SBONNEIBBNTi per kwartaal 3.2' (Beschikkingskosten 10.15) per week 1 5.25. JToor het Buitenland bi] Weke- lijkache tending 6.— pil dagelijksche tending Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3169 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 6 OCTOBER 1930 D n n r E N T1 E Ns Van 1 tot 5 repots I'1'!! Elke regel cnecr _0.22Vs Tngpï. üëdedeeünceu t van 1—5 regels ►2.30 Elke regel meer - 0*5 Bii contract belangrijke korting. Voor het hevragen aan het bureau wordt berekend 1 0.10 10e Jaargang Dii nummer bestaat uii VIER blader EERSTE BLAD. DE R 101 f De ramp van het machtige Engelsche luchtschip, dat aan het begin van een reis, waarvan men een zegetocht hoopte te maken, is, hoewel niet naar de omvang een even ontroerende als beschamende tragedie als do ondergang van de Titanic. In de eerste plaats ontroerend. Want het hart krimpt ineen, bij de gedachte, hoe daar tientallen levenslustige, maar ook wereld- en techniek-beheerschende menschen de plotse linge dood tegemoetvlogen. Bij het sterfbed van een dierbaar familie lid beven de bloedverwanten, als zij de macht van den dood aanschouwen; doch hier be weent een gansch volk zijn groote zonen en heel de beschaafde wereld ziet het met ont roering aan. Niemands hart blijft onbewogen; al ware het slechts vanwege de tragedie van het lijden. De Titanic, het trotsche nooit overtroffen teuzenschip, dat voor geen storm behoefde te vreezen, liep te pletter tegen een ijsberg en verzonk met honderden en honderden passagiers, die zich volkomen veilig waan den, in de diepte. In omvang, wat menschenlevens betreft, was die ramp grooter; doch in 't wezen der tzaak is er geen verschil. Vooral niet, wat het beschamende in deze tragedie betreft. We zullen ons niet vermeten onze belijde nis, dat Gods hand alle dingen, de groote en de kleine bestuurt, uit te breiden tot de ver klaring van Gods bedoelingen in bepaald? omstandigheden; de Heiland heeft ons na drukkelijk verboden in die verborgenheid in te dringen. Doch het ware evenzeer bot ongeloof, als we niet de lessen'trokken, welke God ons te loeren geeft door Zijn daden, in 't groote, zoo wel als in het kleine. Voor zoover we thans kunnen heoordeelen ging de R 101 onder, omdat hij de strijd met de elementen der natuur niet kon volhouden. De menschelijke techniek, hoe titanisch ook en bewonderenswaardig, is niets en vermag niets als Gods adem er in blaast. De mensen moge het ver brengen in het beheerschen van de elementen, tot de overheersching ervan komt hij nooit: hij zal met zijn hand de Hemel niet raken. Zoo spreekt deze ramp opnieuw van de onbeduidendheid van den mensch en zijn kracht tegenover de almacht Gods. Echter, er is hier ook plaats voor een andere vraag. De R 101 was ongetwijfeld een drager van het Engelsche imperialisme; het reuzengevaarte zou niet alleen concurreeren met of overtreffen, wat op dit gebied tot stand kwam; het zou ook in Britsch-Indië en Egypte de onweerstaanbare macht van het Britsche Rijk in Europa demonstreeren. En zie, nauwelijks was de tocht begonnen, of de macht wordt gebroken. Het is een slag voor het prestige van Engeland in de wereld, vooral in de wereld van de verst-verwijderde dominions. Ook deze zijde van de ramp moeten wij zien: de beschamende tragedie; opdat wij voor ons zelf des te vaster lecren verstaan, dat alleen God groot is: in Zijn zegening, maar ook in het kwaad, dat Hij zendt. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. De heer H. G. Bom Jr. te Voorburg is door de Fransche regeering benoemd tot officier d'académie. