Hef Engelsche luchfschii oRIOI veronneu maandag 6 october 1930 tweede blad pag. 5 Rechts: Lord Thomson, minister van Luchtvaart. Linies: luitenant-kolonel F. C. Rich mond, de ontwerper, van dg R iQi. Beide mannen vonden bij de ramp den dood. Niet minder dan 25 slachtoffers werden in de groote cabine van de R. 101 gevonden. Alle vijf officieren, onder wie dg #*Hxunan- DE MBNSCH IVAANT ZICH KONING VER LUCHT - TOTDAT.,,, dant, luitenant Irwin, behooren tot de slachtoffers. Tegen 12 uur Zondagmiddag waren 42 lijken geborgen. In de omgeving van de plaats, waar het wrak van de U. lui op krank rijks Irxlein •is neergekomen, liggen tallooze voorwer pen, van het luchtschip afkomstig, ver spreid. Toiletartikelen, schoenen en andere eigendommen van de opvarenden worden overal teruggevonden. EEN VERKLARING VAN MINISTER EYNAC. De Fransche minister voor luchtvaart, au reut Eynae, verklaarde, na aankomst te 'Beauvais, zeer getroifeu te z.jn u ,or de vree selijke ramp, die de Engelsclie luchtvaart heeft getruflen. De Dritsche luchtvaartnu- nister, Lord Tlionison, en de directeur van ilen Engelschen civielen Im-htvaartdien-i, Sir Sefton Brancker, waren V.ija persoonlijke vrienden, en minister Kynac vond het vree selijk, dat zij heiden bij een vliegramp om net leven moesten komen. BETUIGINGEN VAN DEELNEMING. De President der Fransche Republiek, Doumergue, heelt der: Koning van Enge land zijn deelneming betuigd met de ca tastrophe van de li. 101. I)e Fransche minister-president Tardieu heeft den Britselicn premier Ramsay Mac- Donald namens de Fransche regeering een telegram van deelneming gezonden. In den loop van den Zondagochtend heb ben Tardieu en zijn collega van buitenland- sclie zaken, Briand, zich naar den Britschon ambassadeur begeven om persoonlijk hun deelneming met de ramp te betuigen. DEELNEMING UIT EELGIE. De Belgische regeering heeft den Belgi schen ambassadeur te Londen opgedragen namens den koning en de regeering van België de deelneming te betuigen met de ramp van de R. 101 aan de Britsche regee ring en de families der slachtoffers. Hoe de ramp geschiedde Nader meldt men uit Beauvais: Wij zijn thans in staat, nadere bijzonderheden te melden omtrent de wijze waarop de R. 101 is ten onder gegaan. Öp de plaats van de ramp ontmoetten wij den Engelschman George Darling, die te Beauvais woont. Deze ooggetuige deelde ons Zondagmorgen het volgende mede: Het was mij hekend. dat de mogelijkheid bestond, dat het Engelsche luchtschip R. 101 op zijn vlucht naar Britsch Indië over het gebied ten Noorden van Parijs komen-, de van het Kanaal, zou vliegen. Aangezien het luchtschip Zaterdagavond zou vertrek ken, was ik opgebleven in de hoop, het luchtschip te zien. Ongeveer te kwart voor twee in den morgen zag ik het luchtschip in de richting van Beauvais vliegen. Het luchtschip maakte echter vreemde bewe gingen: het ging op en neer en ik veronder stelde, dat het in moeilijkheden verkeerde. Ik ben met m'n auto het. luchtschip ge volgd. Plotseling zag ik de R. 101 den grond raken. Een geweldige slag volgde en op hetzelfde oogenblik sloegen de vlammen uit het luchtschip. Ik sprong uit mijn wa gen en rende onmiddellijk naar de plaats waar het gevaarte was neergekomen. Daar vond ik eenigc mecaniciens in half-vcrdoof- den toestand, die uit het luchtschip waren ontsnapt. De eerste overlevende, die ik sprak was de mecanicien Leech. Deze vertelde mij, dat niemand aan boord van het lucht schip had geweten, dat de R. 101 in moei lijkheden verkeerde, tot enkele oogenblik- ken vóór de ramp. De opvarenden wisten alleen, dat de commandant, luitenant Ir win, trachtte een commando naar de ma chinekamer door te geven om de motoren te doen stoppen. Toen stortte het gevaarte plotseling naar om laag en sloeg tegen de helling van een heuvel. Onmiddellijk daar op volgde een ontploffing, waardoor het luchtschip in brand vloog. Darling vertelde ons