kpok brengen. In het waschlekaal zijn de electrische wasehmachine met centrifuge te vinden. Deze centrifuge maakt den wringer overha ng. Warm water wordt uit den reeds ge noemden boiler betrokken. Op de boerderij ziet men een melkmachine voor 36 koeien, gedreven door een 3 P.K. mo tor. Zij is opgesteld in een apart steenen ge bouwtje, doch dit is een toevallige omstan digheid, daar zij «vengoed in een hoek van de stal kan geplaatst worden. Een electr, warmwaterreservoir (overloopreservoir van 50 L.) is juist voldoende, om twee'maal per dag de bussen, emmers en leidingen der melkmachine te reinigen. De leidingen der machine gaan ondergronds naar den zomer- stal, waar do beesten 's zomers met de ma chine worden gemolken. Voor het reinigen der bussen is er nog een draaiende borstel, die electrisch kan worden aangedreven. Vervolgens is er een gierpomp, voorzien •van een centrifugaalpomp en een roerinrich ting, om ook het dikke gedeelte van de gier in den kelder te kunnen oppompen. Deze ■wordt aangedreven, evenals alle andere werktuigen, door een verrijdbaren landbouw- motor. In afwijking van andere, voor land bouwdoeleinden geconstrueerde motoren is het bij dezen driephasen-motor mogelijk, om doo,r middel van een handle het vermogen in vier graden af te regelen, zoodat hij beurte lings naar wonsch 5 p.k., 3V2 p.k., 2 P-k, en p.k. kan ontwikkelen. Boewei in het algemeen gesproken de elec tromotor van hoogere capaciteit binnen ze kere grenzen óók bij gedeeltelijke belasting een behoorlijk rendement geeft, zoodat men zonder groote stroomverkwisting b.v. een 5 p.k. motor werk kan laten doen, dan feite lijk voor een 3 p.k. bestemd is, is het toch voordeeliger, een motor te gebruiken, die precies voor zijn werk berekend is. Deze motor nu gebruikt bij 5 p.k. W2 ampère, bij p.k. 3.2 'amp., bij 2 p.k. 1 amp. en bij 1 p.k. 1/2 amp., zoodat inderdaad het stroom verbruik evenredig is aan het vermogen, waarvoor hij wordt ingeschakeld. Tevens kan deze motor door het omzetten van een handle rechts èn linksom draaien, hetgeen makkelijk is bij werktuigen, die in een bepaalde richting moeten worden bewo gen, of waarvan de opstelling zoodanig is, dat de beide -einden van den aandrijvingsas piet bereikbaar zijn. Voorts bezit deze motor aan de eene zijde vier aandrijvende tappen, die resp. 40, 60,100 ep 200 toeren per minuut maken. Een kop pelstang, z.g. cardankoppeling, kan hierop door middel van een vierkante mof direct worden aangesloten en gekoppeld aan het werktuig, b.v. haksel- of stroosnijder, bieten snijmachine, wasehmachine, koekenbreker, slijpsteen, enz. Aan den anderen kant bevindt zich een astap, die 1500 toeren p. m, maakt, waaraan de bijgeleverde poelies voor riemaandrijving van 140, 125, 105 en 70 m.M. diameter kun nen worden verbonden. Door het indrukken van een knop is het mogelijk, de astappen met de verschillende toerentellers buiten werking te stellen in het geval, dat men ge- hruik wil maken van de riemaandrijving door middel der poelies. Alle machines op deze boerderij zijn In overleg met de arbeidsinspectie van een een voudige beveiligingsinrichting voorzien. Zoo is b.v. bij het bietensnijden het gevaar voor verwondingen der handen voorkomen door den inlegtrechter iets te verhoogen, evenals hij koekenbreker en stroosnijder. De aandrij vende riemen zijn door een houten overkap ping bedekt. Voor het opjagen van hooi dient een vei ligheidslier, die door middel van een trek Volledigheidshalve is ook een electrische