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer A. D .Charles benoemd tot consul der Nederlanden te Madras (Britscli-Indië) buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den heer Charles moet in de Engel sche taal worden geschreven. P. T. T. Bij Kon. besluit is aan den referendaris' der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, P. C. van der Vee directeur van het postkan toor te 's-Hertogenbosch, met ingang van 1 Dec. 1930 op zijn verzoek eervol ontslag verleend, zulks met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Inspecteur der directe belas tingen, ene. A. Icke (thans met verlof bui ten bezwaar van den lande) geplaatst te Utrecht en toegevoegd aan het Hoofd van de inspectie der directe belastingen, le af deeling aldaar. REGENT GEVANGENISSEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het College van Regenten over de Gevangenis sen te Rotterdam, Mr. S. G. Canes, vice-pre sident der Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. BURGERLIJKE WETGEVING. Bij Kon. besluit is aan Prof. Mr. .T. Ph. Suyling, oud-hoogleeraar, wonende te Hu's ter Ileidc, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie tot wegneming der onjuistheden en aanvul JiDg yan leemten in dc Noderlandsche Bur- RECHTERLIJKE MACHT. Door dc Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling der vacature van Rechter in dat college opgemaakt (lc navolgende alphabetische lijst van aanbeve ling: Mn J. Feitsma, kantonrechter plaais vervanger, oud-rechterlijk ambtenaar N. O.-I. te Groningen; Mr. T. J. Dorhout Mees, rechter-plaats.vervan.ger bij de arrondisse- ments-rechtbank ».c Rotterdam, wonende te 's-Gravcnhage; en Mr. Th. R. J. Wijers, adv.- proc., wonende te 's-Hcrtogenbosch. DE BELGISCHE TENTOONSTELLINGEN NOG TWEE ONDERSCHEIDINGEN. In verband met de tentoonstellingen te Antwerpen en te Luik is behalve aan oud- Minister P o s t h u m a nog een tweetal on derscheidingen uitgereikt. M r. Fro w e i n, commissaris-generaal van Nederland van de tentoonstelling te Luik is benoemd tot groot-officier van de orde Leopold II, terwijl bovehdién het co mité voor' de Antwerpsche tentoonstelling aan D r. Pos th um a een diplome spécial de grand prix heeft verleend. VER. VAN ONDEROFFICIEREN ONS BELANG VERGADERING IN DEN HAAG. Zaterdagmiddag hield de yereeniging van onderoffieren enz. Ons Belang, onder lei ding van het hoofdbestuur een openbaie vergadering in Den Haag, waar de hoofd bestuursleden TI. Schuurmann, W. van Olst en D. F. Brandwijk, de onderwerpen: „bo- vordering, salarissen en rechtspositie voor militairen" bespraken. Wegens den overgrooten toeloop was het noodig gebleken een tweede vergadering te beleggen in het venduhuis der notarissen. Nadat de redevoeringen waren gehouden, werd een motie aangenomen, waarin beslo ten werd der Regeering dringend te ver zoeken: a. te bevorderen dat het formeele recht voor de militairen spoedig en zoodanig wordt gérogeld, dat dit recht voor de mili tairen niet in ongunstigen zin zal afwijken van dat voor de burgerambtenaren; b. de kans op bevordering voor Onderof ficieren te vergrooten, hetgeen mogelijk is door invoering van periodieke bevordering, na een bepaald aantal jaren dienst in den rang van sergeant, resp. sergeant majoor; c. te bevorderen dat een afdoende herzie ning van dc salarissen en de bezoldigings regeling der Onderoffcieren worde ter hand genomen. Deze motie wordt met applaus goedge keurd. Daarna wordt de vergadering te 5 uur gesloten. ALG. NED. VERBOND Dezer dagen hebben te zijnen huize in Den.Haag de voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur van het Algemeen Neder- landsch Verbond, de heeren de Kanter en Byloo, den heer L. Simons namens dat hoofdbestuur de zilveren eerepenning (met bijbehjorenu eerediploma) met de drie Diel- sche Barken A(frika) N(ëderland) V( laan- deren) uitgereikt wegens bijzondere ver diensten voor den Nederlandschen stam. Bij de overreiking deed de heer de Kanter iitkomen, dat hoewel hij reeds qualitate qua in het gedenkboek der Wereldbiblio theek in Mei j.l. groote waardeering voor den verrichten arbeid heeft uitgesproken, het hoofdbestuur behoefte had gevopld, op tastbaarder