verder, dat hij aan de zijde, het verst van de vlammen ver wijderd. in het luchtschip klom, door een ruit stuk te slaan. Hij kwam in een der machineruimtes. Hij liep door, maar werd door de vlammen teruggedreven. Het was hopeloos, te trechten iets te doen; het eenige was zoo spoedig mogelijk hulp Een rookende puinhoop. Van andere personen, die kort na de ramp ter plaatse waren, vernamen wij, dat het luchtschip, toen het was neergestort, een brandende massa vormde. Thans is het een nog na rookende gloeiende ijzermassa Da overlevenden. Acht opvarenden van liet luchtschip zijn aan den dood ontsnapt Het zijn. voor zoo ver valt na te gaan, allen laden van de bemanning, die op liet uogei blik van de ramp dienst deden. De namen zijn: Cook, Dïslev. Ra del iff. Savory, Leech, Beaks Bell en Church De onherkenbaar verminkte slachtoffers werden voorloopig neergelegd onder een dek van dicht struikgewas. Zij boden een vreeselijke aanblik. De identificatie is bijna niet mogelijk en men moet afgaan op voorwerpen, die op de lijken gevonden worden. Politie en gendarmes hebben het gebied in de omgeving van de plaats van de ramp afgezet en hebben maatregelen genomen om liet verkeer te regelen. Duizenden trachtten bij de overblijfselen van het luchtschip te De lijken der slachtoffers zijn later op den dag gekist.. De vlag van het luchtschip, die aan den achtersteven had gewapperd en niet ver brand teruggevonden is, werd aan den Britschen militairen attaché uit Parijs o\er handigd. EEN TELEGRAM VAN KONING GEORGE Koning George beeft bet volgende tele gram aan den Eersten Minister MacDonald gezonden: „Ik ben diep ontsteld bij het vernemen van deze nationale ramp en het vreeseiijk verlies aan menscheïilcvens. als gevolg daar van, waaronder dat van Lord Thomson, mijn Minister voor de Luchtvaart. De Ko ningin en ik betreuren diep hen, die zijn omgekomen in den dienst van hun land en met de gewonde overlevenden". De vermoedelijke oorzaak TE GROOT GEWICHT AAN BOORD Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft den heer G. Spit, chef van den technischcn d'ions der K.L.M. op Schiphol, gevraagd, wat naar zijn meening de oor zaak kan zijn van "de ramp, welke het Engelsche luchtschip R. 101 heeft getroffen „U weet", zeide de heer Spit, „dat de R. 101 is uitgerust met vijf motoren, waar voor als brandstof zware olie wordt ge bruikt, Toen het luchtschip geheel gecon strueerd wa6, bleek, dat, in gevö) van het maken van een lange vlucht, het gewicht der mee te nemen olie het schip zoo zwaar belasten zou, dat er aan gewone lading vrijwel niets kon worden meegenomen. Om aan dit groote gevaar tegemoet te komen :s het luchtschip toen doorgezaagd, waarna het verlengd werd. De reeks nieuwe gas- cellon, welke zoodoende aan de oorspron kelijke werden toegevoegd, vermeerderden het gasvoilume en daarmede dus ook het draagvermogen van het schip. U begrijpt echter, dat voor een lange vlucht naar Karachi, het maximum aan ruwe olie is meegenomen, zoodot het vermoeden zeker gewettigd is, dat de R. 101 cloor dit groote gewicht aan brandstof in de eerste uren op geringe hoogte heeft moeien vliegen. Toen het schip dus, zooals uit de telegram men blijkt, met zwaar weer, in casu een hevig en storm, te kampen kreeg, is de be sturing van bet gevaarte op geringe hoogte veel moeilijker geweest dan het geval ge weest zou zijn, wanneer het zich in hoo- gere luchtlagen had kunnen voortbewegen" „Was in dit verband een vlucht met de R. 100, waarvan de motoren voor benzine verbruik zijn ingericht, niet te verkiezen geweest?" „In geen geval," antwoordde de heer Spit „Alleen reeds niet vanwege het feit, dait de R. 100 niet binnen de keerkringen mag komen, omdat bij wairme weersgesteld Ihei'd het gevaar voor (het in brand geraken van de benaiine allerminst denkbeeldig is. Zoo bestond er voor de vlucht van de R 100 naar Canada rndet het minste bezwaar, om dat het luchtschip