tondeuse aanwozig, aangedreven door een motortje van Vs P-k., dat eveneens gebruikt wordt voor aandrijving van den slijpsteen en van den draaienden borstel voor het schoon maken der bussen. De aandrijvingsas is buigbaar. De huishoudelijke stofzuiger kan vercler nog gebruikt worden voor het ros kammen, voor het vangen van vliegen en muggen en voor het verstuiven van des- infecteerende poeders of vloeistoffen. Ten slotte is in den kleinen koestal nog een elec trische veevoederketel of aardappelenstoo- mer opgesteld, die evenals de warmwater reservoir met nachtstroom van 2Va ets. per K.W.U. wordt verwarmd. Op het pluimveehoudersbedrijf van den heer Sleutel kan men alle thans reeds uit voerbare toepassingen der electriciteit op dit gebied in oogenschouw nemen. De meest al- gemeene en bekende toepassing is wel de dagverlenging door kunstverlichting. De stroomdraden voor de avond- en mor- genverlichting der hokken en die voor do sohemerverlichting staan alle in verbinding met afzonderlijke meters en schakelklokken, die naar den tijd van opkomst en ondergang der zon kunnen worden versteld. Tevens zijn op deze palen de draden gemonteerd voor de verlichting van het terrein en die voor de kunstmatige zonlichtlampen en electr. kunstmoeders. Ook hier weer kan elke toepassing afzon derlijk worden gemeten. In het broedlokaal is een kleine lampenbroedmachine opgesteld benevens een electr, verwarmde batterij- kunstmoeder. Bedoeling daarvan is, zooveel mogelijk kuikens op te fokken in een zoo klein mogelijke ruitme en met zoo weinig mogelijk stroomverbruik. Ter voorkoming van epidemieën (pullo- rum, coceiliosis e. d.) loopen de kuikens cp gaas, waar het vuil doorheen valt. Een af geschutte ruimte wordt door electrische vor- warmingsplaten op de vereischte tempera tuur gehouden; is dio bereikt, dan wordt do EERSTE PRIJS-WINNAAR Op Woudenstein te Rotterdam werd een H engstenkeurig gehouden* Een eerste prijs werd toegeléend aan den Belgischen stgmboekhengst Carlos (10 jaar) van H. de Bol te Bergschenhoek. FRUIT IN POEDERVORM Dit jaar zijn de resultaten, behaald met de teelt van zacht fruit, clooreengepomeu al heel slecht geweest- Vooral de Engelsch© markt werd overstroomd met zwarte bessen uit Rusland, waardoor de prijzen zeer ge drukt werden. In sommige districten is het zoo erg geweest, dat aanzienlijke oppervlak ten fruit ongeplukt zijn gebleven. Ook onze kweekers hebben de nadeelige gevolgen van het over-aanbod ondervonden. Zoo ging de waarde van onzen uitvoer van zwarte hes sen en zwartebessenpulp in Juli en Augustus van f 539.00Q in 1929 achteruit tot f 331.000 in 1930. Met de andere bessen-soorten het al niet veel beter gesteld. Het ligt voor de hand dat de kweeker zoekt, naar een of andere ^uitlaatklep", naar een methode waardoor zijn oogst zoodanig behandeld wordt, dat hij niet gedwongen is om onmiddellijk en onder de slechtste omstandigheid te verkoopen, De groote vraag is echter, in hoeverre, de techniek den kweeker in dezen tege moet zal kunnen treden. Een Engelsche firma, die een systeem aanwendt, om verschillende chemische pro ducten te drogen en te concentrecren. kwam op de gedachte dat het wel belangrijk moest zijn na te gaan, tot op welke hoogte met dit systeem resultaten zijn to heroiken. met zacht fruit. Dus werden zwarte hessen gekocht en uitgeperst. Het sap werd in een machine geleid, die het in fijne druppeltjes verdeeld, in welken vorm het een heete- luchtstroom ontmoet, waardoor het na en kele seconden in poeder