wijze te getuigen van hetgeen de heer Simons persoonlijk, doch bovenal door zijn werk voor de Wereldbibliotheek heeft gedaan voor de gedachte van het A. N.V. en de cultuur van den Nederlandschen HENRY FORD IN HOLLAND BEZOEKKN AAN LEIDEN EN DEN HAAG. Henry Ford bracht Zaterdagmiddag eer; be zoek aan de Leidsclie Universiteit. Hij bezich tigde eerst het hoofdgebouw, waar hij in de senaatskamer ontvangen werd door den pre sident-curator mr. A. v. d. Sande Bakhuysen, de curatoren jhr. mr. Rh. Feith en jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, den secretaris der cura toren mr. P. J. Idenburg, de rector magnificus prof. dr. J. Ph. Vogel en den secretaris van den senaat prof. dr. J. J. Blanksma. Prof. Vogel hield een toespraak, waarin hij een en ander mededeelde over de geschiedenis van de Universiteit en haar betrekkingen tot de Vereenigde Staten van Amerika. Daarna werd het natuurkundig laboratorium en dc verzameling oude natuurkundige instrumenten welke daar is ondergebracht, bezichtigd, waar bij de hoogleeraren de Haas en Keesom en de lector Crommelin inlichtingen verstrekten. Het geheele bezoek duurde ongeveer IV2 uur. By zijn bezoek aan Den Haag deelde dc heer Ford in een kort onderhoud mede, dat hij de plaats van de op het Marconiplein te Ri'ter- dam in aanbouw zijnde Ford-fabriek niet ge schikt achtte voor een nederzetting van den omvang als hij zich thans voorstelde hier te lande te vestigen. fabriekencomplex als thans beoogd wordt, zou zijn. Hij zou zich hierover echter op dit oogen- hlik niet verder uitlaten. Het economisch perspectief in Europa acht te de heer Ford niet ongunstig. Voor het werk van de Philipsfabrieken zeide hij groot respect te hebben. Hiermede had de heer Ford z'n tocht door ons land beëindigd. Flij is daarna net het stoomschip Amsterdam uit Hoek van Holland naar Harwich vertrokken, VEREENiGSNGEF BONDSVERGADERING TE GOUDA Zaterdag ji- werd te Gouda de negende Leiders vergadering van den Bond van Ned; Herv. Knapenvereonigingen op Gcref. grónd slag gehouden. isaduL dè voorzitter, de heer M. Note- boom, als openingswoord bad voorgelezen 1 Kon. ld 1—IS, wees hij er op hoe leen rijk dil Schriftgedeelte is vóór de leiders der rijpere jeugd. Vervolgens bleek uil het jaarverslag' van den <secretaris, den heer C. Blokland te Zegveld, dat de Bond nog steeds groeiende is. Kr sloten zich weer 9 verèenigmgeii aan, zoodal de Bond thans 113 vereenigingen mei tezamen 14UU leden telt. Het verslag van den penningmeester, de heer J. Kars te Brandwijk, vermeldde een batig saldo van f 415.57, terwijl ook hot Knapenblad voor liét eerst met een' batig saldo, ten bedrage van f 362.73, eindigde. Hel aantal abonnes steeg van 1200 op 1400. Als eerste referent voerde de heer J. G. van leper en uit Bunnik het woord, die als onderwerp had gekozen: „Het pand ons toe betrouwd". De jeugd, zoo zegt Spr., is een pand ons jeugdleiders toebetrouwd. We moeten wél toezien het te bewaren naar den zin en de meening van Gods Geest. De Christelijke jeugd openbaart zich in haar wonderschoo- ne kracht van zegen geven en zegen ont vangen. Zij komt ook tot ons met haar problemen van allerlei karakter en afme ting. Hoevele opvoeders zijn er niet, die zich door de moeilijkheden van het jeugd werk laten afschrikken! En toch is het juist onze hovige roeping, de vraagstukken aan te durven. Dat is geen gemakkelijk werk. Het zal moeten geschieden in biddend op zien tot God. Onze jongens leiden beteekent: hen steun geven in de zelfstandigheidswording, door hen te wijzen op Hem, Die alleen kracht kun geven voor den strijd tegen de zonden der jonkheid. Daarvoor moeten wij oog heb ben voor de verschijnselen, die de over gangsstadia van kind tot knaap en van knaap tot jongeling met zich brengen. Gron dige bestudeering vraagt ons de puberteits periode om de psychologische zijde der fei ten te