Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. J N Si E i£ a fi Par kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 10.15) )er weck t 9-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche tending 6.— 3ij dngelijksche tending ~'7«- Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7^ cent Zondagsblad niet nftonderlijk verkrijgbaar No 3182 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 21 OCTOBER 1930 iDVEBXENIlCNl Van lof 5 regels ...^.....TtT.. f Like regeJ meer ,02Zy$ In gec. üededecllngei. van 1—5 regels Elke regel meer t Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendI ®*t® ■l '3? 10e Jaargang DE ARBEIDSVOORWAARDEN op onze Drukkerij en het conflict in de Drukkerij-bedrijven Onze lezers hebben er recht op, na het drukkersbedrijf zich in een crisis bevindt, en zoo vele abonné's aldoor propaganda maken voor ons blad, te weten onder welke voorwaarden ons technisch personeel werkt. Zoo vaak nam ons blad het op voor de economisch wakken en meer dan eens heeft het slechte, onverdedigbare loonen in een of ander bedrijf aan de kaak gesteld. Voorop sta, dat dit personeel, natuur lijk in het algemeen gesproken, van de allerbeste samenstelling is. Velen heb ben de ontwikkeling van klein tot vrij groot drukkersbedrijf meegemaakt en zich goed aangepast. De omzetting in sterk-machmale richting ging niet bo ven de krachten. Er heerscht ook geen ontevredenheid, al is elks karakter in een samenwer kende groep personen nu eenmaal met precies gelijk. De van boven af gedecre teerde algemeene staking viel als een bom tusschen de menschen, en stelde hen voor het moeilijkste vraagstuk. In het georganiseerde drukkersvak bestaat 'het verplichte' lidmaatschap voor patroons en arbeiders. Op de verdiensten en de thans sterk op den voorgrond tredende nadeelen gaan wij nu niet nader in. Genoeg zij het voor het oogenblik de moeilijkheid aante toonen voor ons personeel, hetwelk, zonder zelf ooit stakingsneigingen te hebben gehad, nu de firma, welke het, misschien op een enkele na, liefst nooit zou willen verlaten, de oorlogsverkla ring moet doen toekomen. Men stelle zich zulk een toestand eens voor oogen. Natuurlijk zijn er onder, die vlug klaar zijn, en, vóór hunconsciëntie ge plaatst, meenen in zulk geval niet hun geheele persoonlijkheid onder dictatuur van een paar buitenstaanders, te mogen stellen, en den band van jarenlang met ■iVënschen te verbreken voor een on'ge- wisse toekomst. Anderen vreezeri, wanneer het groep je leiders het eens wint, en ook de dag bladen onder het juk van dezen door moeten, dat zij dan uit het bedrijf wor den gestooten, wat een consequentie kan zijn van het verplicht lidmaatschap. Iedereen, die belang stelt in het hui dige proces, beproeve dus de moeilijk heden van ons technisch personeel van alle kanten te bezien. Persoonlijk hopen wij, dat gelijk wij ze door econo misch moeilijke tijden hebben mogen voeren, en zij daartegenover hart voor de zaak hadden, dat zij naast ons den verderen opgang mogen medemaken. Wie trouw blijft aan ons bedrijf, wetc vooraf, dat het niet anders dan een cere-zaak voor ons is, naast hen te staan, wat er ook geschiedt. Verdere opgang is mogelijk, en dus ook nog meer versteviging der positie van het personeel, als geen strijd uit breekt om ons bedrijf. Neergang en werkloosheid komen als men gaat vech ten om de kip,'die de eieren moet leg gen. Dat vast en zeker werkvernieti- ging plaats zal hebben en dus werk loosheid bij ons gaat intreden, is voor ieder duidelijk, als wij het volgende hieraan toevoegen. Als een dagblad slechts een korte pe riode stilstaat, zijn de verliezen enorm. Bijna