veranderd wordt. Na toevoeging van water lost dit poe der weer op, terwijl de oorspronkelijke smaak van het vruchtensap behouden blijft. Natuurlijk zal de. techniek nog zoodanig ge wijzigd moeten worden, dat hot artikel in don best verhandelbaren vorm verkregen wordt. Voorts vermeldt de firma, dat bepaalde categorieën van fruit op hoven-aangeduide wijze behandeld kunnen worden; in som mige gevallen wordt een poeder, in andere een hoog-geconcentreerden siroop verkregen die een aanzienlijke marktwaarde zou heb ben en niet dan onder (le voor den kwee ker meest voordeelige condities behoeft te worden verkocht, Hoewel wij het voorgaande meerendeeis als een reclame van de firma moeten he- N.V. L. STASSEN Junior, Hiüegom Bloembollen, Planten, Rozen enz., Telefoon 2257 Onze fraaie, in koperdiepdruk uitgevoerde catalogus, voorzien van zeer vele origitieele bloemen-fotografieën, wordt op aanvraag gratis toegezonden. Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd is vooi particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duide lijkste handleiding voor het aanleggen en onderhouden van een bloementuin, ALLE ARTIKELEN WORDEN ONDER GARANTIE GELEVERD schouwen, geven wij toe, dat de idee niet onaardig is en de tqepassing ervan wel licht tot de oplossing van het distributie- probleem kan bijdragen. DE TOESTAND IN DEN LANDBOUW De besturen van de werkgeversbonden in het landbouwbedrijf in de provincie Gro ningen hebben de hoofdbesturen van de drie landarbeidersbonden tot een samenkomst uitgenoodigd ter bespreking van den on- gunstigen bedrijfstoestand. De arbeidersorganisaties hebben aan die uitnoodiging gevolg gegeven. SNIJBLOEMENAANVQER IN HET WESTLAND De bloementeelt in het Westland gaat in den laatsten tijd wel sterk toenemen, het geen dit jaar wel sterk opvalt door de om zetten aan de Centrale Westl, Snijbloemen- veiling te Honselersdijk. Het hoogtepunt is thans wel bereikt tot op heden, op een dog werden o.m. 6000 bossen chrysanten en 10.000 groot-bjoemige chrysanten ter veiling aangevoerd. In verband met dien grooten aanvoer is thans besloten met ingang van Maandag a,s. iederen dag veiling te houden. TURFSTROOISEL EN MELK- WINNING In de „Melkveehouder" schrijft S. Schuur man, de directeur van het Melkcontrolesta- tion te Utrecht het volgende: Op de laatste ledenvergadering van M, Q, S, U, verzocht mij één der leden het volgende: s,kunt u er de veehouders egns niet op wijzen dat turfstrooisel onder de melkkoeien „de pest" is voor de melk? Gaarne voldoe jk aan dit verzoek, want inderdaad, de ervaring heeft voldoende leerd dat turfstrooisel de kwaliteit van de melk, met name de reinheid, zeer ongunstig beinvloed. In hoop het, door dit schrijven, niet aan den stok te krijgen met de adverteerders in dit blad. Het ia allerminst mijn bedoeling om turfstrooisel in het algemeen als slecht te kwalificeeren. Integendeel, het ia een strooisel, dat zeker voor ander dan melkvee in veel opzichten aanbevelenswaardig is, o.a door het sterke vooht opslurpend vermogen. Onder mestvce, droogstaande koeion cp jongvee kan het uitstekend voldoen. Doch indien men het melkvee er op stalt, vinden wij het direct in de melk terug. De fijne strooiseldeelcn blijven aan de haren hangen en gedurende het meikon „regent" het strooi seldeeltjes in de melk. Men zij er dus op bedacht deze verontreiniging te vermijden. Ik mag niet onvermeld laten dat, indien mond- en klauwzeer onder het vee heerscht, juist turfstrooisel, mits dikwijls