kunnen belichten. Even belangrijk is het, te weten in welk milieu onze jongens opgroeien, omdat dit veelal van niet geringe invloed is Lp de karaktervorming. Wij gaan dan meer be grijpen van hetgeen ons onverklaarbaar toe scheen, en leeren bovenal bidden voor de duistere vragen der jongensziel, om helder heid en oplossing. Na de pauze hield de heer T. W. Ko re- vaar, hoofd der Clir. school te Schoonre- woerd, een referaat over: „Jeugd en Studie". Spr. betoogt, dat de jeugd in 't middel punt der belangstelling staat. Hiervan is zij zich bewust en dientengevolge gaat ze zich voelen, waardoor ze, mede door de gave der studie, God vergeet. Geleerd moet worden dat de studie geen hoofdzaak mag zijn. Aan de woorden ken nis is macht wordt te groote beteekenis toe gekend. Maar er zijn nog andere gevaren, zooals lectuur, omgeving, allerlei vermake lijkheden e.d. Daarom is van belang, dat deze jeugd niet aan zichzelf overgelaten wordt. De Vereeniging moet ook voor haar een toevluchtsoord zijn. Hier ligt een taak voor de ouders en voor de leiders der Ver eeniging. Samenwerking is noodig, omdat de ouders van 't belang meestal niet over tuigd zijn. De Vereeniging moet aantrek kelijk zijn door haar degelijkheid. Voor de studeerende jeugd brengt dit groote voor deden mee. Een oogenblik vertoeft ze in rustige sfeer, waar ze bewaard wordt voor wereldgelijkvormigheid. Hun kennis kan in goede banen worden geleid en zij zelf kunnen aan de anderen veel leeren. Zoo kunnen ze van elkander nut hebben en sa menwerken tot één groot doel, elkander aanvullend en steunend. H. O. R. E. C. A. F. Prinses Juliana heeft een groote bronzen medaille beschikbaar gesteld voor de ten toonstelling van TI.O.R.E.C.A.F. VROUWENHANDELBESTRIJDINC INTERN. CONGRES TE WARSCHAU. De Amsterdamsc'he hoofdcommissaris van politie, de heer II. Versteeg zal, als ver- togen woord iger der Ned. regering, het in ternationale Congres inzake de bestrijding van den handel in blanke slavinnen, dat te Warschau gehouden wordt, bijwonen. ONZE KLEINE PERS UITBREIDING DOOR OPHEFFING. Vorige week werd door het bestuur der A. R. Kiesvereeniging te Maassluis in over leg met de uitgeefster-firma v. Deventer te 's-Gravcnznnde besloten de „Maasslui- z e r", orgaan der A.-R. Kiesvereeniging te Maassluis, na negenjarig bestaan op te hef fen. Zaterdag verscheen het eerste nummer van de „Nieuwe Maassluissche Courant", weike door dezelfde firma wordf uitgegeven en be houdens wijziging van kop en „plaatselijk nieuws", in het Westland twee keer per week verschijnt onder de naam „Dc West landen". FORD TE KEULEN ';*ak vóór Ford om land bezochtheeft hijden eersten steen gelegd voor een nieuwe fabriek te Keulen. Op onze foto ziet men den Amerikaans chen automagjiaat bij die gelegenheid 't woord voeren. NEDERLAND IN DEN VREEMDE Zaterdag heeft de vereeniging Nederland ii den vreemde haar jaarlijksche vergadering ii Den Haag gehouden, gevolgd door een voer dracht van mr. A. C. Joseph us J i 11 a secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, lid van den Haagschen gemeenteraad over „de propaganda voor Nederland in Amerika". De heer P. J. de Kanter leidde de verga dering. De verslagen van secretaris en penningn ter werden goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, uitgezonderd mr. dr. G. F. M. baron van Hu- genpoth tot Aerdt, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wensehte te komen, werden herkozen. In zijn plaats werd benoemd mr. L. B. van Oppen, burgemeester van Maas- Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten nog 3 leden in dat bestuur te benoemen Als zoodanig werden gekozen mevr. Jo van AmmersKüller, letterkundige en de heeren ter ITaar Jr., lid van de Eerste Kamer en dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer. Daarna verkreeg mr. Josephus Jitta het woord. Hij betoogde dat we z.i. van Ame rika veel