al de kosten gaan door. De advertenties staan stop en de met goud opgebouwde organisatie raakt defect. Immers een kind kan een uurwerk kapot maken, maar voor het herstel zijn andere krachten noodig. De balans van het dagblad is dan «n de war. Mag het dan na korter of lan ger tijd weer verschijnen, zoo moeten bezuinigingsmaatregelen worden getrof fen om het evenwicht te herstellen. In de eerste plaats wordt bezuinigd op de hoeveelheid lectuur en is er voor een aantal technische menschen geen plaats meerEr is in ons land nog geen wet of geen vakvereenigingsbestuur. hetwelk ons kan voorschrijven, hoeveel lectuur wij moeten geven. Hier keert de wal vanzelf het schip. Waarschijnlijk hebben de heèren, die ver weg in ver gadering het stakingsbevel onderschre ven, hier niet aan gedacht. Domela Nieuwenhuis in zjjn tijd kwam er rond voor uit. Als er omelet ten worden gebakken, moeten er eieren stukgeslagen worden, was zijn berucht spreekwoord. Natuurlijk is hier niet zoo geoordeeld, maar men loopt te gemakkelijk met klompen over de economische bedrijfs- moeilijkheden en hoopt, dat alles wel goed zal afloopen. Op komen zien spe len, noemt men dat. Wat is dit jammer van overigens vaak zoo bekwame man nen. Inmiddels komt het voor de slacht offers precies op hetzelfde neer. Staking is een tweesnijdend zwaard. Moge God U, lezer, er altijd voor be waren. Dat gij het nooit behoeft te hanteeren, maar dat gij u er ook nooit tegen moet verdedigen. Maar ook zullen de totaal onschuldi- gen aan dit conflict, de overige perso neelleden, er onder lijden, als straks de scherven worden opgeraapt en het bedrijf weer in gang moet worden ge bracht. Dat gevoelt zoo ieder wel. Daarom juist is het. eenzijdig voor staan van firroepsbelangen in de maat schappij zoo verderfelyk. De verstan dige patroon of bedrijfsleider heeft het juiste verband in het oog te houden. Thans de voorwaarden van het tech nisch personeel bij ons. Wij nemen het boekjaar 1929. De loonen waren in doorsnee voor de men schen boven 25 jaar in meerderheid boven UO gidden per week, vele aanmer kelijk hoog er tot U 5 en 50 gulden. Na tuurlijk wordt in ons vak nooit ver zuimd. De groep tusschen 20 en 25 jaar ver diende per week in doorsneê van 20 toe 30 gulden per week. Deze laatste groep staat thans weer veel hooger. Vele onderwijzers, ambtenaren, klei ne middenstanders, arbeiders in andere vakken en boeren en tuinders zullen van deze cijfers verwonderd staan. Wij haasten ons eraan toe te voegen, dat het ons een vreugde is deze loonen te kunnen uitbetalen. Het personeel is het waardmaar zal dit toch ook in den tegenwoordigen tijd moeten waardee- ren. Dat ze vergeleken met het gemiddeld arbeidersinkomen hoog zijn, zullen wij aantoonen. Wij hebben naast ons liggen de Laatste Gegevens van de In komstenbelasting, jaar 1927- 1928. Wij kiezen de provincie Zuid-Holland, mèt Noord-Holland de welvarendste. Daaruit blijkt, dat 38.07 der aan- gesiagenen voor de belastingen vallen in de groep van f 8001400 inkomen. Van ons technisch personeel viel in die jroep over 1929 slechts 6 allen jon ge menschen om de twintig jaar oud. In de groep f 1400 tot f 2000 vielen in Zuid-Holland 31.24 Bij ons vielen in die groep 2U In deze twee groe pen, in Zuid-Holland totaal 69.31 en bij ons slechts 30 Nu komen de andere arbeidsvoor waarden. Recht op pensioen op 65-ja rigen leeftijd, al is er slechts geduren de eenige jaren premie voor betaald. Bij ziekte uitkeering van het volle loon, en niet 80 als de Wet eischt. Zes dagen vacantie, waarbij de ge trouwden tot dusver een vacantie-toe- slag van 25 gulden ontvingen. Als ouders hun