ververscht, uitstekende diensten kan bewijzen. Men strooit het dan behoorlijk dik en hegiet (met een gieter) eenige malen daags het bed met een plm. 3 pet. creoline-oplossing. Ik nam hiermede destijds prooven op rui men schaal en zag een buitengewoon gun stig resultaat, In een stal van plm. 120 die ren, welke aldus behandeld werden (tevens de klauwon dagelijks 2 maal begieten en schoonmaken) kregen wij slecht9 één geval van flinke klauwontsteking. Do rest kreeg klauwzeeF, namelijk blaren op de bekende plaatsen aan de klauwen, doch deze gena zen prachtig zonder aanleiding te geven tot klauwverzweringen, welke juist zoo gevreesd zijn als naziekte, overigens voor elk der vier étages regelbare verwarming der kunstmoeders door een tlicr mostaat uitgeschakeld. Het groote voordeel der electr. verwarming is het zuiver blijven der lucht, cl. w. z. géén zuurstofonttrekking en géén kwade gassen, benevens het feit, dat de temperatuur fijn afgeregeld kan worden, geen toezicht behoeft en geen, werk ver- eischt. Ook kan men de kuikens in deze étsgo- kunstmoedcr utraviolet bestralen, terwijl men ze voeren kan met vitaminehoudende bijvoeding, n.l. 'electrisch gekiemde haver uit de electr. verwarmde haverkiemknst! Bij storing der stroomlevering des nachts gaat er een alarmsignaal in de slaapkamer van don baas. Ook zijn er nog een electr. veevoederketer, electr. schermkunstmoeders, 'electr. verwarmde drinkbakjes, enz. Op het kuikenbedrijf van den heer Vader te Dirkshorn is het belangrijkste toestel do electr. broedcentralo. De electr. warmte wordt daarbij verkregen uit ingekapselde verwarmingselementen, waaromheen de lucht door middel van een electr. ventilator in krachtige circulatie wordt gebracht. Een aantal openingen in de broedkast. die zeer goed tegen warmteverliezen is geisoleerd, zorgt voor voortdurende toestrooming van frissche lucht. Dank zij deze luchtvervcr- sching en de absoluut gelijkmatige warmte in allo étages der eierrekken en de nauw keurige vochtregeling der lucht, moet het aantal uitkomer9 bij dit systeem hoog zijn. Het eierkeeren wordt met één handbewe ging gedaan. Zooals men ziet is alles wat maar elec trisch gedaan kan worden toegepast. En daar alles afzonderlijk gemeten wordt wal het stroomverbruik aangaat kan precies na gegaan worden of het wel voordeelig is. Waar electriciteit hoe langer hoe meer toe gepast wordt en het blijkt dat het zeer eco nomisch kan zijn, is het van groote beteeke- nis dat bovengenoemde demonstratiebedrij ven ingericht zijn en wacht men met belang stelling de resultaten af. Hoe meer het bruikbare nieuwe toegepast wordt, hoe voordeeliger we kunnen werkon. Maar het bruikbare moet dan praktisch bruikbaar zijn, d. w. z. het moet niet duur der uitkomen. ELECTRISCHE BELICHTING IN DIENST VAN DEN LANDBOUW Zooals we in Praatuurtje even mededeelen werden in den tuinbouw proeven genomen met electrische belichting. Deze proeven werden genomen in de jaren 1928, 1929 en 1930 op den proeftuin te Sappemeer, onder leiding van de heeren J. Heemstra, S, d. Molen en J. Wiechers. In 1928 werden proeven genomen met bloemkool en spinazie. De conclusie was: wel zichtbaar effect, doch bij deze gewassen niet rendeerend. De proef in 1929 en 1930 betrof tomaten en komkommers. Als resultaat hiervan worden de volgende conclusies bekend gemaakt: 1. Zonder twijfel is met electrische be lichting, gezien de geringe kosten van het licht, een nuttig oeconomisch effect verkrijg baar bij komkommers en waarschijnlijk ook bij tomaten, doch laatstgenoemde planten reageeren niet zoo gunstig als eerstgenoemde en het is nog niet vastgesteld in hoeverre de belichting een gunstigen invloed heeft op bloemvorming en vruchtrijping. Bij de in 1930 voortgezette proefnemingen hopen we hierin licht te ontsteken. 