kunnen leeren, al kan Amerika mis schien nog veel meer van ons leeren. Spr. vertelde daarna een en ander van de Er bestaat in Amerika groote belangstelling voor Nederland, in het byzonder onder de ve len, die, terecht of ten onrechte, beweren van Hollandsche afkomst te zijn. Spr.'s conclusies zijn, dat er in Amerika een groot, nog in vele opzichten niet ontgonnen terrein voor propaganda betreffende Neder land open ligt. Hij is vol lof over de wijze, waarop „Nederland in den Vreemde", de „Ver- ;eniging voor Vreemdelingenverkeer" en dc Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel woekeren met de zeer benerkte middelen, waar over zij de beschikking hebben. Hij dringt er op aan, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om aan die instellingen de gelegenheid te verschaffen op ruimere schaal haar werk voort te zetten. Na de lezing werd de nieuwe film „Neder land", eigendom der vereeniging en vervaar digd door Willy Mullens, naar een scenario van Melis Stoke (Herman Salomonsen) ver toond. In Januari a.s. zal een nieuwe uitgave van dc Naamlijst voor den interlocalen te lefoondienst verschijnen. UIT HET SOCIALE LEVEN SPOORWEGPENSIOENFONDS. Commissie van Bijstand. De minister van waterstaat hooft benoemd tot leden der commissie van bijstand voor het spoorwegpensioenfonds voor het tijdvak van 1 Januari 1931 tot 1 Januari 1937: tot lid en voorzitter, dr. J. E. C. Schook, chef van de rekenkamer bij de Nederlandsche Spoor weven te Utrecht, en tot leden: J. G. Balke steyn, agent op de stations bij de Nederl. Spoorwegen tc 's-Hertogenbosch: jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, hoofdinspecteur, chef van rechtszaken hij dc Nederl. Spoor wegen te Utrecht; W. B. Beven, chef van de personeel fondsen bij de Nederl. Spoorwegen ie Utrecht; F. P. A. Landskroon clicf-conv mies de Nederl. Spooi .vegen met verlof te Utrecht; H. J. C. Venings, commies bij de Nederl. Spoorwegen te Amersfoort, en A. TI. van Wel, eerste haltechef bij de Nederl. Spoorwegen te Voorburg. NEDERLANDSCHE SLAGERSBOND. Conflict met de Amsterdamsche slagers. Op de jongste algemeene vergadering van den Nederlandschen Slagershond te Utrecht gehouden, is het bondshostuur op zijn be sluit om zijn mandaat ter beschikking tr stellen, teruggekomen, nadat de algemoene vergadering inzake bet conflict mot de Ver ecnigde Amsterdamsche slagers en welke tot de uittreding van deze grootste afdeeling van den Slagershond heeft geleid, zijn ver trouwen in bet beleid van bet Bondshostuur had uitgesproken. Een v.u-zoek van le Ver eenigde Amsterdamsche slngu's om terzake ".•11 onpartijdige commissie van onderzoek in te stellen, werd niet ingewilligd. Oh vi iju'il'ig en zonder dat dc nlgenv nr i gadeiiiig daarvoor oenige opdracht bad wi leend verklaarden de afgevaardigden van de Vereenigde Rotterdamsche slagers zich be reid zich met het bestuur van do Vereenig de Amsterdamsche slagers in verbinding te stellen, teneinde te trachten het geschil in der minne te schikken. Naar wij vernemen heeft inderdaad een bespreking tusschen de besturen van de Vereenigde Rotterdamsche slagers plaats ge had, welke echter geen resultaat heeft opge leverd. Land- en Tuinbouw. De Coöp. Centrale Landbouwboekhouding in Friesland heeft de gemiddelde financieele uitkomsten over 1929—"30 van 944 bedrijven, tot een totale oppervlakte van 29 267 H.A. gepubliceerd.' De 262 boerderijen in de klei weidestreek leverden een verlies op van ge middelrt f 33.13. en de 35S in de kleinbouw- streek een verlies van gemiddeld f 35.40 per H.A. Het z.g. gemiddeld overschot voor den boer bedroeg van de 146 bedrijven in cle veenweidestreek f 5.71 en van de 178 bedrij ven in De Wouden f 7.50 per H.A. Boven het overschot of verlies komt het genot van vrije woning. De gemiddelde bruto-opbrengsten, totale uitgaven en huur per H.A. bedroegen voor de bedrijven in