kinderen bij ons plaatsen, ontvangen deze een geregle menteerde opleiding tot de bekwaam heid er is. Kleine tegemoetkomingen van inter nen aard wenschen wij nog niet eens te noemen. Volkomen gewaarborgde rechtspo sitie. Zoover onze herinnering strekt, zijn in ons bedrijf slechts twéé gezellen ontslagen door de leiding: éénmaal we gens sabotage en éénmaal wegens (her haald) grof onwaarheid spreken. De eisch der organisatie-besturen was nu, naast onmogelijke eischsn wat de uitoefening van het bedrijf betrof, 5 cents loonsverhooging. De patroons heb ben in uiterste instantie 3 cent toege zegd, om des lieven vredes wil, ofschoon het verschil met andere groepen nog grooter werd. Dit is geweigerd en om 2 cent of 96 cent per week is nu de staking aangekondigd en wordt alles in de waagschaal gesteld. De gezinnen der stakers krijgen nu straks uitkeeringen van 60 van het standaardloon, als er geen kinderen ziin en tot 87V6 bü het hebben van kin deren. Het maximum b(j vyf kinderen. Dit komt neer op wekelijksche uitkee ringen van 20 tot ongeveer 32 gulden voor de gehuwden. Met al het risico van werkvernietiging, werkloosheid, verlies van aangenamen werkkring, gemoeds rust, huiselijke vrede. Stel nu eens, dat het mogelijk was den strijd te winnen, hoeveel maanden zijn er niet noodig om het verlies in te halen. Ieder kan dat zelf uitrekenen. En die werkloos worden, krijgen ge durende eenige maanden de ondersteu ning uit de kas en dan.... is het af ge Wèl is werkstaking een tweesnijdend zwaard en wenschen wij niet één onzer lezers toe, dat hij ooit dit bevel zal moe-j ten onderteekenen. M I En toch, het kan noodig zijn. "J Wanneer het daar geschiedt, waarr_ gelijk Jacobus zegt, het loon der arbeid ders roept tot den Heere Zebaöth, dan! zou ik het er met God op wagen en den strijd ingaan, ofschoon, ik weet, er zijn, die het ook dan nog ontoelaatbaar achten. Maar is dit geval hier aanwezig Hier is ten eenenmale geen sprake van, er wordt hier roekeloos gespeeld met tie welvaart van brave menschen, die in goed vertrouwen voortgeleefd hebben, maar waartegenover schrijver 'dezes wèl een roeping heeft en die zich daar» voor niet verantwoord acht, vóór hij ge daan heeft wat zijn taak is. Ieder zal dat niet in het publiek kunnen doen^ Wij kunnen dat doen en zullen het dus doen. O, zeker, wij weten heel goed, dat in een arbeidersgezin het weekloon ge makkelijk opgaat, al valt de betrekke lijke welvaart in vele gezinnen niet te ontkennen. Daarom wat ons persoonlijk betreft, bij het zinnen op al de maatregelen, welke dienen kunnen om de bedrijfsor ganisatie tot aller voordeel te doen strekken, zagen wij nog meerdere toe-| komstidealen. i Voor ziekte is gezorgd. Het pensioen; van den arbeider is nu geregeld, of-i schoon het door een staking in groot gevaar komt. Nu staat ons nog voor; oogen de ellende van de weduwe, als de man komt te overlijden, of van de En ook, het oprichten van een spaar-; fonds voor het eigen personeel. Heti hierdoor laten deelen in de bedrijfswin-i sten. Ook een arbeidersgezin heeft vaal? behoefte aan een appeltje voor den; dorst en lang niet overal komt men en toe, om te sparen. Onder goede leiding] kau hier zeer groote steun aan het ge zin worden geboden. Maar wij staan op dit oogenblik vooj| de toekomst, die niet te doorboren isj De moeilijkheden van een werkgever^ die Christelijk-sociaal wil zijn, worden] hier open, misschien te open geteekenü.j Neem dan aan, dat hier iemand spreekt,) die oordeelt de natuurlijke verzorw ger te zijn van zijn personeel. Ook dej moeilijkheden van den arbeider, diej heeft te kiezen tusschen organisatie-be-, stuurders en bedrijf, waaraan hij ge hecht is. En daartusschen in is ook nog sprake van arbëidersleed, hetwelk straks voor sommigen kan oprijzen. H. DIEMER. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij .Kon. Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere - medaille, in zilver aan H. Walet, leider van bet zinkpletterijbedrijf van de Kon. Ned. Lood en Zinkpletterijen voorheen A D Hambur ger, te Utrecht en aan M. van Duist te Streef kerk, watermolenaar van den polder Streef kerk met Kortenbroek.. In brons aan J. Wemmers, zaalbediende en administrateur van de bibliotheek der Stu denten Sociëteit „Phoenix" te Deft. VOLKSGEZONDHEID Bij Kon besl. is, biet ingang van 16 Octo ber 1930 de heer A. W. Pot benoemd tot bacterioloog aan het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid, onder gelijktijdig eervol ontslag als geneeskundige aan het Rijks Serologisch Instituut. RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. is aan H. J Middendorp, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-plaatsvervan.ger in het kanton Ommen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donder dag 23 October niet plaats hebben. BESMETTE HAVEN. Dc minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft de havenplaats Marseille besmet ver klaard wegens pest. In de maanden December en Januari a.s. zullen weer wcldadigheidspostzcgels en -briefkaarten ten bate van het misdeelde kind worden verkocht. Het comité, dat zich ook de vorige jaren met dezen arbeid belastte, is thans als volgt samengesteld: Mevr. C. de VJugt-FIentrop, eere-voorzitster; mevr. S. A. Levenbach- Asscher, voorzitster; mevr. Mr. B. Casten- dijk-de Voogt; A. J. da Costa; M. J. Everts; Dr. M. R Hevnsius van den Berg; Mr. H. r. Hülsmann; Mevr. M. Ketelaar-van Goch; D. F. G. Pichot; Ed. Polak; Ir. H. P G. "iehot; Ed. Polak; Ir. H. P. G. den Tex: Mr. Dr. P. J. Wittcman en E. Hahn, seer. DE EERSTE STEEN VOORSCHOTEN ..LUCHTHAVEN" Een Engclsche luchtvaart-onderneming, de „Airship Development Company" heeft met eenige firma's een overeenkomst aan gegaan om voor hen met behulp van een luchtschip reclame te maken boven Neder- Deze reclame-tochten zullen overdag plaats hebben, zoodat des nachts het lucht schip, waarmede' de reclame moet worden gemaakt, ergens moet worden geborgen. De minister van Waterstaat heeft nu een weiland onder Voorschoten aangewezen, waar het luchtschip des nachts zal worden verankerd. Naar wij vernemen, heeft dit reclame- luchtschip, dat gemerkt is C—T. A. A. X., betrekkelijk geringe afmetingen; de maxi mum-lengte van neus tot staart bedraagt een 40-tal meters. Het zal slechts enkele dagen in ons land ertoeven. HET CONFLICT IN HET BOEK- EN COURANTENBEDRIJF De houding der Dagbladdirectics. De Vereeniging van Dagbladdirecteuren „De Nederlandsche Dagbladpers", gistermid dag in vrijwel voltallige vergadering te Am sterdam bijeen, ter bespreking van het drei end conflict in de typografie, heeft eenstem mig bésloten niet toe te geven aan onge motiveerde eischen der werknemersbonden. Uitgebreide maatregelen van verweer zijn i voorbereiding, waarmede de vergadering zich met algemeene stemmen vereenigde. De Federatie staat naast de werk willigen. Federatie van Werkgeversorganisatiën in. het Boekdrukkersbedrijf deelt ons mede dat zij, in antwoord op vele vragen van haar leden besloten heeft, vast te stellen, tt eventueel royement door werknemers- nden van werknemers, dia- bij de aange kondigde, onverdedigbare staking blijven werken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werkne mers zullen hun volle rechten blijven be houden. De Directie van Het Volk in