gedurende do geheele- reis binnen het gebied bleef van hel Noor delijk halfrond, waar geen gevaarlijke tem peratuuns&tijglng kon optreden. Zooals U weet is de H. 100 later gebouwd, dan do R. 101. De ervaring opgedaan bij het ver bruik van ruwe olie, heef! er loe geleid om de R 100, in tegenstelling met het thans vergane luchtschip, met benzine-moioren uit te rusten, liet draagvermogen werd hier door aanzienlijk vergroot, waartegenover echter het nadeel staat, dat ik U reeds heb HOE DE MARCONIST GERED WERD Uit Beauvais wordt nader gemeld: In den loop van den Zondag werd het te Beauvais steeds drukker. Duizenden zijn per auto uil Parijs en van elders gekomen oni de overblijfselen van de R. 101 te zien De politiemacht is versterkt om de ruïne van hel luchtschip te bewaken. De overlevenden zijn nog te zeer ontdaa* urn een geregeld verslag \an de ramp te kunnen geven Twee van hen verklaarden, dat zij hun le\en te danken hebben aan hst feit, dat een watertank sprong en zij door t water ovemlroomd werden. De marconist Disley, verklaarde, dat hij sliep toen de ramp plaats greep. Toen hij ontwaakte, lag hij in het void inet verbrande handen. Zondagmiddag waren drie lijken nog niet gevonden. HET VEIILOOP VAN DE LAATSTE VLUCHT VAV 'T LUCHTSCHIP Naar wij, bij informatie op het Parijscbe vliegveld Le Bourget, vernamen, zijn daar gedurende den nacht van liet Britsche luchtschip R. 101 de volgende radiobericht ten sinds het vertrek van Cardington ont vangen: Te 18.40 uur (Greenwich) meldde hei luchtschip zijn vertrek, dat te 1S.30 uur heeft plaats gehad. Te 20.40 uur vloog de R. 101 over Londen Te 22.25 uur wettelijken tijd passeerde t li chtschip de kust in de nabijheid van Has tings. Het regende toen hevig en de windt was Zuid-west. De snelheid van het lucht schip bedroeg op dat oogenblik 54 knoopen Te 22.40 wettelijken tijd bevond-het lucht schip zich op 2 mijlen ten Noorden van Hastings, welke inlichting gegeven werd door een Engelsch radiostation. Te 23.30 uur passeerde het luchtschip de Frain6che kust bij Point Saint Queniin. Te 21 uur Greenwich tijï was de positie van het luchschip 15 mijlen ten Z.W. van Abbeville. De laatste posRiemcld'ing, die het lucht schip heeft gegeven te 1.50 uur was 1 KM. ten Zuiden van Beauvais. Op dat moment werd per radio medege deeld, dat de passagiers een uitstekenden tocht hadden gemaakt. Zij hadden in don loop van den avond een sigaartje gerookt en bereidden zich voor om rust te nemen. Te 2.08 uur was er geen enkel bericht, maar op dat moment zag de terreinwacht van Beauvais een groot lichtschijnsel bij het bosch van Beauvais. Hel was het luchtschip, dat naar beneden was gevallen. HET BERGEN VAN DE SLACHTOFFERS Uit Beauvais wordt nog bericht: Direct bij het aanbreken von don dag is aangevangen met het bergen van de slacht- Aan het reddingswerk namen de brand weer, gendarmes en vrijwilligers deel Zij drongen voor zoover mogelijk, in het lucht Te kwart voor acht Zondagochtend wa ren vier lijken geborgen. Te half negen waren reeds 20 lijken te voorschijn gebracht Met don meesten ijver werd het reddingswerk voortgezet, doch te redden viel er 6lechts weinig. Nadat de lijken gekist waren, zijn zij voorloopig naar 't Gemeentehuis van Allon- ne overgebracht. Vele slachtoffers moesten uitgezaagd worden. De geredden bevonden zich in de zijcabi- nes van het luchtschip. De overblijfselen van 't luchtschip zullen blijven liggen, totdat deskundigen uit Enge land zijn aangekomen om een onderzoek in te stellen. VERSLAGENHEID IN BEAUVAIS Groote verslagenheid heerscht onder do he woners van Beauvais, het stadje, in welker nabijheid de vreeselijke ramp van de R. 101 zich afspeelde. Vooral in het dorpje Alonne, op welks grondgebied de ruïne van 't lucht schip ligt, heeft de ramp groote ontstelte- In den storm neergeslagen en in brand gevlogen. 