de vier gebieden als volgt: kleiweidestreek resp. f 440.58, f 266.86 en f 144.84. De Wouden resp. f 433.15, f 283.38 en f 121.06 en de kleibouwstreek resp. f 445.95 f 313.33 en f 148.24. DE CRISIS IN DEN TUINBOUW Te Alkmaar werd een zeer drukbezochte vergadering gehouden van de prov. com missie uit de veilingen in Noord-Holland, waarbij leden van Gcd. Staten, burgemees ters en tuinbouwconsulenten tegenwoordig waren, alsmede voorzitter en secretaris van liet centraal bureau van veilingen, de heeren Valstar en Mr. Niemöller. Na drukke discussie werd bij acclamatie aangenomen, het daarheen te leidon, dat een nieuwe credietverleening wordt verkregen in den geest van 1922. onder borgstelling van de Provincie met medewerking van de Boe renleenbanken voor een zoo laag mogelijk rentetype, dat bij de regeering worde aan gedrongen op verlaging der spoorwegtarie ven en een behoorlijke regeling van het pachtstelsel met den meesten spoed worde ingevoerd. Op voorstel van den heer Valstar, die de slechte medewerking van de Ned. Spoorweg Maatschappij besprak, werd besloten een telegram aan den Minister van Waterstaat te zenden, waarin ernstige teleurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat de di rectie der Ned. Spoorwegen tot nu toe ge weigerd heeft tot een algemeene verlaging voor groenten en fruit over te gaan. Bij den Minister wordt er met klem op aangedron gen thans zoo spoedig mogelijk ook voor groenten en fruit een vrachtverlaging van 30 pCk te verleenen. Verschillende andere maatregelen werden nog voorgesteld en besproken. Algemeen was men van oordeel, dat het ministerie van binnenlandsche zaken gescheiden behoorde te worden van Landbouw. Men schrijft ons uit Broek op Langendijk: De toestand in den tuinbouw is ook hier zoo ongunstig. Niemand zal dit kunnen te genspreken. Maar zóó erg, als het van som migo zijden gemaakt wordt, is het niet. Om dat het in troebel water goed visschen is. pogen sommigen uit den economischcn terug slag politieke munt te slaan. De menschen worden zon diep mogelijk in den put gc duwd, en dan wordt er alarm geslagen: „Gemeente, Provincie, Rijk snelt te hulp; alleen in en om 't Gcestmerambacht verkee ren momenteel 5000 bouwers in grooten Dit is schromelijke overdrijving, 'tls waar, de toestand van 'tbedrijf is pénihle; maar verreweg de meeste tuinders houden 't niet tevenstaande dezen tegenslag in zaken nog wel vol! Velen hebben 1923 meegemaakt, en 1927 en 1928; toen vormden velen een reser vekas, die wel aardig vermindert, doch nog niet ledig is; gelukkig nog niet! Ilcel slecht is het voor de pas begonnen tuinders; èn verleden jaar èn dit jaar gaven, voor zoover het thans te berekenen is, bedrijfsverlies. Heel slecht is het ook voor den kleinen tuinder, met weinig bezit. Predict hecM hij noodig, en door den achteruitgang in zaken mist hij het. En als er dan geen nchler- ii|i is. dan is <lo toestand wel benard! Et moet geholpen worden, maar het getal dergenen, die hulp behoeven, is niet zoo groot, als 't wel voorgesteld wordt! Met de kool prijzen blijft ha beneden de productiekosten; bovendien blijven verschei den partijen onverkocht. Werkelijk tragisch! De bloemkool, le cerf, gaat heel willig, voor goed geld weg en dc reuzen zijn niet goedkoop. Veel bouwers loopen dan ook hoopvol op deze akkers! De uien zijn een paar weken wat prijziger geweest, 't Was na de regecringsmaatregolcn omtrent de sorteering! I11 andere streken van ons land was de nu verplichte sortee ring al lang ingeburgerd, onze tuinders gin gen hun gewonen gang. De kooplieden van elders deden hier hun bestellingen, en door de vele aanvragers rees de markt. Om ter harte te nemen! Hoe de toekomst zich ontwikkelen zal? Wie zal 't zeggen? 