lUirtttP? Criitsrijr (ümirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Uit Oost-Indië ABONNBUBRTl Pel kwartaal f 3.25 (Beschikklngskosten f 0.15) ier week 1 0-25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending k- gij dagelijksche tending »7<— Allee bij vooruitbetaling Losse nummer* 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3181 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 20 OCTOBER 1930 AOVEHÏENTIENI Van 1 tol 5 rezelaf Elke regaJ meer „0-22y» Tngee. jlededeclinpei. van 1—6 regela*730 Elke regel meer- 0-43 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau V wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang Dii nummer bestaat uit VIER blade1 EERSTE BLAD. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE DE RIJKSBEMIDDELAAR. De rijksbemiddelaar, mr. S. do Vries Czn„ heeft Zaterdagmiddag de partijen, welke be trokken zijn bij bet dreigend conflict in het typografenbedrijf opgeroepen voor een confe rentie op a.s. Woensdag 22 October in het stadhuis te Arasterdam en wel de werkge vers om 10 uur des ochtends en de werk nemers om 11 uur. DE STAKINGSKAS VAN DEN N. C. G. B. Naar ons wordt medegedeeld, bevat de stakingskas van den Ned. Christ. Typogra fenbond ongeveer twee honderd duizend gulden. Als de staking nu bij voorbeeld eens twee duizend leden van dien Bond zal omvatten, zijn per week om en om viji- tig duizend gulden noodig. In vier weken tijd is dan de kas ledig. Mocht na de staking een aantal werkloozen overblijven, zoo zou dit moeilijkheden kun nen scheppen. Er zou een beroep kunnen worden ge daan op de leden der overige Christelijke vakorganisaties in Nederland. Doch men deelt ons mede, dat de brengst van zulk een steunbeweging eens zou kunnen tegenvallen. Er zou zeer j sterk gevreesd worden in Christelijke vak- vereenigingskringen, dat een typografen- staking nadeelig zou werken voor den voortgang der Christelijke sociale beweging in Nederland en veler sympathie er door eou verkoelen. In dit Orgaan schrijft de heer J. Hofman thans, na de onderhandelingen te hebben uiteengezet: Er is dus zoo goed als geen kans op een oplossing vóór 25 October. De arbei dersbonden hebben tot nu toe samenge werkt en er is geen reden om aan te ne men dat daarin verandering zal komen. Van alle zijden doet men z'n best om met de wederzijdsche gevoelens en inzichten rekening te houden. En als die wil voor- I zit. dan is het uitgesloten, dat de breuk komt. Er is ook geen aanleiding toe een breuk te verwachten. Alle arbeiders uit alle bonden hebben hun verlangens inge diend. Nu zijn er, waarschijnlijk in alle 1 bonden, die. ziende hoe het spant,-wel zouden willen, dat er geen "eischen waren ingediend. Het zijn er enkelen, maar ze zijn er. Zij komen echter te laat tot na denken. Bovendien, bij de werkgevers zullen er ook wel zijn, die praten van alles toegeven. Het zijn er enkelen, maar l ze zijn er. Ook die komen te laat. Thans heeft bij de patroonsfederatie de leiding i de zaak ter hand genomen. De patroons- federatie is één. Zoo hoort het ook. De arbeiders hebben géén federatie. Maar hoewel wij dus over grooter zelf standigheid beschikken dan de patroons- I organisaties afzonderlijk, dat beduidt I niet, dat van die grootere zelfstandigheid één der organisaties gebruik zal maken om zelfstandig te handelen. Want bij ons geldt precies hetzelfde als bij de werk gevers: de leiding heeft nu do zaak in handen