tweeslachtige positie. Wij lezen in Het Volk d.d. gisteren: Hedenmiddag vergaderde de organisatie _m dagbladdirecteuren in ons land ter be spreking van het komende conflict in de typografie. Vóór den aanvang der vergadering ver zocht de voorzitter namens het bestuur pg. der Veen, die als lid deze vergadering bezocht, niet aan dc beraadslagingen deel te nemen en de bijeenkomst te verlaten. Nadat de voorzitter, na overleg met de overige bestuursleden, aan pg. Van der Veen op diens vraag verklaard had, dat het be stuur geen gelegenheid wenschte te geven om ter vergadering omtrent de aan te ne men houding tijdens de komende dagen te spreken, maar dat uitsluitend gesproken zou worden over de bij het uitbreken van het conflict te nemen maatregelen, verklaarde pg. Van der Veen, dat hij aan het verzoek van het bestuur zou voldoen. Hij verliet >d de vergadering. Van der Veen heeft schriftelijk aan het bestuur van de Nederlandsche Dagblad pers bericht, dat hij in het bovenstaande eit, waarin, hij een beknotting ziet van zijn rechten als lid, aanleiding heeft gevonden bedanken voorhet lidmaatschap dezer organisatie. Zeer terecht wordt hieromtrent de volgen de juiste mededeeling verstrekt aan de N. R. Crt.: „De voorstelling van zaken van den heer Van der Veen, directeur van Het Volk en de Voorwaarts is onjuist. Het bestuur wenschte wel degelijk elke •olegonheid te geven tot spreken, maar bi| .oorlceu- niet in het bijzijn *an den heet Van der Veen, die daardoor in een scheeve positie zou worden gebracht. Op de' vraag van den heer Van der Veen of hij dan nie\ dat gedeelte van dc vergadering kon bijwo •n, waarin discussie gevoerd zou worden .„•er de houding van de directeuren tegen over de Federatie, werd hem medegedeeld, dat dat punt heelemaal niet aan de orde en dus niet ter sprake zou komen. De heer' Van der Veen was volgens zijn zeggen zelf reeds van plan, dc verdere beraadsla gingen niet te blijven bijwonen, omdat hij irevoelde, dat hij daar niet bij behoorde. In het beleefde verzoek van het bestuur kun hij dus nauwelijks een beknotting zien van zijn rechten. Terecht zal hij intusschen in- gezjen hebben, dat hij. zooals de zaken nu staan, in een vereeniging van dagblad directeuren nauwelijks meer thuis behoort. Dit was ook ons persoonlijk bekend. De heer Van der Veen had inmiddels reeds te voren duidelijk laten merken, dat hij geen eigen meening kon hebben over deze aange legenheid. Volk en Voorwaart s wor den gefinancierd met geld van de socialistl- sche vakbonden. Verweermiddelen om het publick straks niet in het donker te laten zitten. Naar ons medegedeeld wordt, zal de sta king lang niet algemeen zijn. In verschil lende landsgedeelten zijn de maatregelen reeds genoegzaam vergevorderd, om te kun non verklaren, dat er couranten uil zullen komen. Handel, Nijverheid en burgerlijk verkeer zullen dus al vast nie' overal even erg getroffen worden. Bij den Rijksbemiddelaar. Op de conferentie bij den Rijksbemidde laar, mr. S. de Vries Czn., morgen te Am sterdam te houden, zullen voor de werkne- 5 dc vijf voorzitters verschijnen. Voor de werkgevers do heeren H. Diemer te Rotterdam, mr. P. J. A. t e n H a g e n te Den Haag en S. S. Kort huis te Den Haag. Correspondentie mei onze lezers. Wij worden overstroomd met ingezonden stukken. Het publiek begint de ernst van den toestand, de mogelijkheid van een pe riode zonder bladen en waarin dus elk bur- t op zichzelf is aangewezen, in te zien. Men vraagt ons, hoe de stakers straks den band tusschen elkaar zullen aanhouden. Ons wordt medegedeeld, dat, terwijl de reedzame burgerij van geestelijke commu nicatie-middelen verstoken