2. De thans gebruikte lichtbron (gas vul lingslamp) bevordert naast meerderen groei ook vooral een gerekten groei en deze laatste moet als een nadeel worden schouwd. Waarschijnlijk zullen lampen, wel ko meer violet, eventueel ultraviolet licht geven, den te gerekten groei tegengaan en verdienen proefnemingen in deze richting aanbeveling. 3. De electrische belichting heeft waarde ais aanvulling van het daglicht en moot gebruikt worden als dagverlenging in die perioden, wanneer er een tekort aan daglicht 5. Een lichtsterkte van 400—800 lux blijkt is voor bepaalde gewassen. 4. Te lange belichting kan schadelijke ge volgen hebben. voldoende te zijn om groeibevorderend te werken. eer vraag naar con sumptieaardappelen Het onderstaande bericht vonden wij in een der bladen: Naar de „Nooord-Ooster" meedeelde, komt er meer vraag naar consumptieaardappelen De bond van exporteurs heeft aan het Alge meen Verkoop-Bureau geadviseerd de aard appelverbouwers aan te raden hun voor con sumptie geschikte soorten niet dadelijk naar de fabrieken voor vermaling af te leveren. Eén coöp. aardappelmeelfabriek (te de Krim, Red. L. en T.) heeft bij haar aandeelhouders geinformeerd of zij in s®at en bereid waren twee soorten consumptie-aardappels via de fabriek te verkoopen tegen f 1.45 per 100 K.G., te leveren vóór 15 November a.s. Het kwantum zou aan de fabriek geleverd kunnen worden en in mindering gebracht plichté levering. Als men bovenstaand berichtje leest ont waar je verschillende gevoelens in je opko men.. Men leest van meer vraag en geen 10 regel verder ziet men een serieus bod van1.4, per 100 K.G. of f 1.01® per H.L. Die halve cent moet er noodig by, daarom verwaarloozen w\j die niet. Is het niet uitzinnig! Gelukkig, dat er ook nog betere prijzen ge maakt worden. E)n dan het tweede vreemde gevoelen, dat je berflerkt, is hoe een coöperatieve aardappel- in e e lfabriek, zich met consumptie-aardappels inlaat. Of moet hier gezien worden eon poging voor centralisatie van den verkoop van sumptie-aardappels Hierop werd door verleden jaar al met klem gewezen. Is dat vermoeden juist, dan juichen wU hartelijk toe, doch betreuren het zeer, dat streven dadelijk gehandicapt wordt door bespottelijk lagen prijs te noemen. Dat, zooals een ander bericht ons meldt, de boeren unaniem geweigerd hebben, vinden wy zéér begrijpelijk. We hopen, dat ze wijzer zullen zijn en even afwachten, nog UfllHilWÏJIMl!"'! HET CEVES APPARAAT (ter versnelling van den wateromloop bij Centrale Verwarniiup d. m. v. warm water) is reeds geplaatst op méér dan 100 kwecke rijen. Velen bezitten één of 2 apparaten. Er zijn ook kweekers, die er 5 of 7 hebben doen aanbrengen. WANNEER VOLGT U? Eenig fabrikant JOOST NAAKTGEBOREN O. EWEMINTO 18-22 Nov. 1930 Veilinggebouw NAALDWIJK woordigd zün: Architectuur Automobielen Bloemen Borduurwerken Kunstmest Kantoortnachlnes Kans Kisten en kratten istelling pullen Sigaren, Sigaretten Tulnbouwgereedschappo. Voedingsmiddelen iings techniek Waschmochlnej Zaden Zuivelmachlnes Bedrijven In volte werking Talloose demonstratie* Beschaafde attracties Prijsvraag Verloting In beperkte mate *Un In het zllgebouw nog stands beschikbaar. Men wende zich zoo spoedig moKelQk tot hot