genomen. Aan beide zijden, bij patroons en bij arbeiders, overweegt de leiding wat zal gaan geschieden. Bij de patroons: eens gezind. Bij de arbeiders: eensgezind. Bij de werkgevers wordt in de bestuurska mer overleg gepleegd. Mannen van ver schillend inzicht geven hun argumenten en laten hun invloed gelden. Dan wordt er besloten en het besluit geldt voor allen. Bij de arbeiders wordt in de bestuurs kamer overleg gepleegd. Mannen van ver schillend inzicht geven hun argumenten en laten hun invloed gelden. Dan wordt er besloten en het besluit geldt voor allen Zoo staat het nu eenmaal in onze be drijven en in deze moeilijke omstandig heid bestaat <er slechts één mogelijkheid: Het besluit geldt voor allenl Uit dit stuk blijkt, dat de eendracht der christelijke en socialistische arbeiders roe rend is. Alléén vreezen wij, dat na afloop (zie 1903. stakingen in Twenthe, staking te Alphei) a. d. Rijn enz.) de eendracht wel weg zal zijn. In de tweede plaats lezen wij in dit stuk r.iet veel van den wannen toon van den Christen, die met God en zijn consciëntie te rade moet gaan, hoe te handelen. 't Is door en door koud en materialistisch. De bedrijfsband wordt in alle kalmte door gesneden. Wéér is het beginsel? BUITENL. ONDERSCHEIDING Gemeld wordt: De heer G. F. Waller, van de Ncderlandsche Gist- en Spiritusfabriek, is benoemd tot officier in de orde van Leo pold II. DIPLOMATIE Gemeld wordt: H. M.'s gezant te Brussel, Jhr. mr O F A. M. van Nispen tot Sevenaer, is met verlof naar Nederland vertrokken. De heer baron van Boetzelaer van Oosterhout, gezantschaps- raad is thans zaakgelastigde ad interim. HET DELPLANDSCHE MAASDIJK GESCHIL TOENADERING? Beeds meer dan een jaar duurt het ge schil over het beheer en onderhoud van den Maasdijk, dat gerezen is tusschen het Hoogheemraadschap Delfland en Gcd. Sta ten der Provincie Zuid-Holland, voort. Zooals bekend wenschte de Provincie al vorens met de reconstructie van dezen voor naamsten verbindingsweg tusschen Botter dam en verdere plaatsen naar het Wesi- land en Hoek van Holland aan te vangen, den Maasdijk in beheer van Delfland over emen, tot welk laatste Delfland even wel niet bereid was. De Provincie heeft toen voorloopig eenige verbetering van dien weg aangebracht. Naar gemeld wordt, is er thans eenige toenadering gekomen tusschen de beide col leges en zullen dezer dagen de onderhande lingen weer geopend worden. DE WAALBRUG TE NIJMEGEN DE K. v. K. VOOR HET MINISTERIEEL VOORSTEL. De Kamer van Koophandel voor „Het Land van Maas en Waal" te Nijmegen heeft met algemeene stemmen besloten een adres te richten tot den Raad der gemeente Nij megen, houdende het dringend verzoek het voorstel tot den Minister van Waterstaat tot afkoop van het veerrecht tegen vergoe ding van f 425.000 aan te nemen cn te be sluiten in de kosten van de toegangswegen tot de brug de bijdrage te verieenen over eenkomstig het voorstel B van de Commis sie van Citters, welke bijdrage door deze Commissie is begroot op f 526.700. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bjj Koninklijk Besluit is verleend de eere- medaille verbonden aan de orde van Oranje- I Nassau in goud aan G. Vogel, evangelist van de Ned- Evangelische Protestantsche yereeniging te Weldam (gem. Markelo). BESMETVERKLARING Dc Minister van Arbeid, Handel en Nyver- heid heeft, overwegende, dat volgens inge- i komeD ambtsberichten gevallen van pest Voorkomen te Marseille, de havenplaats Mar seille besmet verklaard wegens pest. UIT DE S. D. A. P. ENKELE CIJFERS In het „Volk" treffen we de kwartaal cijfers aan, betreffende de sterkte van de S. D. A. P- Daaruit blijkt dat van 31 Maart tot 30 Juni de partij met 1631 leden vooruit ging; op laatstgenoemden datum telde zij er totaal 67.759. Daarvan waren er 47002 annen en 20.757 vrouwen. In Friesland en Limburg had men verlies te boeken en wel in resp. 30 en 12 leden. De groote steden zijn nog steeds de be langrijkste centra voor de beweging. De af- deelingen Amsterdam, en Rotterdam en Den Haag vormen tezamen bijna een derde deel van de partij met hun 10474, 6008 en 4618 leden terwijl daarenboven in Amsterdam de groei procentueel (4.52) het sterkst wai Noord-Brabant en Limburg zijn de zwakste federaties en tellen resp. 1315 en 1168 le den. Terwijl Limburg, gelijk gezegd, een achteruitgang van 12 leden (1 pet) ver toonde, had de federatie Noord-Brabant een groei van 30 (2.33 pet). EEN BRUG BIJ KEIZERSVEER NIEUW STAALTJE VAN HOLLANDSCH INGENIEURSWERK Een schakel in het verkeer naar het Zuiden nadert haar voltooiing. Een schakel is het slechts, omdat het een der drie ijze ren vakwerkbruggen vor gewoon verkeer is, bestemd vor de overbrugging van de Bergsche Maas bij Keizersveer in de nabij heid van Geertruidenberg. Niet alleen het ontwerpen van deze brug is een prachtig staaltje van Hollandsch in genieurswerk, ook de bouw levert een be wijs van wat de Hollandsche industrie vermag. Elk der drie spanningen van deze brug heeft een lengte van 90 meter, hart'op hart der opleggingen en een afstand der hoofd liggers van 10.40 meter, terwijl de totale breedte met de trottoirs, welke buiten de hobfdliggers uitsteken 15.50 M. bedraagt, waarvan SV£ M. rijdek binnen de hoofdlig gers en 2 M. trottoir aan beide zijden er buiten. Het gewicht van elke brug, dus zonder betondek, bedraagt ca. 930.000 K G. De onderkant der middelste spanning zal op circa 10.20 M. boven N.A.P. komen te liggen, terwijl de hoogte der hoofdliggers 12.50 M. bedraagt, zoodat het hoogste punt 23.70 M. boven N.A.P. komt te liggen. Het merkwaardige bij den bouw van deze bogen is, dat de brug geheel gemonteerd vervoerd kan worden, wat een niet allc- daagsch sleepwerk met zich brengt Van de bouwplaats, gelegen bij de split sing van Dordtsche Kil en Oude Maas, is slechts één weg mogelijk, n.l. via Dordtsche Kil, Hollandsch Diep, Amer en Bergsche Maas naar Keizersveer. Op dezen weg doet zich echter een belangrijke hindernis voor, Q.l. het draaistuk in de groote brug aan den Moerdijk, dat een doorvaart-wijdte heeft aan beide zijden van den pijler ongeveer gelijk aan de totale breedte van de te vervoeren brug. Het bijzondere van het vervoer, waar mee is belast de N.V. de Wit's Bergings- en Transportbedrijf te Rotterdam, is hier in ge legen, dat de brug op de groote hoogte, waarop zij te Keizersveer zal komen liggen, vervoerd zal worden. Hierdoor wordt het tevens mogelijk de draaibrug bij den Moer dijk te passeeren. De brug zal daartoe ge plaatst worden op twee elevatorbakkcn, waarop ijzeren hulpconstructies in poort- vorm zijn aangebracht, terwijl de bakken zoover uit elkaar geplaatst worden, dat over de geopende draaibrug heen gevaren kan worden met gebruikmaking van de beide doorv aartopeningen. Na aankomst te Keizersveer vaart de brug bij hoog water boven de pijlers om daarna bij zakkend water op de opleggingen te worden geplaatst