zal zijn, de sla- kingsloiding haar bulletins en stakingsblaad- zal laten drukken op de drukkerij van het socialistische dagblad Het Volk. Als in een tijd van revolutie zou dus alles goed gerégeld zijn. Wat nu de ingezonden stukken betreft, uier inhoud bijna altijd van groote verba zing en teleurstelling spreekt, wij willen heden er nog niets van opnemen. Voor alle onze groote dank. Dit geldt ook voor de 2 of 3, welke een ietwat van ons afwijkende meening doen kennen. Omdat ook wij dc taak hebben zelfcontrole aan te leggen, lazen wij ze met groote belangstelling en beproe ven den gedachtengang te begrijpen. Voor heden gaan wij op één vraag in. Meerdere briefschrijvers vragen, of nu in derdaad het stakingsbevel is uitgevaardigd om 2 centen per uur of 96 centen per w terwijl toch de loonen, vergeleken met an! dere loonen, aan den hoogen kant zijn. Inderdaad is dit zoo. Het is zelfs nog.veel sterker. De heer Van der Wal, de voornaamste leider van den socialisti- schen vakbond, heeft in een interview aan Het Handelsblad (zie blad van Zater dagavond j.l.) uitdrukkelijk verklaard, dat, als er nog iets bijkwam, de staking niet noodig was. OqJï van andere zijde weten wij, dat men thans de 2, 2, 1 eisch desnoods wil omzetten in de 2, 1, 1 eisch. Het gaat dus zelfs niet om 96 cents, maar om 4S cents per week. Hiervoor wordi alles, alles, wat gunstiger is dan elders, oo losse schroeven gesteld. Als dc heer Van der Wal dit toezegt, is het zeker, dat de andere organisaties geen bezwaar meer aandragen. Geen wonder, dat in in menige werkplaats de gezellen niet meer zoo enthousiast zijn en het nuchtere verstand begint te werken. Wat betreft de vraag, wat de technisch- economisch onmogelijke eischen in hielden. ook hierop wenschen wij te ant woorden, doch, met het oog op de ruimte- verdeeling in het blad van vandaag, in het nummer van morgen. CENTRALE WATERLEIDING IN OVERIJSSEL Te A.lmelo is een vergadering gehouden, om te komen tot stichting van een centrale waterleiding voor centraal Overijssel. Ver wacht wordt, dat een niet te zwaar belast bedrijf kan worden gesticht met niet te hooge tarieven voor de verbruikers. Bin nenkort zullen de gemeenteraden in de ge legenheid worden gesteld van het plan na der kennis te nemen. GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING DE PROV. GELDERSCHE BOND Dc prov. Geldersche Bond van do Gen.*. Vereen, voor Drankbestrijding hield te Zutphen zijn najaarsvergadering onder voorzitterschap van den heer D. R. Jonker, van Apeldoorn, die een openingswoord sprak naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte: Jozua 6 vs. 1 tot 20. Ter gelegenheid van bet eerste lustrum zal een gedenkboekje worden samengesteld door den secretaris, den lieer H. J. t* Hoeve, van Arnhem. Bij hel bestuur wil men de samenwe king niet de Ned. Chr. Radio-Vereen, bespreking brengen. In de vncature-Ds. Bceh werd als voc zifter gekozen Ds. W. L. Korfkcr. vi Apeldoorn. De u interactie zal zich bepnh tot propaganda in eigen kring en naar buiten. De heer Jonker hield een inleiding over „Het jeugd vraagstuk en wij.' Hierna volgde een gemeenschappelijk koffietafel en bespreking. CENTRUM ZUID-HOLLAND STREEKVER. VOOR VREEMDELINGEN VERKEER De vereenigingen voor vreemdelingenver keer te Delft, Gouda, 's-Gravenhage. Leiden ?n Warmond hebben voor de behartiging ran haar gemeenschappelijke belangen op gericht de vereeniging voor vreemdelingen verkeer Centrum Zuid-Holland. De gedachte aan de oprichting van zulk een vereeniging was reeds meermalen op gekomen en is ditmaal weer opgevat door den voorzitter der propagandaeommissie van de Haagsche