't Kan best zijn, dat de bewaarkool in den aanstaanden winter nog veel goed maakt; dit zoü niet de eerste maal zijn. Maar vrij zeker is het, dat er naar andere cultures moet worden uitgezien. Een vijfentwintigtal jaren geleden was 't hier in den zomer bloemkool en nog eens bloemkool. Dit ging niet lang r. Door te weinig wisselbouw werd dit gewas ziek. Toen zijn we intens met den aardapn ll>ouvv be gonnen. En met heel goed resultaat. Onderscheiden bouwers leggen zich thans voorzichtig op dc bloembollenteelt toe; enkelen bouwen kassen. Allen peinzen op wat andere, wat beters; dc groote moeilijkheid is nu te besluiten, wat dit nieuwe zijn zal. Vooral, omdat door don financieelen achteruitgang in inkomen en vermogen de mo_-, lijkbedon steeds meer beperkt worden! Dit maakt dc toestand al pijnlijker! Gemengd Nieuws» ZIJN STIEFVADER DOODGESCHOTEN NA GROOTE RUZIE Dc 23-jarige chauffeur N. heeft in zijn woning aan de Weteringschans te Amster dam, zijn stiefvader II. doude.scholen. De jongeman woonde daar met zijn moe der en stiefvader. Dc'beide mannen hadden dikwijls over kleinigheden verschil van meening -en ook wei hoogloopende ruzie. 's Avonds tegen 9 uur was dit weer het geval. De chauffeur heeft naderhand ver klaard, dat hij op een gegeven oogenblik bang werd voor zijn stiefvader, die hem te lijf wilde en toen een revolver trok, die hij altijd bi> rich droeg. Eenigi» schoten heft bij toen gelost in dc richting van H. De getroffene deed nog eenlgo passen in de richting van de deur en viel toen neer. E»'d onmiddellijk geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie heeft N. in verzekerde bewaring gehouden. Het lijk is door de Justitie in beslag genomen. II t staat niet vast of twee of drie schoten go- lost zijn. In de eveneens in beslag genomen revolver zaten 5 hulzen waarvan 3 ledig DIEFSTAL EN HELING OP GROOTE SCHAAL ELF MEDEWERKERS GEARRESTEERD Naar wij vernemen is de politie van bet bureau Warmoestraat te Amsterdam 'oen reeks van diefstallen op liet spoor gekomen in verhand waarmede niet minder dan elf verdachten aan bet bureau rijn gehoord. Drie magazijnbedienden, die in dienst waren van een groot haul I in koloniale waren, welke de beschikking heeft over enkele pakhuizen, hebben in een tijdperk van eenige maanden kans gezien, een groote hoeveelheid goederen, die tezamen 'n vrij groote waarde vertegenwoordigen nt aan genoemden groothandel toebehoorden, te stelen. De goederen werden ver heneden de waar de verkocht aan verschillende •'«i.kcli -is te Amsterdam. Do drie dieven, één medeplichtige zeven helers zijn voor den officier van jus titie geleid. BEHOOVING. Een persoon, die zich mei een vrouw bad afgezonderd in een perceel Keizersgracht 6h3 te Amsterdam is daar beroofd van I 21 Oh. Do vrouw bleek gesignaleerd te .-taan in let Algemeen Politieblad. Op het bureau aan den Singel is haar een verbeur afgenomen. DE WASCH TE WATER. Een open, met vvasebgoed beladen vracht auto der Kon. asscherij Daalnians en Có. tc Gouda is bij het pas-eeren van een an dere auto onder Kurtenoord hij Nieuw er- kerk a. d. IJssel. van den dijk gereden en in den IJssel gestort. De auto kwam in een ze.11 bdkengat te recht, waar hij voor een groot gedeelte in liet water wee uk. De chauffeur en een naast hem zittend persoon maakten de tui meling mede, doch kwamen er nog goed af. RUPSENPLAAG. Te Otidewnter heeft de hoer De W een 20-tal spruit kooien. Bij iirWkèzoek zaten er pl.m. 750 stuks rupsen op!^* CURIOSITEIT. Te Montfoort bracht een zeug 21 biggen ter wereld bij den veehouder J. R. Lokker- kerker. TWEE VROUWEN AANGEREDEN. de Ts'ieuvv sfraaj te Kerkrede wc do n haar dochter hij het oversteken der straat door een auto aangereden. Reide vrouwen wr- len een aantal meters door de auto meege sleurd en ernstig verwond De oude vrouw moest r.et gebroken l-dematen mi and.- e verwondingen naar het ziekenhuis worden jebrncht. De auto i« doorgereden, zonder •irii om het lot der vrouwen te bekomme ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1