De brug, die ontworpen is door het Brug- gen bureau van den Rijkswaterstaat, wordt in samenwerking gemaakt door de N.V. PJetterij v.h. L. J. Enthoven Cie. te Delft, N.V. Kloos Zonen's Constructiewerkplaat sen te Kinderdijk en de fa. Penn Bauduin te Dordrecht. De montage, het heffen en op de bakken brengen geschiedt door laatstgenoemde firma, die ook het plan voor het ve ontwierp. Indien het werk vlot verloopt, zal de brug wellicht Zaterdag 25 Oct. van het terrein der firma Penn cn Bauduin vertrekken, en Maandag daarop op de pijlers worden ge plaatst. De twee andere spanningen worden volgend jaar op gelijke wijze gemonteerd en vervoerd. Het geheel is een werk, dat onge twijfeld in breeden kring de aandacht.zal trekken. DE MAASDIJK-KWESTIE Reeds meer dan een jaar duurt het ge schil dat gerezen is tusschen het Hooghoen: raadschap Delfland en Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland voort. In het begin van dit jaar werden schrif telijke onderhandelingen tusschen beide noemde colleges gevoerd, welke onderhan delingen evenwel geen resultaat hadden, veeleer verwijdering brachten, zoodat zij werden afgebroken. Zooals bekend wenschte de provincie al vorens met dc reconstructie van dezen voor naamsten verbindingsweg tusschen Rotter dam en verdere plaatsen naar het West- land en Hoek van Holland aan te vangen, den Maasdijk in beheer van Delfland te nemen, tot yvelk laatste Delfland even wel niet bereid was. De provincie heeft toen voorloopig eenige verbetering op dien weg aangebracht. Naar we vernemen, is er thans eenig nadering gekomen tusschen de beide colle ges, en zullen dezer dagen de onderhande lingen weer geopend worden. Naar aanleiding van enkele mededeelin- gen. als zou de Maasdijk in onderhoud van de Provincie worden overgenomen, deelde men ons ter bevoegder plaatse bij infor matie mede, dat hiervan niets bekend is. De Maasdijk.is op de begrooting van het Rijkswegenplan niet aangegeven, zoodat een overname als bovengenoemd niet is te verwachten. KON. NED. MIDDENSTANDS BOND Algem. Vergadering Amsterdam Op verzoek van genoemde vereeniging herinneren wij belanghebbenden nogmaals aan de algemeene vergadering welke op 22 Oct. a.s. in „Krasnopolsky" to Amsterdam zal worden gehouden. Deze vergadering vangt aan des morgens te half tien, terwijl de Amsterdamsche Winkeliersvereniging, die de ontvangst organiseert, op de voor avond, dus 21 October, aan het Bondsbe- stuur en afgevaardigden een M.U.L.L.E.R.- avond zal aanbieden. Aan de reeds genoemde agendapunten in ons blad van 27 SepL j.l. voegen wij nog toe: het voorstel van het Bondsbestuur. tot instelling van een nieuwe groep in den Bond, waarin op te nemen, de tot dien Bond behoorende Indische Middenstands vereenigingen. UIT HET SOCIALE LEVEN LOONEN EN WERKLOOSHEID. Merkwaardig is, wat Ir. B. Bölger schrijft in het laatste nummer van De Econo mist over de Amsterdamsche diamant industrie: Het is bekend, aldus de schr., dat de diamantindustrie te Amsterdam tegen woordig aan veel minder personen werk geeft, dan voor den oorlog het geval was Van de ongeveer 10.000 personen die vroeger in de diamantindustrie werk zaam waren, zijn er geen 6000 meer over. Indien deze nu nog allen werk hadden, zou het nog gaan, doch uit de cijfers om trent de werkloosheid blijkt dat van deze personen op 13 September j.l. slechts 1413 werkten en 4246 werkloos waren, waarbij verder nog in aanmerking moet worden