secretariaat EWEMINTO. Haven plein 18. Telefoon 216, NAALDWIJK. I ewicht en gehalte van de suikerbieten op 1 Oct. 1930 Onderstaand overzicht betreffende ge wicht en gehalte van de suikerbieten op 1 October 1930 is samengesteld op grond van een aantal monsternemingen, welke werden verricht door de correspondenten der di rectie van den Landbouw in die deolen van het land, waar de teelt van de suikerbieten van beteeken is is. Het onderzoek der mon sters heeft plaats gevonden aan de fabrie ken, die daartoe door de organisaties van beetworielsulkerfabrikanten zijn aangewe zen. Do uitkomsten van het onderzoekn zij hieronder opgenomen, terwijl tevens ls toe gevoegd een vergelijkend overzicht van de resultaten van monsterneming en onder zoek in de drie vorige jaren. 1 October 1930, Gebied, waarop de Gew. Suiker Aantal opg. betrekking p. biet geh. monsters hebben Gr. pet 33 Gron. en Friesl. 695 17.13 11 Noord-Holland 954 16.37 26 Zuid. Z.-Holl775 16.70 45 Zeeuwsche eil848 17.2S 15 Zeeuwsch-Vl674 16.93 43 N.-Brabant 792 16.88 173 Nederland 785 16.08 1930 Nederland. 18 Augustus gew. 548 gram geh. 15.33 pet. 10 September gew. 706 gram ge-h. 16.73 pet. 1 October gew. 7S5 gram geh. 16.98 pet 1929. Nederland. 15 Augustus gew. 472 gram geh. 15.70 pet. 10 September gew. 656 gram geh. 17.40 pet 1 October gew. 769 gram geh. 17.69 pet 192S. Nederland. 16 Augustus gew. 476 gram geh. 14.77 pet 10 September gew. 671 gram geh. 17.48 pet. 1 October gew. 756 gram geh. 18.50 pet. 1927. Nederland. 15 Augustus gew. 360 gram geh. 16.48 pet. 7 September gew. 515 gram geh. 14.S3 pet 27 September gew. 037 gram geh. 16.49 pet Uit het bovenstaande blijkt dat de suiker bieten dit jaar van extra goed gewicht zijn, doch dat het gehalte aan den lagen kant is. Aan den zéér lagen kant zelfs. Verder, dat de Zeeuwsche eilanden bleten van een goed gewicht en van goede kwali teit leverden. J^ietenkoppen en -bladeren als veevoeder Een zeer goed voeder, doch men moet er eenige zora aan besteden. Wat zout en geslibd moet toegevoegd worden. In aansluiting met wat we de vorige week rnededeelden over de bietensmaak van melk, nemen we thans lets over van wat de heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltconsulent te Middelburg in zijn belangrijk rapport schrijft: „Nog veel te veel worden in den herfst de versche suikerbietenkoppen en bladeren buiten óf op het bouwland, óf op het wei land in ongelimiteerde hoeveelheden gevoe derd. Hoewel veelal gebrek aan arbeids krachten hiervoor mede verantwoordelijk is, blijft dit stelsel af te keuren met het oog op do volgende schaduwzijden: Het rantsoen is voor dieren, die nog flink melk geven, te eenzijdig en onvoldoende. Met als gevolg sterke achteruitgang In con ditie en molkgift. Bij do proeven in don Wilhelminapoidcr ging zelfs bij koelen, die opgestald waren, de melkglft tot Va te rug. De winst, die men door arbeidsbespa ring en goedkoop voedsel denkt te bo rei kon. is slechts een schijnbare. Ook lijdt de melk- opbrengst door de onrust van hot vee. De dieren krijgen hevige dlarrhee en ver zwakken daardoor in sterke mate. Do bie tencampagne maakt, vooral onder oudcro. teere, molkrijke koeien, elk Jaar veel slacht offers. Spijsverteringsstoomisson zijn aan de or de van den dag. Dat behoeft niemand te ver wonderen als men ziet, hoe rot en vuil het voor dikwijls ls. Zeker is elke koe een paar keer in de campagne van streok. Dat geeft tevens vermindering van molkgift. Veel koelen gaan ln deze periode ernatlg aan