1 Uit Londen wordt nader gemeld: commandant van het andere groote Britsrhe luchtschip R 100. Van de 42-koppige beman ning waren vijf leden officieren. De comiuan dant Luitenant Irwin werd bijgestaan ioor den navigator, den escadrille-commandant Jonhson. Te ruim fi uur in den avond, terwijl ile meeste passagiers reeds aanwezig waren, ar riveerde Lord Thomson, de Luchtvaarlinirns- ter.. 1-Iij verklaarde: „Wij vertrekken niet het grootste vertrouwen r-n hopen Karatsii in 4 a 5 dagen te bereiken <n Simla een dag later. Wij blijven twee dagen te Simla Ik heb den eersten minister beloofd, dat wij Maandag 26 October weer terug zullen zijn" Het was reeds bijna donker, toen bet lurut- schip van de ankermast werd losgemaakt Precies te 6 minuten over half acht verhiel bet gevaarte zich statig in de lucht. Het was een schitterend schouwspel, hot ^«r- lichtc luchtschip omhoog te zien stijgen te gen den donkoren avondhemel. In de gon dels, in tie kajuiten en in de salons, brand den de lichten, en statig verdween de R. 101 in de richting van Londen, naar het Zuid- Oostenom nooit meer terug te keen-n. Waarschijnlijk is reeds boven het Kanaal de worsteling met dc elementen en togen den opstekenden storm begonnen. Waar schijnlijk hebben de vijf machtige 585 P.K. motoren het luchtschip niet voldoende in be dwang kunnen houden, hoewel zoowel nio- Het luchtschip R. 101 had 54 per sonen aan boord. Volgens de Zondag morgen hier ontvangen telegrammen zijn slechts acht personen in het leven gebleven. Tot de slachtoffers behooren: Lord Thomson, minister van lucht vaart; Sir Sefton Brancker vice-luchtmaar- schalk en directeur van de civiele lucht vaart Irwin, de commandant van het lucht schip Eskaderleider Palstra van de Konink- lijke Australische luchtmacht Eskaderleider W. H. L. O'Neill, die zich als vertegenwoordiger van den mi nister van Indië naar Karatsji wilde begeven Vleugelcommandant It. A. B. Colmore Luitenant-kolonel V. C. Richmond, onderdirecteur voor den luchtdiensf en ontwerper van de R. 101 Majoor G. H. Scott, onder-directeur van den luchtscheper.bouw en comman dant van de R. 100 Eskaderleider S. M. Rope, majoor P. Bishop en verder tal van officieren en ingenieurs. Omtrent de ramp wordt gemeld, dat het luchtschip een zeer moeilijke reis had. Het luchtschip heeft vele uren te gen den storm gevochten. Ten slotte was de bemanning niet in staat, .het lucht schip meester te blijven en is het door den storm tegen de aarde geslagen. De R. 101 vloog onmiddellijk in brand en is totaal verwoest. Daar de ramp in het holst van den nacht geschiedde, duurde het geruimen tyd voordat hulp aanwezig was. Tragisch einde van den troischen luchtreus Uit Londen seint men ons: Op tragische wijze is het Engelsche lucht- stellenden was te Cardington aanwezig om het vertrek van het luchtschip bij te wonen. 1-Iet zou de eerste groote reis worden, be doeld tevens als 'proefvlucht en als voorbe reiding voor een eventueel in te stellen vas te luchtschependienst EngelandIndië. Via Frankrijk en de Middellandsche Zee zou het eerste gedeelte van dc reis gemaakt worden naar Egypte, waar te Ismaili, nabij het Suez-Kanaal, de eerste landing gemaakt zou worden aan de daar gebouwde landings- inast, die van ongeveer dezelfde constructie is als die te Cardington. Tc Ismaili zou de R'. 101 slecTits. eenige uren blijven, om via Aleppo, Bagdad en Basra Karachi te berei ken, waar het vliegveld geheel is ingericht als eindstation voor den belangrijken lucht schependienst EngelandIndië. O. a. bevindt zich op het landingsterrein te Karachi eon groote hangar, waarin het luchtschip onder gebracht kan worden. Reeds lang vóór het vertrek was de be manning op het vliegveld te Cardington aan vvezig met hun verwanten en vrienden, die afscheid kwamen nemen. Dat het voor bijna allen een afscheid voor altijd zou zijn, zal wel niemand vermoed hebben. De beman ning bestond uit 42 koppen en de vlucht stond onder commando van Luitenant