genomen dat van de 1413 niet-werkloo- zen, slechts 1032 een volle week werkton. Eerrig vooruitzicht dat een eenigszins be langrijk aantal werklieden den arbeid binnen niet al te langen tijd zou kun nen hervatten, was er niet. Onder deze omstandigheden kwamen de besturen van de Algemeene Juweliers vereenigingen en den Algemeenen Ne- derlandschen Diamantbewerkersbond bij een en besloten in gemeenschappelijk overleg „de voorwaarden waarop te Am sterdam gewerkt zal kunnen worden, meer in overeenstemming te brengen met den huidigen toestand in de internatio nale diamantindustrie. Er zal getracht worden de algemeene onkosten, die in Amsterdam belangrijk hooger zijn dan in de buitenlandsche centra, op een zoo danig peil te brengen, dat het verschil zooveel mogelijk zal worden verminderd" Ziehier, zegt dr. B. een besluit, waartoe de (socialistische) Alg. Ned. Diamant bewerkersbond (A.N.D.B.) heeft medege werkt, doch dat eerst kon worden geno men, nadat het water tot aan de lippen wag gestegen. Alen moet zich er over verheugen, al dus de schr., dat men in de kringen der socialistische vakbeweging eindelijk tot het inzicht is gekomen, dat naar onze meening het eenig juiste is. Maar deze vreugde wordt wel eenigszins getemperd door het feit, dat dit inzicht zoo laat is gekomen, misschien reeds te laat om de zaak nog te redden, temeer omdat naast de concurrentie van het buitenland ook DE VERGILIUSHERDENKING TE NAPELS Bij het graf van den Romeinschen dichter Vergüius aan de Golf van Napels is in tegenwoordigheid van afgevaardigden van alle beschaafde volken de tweeduizendjarige herdenking van dezen groote begonnen. de heerschende algemeene oeconomische crisis een spoedige opbloei van de Am sterdamsche diamantindustrie in der weg zal staan. BEDRIJFSSLAPTE. In de gehouden kernvergadering van de machinefabriek van Gebr. Stork en Co i< besloten, in verband met de weinig inko mende orders, den werktijd met één uur per dag in te krimpen, benevens Vrijdags middags en Zaterdagsmorgens het bedrijl geheel stop te zetten. Tevens wordt de tot heden verleende toeslag op het loon inge trokken. Alhoewel gehoopt wordt door deze maat regelen massa-ontslag te voorkomen, kan de directie er niet geheel voor instaan, dat niet nog enkele ontslagen zullen moeten vol; UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Te Goes is rpet aanvankelijk 17 leden op gericht een afdeelinp bakkersgezellen van der /Nederlandschen Cqntralen Bond van Chris telijke arbeiders in de bedrijven v genotmiddelen. Land- en Tuinbouw. DE TOESTAND IN ZEELAND Onze Zeeuwsche medewerker meldt ons: Sombere wolken pakken zich boven Zeeland samen. Was er eenige weken geleden eenige verademing, doordat de aardappelen en ajuin- prijzen naar boven liepen, nu deze prijzen iets terugloopen, is een sombere toe stand ingetreden, welke zyn terugslag ook op het zakenleven doet gevoelen. De grootste is nu wel, de circulaire die me Zevenbergen ontving en waarin kort krachtig werd medegedeeld dat men slechts 50 pCt. van bet contract wilde uitvoeren, dat zy die 10000 kilo bieten gecontrac teerd hadden a f 14 per 1000 er maar 5000 Kilo tegen die pry's mochten leveren. De rest wordt beschouwd als z.g. „vrye bieten" waar voor men betalen wil wat men zelf vaststelt, welke prys thans is f 5 per 1000 Kilo, ongehoord lage prijs waarvoor de bieten (waaraan veel werk is) niet kunnen bouwd worden. Wij hebben hier en daar eens in Zeeland