V.V.V., (Ten heer B. M. v. d. Werk. Voorzitter is de Haagsche V.V.V., de heer d'Artillac Brill is aangewezen om als secretaris-penningmeester en tevens als di recteur der streekvereeniging op te treden. Het bureau der streekvereeniging zal ge- estigd worden in de lokaliteit van het bureau der Haagsche V.V.V. DE TOESTAND IN BRAZILIË De Braziliaansche Legatie in Den Haag deelt ons de twee volgende telegrammen mede, welke zij gisteren van haar regee ring ontving: Rio de Janeiro, 18 October 1930. Op bevel der Federale Regeering. is de vuurtoren Bragnnca in den Staat Para, gedoofd. Het schijnt, dat de revolutionairen ook. verscheidene vuurtorens op de kust van Paroma en Bio Grande do Sul hebben ge doofd. Rio de Janeiro, 19 October 1930. De op standelingen werden bij Camberquira ver slagen en leden groote verliezen. In het Zuiden is -de toestand onveranderd. Daar het weer gunstiger is geworden hebben de regeeringsvlicgtuigen verschillende gunsti- re aanvallen op de rebellenkampen uitge voerd. Op verzoek van den aartsbisschop van Sao Paulo heeft de Regeering vrijstel ling van militairen dienst verleend aan al le dienstplichtige priesters. NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en passagiers zal Woensdagomorgcu 2 October ie 10.20 an Genua vertrekken. Aankomst Donder dagmorgen 23 October om 7.57 te Arnhem, 8.48 te Utrecht, 9.50 Don Haag (S.S.) 9.3G Amsterdam (W.P.;, 9.53 Amsterdam (C.S 10.01 te Rotterdam (Maas). Nader wordt gemeld: Wegens zware belasting zal genoemde trein te Bazel worden gesplitst, waardooc zoowel een gedeelte via Zevenaar als via Nijmegen onze grens zal oversteken. Te Arn hem wordt waarschijnlijk weer één geheuf gevormd. Tijden van -aankomst wellicht t s later. KELLOGG IN ONS LAND Maandagochtend, met de Statendam, is in ons land aangekomen de nieuwe rechter ire het Permanente Hof van Internationale Jus titie, oud-staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken der U.S.A., Kellogg. De lieer Kellogg met zijn echtgenoot® werd te Rotterdam afgehaald door eenige leden van het Amerikaansche gezantschap en vertrok per auto naar de residentie. Hij nam zijn intrek in Hotel des Indes. te 's- Gravenhage. In den loop van den middag heeft de heer Kellogg enkele Nederlandsche journalisten ontvangen in zijn appartementen. Naar zijn meening gevraagd over den huidigen eco- nomischen toestand, zeide de heer Kellogg, dat de geheele wereld ongetwijfeld leed aan een ernstige deprossie. Ook in de Vereenig de Staten is deze economische depressie in ollcn gang en daar hoofdzakelijk van in- dustriceien- en landbouwkundigen aard. Deze algemeene economische achteruit gang veroorzaakt natuurlijk agitatie. Duitschland is daar wel een typisch voor beeld van. Toch meende de heer Kellogg, dat men zich daar niet te zeer ongerust over s maken. Kellogg, dut hij dienanngïéndc een optimist „Voor pessimisme", zoo zeido do staats man, „is werkelijk geen reden en mag ook geen plaats zijn. De wereld gaat gelukkig vooruit en niet achteruit, liet is slechts do kwestie of dc staatslieden en de volken zich willen wijden aan de vrede. Wanneer do volken zeggen: Wij wenschen vrede, dan hebben zij den vrede ook. Wat Holland betreft, dit beeft altijd een belangrijke plaats in de wereld ingenomen. Holland heelt handel, industrie en boven al een machtig koloniaal rijk. Dc heer Kellogg hoopte, dat een land, dat naar zijn ntecning minder door de ma laise geleden heeft dan do meeste andere landen, zich voorspoedig zou mogen ontwik- Met enkele vriendelijke woorden over ons volk cn land, besloot Kellogg het onderhoud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1