Irwin Er zouden elf passagiers meegaan, waaron der de Britsche Minister voor Luchtvaart, Lord Thomson, Sir Sefton Brancker. Direc teur van den burgerlijken Luchtvaartdienst, de ontwerper van het luchtschip Kolonel Richmond, de escadrille-commandant Pai- stra van de Royal Australian Airforce, de Wing-Commander Colman en Majoor Scott, toren als navigatie-inrichting bij do proef tochten boven Engeland, die nog de vorige week werden 'gehouden, alle hebben voldaan De nationale belangstelling in Engeland was gericht op de beide groote Britsche luchtschepen, de R. 100 en de R. 101. Ook economisch waren de beide luchtsche pen voor het Britsche Rijk van het grootste belang. De R. 100 ondernam de eerste vlucht naar Canada, als proeftocht voor ten vaste Trans atlantische luchtschependienst. Deze tocht van de R. 101 moest de voorbe reiding zijn van de vaste verbinding door de lucht met Indië. Tragisch is de groote onderneming ge ëindigd. Ilecl Engeland, heel het Britsche Rijk, welks vertegenwoordigers juist nu te Lon den bijeen zijn, is in diepe rouw gedompeld. Op de plaats van de ramp Uit Beauvais wordt geseind: De ramp van de R. 101 heeft in den vroe gen Zondagachtend duizenden uit de om geving naar Beauvais getrokken. Toen wij ter plaatse arriveerden, bleek ons, dat de ramp had plaats gehad op ongeveer 5 mijl afstand van het stadje. Het luchtschip is op een zeer afgelegen plaats neergekomen, zoodat het moeilijk was, de plaats van de ramp spoedig te bereiken. Toen wij bij het door militairen afgezette terrein arriveerden, boden de overblijfselen van liet luchtgevaarte een treurigen aan blik. De ruïne smeulde nog en het reddings werk was buitengewoon moeilijk. Voor zoover wij bij onze aankomst kon den vernemen, heeft de ramp plaats gehad toen dc meeste opvarenden in hun kooien lagen. Voor de navigatie en de bediening der motoren deden op dat oogenblik 12 leden van de bemanning dienst. Plotseling was het luchtgevaarte tengevolge van den storm niet meer te houden, en het sloeg tegen den grond. De gevolgen waren ontzettend, daar het luchtschip onmiddellijk in brand vloog. Direct na de catastrophe hebben de plaat selijke autoriteiten de regeering te Parijs gewaarschuwd, en reeds vroeg in den mor gen vertrokken de Fransche minister voor luchtvaart Laurent Eynac en de Engelsche militaire attaché te Parijs per auto naar Beauvais. De autoriteiten namen onmiddellijk dc noodige maatregelen om zoo mogelijk nog opvarenden te redden. Zooals reeds geseind werd, konden acht personen levend uit het luchtschip komen. Do overige 46 personen, die zicli aan boord bevonden, zijn omgeko men. Zij zijn allen tengevolge van het in brand vliegen van het luchtschip overleden. Od weg naar Brifsch-lndis boven Noord-Frankrijk neergestcr! 46 DOGDEN, S OVERLEVENDEN TAL VAN KOPSTUKKEN DER ENGELSCHE LUCHTVAART GEDOOD ENGELAND IN ROUW HARTELIJKE DEELNEMING UIT HET BUITENLAND 1 Het Engelsche luchtschip R. 101, dat Zaterdagavond te 19.36 uur van Car dington is vertrokken voor zijn eerste vlucht naar Egypte en Britsch-Indië, is in den nacht van Zaterdag op Zondag boven Frankrijk verongelukt. Het luchtschip is omstreeks half drie nabij Beauvais (Dept. Oise), ruim 80 K.M. ten Noord-Westen van Parijs, neergestort. Er zijn 46 dooden en acht overlevenden. schip R. 101 boven Noord-Frankrijk, in liet gebied van de Oise, waar reeds zoo vele Engelschen het loven lieten, aan zijn einde gekomen. Diepe ontsteltenis heeft het be richt in Engeland gewekt. Welgemoed heeft men Zaterdagavond afscheid genomen van passagiers en bemanning, die niet konden vermoeden welk vreeseiijk lot hun boven het hoofd hing. Het was een trotsch schouwspel, Zaterdag avond het gevaarte aan de landingsmast te Cardington te zien. Tegen het vallen van de duisternis gloeiden geleidelijk de verschil lende lichten aan, en een groot aantal belang

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5