rondgezien en ons oor te luisteren gelegd, maar de uitwerking dezer circulaire gewoon vernietigend De terugslag doet zich reeds meer dan gevoelen. Sommige landbou wers, vooral zij, die eenige jaren geleden be gonnen zyn, zyn nu verarmd. Vooral op de Bevelanden is het erg. Wy spraken met ver schillende landbouwers, die ennrme verliezen te boeken hebben. Eerst heeft men de strop met de „Zeeland" gehad, en nu deze kwestie met de bieten weer. Wy" kennen een land bouwer, eigenaar van een paar hofsteden, die er één van de hand moest doen, genoodzaakt door de terugslag van den landbouw. Sommigen vooral die veilige vaste inkomens hebben, spreken er luchtig over en meenen dat de boe- die zulke goede tijden hebben meege maakt, wel tegen een „stootje" kunnen. En al ontkennen wy niet, dat deze catagorie „stootje" kunnen velen, zulke „stooten" worden ontvangen, kunnen niet worden verdragen, zondor droeve gevolgen. Het grootste verlies is voor velen nog het dalen van de grondprijzen. Daar wil r niet aan, doch de nuchtere werkelijkheid het leven is een harde meesteres, doet het aan den lijve gevoelen. Toen eenige tijd geleden Minister Colijn hierop zinspeelde, dat men de enorme sty ging van den grond als „winst*' moest beschouwen, werd hem eer verkeerde kijk op de zaak verweten. De uit komst blijkt echter wel dat de heer Colijn het nog zoo mis niet had. Werkelijk van idealen kan men niet leven. De tijden der hoogcon junctuur zyn voorby. Daarom is het gewoon verbijsterend, dat Ged. Staten van Zeeland, de Zeeuwsche Gemeenteraden sommeerden, de tractementen van Burgemeesters, Wethou ders, Secretarissen te verhoogen, met de me- dedeeling, dat zy daar op rekenden. Deze aan maning heeft in Zeeland veel verbittering ge wekt en dit kwam dan ook wel uit in de Zeeuwsche Gemeenteraden. Unaniem veroor deeld men, dat Gedep. Staten, in deze tijden, nu de slagen aan alle kanten vallen, zoo iets durfden ondernemen. 's-G ra venpolder weiger de pertinent, haar begrooting werd niet goed gekeurd, maar men hield vol cn staakte de be talingen. Goes weigerde eveneens. Dc Ge meenteraad was er van overtuigd, dat alles behoorlijk op peil was. Het is thans moeily'k te zeggen, hoe de toestand zich verder ontwikkelen zal. Veel zal afhangen van de hulp der banken, die hun medewerking zouden kunnen verieenen, door de hypotheekrente van de meeste landbouwers die 5*» en 5 pCt. zijn, te converteeren 4 pCt. Hypotheek. Voorts in de daling der pachten. Het laatste is echter een moeily'k pro bleem. Enkele weken geleden werd op dorp hier een verpachting gehouden. Voor de aanvang spraken de notaris en de voorzitter van het Armbestuur een waarschuwend woord, toch niet te hoog in te schrijven. Men noemde een prijs, als zynde voldoende. Het gevolg was echter, dat men veel en veel hooger in schreef, dan notaris en armbestuur wenschte. Aan wie nu de schuld? Geeft het armbestuur niet toe, welnu dan zijn het dé „hardvoch tige" menschen, terwijl deze toch te voren als 't ware gesmeekt hebben: menschen schrijft toch niet hooger inl Wij voor ons wenscbcn ons niet te buiten te gaan aan profetieën, maar willen wel eerlijk verklaren, dat wij voor Zeeland dc toekomst zorgvol tegemoet zien. Wij geloo- ven niet, dat het laagste punt bereikt is en gelooven dat alles in dalende lijn zal door gaan. De Regeering moge wel van God steun ontvangen, om in deze den rechten weg te gaan. Zooals het zich nu aan laat zien, zal