schadelijke klauw- en beengebreken lij den. Groote massa's voeder worden vermorst. In de meeste gevallen worden alleen de koppen gegeten, wordt heel wat vertrapt en gaat hot blad vrijwel geheel verloren. Do zodo van het welland lijdt buitenge woon veel, vooral als koppen en bladeren over een betrekkelijk kleine oppervlakte gespreid wordon. Ook lijdt do structuur van hot bouwland, als men er gedurende de nat te periodes het vee op drijft. Het is gewenscht en bovendien met het oog op don smaak der melk, liet op peil houden der melkglft, de gezondheid van het vee en een economische benutting van het voeder, voor allo voehoudors vooitloelig, als volgt te handelen: Het vee, en zeker hot melkvee, wordt bij het begin der bielencam pagne opgestald, óf wel gedurende den nacht, ór wel voor dag en nacht Koppen en bladeren wordon ln belde gevallen uitslui tend op stal gevoederd met daarbij ruw- en krachtvoeder. De combinatie: 's nachts op stallen en overdag op de weide voldoet in da pnlttyk ook keel goed. Stroo, koppen en bladeren en krachtvoeder worden dan op stal verstrekt; in geen geval op de weide. De dieren blijven in de weide rustiger en eten daar ook gras. Men neme ten opzichte van de koppen en bladeren, die versch gevoederd worden, d# volgende voorzorgen: 1. Men late deze. voordat ze aan melk koeien worden gevoederd, zoo mogelijk een week verwelken. 2. Men make op het bouwland niet te dik ke hoopen of rijen van koppen en bladeren om broeien te voorkomen. 3. Men streve ernaar bij het oogsten en verzamelen koppen en bladeren zoo weinig mogelijk to bevuilen. 4. Men halo geen te groote hoeveelheden koppen en bladeren tegelijk naar den stal. Men spreide het buiten in zeer dunne lagen op een grasveld uit of logge het in een laag van hoogstens 1 d.M. dik op een latwerk op paaltjes, die ongeveer 30 c.M. hoog zijn. Broei van het voedsel moet beslist voorko men worden. Deze broei heeft ten gevolge, dat de koeien veel meer voeder vermorsen en dat dc smaak der melk veel moor lijdt 1. Men zorge er voor de voederbakken minstons éénmaal per dag grondig to rei nigen. 2. Men verstrekkc het voedsel ln velo klei ne porties. Op die wijzo gaat er vrijwel niets verloren. Bij slordig voederen zagen wo ver hezen tot 50 pet. 8. Mon wissele af mot hooi on stroo en tweemaal per dag krachtvoedor, naar do behoefte der dieren. 4. Men voedere per dag en per koe 1 ons geslibd krijt (dit is koolzure kalk. die 5 k 10 ct per K.G. kost) en'Va °ns keukenzout bij. Dit voldoet In de practijk zeer goed. Bij de proeven ln den Wilhelminapoidcr werden zout en geslibd krijt gemengd door het krachtvoeder en wat pulp. Zoo werd liet na eenige dagen gretig opgenomen. Zoo noodig kan men wat koppen of mangels snijden en deze geven, vermengd met kaf, zout. krijt en krachtvoeder. Wij bevolen dit bij voederen van zout en geslibd krijt tijdens de periode, waarin mon versch loof voedert, zeer aan. Wat de soorten van het kracht voeder betreft, bevelen wij aan tijdens da voedering met veel koppen en bladeren bij voorkour krachtvoodorsoorten te kiezen, die bekend staan als gezond en gunstig voor de ingewanden. Dan mag vooral de aan dacht gevestigd worden op lijnmeel en lijn koek, zemelen, haver en maia. Deze vier hebben alle ook het voordeel verzachtend te werken op het botervet Het voeder, dat hij toepassing van dit stelsel niet versch kan worden benut, wor de ingekuild of waar do omstandigheden «ul ka toelaten, gedroogd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11