er voorloopig van den bietenbouw niet veel terecht komen. Men zal ze niet meer verbouwen. En danDe dure fabrieken met de machines wachten toch op aanvoer Voorzeker een moeilijk probleem. Eén zaak stelt gerustGod regeert! In verband met bovenstaand schrijven, wijzen we nog op onderstaande berichten, die wij kregen. Uit Sprang-Capelle: Vele landbouwers in deze gemeente die hun suikerbieten gecontracteerd hebben aan de Suikerfabriek te Zevenbergen hebben een aanschrijving gehad dat zij slechts de helft der gecontracteerde bieten mogen leveren. In de gemeente Klundert hebben eenige landbouwers het bietenleveren gestaakt, om dat ze gecontracteerd waren voor f 14.50 per duizend K.G. en thans maar f 5 per duizend K.G. worden uitbetaald. EERSTE SERINGEN. Ter Centrale Veiling te Aalsmeer zyn de eerste seringentakken aangevoerd. Zy ten 55 cent per tak op. Men meldt ons uit 's-Gravenmoer: Met de bloembollenteelt wordt alhier ook een aanvang gemaakt. RECORDAANVOER VAN DRUIVEN. Het is wel van genoegzame bekendheid dat het Westland is een land van druiven, tomaten en bloemen. In de laatste twee weken zijn recordaanvoercn ter veiling gekomen, en als bijzonderheid willen we mededcelen dat 611 October aan de veiling te Naald wijk in totaal aangevoerd werd 130.339 kg. druiven, waarvan de totale opbrengst was f 67.742. Op de drie veilingdngen van vorige week n.l. Maandag, Woensdag en Vrijdag is in totaal aangevoerd 105.190 kg. druiven, met een totale opbrengst van f 50.382. De grootste nanvoer op één dag kwam verleden week Maandag door 34.357 kg. INGEZONDEN MEDEDEELING 'VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-mor^n*, en '5 «jvonds inet NI VA TANDPASTA 75 ets.per Vi tube 25ets p. tube. de zaal werd uitgezet, riep: „Arresteer my maar, arresteer my'! ik zal bewijzen bijbren gen!''. De man en de vrouw waren waarschijnlijk de vader en de moeder van den jongen, die enkele dagen na het gebeurde met den agent was overleden. Het gebeurde veroorzaakte eenige beroering op de tribune, doch spoedig was de orde hersteld. INBRAAK. Te Vaassen is ingebroken by den bakker Uytenboogaard. LTit de kas is een geldkist medegenomen, waarin zich f 5000 bevond. De dader is vermoedelijk door insluiping binnengekomen. DOOR EEN STIER GEDOOD. De heer B. Eisen te Wamel (Gld.), die voor eenigen tijd door een stier werd aangevallen, en hierdoor ernstige verwondingen opliep, is aan de gevolgen hiervan overleden. OPENING H.B.S. MALANG MALANG, 17 Oct (Aneta). Dezer dagen heeft onder groote belangstelling de offici- eele opening van de Hoogere Burgerschool plaats gehad. MEDAX, 17 Oct. (Aneta). De Sumatra- Post meldt, dat bij den Sumatra Cultuur- bond thans 42 werklooze planters zijn inge schreven. Er zijn ook nog vele niet inge schrevenen. EEN DEPARTEMENT VAN MIJNWEZEN? BATAVIA, 17 Oct (Aneta). De construc tie van een departement van mijnwezen, met toevoeging van enkele andere diensten, zal nader door de commissie voor het depar tement van verkeerswezen worden onder- Gemengd Nieuws. DE GRAANOPBRENGST IN FRANKRTJK Volgens het ministerie van landbouw zal de graanopbrengst dit jaar 27 pcL minder bedragen dan geschat uas. STRAFFEN VOOR BRAVO-VERBOUWERS Een 19-tal verbouwers van Bravo, waar voor een pootverbod n. de h trokken ge meenten was uitgevaardigd, werden door den kantonrechter te Zuidhroek veroordeeld lot geldboete of hjchtenis. De zwaarste straf as 5u dagen hechtenis of 2 - i>oe(e. Om den ambtenaren, die toezicht moesten uitoefenen, te misleiden, hadden sommigen Ioncs den rand van de akkers een andere soort verbouwd. EEN INCIDENT IN DE RECHTZAAL De Rechtbank te Amsterdam sprak den po litieagent van het bureau Admiraal de Ruy- terweg -J. v. S., die terecht had gestaan ver dacht van mishandeling van een 19-jarigen fietsjongen, overeenkomstig den eisch van het O. M. vry. Op de tribune stond een man en een vrouw op. De vrouw riep: „Hij is de moordenaar van I myn kind", terwijl de man, die door agenten ERNSTIG AUTO-ONGEVAL De heer N. Heezen van Andyk reed met zyn auto tegen een hek van een boerderij aan den straatweg te Abbekerk. De stuurinrichting was onklaar geworden, maar toch zette H. met zijn vehikel den tocht voort. Het duurde dan lang of de bestuurder was zyn stuur niet meer meester, de wagen kwam in de sloot terecht en sloeg over den kop. De auto werd zwaar beschadigd. Ka veel moeite kon men H. uit zijn benarde positie be vrijden, waarna bleek, dat wonder boven won der hij slechts met eenige lichte verwondingen het er afgebracht had. DIEFSTAL UIT EEN KOFFER. Een dame, die een drietal weken geleden uit Indië te Amsterdam is aangekomen, heeft bij de politie aangifte gedaan dat uit een koffer, die met andere bagage uit Indië is meegeko men en hier en daar is overgeladen, voor f 12S9 aan waarde is ontvreemd. De koffer bad op de lange reis zoodanig geleden, dat er een touw was omgeslagen voor de noodige stevig heid. Het zal heel lastig voor de politie zyn de da ders of daders van dezen diefstal te achter- DOOR ZIJN KNECHT GEDOOD. De directeur van de ijzergieterij te Bergen op Zoom, de 34-jarige F. de Bie, die door den arbeider H. met een ijzeren staaf ernstig werd geslagen, is aan de bekomen verwondingen overleden zonder tot bewustzijn te zyn geko men. MISDAAD OF ONGEVAL? Te St. Michielsgestel (N.-Br.) is in een sloot het lijk gevonden van een 23-jarigen jongeling, genaamd A. van Breugel. De jongeman was sinds Woensdag vermist op welken dag hij zich naar de kermis te Gemonde begaf, waar zyn verloofde woonde. Sinsdien had men niets meer van hem vernomen. Aangezien den schedel van den jongeman ge heel gespleten was en het rijwiel, dat boven op het lyk in den sloot lag, geheel was vernield, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dc jon gen door een auto is overreden en daarna in de sloot geworpen. VERDRONKEN. Te Brugge (België) is de 20-jarige schip persknecht D. de Waart, van Marken, werk zaam op de motorboot Sthello II uit Utrecht, des avonds laat. by het aan_boord paan, te water geraakt en verdronk® Zijn Ih'k is la ter opgehaald. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL De arbeider A. de Visser, van Hooge Zwalu- we, had te Dubbeldam het ongeluk een kipkar. geladen met bieten, over zijn lichaam te krij gen. Met eenige gebroken ribben en andere in wendige kneuzingen werd hij in zorpwekken- den toestand naar het Diaconessenhuis te Bre da per auto vervoerd. LEVEND BEGRAVEN. Te Koog a. d. Zaan heeft aan de Breedweer bij werkzaamheden aan den primairen wep een doodelyk ongeluk plaats gehad. Door verrnk- king der rails stortten eenige karretjes in de spoon-aart, met het gevolg. dat zekere Fr. O uit Weesp onder het neerploffende zard bedol ven wen!. Hy is 25 jaar. ongehuwd en kostwin ner zyner moeder. Eerst na veel moeite geluk te bet het l\jk te bergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1